■M Gezag zal ik ontlenen aan de arbeid die ik hier ga verrichten Ti Lems 'trammend naar Schiedam 15.11.22 Vrienden Fruitkoning Doodgedrukt Wasmannen veroorzaken opstopping i iiiisiiiiyamiiïafai eurótax Nuchter Kirren Afgevallen Koesf Longontsteking f Üi* ur ia" De drie Schiedamse bur gemeesters: v.l.n.r. oud- burgemeester Peekde nieuwe Arie Lemsen de voorlaatste Harm Roeifse ma. (Van een onzer verslaggeefsters) Vechten ze in Rotterdam nog om SCHIEDAM ie eer wie nu eigenlijk de leverancier is van de nieu- fre burgemeester van Schiedam Arie Lems het (nokken is tussen burgemeester Thomassen, de Stich- |ing Humanitas en de PvdA-fraetie het afgelever- 3e produkt is in ieder geval veilig per tram bij de iSchiedamse raad aangekomen. Lems heeft zijn eerste lij het buitengewone raadsvergadering erop zitten. t tpt Mevrouw Verwey-de Graaff overhandigt de heer Lems de ambtsketen (links). Na de ambtsketen ook de voorzittershamer (links). Alles in orde (onder). Een geïnstalleerde burge meester Lems achter de col legetafel tussen dc wethou ders rechtsboven Kennismaken met de nieu we burgemeester. Het werd een druk bezochte receptie rechts). (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM/ROTTERDAM Niet met officiële zwarte wagens, maar met een doodgewone tramwagen 613 heeft Schiedams nieuwe burgervader de route van Rotterdam naar het Schiedamse stadskantoor afgelegd. Een Schiedamse schenkt de heer Levis spontaan een bosje bloemen. ia» 'O? Ms 520 Ï1S B!p M- VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1974 HET VRIJE VOLK tr O PAGINA IS Raadsvlammetjes Een drukke St, Nlcolaas-in- toeht is het inhalen van Schie dams nieuwe burgemeester Arle Lems niet geworden. Hoe wel gistermiddag op de Broers- vest we! aardig wat passanten even inhielden, Weef een mas sale belangstelling van de zo nuchtere Schiedammers achter wege. de Jilles terug te verwijzen naar de schare belangstellen den, opgesteld op eerbiedige af stand van de breediachende Arie Lems. „Wat een rot streek", mopperde de teleurge stelde fruitkoning toen wethou der Truus Verweij buiten ge- hcorsafstand was. de filmcamera het gelukzalige moment voor familie en vrien- des haastig vastlegde. Jilles. de ongekroonde Schie damse fruitkoning trachtte, toen de met bloemstukken en vlaggen opgesierde tram op de Broersrvest arriveerde, stormen derhand de show te stelen door de uitstappende Arie Lems met een stevige handdruk te be groeten. Het commerciee!-ge- tinte gebaar viel in het water door en alerte wethouder Tntus Verweij. Een agent kréég van haar de opdracht de door journalisten aangemoedig- De enigen die het officiële protocol tot tweemaal toe wisten te doorbreken, waren enkele Schiedamse vrouwen. Bij het uitstappen uit de spe ciale tram duwde een mevrouw voordat de officiële bloemen eraan ie pas kwamen, Arie Lems fluks *n geurig boeketje in de vingers. Vlak voordat Arie Lems gevolgd door. een stoet genodigden het stadskan toor betrad, werd hij opnieuw bestormd door het vrouwelijk geslacht. Twee middelbare da mes sloten kirrend naast Arie aan, terwijl hun vriendin met Ook oud-burgemeester Roelf- sema doorbrak uitbundig de reglementen. Op de voettocht intocht van de Broersvest naar bet stadskantoor, schoot hij op het Emmaplein ineens met zijn gade uit het niets tevoorschijn. Als twee dikke vrienden schudden Lems en Roeifsema elkaar de hand, terwijl de foto grafen hun aanwezigheid el kaar opzijduwend en snel knip pend waarmaakten. Van alle 3T raadsleden ont braken er tijdens de installatie van Lems in het stadskantoor: twee. De PCG-er Sonneveld was met vakantie, terwijl die tot eind deze maand voor D'66 opererende Aad Wieg man door drukke werkzaamhe- den niet kon komen opdraven. Opvallend was de aanwezig heid van het PvdA-raadslid Jaap Looij. Het anders met blozende wangen uitgeruste raadslid, liep er wat vermoeid bij. In enkele weken was hij vijftien kilo afgevallen. „Het was een streng dieet en ik. heb maar één keer gezondigd", zei hij tegen de RVP-fraetïeïeid- ster Rietje Taverne, die er net als de andere damesraadsleden helemaal op zijn zondags uit zag. In de lange serie sprekers behoorden dc bijdragen van de meegekomen Rotterdamse bur gemeester VVim Thomassen en die van de nestor van de Schie damse raad Cees Lansbergen tot de beste- Lansbergen meng de in zijn toespraak allerlei vergelijkingen met de tv-serie Swiebertje {„De burgemeester is bijvoorbeeld een man die twee figuren als Bromsnor en Swiebertje bijeen moet bren gen"), stipte terloops ook de kwaiitelten van Rinus Michels aan en Het langs zijn neus weg ook nog even wapperen dat Kethei na de annexatie door Schiedam als agrarische ge meenschap vrijwel doodgedrukt is. De oproep van de intocht-or ganisatoren aan de bevolking nm de vlaggen uit te steken, heeft weinig gehoor gevonden. Op dc Broersvest was gister middag geen vlag te bekennen. Zelfs de middenstand, anders zo vlag graag. hield zich koest. De enige die wat dundoeken voor de gevel had wapperen, was café-restaurant De Atn- steibron. Die vlaggen wapperen daar overigens ai jaren... Op de installatie was ook de Schiedamse politic-commissaris Van der Haagen aanwezig. Hoewel hij nog op vakantie is en de laatste weken door long ontsteking het bed heeft moe ten houden, was hij toch naar het stadskantoor gekomen. k Voor hij echter de voorzitters hamer in de prille burgemees- fersknuist mocht hemen, heeft fijco-burgemeester mevrouw «Perwey-de Graaft hem een klein overzicht van wat hem in Schiedam te wachten staat, on der de ogen geschoven. „De functie die u nu gaat be kleden zou je kunnen vergelijken roet die van een scheidsrechter", ^ei ze in een lange welkomst- ajeech. „Objectiviteit en tact Men hierbij een dringende hsodzaak zijn." Achtereenvol gens tipte zij enkele problemen aan, die in Schiedam spelen. JDver de oude wijken: „Die zijn Biel berekend op het moderne jsjerkeer en voor speetgelegen- ad voor de jeugd is in het ver- len geen ruimte gereserveerd, bewoners willen meepraten 'trter hun wijk, huts en straat JOe gemeente zal hierbij voor den vakkundige begeleiding Imoeten zorgen, zij zal de moge lijkheden en de onmogelijkhe den moeten aangeven en verdui delijken." Of de entree van Lems met de tram haakte ze in, door hem ie waarschuwen dat het open- Jaar vervoer door de Schiedam mers lang niet zo comfortabel ervaren Wordt als hij gistermid dag heeft ondervonden: „De wachttijden zijn vaak lang en de bussen overvol." t Verder zei ze te geloven dat juist in een gemeente als Schie dam, dat nog iet? dorps heeft, de Representatieve kant van het Burgemeesterschap belangrijk 3s; waar het ogenschijnlijke on belangrijke praatje met de be wolking toch tot een beter begrip kan leiden. £ij zag hier ook een duidelijk werkterrein voor -de burgemeestersvrouw Anneke Lems weggelegd. Nadat ze de ambtsketen van haar hals ad gehaald en die om de nek van de nieuwe burgerva der had gehangen, nanr de kers verse voorzitter van d-, mad zelf het woord. •a v - y tjjê? A<*\ - In een filosofisch getinte toe spraak zei hij onder meer, dat hij zich bewust was dat zijn taak in Schiedam een heel andere zal worden dan die hij tot nu toe had vervuld. Vroeger als fractie voorzitter stond hij tussen de partijen, nu mag hij op politiek gebied de rol van belangstellen de luisteraar vervullen: „Als burgemeester behoor je boven de partijen te staan." Verder vond hij dat eer. bur gemeester een hoge prioriteit moest geven aan het beieiu van oolitie, de brandweer en de .witermitsg bevolking. Lems: „Mijn vader heeft zijn loopbaan bij het Rotterdamse politiekorps als commissaris beëindigd, het poFiticrtiUJcu is TTtii du? oorver*- trouwd." Gezag en macht vond Lems moeilijk verteerbare woorden. „Gezag", zo zei hij, „zal ik niet ontlenen aar, het Koninklijk Be sluit. we; oi order, :r.aar coor de arbeid die ik hier ga verrichten. Macht gebruik ik maar .leicmaal niet. ik spreek liever over tri- vloed." Na zijn toespraak besloot hij Burgemeester Thomassen maak te de rit fon Rot terdam naar Schiedam uiter aard. In het midden mevrouw Lems (links). Het begin van de tramtocht van de Rotterdamse Mo lenlaan naar de Koemarkt (links beneden). De heren Drent en Snoep uit Schie dam haalden hun nieuwe burge meester en zijn echtgenote in Hil- legersberg op (rechtsboven/. Het werd een vro lijke tocht (rechts). Loco-burgemees ter mevrouw Ver- wey-de Graafj verwelkomde de nieuwe burge meester en me- rechts beneden de buitengewone vergadering met een forse hamerdreun. Ver schillende sprekers, waaronder burgemeester Thomassen er. ce voorzitter van het gewest Rot terdam van de P.v.d.A.. Je'.ting- hof. wilden nog het een en an der over Lems spuien. Daarna kon.de bijna voltallige raad per soonlijk met hun nieuwe voor zitter kennis maken. Vol plezier was hij met fa milie en genodigden in de Mo lenlaan (Rotterdam, Hillegers- berg) in de met roze en paarse bloemen versierde tram ge stapt, terwijl hij even achter het immense stuur van het vervoermiddel ging zitten, dat hem eindelijk zijn nieuwe woon- en werkplaats zou bin nen rijden. Burgemeester Thomassen en enkele Rotterdamse wethou ders vergezelden hem op zijn promotie-tocht. Het interieur van de „bur- gervaderlijke" tram was rijke lijk versierd met, grote kli mop-bomen en een zacht Ja mes Last muziekje weerklonk op de achtergrond. De tramrit verliep overigens niet zonder problemen. Op één van Rotterdams nauwe singels moest de stoet enkele minuten wachten, tot krachtige man nen var. een wasbedrijf geza pig hun wasvrachtje hadden weggesjouwd. „Vast een Schiedams bedrijf dat nu ai dwarsligt", reageerde Lems' schoonzuster met een rake kwinkslag. Een tweede stop werd ingelast, toen de Mathe- nesserburg open moest om en kele scheepjes door te laten. Tja. een burgemeester heeft niet altijd voorrang. Onder de tramreizigers be vonden zich ook Lems beide dochter Marja (16) en Anneke (14). .Marja zei toch we! trots te zijn. dat haar vader burge- mester was geworden. Over Schiedam wist ze weinig te vertellen. ..Ik ken de stad niet", zei ze. „Maar als ons huis klaar is de verbouwing is vermoedelijk in oktober gereed en we wonen hier, hoop ik de stad beter te leren kennen." Ze za! overigens in Rotterdam het Atheneum blij ven bezoeken. Radioziekenomroep De Rano was ook met enkele medewer kers in de tram aanwezig. Zij maakten enkeie interviewtjes met prominenten als Lems, zijn eega Anneke. Thomassen en wethouder Riezenkamp. De luisteraars in het ziekenhuis Dijkzigt konden de tramnt vijf minuten, nadat de tram op de Schiedamse Koemarkt was aangemeerd al in hun ziekenkamertjes beluisteren. De installatie van Lem volg den zij zelfs rechtstreeks. Precies op de grens van Rotterdam en Schiedam maakte de tram een histori sche stop. Loco-secretaris mr. H. Snoep stapte daar spontaan op Lems toe en heette hem alvast namens het gemeente- personeel van harte welkom. Even haalde hij nog aan dat het eigenlijk erg moeilijk is precies op het scheiden van de twee steden te stoppen. „Het trottoir behoort namelijk tot Schiedams grondgebied, ter wijl Rotterdam aanspraken maakt op de rijweg", zo zei hij. Bij de Koemarkt, het eind punt, stonden enkele nieuw- gierige winkelende toeschou wers de tram op te wachten. Echter: weinig bloemen, wei nig vlaggen: dp Schiedammer reageerde over het algemeen vrij lauw op de aankomst van hun nieuwe „vader". Oud-burgemeester Roeifse ma verlevendigde de voettocht naar het stadkantoor nog door plotsling uit het niets op te duiken om zijn opvolger te heipen bij het betreden van de trappier, van het gemeente kantoor, De koper- en trom- melktanken van de drumband De Harmonie tenslotte, verge zelden Lems, toen hij zijn eer ste schoorvoetende stap over de drempel van het nieuwe werkterrein zette.

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 1