Landèlijk Ombiidsteam in lijvig bezwaarschrift Bi na f400C voor Jantje Beton SCHIEDAM Passage Theater zoekt tijdelijke bioscoopruimte w In gestort Vrolijk Ritueel Beslotenheid Prettig Glas OPRICHTER VAN URSUS OVERLEDEN Is dit uw lieverdje? ÜpelKadett: Ugaat van iem houden vanaf f 8.694,- Huilende bewoonster uit Stevin- straat Schimmel eurotax 15.11,22 Gruno houdt toneelavond 4 Verzoek Daden J Schop gaat in Vlaardingerdijk 4 i i i i i door Hans van der Sloot KUK 'U, ZATERDAG 24 NOVEMBER 1973 HET VRIJE VOLK PAGINA 9 (Van een onzer verslaggeefsters) l SCHIEDAM In alle J soorten en maten liggen ze i on het stadskantoor al- iggu voor raadsleden ter inzage: 65 bezwaarschriften tegen het bestemmingsplan voor de binnenstad. Er zyn briefkaartjes bij van veront ruste stadgenoten, veel win keliers hebben naar de pen gegrepen, weer anderen heb ben hun rechtskundige advi seur ambtelyke protesten laten schrijven. Hele groepen hebben se ries bezwaren aangetekend, zelfs het ministerie van Ver keer en Waterstaat is in de pen geklommen om te pro testeren tegen5het laten val len van het metro-tracé. Maar het meest lijvige, moeilijkst te verhapstuk ken bezwaarschrift is ge komen van de Stichting Landelijk Ombudsteam Stadsvernieuwing. Dit ombudsteam ondermijnt de grondslagen van het bestem mingsplan. De directeur van de Amsterdamse Stichting zegt: „Het is in essentie een verkeerd plan. De beleidsuitgangspunten zijn fout." Het feit dat het be zwaarschrift is geschreven, zit het ombudsteam eigenlijk niet zo lekker. De directeur van het landelijk ombudsteam, de heer A. F. -Thomsen, is het met de procedu re; rondom een bestemmingsplan met bezwaarschriften niet eens: .„Het is een groot 'probleem, dat 'een bestemmingsplan na lange voorbereiding op tafel komt. De raad kan eigenlijk niet anders 'dan stikken of slikken. Alterna tieven bieden gaat erg moeilijk. Omdat het maken van een be stemmingsplan een kwestie van beleid is." 'Het zit fout met bin 11enst&dspl*mi mi doen we dat ook het liefst Het gaat ons er niet om kritiek te spuien op bestemmingsplannen. Wij willen helpen om tot een betere oplossing te komen. In Schiedam zouden we dat ook graag willen. Wij zijn altijd be reid Schiedam terzijde te staan. Daarom hebben we ook zo'n lang bezwaarschrift gemaakt. We hebben daarin getracht de raad toch nog alternatieven te geven", aldus Thomsen. De Stichting Landelijk Om budsteam Stadsvernieuwing werkt helemaal onafhankelijk. In principe biedt het team z'n diensten gratis aan. Als er lang durig wordt gewerkt aan één project wordt er overlegd over een bijdrage in de onkosten. BTW er» ex General Motor» Continental PIETERSEN CO 4K6 SCHIEDAM B.V. afdeling >erkoop en showroom: Broersvest 74-76. Schiedam, B tel. 010-269404 Iedere dag geopend van 8 30 tot 18 uur Zaterdag van 9 tot 17 uur. |j Ook donderdagavond. koopavond tot 9 uur Mevrouw Van Soelenik sta weer op instorten Dat de raad het bezwaar schrift van de Stichting Lande lijke Ombudsteam wei serieus moet nemen, bewijzen de daden van het team in de afgelopen maanden. In Apeldoorn heeft het team weten te voorkomen dat een. oude wijk werd afge broken. In plaats daarvan is een renovatieplan opgezet. Ook in Hoorn heeft het ombudsteam stadsvernieuwing een dergelijk resultaat bereikt. „Dit is allemaal in overleg ge gaan met alle betrokkenen. Zo Het lijvige bezwaarschrift is door een team, onder ieiding van mr. A. de Jong, samenge steld op verzoek van een aantal Schïedamse actiegroepen. Daardoor is het team ingespeeld geraakt op de Schïedamse situa tie. Maar begrip voor de stelling van wethouder Bolmers „We moeten nu na dertig jaar eens iets gaan doen" kan de heer Thomsen niet opbrengen: „Dat is onzin. Er is in de afge lopen jaren wel wat gebeurd in Schiedam. Er is heel wat ge sloopt en gebroken, dat mag je niet vergeten. Het is makkelijk om nu te zeggen, we gaan de kale plekken volbouwen. Maar slopen kan alleen gebeuren als je een plan voor je neus hebt." (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De collecte voor het Nationale Jeugd Fonds heeft in Schiedam 3717,23 gul den opgebracht De collecte is vorige week door de leden van jeugdverenigingen gehouden. De helft van de opbdengst gaat naar de jeugdclubs van de col lec tanten toe. De andere helft is bestemd voor het Nationaal Jeugd Fonds, dat het geld be steedt aan landelijke experimen ten voor het speelmilieu in de grote steden. i Het SRJJ-bureau, dat de col lecte heeft georganiseerd, is dankbaar voor de hulp van de collectanten a Van. onze verslaggever- JOOP SPANJERSBERG 'SCHIEDAM „De sfeer in mijn huis is als die in een grafkelder. Het is I er somber en nat Drie keer heb ik er al voor in het ziekenhuis gelegen. En nu sta ik weer op instor ten. Ik weet echt niet meer wat ik nog moet doen". Zagt de 50-jarige me vrouw D. van Soelen, een weduwe uit de Simon Stevinstraat wanhopig. Nachtenlang ligt ze wak ker, ligt ze vaak te huilen omdat al haar pogingen om een ander huis te krij gen, tot nu toe in het hon derd zijn gelopen. Twee jaar lang heeft ze alles geprobeerd. Een brief naar de Koningin, naar ,de minister president, bfj wethouder Collé ffl burgemeester; Roelfsema is te geweest, ze kreeg een ur- „gentieverklaring van de GG en GD, maar niets helpt. Het bu reau Huisvesting aan de West molenstraat, de eerstaangewe zen instantie die mevrouw Van Soelen uit de brand kan hei- Pen, houdt het been stijf: geen ander huis voorlopig. De omstandigheden waaron- oer mevrouw Van Soelen woont, zijn ronduit triest. Met haar zoon van 17 kan ze over twee klefne kamertjes beschik ken. In de ene kamer wordt geslapen, omdat de andere s nachts bevolkt wordt door Patten. „Ik zit de hele dag met de schemerlamp op. Voor en achter zit een raam, da's alles. Wonen hier is afschuwelijk", MltJN HUI IS itS N GRAFKELDER Een stukje van de binnenstad zoals het nu nog is zegt mevrouw Van Soelen met samengeknepen handen. Door de onleefbare situatie in haar woninkje is mevrouw Van Soelen enkele malen met een ernstige zenuwinstorting m het Nolet Ziekenhuis beland. Drie .specialisten uit dat zie kenhuis, bij wie ze nog steeds onder behandeling is, hebben Volkshuisvesting herhaaldelijk geschreven dat mevrouw Van Soelen dringend een ander huis nodig heeft. Eén van hen, dr. Boengter, beide zelfs op. maar ook' hij kreeg nul op rekest. Mevrouw Van Soelen: „Te gen de mensen uit het zieken huis zeggen ze: we zullen het wel bekijken. Die worden dus gewoon afgescheept. Tegen mij heeft Volkshuisvesting eens gezegd: zorg maar dat u een urgentieverklarmg krijgt en toen ik die had, beten ze me zo'n dik boek zien. En zeiden ze: daar zit u nu tussen. De ergste gevallen gaan eerst. Ik moest ook een huisbaas gaan zoeken, als ik dan een huis had zouden ze me mets m de weg leggen. Tientallen keren ben ik daarvoor op pad geweest. Ik heb advertenties gezet Alle maal niets. Je voelt je zo on machtig, dan". „Ik denk wel eens bij me zelf, als ik een man was had ik er bij Huisvesting één gepakt. Maar, daar schiet je ook niks mee op. Vroeger was fk nooit ziek, maar sinds ik in dat be dompte hok zit, is het nog nooit zo slecht met me gegaan. Mijn 'kennissen komen niet meer, en privé-leven heb ik niet, als ik me moet wassen moet ik mijn zoon de kamer uitsturen. In één van de kasten zit schimmel. M'n kleding hangt op stoelen en deuren. Tegen die toestanden ben je op het laatst niet meer opgewas sen". De hartewens van mevrouw Van Soelen is een huis met twee slaapkamers, één voor haar en één voor haar zoon. „Echt groot hoeft het allemaal niet te zijn", zegt mevrouw Van Soelen, „alleen wat ruimte voor mij en m'n zoon. Dat is toch met teveel gevraagd". Bij het bureau Huisvesting zegt juffrouw Gouweleeuw desgevraagd: „Mevrouw Van Soelen heeft een GG/GD-2 verklaring. Er lopen hier zo'n tweehonderd gevallen die een GG/GD-3 verklaring héüoen, en waarvan sommigen al sinds 1969 zo moeilijk zitten we. Overigens kan ik wel zeg gen dat we mevrouw Van Soe len met nog drie andere kandi daten net vandaag hebben op gegeven aan een particuliere eigenaar, voor een woning aan de Prof. Kamerhngh Onnes- laan Zeker is dat mevrouw Van Soelen op het ogenblik erg klein woont. Het enige dat we kunnen zeggen is dat ze aan de beurt komt, is het niet voor een gemeentewomng dan voor een particuliere woning." 1 mum Van de week heeft de com missaris van de Koningin, mr. Maarten Vrolijk een werkbezoek aan Schiedam gebracht Daar weten we alles van. Tenminste, bijna alles, want geen openheid zo groot of er wordt wel een uitzondering op gemaakt. Ook deze keer. De plaatselijke ver slaggevers mochten bijvoorbeeld de informele raadsvergadering na afloop van het bezoek niet bijwonen. Een bezwaar is dat echter allerminst, want zolang de ambtelijke erectie, die ge meenzaam wordt aangeduid met de naam „stadskantoor" nog meer lekken telt dan vensters, weet natuurlijk toch heel Schie dam, dat er even gesproken is over het profiel van de nieuwe burgemeester, hoewel uitdruk kelijk was verklaard dat dat niet zou gebeuren, dat Rietje Taverne blosjes op haar wangen had en dat de tegenwoordige burgemeester zich wat beteuterd op de achtergrond hield. Be scheidenheid kenmerkte deze bijeenkomst. En hoe kan het ook anders. Wie in het bijzijn van een betrokken burgemeester spreekt over zijn opvolging, dient te waken voor uitgestoken tenen en beschadiging van het tegenwoordige exemplaar. Zo'n werkbezoek is over het algemeen een zaak die zich vol trekt volgens een vast patroon. De commissaris vindt dat na tuurlijk best. Tenslotte, moet hij er in zijn provincie maar liefst 151 (honderdéénenvijftig) afleg gen waarbij dan nog de formele en informele besprekingen ko men, de inspecties, ontvangsten en openingen van tentoonstellin gen tot krachtcentrales, dus een vast, betrouwbaar ritueel op de hele dagen die hij in één van de Zuidhollandse steden doorbrengt zal hem niet onwelgevallig zijn. Toch leek het programma van Schiedam wat magertjes. Op de lijst stonden uitsluitend de pun ten die het gemeentebestuur zelf van belang acht. Contacten met de bevolking, of op z'n minst een paar vertegenwoordigers er van. waren niet opgenomen, ter wijl zij het in verminderde male toch ook de bevolking eigenlijk deel uitmaakt van deze stad. aanschouwen, hoe uit giganti sche ovens en dreunende machi nes het beste onzer verpak kingsmiddelen komt. Leerzaam ongetwijfeld, maar weinig ele gant. Juist omdat een werkbezoek gekenmerkt wordt door riten is het zo merkwaardig, dat de raadsvergadering besloten moest blijven. Schiedam vormt daar mee een uitzondering op andere steden, die in dit onderdeel gaarne een direct contact tussen commissaris, stadsbestuur en be volking tot stand brengen. Be scherming van de heer Vrolijk kan niet de drijfveer hiervan zijn. Tenslotte is hij zelf mans genoeg om het woord te voeren en bovendien worden bij zulke gelegenheden zelden lastige vra gen gesteld. Daar is ook geen tijd voor. De commissaris spreekt met zoveel mogelijk mensen en voor de pers blijft er derhalve geen tijd over om een diepere vraag te stellen dan het stereotiepe: ,AVat is uw Indruk van deze stad". Waaroo dan de commissaris enige vriendelijke dingen zegt. want hij komt ten slotte om zich een oordeel te vormen en niet om dat uit te spreken. Ook het programma dat me vrouw Vrolijk werd aangeboden, kenmerkte zich niet door een spirituele geest. Terwijl in ande re steden meestal een kort so ciaal cultureel programmaonder deel voor haar in elkaar wordt gezet {dat bovendien een aardige aanvulling geeft op het hoofd programma) werd zij in Schie dam naar de Glasfabriek geleid, waar ze met eigen ogen mocht Daarom hebben we hem die vraag de andere dag telefonisch voorgelegd, waarop de heer Vro lijk antwoordde, dat het bezoek hem prima was bevallen en dat de sfeer erg prettig was geweest. Erg mooi had hij het Zwembad Zuid gevonden en het Stedelijk Museum, waarvan hij wist dat het indertijd met grote moeilijk heden tot stand was gekomen logisch hij was toen zelf be windsman en dat het beleid verschillende stormen over zich heen had moeten laten gaan. De bloterik Jan van Schoonhoven, die een paar jaar geleden voor plaatselijke sensatie zorgde heeft dus kennelijk ook lande lijk de aandacht getrokken. Wa ren er geen punten waarover hij minder enthousiast was? Jawel. Toch. Juist door Wcudhoek Zuid was hem opgevallen dat andere nieuwbouwwijken erg hoog en erg massaal zijn. Bovendien was hem opgevallen, dat de binnen stad er desolaat bij ligt. En dat kan hij weten, want het is niet de eerste keer dat hij zijn blik over het binnenste van Schie dam liet gaan. Indertijd'. ais Ka merlid heeft hij zich namelijk beijverd voor het behoud van dit stuk Schiedam. Was het dan geen teleurstelling om te zien dat het grootste gedeelte daar van inmiddels is gesloopt? Mr. Vrolijk: „Och, in de tussentijd zijn er heel wat jaren verstre ken. En dan, vertrouwt u er maar op, dat er in Schiedam heel wat mooie plekjes blijven bestaan. Ik heb er tenminste nog wel een paar gezien". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Directeur Berg •*n het Passage Theater is druk zoek naar vervangende bio- !t^®Pruimte. la het voorjaar van f\L "loet '4 Passage Theater ra!? voor vcrbouwing, maar de j. voorstellingen moeten el- "Ws gewoon doorgaan, vindt de het Schïedamse ge- feUhe t tUUr a'S c'gcnaar van üe verbouwing van het thea- -- anderhalf miljoen gulden stigd nlt de watermiljoeaen •- moet in mei 1975 klaar zijn, - vj>or de viering van het ■jarig bestaan van Schiedam. Directeur Berg heeft al gepro beerd om een zaal in gebouw Arcade of Irene af te huren, maar dat stuit op onoverkome lijke bezwaren. De exploitanten weigeren een jaar lang ruimte af te staan aan het Passage Theater, omdat ze dan hun vaste klanten zouden kwijtraken. „En in Musis Sacrum kunnen wc ook niet terecht, omdat dat op instorten staat", aldus de heer Berg. De verbouwing van het Passage Theater behelst on der andere: verbetering van de foyer en de garderobes, ruimere zitplaatsen, 'n nieuwe indeling voor de grote zaal, en de bouw van een artiestenfoyer, een klei ne zaal en een aprate artiesten ingang. Directeur Berg: zoekende (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De heer C. v.d. Po!, één van de oprichters van de voetbalvereniging Ursus, is deze week op 66-jarige leeftijd overleden. Hij is vijftig jaar ac tief geweest voor Ursus. Gister middag is de heer Van der Pol begraven. SCHIEDAM Met de patat op de foto bevalt het Schïe damse lieverdje van deze week best. Ze blikt vrolijk de pagina in, nadat fotograaf Arie Wapenaar haar op de foto heeft gezet. Voor haar moeder heeft ze niet de minste aan dacht over. Ingelijst kan de foto volgende week worden afgehaald aan het kantoor van Het Vrije Volk, Hoogstraat 76 Schiedam. in (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Vlaardin gerdijk za! over enige tijd wor den opgebroken. Dat moet ge beuren om op verzoek van het Hoogheemraadschap Delf land de elektriciteitskabels voor de werf Wilton Feijenoord uit de „dijk" te halen. De Julia- nalaan zal het nieuwe tracé voor de kabels naar WF zijn. De kos ten voor het totale karwei: bijna een half miljoen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De vereniging voor Oud-Groningers "Gruno- Schiedam" houdt op 1 december een toneelavond in gebouw Ire ne aan de Nieuwe Haven. De zustervereniging Gruno-Rotter- dam speelt het blijspel „Veur- joar in baincn". In de pauze u, er een tombola. De Groningers hebben gisteravond in Irene een ledenvergadering gehouden, waar de toekomstplannen voor de vereniging zijn bepraat. de advertenties nog eens na Er it vast iels voor U biji ra: i t-4 i t 'i i Ah a

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 1