1 Geslaagden Sociale raadsman gaat verhuizen 1001 BAZAR Wil10J1UH PiETERSEN CO. s 3 3 31 23 23 - C7 Iegelijk met tbc lok speuren |aar hart in vaatziekte p »lii Dronken automobilist rijdt tegen pui Fietser gewond Tuberova pleit: «iilf Onzin OUDE NEDERLANDSE MUNTEN geen spreekuur MAANDAG 1 JULI 1974 HET V&JJS VOLK PAGINA 7 f (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De brandveiligheid van de historische Grote Kerk in de binnenstad van Schiedam, zal nog dit jaar worden verbeterd. Zo spoedig mogelijk zal de kerk voogdij de Sprinkler-sproei-installatie die al ruim een half jaar op non-actiu. aiaat, laten herstellen. De sproei-installatie, die eind vorig jaar is doorgeroest, heeft (wegens geldgebrek) tot nu toe niet meer kunnen functioneren. Het risico, dat er een fatale brand uit zou breken in de kerk, was dan ook steeds dreigend aanwezig. 7Ruim een half jaar heeft de Grote Kerk zonder, sgr oei-installatie gezeten. Aan deze onvoldoende brandbeveiligde situatie komt nog dit jaar een eind. mM I -4 -4 4-jjmm (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De grote doorbraak aan de Broersvest is een doorn in het oog van vele Schiedammers. Zaterdagmor gen vroeg hebben onbekende ontevredenen hun misnoegen op een duidelijke manier kenbaar gemaakt, door een bord met duidelijke tekst: ,,'t Gat van Bolmers", te hangen op de plaats waar bulldozers het brekende werk reeds begonnen zijn. De puinhoop lokte mistroostige blikken van vele win kelende mensen: een groot gapend gat, waar eens zulke fijne huisjes stonden. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „We zijn een produktiebedrijf, geen op- slagbedrijf", fel reageert directeur B. M. W. van Eek op de eerder dit jaar geuitte beschuldiging van het Centraal Aktiecomité Rijnmond, dat Bols/de Koning aan de Burg. Honnerlagelaan, een geheime voorraad alcohol opgeslagen zou hebben. ■mms Het bedrijf van Bols/de Ko ning aan de Burg. Honner lagelaan. Een geheime alco holvoorraad aanleggen is "onmogelijk, volgens direc teur Van Eek. GOB) GEKLEED i* GEKLEED GEMEENTE SCHIEDAM Benoeming lid gemeenteraad Inkoop en verkoop van ook zinken oorlogs- geld Broersveld 45, Schie dam. Inkoop, verkoop, ruilen van alle soorten munten en boeken. 1:11! Il,IJ IWindiot -floute GEMEENTE SCHIEDAM Weth. B. E. COLLÉ Wethouder B. E. Collé van Gemeentewerken, Woningdienst en Volksge zondheid zal gedurende de gehele maand juli 1974 zijn wekelijkse spréek- uren op de woensdagoch tend niet houden. Het nieuwe onderkomen van de Sociale Raadsman aan de Broersvest 140. NW. MATHENESSERSTR. 79 TEL. 264880 BROERSVEST 74-76 TEL. 269404 Uw OPEL -dealer voor SCHIEDAM EN KETHEL i>rote Kerk niet langer tegen brand „Dat risico kan de kerk niet langer meer lopen", zegt de Schiedamse archivaris G. H. van der Fe ijst, lid van de kerkvoog dij. 'Eigenlijk hebben we nog geen geld om dat ding te laten repa reren, maar we moeten er maar een financiële mouw aanpassen. Het zou jammer zijn, als de kerk die toch historische waarde heeft, af zou branden. je 'zou eeuwig spijt: houden, dat je niet eerder maatregelen hebt genomen. Om de Sprinkler-installatie in de kerk en in de kerktoren te g SCHIEDAM Gelijktij dig met het onderzoek naar itb.c. -moeten ook de kansen fan iémand om een hart- en fpatziekte te krijgen onder zocht' kunnen worden. Het IndeMoek naar deze ziekte, .(Volksvijand nummer één, fombnog veel te weinig on- per de aandacht," «hit schrijft de Tuberova, i^n overkoepelend lichaam, Jwaarin vertegenwoordigd zijn de- „tb c.-consultatiebureau's van de gemeenten Schiedam, Viaardingen en Maassluis, in het jaarverslag van de NVV- afdëling Schiedam. Er zijn proeven genomen in drie 'bureaus in Rotterdam, Doetmcihem en Arnhem met het opsporen van potentiële !,Jiarf- en vaatklantjes". De 'resultaten hiervan waren zo ^schrikbarend, dat de consul- jtaiiebureaus een sterke uit breiding van dergelijke on derzoeken een „pure nood haak" vinden. „Het rapport, dat de drie bu reaus over hun bevindingen hebben opgesteld, is enige tijd geleden aan de minister aan geboden. Mevrouw A. J. Tijssen- Jonker, lid van de Tuberova: „Ia Schiedam zitten we te popelen om te kunnen begin- jaen met onderzoeken naar de hart- en vaatziekten. We heb ben een goed draaiend onder zoekteam, dat nu alleen nog de tb.c. onder handen neemt. T.b.c. is lang volksvijand nummer één niet meer. Na tuurlijk mag je dat onderzoek niet laten zitten, maar als de pensen er toch zijn, waarom jda.i niet meteen het hart on derzocht? De bloeddruk me ten, het gewicht opnemen, een cardiogram maken, vra gen naar alcohol- en rookge woonten; op deze manier kan je precies nagaan welke men sen de meesite kans maken ooit eens een hartinfarct te Hijgen. Als je er op tijd bij y' ^unnen vele mensen best nog op tijd gewaar schuwd worden. Zo van: me vrouw, u moet vermageren, of Reneer, een beetje matiger "»t de drankfles of de siga ret Ben werkelijke uitbreiding van dergelijke onderzoeken ziet. mevrouw Tijssen in de teefje toekomst voorlopig nog niet tegemoet. „De rege ls is erg terughoudend", fbfi ze. „Begrijpelijk, want net kost handen met geld 'jinar aan de andere kant zeg j is haalt het er op den buur dubbel en dwars uit. Als Je dergelijke onderzoeken werkelijk intensief doét, zul len de opnames in zieken huizen en de invaliditeitsver- öarmgen zeker afnemen. kunnen herstellen is ruim 25.000 tot 30.000 gulden nodig. „We heb ben een bepaald budget", zegt Van der Feijst. „Na rijp beraad hebben we besloten de brand veiligheid van de kerk als eerste op ons prioriteitenlijstje te plaat sen. Het zal er dan wel op uit draaien, dat we op andere uit gaven duidelijk moeten beknot ten. Onze financiële situatie is zo slecht, dat we het ene gat met het andere moeten stoppen." Van der Feijst meent dat het geld steeds moeilijker beschikbaar zai komen. De kosten van het onderhoud van een dergelijk ge bouw stijgen snel en het aantal kerkeleden, die het geld bijeen moeten brepgen, wordt steeds kleiner. Een inzameling heeft de kerk voogdij niet willen ontketenen, omdat pas vorig jaar een groot scheepse actie voor een nieuw kerkorgel is gehouden. „Het or gel, dat een half miljoen gekost heeft, is een van de redenen, waarom we nu haast gaan maken met de brandbeveiliging. Om dat orgel nu ook al brandgevaar te laten lopen, is ons toch al te gor tig", aldus Van der Feijst, die ons verzekerde: „al moet het uit de iengte of Ut de breedte, vóór 't einde van d ,t jaar is de Sprink ler-installatie weer in orde." "T '-v 'Zl v, v. srsWü y/'? ]'4 i's V f 't'n Protest tegen Bols-directeur'We hebben geen geheime voorraad alcohol' „Een dergelijke beschuldiging is niet netjes en bovendien onge grond". We zijn een groot be drijf, hebben een naam te ver liezen en dergelijke praktijken, die de CAR ons in de schoenen schuift, willen en kunnen we niet eens bedrijven." Lang heeft de directie van Bols geaarzeld te reageren op de „valse beschuldigingen", zoals de CAR ze in maart van dit jaar in een brief aan de raad heeft neer gelegd. Van Eek: „Er wordt aan alle kanten tegen de bedrijven aan geschopt. Je produceert te veel stank, te veel geluid, te veel stofHet heeft, zo weinig zin tegen al die verwijten in te gaan. Maar de beschuldiging van de geheime alcoholvoorraad konden we niet over ons heen laten gaan. We vinden dat het nu tijd wordt eens enkele zaken recht te zetten." Met een driftig: „Kijk, die alcoholvaten zijn verzegeld", toont van Eek de 22 opslagtanks, die Bols/de Koning onder het bedrijf heeft. Elke morgen om acht uur komt een rijksinspec teur de hoeveelheid geprodu ceerde alcohol opmeten om daarna de vaten te verzegelen. „Elk litertje dat er bij ons uit gaat is geregistreerd bij de sectie voor I de invoerrechten en aczijnsen. We worden dagelijks gecontroleerd, dus van geheime voorraden kan geen sprake zijn" aldus Van Eek, die meteen maar probeert de andere beschuldi gingen van het CAR te ont zenuwen. zuurstofgebrek dood gaan. „On zin", reageert Van Eek. „We mogen niet eens in de Noordvest- gracht lozen. Alles wat we lozen gaat via het gemeenteriool. De hoeveelheden worden opgemeten en daar betalen we voor. Er komt niets in de openbare wateren terecht." Over de stof- en lawaaiover last zegt hij: „Inderdaad kan dergelijke overlast hinderlijk zijn. Maar we doen er van alles aan om het terug te dringen. Op de koeltorens, die het meeste geluid voortbrengen, zijn ai nieuwe ventilatoren aangebracht, die langzamer draaien. Het ge luid onder de 40 decibel, die wettelijk toegestaan zijn. Verder komt er in augustus een speciaal gemetselde uitbouw, voorzien van geluiddempers. Die uitbouw dient ook om de stof op te vangen. De stof komt via pijpen in het gebouwtje, waar het op gevangen wordt dooreen speciaal stof filter". De laatste beschuldiging van het CAR de overlast van de ratten, die bij de overslag op het verspilde graan afkomen, is vol gens de directeur ook wegge nomen. „We hebben de brokke lige kademuur, die een broeir.est voor ratten was, laten herstellen", zegt hij. ,Er i? nu geen rat meer te bekennen." iSCÏS'X JWJ-S (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In het Schie damse Sportfondsenbad hebben 337 leerlingen van Schiedamse lagere scholen diploma gezwom men. 186 leerlingen haalden het diploma A, drie werden afgewe zen, 144 leerlingen slaagden voor het diploma B, hier mis lukten vier kinderen. Voor het diploma Zwemvaardigheid 1 slaagden 228 jongens en meisjes, voor Zwemvaardigheid 214 leer lingen. In deze beide catego- rien moesten vijftien leerlingen worden afgewezen. Ook de ieeriingen van de scholengemeenschap Nieuwe- lant, de Christelijke Huishoud en Industrieschool, de Christe lijke LTS en de huishoudschool De Hargahof hebben diploma gezwommen. 18 slaagden er voor het diploma A, 34 voor het diploma B, 75 voor Zwemvaar digheid 1, 100 voor Zwemvaar digheid 2, 41 voor Zwemvaardig heid 3 en 4 voor Zwemvaardig heid 4. Negen leerlingen werden afgewezen. (Van een onzer verslaggever^) SCHIEDAM Een dronken automobilist is zaterdagochtend vroeg tegen de etalage van een sigarenhandel aan. de Singel ge knald. 'De automobilist, de 23-ja- nge J. van B. uit Rotterdam botste eerst tegen een wagen die stopte om te gaan parkeren, schoot door, ramde een verkeers- paal en kwam daarna tegen de etalage van. de sigarenhandelaar tot stilstand. De ruit van de zaak ging aan diggelen De Rotterdammer heeft zijn rijbewijs moeten inleveren. De wagen die hij aanreed (deze werd bestuurd door de 43-jarige Schiedamse caféhouder J. C. G. Wal) werd iicht beschadigd. Geen van beide automobilisten liep letsel op. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij een onge val zaterdagmiddag op de hoek Admiraal de Ruyterstraat Burg. Knappertlaan is de 40-ja- nge J. van Z. gewond geraakt. De man kreeg geen voorrang van een auto en smakt?. met zijn fiets tegen het wegdek. Hij liep een hersenschudding op. Volgens het CAR verontreinigt het bedrijf" het oppervlakte water, waardoor er zo nu en dan vissen in de Noordvest door De voorzitter van het Cen traal Stembureau voor de verkiezing van de- leden van de gemeenteraad van Schiedam maakt bekend, dat ter secretarie (afdeling algemene zaken, Stadskan toor, Emmastraat 1) voor een ieder ter inzage is ge legd zijn besluit ter benoe ming van de heer C. Boer man tot lid van de raad in de opengevallen plaats van de heer S. K. van den Berg. Schiedam, 25 juni 1974 De voorzitter voornoemd, H. Roelfsema .a. NjS (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Sociale Raadsman J. H. Suyling gaat verhuizen, met ingang van 4 juli zal zijn kantoor niet langer aan de Broersvest 95 gevestigd zijn, maar enkele deuren verop num mer 140. Vanaf 5 juli zal hij spreekuur op zijn nieuwe adres houden. Telefonisch zal Suylmg daar echter tot eind juli, door onvoor ziene omstandigheden met be reikbaar /jjn. Voor mensen, die om een of andere reden, niet naar de Broersvest kunnen ko men, heeft de raadsman twee speciale telefoonuurtjes in het gebouw De Ark, Hargaplem 101, ingelast. Elke dinsdagmorgen is bij daar van 9.00 tot en met 11.00 uur aanwezig, (tel. 708276). Verder elke vrijdagmorgen spreekuur aan de Broersvest van 9.00 tot en met 12.00 uur. (na juli tel. 269957). Suyling: „Op die uren geef ik gratis adviezen en inlichtingen over allerhande moeilijke zaken. Ik probeer samen met degene, die hulp nodig heeft, een weg te vinden die kan leiden naar een oplossing. Het gebeurt ook vaak dat er vragen zijn, waar met zo éen, twee, drie een antwoord op is. Dan kunnen er altijd afspra ken gemaakt worden, waar eens wat dieper op de zaak ingegaan kan worden. Mensen, die aan huis gebonden zijn, wil ik ook best op komen zoeken. Ze kun nen natuurlijk ook even een briefje schrijven of een tele foontje plegen „Het „sociale raadskantoor" zal, vanwege Suyhng's vakantie, van 22 juli tot en met 16 augus tus gesloten zijn Er komt geen plaatsvervanger. Zijn er toch nijpende problemen, dat kunt u altijd terecht op de volgende adressen: Instituut Raadslieden Rotterdam Bureau Centrum, Schouwburgplein 24, Rotterdam, tel. 763311, toestel 139 (dagelijks van 9.00 tot 17.00 uur). De Rechtwinkel Rotterdam helpt u met juridische vraagstukken. Spreekuur: vrijdag van 17.00 tot 21 00 uur. Havenstraat 133, Delfshaven, Rotterdam, tel: 763936. HBtENCONFECTIE Mgr. Nolensloan 600 5chi«dam Winkelcentrum "De Ketel" Rotterdam Zoetermeer

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 1