Theo Koomen over Om Zamora-trofee Kruk Doping taboe BON Onthullingen Bulkpillen Condoom Promoveren Vu ill^KËPfKi - Voor bij de radio !ÉI|§||§P ;*:M|s«ëp§i^Ws r *r v"'' dag v^"2®5!S¥ Stijlbokser Aad Jansen (1) krijgt toch de titel, die hem toekomt Bloemen voor de badmintonclub Metro. Dankzij de 11—O-zege op Harm Ottenbros tekende gisteren een eenjarig contract leider Piet Liebregts (achtergrond) ziet Veglo 2 kreeg Rotterdam voor het eerst een eerste-klasse-kampioen lachend toe Toen Tommy Simpson, de laatste der Engelsen, op de wrede, verzengende Mont Ventoux, praktisch naast hem aan zijn laat ste ontsnapping begon - Simpsons klim naar de dood toen was voor Theo Koomen het boek over stimulantia in de sport, over die trieste 'medische" verslaving aan Citius. Altius. Fortius, die met haar verziekende in vloed al zoveel slachtof fers had geëist en nog zou gaan eisen, toen was dat boek voor Koomen on wrikbaar daar. Dc gebeurtenissen op die 13e juli 1967 drukten Tourverslaggevers en vvielersportbevvonderaar Theo Koomen zó indrin gend op de keiharde fei ten, dat er, vond hij, hoognodig gesignaleerd, geanalyseerd en geconclu deerd diende te worden, "s Morgens nog, bij het vertrek uit Marseille, hadden de doktoren de daags tevoren ernstig ge vallen Italiaan Mugnaini pas op de operatietafel durven leggen, nadat een Italiaans reporter de sa menstelling had opge biecht van "het spul" waarmee Mugnaini zich vol placht te stoppen. De bekentenis van de repor ter was Mugnaini's red ding geweest. En nu lag Tommy Simpson daar in doods nood naast zijn fiets. Ge veld door oververmoeid heid, hitte, gebrek aan zuur stof, en, het belangrijkst: een onvoorzichtig gebruik van alcohol en amfetami ne. Hoewel de stimuleren de factor later nog wel is getracht te vergoelijken was de dood van Simpson toch vooral een schok kend gevolg van het op nieuw ondeskundig toe dienen van: Amfetamine. Verboden, maar wijd ver breid onder de heren cou reurs - en andere spor ters. En, niet alleen amfe tamine. (Van onze verslaggever Peter Ouwerkerk) ASCH-BETUWE Theo Koomen is na vijf jaar lezen, praten, kijken en luisteren zo goed als klaar met zijn boek. In maart 1974 komt het uit, bij Luitingh - Laren. De titel: 25 jaar doping. „Omdat in 1949 met de komst van Fausto Coppi in de Ronde van Frankrijk voor het eerst het woord doping is gevallen. Vóór die tijd werd er ook al geslikt, door Manchester United onder andere, benzedrinetabletten, en denk aan het gebruik van amfeta minen in de tweede wereldoorlog. Maar niemand reageerde eigen lijk." Voorbeeicf Gaby Minneboo «i de grootste krant van Groot-Rotterdam THEO KOOMEN, gezeten aan wat vakliteratuur bij zijn nieuw boek, in zijn nante bungalow in het Betuwse Asch. Foto: NIELS VAN DER HOEVEN r- Da Mev Mevi Sti gebr ZATERDAG 22 DECEMBER 1973 HET VRIJE VOLK PAGINA 10 1 4t« v/MSs sS ^V'ï IIH!l!IIIHI!!llll!ililltllil!l!l!llilll!ll!IIIUIII!llllllllllllll!li!ll!IIIIHIIIIIIil||||||llilili||!||||!||||||i|||||||j||||||j|||||||||||||;|!|||||||||||||||||||||||||||||j|||||||||||||||||H^ iiifiMrii{iffi{ffirffiHfniiififf(i(ftfi;iifftfnift{tfifiifitiiff{H{;if((riififiiiinfif(fMftn[Ufi!riiiifrHr(r[fififiifrfff{(i(iui[ffffffrifit(iitfi(((Trfnrifffri[[fifitff!iii!ffifiiif[(fi[iiiuf[t((ifitfi(ffrfiiif{tftififi!ffi{fffitffifutrrftiHttf((tfifiufiffifiiiftfifiififfffüfff[ib!fifffffii!ififf((!ffiiiifffff!ifffiff(iifff[fnifff(ff[riiffff[if[[f{iit(rfinimfff[firfifffHf[(ffiffif{ffffti(ffüfi(rff[ff(fn(ffiUffiffiEfnuffffii 5 JAAR DOPING doping pas een internationale kwaal. Vandaar die titel dus". „Toen Coppi kwam. in de Tour, en de krankzinnigste din gen uithaalde, kwartieren uit liep op pelotons, enz., toen werd EREDIVISIE GA. Eagles-Sparta Graafschap-Telstar MW-Den Haag Ajax-Roda JC PSV-Gromngen Utrecht-Amsterdam Haarlem-NEC AZ'67-Twente Feyenoord-NAC EERSTE DIVISIE Willem II-Dordt Cambuur-Excelsior Heracles-Volenaam Vitesse-Fort VI Veendam—Eindhoven PEC-Helmond Sp SW-Volewijckers Den Bosch-Heerenv VW-W agemngen Ame r<foort -Fori SC Wijlen Willem van Wijnen- daele, de Vlaamse w ielerkenner, heeft eeiv- geschreven Als wij, sportjournalisten m die tijd, in 49, 50 en '51, met Koblet - da s ook een prachtig voorbeeld - en in 52 met weer Coppi die toen van de ene dag op de an dere in elkaar stortte en dan ineens weer goed ging rijden als u-ij sportjournalisten in die tijd hadden ingegrepen, dan zou het nooit zover ztjn gekomen Met die tekst van Van W'ijnen- daele begin ik het boek Wat wordt het noor een boek'' Koomen „Kijk ie kunt zo n boek op een manier schrijven, waarmee je jezelf binnen een paar dagen dt vernieling in werkt. Doping is nog altijd een taboe Tot in de professionele journalistiek is men laten w e eerlijk we/en bang het pubhek van sportprestaties te vervreem den Collega s zeggen Moet je Opnieuw kunt u kiezen Wie is Rijnmonds Sportman- ot -vrouw van het jaar? Beoefenaren van alle takken van sport komen in aanmerking Nederlands snelste stayer. Brons op W.K. in San Sebastian Nederlands kampioen ach ter de g'ote motor en kort geleden nog oe nationale titel achter ce Javanti s We komen nog met andere voorbeelden maar u mag natuurlijk ook „met-voorbeelden" kiezen De sportman of -vrouw die de meeste stemmen op zich verenigt, wordt winnaar en ontvangt de Zamora-trofee Onder hen. die de winnaar hebben aangewezen, wordt een jaarkaart verloot voor Feyenoord, Sparta, Excelsior of welke club naar keuze dan ook. Inzending t/m maandag 14 januari Ik vind de beste. Mijn naam is Straat Plaats Opsturen naar Het Vrije Volk, afd. P R Witte de Withstraat 25, Rotterdam nou zo nodig" Ja, zeg ik dan Het is zelfs dringend nodig, dat er eindelijk geschreven wordt wat er werkelijk -aan de hand is Er zun dooien gevallen, men sen kiankzmnig can geworden Niet om de zaak de grond in te trappen - dat zou goedkoop zijn en dan ben je inderdaad uitgewerkt Maar met een op bouwende strekking, en ik hoop dat men die wil zien Je kunt kwaad worden als je het leest maar mensen, het kwaad hgt er toch'" Ik ben in het boek zoveel mogelijk uitgegaan van eigen ervaringen, van eigen onder zoek Ik had met dokters kun nen gaan praten, maar dan krijg je weer hetzelfde gesode mieter Doping bestaat, maar bij mij met - ik ken mijn sportmensen, en hoe ik ze bege leid is rrujn zaak Bovendien ken ik hun standpunten In de loop der jaren heb ik talloze ge sprekken met ze gevoerd „Ik heb een hoofdstukje over. Wat is Doping'' Er volgt een he le reeks definities, van doktoren, tot aan de Raad van Europa toe Maar er is geen definitie die met een andere klopt Aan het einde ,an het hoofdstuk schrijf ik ,%ou weet u nu wat doping is" En zouden de dokters het weten"" Ik denk, ik ga gewoon uit van de realiteit die ik met eigen ogen heb gezien Theo Koomen selecteerde dui zenden knipsel" las en herlas boeken, proefschriften, studies en artikelen uit de medische hoek hij rubriceerde zijn ge dachten schafte zich een woor denboek aan voor 112 gulden om uit de tongbrekende termen te komen moest uiteindelijk ook een kleiner hebben om de ver klarende teksten weer te begrij pen en hij trok met die theore tische kennis het veld in Kom je met onthullingen'' Koomen „Ik heb me afge vraagd Hoe komen die sport- men sen aan het spur Ik ben de onderwereld van Amsterdam in gegaan en ik heb een bezoek gebracht aan een amfetaminen - fabriek, die helaas een week of drie geleden is ontdekt anders had ik de primeur gehad, haha. In Amsterdam-Noord, daar wer den de amfetaminen zelf ge draaid En ik weet, dat in de havens van Harlingen, Enkhui zen Stavoren, Den Oever, in Amsterdam en in alle Zuider- zeehaventjes de kotters komen binnenvaren met allerlei troep Ik kwam ook te weten, dat er al jaren smokkelwegen van uit Span'e en Italië bestaan via vrachtauto-chauffeurs En uiter aard de wielrenners zelf die overal hun apotheekjes vinden oa Spaanse en Italiaanse ren ners, waar het allemaal vrij verkrijgbaar is Theo Koomen organiseerde een geheim, anoniem gesprek tussen een handelaar, een professional. een ex-amateur en een clubbe stuurder, ergens in Zeeuws- Vlaanderen, met wie hij meer dere dagen achtereen uren heeft zitten praten .Het wereldje van de pakkers, heb ik het genoemd Die hebben me dingen verteld waarvan ik het bestaan gewoon niet wist Dat het z> erg was Het leek voor nuj bet einde van de we reld Hier een spuit in de ader, daar een spuit in de ader, m de ritssluiting van het petje een spuit, en als het kan in de nek ook nog een Wat ze allemaal uit halen Een voorval Coureurs, een jaar ot tien, twaalf geleden, die elkaar voor elk criterium op zochten en elkaar in de auto in spoten Als het een keer niet meezat, dan gingen ze. bijvoor beeld in Zeeuws-Vlaanderen in een bakkenj Enfin, die bakker bleef erbij staan, Wielrenners, zich verkleden interessante mensen Tot er een zegt- Bak kertje, als u er niet tegen kunt moet u zich maar even om- diaaien maar ik moet me even inspuiten ik heb last van sui kerziekte Hadden ze alle zes last van suikeiziekte Amfetaminen geven een pseu- do-bevnjdend gevoel Het dode punt van de vermoeidheid wordt verlegd Je reageert bo vendien feller en impulsiever. Sommige renners blijven fiet sen, ook na de finish Amfeta mine werkt enorm verslavend, zoals de later m zwang gekomen hormoonpreparaten (de bulkpil len) gedurende korte tijd de spierkracht vergroten, maar al- Iprlei ernstige lichamelijke ge breken tot gevolg hebben Rond 1966 kwamen de eerste controles op stimulerende mid delen Koomen zegt o a de KNWU de Belgische Wielet - bond en andere pioniers op dit gebied te prijzen dat ze de zaak eindelijk gingen aanpakken De controles werkten m het begtn zeker preventief. Toen vxl maar.. Theo Koomen- „De amfetami nen tieren weer welig De Gent se professor De Vleeschhouwer heeft het onlangs nog bevestigd. Er is een nieuwe truc ontdekt om de controle op een dwaal spoor te brengen. Er is iemand geweest die steeds het zuur kreeg als hij gepakt had Hij probeerde wat zuiveringszout, dronk wat het zuur was weg, en hij was prompt negatief op de controle Die truc werd hoe langer hoe meer toegepast Vooral bij de knechten in de wielrennerij De hpie weg sloven in de finale gaat de kopman erin. de knech ten pakken tien kilometer voor de meet wat zuiveringszout, zui pen zich een ongeluk, en ja hoor, negatief De amfetamine- sporen zijn onzichtbaar gewor den voor de controle „Ik heb geschreven- Toch zou de controle op doping iets re delijks hebben als A de sporen van hormoon-injecties te vinden zouden zijn - hetgeen inmiddels door Britse geleerden schijnt te zijn ontdekt, al moeten ze dat nog bewijzen voor een hoop doktoren-, B er met zo gemak- keliik met de urine kon worden geknoeid, C overal op de we reld dezelfde middelen op de verboden lijsten zouden staan, D de controle waterdicht zou worden uitgevoerd en E de la boratoria met te beduvelen zou den zijn met de preparaten, die urine neutraliseren i „Over dat knoeten, ach, de maniertjes kennen we allemaal wel Iemand anders voor je la ten plassen, een peertje onder ie oksels, het slangetje in je ach terste, tot zelfs een condoom toe - in de broek genaaid, waarin de urine schitterend op tempe ratuur komt En die leveren ze dan zo af De schadelijke gevolgen, li chaamsgebreken, geestelijke wrakken, - kom je met slachtof fers'' Theo Koomen „Ik noem na men Dat zai nogal opzien ba ren Maar aan de feiten valt niet te tornen. 99 percent van de profwielrenners pakt. Een stuk of vijf, zes dooien. Een Belgi sche' ex-prof, die een benzine pomp dreef, maar die dacht dat elke klant kwam om zijn vrouw aan te randen en met geweren gmg dreigen i Verder de amateur uit het lorum, die net is gestopt omdat hij m een sloot was gevonden De oud-piof uit het forum, die eigenlijk alleen wat leeg voor zich uit zat te staren en af en toe iets onverstaanbaais mom pelde En neem de voorbeelden van buitenlandse atleten, die homioonpreparaten slikten en, zodra ze stopten, in elkaar stort ten „Ze geven de schuld vaak aan hun omgeving En dan hebben ze nog voor een deel gelijk ook' De huisarts bemoeit zich niet met een sportpatient Die zegt „Ga maar naar een psvchïater toe De opvang is allerbesode- mieterst Ik praat over die opvang met de oud-wielrenner Theo Sijt- hoff Die ook net zo lang was doorgegaan tot hij zwarte sneeuw zag Hij wilde er met me over praten Hoe het was begonnen, wat ervan was geko men „Hoe weet ik of dit pille tje werkt" Als ik met in slaap val is het goed" - en dat soort dingen 's Nachts in de hotels alleen maar naar het plafond liggen staren de categorie pla- fondkijkers onder de renners „Sijthoff is gelukkig wel bij tijds opgevangen Door dokter Stnkwerda Mede daardoor heb ik een enorme bewondering voor die man Maar je kunt ge- j rust stellen wetenschappelijk J wordt er op dit gebied mets ge- daan Er is totaal geen voorlich ting De KNWU heeft eens tets geprobeerd voor de renners, maar hoor je daar nog van? Ze praatten op 't laatst alleen nog maar over naaien, pakken en geld Er is met veel populaire lite ratuur op dopmggebied in de Nederlandse taal Het boek zou zijn waarde kunnen hebben als afschrikwekkend voorbeeld Hoe sportmensen, bij gebrek aan goede voorlichting, eerst door hun soigneurs worden bedrogen, en later zichzelf gaan bedriegen j Thêo Koomen- „Er wordt in die wereld nu eenmaal veel openlijker over gesproken dan elders Rólmk zei twee jaar ge leden nog wel- „Als Ajax zo ge controleerd zou worden als de wielrenners, dan vielen we door de mand maar wie zegt er iets concreets over1" Ik noem de gevallen wel Haal ze ook aan, of citeer DWS, Hulshoff, Piet Kruiver, Carteus De paarden. En de duivensport, waar ook met mentale doping wordt gewerkt. De duivinnen krijgen kunsteieren met brom vliegen onder hun gat gelegd, denken dat ze broeien, krijgen een of andere kick, maar vhe-1 gen zich ook bij duizenden dood" 25 JAAR DOPING is Theo Koomens vijfde boek Hij reali- i seert zich dat hij lang met alles heeft gegeven wat te geven is Het is een ingewikkelde, vaak duistere materie. „Het zou te technisch worden, en je hebt bovendien te veel. Ik zou nog wel vijf boeken over dit onderwerp kunnen schrijven. Ik zou er zelfs op kunnen prom overen, en misschien doe ik dat ook nog wel eens 't Begin van een levenswerk zou je het kun nen noemen Alleen, medische normen hanteer ik met Dat is het ter rein van de arts Die moet daar maar over schrijven In de eigen vakbladen, ofzo De heren medi ci laten de pakkers echter mooi m de steek Hoe moet de cirkel gesloten worden - stel ik aan het eind van het boek? ZAL de cirkel ooit gesloten worden ramt IK HET goed heb oe- grepen. heb ik de zonder twij fel lieve mevrouw Lame tut Rotteidam lelijk tegen de sche nen getrapt Foei. Zamora wat hebt gij nu geflikt', schrijft ze me zo ongeveer Ik hoop nog steeds dat zij en u nimmer zulk een snode daad van mij verwacht zullen hebben De verklanng, dat zij vvedstnjdse- cretaresse van RFC's dames-af- deling is, kan ook al met tot verontschuldiging strekken /AT DAMESVOETBAL zit namelijk met een landelijke toename van 10 000 tot 14 000 beoefenaarsters aardig in de groei De piomet van het da mesvoetbal - Gert van der Hoest - meldde het onlangs nog in zijn Verolme-méuws, al mag Joost weten wat zulk een mededeling terzake doet in een blad, dat vooral bestemd is voor knoestige bouwers van olietankers en andere schepen Die voetbalsters lijken me fluks op weg hun zusters van het korfbal in getal in te halen EVROUW LAMe getuigt dus dat ik haar pijnlijk heb getroffen, om even naar het begin van deze kolom terug te keren Onlangs wijdde ik na melijk een ernstige beschou wing aan een schenkster van volle glazen in het etablisse ment tot maatschappelijk ver keer van Ome Joop en Tante Jeanne In haar vrije tijd is zij een met van schoonheid en met van talenten gespeende voetbalster van RFC Rinv heet ze Mevrouw Lame noemt haar zelfs in haar brief aan nuj Crutjfferiaanse Riny. Ik ERKEN GAARNE, dat Ri- ny me het bekijken, beknuffe- len etcetera, etcetara alleszins waard lijkt, al kan ik helaas slechts op het punt van bekij ken uit eigen ervaring getui gen Nou ja, op een enkel hor- lepiepje na dan Het geval -wil de, dat het op een avond stil was in de zaak v.-n Ome Joop en Tante Jeanne toen ik bin nentrad Dat bood Riny de ge legenheid even op een barkruk naast me te wippen en een praatje te maken Tijdens DAT gesprek be kende Riny me, dat zij na een wedstrijd op Spangen, voor proefje van wat de grote jon gens van Sparta zouden gaan presteren, haar voetbalkicksen voorgoed aan de wilgen had gehangen „Hoezo, Riny1", wil de ik toen weten Riny bleef me lange tijd heel preuts het antwoord schuldig Diep blo zend, gaf ze tenslotte toe, dat een van haar medespeelsters haar tijdens die wedstrijd „klootzak" had genoemd „En Zamora" - voegde ze daar aan toe - „ik laat me veel zeggen, maar dat toevallig niet _._JVROUW LAMe meldt me nu, dat ook andere spanningen tot Rtny's besluit hebben Se!e,b en dat ik zulks te weten had kunnen komen als ik even dij RFC had nagevraagd Best mo gelijk, maar die andere span ningen interesseerden me niet,, want die vindt men bij elke voetballer of voetbalster terug Ik vond die ene klootzak op merkelijk En voor het ovenge kan ik mevrouw Lame nog maals verzekeren, dat Riny en ik met elkaar spraken terwijl we zaten op de barkrukken van Ome Joop en Tante Jean ne. Niet in de kleedkamer van RFC dames-keurploeg. Zelfs niet onder de douche... (Var SC stool nmg janu vam naar van voor bran voor De won staat Grot ben< stool, de met zegt loon moe gen (Va SC goed de een van diev siaai terk vu ut den long pen jong een VUU] T

Het Vrije volk | 1973 | | pagina 2