Geen plaats voor Liduina- bej aarden MAR MIJN MENING PETERSEN CO. SCHIEDAMhffl m Noodzakelijke verbouwing opgeschort Gastarbeiders KVP-nestor spreekt Arie Lems toé Van de baafi Bezwaren Archeologen vinden oude ophaalbrug Voor 7.100 aan antiek gestolen Weer bromfietsen in brand gestoken Buiten kennis door val Brandstichting Geld gestolen Motor ramt twee auto's Te hard gereden (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De VVV wil zich losmaken van de Schie- damse Gemeenschap. Het bestuur vindt dat een toeristen- Tjurèau binnen een Culturele Raad eigenlijk een vreemde eend in de bijt is, waardoor de ontwikkeling van de VVV in gevaar dreigt te komen. OOED gekleed is GEKLEED Wlndlot ffouie (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Er is nog steeds geen oplossing ge vonden voor een tijdelijke behuizing van 33 bejaarden ;van Huize St. Liduina. De bejaarden moeten hun ka mers ongeveer een half jaar» verlaten, vanwege een nood zakelijke verbouwing van het tehuis, dat niet aan de moderne bouweisen voldoet. S. G.-directeur Ruud Pillard niet voldoende tijd zijn werkzaamheden voor de vol le honderd procent uit te voeren. Het gedeeltelijk lege zusterhuis van de Nolet Stichting. De kamertjes zijn ie klein voor de Liduina-bejaarden. 4 i mm Wrnm Het huisje van de familie De Lege in de Mariastraat. Onder het pand is een bidtempel voor Turken gevestigd. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „Een gedeelte van de Mariastraat noemen ze al „Klein Istanbul". Moet wethouder Kaptein dan nog zeggen dat het met het vestigingsbeleid van buitenlandse arbeiders wel mee valt, dat Arie van Loenen „paniekvoet bal" speelt, als hij zegt dat het verzadigingspunt meer dan bereikt is." NW. MATHENESSERSTR. 79 TEL. 264880 Uw HSaS-dealer voor SCHIEDAM EN KETHEL Zaterdagavond kwart voor zeven. Gepakt en gezakt staat de Italiaanse groep, vergezeld door elj Hollanders, op het Schiedamse station te wachten op de trein die hen naar huis zal brengen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De' vijf entwintig buitenlanders, die in het kader van de In ternationale Uitwisseling, georganiseerd door de ochiedamse Gemeenschap, veertien dagen lang in de jeneverstad hebben ver toefd, zijn weer naar huis. Een knallend dans-festijn in discobar De Ton was de laatste uit een reeks activi teiten, die de groep in en rond Schiedam heeft on dernomen. De laatste Internationale Uitwisseling is feestelijk geëindigd. Vrolijk dansen de jongeren uit Italië, Joegoslavië en Duitsland in discobar De Ton aan de Lange Ha ven. MAANDAG 29 JULI 1974 HET VRIJE VOLK n- 3- VVV wil onder vleugels SG uit HERENCONFECTIE Mgr. Notauloan 600 Schisdsm Winkaletntrum "De Ketel' Rotterdam Zoetermeer 1 o Een goed, door alle partijen geaccepteerd onderkomen te vinden, is minder eenvoudig dan het bestuur van de St. Liduina Stichting aanvankelijk dacht. Met de mededeling begin april, dat de bejaarden uit hun „oude vertrouwde kamertjes" zouden moeten, was er desujds een he vige beroering onder de bewor ners o its taan. Het bestudr heeft toen moeten beloven, een onder dak te zoeken, dat zeker niet onder zal doen voor de huidige behuizing. Deze belofte ook daadwerkelijk in te lossen blijkt nu vrijwel onmogelijk. Het ziet er naar uit dat de verbouwing tt gepland was dat deze eind dit jaar van start zou Kunnen gaan voorlopig opgeschort zal wor den. Plaatsing var? de St. Liduina- bejaarden in andere bejaarden tehuizen in Schiedam, wat de beste oplossing zou zijn daar vind je immers gelijkwaardige faciliteiten zai wel een zoete, nooit te verwezenlijken droom blijven. Alle tehuizen hebben immers zelf te kampen met plaatsgebrek en enorme wacht lijsten. Ook de mogelijkheid de be jaarden onder te brengen in de leegstaande zusterhuizen van het Gemeente Ziekenhuis en de Noletstichting is nu definitief van de baan. Leek het eerst dè oplossing, bij nader onderzoek echter werden de zusterkamer- tjes door het St. Liduina bestuur afgekeurd. Ze waren te be nauwd, te klein om er hele da gen te moeten vertoeven. De zusters zelf die de Inas-oplei- [drng volgen, vinden de kamers aï tëjklein en zij "zijn meestal 'Sïleehf* maar 's avonds thuis. Nu deze mogelijkheid ook ver vallen is, zakt het St. Liduinabe- stuur steeds dieper de put in. Het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland dingt met klem aan op een spoedige verbouwing Van het veertig jaar oude tehuis, waar vrijwel geen kamers zijn met een eigen douche en bad, terwijl de toiletten voor het overgrote deel in gemeenschap gebruikt worden en ruimtelijk niet goed zijn ingedeeld. De electrische en sanitaire installa ties, de centrale verwarming en de riolering zijn ook aan een stevige revisie toe. Het bestuur staat voor een di lemma: of wachten op een ge schikt tijdelijk onderkomen voor de bejaarden, wat er waar schijnlijk de eerste jaren niet inzit (en het tehuis verder laten verslechteren), of de belofte met de bewoners breken door ze toch ta minder comfortabele kamer tjes te stoppen. Het is te hopen voor het St. Liduina-bestuur dat er snel een degelijke oplossing opduikt, voordat de situatie werkelijk onhoudbaar wordt. De voorbereidende besprekin gen over een eventuele loskop peling van de WV en de SG zijn begin dit jaar reeds gehou den. Het wachten is op een nota vermoedelijk komt deze eind oktober uit - waarin de WV de ideeën over een zelfstandig toeristenbureau uiteen zal zet ten. Vooral de combinatie van het directeurschap Ruud Pillard is op (het ogenblik de hoogste baas van beide instellingen stuit nogal op bezwaren. Het jaarverslag '73 van de SG schrijft: „Gebleken is dat een combine-directeur niet over vol doende tijd beschikt om zijn werkzaamheden voor de volle honderd procent uit te kunnen voeren. Daarbij komt de verve lende situatie dat het VW-per- soneel, in dienst van de SG, steeds meer werk voor de SG moet verrichten. De VVV ver wacht dat dit werk in de toe komst alleen nog maar zal toe nemen." Volgens !Ruud Pillard is een definitieve loskoppeling geen eenvoudige zaak. Hij ziet dit dan ook niet op korte termijn verwezenlijkt. Pillard: „Ik ge loof niet dat deze zaak voor '77 rond zal -.zijn. Het stuit zowel bestuurlijk als organisatorisch op diverse bezwaren. Het perso neelsbestand en de accommoda tie zullen anders geregeld moe ten worden, waardoor de ge meente zeer waarschijnlijk die per in de gemeentelijke buidel zal moeten tasten." Als de VW-nota in oktober verschenen is gaat het bestuur met de SG rond de tafel zitten om de loskoppeling en vooral de daarmee gepaard gaande finan ciële consequenties verder te be spreken. De SG-begrotïng .van het volgend jaar is inmiddels in gediend, terwijl de begroting '76 a! vergevorderd is. Een realisa tie van de loskoppehngsplannen in deze jaren zal dus vrijwel on- jnogelijk zijn. .SCHIEDAM De archeo logische put aan de Huis te Riviereweg is dicht. Toch stuitten de archeologen gis teren tijdens de laatste op gravingsdag nog op een zeer interessante vondst. Bij de pas ontdekte oostelijke kas teelmuur legden ze de res ten van een ophaalbrug bloot. „Het is het deel van de ophaalbrug dat aan de muur vastzat en over het water heen leidde naar de omliggende terreinen", aldus opgravingsleider Van Pernis. Zoals bekend is" het doel van de opgravingen op het grasveld van de Huis te Ri viereweg bereikt: de ooste lijke kasteelmuur en het grachtenprofiel er omheen, zijn gevonden- Verder kwa men onder de oostelijke muur ook nog resten bloot van een verwoeste toren uit een oudere periode. Naar de resten van de op haalbrug kon niet verder worden gezocht, omdat een aantal grote bomen in de weg staat. Het aantal alhier aanwezige gastarbeidersgezinnen moeten over alle straten van Schiedam uitgesmeerd worden, dan zou onze stad geen probleem huis vesting buitenlandse arbeiders kennen. De moeilijkheid zit hem louter in de sterke concentrering in enkele straten. De opmerking in HW dat als „een gastarbeider een kind zou aanrijden, de vlam in de pan kan slaan", is door mij m een ruimer verband gebruikt. Ik heb letterlijk gezegd: „Dat door het ontbreken van een duidelijk ge meentelijk beleid, de buiten landse arbeiders vaak dingen in de schoenen geschoven kr.jgen, waar zij part nog deel aan heb ben. Dat een stuk onvrede en onbehagen van de bewoners m de oude straten met de eigen woon- en leefsituatie, soms af gewenteld wordt op de gastar beiders. Als voorbeeld van zo'n situatie heb ik genoemd: „Als een gastarbeider een kind zou aanrijden (terwijl de kans om overreden te worden door een niet-gastarbeider honderd maal groter is) dan zou door de eerder genoemde onvrede, de vlam we ieens in de pan kunnen slaan," Als de stedelijke overheid met met oogkleppen oploopt, kan zij door het tijdig onderkennen van de problematiek, zo'n „vlam-m- de-pan-situatie" geheel voorko men. Dat zo'n situatie tot elke prijs moet worden voorkomen >s wel duidelijk. Ik heb met mijn opmerkingen geenzins de bedoeling de meest kwetsbare groep van onze sa menleving in het discrediet te brengen. Integendeel, de ge meente zou door een gericht buitenlandse-arbeiders-beleid veel onwetendheid en onbegrip bij de Schiedammers cpheffen. Bovendien zou zii dan ook de gastarbeiders en hun gezinnen daarmee zoveel mogelijk kansen kunnen bieden om mee te den ken en mee te beslissen over hun situatie. A. VAN LOENEX, secretaris bewonersvereniging „Schiedam-West" Ms®®; 'SG'&S' v tyP'S. Mariastraat gelijk 'Klein Istanbul' Aan het woord is mevrouw De Lege, een bewoonster van de Mariastraat, die voor meer dan vijftig procent door buitenlandse gezinnen, voornamelijk Turken- bewoond wordt. Ze woont in een klem bovenbuisje recht boven een winkelpand, dat een groepje Turken tot bidtempel (moskee) heeft verheven. Een huisje dat ze overigens binnenkort zal moeten verlaten, omdat Turksi Muslim, een Turk die het pand kortgeleden heeft gekocht, haar huisje tot een kmdercreche wil ombouwen. „Ik woon hier nu al meer dan veertig jaar", zegt ze. „Ik wil hier helemaal niet weg, maar de Turken verdrijven de Hollan ders gewoon. Ze kopen hier vre selijk veel huizen op, maken er een i bidtempel of kindercrèche van, waardoor de concentratie Turken in de straat alleen nog maar toeneemt. Begrijp me goed, ik heb helemaal niets te gen de buitenlanders hoor, die kunnen er ook niets aan doen, maar het vestigingsbeleid van de gemeente is gewoon falikant fout. De gastarbeiders moesten veei meer over de stad verspreid worden, niet allemaal bij elkaar gestopt in enkele straten. Je krijgt ais Nederlander zo lang zamerhand de indruk in het buitenland le wonen, te leven in een maatschappij met een ande re cultuur, andere gewoonten." Ook de heer De Lege zegt niet direct last van de Turken te hebben, maar hij is nog steeds niet gewend aan het „eentonige bidgezang", dat regelmatig en luid uit de moskee opstijgt. „De afgelopen weken is het helemaal raak geweest", zegt hij ver moeid. „Eerst kwamen ze maar twee keer m de week bidden, maar met die dreigende oorlog tussen Griekenland en Turkije was het iedere dag prijs." De sfeer in de straat peilend, gelooft mevrouw De Lege, dat de meeste Nederlanders er pre cies zo over denken ais zij. Reeds in februari heeft ze een brief geschreven aan wethouder Collé, waarin ze om een duide lijker beleid inzake de gastar beiders vraagt. Tot op heden heeft ze echter niets van hem vernomen. Ook zegt ze het jam mer te vinden, dat de gemeente nog steeds geen enquête onder de bewoners ze'.f heeft gehou den. Duidelijk is volgens haar :n ieder geval dat „spreiding van de gastarbeiders" de liefste wens is van de meeste bewoners. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De nestor van de Schiedamse gemeenteraad, de KVP'er Cees Lansbergen, zal bij de installatie van burgemees ter Arie Lems, komende don derdagmiddag, een welkomst toespraak houden namens de raadsleden. Lansbergen: „Ik zal het ruim houden, omdat ik de nieuwe man niet ken. Natuur lijk had ik liever een ander ge had, maar de grootste partij, de PvdA, heeft nou eenmaal de meeste rechten. Dat kan niet anders." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Antiekdieven hebben het afgelopen weekein de toegeslagen in de woning van de familie D. aan de Stad houderslaan. Ze ontvreemdden enkele zilveren kandelaars, zil veren bekers, twee koperen em mers. twee klokken. twee Delftsblawe vazen en ook een filmcamera. De gezamenlijke waarde is ƒ7100. De dieven kwamen binnen door de tuin deur aan de voorzijde van de woning met een schroeven draaier open te wrikken. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Opnieuw zijn in Schiedam enkele bromfietsen in brand gestoken. Zaterdag middag vatten twee bromfietsen aan de Korte Haven vlam. De eigenaren, de 16-jange H. en de 20-jarige De B. waren snel ter plaatse om het vuur te doven. De brommers werden aan de achterzijde zwaar beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Zaterdagavond is op de Vlaardingerdijk de 84- jarige Schiedammer M. K. ge vallen. Met een hoofdwond en buiten bewustzijn werd de man naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd. Hij is daar ter obser vatie opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Onbekenden* hebben zondag gepoogd brand te stichten in een auto die aan de Rembrandtlaan geparkeerd stond. Ook werden in de wagen enkele vernielingen aangericht. De brandstichting mislukte om dat de vlammen vanzelf uitgin gen. De schade aan de auto, eigendom van de heer P. v. K. bedraagt ƒ300. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Insluipers zijn zaterdagnacht twee woningen aan de Jan van Zutphenstraat binnengedrongen. Bij de familie T. wordt een klein bedrag aan geld vermist. Wat er bij de fa milie vanW. ontvreemd is, kan nog niet worden vastgesteld. Het gezin is nog op vakantie. De in sluipers kwamen de woningen binnen door aan de achterzijde een ruit te vernielen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Doordat hij op het Lorentzplein bij het inhalen van ee nauto te hard reed, heeft de motorrijder M. den H. de macht over het stuur verloren en met zijn motor twee gepar keerde auto's geramd. Den H. liep een vleeswond aan zijn been op, zijn duopassagier B. A. kreeg schaafwonden. Eén van dc geparkeerde auto's werd zwaar beschadigd. De ander licht. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij een snel heidscontrole zaterdagmiddag op de Horvathweg zijn zes automo bilisten bekeurd. De snelste reed 96 km per uur. Feestelijk slot van uitwissel™ Zaterdagavond om kwart voor zeven vertrok de Italiaan se groep, vergezeld door Elf Hollanders, met de trein naar UUine. De volgende morgen vroeg aanvaardden de Duitsers (Esslingen) en Joegoslaven (Velen je) eveneens de thuis reis. De uitwisseling anno '74 is wellicht de laatste geweest in deze traditionele vorm. Al eer dere jaren had de organisatie een tanende interesse voor dergelijke ondernemingen ont dekt. Dii jaar was de belang stelling zelfs zo gering, dat het onwaarschijnlijk lijkt, dat vol gend jaar weer iets dergelijks op stapel gezet zal worden. Vooral de woordvoerster van de Joegoslavische groep zei op het afscheidsfeest, het jammer te vinden dat de uitwisseling stopgezet zai worden. „We hebben een geweldige tijd ge had". zei ze, „Fen enorme er varing is het je internationaal te oriënteren, contacten te leg gen met mensen uit landen met een andere cultuur, die onder andere politieke en so ciale omstandigheden leven. Ook de Italiaanse en Duitse groepen zeiden enorme erva ringen opgedaan te hebben, waarvan er twee de meeste in druk gemaakt bleken te heb ben- action-painting in het Stedelijk Museum en de Schiedamse jenever. Bij de action-painting had iedereen zich ten volle laten gaan. Met opgestroopte mou wen, handen en voeten in de verf dopend, dansten en bevin gerden ze hagelwitte vellen papier net zo lang tot er een indrukwekkend werkstuk was ontstaan. Het afscheidsfeest mag ook een succes worden genoemd. Na de gebruikebjke formalitei ten, danste een teder er lustig op los. Jammer dat evenals het vonge jaar een hoempa-band de sfeer r.iet heeft kunnen verhogen. De band was met vakantie en het was te laat om nog voor een andere band te kunnen zorgen. De disc-Jockey zorgde er met aangepaste pla ten echter ook wel voor een uitstekend dansklimaat. Toch veel enthousiasme dus, waarom dergelijke activiteiten dan stopgezet' Cees van Wel, penningmeester van de organi serende Stichtlngsraad: „We hebben dit Jaar maar 25 men sen bereikt. Een te klein aantal vinden we. We spelen nu met het plan, volgend jaar een groots opgezette internationale sportuitwlsselig op touw te zetten, waar zo'n vier- tot vijf honderd mensen aan deel kun nen nemen. We hopen dat daar meer interesse voor zal bestaan. 1 V

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 1