Eisen van bewoners Slaeht huisbuurt S3 Nienkes hennepkleden in Stedelijk eurofax 15.11.22 'Goudenmedaille verkoop toppers POPPEZIJN Ravage in kantine van Ursns DIJKSHOORN! Vluchtweg Te klein Vonclbten Mestput Kamp Bromfietster botst op auto Inbraak Wmu Kom kijken naar onze gegarandeerde A1 winnaars E.V.A.G. servicebedrijven N.V. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Een bouwspeelplaats voor de kleine jeugd en het weren van het zware doorgaand verkeer. Dat zijn de voornaamste eisen voor een beter woon- en leef milieu van de bewoners uit de Slaehthuisbuurt in Sehiedam- West. In een brief aan B. en vV, heeft de Bewonersvereniging Schiedam-West deze wensen, die door een enquête aan het licht gekomen zijn, kenbaar gemaakt. Het doorgaand verkeer naar Vlaardingen neemt liever deze hindernis niet. Ze pikken vaak de straatjes in de Slaehthuisbuurt, lijk lastig. de verkeerslichten op de hoek van de BK-laan veel makkelijkermaar voor de buurtbewoners, vrese- De oude boerderij aan de Groeneweg: archeologen loïllen hem graag binnenstebuiten keren ar- in (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij cheologisch onderzoek de Noord-Kethelpolder zijn opnieuw een aantal woon- heuvels ontdekt. Op een stuk land tussen de Slimme Watering en de Groeneweg is ondermeer een met klei en plaggen opgehoog de heuvel gevonden, die van ongeveer 1100 tot 1300 bewoond is geweest. «firms-s De Schiedamse kunstenares maakt "stille kleden". Nienke van Kampen (26) GOED GESCHOTEN met een bril van DONDERDAG 4 JULI 1974 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 'Houdt zwaar doorgaand verkeer uit onze buurt' De Bewonersvereniging was enkele weken geleden een on derzoek naar de wensen en ver langens van de buurtbewoners gestart, nadat zij vanuit de Slachtbuurt talloze klachten had ontvangen. Van de circa 250 uit gezette formulieren hebben 82 bewoners het strookje ingevuld. Als grootste klacht kwam de geringe speelgelegenheid voor de allerjongste jeugd naar voren. „Wij vinden dat onze buurt stiefmoederlijk bedeeld is met kinderspeelgelegenheden", schrijft A. van Loenen, secreta ris van de Bewonersveremging aan B. en W. „Wij zouden dan ook graag zien dat de gemeente ging onderzoeken of en waar er een bouwspeelplaats kan komen. Over de uiteindelijke situering van een dergelijk gebouw zou den de bewoners graag gehoord worden". Ook het zware verkeer, dat de weg steeds vaker door de Slachtbuurt lijkt te zoeken, is een doorn in het oog van vele bewoners. Van Loenen: „Het is voornamelijk het verkeer, dat van de Burg. van Haarenlaan komt en naar Vlaardingen moet. De automobilisten willen het verkeerslicht op de hoëk van de B.K.-laan en de, Burg. van Haa renlaan graag missen en zoeken dan vlug hun! weg door de straatjes van 'de Slachthuis- buurt. 1 De rust j van de buurt wordt al genoeg verstoord door het af- en aanrijdend verkeer naar het slachthuis. De extra belasting van het doorgaand verkeer kan het beslist niet meer hebben." Buiten deze twee voornaamste klachten heeft en enquête .nog enkele wensen aan het licht ge bracht: Alle bewoners klagen over te kleine brievenbussen. A. van Loenen: „Door de ge ringe afmetingen van de brie venbussen steken de poststuk ken en de kranten vaak naar buiten. Vooral als er weer eens een lading advertentieblaadjes is gebracht, is het meer dan ver schrikkelijk. Die wapperen om de haverklap de straat op. Je begrijpt wel dat dat bij de be woners de nodige irritatie ver wekt. Wij hopen, dat de ge meente hier spoedig wat aan zal doen." Verder vinden de meeste Wb-b, Slachthuisbuurtbewoners, dat hun wijk te schaars verlicht is en als bijzondere wens noteer den vele een openbare telefoon cel in de buurt. Van Loenen: „Niet iedereen heeft een eigen telefoon. En de meesten hebben zo'n ding wel vaak nodig De dic'ntsbijzijndo cel staat op de Van Ostadelaan, tegenover hot Sportfondsenbaö De meesten vinden dat veel te ver Ik zou graag zien de de PTT eens zou onderzoeken of onze wijk voor een cel in aan merking komt." RW! Middeleeuwse woonheivels ontdekt in Rethei-poMer De ontdekkingen zijm vorig jaar zomer gedaan. Bijzonder heden erover zijn deze week vrijgegeven in het jaarverstag van de afd. Oudheidkundig Onderzoek van Gemeentewer ken Rotterdam. Deze dienst ^eeft de opgravingen ver richt, samen met medewer kers van het Schiedamse Ge meente-archief (C. va. Es) en het Schiedams Stedelijk Mu seum (C. de Roo). In ijltempo zijn de opgra vingen vorig jaar juli ver richt, omdat het terrein moest worden opgespoten. Teleurstellend voor de ar cheologen was dat tijdens hun werk aan de grote heuvel, een kleinere woonheuvei door de opspuitploeg werd vergraven. Van hei materiaal van deze heuvel had men een opspuit- wal gemaakt. Toch kon nog worden vastgesteld dat deze verhoging bewoond is geweest van het midden van de twaalf de eeuw tot omstreeks 1300. ning werd een mestput gevon den. Duidelijk kon worden vast gesteld dat de woning drie maal herbouwd is gewei~t. De laatste herbouw vond plaats zeven jaar na de grote wmter- overstrommgsramp van 1163 1164. Toen het water weer was gezakt en de bewoners terug konden komen, hebben ze bo venop de oorspronkelijk eén meter hoge plaggenlaag, een laag klei van 1,25 m aange bracht. Aan de hand van de gevon den overblijfselen van de woonheuvei tussen de Slimme Watering en de Groeneweg bleek dat de eerste verhogin gen uit lagen plaggen hebben bestaan. Het huis dat erop ge bouwd was, besloeg ongeveer een oppervlak van 11 bij 6 meter. Voor de kop van de wo- In de heuvel zijn belangrijke vondsten gedaan aan potten en scherven. Omhoog gehaald werden pafrath kogelpotten, import-aardewerk uit Andenne teen plaatsje in Belgisch .Lim burg waar grote pottebakke- rijen waren) en met een verf- streep versierd Pmgsdorf-aar- dewerk. Aan de hand van dit aardewerk kon het begin en het eind van de bewoning wor den gedateerd. Volgens de archeoiogen heb ben er in de omgeving Groen- oord en Kethel veel woonheu- vels gelegen Merendeels met eenvoudige huisjes erop. „Ze waren in feite te klein voor echte boerderijen", aldus de deskundigen Desondanks moeten er ook centrale boerderijen geweest zijn. Eén ervan bestaat nog en ligt aan de Groeneweg. In 1561 wordt deze onder andere ver meld m het Cohier van de tiende penning. Bij deze boer derij is tot nu toe nog geen gelegenheid geweest voor ar cheologisch onderzoek. Door het grote gewicht van de klei-ophoging was de woon heuvei bij de Slimme Watering bijna twee meter in de eronder liggende veenlagen weggezakt Van de grote winteroverstro- mmgsramp hebben de archeo logen kleisporen (een vrij dun ne afzettingslaag) gevonden Voor rijwiel- en bromfietshandel Hoogstraat 101-103 Schiedam Tel. 267552 Donderdagavond koopavond SCHIEDAM De 23-jarige bromfietster mevrouw Th. W D. is op de Nieuwe Haven tegen de achterzijde van een auto opge reden. De vrouw liep enkele schaafwonden op. SCHIEDAM Bij een in braak in een speelgoedwinkel van de firma Prins aan de Hoog straat is uit de kassa 150 gul den gestolen Met een valse sleu tel zijn de dieven binnen geko men. In HVV van 20-6-'74 is een vergissing geslopen. Ons verken- nerspand is niet gevestigd aan de Lange Haven, zoals HVV veronderstelde, maar aan de Hoofdstraat. Aan de Lange Ha ven zit de Franciscus-Lodewijk- groep, een welgestelde padvin- dersgroep Het pand is hun eigendom en ze weten zich ge- ruggesteund door sponsors. Met onze groep is het anders gesteld: we huizen in een verkrottend pand dat door z'n erbarmelijke staat niet meer verzekerd kan worden. Dat geldt ook voor onze groepseigendommen in het pand Verder heeft onze groep geen sponsors achter zich en znn onze leden bepaald met rijk. Eigenlik zou het pand waarin we nu zitten, een voortdurend appel moeten zijn aan diegenen die van de gemeente de koopsom incasseerden m b.t. de voor de Hoofdstraat en omgeving gel dende saneringsplannen. Deson danks ben ik blij dat gezien de resultaten van de bliksemlo- terij velen achter onze jon gens en ons werk staan. De uit slag van de loterij is op 6 juli, om elf uur 's morgens in ons toephuis aan de Hoofdstraat 65. J.A. Joore Lekstraat 67b leider St. Cbristophorusgroep VOOGD'S NAAIMACHINEHUIS alle bekende merken Zig-Zag machines vanof 295.- tot f 1195,- r*pa ratio* aan alle merken Hoogstraat 10. Te!. 269737. Schiedam. SCHIEDAM Vanaf 5 juli tot en met 5 augustus expo seert de SChiedamse kunsten ares Nienke van Kampen (26) met een verzameling touwkie- den in het Stedelijk .Museum van Schiedam. De expositie het pronkstuk is een uit drie delen bestaand wandkleed, ge maakt in opdracht van de trï- enale te Haarlem wordt gp- houden in de bovenzaal van de linkervleugel van het mu seum. Nienke heeft haar opieiding op de academie \an beeldende kunsten in Rotterdam genoten. Ruim drie jaar is ze nu al in tensief met de textiel bezig. Voor ze met een wandkleed gaat beginnen, laat ze eerst een ontwerp volledig in haar hoofd tot rijping komen. Nien- ke: „Als het onderwerp een maal vaststaat, wijk ik daar niet meer vanaf. Verschillend per onderwerp worden de kle den gekleurd. De kleuren ont staan bijvoorbeeld door ble ken, verven, tanen of teren. Soms handhaaf ik wel eens oe natuurlijke kleur van de stof. Van die vreselijk kleurrijke gevallen houd ik echter hele maal niet. Meestal probeer ik verschillende kleuren in één stof te vermijden." Nienke. die in 1971 de drent- pclprijs voor monumentale vormgeving van de Rotter damse Kunststichting heeft gekregen, werkt voornamelijk met geometrische basisele menten. Door die op verschil lende manieren tegen elkaar te leggen, ontstaat er een groot aantal varianten. Zelf zegt ze „stille kleden" te ma ken. Nienke: „Ik gebruik vaak één basiselement. Door dit ele ment eindeloos te herhalen en weinig kleur te gebruiken, krijg je eenvoudige, stille kle den. Als je op deze manier werkt, moet je natuurlijk wei zorgen dat er structuur in het kleed komt. Structuur ontstaat door een zeer groot aantal lussen van henneptouw naast elkaar te naaien. Door de spanning in het henneptouw ontstaat er een golvende beweging in het kleed." In de meeste van Nienke's kleden is de boven omschreven werkwijze terug te vinden. De Schiedamse kunstenares, die in 1971 de academie heeft verlaten, be gint nu een beetje voet aan „kunstenaarsgrond" te krijgen. Ze heeft al diverse exposities in 'Rotterdam en Amsterdam gehad. Eind 1973 kreeg ze een opdracht van de esthetische dienst van de PTT. De be stemming voor dat kunststuk je is de ontvangsthal van het Nederlandse grondsatellietsta- tion te Burum (Friesland). tf'M: (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Inbrekers heb ben m de 'kantine van de voet balvereniging Ursus een grote ravage aangericht Uit een speel automaat. die ze open hadden gebroken, wordt een bedrag aan geld vermist. De dieven zijn ■binnengekomen door met een schroevendraaier een deur open te wrikken FORD ESCORT 1300XL1972 FORD ESCORT 1300 SPORT 1973 TAUNUS 1600L'71/'72 TAUNUS 2000 GXL1973 TAUNUS 20M 4 deurs1971 CONSUL 2300 L COUPE1973 FIAT 600L1973 diverse gesloten bestelwagens o a. ESCORT - RENAULT - V.W. - HANOMAG. Div. inruilauto's v.a. 500.- Wij verkopen veel A1 gebruikte wagens omdat ze in uitsteken de staat verkeren en redelijk geprijsd zijn. Official Ford-dealer voor: Vlaardingen. Schiedam, Maassluis en Maasland. r Showroom: 2e v. Leyden Gaelstr. 38, Vlaardingen, telefoon 010 - 348823. Na 6 uur 351120. Zaterdag 6 juli Nederland l 20.20 uur Tatort: Nachtvorst 21.55 uur Andy Will iams voor UNICEF ST.-L1DUINASTRAAT 1 SCHIEDAM TELEFOON 26.76.4$ BïChplein 593 Schiedam Tel. 701730 K '0 f'

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 1