luur van afspraken VAAD I/"TT,rFTTT7,T O ioeilijk te doorbreken VIX Ht JV tj 1 f fottelo iundelt cola- woduktie m Havenkerk ook als concertzaal IS DIT DW LIEVERDJE? Oost betrekt bewoners Van 't Hoffplein bij plannen ïenoeiTJing Irie Lems )ekraclitigd Flexibel Niet-gehorig s W*- v Kippen gedood Scliommel verdwenen IMi r c "7b?'en ZATERDAG 29 JUNI W,v. PAGINA 15 Beroering in Blij dorp over nieuwe belasting (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Bijdorpers ttie in een eigen hui« nonen, zijn zich doodgeschrokken van de nieuwe Belas ting-aanslag op onroerend goed, die ze kortgeleden in hun brievenbus vonden. Op het aanslag-formulier is de waarde van Inm wonin gen zo laag geschat, dal ze vrezen met een aalmoes te worden afgescheept, als de gemeente in de nabije toe komst de woningen in Bijdorp zal gaan onteigenen. Op een spoedvergadering van leen gebruikt worden voor de '(Ie wijkvereniging Bijdorp eind heffing op onroerend goed. jeze week hebben vertegen- „Derden zullen geen toegang soordigers van de belastingen hebben tot onze gegevens", aldus ie gemoederen intussen weer de belastingmensen, wat weten te kalmeren. Ze ver eerden dat de schattingen al- Volgens Will Spruit, tweede secretaris van de wijkvereniging Bijdorp, zitten de schattingen ver naast de werkelijke waarde van de huizen. „Er is hier laatst een huis m de Schietbaanstraat verkocht voor 18 000 gulden. Daar stonden ze voor m de rij. Volgens de schatters van de be- lastu g is zo'n huis bijvoorbeeld niet meer waard dan 6.000 gul den". In de soms zeer emotionele vergadering dreigden sommige aanwezigen naar de rechter te zullen lopen als de gemeente de zeer lage belasting-schattingen bij eventuele onteigeningen toch zou gaan hanteren. De Bijdor pers vinden dat de belasting o.a. voorbijgaat aan het feit dat er in de woningen zelf veel is op geknapt Ter geruststelling beloofden de vertegenwoordigers van de belasting de heren W. Winke laar en P. J. M. Meijer dat m de gemeentelijke voorlichtings pagina in het Stadsblad „zwart op wit komt te staan dat de be- iastingcijfers met aan derden ter hand gesteld zullen worden". Zoals bekend is de Schiedamse gemeenteraad begin dit jaar ak koord gegaan met het heffen van de onroerendgoedbelasting. Deze nieuwe belasting geldt voor huurders en eigenaars van onroerend goed, daaronder val len ook woningen. Voor de eige naar vervalt dan de straat- en grondbelasting, voor de huur ders de personele belasting. Van elke 3.000 gulden van de waarde van het onroerend goed, moet een oepaaid bedrag be taald gaan worden. Hoe hoog dat is, moet de gemeenteraad nog vaststellen. Op de spoedvergadering in Bijdorp waren vrijwel alle leden aanwezig Veel Bijdorpers wo nen m een eigen huis. Er zijn huizen die door de huidige be woners voor 2 000 gulden op de kop zijn getikt, aldus Wil! Spruit. De belasting heeft de afgelo pen weken ruim 33.000 aan slagformulieren voor dé onroe- rendgoedbeiastmg de deur uit gestuurd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De bewoners vereniging Oost heeft drie plan nen gemaakt voor het Van 't Hoffplein. Op dit plein wil de vereniging (de gemeente trou wens ook) speelmogelijkheden voor de jeugd creeren. Sinds donderdag is bij het schoenenmagazijn Rutten van één van de drie bewonersvereni- gmgsplannen een maquette te zien. Binnenkort komt Oost ook met een speelplan voor het Boerhaaveplein. De bewonersvereniging gaat op korte termijn op het Van 't Hoffplein stencils m de bus stoppen om de bewoners op te wekken hun eventuele kritiek op de plannen te komen spuien. De bijeenkomst waarop de toe lichting op de plannen komt, zal in de loop van de volgende week worden gehouden. Plaats van samenkomst: het centrum Oost aan de dr. Zanien- hofstraat. De maquette die bij de firma Rutten staat, is door de bewonersvereniging zelf ge maakt. De Jordaan van Schiedam, ofwel de Gorzen in Zuid. Een bezoek aan een willekeurig café in een typische volksbuurt. Temidden van industriële bedrijven kwamen we het kleine kroegje "De Back" tegen. "Zeker iets met voetballen te maken", dachten we. "Even binnen informeren." Daar trof- fn we, zittend np een kruk achter "de kist", kastelein Dick de Jong, deemoedig uit de ogen blikkend. "Het is voorbij", zegt hij stroef. "Morgen nog een avondje met de vaste kliek en dan DE BACii OED KOPE HUURWONINGEN (Van een onzer verslaggefsters) SCHIEDAM "Geef me een eerlijke kans die goedkope iéngezinswoningen te bouwen. Ik sta garant voor de kwali- :eit en de uiteindelijke huur van rond de 275." Dit vroeg iet aannemersbedrijf Van der Waal uit Vlaardingen deze reek aan ongeveer vijftien geïnteresseerde Schiedamse ge- neenteraadsleden. Van der Waal: „Het is zo ioeilijk voor een klein aanne- lertje om door de muur van erder gemaakte afspraken en mdingen van een gemeente iet grote aannemersbedrijven e breken." Tijdens een speciale vooriich- ngsavoiid aan de raad in het afé Europoort aan de Maasbou- vard heeft het Vlaardingse annemersbedrijf samen met het rchitectenbureau Nuyt en Hei- ens, vurig geprobeerd die „ste- ige muur van afspraken" te ndermijnen. En naar het zich et aanzien met enig succes. De meeste raadsleden stonden in ieder geval niet afwijzend te genover het voorgeschotelde wo ningproject. Sommigen waren zelfs zeer enthousiast. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De benoeming ia Ane Lems tot burgemeester a Schiedam is nu ook door 3t Koninklijk Besluit bekrach- Sd. Koningin Juliana heeft gis- imorgen haar handtekening eplaatst. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Amster- «nse bottelarij „The Coca Cola sport Corporation" is door de iiedamse Coca Cola-fabriek Jttelo B.V. overgenomen. De Pduktie van de Amsterdamse feneming zal in Schiedam orden voortgezet. Bottel o is plan haar heie produktie in iedam te gaan bundelen. Van gemeente heeft ze al toestem- ngvoor uitbreiding van haar drijf in de 's-Gravelandsepol- or. Een en ander wordt gemeld ir de Kamer van Koophandel Fabrieken voor de Beneden Met name de flexibiliteit van de door Nuyt geschetste eenge zinswoningen kwam bij de raad zeer goed aan. Doordat de vaste trap min of meer buiten de wo ning is geprojecteerd, blijven er voor de indeling van zowel de beneden- als de bovenverdie ping, vele mogelijkheden over. De vier gevarieerde opstellin gen, die langs de ramen van het café waren gedrapeerd, werden nauwkeurig door "de raadsleden bestudeerd. De woningen zijn gebaseerd op niet al te grote gezinnen met drie a vier kinderen. Buiten een woonkamer, die zowel een L- als een Z-vorm kan aannemen en waar met Z een eenvoudige in greep de keuken bijgetrokken kan worden, heeft elk huis drie slaapkamers en een douchecel. De grootte van de hal kan aan gepast worden aan de behoefte van de bewoner. Volgens Van der Waal moeten er minimaal vijftig van dergelij ke woningen gebouwd worden om de goedkope huurprijs wer kelijk te kunnen realiseren. Het bouwmateriaal is de traditionele, oerdegelijke baksteen. Aan eventueel geluidsoverlast heeft Van der Waal ook gedacht. De constructie is door TNO ge test. Het aannemersbedrijf kan garant staan voor een niet-geho- rige woning. „Het zijn geen wonderhuizen, die we aanbieden. Maar ze zijn wel economisch, flexibel en goedkoop", zei de he>-r Kreuger van Nuyt. „We garanderen de prijs (banken staan garant), geen gegoochel achteraf." Deze woorden hebben de raadsleden zich stevig in het hoofd laten prenten. Misschien krijgt het Vlaardingse bedrijf een kans als de gemeente in Ke- thel gaat bouwen. Het project lijkt in ieder geval een overwe ging waard. 4' <*-T SS v.* h JUAzt M Verscheidene raadsleden luisteren in café-restaurant Europoort geïnteresseet d naar de plannen van aanne mer Van der Waal, over een gezinswoningen. Er is nog plaats in Kethel. Een maquette van een een gezinswoning met een grote flexibiliteit en een huur rond de f275. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de kinder boerderij m het Prinses Beatrix- park zijn twee kippen dood aan getroffen. Onverlaten hadden ze de nek omgedraaid. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Uit een tuin van een woning in Woudhoek- Zuid s een complete schommel- installatie gestolen. De eigenaar i is de 31-jarige H. W. K. Speelgoed uoeft met altijd even duur te zijn. Grote plastic auto's of technisch vernuftige spoortreinen zijn voor kleine jongetjes geen absolute noodzaak. Dit jon getje bijvoorbeeld vermaakt zich uitstekend met een heel eenvoudig werktuigje. „Een klein donzig veertje ts ook leuk speelgoed", lijkt hij te willen zeggen. De moeder van het „veren ventje" kan de foto ingelijst af komen halen bij Het Vrije Volk, Hoogstraat 76, Schie dam. De lieverd van vorige week was: Anneke 't Hart, Spie gelstraat 45. SCHIEDAM Johannes Maasbach wil zijn Has enkerk als concertzaal gaan aan bieden. „Ik heb cr geen enkel bezwaar te gen als Schiedamse orkesten of koren uit- \oeringen in de kerk zouden willen geven", aidus Maasbach. Ook voor andere culturele bijeenkomsten wil de Haagse gebedsgenezer zijn kerk openstellen. Inmiddels zijn arbeiders deze week be gonnen met het opknappen van het kerk gebouw aan de Lange Haven. Zowel het torentje als het dak moesten nodig gerepa reerd en geverfd worden. Verder zullen ook de buitenmuren een verf beurt krygen. Met het herstel van het kerkinterieur zijn enkele Maasbach-volgelingcn enkele maanden geleden gestart. Het karwei is echter zo omvangrijk dat er op zijn minsl nog wel enige weken aan gewerkt moet worden. Maasbach verwacht de Haven- kerk in september gereed te hebben voor gebruik. In de kerk wil de Haagse gebedsgenezer zijn tweede Nederlandse centrum voor he' ecangelisiatiewcrk vestigen. Het is vooral bedoeld voor zyn volgelingen in-".otter dam en omgeving. In Den Haag. aan de Loosduinseweg, bezit Maasbach een voor malige bioscoop. Vanuit dit evangelisatie centrum wordt ook de verspreiding van lectuur verzorgd. Hb nlallgonHba linllb Werklieden, bezigmet het herstel Echtgenote Ant kruipt naast haar man achter de kleine tap kast. „Ach juf", zegt ze, nu al met enige heimwee in de stem. „Ik zal ze missen hoor, mijn vaste klanten. Het is moeilijk, zeker als ze op je gemoed wer ken. Wat is dat nou, moe, zeg gen ze dan. Laat je ons in de steek, dat kan je toch -niet ma ken." Zondag 30 juni zullen Ant en Dick voor de laatste keer achter de kist" staan. Dick, al 17 jaar invalide, kan het zware werk, het constant nachtbraken, niet meer aan. Na acht jaar de vaar dige hand aan de tapmachine te hebben gezet, gooit hy het bijl tje er definitief bij neer. „Het was een moordtijd", zegt bij. „Toen ik hier kwam, was het sfeertje al net zo. Tussen de middag de bedrijfsmensen, die er even eentje komen pakken en 's avonds de mensen uit de buurt. Net één grote familie. Diek heeft zijn bedrijfje nooit als een goudmijntje gezien. Op grote winsten heeft hij nooit ge speeld. Menig rondje betaalde hij uit eigen zak. Toch heeft hij niet kunnen verhinderen, dat de prijzen in die acht jaar fors zijn gestegen. Een pils vloag van vijf endertig naar tachtig centen, wat nog erg goedkoop is. De borrel sprong van tachtig cent naar een gulden. Het biljart midden in de smal le ruimte heeft er vanaf het be gin getsaan. De twaalf kcu's staan slordig, door elkaar ge strengeld, tegen de verschoten houten wand. Ruimte rest er slechts voor één tafeltje, waar omheen drie stoelen zijn gescho ven. Een enorm plastic bloem stuk boven op het tafelblad. De overige met rood sky-leer be klede stoelen staan in een wijde boog om het biljart. Een vaal groene hoes bedekt het anders zo druk gebruikte speelveld. De biljartvereniging heeft haar ac tiviteiten voorlopig gestaakt, in afwachting van wat er nu met „De Back" zal gebeuren. Een grote verzameling kleder drachtpoppetjes, opgesteld boven een met stickers volgeplakte spiegel: duidelijke sporen van een nostalgisch getint interieur. „Heeft mijn zoon meegebracht, hij vaart", zegt Dick. „Er zitten er ook wel van klanten tussen, hoor. Die namen ze mee. als ze met vakantie naar een ver land gingen." Ant: „Zes kinderen zijn vanuit het café getrouwd. Van de week ging de laatste, zoon Hubertus. Hebben nog eens flink gevierd met de klanten." Diek: „Die bruiloften waren oergezellige fa miliefeesten, evenals oud en nieuw. Ant bakte dan een enor me ketel oliebollen, zette die op de kist en elke vaste klant kreeg een cadeautje. Niets duurs, hoor, een dollarknipje of iets derge lijks. Zoiets bracht gewoon sfeer." Deze pure, zuivere buurtkroeg gaat verdwijnen. Als Dick en Ant morgen voor de laatste keer de sleutel ronddraaien om de deuren te sluiten, vegen ze te vens het familiesfeertje weg. De brokkelige letters "De Back" op de ruit aan de Hoofdstraat, zul len zeker weggepoetst worden. „De Gorzenbar" of iets derge lijks komt er met keurig strak ke, witgelakte letters op te staan. JANNY GROEN „Wat moet ik nou loor up geven", zegt Oick. „Onze specialiteit was dat typische famüiesfeertje. Dal zal wel gaan verdwijnen, aan een dergelijke tip hebben de mensen dus mets nicer. x'X'kvi Maar ik zou wel even tal len zeggen bedankt vaste klantjes, voor de bewezen klandizie en bij Diek en Ant blijven jullie altijd wel kom". Schiedam - Grocnelaan J7-49 - 'Showroom t03<--T«tofoon

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 1