Gemeente Schiedam mag Wenneker-pand huren Deel produktie Schiecarton naar sociale werkplaats? Tegenover sporthal Margriet -concert in Beatrixpark ofax 5.11.22 ZUN DIT UW LIEVERDJES? m Zeekadetten slachtoffer van de wind t Vierkantje m A s c mm as Reissysteem Thuis Dosis geluk Bankrekening Proefwoningen binnenstad in woning wetsector TIP VAN DE WEEK VS**» Van onze verslaggever m3£| JOOP SPANJERSBERG SCHIEDAM De spec taculaire golf van tele- Krefcl fooncelkraken in Schie dam en enkele andere plaatsen in ons land is op gelost! De Schiedainse po- litie heeft twee jeugdige Schiedammers aangehou den. de 17-jarige winkel bediende A. M. en de eveneens 17-jarige maga zijnbediende G. S„ die niet minder dan 89 telcfoon- celkraken hebben opge biecht. Het duo pleegde de kraken door heel het land. itoT??! "PTlsl lan vani iet Kijk I s aftel 24*98,1 k.'wa- Tijdens de verhoren op het hoofdbureau gaven ze ook tien inbraken toe (alle in Schiedam), drie bromfietsdiefstallen en en kele diefstallen uit auto's. Hoofdinspecteur Broeders: onderzoek nog niet afgelopen. g*uuf A3" - SCHIEDAM Wat een mooi huilende meisjesogen kij ken ons aan. Arie Wapenaar. onze hof-fotograaf, legde het droeve moment op de plaat vast. Het belendende jongetje, koel als mannen nu eenmaal zijn. vertrekt geen spier om al het verdriet, naast hem in de kinderwagen. De foto is Ingelijst af te halen bij Het Vrije Volk, Hoogstraat 76. Schie dam. Het lieverdje van vorige week was: Gerry van der Velden, Potgieterstraat 3b, Schiedam. SCHIEDAM Bij de afslag en oprit van rijksweg 20, precies tegenover de sporthal Margriet aan de Nieuwe Damlaan, gaat de Franse maatschappij Novotel een hotel annex motel bouwen. De eerste paal gaat dit najaar de grond in. Volgens de Planologische Dienst van de Provincie is de nu uitgekozen plaats in Zuid-Holland (Schiedam, vlakbij rijksweg, druk verkeer, veel industrieën) bij uitstek ge schikt voor een hotel/motel. Het is de eerste Novotel- vcsHging in Nederland. De onderneming heeft 50 hotelvestigingen, verspreid over Frankrijk, België en Engeland, met het zwaartepunt in Frankrijk. .M'Pryr-kmi r? -- Een schets van het nieu we hotel/motel, dat weste lijk van de sporthal Mar griet, aan de Nieuwe Dam laan komt te staan. Bezochten we vorige week een. wat je noemt, eclil Kruin café (De Ster), deze keer waagden we een slokje in 't Vierkantje, een lokaliteit van een heel andere allure. yteïtiil 20 ZATERDAG 8 JUNI 1974 HET VRIJE VOLK it-üi: PAGINA 9 11 l -Ui SCHIEDAM Staatssecre taris Mertens is door de knie- cn gegaan voor Schiedam. Deze week, na een nachtelij ke vergadering met enkele Kamerleden heeft hij beslo ten Schiedam groen licht te geven voor het huren van het Wenneker-pand, aan de Sint Annazusterstraat. Op een persconferentie gis teren sprak wethouder Kap- tein van„een ommezwaai door Den Haag". Zoals he kend wil Schiedam het pand van Wénneker huren om er de sociale werkplaats en het algemeen documentatiecen trum twee sociale werk- voorzieningsprojectcn in onder te kunnen brengen. Het ministerie van Sociale Zaken is daar heftig op te gen. Daar vindt men dat Schiedam moet wachten op een nieuwbouwpand, waarin de WSW-projecten van Rot terdam, Schiedam en Vlaar- dingen samen, terecht kun nen. Wethouder Kaptein ziet samenwerking met Rotter dam en Vlaardingen op dit gebied echter niet zitten. Punt van nader overleg blijft de financiële bijdrage die Schiedam uit Den Haag zal krijgen voor de huur van het Wenneker-gebouw. „Dat Den Haag is ongezwaaid is te danken aan de soepelheid van Schiedam", aldus Bert Kapte'ui. „De overcapaciteit die we in het Wenneker-pand krijgen willen we best aan bieden aan de buurgemeen ten en het huren van het pand duidt erop dat we de hele oplossing als tijdelijk zien. Mertens vond dat soepel van ons". Inmiddels is men bij de di verse gemeentelijke diensten in Schiedam begonnen aan de verdere uitwerking van de verbouwingsplannen voor het Wenneker-pand. Op 17 juni gaan Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis praten over de WSVV in hun gebied. (Van een onzer verslagge vers) SCHIEDAM Het Schie damse gemeentebestuur gaat de mogelijkheden bekijken om de Schiecartonproduktie van sigarendozen en de 100 man die op deze afdeling werken in zijn geheet over te hevelen naar de Schie- damse sociale werkplaats- De directeur van de Sociale Dienst drs. A. A. Smits gaat hierover op korte termijn praten met de Schiecarton- directie. Volgens burgemeés- ter Roelfsema is de produktie van sigarendozen bij Schie carton winstgevend en voor de sociale werkplaats dus ze ker een aanwinst". De burgemeester hoopt dat een kleiner bedrijf in het Schiecartongebouw wil trek ken en „de zaak gaat over nemen". B. en W .zijn van plan om naar gegadigden voor het Schiecarton-pand te zoeken. Wethouder Bolmers voor spelde gisteren op een pers conferentie van B. en W. dat het zoeken naar vervangende werkgelegenheid voor het Schiecarton-personeel moei lijk zal zijn. Een groot deel van het personeel is volgens hem moeilijk herplaats baar". Wethouder Coilé zoekt de fout voor de sluiting van Schiecarton in de houding van de_ Amerikaanse directie van het* bedrijf. „Die hebben destijds concurrent Schiecar ton opgekocht om de zaak over te kunnen brengen naar Lille in Frankrijk." Wethouder Kaptein deelde mee dat de Schiedair.se be drijfsleiding van Schiecarton hem vorig jaar nog verzekerd had „dat de verliezen weg gewerkt zouden kunnen worden". Kaptein: Die man vertelde me toen zelfs een heel rooskleurig verhaal." Burgemeester Roelfsema zoekt de oorzaak van de'slui ting in het feit dat Schiecar ton niet op tijd is overge schakeld naar het produceren van plastic-verpakkingen. Duo bekent bijna honderd en ver- tot J tot 60 L r T telef ooncelkraken if. Kiedie-I t/isl dseetó, I ïver 361 ikomenl f350,- elijk. U -. Op 48 I viesbu-l 1 Door-1 - Post- L 66.0101 i. 070 -1 R33.I 31804-1 R33I INGES.I sn wof-l 25.0031 l2ehy-| 3.' Cro-| 11820- 8331 6 *101,1 3*158,1 5*235,1 IFinan-I 28037.1 R33| ïNEN v.i >24 uur! «nfc OVWl N\ Jen. Hi 010 Arnster Avond 1074 e R33 sphypo- iwbou» tcierit P.V.I 'ois: 11859 R33 Op 36 -134. Op48 1-272. 20.000 iktus- ckarv. «rooei- >(4 lij HERIN- R'dara 00 uur ri3.fi- cara- ifSOOfi- 121 m trede- rsjP", .LAAR! 010- 61884. R33 gew end* Dit de PTT-telefooncellen wisten ze een buit van ongeveer 3.000- gulden te halen. De schade die ze aan de cellen aanrichtten, bedraagt 20.000 gulden. Hoofdin specteur P. A.r J. Broeders zet gistermorgen op een persconfe rentie, dat „de politie het twee tal wel kende} (van bromfiets diefstallen), maar dat dit niet van hen verwacht werd. In Schiedam hebben ze 45 cel len onder handen genomen in Arnhem 20, in Amsterdam 12, in Den Haag, Groningen, Amers foort en Utrecht 2, en in Zwolle. Emmen, Nieuwerkerk aan de IJssel en Delft 1. Het tweetal was vanaf januari dit jaar ac tief. Door een tip is de Schiedamse politie op het spoor van het tweetal gekomen. In een aantal winkels en horecazaken was het opgevallen dat de jongens steeds met kwartjes betaalden en ze nogal regelmatige met een dure diplomatenkoffer liepen. Nadat de politie onomstotelijke bewij zen in handen had gekregen, zijn de beide jongens Tweede Pinksterdag van huis gehaald. Ze bekenden vlot. „Ze leken op gelucht en maakten vrijwel met een schoon schip, aldus hoofd inspecteur Broeders. plaatsen in ons land. Schiedam bleven ze er echter wel bijdoen. Thuis bij één van de jongens werd het bewuste diplomaten koffertje gevonden. Er zaten en kele inbrekerswerktuigen in en 427 gulden aan kwartjes, -afkom stig uit een telefooncelkraak, twee dagen eerder in Arnhem. Als motief voor hun daad hadden de jongens „geldgebrek opgegeven. Ze zijn gistermorgen voor de Rotterdamse Officier van Justitie, mej. mr. Corvinius geleid. Het tweetal heeft de afgelopen maanden zeer voorzichtig geope reerd. Nadat er publikaties in de pers over de golf van tele- fooncelkraken waren versche nen. verlegden ze hun werkter rein van Schiedam naar andere Het reissysteem dat het duo erop nahield, was vrij vernuftig. In de weekeinden kochten ze een NS-dagtrajectkaart en reis den daarmee een groot aantal plaatsen in het land af. Op de stations waar ze uitstapten en in de directe omgeving ervan bra ken ze de geldcassettes van de telefooncellen open. De kwartjes borgen ze op in de diplomaten- koffer, de cassettes smeten ze in het water. Vorige week zaterdag zetten' de beide jongens hun laatste kraak. De één ontfermde zich over een telefooncel in de Groe- nelaan, in Schiedam de ander leegde een telefooncel in Am- hem. In Schiedam waar 29 PTT- cellen staan, hebben ze een groot aantal meerdere malen on der handen genomen. Enkele lieten ze ongemoeid omdat'die te veel in het zicht stonden. Met regelmatig posten en sur veilleren heeft de Schiedamse politie de afgelopen maanden geprobeerd de telefooncelkra kers te grijpen. „Via een dosis geluk en samen met de veilig heidsdienst van de PTT, hebben we uiteindelijk een vinger ach ter de hele zaak gekregen", al dus hoofdinspecteur Broeders. Het duo bleek bij de verhoren o.a. op de hoogte te zijn van de tijden waarop de PTT in Schie dam de geldcassettes van de cel len leegmaakte. Zaten er naar hun idee nog te weinig kwartjes in de geldlades. dan was dat voor hen o.a. reden hun werk terrein te verleggen. Bij een bank had het duo zelfs een rekening geopend om van hun berg kwartjes af te komen. De PTT werkt op het ogenblik aan een systeem om de telefoon automaten inbraakvrij te ma ken. De automaten zullen met ijzer worden versterkt. Voor de Schiedamse politie is het onderzoek nog niet afgelo pen. De „normale inbraken die de beide jongens hebben ge pleegd, moeten nog nader uitge spit worden, aldus de hoofdin specteur gisteren. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het harmonie orkest St. Radboud geeft mor- genmiddag een concert in het Prinses Beatrixpark, vlak naast het theehuis. Met een aantal wer ken die gespeeld zullen worden, is onlangs een eerste prijs be haald op het bondsconcours in Roelofarendsveen. Daardoor pro moveerde St. Radboud naar de ere-afdeling. Als de weersom standigheden te slecht zijn. wordt het concert verschoven naar zon dag 16 juni. Het concert begint morgenmiddag om drie uur. "T* ■R35 Fransen bouwen motel £5*f Y 'F" n 1 W '1 -V, -Jk x" SCHIEDAM De 48 proefwo ningen die in de Schiedamse bin nenstad gebouwd worden, vallen alle in de woningwetsector. De Provinciale Directie heeft dat deze week aan de gemeer-TT Schiedam meegedeeld. Over de hoogte van de huren is nog niets naders bekend. Ze vallen in ieder geval tussen de grenzen: 210 425 gulden. Wethouder Collé zei dat gisteren op een perscon ferentie van het gemeentebe stuur. Volgens wethouder Bolmers die dit op een persconferentie meedeelde, is het hotel/motel belangrijk voor de werkgelegen heid in Schiedam. „De horeca- sector in Schiedam o.a. is nood lijdend", aldus de wethouder. Ook voor de twee grote wasse rijen in Schiedam ziet hij nieuwe ontplooiingskansen. Het nieuwe hotel/motel in Schiedam is een standaardtype, lijkt als twee druppels water op de meeste andere hotels die No votel in Europa bezit. Er zitten 122 kamers in, een restaurant, bar. grillroom en drie vergader ruimtes. Naast het terras komt een kinderzwembad. De prijs voor een 1-persoonskamer ligt rond de 50 tot 60 gulden. „Dus een beetje in de populaire sfeer", aldus de wethouder. Het initiatief om een hotel in Schiedam te vestigen, is uitge gaan van het Schiedamse ge meentebestuur. Vier jaar geleden startte Bolmers met het polsen van diverse gegadigden. Er zijn o.a. besprekingen geweest met Albert Heijn (die wilde wel een wegrestaurant neerzetten, maar geen hotel) en de Atlanta-hotel- groep. Knelpunten bleken doorgaans de erfpacht van de grond en de grootte van het hotel te zijn. Novotel Is over veel bezwaren heengestapt en heeft kortgeleden besloten met Schiedam in zee te gaan. Eén van de gemeentelijke eisen waarmee Novotel akkoord is gegaan, is „dat het gebouw geen torengeval mocht worden", verklaarde Cor Bolmers. Volgens de wethouder is het Schiedamse bedrijfsleven zeer in zijn sas met het nieuwe hotel/ motel. Voor grote groepen bijv. is in Schiedam geen accomoda te. Je kan naar het Rijnmond- hotel, maar dat is meestal drie kwart vol. Daarom moet men voor het onderbrengen van gezel- schappen meestal naar Rotter dam". Conclusie van de wethou der: „Het Novotel geeft meer allure aan dat kleine beetje dat we in Schiedam hebben". De diverse gemeentelijke com missies worden de komende weken over de hotelplannen in gelicht. "Het grondonderzoek op het nu nog braakliggende terrein, is al verricht. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het ontberings kamp in Hellevoetsluis van de Schiedamse zeekadetten is ge teisterd door het slechte weer. Een paar activiteiten konden niet doorgaan door de te sterke wind. De kadetten zijn naar Hellevoet- sluis gezeild in een vlet en in twee van de marine geleende sloepen. Als jc 's avonds met de tram in het hartje van Schie dam arriveert (op de Koe markt) schijnt dc oranje-wit gekleurde verlichting van 't Vierkantje, gevestigd op de hoek van de Koemarkt en dc Broersvest. je al vrolijk tege moet. De lange sliert gedemp te lampjes, gedrapeerd, langs de voorgevel doet menige toe vallige voorbijanger een steelse blik wagen door het glaswerk van het ietwat koe pelvormig tweede klas café. Hij treft er een rustige be daarde huiskamersfeer. REchts van de ingang, een 'kleine bescheiden bar met een stalen- pomp, waarop iedere dag een bos frisse bloemen prijkt. Links achter in de hoek werpt een grote staande sche merlamp haar flauwe schijn sel over de hoofden van de gasten. De tafels en stoelen staan groepsgewijs door de ruimte verspreid. Over de tafeis han gen sjieke tapijtachtige kle den, een bandrecorder ver zorgt de meestal rustige ach tergrondmuziek. Aan deze vierkant gevormde ruimte (hé, vandaar die naam- grenst een kleine serre, eveneens op bo venomschreven wijze inge richt. De achterwand van dit bijgebouwde hok springt me teen in het oog. Het is een glas-in-lood werkstuk van niet geringe omvang, vervaar digd door de in Schiedam ver maarde gebroeders Hende- rickx. Volgens Siem Leentvaar, één van de drie barkeepers, wordt de serre vooral druk bezocht door jonge stelletjes die graag een romantisch glaasje drinken. Ook -de raadsleden zoeken, zoals Siem het uitdrukt ,,'t be deesde Vierkant" graag op, om onder het genot van een stevi ge sherry of sterker dranken, de recente politieke roddels rfög eens stevig uit te spitten. Siem: „Ons publiek is rijke lijk geschakeerd: jongeren, raadsleden, journalisten, ver tegenwoordigers. veel alleen staanden ook. En buitenlan ders, of oud Schiedammers die het vierkanteje nog van vroe ger kennen. Zo in de jaren veertig ivas dit café vreselijk bekend. Toen stond de vader van de huidige eigenaar, Jan Wasman, nog achter de tap. Die noemden ze in die dagen „de burgemeester van Schie dam" zo bekend was hij. De serre was toen nog een terras met gasverwarming. Via een stenen trapje kon jc zo van het terras de steeg in komen. Toen bestond het wezenlijk drankgelag alléén nog maar uit dit vierkante stukje hier.' Het klinkt misschien vreemd voor een café", zegt Siem. „maar onze biefstuk, om te zuigen. Gegarneerd met brood, picalliily, zuur en zilver uitjes. Voor 9,20 het) je een lap vlees van 2XU ons. Sr zijn mensen die spe ciaal daarvoor bij ons ko men." De prijzen van de consump ties lopen nogal uiteen. Voor een gewoon kleintje pils be taal je vijfenzeventig cent, een groot glas moet ƒ1,10 kosten. Buite n het tapbier biedt *t Vierkantje een uitgebreide flessencollectie: allerlei soor ten Stella Artoïs, Dommelsch Pilsener, Oud Bruin en Bok- bier. Trappist Pilsener, La Trappe 6% pet., Dortmunder Harza en Tuborg: gemiddeld 1.40 de fies. Verder veelomvattende snackmogelijkheden: gebak ken mosselen, saté, diverse sneetjes, meer en minder uit gebreide uitsmijters en de eenvoudige borrel tapje* (kaas. Pinda's, bitterbal1 Er wordt af en toe gekaart, er staat naast de bar een gokmachine en ook van de leestafel wordt druk gebruik gemaakt. 's-Morgens om 9 uur gooit één van de drie barmannen, Siem, Louis of Marie), de deu ren ai open. „Het begint met de koffieklanten en eindigt om cén uur 's nachts met mensen van het zwaardere werk', ai- dus Siem met een steels knip oogje. t Schiedam - Groene'aan 47-49 - Showroom 103 - Telefoon 269862 - Giro15185(

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 1