jL v. K. neemt nog geen besluit over tolvrije Beneluxtiimiel WD rekent op links college I Kindercrèche is doom in het oog m 'm TEST S- Gewonde bij lelie brand Laatste test voor vrijwilligers ÜI m. PETERSEN CO. SCHIEDAM B.V. mmmm^ 15.1 Swill» Verven - Knippen Wassen Watergolven PASSAGE Een ware vriend geeft een goed cadeau en dat komt van: PASSAGE 4 SCHIEDAM Ëft II iff Meedoen is makkelijk. Altijd prijs. Opel Ascona: kort en goed. GM CM CM ftm£ :terv id- 'km. pen, inp :«ri Bewoners Schïedam-Zuid: een wijkcentrum is in de Gorzen hard nodig." ■!f Kom nu bij ons voor een testrit in Neerlands sportiefste gezins wagen: de Opel Ascona. En win een volledig verzorgd iang week end voortwee personen in Ascona. Een romantisch berg- stadje aan het Lago Maggiore - dè Zwitserse Rivièra. Hoe u zo'n droom-weekend kunt winnen? Heel eenvoudig! U maakt een testrit in de Ascona en na afloop vult u het wedstrijd- formulierin. Dan dingtu mee. In het AsconaTest Win Festival zijn er liefst 20 droom- weekends te winnen. Bovendien kan iedereen die de Ascona test, rekenen op een bijzondere surprise. Let tijdens uw testrit in de Ascona vooral op de volgende punten :wegligging, veiligheid, ruimte, komfort, prestaties. EnsluitvriendschapmetdeOpel Ascona. afdeling verkoop en showroom: Bróersvest 74-76, Schiedam, tel. 010-269404 Iedere dag geopend van 8.30 tot 18 uur Zaterdag van 9 tot 17 uur. Ook donderdagavond,koopavond tot 9 uur.. De grootscheepse brandweeroefening gisteravond bij De Nieuwe Waterweg. mmm frnmm Burgemeester H. Roelfsema met brandweercommandant De Groot. (Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM „De plannen die tot nu toe ge maakt zijn over het aan te leggen recreatiegebied Mid den-Delfland, zijn hoogst autoritair tot stand geko men. Op geen enkele ma nier is rekening gehouden met de menign van de di- rektbetrokkenen, de bevol king. Het getuigt nu niet bepaald van een democra tische handelswijze. Dit schrijft de P.P.R.- Schiedam in het discussie rapport „Bulldozer of dat verleden week is ver schenen. De partij trekt fel van leer tegen de „tech nocratische" wijze, waarop de hele planning rond het recreatiegebied tot nu toe is verlopen. De partij stelt dan ook dat er zo snel mo gelijk inspraakprocedures op poten gezet moeten wor den, opdat de bevolking mee kan gaan praten en denken over de meest ge wenste inrichting van Mid den-Delfland. Het landelijke van Midden Delfland handhaven vindt PPR. verzorgd door kapsters met smaak en keuze Dameskapsalon: Passage 16, lel. 266120. VKIjwm^ PAGINA 19 HET VRIJE VOLK üirit (Van een onzer verslaggevers) "SCHIEDAM De Kamer 'vin Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas heeft zich nog niet uitgesproken over de wens van Rijnmond om de Benelux-tunnel tolvrij te, maken. Een verzoek van Rijnmond om steun, heeft de Kamer van Koophandel (nog) ■jrfet willen honoreren. Een commissie van de Kamer gaat eerst de knelpunten onderzoe ken, die het tolvrijmaken van de tunnel zal gaan opleveren. In een vergadering van de Kamer van Koophandel, eer gisteren, is ook gesproken over het besluit van .Schiedam de metro te laten vallen en te kiezen voor een sneltram. De Kamer vond dat op zich een .tuiste korte-termün-beslissing. Voor de langere termijn vindt de Kamer het verstandig als Schiedam in ieder geval reke ning houdt met de mogelijk heid dat er eventueel toch een metro door Schiedam (van Rotterdam naar Vlaardingen) zal gaan rijden. Naar de gemeentebesturen van Schiedam en Rotterdam gaat binnenkort een brief waarin de Kamer van Koop handel deze mening uiteenzet. Het Vlaardingse gemeentebe stuur krijgt er waarschijnlijk een afschrift van. De leden van de Kamer van Koophandel benadrukten nog eens dat de kwestie tolvrije Bcneluxtunne! niet gemakke lijk ligt. De tunnel wordt ge ëxploiteerd door eenparticu liere maatschappij en de kos ten van het hele project zijn nog steeds niet terugverdiend. „De Beneluxtunnel N.V. zit met grote leningen en we ge loven niet, dat het Rijk die zal willen overnemen", aldus de Kamer. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De VVD re kent er niet op betrokken te worden bij de vorming van een nieuw college van B. en W. „We weten dat er van het landelijk PvdA-bestuur een soort oekaze tegen de VVD is uitgegaan. Dus rekenen we beslist niet op een wethou derszetel". aldus WD-iijst- trekker Gerard Verhulsdonk gisteren. Als er niettemin toch met de WD gesproken gaat wor den over een nieuw college, moet dat volgens Verhuls donk gebeuren in openbare vergaderingen. „Bij besloten vergaderingen zullen we niet aanwezig zijn", aldus de VVD- lijsttrekker. Hij verwacht dat er de ko mende vier jaar opnieuw een links college (PvdA, PPR en CPN) in het stadskantoor gaat zetelen. „Alleen hoeven- de linkse jongens niet meer op de welwillende houding te re kenen die de VVD de afgelo pen vier jaar heeft getoond". Gerard Verhulsdonk zegt ervan overtuigd te zijn dat de Schiedamse raad een roe rige periode tegemoet gaat. ZUID WIL NIEUW WIJKCENTRUM (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Bewo nersvereniging Schiedam- Zuid gaat alles in het werk stéllen om een nieuw wijk centrum in de Gorzen te krijgen. Er zal een enquête gehouden worden over de wenselijkheid van zo'n cen trum, over de plaats waar het gebouw zal moeten ko men 1gedacht wordt aan de Bethelkerk, de leegstaan de school in de Zwartewaal- sestraat en het gebouw van de Technische Dienst in de Dwarsstraat en over de méést gewenste voorzienin- gem "Volgens de bewoners zijn de méést urgente voorzieningen die in zo'n gebouw moeten komende aanwezigheid van een permanen te dokter en tandarts en een goed geoutillerde kindercrèche! Vooral ora.het laatste zitten de bewoners - hard te springen. De huidige peuterspeelplaats in het jonge rencentrum De Dukdalf is voor velden een doom in het oog. „Dji^rom moet er zo snel moge lijk^ een gebouw komen waar alles centraal geregeld kan wor den?', zei PvdA-raadslid en voor zitter van de bewonersvereniging' Tipi Krikke-Hein gisteravond op de-vergadering van de vereniging in de Zwartewaalse school. Daar kwam behalve de wense lijkheid van een wijkgebouw ook het speelstraatproject .aan de orde. Hans van de Vlist, werk zaam bij de Dienst Gemeente werken, vertelde dat de gemeente bij wijze van proef een zandbak in de Zwartewaalsestraat wilde aanbrengen'. Hij waarschuwde er echter wel voor, dat de bewoners zelf het toezicht op de bak moe ten houden, en dat een dergelijke speelruimte vooral hygiënisch goed in de gaten gehouden moet worden. „Dergelijke zandbakken zijn prachtige doorgeefluiken van darmbacteriën voor de peuters", aldus Van der Vlist. Maar vol gens een bewoonster was de hele straat bereid desnoods elke dag „dat ding" schoon te maken. Tini Krikke bracht ook nog even de containers aan de orde. Uit de reaktie van de buurt bleek dat dit nog steeds een heet hang ijzer is. „Ze stinken als de hel, ze staan in de weg, ik moet het vuil van een"ander niet voor mijn deur", waren de meest voorko mende reacties. Alhoewel Tini Krikke, die bekende zelf Zuid als proefkonijn te hebben voor gesteld, met verve voor de con tainer opkwam, was de buurt niet te overtuigen. r ifa Kom.Tèst SrWinl □PET. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij een felle brand gisteravond in een schuur aan de Schiedamseweg in Ke- thel heeft de 49-jarige fabrieks arbeider C. H. uit Schiedam zware brandwonden opgelopen. Bij de brand deden zich ontplof fingen voor, toen gasflessen die in de schuur lagen opgeslagen, door de hitte uit elkaar knalden. De Schiedamse brandweer heeft een kwartier nodig gehad om de brand onder de knie te krijgen. Oorzaak van de bram, was kortsluiting in de motor van een auto die H. aan het repareren was. De man lag onder de wa gen toen een vonk van de con tactdra-den oversloeg op zijn met benzine doordrenkte kleren. H. wist in een vat met water te springen maar kon niet voorko men dat de vlammen oversloe gen naar de auto en de schuur. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De groot scheepse brandweeroefening gis teravond op de werf De Nieuwe Waterweg was de laatste oefe ning'voor'de vrijwillige brand weer, dit seizoen. In september en oktober start de brandweer opnieuw met een serie praktijk trainingen voor. haar korps vrij willigers. Dat het Schiedamse vrijwilli ge brandweerkorps deze maand zo vaak op de proef is gesteld, is een uitvloeisel van een belofte van de nieuwe brandweercom mandant De Groot. Deze heeft bij z'n installatie begin mei be looft veel meer aandacht te zu len schenken aan het vrijwilli gerskorps. Bij een bespreking op dinsdag 21 mei met de vrijwilli gers zijn concrete afspraken ge maakt. De grote oefenbrand gister avond 'woedde' in een afbraak- loods bij De Nieuwe Waterweg. Daarbij werd onder andere ge oefend op het transporteren van water over grotere afstanden. Het vrijwilligerskorps heeft al een serie van acht oefeningen achter de rug in de slooppanden aan de Parallelweg. Bij de oefe ning van gisteravond waren-cir ca 40 vrijwilligers betrokken. Bulldozer-rapport kraakt plan voor Midden-Delfland ■3#., „Want," zo stelt de partij, "de plannen, zoals die er nu uitzien, kunnen wel eens recht indrpisen tegen de wensen van de bevol king van de betrokken gemeen ten Schiedam, Schipluiden, Maasland, Delft en Vlaardingen. De P.P.R. zelf is het in ieder geval lang niet eens met de zienswijze zoals de Stichting Midden-Delfland die in het rap port „Midden-Delfland-Ontwik- kelingsplan voor de open ruim te" heeft neergelegd. We! staat zij achter het uitgangspunt van de Stichting: dat Midden-Delf land een „bufferzone", een open ruimte tussen sterk verstedelijk te gebieden, moet worden met mogelijkheden voor dagrekrea- tie. Maar de P.P.R. zet kritische kanttekeningen bij de manier, waarop de Stichting, waarin vertegenwoordigers zitten van alle betrokken gemeenten, de rekreatiemogelijkheden wil ver wezenlijken. „Als de voorzieningen door gaan, die de plannenmakers nu in hun hoofd hebben", en zoals die ook opgenomen zijn in het wetsontwerp Midden-Delfland, zo schrijft Herman Noordegraaf, de opsteller van het P.P.ll.-dis cussiestuk, „dan betekent het dat de bulldozer eraan te pas moet komen om picknickplaat sen, landschapsbeplanting en re creatiehoekjes te maken. En dat willen we niet. We willen geen reconstruktie, maar rehabilitatie, dat wil zeggen, uitgaan van de bestaande structuur." De P.P.R. pleit hiermee voor het behoud van Midden-Delf land, als een stuk Zuid-Hollands polderiandchap, bestaande uit weilanden waarop koeien gra zen, .verspreid staande boerde rijen en vaarten en sloten, waarin gevist kan worden. De partij verzet zien ook fel tegen de voorgestelde ruilverka veling. „In de moderne land bouw, die in de hand gewerkt wordt door de verkaveling, is de boer niet meer de traditionele boer, maar een „manager", die zijn gemechaniseerde bedrijf „runt" en de bodem verpest met bestrijdingsmiddelen en kunst matige bemesting. Daar draait het ook in Midden-Delfland op uit", aldus Noordergraaf. Ook in de P.P.R. het helemaal oneens met de wijze, waarop de ontsluiting van het recreatiege bied in de plannen is voorge steld. De rijkswegenplanning is gebaseerd op het Rijkswegen plan 1968,. een verouderd plan, dat nog altijd berust op de „ex- tra-poleergedachte van steeds meer auto's waaraan wij ons maar aan moeten passen. Vol gens Noordegraaf, heeft ook de Stichting Onderzoek Midden- Delfland haar visie op deze ver ouderde grondslag gebaseerd.' Dit betekent dat er een vrij gro te ruimte van de natuur omge zet gaat worden in grote par keerterreinen en voor de auto toegankelijke open ruimten. Alhoewel in -de Memorie van Toelichting op het Wetsontwerp staat dat er „waar nodig aan dacht geschonken zal worden aan het openbaar vervoer", vreest de partij dat het open baar vervoer naar haar mening toch te weinig aandacht zal krij gen. „Niet de auto, maar de voetganger en de fietser moeten de prioriteit hebben." Voor Midden-Delfland bete kent de P.P.R.-visie een grondi ge herziening van de voorgestel de ontsluitingsplanncn. van de twee geplande rijkswegen 19 en 24, zal de laatste, Rijksweg 24, moeten vervallen. Het openbaar vervoer zal geïntegreerd moeten worden in de opzet van Midden- Delfland en er zal een uitge breid net van fiets- en wandel paden moeten komen, aldus Noordegraaf in de P.P.R.-bro- chure.

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 1