Cor Bolmer: 'Geen commentaar op Lorentzlaan-kwestie presentatie brandweerchef: Zwaarder accent op brandweer Lezers schrijven O KAARSEN 1 a a Ibetoverend mooi i Binnenstad geeft veel geheimen prijs OP VAKANTIE? GOLD WAVE van PASSAGE EEN TUINFEEST ALS U GESLAAGD BENT PASSAGE 4 SCHIEDAM Postduiven ■I 2 NOLENSLAAN: VERKEERS PROBLEMEN HET VRIJE VOLK ■A f H iuk!| Piste-circus, deze maand in de Margriethal fdat kan alleen met een Pameskapsalon: De trap bij de r.k.-be- graafplaats: weg ermee (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het al dan niet slopen van de stenen grafttrap bij de r.k.-begraafplaats aan de Vlaardingerdijk is de inzet van een hardnekkig conflict tussen enkele katho lieke Schiedammers en de gemeente. Opdracht Het hek bij de begraaf plaats wordt opgekalefaterd Geen pJaats Uittocht SCHIEHRM Voor ai uw verlichting-stereo-app, kleuren-T.V, Hoe beter U de advertenties leest, hoe beter U slaagt bij het inkopen doen. -mr. S 3 Pf| 30 VSUDAG 3 MEI 1974 ■h tri: PAGINA 17 V.,./ (Van een onzer verslag- gevers) SCHIEDAM De nieuwe sleuven die de archeologen bij de Laan hebben gegra ven; leveren handenvol nieuw materiaal op. De res ten van de middeleeuwse boerderij die inmiddels zijn gevonden, geven een goede indruk over de precieze om vang" ervan. Op ongeveer twee meter diepte zijn ook weer brandsporen en aarde- werkscherven gevonden. Dit maal ziin ook opmerkelijk veel pijpen en pijpekoppen omhooggehaald. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Wethouder Bolmers wil niet reageren op het ultimatum dat de actie groep Lorentzlaan het ge meentebestuur vorige week heeft gesteld. „Ik heb geen commentaar", zei hij gisteren in de commissie Gemeente werken op vragen van Het Vrije Volk. Wel wilde de wethouder zeggen dat B. en W. op dit moment wachten op adviezen over de Lorentzlaan-kwestie van de dienst Gemeentewer ken en de politie. De directeur Gemeentewerken, ir. H. de Block liet gisteravond door schemeren dat zijn dienst ver moedelijk vandaag al haar ad vies klaar heeft. Hij voegde eraan toe dat de gemeente op de Lorentzlaan „bepaalde za ken za'l moeten bijschaven". Het vermoeden bestaat dat B. en W. de actiegroep vóór 6 mei (op die datum loopt het ultimatum aan B. en W. af) zal uitnodigen voor een ge sprek. Zoals bekend dreigt de ac tiegroep met harde acties als het gemeentebestuur vóór 6 mei niet voor de dag komt met afdoende maatregelen voor een veiliger Lorentzlaan. irolitie verbijsterd door vrijlating van Peter HL (Van een medewerker) SCHIEDAM De Schiedamse politie is verbijsterd door de vrij spraak van Beter H. Inspecteur van der Veen blijft met de bewoners van het Bart VerhaHenplein II. beschouwen als de stichter van en kele keiderbranden en de brand in zijn eigen keuken die tenslotte heeft geleid tot zijn aanhouding en een vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. ders zijn aangestoken dan door Gedeeltelijk is dat ook gebeurd 1 De politie bij monde van inspec teur Van der Veen verklaart dit naar aanleiding van de klachten van de bewoners van H.'s flat als zou de politie laks zijn geweest in haar optreden. De heer Van der Veen, die nauw bij het onderzoek en de uiteindelijke arrestatie betrokken is geweest, wijst de klachten met grote stelligheid van de hand „Voor ons," zegt hij, „is hy wel degelijk de brandstichter die wij zoeken. We dachten ook die laatste keer het overtuigend be wijs tegen hem te hebben verza meld. Die brand in zijn keuken kan eenvoudig door niemand an- hemzelf. Die aanwijzingen we zen duidelijk in die richting." Toch daciit de rechtbank daar anders over. Van der Veen: „Aan de ene kant is dat onbegrijpelijk, aan de andere kun je daar wel begrip voor opbrengen. Brandstichtin gen zijn voor ons de moeilijkste zaken om te onderzoeken. Soms vertellen stille getuigen hun ver haal, maar meestal ontbreken die en levende getuigen zijn er bijna nooit geweest. Daarbij wor den eventuele sporen door de brand zelf meestal uitgewist komt met 'Piste' m Margriethal (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De KRO-tele- visie gaat deze maand een afle vering van het programma „Pis te" opnemen in de Schiedamse Margriethal. Volgens de KRO is gekozen voor de Margriethal, omdat de accommodaties daar „bijzonder geschikt z(jn voor het tv-werk". Het programma zal op dins dag 21 mei worden opgenomen en duurt ongeveer een uur. Er aan vooraf gaat een amusements programma met het Lowland Trio, Pierre Cnooips en het ac- cordeongezetsdiap The Fronta- lini's. Tot voor kort wetd Piste steeds in het Hillegomse Tres long opgenomen. Omdat het pro gramma nogal populair §s bij de kijkers (Piste is het langsfclopen de vaderlandse televisie-pro gramma bijna vijftien jaar), hebben producer Jan Delfgaauw en presentator Jos van der Valk (kortgeleden de knoop doorge hakt en besloten met hun Itele- visiecircus „voortaan bij de kij kers thuis langs te komen". Volgens Jas van der Valk heeft hij al jaren met dat idee rond gelopen, maar is het er nog nooit van geik»men. „Dit jaar waren de mogelijkheden er ineens en toen moest het maan: gebeuren, hébben we zo gedacht". In vrijwel alle plaatsen waar de laatste maanden Piste-opna men zijn geweest, was de zaal helemaal uitverkocht. Van der Valk schrijft dat o.a. toe aan het feit, dat „de liefhebbers van het circus zich later op het scherm terugzien". In de mei-aflevering van Pis te (in Schiedam) worden zes cir cusnummers van niveau gebracht. „Je bent wel verplicht om iets heel goeds te brengen", vult Jos van der Valk aan, „want onze programma's gaan naar het bui tenland en daar worden ze ook druk bekeken". Piste zal ook 'in Schiedam weer worden begeleid door het orkest onder leiding van de Bel gische dirigent Tony Vess. De kaarten voor Piste kosten vijf .gulden. Ze zijn verkrijgbaar bij de WV m het Proveniers huis en aan de kassa van de sporthal Margriet. T~k R1? SCHIEDAM Burgemeester arm Roelfsema hoopt dat de jcSj Muwe Schiedamse brandweer- 0.j(' ;°®inandant het korps vrijwilli- A brandweer nieuw leven in tlblazen. De burgemeester zei dat gisteravond, bij de officiële presentatie van de nieuwe brandweerchef aan het brand weerkorps en de pers. De burgemeester wges erop dat de animo onder de bevolking burgemeester feliciteert de nieuwe commandant. r i om brandweervrijwilliger Je worden steeds verder daalt. Hij sprak verder de hoop uit dat de nieuwe commandant zich zal gaan bezighouden met de even tuele 'heroprichting van het jeugdbrandweerkorps. In zijn toespraak benadrukte burgemeester Roelfsema dat het voor de commandant belangrijk is dat hij naast vakkennis, ook de kunst verstaat om goed met z'n personeel om te gaan. Voorts zal het uw taak zijn aldus de burgemeester tot de nieuwe commandant dat u het ver trouwen dat de brandweer alom m Schiedam bezit, weet te bewa ren. Aan de drie brandweerman nen (de heren Wen tink, Raadt en Gerards) die in de comman- dantloze maand april de leiding over het brandweerkorps heb ben gehad, overhandigde de heer Roelfsema een enveloppe met inhoud. In zijn antwoord deelde da nieuwe commandant, de heer J. W. G. de Groot, o.a. mee dat alie vrijwillige brandweerlieden zijn uitgenodigd voor een bijeen komst op het stadskantoor op 21 mei. Met hen zal dan gepraat worden over eventuele wensen en problemen. De heer De Groot, die binnen twee jaar Schiedam's derde brandweercommandant is, 'zag ais eerste vereiste voor de toe komst „goed-geoefend, goed-uit- gerust en snel inzetbaar perso neel". KATHOLIEKEN VECHTEN VOOR HUN GRAFTRAP Tussen beide partijen is de laatste maanden een uitgebreide briefwisseling geweest, maar een bevredigende oplossing is er niet uit de bus gekomen. De katho lieken zijn boos en voelen zich tekort gedaan omdat de gemten- te blijft vasthouden aan haar besluit: definitieve sloop van de stenen trap. In een brief aan de redactie van Het Vrije Volk schrijven de katholieken dat door het ver dwijnen van de trap veel men sen, die „vanuit de Aleidastraat, de Vlaardingerdijk de trap afda len richting begraafplaats, maar ook richting Wüheiminaflat, Burg. Honnerlage Gretelaan en Nieuwe Damlaan gedupeerd zul len worden". Het alternatief dat de ge meente aanbiedt (in plaats van de graftrap, een schuinoplopen- de weg t egen de Vlaardingerdijk op, richting kruispunt Vl.-dijk- Nieuwe Damlaan) wijzen de ka tholieken als onaanvaardbaar van d e hand. „Dat pad kost ons 150 meter extra lopen om bij de begraafplaats te komen", aldus de gepikeerde katholieken. Nadere informatie op het stadskantoor wijst uit dat de ge meente niet van zins is voor de eisen van de katholieken, door de knieën te gaan. De heer Zaalberg van Gemeentewerken: „Die graftrap is slecht en onvei lig, de onderste treden zijn scheefgezakt- Als er straks ie mand vanaf klettert, is de ge meente aansprakelijk. Daarom gaat-ie weg". Volgens de heer Zaalberg is beslist overwogen de graftrap te behouden, maar is gezien de bouwkundige staat van de trap toch besloten hem maar te slopen. Dat zal op korte termijn gaan gebeuren, de opdracht er voor is al verstrekt. De'heer Zaalberg benadrukt nogmaals: „Er is aan gedacht om de trap te herstellen, maar daar zagen we toch het nut niet van ui. De r.k.-begraafplaats wordt tezijnertijd toch gesloten (over 35 jaar - red.) en het bezeek loopt steeds verder terug. Er ko men nog maar heel weinig men sen naar het kerkhof'. Desgevraagd- geeft de heer Zaalberg toe dat 140 meter om-' lopen geen pretje is. „Maar'®? werpt hij tegen, „we kunnen het nief alle 80.000 Schiedammers naar de zin maken. Het alge meen belang is dat die trap vei lig is en dat is hij nou eenmaal met. Daarom verdwijnt 'ie". Het deei van de Vlaardinger dijk waarin de graftrap ligt, wordt door Gemeentewerken ge zien ais eindpunt van het nieu we park op de hoek Vlaardin gerdijk - Nieuwe Damlaan, het zg. park van Aad Sprong. In die plannen i s voor de graftrap geen plaats. „Denk niet", zegt de woord voerder van Gemeentewerken, „dat we iets tegen die begraaf plaats hebben. Ik zal u zeggen dat we het kerkhof binnenkort wat gaan op peppen. Die mooie hekwerken met die teksten er boven. worden weer helemaal opgeschilderd en in een goede staat teruggebracht En ik kan u verzekeren dat dat een lastig karwei is". Door het verdwijnen van de trap is ook de beheerder van de r.k.-begraafplaats, de heer Van de Boogert die op het kerkhof woont, gedupeerd. Ook hij za! voortaan een flink eind moeten omlopen om op de Vlaardinger dijk te kunnen k omen. Er wordt in Schiedam veel geklaagde door de hoge heren dat de stad leegstroomt. De jon ge mensen trekken weg omdat er geen huizen voor hen zijn en daar moet verandering in ko men, is er onlangs van over- heidszijde gezegd. Wat mijn zoon en mijn toekomstige schoondochter nu is overkomen, is echter in volkomen tegen spraak met de nieuwe zienswijze van de heren. Eind verleden week is plotseling de witte kaart van mijn zoon ingetrokken en dat betekent dat hij geen huis meer kan krijgen van de ge meente. Bij nadere informatie is mij gebleken, dat bij een groot aantal andere jonge mensen die kaart ook is ingenomen. Ik wil er voor ieders informatie nog maar eens op wijzen dat Schiedam op deze manier zijn jeugd van zich blijft afstoten, in plaats van tracht te behou den. D. KRAMA Schiedam VERLICHT DE TUIN MET Broersvest 58, tel. 26.17.18 Nienwiandplein 57, teL 70.1L60 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een rayon- vlucht met een aantal Schie- damseverenigingen is voor de Schiedamse postduivenvereni ging „de P.V. Schiedam" bijzon der succesvol verlopen. De eer ste negen prijzen kwamen alle in Schiedams bezit. Aan de vlucht namen ongeveer duizend duiven deel. De Schiedamse winnaars waren: A. Suttorp (1-2-7), Th. Stieber (3-6), J. Doe- jaaren (4-9), D. Horsmeijer (5) en P. Grootveld (8). De deelne mende Rotterdamse verenigin gen waren: de Spangenbode, Recht voor Alien en de Rode Doffer in het geval van de brand in H.'s eigen keuken. We hebben daar honderd procent bewijs gevonden voor brandstichting, alleen voor wie het had gedaan was geen voldoende aanknopingspunt te vinden. En daar heeft de verde diger van H. gebruik van ge maakt.' Inspecteur Van der Veen noemt de vnjspraak dan ook een te leurstellende ontwikkeling. De politie begrijpt volkomen dat de bewoners sinds de terugkeer van H. in voortdurende angst leven. Sommige vrouwen uit de flat durven zelfs de kelder niet meer in. „Het was beter geweest," zegt de heer Van der Veen, „als H. ontslagen was van rechtsvervol ging mplaats van vrijgesproken te zijn. Dan hadden we tenmin ste iets gehad om mee aan het werk te gaan. Want ondanks de gerechtelijke uitspraak, waar wij als politie uiteraard niet in mo gen treden staat het voor ons meer dan vast, dat H. een aantal branden heeft aangestoken." (Van een onze verslaggevers) SCHIEDAM Volgende week maandag gaan arbeiders van Gemeentewerken de Burg. Hon nerlage Gretelaan openbreken. Met name het deel tussen de Parkweg en de Jan van Zut- phenstraat. De werkzaamheden het vernieuwen en op peil brengen van de riolering gaat ongeveer zes weken in beslag nemen. Het voornoemde deel van de Mgr. Nolenslaan zal voor de duur van het werk voor alle verkeer afgesloten zijn. In ver band met omleidingen zal in de Jan van Zutphenstraat tijdelijk een parkeerverbod van kracht zijn. Inith Brigitta naar Schiedam r (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Enith Brigitta, Frans en Jozien Elzerman, Ar nold Rood, Linda Faber en Ruud Pijper (van de SZC-Schiedam) zijn een aantal van de topzwem mers en -zwemsters die komen de zaterdag gaan deelnemen aan de strijd om de Groenoord Bo kalen, De wedstrijden vinden piaats in het verwarmde buiten bad (50-meterbaan) van Zwem bad Groenoord. De Schiedamse zwemkamp is per traditie de eerste nationale ontmoeting van het nieuwe sei zoen in een buitenbad. Zestien vooraanstaande verenigingen gaan er met een dames- en een herenploeg aan deelnemen. Namen van enkele andere deelnemende topzwemmers: de gebroeders Woutering, Ruud Beele en Frans Kriger. De wed strijden worden voor de vijfde maal gehouden. EEN VAN DE ZES SPEC. TUlNAANBIEDiNGEN HEKSENKETEL MET MUURHANGER Diameter 22 cm. Oudhollands model. Kunststof uitvoering met ijzeren heng sel. Van 9,15 m voor J D)OU Natuurlijk bij: ZEEMAN BROERSVEST 52 TEL. 26.75.94 Heeft u onze nieuwe tuinkrant al? s* '■m 4 yp ff» 4 2* j» >L e* 2*

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 1