Eindelijk Oliecrisis zor bestemming voor braak- voor nieuwbouw liggend pnnn i p terrein (j I \jOYZ€ll r* Roep om honde-toilet 'Maak van Parallelweg parkeerplaats voor 't Singelkwartier' Professor opent bibliotheek aan W frankelandsedijk -V- Commissie neemt museum onder loep Geen angst bij spaarders door oliecrisis Artiesten grijpen in bij brand KANDIDAATSTELLING Man gewond bij val van dak Jubileumkamp in Oost Brandje geblust eer 3- st. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Voor het vrijwel braakliggende terrein van het energiebedrijf aan de Dwarsstraat is eindelijk een bestemming gevonden. Het laatste, beslissende zetje gaf de energie-crisis die snelle uitbreiding van de aardgasinstalla ties noodzakelijk maakt. Wat op het binnenterrein komt, is een nieuw aardgas ontvangstation en een nieuw personeelsonderkomen voor (te afdeling gas- en waterdistributie. In het huidige te klein geworden aardgasontvangst station op het GTB-terrein komt volgens de plannen een hoofdverdeelstation. Het oude hoofdverdeelstation ook op het binnenterrein aan de Dwarsstraat wordt afgebro ken omdat het in geen enkel opzicht voldoet aan de huidige veiligheidseisen. Het terrein van de Gemeentelijke Technische Bedrijven GTBaan de Dwarsstraat: ein delijk nieuwbouw. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De voorzitter van de wijkvereniging Sin gelkwartier lanceert in z'n nieuwjaarsrede in het maand- orgaan van de vereniging een nieuw plan voor het braak liggende deel van de Parallelweg. Hij wil er een parkeer terrein van laten maken. £;W#I e«.= *,A Het tunneltje van Oost naar de Parallelweg: toekomstige looproute voor vrachtwagen- chauffers uit Oost (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Dc nog prille verbouwingsplannen voor de historische Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat blijken nu al schrikreacties op te roepen bij enkele, voornamelijk oudere kerkgangers. De Grote Kerk: verbouwingen maken de gelovigen achterdochtig IVinclóot -ffrtuSt GEMEENTE SCHIEDAM Verkiezing leden Provinciale Staten van Zuid-Holland Eens de Goede Havenkerk: nu een een trale bibliotheek. -MAANDAG 21 JANUARI 1974 HET VRIJE VOLK PAGINA 9 ieid ajr* kl ik- en ie- e- Mét de bouw van de nieuwe voorzieningen is een bedrag ge moeid van bijna 750.000 gulden. Eén van de noodzakelijkste voorzieningen is de verhuizing van het noofdverdeelstation voor gas. Het huidige pandje op het GTB-terrein werd bij de om schakeling op aardgas in 1966 i— neergezet. Toen bestonden er voor dit soort stations nog geen veiligheidseisen. Maar nu wel, sxals: muren van beton of met selwerk maar zonder vensters een plat dak dat kan dienen als ecpiosieluik, voorzieningen om geluidsoverlast te voorkomen en een afstand tot woningen van minimaal 25 meter. Volgens informatie van de ge neerde voldoet het huidige ver deelstation volstrekt niet aan die eisen.. Bijzonder noodzakelijk is het venter dat er een nieuw onder komen komt voor de mensen van de gas- en waterdistributie. Het gebouwtje aan de Dwarsstraat, waar ze nu in zitten, is erg slecht en het ruimtegebrek is er groot. De bouw van een nieuw per soneels pand, dat semi-perma- nent wordt (de GTB hoopt tz.t. de Dwarsstraat nog eens te kun nen verlaten) kost 400.000 gul den. In het nieuwe pand komen ook: de afd. elektriciteitsdistri butie, de afd. keuringsdienst en de tekenkamer. Van de barak ken en pandjes waarin deze af delingen zitten, zullen er na de verhuizing enkele tegen de grond gaan. Zeer urgent volgens de GTB is ook de bouw van een geheel nieuw aardgasontvangststation. Door de energiecrisis wordt een verhoogd gebruik van aardgas verwacht. En alleen als er een nieuw en groter ontvangstsation komt, zal Schiedam aan de ver- f fr "-toff*- wachte meer-vraag kunnen vol doen. Op het ogenblik beschikt de gemeente over twee gasontvingst- stations: één aan. de Laan van. Bol'es en één aan de Dwars straat. dat nu dus te klein ge worden "is. De Gasunie heeft in middels toegezegd dat ze de in stallatie in het meuwe station zoals gebruikelijk gratis zal plaatsen. De gemeentelijke commissie voor de Technische Bedrijven zal de nieuwbouwplannen op dinsdag 5 februari gaan behan delen. Dat gebeurt om acht uur 's avonds in het stadskantoor. Enkele maanden geleden kwam de gemeente met het idee om op het betrokken Parrailel- weg-gedeelte een speelplaats voor kinderen te creeren. De wijveremgmg wees die gedachte af omdat het speelterrein o.a. te ver van Oost verwijderd zou lig gen. Volgens de voorzitter van Sm- gelkwartier, de heer C. Zonne veld, zouden de grote vrachtwa gens door het aanleggen van een nieuw, groot parkeerveld aan de Parallelweg voortaan uit de straten in de Oost-wijk geweerd kunnen worden. „Het aanzien van de diverse straten en plei nen zou daardoor stukken beter worden. En voor de chauffeurs is het maar een wipje om via de tunnels thuis te komen", aldus de heer Zonneveld. In zijn nieuwjaarsrede vraagt de heer Zonneveld zich verder af of het mogelijk is orr bij het Van 't Hoffplein een speelplaats te maken, die omgeven is door een stevig hekwerk en wat groen. Om er de kinderen veilig te kunnen laten spelen, zou een stukje van de Buys Ballotsingel moeten worden afgezet, aldus de heer Zonneveld, die er voorts op wijst dat het Van 't Hoffplein er bijzonder troosteloos bnligt nu de werkzaamheden aan het plein zijn stopgezet. In de omgeving van de Snel- liussingel en de Swammerdam- smgel zou de wijkvereniging een honde-toilet willen. Dit omdat de trottoirs van beide singels dikwijls vol honde-poep liggen. Zoals bekend is de proef van de gemeente met een honde-toi- let in Groenoord mislukt. De honden wilden veelal hun behoefte met doen op een plaats waar andere honden dat al ge daan hadden. Kinderen hadden vaak de neiging om m het hon- de-toiiet te gaan spelen. uy "bkC VjjNlo Paniek over ingrijpende verbouwing Grote Kerk In een ingezonden brief in het weekblad De Zondagsbode zegt één van die kerkgangers dat er gezien de beoogde verande ringen gevreesd moet worden voor een zeer ernstige vermin king van het interieur van de prachtige Grote Kerk. „Reden", aldus de briefschrijver, „waarom ik verbouwing ten zeerste moet ontraden". Wat de verbouwingsplannen precies behelzen, is niet bekend. Volgens de briefschrijver gaat het o.a. om de verbouwing van de trouwkamer tot een zaaltje voor contactavonden en om het weghalen van een belangrijk doophek, dat volgens zeggen van dominee S. Tijmstra in één van de vorige nummers van de Zon dagsbode „een sta-in-de-weg" zou zijn. Navraag levert op dat er bij het bestuur van de Grote Kerk inderdaad plannen schijnen te leven voor een vrij ingrijpende modernisering. Details wilde men ons niet meedelen. Financiering van de plannen zou moeten geschieden uit het geld dat door de jaren heen bij- eengespaard is voor een nieuw kerkelijk centrum m Schiedam. „Dit geld nu te gaan gebruiken voor verminking van de Grote Kerk is in flagrante tegenstel ling tot de bedoeling waarmee het in 25 jaar is bijeenge gaard", zo klaagt de briefschrij ver. Dominee S. Tijmstra van de Grote Kerk verklaart desge vraagd liever niets te zeggen, omdat „alies wat je zegt aanlei ding kan zijn tot emotionele re acties". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeente lijke museumcommissie gaat morgenavond praten over het tentoonstellingsprogramma voor het komend seizoen. Op de agenda staan ook de punten: aankopen en schenkingen en het jaarverslag over 1973. De com missie vergadert in het museum. De bijeenkomst begint om acht uur 's avonds. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De 29-jarige Schiedammer P. G. P. is gister avond van het dak van zijn wo ning aan de Brugmanstraat ge vallen, toen hij bezig was zijn tv-antenne te repareren. Hij kwam op straat terecht. Met een gebroken rechterelleboog, een gebroken rechterbovenarm en snijwonden moest de man opge nomen worden m het gemeente ziekenhuis, In zijn val van bijna 10 meter raakte de Schiedam mer ook een ruit van de bene denburen, die aan diggelen ging. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De energiecri sis heeft een vrij minieme in vloed gehad op het gedrag van de Schiedamse spaarders. Blij kens cijfermateriaal van de Spaarbank anno 1820 was er in november bij het uitbreken van de crisis een iets geringe re animo om geld te komen brengen. Van enige toeneming van uitbetalingen was geen en kele sprake eerder van het tegendeel. Goede inlegmaanden voor de Spaarbank in '73 waren: januari (20 miljoen), mei (15 miljoen) en februari, maart, juni, oktober en december (13 miljoen). In no vember werd 11 miljoen binnen gebracht. Belangrijke uitbetaalmaanden in '73: januari (18 miljoen), maart, mei en oktober (13 mil joen) en november (11 miljoen). Het totale inleggerstegoed bij de Spaarbank bedroeg vorig jaar: 118 miljoen gulden. In '12 was dat: 109 miljoen. Vorig jaar dus een prima spaarjaar voor de Spaarbank anno 1820. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het jubileum- weekkamp van de wijkvereni ging Smgelkwartier het 25ste! zal dit jaar in de week van 20 tot en met 27 iuli worden ge houden. De kosten voor deelna me zijn dit jaar met vijf gulden verhoogd tot 52.50. Het week- kamp is in Voorthuizen. Op zon dag 17 februari organiseert de wijkvereniging een carnavals feest voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar in zaal Ma rijke aan het Broersveld, Er is plaats voor ongeveer tachtig kinderen. Het feest begint om twee uur 's middags. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De brandweer heeft zondag een brandje geblust in een auto, die aan het Liszt- plein stond. De motor van de wagen werd zwaar beschadigd. De brand is vermoedelijk ont staan in de carburateur. GOED GEKLEED is GEKLEED HEREN CONFECTIE Mgr. Nolemloan 600 Schiedam Winkelcentrum "De Ketel' Rotterdan Zoeter meer (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Door persoon lijk m te grijpen hebben Joop Doderer en John Lanting weten te voorkomen, dat het publiek vrijdagavond het Schiedamse Passage Theater uitvluchtte. De beide artiesten, clie optraden in het stuk „De grote versierder" vroegen het publiek rustig te blijven, nadat de zaal zich plotse ling vulde met een zware rook lucht. De meeste bezoekers dromden m lichte paniek naar de uitgangen, maar gingen uit eindelijk toch m op de herhaal de verzoeken van de twee hoofdrolspelers weer te gaan zit ten. Oorzaak van de rooklucht was een brandje in een prullen bak m de garderobe. burgemeester van Schiedam brengt overeenkomstig de Kieswet ter openbare kennis, dat op dinsdag 12 februari 1974 de kandi daatstelling voor de op 27 maart 1974 te houden stemming ter teMfeezmg wen d» ijrtgn van de Provinciale Staten van Zuid-Hoüand rw plaatshebben, Op (Se dag kunnen van 9 tot 17 uur iijsten van kandidaten worden m- SWjverd dij <3® voorzitter van het hootdstembureau in de kieskring V ttteltt) of bij het door deze aangewezen lid van dat bureau, ter - I8c[?,ane der gemeente Deftt. v®or de kandidaatstelling benodigde formulieren zijn kosteloos verenigbaar ter gemeente-secretarie, afdeling bevolking, c a v"ftschiesestraat 2. De burgemeester van Sch.edam, SetNedam, 2i januari 1974. h Roeifsema. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Komende za terdag zal de nieuwe behuizing van de Verenigde Provinciale Bibliotheek Centrales in de voormalige Goede Havenkerk aan (ie Westfrankelandsedijk of ficieel worden geopend. Dat zal gebeuren door prof. J. P. van Praag, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid Holland. De Bibliotheek Centrale is vo rig jaar augustus in het Goede Havenkerk-pand gekropen om dat haar vestigingen ïn Rotter dam en Delft ve.te klein ge worden waren. De centrale heeft verbindin gen met 26 openbare bibliothe ken in de kleinere gemeenten in Zuid Holland. Verder heeft de centrale twee bibliobussen rij den en worden boeken uitge leend aan scholen en bejaarden tehuizen. Eind vorig jaar waren bij de centraie via de bibliotheken 100 000 lezers ingeschreven. Bij elkaar hadden ze op dat moment meer dan drie miljoen boeken gelezen.

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 1