PPR-Schiedam maakt mooiste verkiezi ngs bi Ij et hans v.d.wïlk INTERIEUR mt westen Sta krachten geven taak op Irene is open tijdens verbouwing Oppas behoedde kapper Collé voor bromfietspyromaan - j-i mm i L .U ïz\\ 1 wmmm Garage doelwit inbrekers Jas gestolen uit vrachtauto Geldproblemen nieuwe asiel uit de wereld VEREN KUSSENS Flinke buit voor telefoon cel-lirakers Vrachtauto gestolen Gewond na val met fiets j est op zoek naar nieuwe klaverjassers Bromfietser gewond bij aanrijding w Kethelstr. 8 (bij de Dam) telefoon 26.45.96 SCHIEDAM Inbraak in kelder Passend werk Bevreemd I 1 "BÉ-f Gorzen9s tv thermometer Auto gestolen DINSDAG 7 MEI 1974 HET VRIJE VOLK PAGINA 13 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Hoewel het gemeente-archief nog niet verhuisd is, heeft de eerste gegadigde voor het pand zich al gemeld; de hervormde kerkgemeenschap in Schiedam. Aan de gemeente hebben de hervormden laten weten dat ze het gebouw aan het Oude Kerkhof graag zouden willen gaan gebruiken als predikantenwoning. „Verder kunnen we er bijvoorbeeld kerkelijk werk in gaan bedrij ven", aldus de hervormde gemeenschap in een brief. M ivf 1ijy S;'ïi i EiKCHK „I PpR-verkiezingsbiljet: origineel en opvallend zwaar gevuld met prima veren in stevige witte tijk q elders 11,95 CODIPRIJS CjjSlPSl sekiehhm (Van een medewerker) SCHIEDAM Het JOP ofwel het Jongeren Opvang Projekt dat al meermalen met moeilijkheden te kampen had, zit opnieuw in de problemen. De beide stafkraehten van de organisatie hebben het bestuur gezegd niet langer te willen meewerken aan de resocialisering van de werkloze jongeren waarvoor het JOP is opgezet. Hoewel de stafkrachten niet voor commentaar bereikbaar waren zijn hun beweegredenen toch bekend geworden. Van het tweetal vaste krachten, dat ongeveer een jaar geleden door de initiatiefnemers van het JOP werden aangesteld meent de één dat de problemen hem boven het hoofd groeien en de ander dat hij zijn werk niet alleen kan voort zetten. Volgens zijn menig is het Jongeren Opvang Projekt alleen gediend met een hecht team. i 1 tl 1 t De kapperszaak van de familie Collé aan de Grote Marktgistermiddag küfr Nifó Rt ïr£<r Hervormden zien brood in pand gemeente-archief Zoals bekend gaat het ge meente-archief verhuizen naai de voormalige panden van Ge meentewerken aan de Korte Haven. Wanneer deze verhuizing zal plaatsvinden, is nog niet be slist Als datum wordt begin volgend jaar aangehouden. In het pand aan de Korte Haven heeft het archief al en kele ruimten voor opslag in ge bruik genomen. In het nieuwe binnenstadsplein is er vanuit gegaan dat de hele bebouwing aan het Oude Kerk hof gehandhaafd blijft. Alleen de Leao-school moet verdwijnen. Een definitieve aatum daarvoor moet nog worden vastgesteld. De gemeentelijke panden op de hoek Oude Kerkhof-Nieuw- straat (op het ogenblik zetelt de sociale dienst er in) blijven staan in de plannen van Boimers. De gemeente is van plan de gebou wen tezijnertijd een woonbestem ming te geven. Gemeente-archivaris Van der Feijst heeft de hervormden on langs attent gemaakt op het feit dat het pandje van het gemeente archief vrijkomt. De heer Van der Feijst heeft zelf zitting in de Schiedamse hervormde kerk voogdij- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM "Uit een gara gebedrijf aan de Bokelweg zijn zes dozen met autoradio's en zes dozen met speakers gestolen. De totale waarde bedraagt 1100 gul den. De dieven hadden niet al te veel moeite om binnen te ko men, omdat het pand op het ogenblik verbouwd wordt. Bij Publi Studio' aan de Van Kou- wenhovenstraat is ook ingebro ken Uit een bureau zijn een gouden ballpoint en een gouden vulpen ontvreemd. SCHIEDAM Uit een vrachtwagen die aan de Kreu- peistraat stond, is een suède-jas gestolen. De wagen was niet af gesloten. De eigenaar, de 23-ja- rigc H. v. G. heeft aangifte ge daan. v. Het pandje van het gemeente-archief: de hervormden hebben er hun oog op laten vallen (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De vorige week van de persen gerolde ver kiezingsaffiche van de PPR Schiedam blijkt bijzonder aan te slaan. Allerwegen zelfs door politieke tegenstanders wordt de affiche geprezen om zijn ori ginaliteit. „We hebben er van alle kanten enthousiaste reacties op gekregen", zegt PPR-lijst- trekker Hans van der Wilk. Het idee om van het geijkte type verkiezingsaffiches af te stappen, rijpte bij de radicalen enkele weken geleden. Na een avond wikken en wegen beslo ten ze iets heei-anders-dan-an- derste gaan maken. In die affi- che-nieuwe-stijl en dat stond nadrukkelijk centraal moest visueel zeer duidelijk worden welke Schiedamse zaken d? PPR na aan het hart liggen. Na een kille zondagochtend foto's maken van lijsttrekker Hans van der Wilk bij vele be kende Schiedamse plekjes en voorzichtig afdrukken in de donkere kamer, werd de affiche onder de handen van een Schie damse drukker geboren. Op het aanplakbiljet: een his torisch beeld van Schiedam. Dat wil zeggen een rijtje negentien de eeuwse huizen, een molen, een boom en natuurlijk water. Over het waarom legt Hans van der Wilk uit: „Het water staat voor onze ideeën over de milieuverontreiniging, de boom symboliseert wat we denken over het natuurbehoud, de mo len wat we denken over alterna tieve energie-voorziening en de oude huizen moeten duidelijk maken dat we voor het behoud van oude steden zijn. Het is een soort vier-in-één pakket". De PPR is hoe trots de ra dicalen ook op hun affiche zijn beslist niet van plan het Schiedamse stadsbeeld ermee 'dicht' te plakken. „We plakken de affiche op de borden waarop dat is toegestaan en voor de ra men bij onze leden. Op verboden plaatsen aanplakken doen we niet. Er is al genoee milieuver ontreiniging". lacht Hans van der Wilk. Eén probleem kleeft er nog aan het verkiezingsbiljet' wie gaat hem betalen. Hans van der Wilk: „De affiche is nogal duur, hij kost 1,50 per stuk. Aileen doordat een paar mensen van ons garant staan, is hij er geko men". ïSj-.-vvr.AA -- - -y fttis. SS?*? 'ïf-'4" (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Niets staat de bouw van een nieuw dierenasiel meer in de weg. De gemeente gaat voor het nieuwe asiel 254.000 gulden uittrekken. Daar mee is ze terug gekomen op haar aanvankelijke besluit om niet meer dan twee ton (uit de watermiljoenen} beschikbaar te stellen. In gemeenteraadskringen is inmiddels enige twijfel gerezen over de kostenberekeningen van de Dierenbescherming. In een besloten vergadering van de commissie Gemeentewerken is de vrees uitgesproken dat de bouwprijs van het asiel veel te laag geraamd is. Sommige raadsleden hebben het idee dat het nieuwe asiel (aan de Hargalaan) straks door geldgebrek maar half-afge- bouwd zal worden en dat de Dierenbescherming er financieel aan kapot zal gaan. De 54.000 gulden die de ge meente extra uittrekt, zijn be stemd voor de restauratie van de koestal. Deze zal een onder deel gaan uitmaken van het nieuwe asiel. Wat nieuw ge bouwd wordt zijn de honden- en katten - onderkomens. De Schiedamse gemeenteraad gaat deze maand nog beslissen over de financiële steun aan de Dierenbescherming. De boerderij aan de Hargalaan: de plaats voor het nieuwe asiel CODI ST. UDUIN ASTRAAT 4* TEL. 26 75 86 SCHIEDAM Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De afgelopen maand hebben telefooncelkra kers voor ruim 300 aan kwar tjes buitgemaakt in Schiedam se telefooncellen. Ze richtten voor ongeveer 1400 schade aan. De gekraakte cellen ston den aan het Liduinaplem, Oude Maasstraat, Wibautplem, Mgr. Nolenslaan, Jac. Urlusplem, Stationsplein. Boerhaaveplem en de 's-Graveiandseweg. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Een vracht auto, die geparkeerd stond aan de Nieuwe Maasstraat, is gis teren gestolen. De wagen is eigendom van een bednjf uit Heerenveen. De chauffeur woont in de Schiedamse Gableistraat Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Door onbe kende oorzaak is de veertienja rige J. H. B. H. met zijn fiets op de Van Hoogendorpstraat gevallen. Met een hersenschud ding is de jongen naar het ge meenteziekenhuis gebracht. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM In een kelder aan het Sam Bresdenplein heb ben onbekenden ingebroken. Ze namen twee kratten pils mee. Broersvest 58, tei. 2S.77J8 Nienwt andplein 57, tet "0.11.60 Voor al uw verlichting-stereo-app. kleuren -T.V. JOP opnieuw in problemen De ontslagname van de pro- jektleiders kwam het bestuur als een donderslag bij heldere hemel. Niemand had verwacht dat de twee jongens er zo plotseling de brui aan zouden geven. Volgens een woordvoer der van het bestuur funktio- neerde de zaak naar behoren en wees alles erop dat spoedig be gonnen zou kunnen worden met een nieuwe uitbouw van de or ganisatie, die recent enkele ste vige klappen te verduren, heeft gekregen. Het JOP werd indertijd opge zet om jongeren die via cie be staande organisaties zoais het Gewestelijk Arbeidsbureau en de Gemeentelijke Sociale Diens ten niet meer aan passend werk en aan inkomsten geholpen 'kon den worden toch aan een zinvol le arbeid te heipen. Het JOP probeerde dat door het organise ren van werkgroepen en urojek- ten. Zo waren er lange tijd ad ministratieve werkgroepen in voorbereiding en zelfs een aan tal semi-wetenschappelijke pro- jekten. Tot een stadium van uit voering is het JOP echter nooit gekomen. Steeds weer verhin derden de omstandigheden om een daadwerkelijke start te ma ken. Een onoverkomenlijke hin dernis was ook de brand m het eigen pand van het JOP inder tijd. Hoewel de schade achteraf nog meeviel, bleek het saamho righeidsgevoel van de groep achter het JOP flink aangetast en waarschijnlijk is dit op lan gere termijn de organisat'p toch noodlottig geworden. Wat zeker ook een roL heeft gespeeld is de problematiek waarmee de mees te JOP medewerkers te kampen hadden. De mensen die zich voor hulp of bemiddeling tot de instel ling wendden komen vooral uit de bedreigde klasse en zetten de stafkrachten onder zware druk. Geweld- en conflictsituaties be hoorden tot het normale patroon en die moeten de organisatie op den duur de das hebben omge daan. Toch blijft het bestuur hoogst bevreemd door de gang van za ken. „Wanneer die jongens er de brui aan hadden gegeven na die brand", zegt een van de leden, „hadden we dat volkomen be grepen. Maar nu, juist nadat al les ieek uitgepraat en juist nu het erop leek dat er weer schot in het werk zat, snappen we er niets van. Voor ons was er een nieuw begin gemaakt". Het bestuur hoopt momenteel alleen dat de strafkrach'en het belangrijke werk niet onafge maakt zullen laten. „Er moeten nog een paar deugdelijke versla gen worden gemaakt", zegt een bestuurslid. De zaak moet wor den overgedragen en in iedei geval moet er een afsluitend rapport komen, dat de subsidie gevers en de gemeente en de so ciale dienst een inzicht geeft van wat er is gebeurd". Da: het werk van het Jonge ren Opvang Projekt met het verdwijnen van de beide stafle den zal aflopen wordt onwaar schijnlijk geacht. Daarvoor", meent men, .was het te belang rijk Daarvoor is ook teveel ge presteerd (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Gebouw Irene gaat niet dicht tijdens de ver bouwing, het zalencomplex houdt zijn deuren gewoon open. Volgens de huidige plannen wordt met de verbouwing na de bouwvakvakantie gestart Op een vergadering van de vereni ging De Belangen, de vereniging die Irene beheert, heeft voorzit ter H. Meijers gezegd dat het af gelopen jaar bevredigend voor Irene is verlopen. De bedrijfs resultaten waren gunstig. Irene- beheerder Rob Lutz werd inV-e bloemetjes gezet omdat hij nu vijf jaar bij Irene werkt. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Gerard Collé's kapperszaak aan de Grote Markt is vanmorgen gewoon weer opengegaan. Of er niks aan de hand geweest is. Aan vrijwel niets is meer te zien dat het zondagochtend kantje-boord was voor Gerard's bo terham. Die zondagochtend, om half zes, brak er lichte pa niek uit in huize Collé, er was brand. De Schiedamse brom fietspyromaan had toegeslagen. En hoe. Toen de familie Collé wak ker gemaakt door de kinderop pas, die was blijven slapen de trap afstormde naar de winkel, lag er een bromfiets midden m de etalage hevig te branden. De etalageruit was geknapt, de vlammen lekten aan het plafond. Die nacht waren Gerard Collé en zijn vrouw laat thuisgekomen. De oppas kon, nadat ze naar de logeerkamer was gegaan, om een onverklaarbare reden moeilijk in slaap komen. Mevrouw Collé: "Dat meisje had steeds het gevoel dat er iets ging gebeuren. Om half zes werd ze ineens wakker en zag hitte- trillmgen voor het raam. Het eerste wat ze dacht was: de zaak staat in brand. Ze heeft ons di rect wakker gemaakt. Toen we in de winkel kwamen zagen we die bromfieets liggen. Gerard en een jongen die bij ons in de zaak werkt en die nacht was blijven slapen, hebben dat ding eruit ge trokken en naar de middenstraat gesleept". "Eigenlijk hebben we veel ge luk gehad. Wij werden gewekt door de oppas en de brandweer was er vrij snel. Als dat meisje ons niet geroepen had, weet ik zeker dat we er doorheen ge slapen waren. De brandweer werd gealarmeerd door onze buurman, van het Televisiepaleis. Die was wakker geworden door dat zijn h-ondjes gingen blaffen". De schade aan Gerard CoLlé's pand is beperkt gebleven tot een kapotte winkelruit (een nieuwe is er gisteren al weer ingezet), een zwartgeblakerde verwarming en een door brand aangetast pla fondplaatje. Mevrouw Colié: "We hebben mazzel gehad dat er niet veel hout in de winkel verwerkt is en dat we er zo snei bij waren. Het nare is eigenlijk dat mijn kinderen vlak boven de winkel sliepen". Bang voor de pyromaan is me vrouw Collé beslist niet. "We hebben weer gewoon geslapen daarna", zegt ze. 'Tijdens die brand hebben we op een afstand wel een raar mannetje zien staan, misschien is hij het wel geweestmaar ja, het belang rijkste is dat we er goed zijn af gekomen". 'i-'i i IÉ 1 1 .f, mm SCHIEDAM De resul taten van de tv-thermo- meter in de Gorzen ver deeld over Ned. 1 en Ned. 2, in de week van 15 tot en met 23 april waren als volgt: Maasstraat matig-slecht; Gasstraat slecht-redelijk; Gasstraat (Goes-antenne) goed-si echt; Dwarsstraat slecht-matig; Ploegstraat matig-slecht; Bommelse- straat goed-slecht; Zwarte- waalsestraat redelijk- slecht; Bjjerlandsestraat goed-slecht; Strüensestraai goed-slecht; Usselmonde- sestraat slecht-goed; Nieu we Maasstraat slecht- slecht; Numansdorpse- straat goed-matig. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De leden van de klaverjasvereniging „Ons Ge noegen west" hebben vertrou wen in hun bestuiir. Vorige week is het hele bestuur herko zen. De vereniging kan nog een aantai nieuwe leden gebruiken. De clubavonden zijn op donder dag in gebouw Arcade aan de Lange Haven. Ze beginnen om half acht. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een grijze Ci troen Ami (kenteken: 96-91-DM) die op de Bokelweg stond, is ge stolen. De wagen is eigendom van de 24-jarige opticien C. J. H. A. W. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij een 'onge val op de hoek WUlemskade Spuistraat is de 17-jarige brom fietser gewond geraakt. De jon gen liep een gecompliceerde rechter beenbreuk op. De brom fietser werd gesneden door een auto, bestuurd door de 31-jari- ge A. H.

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 1