Vóórtbestaan tot 1993 verzekerd laasbacil hapt toch toe Vuilniszak niet op de bon Boete opent port aal Burgemeester blij met volle raadstribunes 'Machtiging n voor wapens lachertje9 Vijver één meter dieper SCHNEIDER'S eurófax 15.11.: VROM blijft optimistisch mm Clausule -IStlS; Hans Otjes weer in Schiedam HET VRIJE VOLK PAGINA 19 Van onze verslaggever JOOP SPANJERSBERG SCHIEDAM Johannes Maasbach, de gebedsgenezer, is de nieuwe eigenaar van je Scliiedainse Havenkerk. anmiddag om twaalf uur zijn de contracten getekend. Dat ^Beurde in aanwezigheid van Maasbachs' advocaat, in diens kantoor aan de Haagse ffassattlaan. oor bet parocliiebestnur. tot vanmiddag eigenaresse van de Havenkerk lekende voorzitter M. A. Jongepier, Johannes Maasbacli zette daarna zijn handtekening. Met dit officiële gebeuren is een eind gekomen aan een periode van bijna een jaar arig moeizaam onderhandelen tussen heide partijen. Maasbacli, die de Havenkerk vo|r één gulden mag overnemen, heeft zich verplicht de kerk aan de Lange Haven oplzijn minst twintig jaar als monument te laten voortbestaan. i'A Eis Joharmes Maasbach met gezi i kerk nieuwe eigenaar Haven- „Ieder woord dat niet in onze gedachtengang paste", verklaart onderhandelaar Horsten, „werd argwanend bekeken. We zijn heel kritisch te werk gegaan om, tegenover onze achterban gedekt te zijn. Ik moet toegeven dat we vaak meer achter de formule ringen van Maasbach en zijn ad- adviseurs hebben gezocht dan er werkelijk achter zat. Maar ja, we leven nu eenmaal in een tijd waarin alle woorden op een goud schaaltje gewogen moeten wor den". (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Op de bon gaat de vuilniszak in Schie dam niet. De distributie van plastic zakken zou te veel or ganisatorische problemen met zich mee brengen. Om de heersende schaarste enigszins op te vangen heeft de ge meente wel twee andere maatregelen genomen: de oude vuilnisbak mag weer van zolder worden gehaald en ook zakken zonder KOMO-merk zullen worden meegenomen door de vuilnismannen. De Schiedamse reinigingsdienst ziet de huidige situatie niet erg somber in. VROM-directeur E. T. van der Kraan: 'Als er niet meer wordt gehamsterd, kan de toestand bin nen een paar weken normaal zijn. Ik blijf optimistisch.' De Havenkerk, gered tot 1993. Opknapbeurt voor de sportzaal in De Doele. si SCHZ£QRM Voor ai ow verIiehting-stereo-a.pp. ktearea-T.V. ROTTERDAM „In de ze tijd van agressie met toe nemend gebruik van vuur wapens is het gewoon een lachertje, dat iemand zon der enige grond vergunning krijgt voor het verzamelen van allerlei wapens." De Rotterdamse Officier van Justitie mr. L. Janssen zei dit in de zaak tegen de Schiedamse kan toorbediende Henk G. (31), die hoewel hij geen lid was van een schietvereni ging van de plaatselijke politie toch een machtiging voor twee vuurwapens had gekregen. PERZISCHE KLEEDJES v.a. 17.95 EIKEN VITRINEKASTJE v.a. 189.- maar EIKEN MIMISET f145.- RUIME SORTERING KLEIN MEUBELEN EN WONINGTEXTIEL VINDT DE SINT BIJ Honing- Inrichting GR0ENELAAN 47 49, tel. 269862. MASSIEF EIKEN LEKTUURBAK 98,50 LA0E KASTJES 3 5- 7-9 laden hoog V.A. 150.- DEKENKISTEN v.a. 205. EIKEN KAPSTOK 125,- Pali moderne Mimisets wit x rook glas v.a. 67,- EIKEN LADEKASTJE v.a. 195, !i.-26a Havenkerk tfit de nieuwe bestemming 5ordt van de al vijf jaar fegstaande kerk is niet be- tfflct Vermoed wordt dat de gaigse gebedsgenezer in het «and een nieuwe zetel voor zijn jsndïngsaetiviteiten wil vesti- Ojji de Havenkerk helemaal «■Itret restaureren een contrac- MM* aeié verplichting! zal mini- jaal anderhalf miljoen gulden v met? ®dig zijn. Negentig percent van bedrag zal door Monumen ts KerfiitBZorg worden gefourneerd. presterende deel ■- 150.000 pMen moet Maasbach zelf 9 tafel leggen. PEN n» :K ïdam. De laatste hindernissen voor li definitieve ondertekening gn woensdagmiddag jl. in een Befoongesprek uit de weg ge- nd. Maasbach besloot toen te geven aan de eis van pa- schiebestuur-onderhandelaar C. I f. Horsten betreffende het sterieur van de kerk. Horsten (We dat het interieur, als de Et na de termijn van 20 jaar sentuee! wordt afgebroken, te- sgzou Vallen aan het parochie- ïstoar. Onderhandelaar Horsten: „Ik slétegen Maasbach gezegd dat Eop die eis stonden. Het was a soort ultimatum. Hij schrok sar overigens niet van. Ik heb sg tegen hem gezegdwij zijn «aak aan jullie tegemoet ge- dat we de zaak op dit int desnoods laten afspringen, ipeeft toen toegegeven". de basis van de onder- Kt&iingen tussen Maasbach en ^parochiebestuur heeft vol- ss.de heer Horsten de uit- ra|Öijke wens van het paro- stuur gestaan „voor een xrt mogelijke zekerheid af de Havenkerk". De heer Horsten wijst erop dat hij Maasbach ondanks de bijzonder moeizame besprekin gen altijd een oprecht man ge vonden heeft. Als het aan de ge bedsgenezer had gelegen, was er in maart al overeenstemming bereikt over de Havenkerk, al dus de heer Horsten, maar het stichtingsbestuur „Johannes Maasbach Wereldzending" (de eigenlijke koper van de kerk) hield de afwikkeling regelmatig op. Onderhandelaar Horsten daar over „We waren het vaak eens als we uit elkaar gingen, maar kort daarna hadden ze weer een dingetje en stond alles weer op losse schroeven. Ik heb niet de indruk dat Maasbach profijt uit de situatie wilde trekken. In ge sprekken stemde hij altijd met ons overeen, maar hij heeft na tuurlijk ook een juridisch advi seur". In het vanmiddag onderteken de contract is onder andere op genomen dat in de Havenkerk geen erediensten gehouden mo gen worden die in strijd zijn met de gangbare r.k.-opvattingen. Verder is er een clausule die het mogelijk maak' !-culture!e evenementen m :k te or ganiseren. Onderhandelaar Hersten zegt het bijzonder jammer te vinden dat het parochiebestuur de kerk niet langer heeft kunnen onder houden. .Het is triest dat het zo heeft moeten lopen. Maar het monument staat voorop," besluit hij. Het voortbestaan van de Ha venkerk kwam zoals bekend vo rig jaar op het spel te staan, toen de in 1822 gebouwde kerk van de monumentenlijst dreigde te worden geschrapt, omdat er geen bestemming voor gevonden kon worden. Nadat de toenmalige staatssecretaris Von- hoff een half jaar uitstel had ge geven, toonde Johannes Maas bach zich in principe bereid de kerk over te nemen. De onder handelingen hebben tien maan den in besiag genomen. eert onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Binnenkort kan ijeugdin het clubhuis St. Joris bek naar hartelust tafeltennis- a at trimmen. De clubhuislei- Aeett nieuwe tafeltennista- 1 een trimapparaat ge- Met de hulp van de ge- is de sportzaal, die in verwaarloosde toestand te, opgeknapt. het moment dat de 'de sportzaal op de be ieping van De Doele de opent, zijn de heren Jan- Overgoor er bezig met klusjes. De sportzaal is ttjd buiten gebruik ge- omdat er steeds brokken Daar benpripn viplpn. modatie. Er is altijd graag ge pingpongd. Trimmen is iets dat bij de jeugd tegenwoordig erg geliefd is, meent de leiding van de Doele. Na Sinterklaas kan de zaal kers stalen spullen van een band je dat regelmatig in het clubhuis optreedt. De clubhuisleiding neemt aan, dat de leden van het clubhuis behoefte hebben aan sportaccom as-s? (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Burgemeester Roelfsema is bijzonder blij met de groeiende publieke belang stelling voor raadsvergaderin gen. Volgens de burgemeester moet de oorzaak hiervoor ge zocht worden in de steeds groter wordende hoeveelheid ingeko men stukken. „Groepen van burgers schrij ven een brief aan de raad en komen dan zelf kijken hoe het door de raad behandeld wordt", aldus de burgemeester. De recordbelangstelltng op de publieke tribune maandagavond ji. werd onder andere veroor zaakt door een groep van 50 vrouwen, die op het ogenblik een cursus burgerschapskunde doet en wel eens wilde aan schouwen hoe een gemeenteraad in de praktijk werkt. Een ande re grote groep waren de Gorze- naren die de raad om betere tv- ontvangst hadden gevraagd. Burgemeester Roelfsema zegt de stellige indruk te hebben dat de publieke belangstelling in grote mate afhangt van de on derwerpen die .de raad krijgt voorgelegd. Hij zegt dat de Schiedamse raadszaal in het stadskantoor ongeveer 200 oezoekers kan verwerken. Lit in tegenstelling tot de raadszaal in het oude stadhuis, waarin niet meer dan dertig man publiek terecht kon den. „Ik weet", besluit de burge meester, „dat men uit het oude stadhuis wegbleef om de slechte accommodatie". De consument heelt deze week in Schiedam bijna nergens vuil niszakken kunnen bemachtigen. Steeds moesten de winkeliers „nee" -verkopen op de vraag of er al vuilniszakken waren. Voor het weekeinde zullen de winkel voorraden wel weer aangevuld worden, het hangt van de ham sterwoede af, of iedereen dan weer een pak huisvuilzakken kan kopen. Want volgens van der Kraan is de hamsterwoede de oorzaak van het tekort: „Veel huisvrou wen hebben de afgelopen weken voor zes jaar vuilniszakken ge kocht. Dat is dwaasheid. De fa brieken draaien op volle toeren. De grondstoffen zijn er nog wel. zodat Nederland de komende ja ren heus nog wel plasticzakken zal hebben. De prijs gaat wel omhoog, dat is onvermijdelijk." In Schiedam de plastic zakken op de bon doen, stuit op veel problemen. De VROM-dienst heeft wel aan de mogelijkheid gedacht: „Maar dat is hier moei lijk", zegt Van der Kraan, „win keliers verkopen de zakken cn niet de gemeente. We hebben dat indertijd uitvoerig bespro ken en zijn tot de conclusie ge komen dat het beter is, de zaak vr.'j te later.. Nu zitten we er wei een beetje mee. Ik zou het verstandig vinden als de winke liers zelf de verkoop een beetje aan banden leggen. Elke klant één pak zakken verkopen, zodat er voor iedereen genoeg is. Maar zoiets moet vrijwillig gaan." Ieder Schiedams huisgezin voorzien van een emmer is vol gens de CROM dienst onmoge lijk. Bij de definitieve invoering van de plastic zak, nu .ruim een jaar geleden, zijn veel bude em mers teruggeven. De meesten daarvan zijn meteen naar de schroothoop gegaan.,, Zelf heb ben we ook maar een kleine voorraad emmers, meestal voor bedrijven", zegt VROM-direc teur Van der Kraan, „maar som mige gezinnen hebben indertijd hun emmer bewaard en nu kan die goed van pas komen." De VROM-directeur drukt de Schiedammers op het hart: „Er is geen reden tot paniek. Het. is. een rare tijd en ik hoop dat de moeilijkheden snel tot het verle den zullen behoren. Maar zolang het publiek niet in paniek gaat hamsteren, is er geen enkele moeilijkheid. Laten d' mensen hun hoofd gebruiken. Wij zuilen blijven zoeken naar mogelijkhe den om de overlast zo veel mo gelijk te beperken." Overigens wijst de gemeente de Schiedammers nog op een andere oplossing: op zaterdag morgen van negen tot twaaif uur kan iedereen gratis vuilnis kwijt bij het overlaadstation achter het station op de Paral lelweg. Braerseest SS. teL 24.JUI Mieavtendpiein 57, UL 7t.ll.6t (Van een onzer verslaggevers) De machtiging, voor een cyiïn- derrevolver en een Lee Enfield- geweer, werd echter ingetrokken toen de Schiedammer zonder ve- gunning een replica van een percussierevolver gebruikt in de Amerikaanse burgeroorlog aan z'n verzameling toevoegde. De politie zou aanvankelijk niet zo zwaar, hebben getild aan het feit. dat de Schiedammer geen lid van een schietvereni ging was. Zij zou de hobby verzamelen van wapens heb ben laten prevaleren. Dit verweer mocht echter niet baten. De politierechter veroor deelde de jongeman tot 75 gul den boete en sprak voorts ver beurdverklaring over de ir.be- slag genomen wapens uit. En dit laatste vond de Schiedammer verreweg het ergste. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Hans Otjes is weer terug in Schiedam. Hij treedt vanavond en morgen avond op in het Zoldertheater in de Teerstoof. Dit keer brengt hij een heel nieuw programma: Hans Otjes en Cartoon in De voorstellingen van de Am sterdamse cabaretier beginnen steeds om negen uur. Toegangs kaarten kosten vijf gulden. Hou ders van een cultureel jeugdpas- poort krijgen reductie. Hans Ot jes wordt begeleid door Arthur Smit, Ludo Pieters en Jan van Wagenveid. worden gebruikt. Vanaf half acht is de sportzaal elke dinsdagavond geopend. De tafe'tennisclub be gint dan te draaien. De kosten voor het gebruik van de sport zaal zijn per keer een gulden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Neder landse Heidemaatschappij is gisteren begonnen met het uitbaggeren van een dee! van de Prinses Beatrixpark-vjj- vera. Terwille van de sport- vissfrii wordt de vijver met één meter uitgediept tot twee meter. De vis eigendom van de hengelsportvereniging Schic. dam zal tijdelijk worden overgebracht naar een ander deel van de Beatrixvijvers. De bagger, dit verwerkt gaat worden in de Schiedamse plantsoenen, zal tijdelijk wor den opgeslagen op een wei land, noordelijk van het sport veldencomplex Thurlede.

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 7