Burgemeester Roelfsema lost startschot Kampioens- en promotiefeesten 8 mei: persconferentie ondstenstroom bij ruïne onstuitbaar EEN WEEK SCHIEDAM Is dit uw lieverdje Democraten komen gematigd programma Knollendam Haven eurotax 15.11.22 Brandstichting niet bewezen: vrijspraak Race om vis vergunningen begint weer Commissie Gemeentewerken beslist over 1,3 min. Gemeente Schiedam GEMEENTE SCHIEDAM Jubileumreceptie mej. N. Zwaai. Rabobank overvallen in Den Bosch Edelweiss 18 Wim Klein opvolger van Sjef Siemons Feestgedruis in de Jan Ligtliartschool (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De opgravingen bij de ruïne van Mathe- nesse blijven een stroom van vondsten opleveren. De laatste dagen zijn opnieuw een aanzienlijk aantal potten, kannen, voorwerpen en scherven uit de voormalige slotgracht bij de ruïne omhooggehaald- Om alle Vondsten in een duidelijk kader te plaatsen, zal een medewerker van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek, de heer J. Renaud, op woensdag 8 mei een grote persconferentie geven. Wijziging sluitingstijd café's op Koninginnedag. Op 1 mei 1974 zal mej. N, Zwaai, onderwijzeres-logope diste, in dienst van de gemeente Schiedam, haar vijftig Jarig ambtsjubileum v»eren. Tei gelegenheid hiervan bieden burgemeester en wet houders haar een receptie aan waar iedere belangstel lende van harte welkom is. Deze receptie wordt gehouden in de recreatiezaal van het Stadskantoor, Emmastraat 1, op 1 mei a.s., des mid dags van vier tot half zes. Schiedam, 25 april 1974. WmMW'&ê. De vondstenstroom bij de ruine houdt aan MIMI 1110111111 <loor Hans van der Sloot Goed Gekleed Blijven betekent Stoom- en Wasserij j0N\Ng \U^C' h-V\N6 *lN' SCHIEDAM Het Schiedamse lieverdje van deze week is net als alle lieverdjes dol op spelen. Ze kan geen oog afhouden van de speelgoed-etalage met al het avontuur lijke moois. Fotograaf Arie Wapenaar kiekte haatoen ze, in gedachten verzonken, stond te dromen voor het speelgoed. Haar ouders kunnen de foto ingelijst af komen halen bij Het Vrije Volk, Hoogstraat 76, Schiedam. Het lieverdje van vorige week was Ellen Quartel uit de St. Liduinastraat 41a. SCHIEDAM Ook DS'70 neemt dit jaar deel aan de verkiezing onder de vlag van een eigen programma dat de naam Gemeente Programma Schiedam 1974-1978 heeft meegekregen. En dat voor een partij die zo aan de verlie zende hand is, dat een vertegenwoordiging in de Gemeente raad twijfelachtig mag heten. ZATERDAG 27 APRIL 1974 HET VRIJE VOLK PAGINA 9 1 ieuw ontwerp voor kantoor- flat aan de Nieuwe Haven (Van onze sportredactie) SCHIEDAM r- Martmit, dat niet alleen op voetbalgebied sterk aan de weg timmert maar ook de atletieksport in Schiedam nieuw leven wil in blazen, orga niseert ook nu weer op kmin- rinnedag haar jaarlijks terugke rende prestatieloop. Voor dit evenement bestaat evenals vong jaar ook nu weer grote belang stelling, waarbij Martinit erin is "eslaagd rond Harga een goed parkoers uit te zetten. Niettemin Iaat Martinit tveten dat er nog altijd kaarten in de voorverkoop zijn- Op de bekende voorver koopadressen kosten de kaarten 2,00 en op de dag van het eve nement zelf 2,50. De afstand bedraagt vi]£ kilometer c-n 'n ieder die het parkoers binnen drie kwartier aflegt ontvangt een aandenken. Het startschot wordt door niemand minder gegeven dan door Schiedams eerste bur gervader, de heer Roelfsema en wel om twaalf uur waar de stoet zich van de wielerbaan zich in 1 beweging zet. Van een medewerker SCHIEDAM Voor de bouw van een kantorenflat, die moet verrijzen op bet braakliggende terrein aan de Nieuwe Haven is een nieuw schetsontwerp ingediend. Dit deelt bet college van burgeineesteh en wethouders mede aan het KVP-raaddid Riet Taverne naar aanlei ding van vragen die zij over de bouw heeft gesteld. Riet Taverne, die zelf in de onmiddellijke omgeving van het terrein woont, is voornaamste strijdster tegen de im mense flat, die als de bouw ervan doorgaat het zon licht in een deel van Schiedajms goudkust zal wegnemen. Het is ook een immens pand dat de NV Stadhuisplein, de Rotterdamse onderneming die meer doet in omvang rijke administratieve complexen. Behalve aan garage- en winkelfaciliteiten moest het volgens de oorspronkelijke plannen ruimte bieden voor tienduizend vierkante meter kantoorvloeroppervlak. In hun antwoord wijzen B. en W. onder andere op de in de loop der tijd gewijzigde cijfers. De 10.000 vierkante meters waarvan sprake is zijn bij de definitieve vaststelling van 't bestemmings plan, dat mede het gebied omvat waarin de flat moet verrijzen tot slechts 3000. Vervolgens wijst het College erop dat de meerderheid van de commissie die moest beslissen ovr de bouw heeft ingestemd met het ontwerp, ondanks-de op merkingen over een te grote bouwhoogte, breedte en bouw massa. Bezwaren werden toen ook gemaakt tegen de situering van het h'oogbouwgedeelte dicht bij de Warande. Een gewijzigd ontwerp, waarin met deze be zwaren rekening was gekomen pelheid, juist op dit markante punt, achten wij een eerste ver eiste om te komen tot een ste debouwkundig, architectonisch en economisch verantwoorde be bouwing van dit reeds zo lang storende en het stadsbeeld ont sierende gat. Hoe die bebouwing er echter zal komen uit te zien is onzeker door het laatste antwoord, waar in het college mededeelt dat op nieuw een gewijzigd schetsont werp is ingediend dat voor de commissie Stadsontwikkeling zal worden behandeld. kreeg in de commissie Stadsont wikkeling echter niet de vereiste i meerderheid. Het College is wel met me vrouw Taverne eens, dat de be bouwing volgens de schetsplan- nen een ingrpende wijziging be tekenen van het stadsbeeld. Toch acht het het vaststellen van een bebouwingsschema door de raad of het vragen van de mening van de raad geen geschikte mid delen om de totstandkoming van een passende bebouwing te waar borgen. „Het opstellen", schrijven B. en W. door de gemeente van een bebouwingsschema, bestaan de uit situatie-, plattegrond- en geveitekeningen, zou leiden tot en onaanvaardbare verstarring van de bouwmogelijkheden. Soe- ROTTERDAM De Schie- damse kunstschilder Petrus H. (38), die op 31 januari brand zou hebben gesticht in zijn galerij flat aan het Bart Verhallenplein, is vanmorgen door de Rotter damse rechtbank vrijgesproken en onmiddellijk uit voorarrest ontslagen. De rechtbank, die vervroegd uitspaak deed, achtte niet bewe zen dat de Schiedammer de brand in de keuken van zijn flat had aangestoken. Tijdens de be handeling van deze zaak, afgelo pen dinsdag, kwamen er ook geen onomstotelijke bewijzen op tafel. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM De mogelijk heid bestaat dat a.s. zondag Martinit achter het gekroonde Dubbeldam de tweede plaats kan bereiken. Komen de rood- witten m Dordt bij ASW tot winst en verspelen de concur renten de benodigde punten dan speelt Martinit een na-competi- tie om uit te maken wie zich definitief naar de dede kias zal laten verhuizen. Niettemin zwaait Martmit bij t 'rugkomst in Harga de poorten va' de wie lerbaankantine open v aar 'n ieder Martmit met het behaalde resultaat kan complimenteren. GSS daarentegen zal bij een zege op DOS '32, waardoor het zich kampioen van de zaterdag KNVB afdeling Rotterdam 2e klas mag noemen, op zaterdag 4 mei van 16.00 uur tot 18.00 uur recipieren en wei m eigen home op Harga, SFC, dat tot zondag 5 mei moet wachten eer men weet of men zich naar de KNVB heeft gespeeld, zai bij een ne derlaag van NRC op VOB nog dezelfde avond het promotiefeest in het sportpark Thurlede inzet ten. Ook bij SFC is 'n ieder van harte welkom. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM De Schiedamse voetbaltrainer Sjef Siemons heeft besloten aan het emri van dit seizoen te stoppen b>j de Schiedamse tweede klasser Wil ton. Siemons, die zo goed als ze ker als trainer v.d. zondag vier de klasser 't Noorden in dienst treedt, wordt bij Wilton opge volgd door Wim Klem, die er een aantal betaalde jaren bij Hermes DVS heeft opzitten, speelt momenteel in SFC. SCHIEDAM Vanaf 1 mei kunnen visvergunningen voor het nieuwe seizoen worden afge haald bij het bureau Bevolking aan de Overschiesestraat en het hulppostkantoor aan het Jacques Urhisplein in Groenoord De prijs van de akten is dezelfde als vorig jaar. Het bijdragebe- vvijs voor het vissen met een ge wone hengel kost vijf gulden, kleine visaktes voor het vissen met twee gewone hengels of één speciale hengel kosten ƒ1175, de grote visakte voor het vissen met aile geoorloofde vistuigen 33 gulden en consenten tot uitoefe ning van de kustvisserij 3 gul den. Het Bureau Bevolking is elke werkdag open van "s ochtends half negen tot 's middags half vijf, op de donderdagkoopavond van 's avonds zeven tot negen uur. Het hulppostkantoor aan het Jacques Urlusplein is (alleen voor bijdragebewijzen en kleine visakten) open van half negen 's ochtends tot 's middags twaalf uur. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de Jan Ligt- hartschool wordt vandaag een kermis gehouden. Hij duurt tot vanavond 10 uur en is vanmor gen al begonnen. Op de kermis kan men onder andere met bal len gooien, filmvoorstellingen bekijken en er is ook aan Rad beschikbaar gesteld door de van Avontuur. De Drijzen zijn ouders en winkeliers in de buurt. De toegang is gratis. De Jan Ligt'iarlschool is aan twee kanten b.nnen te komen: aan het Frans Halsplein 35 of aan de Van Ostadelaan 54. Afgelopen woensdag hebben de opgravers een aantal curieuze potten omhooggehaald. Tot dus verre wilde nog niemand van de deskundigen er nadere mede delingen over doen. De opgravingen - bij de ruïne aan de Huis te Riviereweg du ren tot ongeveer half mei. Daar na gaat men zich concentreren op,het grasveld, tussen de beide rijstroken van de Huis te Rivie reweg. Onder het grasveld moe ten de resten liggen van het tweede (vrijstaande) deel van het kasteel en de funderingen van een brug, die de toren (de ruïne) met het tweede kasteelgedeelte verbond. De brug stond in een slotgracht tussen de beide kas teelgedeelten m. Naar nu bekend is geworden, zijn op het terrein waar nu het stadskantoor staat, enkele jaren SCHIEDAM Donderdag 2 mei vergadert in het Stadskan toor de commissie Gemeente werken. Gesproken gaat worden over een aantal werken die met elkaar iets meer dan 1,3 miljoen gulden gaan kosten. Op de agenda staan onder an dere een krediet van 290.000 De bu needier vun Schiedam maakt bekend, dat cafe's ed op Konin ginnedag, 30 april as. tot 2 00 uur Vnaehls geopend mogen zijn. Wanneer daarvoor vergunning verleend is-, mag muziek gemaakt en ge danst worden tot l.iO uui Schiedam. 23 april 1971 De burgemeester voornoemd. H. Roelfsema gulden voor de herbouw van het gemeenschapsgebouw op het woonwagenkamp, een krediet van 445.000 voor het op peil brengen van noordwest Nieuw- land en een krediet van 570.000 voor de definitieve aanleg van de zuidelijke rijbaan van de Horvathweg. Ook komen op deze openbare vergadering de uitgewerkte sehetsplannen aan de orde van de sportvelden Bijdorp en Pa rallelweg. geleder, overblijfselen gevonden van een middeleeuwse boerde rij. Deze boerderij stamt ongeveer uit de 13e eeuw. In die periode is ook het kasteel Mathenesse ge bouwd. Volgens de heer C. Hoek van het Rotterdamse gemeente archief zijn de muurresten die de laatste weken uit de slot gracht om de ruïne zijn gehaald, voor hem geen onverwachte vondst geweest. „Schiedammers die de stad nog van voor de oor log kennen, moeten zweten hebben dat de muurresten er za ten. Ze lagen toen open en bloot," aldus de heer Hoek, die eram toevoegt dat de ruïne door de jaren heen het meest te lijden heeft gehad van de jeugd. „De jongetjes in de leeftijd van tien jaar en daar omstreeks, hebben er onder andere voor gezorgd dat er grote brokken van de ruïne in die slotgracht zijn ge vallen." Over de opgravingen zullen m de loop van dit en volgend jaar publikaties verschijnen in de ar cheologische vakbladen. De ar tikelen zullen worden samen gesteld door de Rotterdamse ar cheoloog en gemeente-archief ambtenaar Hoek. Zoals bekend is het kasteel Mathenesse destijds gebouwd om het drukke scheepvaartverkeer op de Schie (richting Delft en Leiden) onder controle tc kun nen houden. Bij het kasteel, dat rondom m het water en de lan derijen stond, was een tolhuis. Eerst een houten en later éen van steen. De fundamenten daar van 'ijn een tiental jaren ge leden al teruggevonden. i. 'AXt Knollendam bestaat. Werkelijk. Ik heb het op aanraden van een kritisch lezer met eigen ogen aanschouwd. Knollendam is een gehucht dat zich in de elleboog van de bekendere gemeenten Krommenie en Wormerveer koes tert aan de oever van een piep klein meertje, waaraan een aan tal al even piepkleine boeren erven grenzen cn die een niet zo heel piepkleine jacht haven herbergt. Want ook in Knollendam staat de vooruitgang niet stil. Ze verheft zich aan de einder, waar de rokerige fa brieksgebouwen van onze vader landse voedselindustrie, beli chaamd door de heer Heijn en de al even vaderlandse houtindustrie, belichaamd door de spelevaarder Bruynzecl zich verheffen. Ze wordt tevens belichaamd in een jachthaven vol kleine kruisertjes, waarvan de motoren een druk, Amsterdams geaccenteerd ge spreksonderwerp vormen in het enige café dat het liefelijke plaatsje rijk is; café Brecht, aan de rand van het water. Calé Brecht wordt gedomineerd door een enorme zeevogel, die zich aan de rand van de bar staat te verheffen met de bevroren wiek slag en doffe knikkerogen die verraden dat het in de buik niets anders is dan zemelen en opge propte watten en de heer Brecht zelve; een buikige veertiger die behalve twee ringen, vervaardigd uit gouden tientjes, een grijs ringbaardje draagt, alsmede een admiraalspet, waarop zich, tussen de gouden lauwerkransen de spreuk: havenmeester" bevindt. De heer Brecht is voor geen kleintje vervaard. In de korte spanne tijds dat ik in het café verbleef zag hij kans een timide ogende Amsterdammer, die noch tans zaken doet met de grootste schoonmaakonderneming in ons land. een fors bedrag te bereke nen als voorschot op het liggeld voor deze zomer, hetgeen onmid dellijk wordt voldaan, prijst hij een zeldzame collectie kaktussen aan, die hijzelvc uit de tuinen van Madrid, tegen een hoge prijs heeft meegenomen, verhaalt hij van een vriend die een zeldzaam stuk antiek aanschafte voor slechts een honderdste van de prijs en kondigde hij op luide toon aan niet bang te zijn van het grootwinkelbedrijf. Logisch, want evenais in de vorige eeuw, telt Knollendam niet meer dan vijftig huisjes en één midden stander, die bescheiden de deur van zijn groengeverfde houten winkel achter zich dichttrekt. Want de rook van Zaanstad is nog ver en over het water klinkt niet meer dan het puffende ge luid van het politïebootje dat de stand van zaken in de jacht- haventjes controleert. Het doet deugd om dan tc ver nemen hoe het staat met ons eigen historische bestanddeel, de Lange Haven. Een beschermd stadsgezicht is het nog lang niet, vertelt wethouder Bolmcrs. En het zal nog we! even duren voor het dat wordt, a! is er wat Schie dam zelf betreft geen enkel pro bleem meer. Eerst moet worden vastgesteld wat er met de Schie damse binnenstad precies gaat gebeuren. Houdt dat geen door kruising in van de Lange Haven door de metro, dan wil het mi nisterie van CRM er aan begin nen. Die weifelachtigheid van CRM is wel begrijpelijk. Mat weinigen zich realiseren is dat het benoemen van een beschermd stadsgezicht een hele ingewikkel de procedure is. Niet alleen dc gevels moeten tot op dc steen nauwkeurig worden gecatalogi seerd. Ook kieinc dingen, zoals lantarens, moeten een plaats krijgen. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Twee man nen, met damespruiken en zon nebrillen op, hebben gisteren een bijkantoor van de Rabobank in Den Bosch overvallen. Ze ver dwenen met een klem bedrag aan geld. De mannen dwongen de kas sier het geld op de balie te leg gen. Toen een bezoeker de bank binnen kwam zetten de mannen hem tegen de muur en bedreig den hem met een vuurwapen. Daarnaast gristen ze het geld van de balie en gingen er van door in een geredstaande auto. Da Costastr. 32 Schiedam. Tel 263840 na 6 uur: 262815 Als extra Service halen wij uw kleding "s maan dagsavonds en bezorgen het vrijdagsavonds terug lln9textie, Schiedam - Grocnetaan 47-49 - Showroom 1.03. - Telefoon 269862 - Giro 1518 Het programma bepeikt zich tot terreinen die een zuivei ge meentelijk karakter bezitten. Andere onderwerpen dan de werkzaamheden van de raadsle den, vorming van het college van B. en W., inspiaak, het be stemmingsplan grondbeleid, nutsbedrijven jeugdzaken, on der-vijs en cultuur en politie ko men dan ook met voor. Wat bij DS '70 voorop staat is de vorming van etrn M^pitrge- hngscollege, het tegendeel dus van wat de progressieve partijen willen. Vet onderstreept ver meldt het progrdmma: Een af spiegelingscollege in Schiedam behoort regel te zijn en behoert geen enkele hindernis te zijn voor planmatig en programma tisch werk. De inspraak is DS 70 een heet hangijzer. Herhaaldelijk zijn vanuit de partij brieven ge schreven waarin geklaagd wordt over dit democraiiren fenomeen Inspraak doodt de besluitvor ming heet het daaun dan. Ook het programma richt zich op die koers. Wel i.- DS 70 van mening dat buurtcomites en actiecomi tés moeten worden mgesch i- keid, maar tegelijkertijd werpt ze een aantal barneres op, die bij gebruikelijke mspraakprce- dures onaanvaardbaar heten. In spraak ziet DS'70 alleen haal baar m bestuurscommissies aan wie bevoegdheden worden gede legeerd door de Gemeentewet. Wat volkshuisvesting en ruim telijke ordening betreft komt DS '70 met weinig nieuws. Volgens haar. maar dat hebben de par tijleden a! vaker laten weten, moet de renovatie krachtiger dan tot nu toe het geval is in Schiedam ter hand worden ge nomen. Hierbij wordt vooral ge dacht aan de woningen in Schie dam zuid en west, waarbij een zodanige stedebouwkundige con ceptie moet worden gehanteerd, waaroij gestreefd wordt naar een zo groot mogelijke menin- gmg van wonen en werker». Een vervolg biedt DS 70 in het noofebtuk binnenstad. Daarin worden wonen en winkelen aan de orde gesteld en komt de par tij met een plan om een par- keergaiage niet bovengronds, maar onder de grond te bouwen en het parkeren in de openlucht verder te verbieden. Cultureel de eisen van DS 70 gematigd, h nek, dans, gym nastiek, schilderen cn toneelspe len en schaken moeten noodza kelijk worden gestimuleerd endc kunstenaars moeten daarbij worden ingeschakeld, peuter scholen moeten worden opge richt en eveneens dienen er meer musische centra te wor den opgericht. DS 70 wenst voor dat alles een financieel beleid dat gericht moet zijn op een sluitende be groting, waarbij de tarieven en prijzen voor produkten of dien sten van gemeentebedrijven op zijn minst kostendekkend moe ten zijn.

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 1