m Alsof er geen nieuws is Esposito overleden vlak voor toernee door Nederland ter meulen S VICTOR VOORHOUT OVERLEDEN Dansers van Casino staakten v. Duinhoven (1) v. Duinhoven (2) v. Duinhoven (3) Overleden (2) Wie van de drie^ Sfrij Stopwoorden Das j Prestige Overleden (1) SÉ WP/'% mwmm i: 'ÊÏÊ0M&ÏM& Bert de Vries leest slechte kritieken met belangstelling. Foto: Floris Bergkamp bij nader inzien (Van onze correspondente) PARIJS Giani Esposito is 43 jaar oud gestorven in het Amerikaanse ziekenhuis te Neuilly na een hersen operatie. De buitengewoon begaafde dichter en chanson nier, toneel- en filmspeler (maar wat kon hij niet?) zou 7 januari beginnen met een. tournee door ons land van dertig voorstellingen. Hij was daartoe uitgenodigd door de Stichting Wikor, die een aantal zalen afhuurde voor eindexamenleerlingen, die van Frans hun keuzetaai maakten. JÊ c -■$ di le d< éc H lez vri ee: ses io< gei abi z'n lati Met jSC lïet E legg allei (vin eè 1 DONDERDAG 3 JANUARI 1974 HET VRIJE VOLK .-AG.jvA 16 Drs Sert die Vries: 4Slechte kritieke:1! wel vervelend9 (Van onze verslaggever FRANK VAN DIJL) AMSTERDAM „Het is wel zot, als je kapotgeschreven wordt in een krant die je ouders onder ogen krijg ti." Dat zegt drs. Bert de Vries (43; als ik zeg dat ie er jonger uit ziet: „Ik ben wellicht van een goed bouwjaar; maar de hele familie heeft dat wel een beetje"), die als presen tator van de TROS-quiz „Alles of niets" sinds de eerste uitzen ding het doelwit is van een golf van kritiek in de pers. „Ach, slechte kritieken, ik lees ze met belangstelling hoor; ik vind het wel vervelend." Bert de Vries bevestigt in zijn dagelijkse verschoning de jon gensachtige indruk die hij op het scherm maakt; hij is alleen langer dan ik dacht. Hij verza melt jongensboeken van voor de oorlog, „het liefst van Kluitman, in een linnen band". „Verschrik kelijk veel van die verhalen spelen zich af in Zuid-Limburg, een stukje buitenland in Neder land", voegt hij eraan toe. Hij noemt zijn verzamelwoede „een gezond soort jeugdsentiment". Komt zelf uit Limburg, Heerlen, maar zit al vijfentwintig jaar in Amsterdam; woont sinds kort in Nijensleek in Drenthe. moet je alles goed hebben, je mag niets missen. En je moet alle superjokers hebben. „Ik neem aan dat het bij de TROS enige nervositeit te weeg zou brengen als iemand dat be drag wint." Schertsend: „Ik ben blij dat het geen privéhobby van me is." Hoe is het om jezelf op het scherm te zien? „Het is wel een beetje vreemd. Het idee dat je het zelf bent heb je niet. Je ziet je fouten ver schrikkelijk groot. IVe hebben een proefopname gemaakt. Toen heb ik alle fouten gemaakt die je maar maken kunt. Ik stond zelfs met mijn rug naar de ca mera te praten." In zijn woning daar bekijkt hij doorgaans de uitzendingen van zijn in korte tijd populair geworden quiz: in zwart-wit. „Ik moet toch eens een kleuren- toestel aanschaffen", lacht hij. „Mijn ouders hebben er een. Moeder heeft het dan over de kleur van mijn das; hee! gek is dat. Ikzelf mis natuurlijk wel de spanning, omdat ik weet hoe de quiz afloopt." In de show, die bijvoorbeeld in Italië al zeven jaar met veel succes loopt, komen drie deelne mers aan bod. In de eerste ron de moeten zij zoveel mogelijk kennis spuien over een specifie ke hobby. Daarover stelt De Vries tien vragen (criticus Kool haas noemde hem: „een jonge man" alweer jongeman! „die verbijsterend weinig weet tegenover drie mensen die ver bijsterend veel weten") die bin nen een. bepaald aantal seconden beantwoord moeten worden. El ke goed beantwoorde vraag le vert honderd gulden op. Ronde twee: de deelnemers mogen nu kiezen uit vragen over onderwerpen als geschiede nis en spreekwoorden. Weten ze het antwoord niet. dan gaat het bedrag dat ze hadden gekregen als ze het wèl wisten, van hun totaalstand af. Jokers en super jokers geven kans op extra geld. 4 Aan het einde van de quiz komt de beslissende vraag. De deelnemers, wier totaalstand op gelopen kan zijn tot ƒ8000. zoals in de laatste uitzending, kiezen uit drie enveloppen een vraag. Een goed antwoord betekent verdubbeling van hun totaal stand, een fout antwoord;- niets. Een van de eerste deelnemers aan de quiz heeft uitgerekend dat het mogelijk is, bij de maxi male geluksfactor, een bedrag van ƒ608.000 mee naar huis te slepen. De Vries: „Maar dan Wat me opviel was het ge bruik van stopwoorden. Ja, dat klopt. In de eerste uitzending zei ik om de haver klap „hè" of „gewoon". Laatst was het steeds ..akkoord" Ik ben nogal gemakkelijk te beïn vloeden. Ik neem gauw woorden over. Het taaltje van het Am sterdamse wereldje wisselt nog al. De TROS heeft van die stop woorden mets gezegd; de oers wel. Het is trouwens een heel interessante ervaring om de meest uiteenlopende reacties te lezen. Je kunt over het presentator schap zo verschillend denken. De grote vergissing die de men sen maken is dat ze denken dat het accent op de presentator moet liggen. Zeker bij deze quiz moet dat juist gebeuren op de kandidaten en het spel. Dat blijkt ook wel uit de brieven die we krijgen: er wordt voorname lijk over de deelnemers geschre ven en nauwelijks over mij. Dat betekent dat de quiz goed loopt. Ik ben een regulator; een hoop mensen verwarren het met een soort show rondom mij. „De laatste keer had kandi daat Keersemaker 16.000 kun nen winnen. Hij had met verve gespeeld. Het greep me wel aan dat hij de laatste vraag miste. 16.000, dat is m onze familie een groot bedrag. 'Je bent met niks gekomen, je gaat met niks weg. Je hebt niet je eigen geld verspeeld, dat moet een troost zijn. Volgens mij krijgt zo'n verliezer een golf van sympathie. Er zijn nu vier uitzendingen geweest. Ik ben in principe be naderd voor zeven uitzendingen; ik weet niet of de TROS er mee doorgaat, maar ik denk van wel. De mensen met wie je praat waarderen het dat je met een hoop cadeaus krijgt als je ver liest. Het gaat in „Alles of niets" om snel reageren en een bepaal de durf." Zijn de deelnemers niet wat maniakaal? De Vries ontkent dat: „Het valt me juist op dat het allemaal van die verschrikkelijk aardige mensen zijn. Ze hebben allemaal vrij degelijke beroepen en hun interesse, die veelal toevallig is ontstaan, beperkt zich niet tot een klem gebied. Ze hebben een grote algemene ontwikkeling. Er !Vt (mi S r' f' y- -> is natuurlijk terecht een bewon dering voor mensen die zoveel weten Realiseren de verliezers zich dat ze een uur lang voor niks voor dc TROS hebben op getreden? „Je krijgt natuurlijk een niet geringe beloning: iedereen wil wel eens op de televisie, je krijgt dan veel reacties en je komt plotseling in gesprek met mensen die je anders nooit zou spreken." Een soort zelfbevrediging? „Ja. Ik geloof dat het-op-de- buis-geweest-zijn de mensen een zeker prestige geeft. Er is veel meer behoefte aan contact met anderen dan er gerealiseerd wordt," filosofeert De Vries. ,nu, die mensen die op de buis ge weest zijn krijgen die hoeveel heid contact. Een beetje blijheid met jezelf lijkt me een goede psychische zaak. Het gebeurt met mij ook: mensen schudden me de hand, ze zeggen: ik ken u, maar ik weet niet waarvan. Ik zeg dan altijd: dan zijn we zeker samen in dienst geweest." Drs. De Vries heeft in het be gin van de vijftiger jaren drie jaar in dienst doorgebracht met plezier, zegt ie. „Maar als je het me nu weer zou vragen, dan hoeft het niet meer zo." Speelt de TROS een rol in, om dat woord nog maar eens te gebruiken, de bewustmaking via dc televisie? ..Je kunt de mensen ook over voeren. Je hebt kans dat je dan juist het tegengestelde effect be reikt. Vanuit mijn quizmaster schap heb ik er geen problemen mee Het programma dat ik doe heeft een redelijk aantal positie ve aspekten: het is vermaak en het is een educatief programma. We moeten die pretentie niet overdrijven, maar hij is er. De Nederlander is al zo verschrik kelijk betuttelend. Daar moet je wel mee uitkijken." Is de quiz maatschappij-be vestigend? „Dat noem ik nu de jacht op spoken. Waar ik als socialist toch bang voor ben is de som-, berheid dat zie je in sommige socialistische landen. We moeten niet déhumaniseren. Op weg naar gelijkstelling meet je ten eerste de mensen vrijwillig in volveren en ten tweede blijven zien dat je met mensen te ma ken hebt. Het socialisme moet niet a-humaan worden, dat is het gevaar dat or:s nu bedreigt. Hoewel ik achter deze regering sta hou ik toch mijn hart vast. Het socialisme is bedoeld als verbetering, niet als juk." Als ik wegga, vraag ik of hij het gesprek soms bewust een andere wending gegeven heeft. Met doctorandussen in de psy chologie. bezig aan een proef schrift, moet je nu eenmaal op passen. Drs. Bert de Vries zegt: „In dit gesprek heb ik dat niet bewust gedaan. Maar het is wel een bepaalde techniek in dit vak." „Televisie", zei Wim Kan, „te levisie? We hebben op 't scherm méér actualiteiten-rubrieken clan er actualiteiten zijn." Aar dig bedacht, natuurlijk, maar gisteravond en eigenlijk deze hele week is er weinig van te bespeuren. Neem gisteravond: Kenmerk, Tanoramiek, Studio Sport, Van Gewest tot Gewest. Kenmerk kwam met nog wat na-strubbelingen van de Hoekse en Kabeljauwse twisten in de vorm van een twistgesprekje tussen Rotterdams bisschop Si- monis en de hervormde seereta- ris-generaal Van den Heuvel, twee zalvende mannen, die bei den nog steeds menen de ware cnristeüjke kerk te vertegen woordigen. Studio Sport had een man of zestien uit het eerste elftal van Twente een beetje ginnegap pend rond een tafel gezet en dacht daarmee een indringende reportage rond de toestand in de eredivisie te presenteren. Her man Kuiphof kwam daarna hoe bestaat het toch allemaal, als je het niet gezien had zou je het niet geloven met een heu se waarzegger, die voorspelde met wie het Nederlands elftal tijdens de wereldkampioen schappen zou worden ingedeeld. Panoramiek hield zich bezig met de komeet Kohoutek, die volgens Chriet Titulaer niet minder dan 120 miljoen kilome ter van ons verwijderd blijft, dus daar hoeven we ons ook al niet druk over te maken. Israël, de energie-crisis, werk loosheid, de toestand in de we reld, kortom „Achter het Nieuws", één van onze weinige échte actualiteitenrubrieken, verscheen dinsdag met een uit voerige reportage over het wel en wee in Gorkum. Vanavond is er van een actua liteitenrubriek opnieuw niets te bespeuren. Vrijdagavond wordt Miss Holland gekozen en dan biedt het andere net alleen „Uit de kunst". Zaterdagavond volgt op het ene net niets, want de TROS is dan wéér aan de beurt en einde lijk is daar dan zaterdag Brand punt, dat de dankbare taak heeft een hele week zonder ac tuele informatie goed te maken. Het is al vaker betoogd: iedere omroep moddert maar wat aan en hoe meer omroepen er komen hoe minder het overleg over spreiding zichtbaar wordt. Wim Kan had niet op een ge lukkiger moment kur.nen ko men. De serie „Oorlog en vrede" gaat ook al gebukt onder de al gehele coördinatie-malaise. Ge ruime tijd zijn de afleveringen keurig op tijd en met de regel maat van de Oncdin Line op dinsdagavond op het scherm verschenen. Maar de laatste we ken is het modderen. Nu ver scheen gisteravond deel 13 zo maar op een woensdagavond, ■met aan de andere kant de klas sieker „Kat op een heet zinken dak", vooral aardig, omdat er zo'n jeugdige Elizabeth Taylor in te zien is. De documentaire over de Maasai was beter op zijn plaats. We kwamen niet zo onder de indruk van de ietwat betuttelen de manier, waarop de Neder landse pater Jan Vosheer in grijpt in het bestaan van een al eeuwen lang zwervend volk. Hel grote bezwaar van dit soort re portages is, dat de filmers niet echt met de mensen ter plaatse kunnen praten. En als Krebbers Bruch speelt is dat mooi voor de radio, gram mofoon of concertzaal, televisie is het niet. Van Chriet en de komeet Ko houtek is ons tot slot nog bijge bleven, dat de mensen geen gas maskers meer kopen, zoals vroeger toen er ook eens een ko meet op komst was, maar pris ma-kijkers. ALE VAN DIJK Achttien van zijn chansons, een aantal gedichten, waarop de Amerikaanse choreografe Ersie Pittas (ballet Jerome An drews) zou dansen, waren door de Nederlandse dichter Han Breikers vertaald en door de leerlingen bestudeerd. De dag voor Kerstmis werd Giani Espo sito plotseling duizelig. Het werd een spoedopname, hij kwam na de operatie niet meer tot be wustzijn. Zijn vader was een Napolitaan, zijn moeder een Frangaise. In zijn jeugd belandde hij op het loute moment in Italië: Musso lini was aan de macht, hij werd ingelijfd bij een fascistisch jeugdregiment. Een geweer in de handen van Giani Esposito: ondenkbaar! Vijftien jaar oud vluchtte hij naar Calabrié „om er na te denken en te schrijven." Sedert dien heeft hu de vrijheid, de onathankelijkheid, de tolerantie bezongen van de mens, m wie luj vaak niet anders zag dan „een clown". Zijn beroemde chanson over de clowns, dat hij m 1953 voor het eerst m het Parijse cabaret „La Rose Rouge" zong, ging in vele talen de we reld rond. Zijn begintijd in Parijs was moeilijk. Om te eten fabriceerde hij lampekappen, poseerde hij voor strips „hij loopt als een prins", zei regisseur Jean Re noir van hem probeerde hij de pottenbakkerij. Hij betaalde van het verdiende geld toneel lessen, daarna kocht hij pas brood. Niet alleen werd hij een voortreffelijk acteur, voor be roemde films van Abel Gance o.a. maakte hij decors. Zijn laatste langspeelplaat die zojuist bij Polydor verscheen illustreer de hij met knappe tekeningen. Fabriekspartij' velours. Fabriekspartij velours, 120 cm breed, in de kleuren goud, frafse, groen, rood, geel, blauw en beige. Uit de prijsserie van f 22,50 t/m f 26.95. Nu per meter 120 cm breed) voor «/merrrrarrc i (Van onze correspondente) PARIJS Een publiek dat 15 tot 70 franken had betaald voor zijn plaats, zag gisteravond in het "Casino de Paris'' een wat magere show. Dertig dansers en danseressen hadden zich niet omgekleed. Ze zaten op het to neel achter spandoeken, waarop stond te lezen dat ze staakten: een salariskwestie vanzelfspre kend. De directie van het Casino heeft alle programmaverkoop sters uit de zaal een mooi pak je aangetrokken en ze laten deelnemen op de achterste rij wel te verstaan aan „de grote finale" die daardoor wat minder gehavend leek. Ze wa ren verrukt, maar het publiek dat stakers genoeg op straat ziet in Frankrijk was het minder. DEN HAAG In het Duitse Bad Neuenahr is op 65-jarige leeftijd de kroniekschrijver van het Haagse societyleven Victor Voorhout (pseudoniem voor W. J. M. Irish' Stephenson) over leden. De heer Stephenson, op richter van de Vrije Toneel academie te Amsterdam, be ijverde zich voorts voor een „wereldregering" De begrafenis is zaterdag op de R.K. begraaf plaats in Denn Haag. t A "v. V Met een advocaat aan zijn r(jde heeft acteur Ton van Duinhoven gistermió. dag in Hilversum bespro ken hoe hij vanaf volgen de week woensdagavond elke week vijf uur radio zal gaan vullen. Van Duinhoven besloot de uitnodiging te accepteren de radio-zendtijd via Hil versum 3 te vullen in de uren, die geruime tijd ge vuld zijn met de vorig jaar verboden Paul Meier-show van Henk Terlingen. ,,'t Was wel even slikken geblazen", vertelde na ah loop van 't gesprekk Kees Buurman, hoofd van ,de afdeling Actualiteiten, Sport en Bijzondere Zaken van de NOS-radio: „Dat had ik nog niet beleefd, j dat iemand voor het begin van een programma-serie! al met een advocaat' op 'de stoep staat". - Van Duinhoven ver- klaarde, dat hp zich nader j wilde oriënteren, omdat luj j by eerdere gesprekken de indruk had gekregen be- trokken te raken bjj om- i roeo-politieke aangelegen- heden. Voorzitter E. A. Schiit- tenhelm, (He tijdens hel I gesprek radio-commissaris j rar. .1. A. V,\ Wagenaar I vervinr. zegde Van Duin hoven 'oe, dat hij „volle dig vrij is te doen wat hij zelf wil, maar wel binnen de door de omroepwet be paalde grenzen". Van Duinhoven had Buurman vóór dit gesprei al uitgemaakt voor „een rare man met een baard". Buurman gisteravond oyer Van Duinhoven: „Een fait kleine man met een kale kop, maar we zullen wél kunnen samenwerken, ge loof Ik, Ik heb er geen tal 'in een zak by, maar tea tyger in een trommel" Buurman heeft na d( rellen rond Paul Meier nog wel geprobeerd om op nieuw met Henk Terlingea de ether in te gaan, mgar de NOS wilde hem niet be schikbaar stellen vanwég! Terlingen's „onmisbaar- hcid" by Studio Sport, Tex Ritter, de Améri- kaansc country en Wes tern-ster, is op 67-jarige leeftjjd na een hartaanval in Nashville in de Ameri kaanse staat Tennessee overleden. Ritter was zan ger, tekstschrijver, gilarjst, auteur en acteur; een va» zijn bekendste vertolkin gen was „High noon". De hoofdrolspeler uitjde nazi-propagandafilm" reitet für Deutschland", Willy Birgel, is op 82-Ja- rige leeftyd in zijn woon plaats bij Zürich overle den. Zaterdag 12 januan zendt de AVRO de hon derdste aflevering uit van het spelletje „Wie van .dl drie". Het is een zeldzaam heid, dat tv-serics het,18 lang uithouden. Maar „Wie van dc drie" krul' het tv-publiek blykéBS kijkonderzoeken en hoge waarderingscijfers niet ge; noeg. De AVRO is dan <w» niet van plan er mee.te stoppen, zo deelt mea ons mee. Wel is het de Be doeling van de samenstel lers producer Flip v" der Schalie en regisseur John Schelfhout di :c honderdste aflever® een bijzonder tintje te Fjj ven." „We onthullen wat dat tintje is. Het mj»! een verrassing blijven", p dus de AVRO. I Kle t SCHI] üngswir 's giste dieven en;een derden

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 4