Kaptein weinig bezielend Raads- vlammetjes Rechter moet schuldige aanwijzen Weer groot aantal bezwaarschriften tegen binnenstadsplan Af Vrouw valt Zeven exposities en concert in Stedelijk ^XJ vanderwaal Toetje Slecht Drama Verloofd SEXVOORPEEL SEXVQOStDEEL Jaarlijkse huuraanbieding sexfilms "BALI" SCHIEDAM DINSDAG 18 DECEMBER 1973 HET VRIJE VOLK PAGINA 15 n (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Bedden wat er nog te redden valt en niet zeuren over de schuldvraag. Dit stond gisteravond voorop tijdens de raadsdebatten over het mislukken van de Schie- damse Baad voor Jeugd en Jongeren. De SRJJ-nota en het weinig bezielende pleit van jeugdzaken wethouder Bert Kaptein werden door de raadsleden opzij geschoven. De raadsleden waren vastbesloten iets voor de bijna ten onder gegane SBJJ te doen. Een commissie gaat alle moei lijkheden tot de bodem uitpluizen. Na zes maanden moet er een conclusie op tafel komen: opheffen of reconstructie. De grote meerderheid van de raadsleden ging met een PvdA-motie van deze strekking akkoord. pp.'M Kerststukjes maken bij KMTP - s'; gj r zlMIJ&JBJut mm Jongen rijdt tegen vrachtwagen scHiEnnii PASFOTO'S Direct klaar «fï Keuze uit ca. lOOO films RESERVEREN EN AFHALEN Raad wil SRJJ zien te reddem De conflicten binnen de SRJJ zelf, die er toe hebben geleid dat de zaken nu lam liggen, zijn door de raadsleden met aange roerd. WelN verweet de WD- fractie, bij" 'monde van Anita Dirkzwager, het college dat er met tijdig was ingegrepen. Ook de PCG-er Siem Rosman ver weet het college dat het de SRJJ heeft laten doormodderen. Maar ondanks alles gaven de raadsle den blijk van een groot optimis me. Niemand wilde de SRJJ meteen de nek omdraaien. De WD kwam met een motie, die vorming van een commissie inhield, die voor reconstructie van de SRJJ zou zorgdragen. Reconstructie alléén was de meeste raadsleden te weinig. De voorkeur werd door allen, be halve de WD-ers en de SGP-er Leendert Knipscheer, gegeven aan de PvdA-motie. Deze motie omvat vier pun ten: een commissie met raadsleden en deskundigen in het jeugdwerk moet nagaan wat de mogelijkheden zijn bij opheffing en reconstructie. Deze commissie kan eventueel onder zoeken wat de consequenties van een opheffing zijn in onder meer de personeelssfeer. De commissie moet binnen zes maanden verslag uitbrengen. In de periode dat de SRJJ niet werkt, moet het college nagaan hoe de gemeente in de over gangstijd hulp kan bieden. De raadsleden hebben hiermee voor de SRJJ hun beste beentje voorgezet. Maar bij de stafme dewerkers van de SRJJ, Jaap Schravezande en Casper Schuc- kfng Kooi, leeft de vrees dat al les te laat is gekomen. In een brief aan de raadsleden leggen zij de oorzaak van hun vrees uiteen: ,.In de laatste vier maanden is er niets gedaan. Ons werk is verwaterd tot het verrichten van routinehandelingen. Er is geen beleid. Voor ons is het ge volg dat we ons nutteloos en overbodig gaan voelen. Onze si tuatie en die van de SRJJ lijkt ons onhoudbaar, "We vrezen dat de toegebrachte schade onher stelbaar zal blijken." „Door ruzie heeft de SRJJ al haar moreel krediet verspeeld. Men heeft geen vertrouwen in. een coördinerend beleidsorgaan dat in eigen kring zo'n rotzooi heeft en houdt. De SRJJ is uit gehold en bijna doodgebloed. Wat u ook besluit: de zaak zit in een dieptepunt. Wij menen dat de SRJJ het best enige tijd in de ijskast kan worden gezet." Als de voorgestelde commissie aan het werk is gegaan, zal de SRJJ inderdaad 'in de ijskast' komen te zitten. Wat dat aan gaat krijgen de twee medewer kers hun zin. Als het aan de raadsleden ligt komt er wel een oplossing uit de bus. De wethou der zal die dan wel met beide handen aanvaarden, omdat zijn eigen inbreng toch al gering is. De mooie Anita Dirkzwager van de VVD, miss gemeenteraad 1973. valt nog onder de zuurbal- lenwet. Althans, het lijkt er veel op ais je eens rustig bekijkt hoe haar mede-liberalen haar beje genen. Eerst mocht ze gister avond de noodlottige affaire van de Schiedamse jeugdraad be handelen. Maar toen puntje bij paaltje kwam. en het KVP-ka- non mr. Rinus van Kinderen zich in de discussies mengde, was het sprookje uit en nam fractievoorzitter Gerard Ver- hulsdonk het heft weer in eigen handen. Als dat zo doorgaat, gaat de VVD mooi de raadsver kiezingen in met het bolle toetje van de liberale kroonprins Ed de Brabander op de strooibiljetten en de straataffiches. Misschien dat Ed dan eerst maar te rade moet gaan bij de opmaak-advi- seurs van oud-minister TJdink. De halte va nbus 53 op het Stationsplein vlat niet in de smaak bij een bewoner van het bewuste plein. „Het stinkt bij ons door het stationair-draaicn van de bussen" en „ik heb geen privé-leven meer doordat de wachtenden op m'n vensterbank gaan zitten en bij mij naar bin nen kijken", zegt de bewoner, de heer N, L. van der Vliet in een brief aan de raad. Gisteravond werd het schrijven behandeld. En met redelijk succes. Want: wethouder Bolmers wil een abri bij de halte laten neerzetten, zo dat de passagiers behoorlijk kunnen zitten. En wil ook gaan praten met de RET over het sta- tionair-draaien. De burgemees ter wil ook wat. Hij gaat probe ren een bordje te versieren met bet opschrift: Motor Af. De bur gemeester heeft dat bordje, zei hij trots, in andere plaatsen in Nederland ook wel eens gezien. Hopelijk heeft hij het ding te pakken voor zijn aftreden in augustus. Het gemeentearchief van Schiedam is het slechtste ge meente-archief van Nederland. Althans, wat huisvesting betreft. D'66 wees daar gisteravond nog eens ten overvloede op. Soelaas op korte termijn is niet te ver wachten, zei wethouder Boimers, omdat Gedeputeerde Staten de verhuizing naar het nieuwe ar chief-onderkomen aan de Korte Haven niet urgent vinden. De Goudsbloem-mensen en de gemeente lijken weer ver zoend. Wethouder Collé zei dat beide partijen maar weer snel om de tafel moesten gaan zitten. Dat de Goudsbloem-groep overi gens zomaar de sleutel van de mouterij van de gemeente had gepikt, vond de PCG-er P. Poot een ongelofelijke zaak. „Dat zoiets maar kan. Ik vind het een drama", riep hij gezagsgetrouw uit. Het stukje theater was mooi maar overbodig. Want ik versta onder een drama andere din gen", zei de wethouder. Het moet maar eens gezegd worden. Het langharige, lang- baardige, rondbuikige, wat in formeel geklede raadslid Aad Wiegman is veranderd. En hoe. Z'n baard is stukken kleiner, zijn haar dito korter, zyn buik verdwenen en zijn garderobe begint naar het hippe te neigen. •U raadt het al: hier is een vrouw in het spel. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Na een val van vier meter is de 65-jarige me vrouw L, H. M. gisteren in het Noletziekenhuis opgenomen. Ze brak haar pols, kreeg inwendige kneuzingen en een hoofdwond. De vrouw viel uit het raam van haar woning aan de Snelliussin- gel toen ze aan het proberen was haar ramen aan de buiten kant te zemen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - Mevrouw G D. Verweij- de Graaf, wethouder van culturele za ken, opent woensdagavond zeven exposities in het Ste delijk Museum aan de Hoogstraat. De tentoonstel lingen zijn tot en met 20 januari te bezichtigen. De zeven exposities heten: 'Rondom de kandelaar", 'Aanwinsten 1973', D.D.R. Graphik aus Dresden', 'Ame rica the Beautiful", Reactie objecten", Schilderijen van Willy Meyer Osburg", Pau- lus de Boskabouter en Pig- gelmee". Het museum is zondag van half een tot vijf uur ge opend, deze openingstijden gelden ook voor tweede kerstdag. Op eerste kerstdag oudejaarsdag en nieuw jaarsdag is het museum ge sloten. Doorde-weeks kan het museum van tien tot vijf uur worden bezocht. De Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum heeft voor zaterdagavond 22 december een kerstconcert bij kaarslicht georganiseerd. Het gezelschap Intertexta speelt werken van Corelli, Vivaldi, Telemann en Scar latti. Toegangskaarten kos ten drie gulden. De kaarten zijn in het museum te koop. r-ZK-i i Z'&vfï Bert Kaptein: geen eigen inbreng over de oplossing voor de SRJJ (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De rechter moet uitmaken wie schuld heeft aan het scheuren van de muur van het pand Portugaalsestraat 17. De gemeente wast haar han den in onschuld. De muur van het woonhuis, waar een gezin met vijf kinderen woont, scheurde van de zomer, toen het aangrenzende gymnastieklokaal werd gesloopt. De gemeentelijke Woningdienst heeft de gescheur de muur gestut, omdat gevaar voor instorten dreigde. De eige naresse van het huis zit nu met de moeilijkheid wie de reparatie aan de muur gaat betalen. Mevrouw Krikke vroeg over deze kwestie opheldering tijdens de gemeenteraadsvergadering van gisteravond. Wethouder Colle zei haar dat de gemeente geen schuld treft, omdat noch de woning noch het gymnastieklo kaal eigendom van de gemeente is. De gemeente is ook niet bij machte een eigenaar te verhin deren een pand te slopen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Alle Schie dammers kunnen op woensdag 19 december in het wijkcentrum Nieuwland een kerststukje ko men maken. Belangstellenden moeten een fles, een kaars en een schaar meebrengen. De ove rige materialen worden door de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, die de avond organiseert, verstrekt Le den van de Maatschappij moe ten voor hun deelname vijf gul den betalen, niet-leden zes gul den. De werkavond begint om acht uur. Deelnemers moeten zich van tevoren opgeven bij de penningmeesteresse, telefoon 70.82 91. De Appelmarktbrug van de monumentenlijst geschrapt (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Gebouw De Uitkijk van de Stichting Imelda en de Appelmarkt- brug moeten in het bestem mingsplan weer als monu ment worden aangeduid. Dit is een van de vier bezwaren tegen het binnenstadsplan van de gemeente, die de werkgroep Schiedam onlangs heeft gepubliceerd. Uit de toelichting op het plan is de werkgroep niet gebleken, dat de afvoering van de twee monumenten berust op een be slissing van de minister van CRM. Gebouw de Uitkijk, aan de Hoogstraat 44, en de Appel marktbrug komen voor in het monumemtenregister en worden als beschermde objecten be schouwd Slooen van zulke ge bouwen is onmogelijk. De Uit kijk zou m verband met de rea lisatie van de binnenstadsplan nen moeten verdwijnen. Do begrenzing van bet ont- werp-bestemrmngsplan b.nnen- stad is voor de werkgroep ook aanleiding geweest tot het indie nen van een bezwaarschnft. Hei Europoort: benarde veste aan hoogopgezweepte W at er weg (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Door het grimmige hondenweer van de afgelopen dagen is café restaurant Europoort aan de Schiedamse Maasboulevard veranderd in een benarde veste. Tientallen zakken zand liggen aan de voet van het bedrijf. Waterpompen staan klaar om in te grijpen, als het water opnieuw tot aan de lippen stijgt. Dat de Waterweg, de anders zo kalm-klotsende rivier, op nieuw zo hoog zal rijzen als vrijdagavond jl. acht men bij het bedreigde horeca-bedrijf vrijwel uitgesloten. Afgaande op de weersvoorspellingen van De Bilt houdt men het in alle opti misme op een handvol fikse windvlagen. Niettemin zit de schrik van vrijdagavond toch wel in de be nen. Die avond, tussen zeven en acht, stroomde het pleintje voor het restaurant in een ommezien vol en rees het water bliksem snel tot aan de drempel van het bedrijf. „We hadden hier binnen no ti me de brandweer die met pom pen werkte. Maar dat hielp toch maar weinig. De kelders en de keuken stonden blank. In de keuken stond bv. één meter wa ter. Wat je eruit pompte, stroomde zo weer binnen. Het scheelde met veel of die bootjes van hiernaast lagen op de dijk", vertelde één van de Europoort- mensen. Hij trekt een vergelijking met de rampnacht in '53, toen het water maar 35 centimeter hoger stond. De gasten die vrijdag avond nog moesten gaan dine ren, werden doorgestuurd naar bevriende bedrijven Wie al aan tafel zat, moest even wach ten omdat de keuken volstond. „We hebben het eten toen maar uit onze andere zaken in Rotter- 'S^4L'>vi! A v.v N-."" s Aa' 4% A, ia V -Nv >-A sx.s/. Europoort. dam laten halen", zegt de Euro poort-werknemer wat nuchter- tjes. Het enige litteken dat het ho ge water achterliet, is een flink gat achter het talud, vlak naast het restaurant. Volgens de ge meente veroorzaakt omdat het water over de rand van het ta lud reikte en toen vat kreeg op de oever. Extra werk door het hoge wa ter was er ook voor de haven- schipper van de Jachtclub aan de Maasboulevard. Meertouwen werden gevierd om de scheepjes meer speelruimte te geven. ..Ongelofelijk", zegt de haven- schipper, „je zag het water voor je ogen stijgen. We hebben nog geluk gehad dat er opeens windstilte viel, toen het water op zijn hoogste stand was Want met een paar windstoten van tien of zo, had het best mis kun nen gaan..." De havenschipper nadenkend. „Van dat waterstandenboekje dat ik heb, klopt overigens niets meer. Het water komt veel ho ger. Ik denk omdat ze die gaten aan de ku^t hebben dichtge maakt gebied tussen de Lange Iiaven- Walvisstraat - Nieuwe Haven - Oranjestraat en Gerrit Verboon- straat moet aan het bestem mingsplan worden toegevoegd. Het gebied ten oosten van de Broersvest, het stadserf, moet buiten het plangebied blijven. De werkgroep meent, dat het stadserf met inspraak van de bewoners van de toekomstige binnenstad en het Singelkwar- t,er moet worden bebouwd. De functies van het plein zijn het belangrijkst voor de omwonen den. Als laatste onderwerp pakt de werkgroep de paragraaf sociale, culturele en recreatieve voorzie ningen aan. In het lijstje histo- riscne bouwwerken ontbreekt het oude stadhuis aan de Grote Markt, meent de werkgroep Schiedam. Het stadhuis vervult tegenwoordig een sociale functie, omdat het door de politieke par tijen wordt gebruikt. Het is ook niet in de haak, aldus de werkgroep, dat m de toelichting van het bestem mingsplan het rapport van waaruit de behoeften aan socia le, culturele en recreatieve voor zieningen zijn geformuleerd met wordt genoemd. Het ontbreken van dit rapport maakt het on mogelijk bezwaren naar voren j ie brengentegen de wijze wa=,r- op dit onderzoek is verricht. j De leden van de werkgroep Scmedam hebben elk afzondei-- hjk bezwaarschriften tegen het bestemmingsplan aangetekend. In 't totaal zijn er zestig be zwaarschriften binnengekomen. In januari worden ze m het commissie stadsontwikkeling be handeld. C O (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De zestienjarri- ge bromfietser E. J S. is gis termorgen tegen een geparkeer de vrachtwagen gebotst. De jongen brak zijn been er. moest m het gemeenteziekenhuis wor den opgenomen. Hij reed tegen de vrachtwa gen aan omdat hij net daarvoor omkeek naar hern achter hem njdende vriend. Hij zag daar door de vrachtwagen te laat. Broersvest 53, tel. 26.77.18 Meuwtandplein 57, tel. 70.11.60 Voor al uw verlichting-stereo-app. klenren-T.V. trouwreportages, zwart-wit of kleur Foto-optiek Rembrandtlaan 83, Schiedam telefoon 26 43 74 Nu kunt U tijdens de komende feestdagen zeer voordelig de echte originele pomo-se\films uit Denemarken en Zweden huren tegen de uitzonderlijk lage BALIPRIJS van 5 - per 60 meter kleurenfilm of 6 voor f 25.- voor maarliefst 5 dagen. IJ betaalt geen borg. wel geldige legitimatie vereist (alleen paspoort rijbewijs of postidentiteitsbewns) Du hoeft U alleen te tonen U behoeft het met af te geven Ook kunt U langere films en geluidsfilms huren echter wel tegeneen hogere huurprijs. Wij geven U gaarne de nodige informatie ATTENTIE' Onze aanbieding geldt uitsluitend tijdens de komende feestdagen. Ztj start op 21 december en sluit op7januan 1974 Wees er tijdig bij want voor onze aanbieding bestaat elk jaar grote belangstelling. Let goed op onze openingstijden "BALI", Broersveld 42, Schiedam (naast Passagetrap) Dagelijks geopend van 10-18 00 uur. Tel. 010-266338 of BALI' FILMTOÖNZAAL, Korte Haven 2 Tel 010-267126. eveneens Schiedam Dag geopend van 1230-1800 en maandag, donderdag envrijdig ook nog van 7-10 uur's avonds KERSTAVOND EN OUDEJAARSAVOND GESLOTEN.

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 1