t Nieuw Werckvalt goed bij commissie Kerstboom op 2 januari nog dubbeltje waard Wrede dood Expositie in informatiecentrum Kunstklassen de wijken in Spaarlust verminderd Spelen bij' iNIYON Verzamelaars bijeen Tegenval lei- Toestemming POPPEZIJN. VOOGD'S NAAIMACHINEHUIS (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het enige Schiedamse kinderdagverblijf Katja is uit de brand met de negentigduizend gulden ge meentelijke subsidie. Het personeel kan nu eindelijk nor male salarissen ontvangen. Al jaren is het personeel van Katja onderbetaald, wegens gebrek aan financiële armslag. De nieuwe subsidie voor Katja is de tweede die het kin derdagverblijf van de gemeente heeft gekregen. Omdat de crèche van de zomer financieel aan de rand van de afgrond stond, heeft de gemeenteraad toen ook al een bedrag ter beschikking gesteld. 0 PEUGEOT DONDERDAG 20 DECEMBER 1973 HET VRIJE VOLK PAGINA 15 Terraswoinringen aan de Nieuwe Haven SCHIEDAM ,,'t Nieuw Werck" is de naam voor het project op de hoek Westvest, Oranjestraat en Nieuwe Ha ven. Het bebouwingsplan bestaat deels uit nieuwbouw en deels uit restauratie van de bestaande oude pakhuizen. Ook de Lutherse kerk aan de Westvest blijft bestaan. Bo venop de parkeergarages komen showrooms en kantoren, daar bovenop zijn terraswoningen gepland. Er is rekening gehouden met 130 woningen van verschillende grootte en met drieduizend vierkante meter kantoorruimte. Het plan viel gisteravond bij de commissie Stadsontwik keling in goede aarde. Gapersmolen, nu nog zichtbaar aan de Westvest, krijgt een plaats m de nieuwbouw. De oude namen zullen ook, opnieuw worden ge bruikt. Van de woningen wordt een aantal aan het water van de Nieuwe Haven gebouwd. De be woners krijgen beschikking over een steiger in de achtertuin Ook wordt een kleine jachthaven ge maakt. Achter het haventje komt een speelterrein met groenvoor zieningen. De woningen zijn van verschillende grootte. Er komen 52 éénkamerwoningen, 39 drie- kamerhuizen, 28 vierkamer- woningen en elf vijfkamer woningen. Onder alle gebouwen komt een parkeergarage voor 133 auto's. Het grootste bezwaar dat gis teravond van verschillende zij den werd gehoord was de hoogte van het middelste blok bebou wing. Zowel stadsarchitect van Gent als de commissieleden lie ten hier protest over klinken. De woningen worden gebouwd in de premiesector. Of het huur- of koophuizen worden is nog met bekend. Ook kon nog niet wor den meegedeeld wanneer met de uitvoering van het plan kan worden gestart. Alle 130 woninqen in het project 't Nieuwe Werck' krijgen uitzicht op de Nieuwe Haven. De bene denwoningen krijgen zelfs een plaats voor een bootje. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schiedamse leden van het NIVON kunnen \anavond meedoen aan een spel- en wedstnjdprogr imraa m gebouw Irene Er woraen dia's vertoond van Schiedamse plek jes, die door de aanwezigen moeten worden herkend De spelavond begint om acht uur, de entree is vrij (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De velemgmg „De Verzamelaar" houdt van avond haar maandelijkse ruil- beurt in gebouw Arcade aan de Lange Haven Aanvang: zeven uur Het plan 't Nieuw Werck is ontworpen door het Rotterdamse ingenieursbureau Van Nierop en Van den Hoeven. Wat betreft de commissie Stadsontwikkeling kan het plan nu tot in details worden uitgewerkt Alleen mevrouw R. Taverne was het principieel on eens met het plan, omdat zn vmdt dat het niet los kan wor den gezien van het Nieuwe Ha venplan, aan de overkant van ,'t Nieuw Werck'. De architecten zijn uitgegaan van historische gegevens en van de toekomstige Schiedamse bin nenstad. De Oranjestraat is een 'uitloper' van de binnenstad en biedt daardoor plaats aan kan toren en showrooms. Het ge meentebestuur wil er persé geen kleine winkels vestigen. Uitzon dering zal wellicht de slijterij vormen, die nu al m het plan gebied is gehuisvest. De oude mouterij de Ohphant blijft gehandhaafd. Het gebouw wordt gerestaureerd en van bin nen ingericht als kantoor. Nieuw bouw komt op de plaats waar vroeger een bierbrouwerij 'De Griffioen' en twee molens 'De Hoop' en 'De Gapersmolen' ston den. De oude gevelsteen van de (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De fraai opge tuigde kerstboom, die nu al in veel Schiedamse huiskamers pronkt, is na nieuwjaar nog een dubbeltje waard Op woensdag 2 januari worden od twee plaat sen in de stad de traditionele nieuwjaarsvuren van denne- groen weer ontstoken Om zeven uur worden de brandstapels aangestoken op het terrein aan de Westfrankelandsedijk, in het verlengde van de Rubenslaan en bij het Kruispunt Zwaluwlaan/ Churchillweg in Groenoord. Op 2 januari overdag kunnen de opgezamelde bomen op zes punten in Schiedam worden in geleverd. Van negen uur tot een uur is er gemeentelijk personeel aanwezig dat een dubbeltje per boom uitbetaalt. De verzamel punten zijn: Rozenburgerplein, Van 't Hoffplein. Parkweg, hoek Nolenslaan. Wibautplem, Frans Halsplein en het VROM-terrein aan de Buitenhavenweg 154 Bij de stookplaatsen kunnen de bo men tot zeven uur worden in geleverd De gemeente hoopt dat deze maatregelen de „wilde fikkies" in de stad zullen voorkomen. Er schuilt nogal wat gevaar in de eigen vuurtjes, omdat ze vaak m de buurt van houten ge bouwtjes of auto's worden ge maakt. De politie zal een oogje m 't zeil houden, opdat er op 2 januari geen al te grote veld slagen ontstaan Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM In het water van de Schie ter hoogte van het Proveniershuis heeft de politie gisteren op aanwijzing van een stel jongens een hondenhjk op gevist. De hond, een éénjarige lichtbruine reu, bleek een wrede dood te zijn gestorven. Zijn ach terpoot zat met een touw vast gebonden aan zijn nek. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Bij de Spaar bank anno 1820 in Schiedam is in november door alle inleggers samen zeventigduizend gulden gespaard Vorig jaar spaarden de inleggers veel meer ruim driehonderduizend gulden Over het hele jaar is bij de Spaar bank minder ingelegd dan m 1972» De spaarders hebben nu een bedrag van 5,9 miljoen te gen vorig jaar 6,8 miljoen, ge spaard. Het totale tegoed be draagt 115 miljoen gulden, tien miljoen gulden meer dan vorig jaar. De aan de Spaarbank toever trouwde gelden en reserves wa ren eind november voor ruim 47 miljoen belegd m effecten, bijna 52 miljoen m onderhandse lenin gen en voor bijna 12 miljoen irt hypotheken, terwijl de onbeleg- de en de op korte termnn beleg de gelden tezamen elf miljoen gulcfen bedroegen Archeologen doen vondsten (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij opgravingen deze zomer op het braak liggende terrein aan de St. Annazusterstraat bljjken ar cheologen in een drietal oude putten rijke vondsten te heb ben gedaan. Naar nu bekend gemaakt is, leverde een blootgelegde af valput een vijftal emmers ineengedrongen scherven op, waaruit na vele maanden restaureren een pijpaarden madonnabeeldje, veel aardewerken kookpotten en een ijze ren muurkandelaar tevoorschijn zijn gekomen. Ook een nog gave afvoerput was goed voor enkele em mers belangwekkend gruis. Tegen alle deskundige ver wachtingen in, zaten er veel glasfragmenten in en maar weinig aardewerkscherven. Uit de igl aswerkbrokj es kon den twee zgn. pasglazen wor den gereconstrueerd en een be ker met vlechtwerk m relief. De aardewerkscherven bleken grotendeels afkomstig te zijn van een groen geglazuurde deksel uit de 17e eeuw. Andere interes sante vondsten in de afvoer put: een tinnen en een houten lepel, een benekam en een Delfts lakenloodje (een kwali- 0 olie bekende merken 0 Zig-Zag machines vanaf 295.» let 1195.- rsparatiai aan alia markan Hoogstraat 10. Tel 269737 Schiedam teitskeur) uit de 16e eeuw Na ijverig spitten deed men ook in de waterput zeer interes sante vondsten. Béhalve uit 17e eeuwse aardewerkscherven, be stond de inhoud van de put uit lagen veelsoortig huisvuil, afge wisseld met lagen zand en bouwpuin. Een tegenvaller was dat mid den door de put een houten paal (een fundering voor een later ■gebouw) was geslagen, waardoor zeer veel vernield was. In de la gen huisvuil werden vooral etensresten aangetroffen, zoals: eier- en oesterschaleu» visgra ten, vruchtenresten en gebeente van wild en gevogelte en van huisdieren Volgens de deskundi gen moet de put maar korte tijd in gebruik zijn geweest, omdat er alleen 17e eeuws afval m werd gevonden. Van alle resultaten en vond sten van de opgravingen, die medio dit jaar bij de St Anna zusterstraat plaatvonden, heeft de gemeente een expositie sa mengesteld m het informatiecen trum Stadsontwikkeling, naast de brandweerkazerne "aan de Huis te Riviereweg. Er zijn on der andere foto's te zien van de blootgelegde funderingen en van voorwerpen, die in en bij het klooster zijn gevonden. Intussen heeft de Rotterdamse stadsarcheoloog C Hoek, onder Wiens leiding de opgravingen zijn uitgevoerd, vastgesteld dat het klooster (St. Annaklooster genaamd) omstreeks 1440 ge bouwd moet zijn. De gebeurte nissen m Schiedam m 1572 en later, de stad viel toen in handen van de Gereformeerden, hebben net einde betekent voor dit Au- gustinussen-klooster. Onderzoek m de stadsarchie ven heeft maar wemig aan het licht gebracht „We mogen ons al gelukkig prijzen dat we door deze opgravingen de ouderdom en de afmetingen van het kloos ter te weten z.jn gekomen", zegt archeoloog Hoek, in een publi- katie over de opgravingen die m januari uitkomt. In het Schiedamse stadsboek, aldus de heer Hoek, wordt over het bestaan van 'het klooster pas in 1498 iets vermeld Het stads bestuur geeft dan toestemming aan pater Gerijt van het Anna klooster een sloot af te dammen bij het Corte Groene Weechgen Als het Annaklooster na 1572 bezit is geworden van de gere formeerden, maakt rentmeester Willem Jan Aerts enkele reke ningen op voor het onderhoud In dit terrein aan de St. Annazusterstraat werden de archeologische vondsten ge daan. van de kloosterlingen. 2e zijn bestemd voor de Rekenkamer m Den Haag. Dat zijn, aldus de heer Hoek. de laatste levenste kenen van het klooster In die rekeningen worden a's opvallende bijkomstigheid de namen genoemd van drie kloos terzusters: Annitgen Huygen, Trijn Jacobsdochter en Geertgen Willemsdochter „Overigens ver sterkt dit geringe aantal kloos terzusters de indruk", verduide lijkt archeoloog Hoek, „dat het klooster slechts een kleine be zetting had Iets wat overeen komt met de grootte van het complex". Bij de opgravingen aan de St. Annazusterstraat hebben de ar cheologen de zgn. sleuventech- mek toegepast. Dat wil zeggen voor een juiste oriëntatie wer den eerst sleuven van ongeveer éen meter diep gegraven Bij de eerste sleuf, evenwijdig aan de Noordmolenstraat, kwamen di rect al funderingen bloot, die naar later bleek afkomstig wa ren van een gebouw, dat op de resten van de westelijke vleugel van het klooster stond. Op 60 centimeter onder die huidige oppervlakte werd verder een klmkhamertje gevonden. En uen centimeter daarboven enke le 18e eeuwse potscherven en een wit Delfts zoutvaatje, ook uit de 18e eeuw. Later, de opgravingen werden met tussenpozen gedaan in mei en juni, werden loodrecht op de eerste sleuf twee grote dwars- sieuven gegraven, die de overi ge middeleeuwse muurresten van het Klooster aan net iicnt brachten Door deze muurresten te volgen kwamen de contouren tan het Annaklooster geleidelijk bloot Wat precies van het klooster is teruggevonden, zijn twee vleugels: een noordelijke vleu gel langs de Ar.nastraat cn een westelijke langs de Noordmo- lêïistranki De pree cze datering (1440) is mogelijk geweest aan de hand van de grootte van de bakst'4| n Tot in het midden van de 16e eeuw werden de bakstenen m Holland nl steeds kleiner van afmeting Bij het klooster, het St An naklooster was een vrouwen klooster, werden ook de resten van een boerderij gevonden en een patershuis Het was in die tijd gebruikelijk dat de geeste lijke die met de zielzorg van de nonnen was belast, gescheiden van hen was gehuisvest. Het binnenterrein van hei klooster is vermoedelijk gebruikt als bloemen-, moestuin en boom gaard. Op de expositie, waar met te keningen en schetsen een en an der wordt getoond, zijn ook af beeldingen te zien van aktes uit 1505, die op het klooster be trekking hebDen. De tentoonstelling m het in formatiecentrum Stadsontwikke ling is maandag geopend van ze ven tot negen uur 's avonds, op dinsdag, woensdag en donderdag van twee tot vier uur 's middags en op vrijdag van negen uur 's ochtends tot half eén, en van één tot vier uur. Katja uit de brand met 90.000 gulden Al drie jaar vecht Katja om gemeentelijke erkenning. Ten lange leste is het dit jaar gelukt voor subsidie in aanmerking te komen. Het kinderdagverblijf aan de Lange Haven wordt door Mevrouw Goederond geleid. Zij is erg m haar sas met de negen tigduizend gulden, die door de gemeenteraad beschikbaar is gesteld. Juist de personeelslasten drukten zwaar op het budget van Katja. Een tweede Schie damse kinderdagverblijf, Bambi aan de Zwammerdamsingel, heeft juist door deze hoge lasten op 1 augustus de deuren defini tief moeter. sluiten. Mevrouw Goederond: „Het is *r§T njn dat we nu door de ge meente worden gesteund. Het personeel kan nu gewoon gaan verdienen. De meesten waren met de lage lonen een volle dig gediplomeerd meisje van 22 jaar kreeg bij ons 505 gulden per maand wel tevreden, maar ze zullen het leuk vinden nu echt te verdienen." Het is volgens mevrouw Goe derond we! jammer dat nog steeds geen beslissing is geno men over de ouderbijdrage voor het kinderdagverblijf Veel van de ouders, die nu hun kind bij Katja onderbrengen, moeten voor de kosten naar de bijstand stappen. Het gaat het enige officiële kinderdagverblijf aan de Lange Haven vóór de wind. In novem- ber is er een aparte afdeling, los van de kleintjes m het grote dagverblijf. Als de kinderen naar school zijn, wordt de ruimte gebruikt als peuterspeelzaal. Hier kunnen kinderen vanaf 2,5 jaar terecht van 's morgens negen tot kwart over elf. De kinderen moeten wel zindelijk zijn, omdat er geen gelegenheid is de kinderen te verschonen De peuterspeelzaal is bijna vol, er kunnen nog maar enkele kindem bij De kosten bedragen drie gulden per och tend De bezetting van het dagver blijf is in de loop der tijden wel veranderd Er zijn nu meer „vaste' kinderen dan ooit Vol gens Mevrouw Goederond is dit erg prettig- „We hebben 45 kin deren die elke week de hele dag komen Dat is zowel voor dc kinderen als voor het personeel erg fijn. Daarnaast zijn er na tuurlijs ook wel „wisselkmde- rendie een keer in de weck komen Sinds vanmorgen ts Katja uitgebreid met een afdeling voor schoolkinderen, 's Mor gens wordt de ruimte ge bruikt als peuterspeelzaal. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Stedelijk Museum wil gaan experimente ren met de kunstklassen. Niet meer alleen in het museum, maar ook m de wijken moet de jeugd naar de kunstklas kunnen, vmdt de museumdirectie. In welke wijk gestart zal wor den, hangt af van de samenstel ling van de wachtlijst. Het ex periment wordt samen met de stichting Sociaal-Culturele Ar beid en Samenlevingsopbouw (SSCA) opgezet Als nadeel van de opsplitsing van de klassen wordt het weg vallende contact met de tentoon stellingen m het museum gezien. „De inspiratie die van onze ex positie uitgaat kan niet meer bijdiagen bu de keuze van een eigen vormgeving," aldus het museum De instellingen die bij het SSCA zijn aangesloten, zullen de kosten voor de ruimte waarin de kunstklassen gehouden zullen worden, moeten dragen plus de aanschafkosten van het mate riaal De stichting SSCA en het mu seum ziin op het ogenblik nog aan het overleggen hoe de de centralisatie van de klassen het best georganiseerd kan worden. Als besloten wordt om het ex periment door te zetten, zal het ministerie van CRM, de Provin ciale Culturele Raad en de Boekmanstichting vermoedelijk om subsidie worden gevraagd De didactische begeleiding en het aantrekken van instructeurs voor de kunstklassen bluft m handen van het museum VOOR RUWIEl- EN MOMFIETSHANDEl HOOGSTRAAT 101-103 SCHIEDAM - TEL.2267552. Donderdagavond koopavond.

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 3