Exploitanten dreigden met wegversperringen Mevr. Lems bezoekt Jeugdland Metro door Schiedam blijft mogelijk Kliniekdirectie praat angst voor overlast van verslaafden HET WESTEN wmm n Portemonnee W gestolen voor ehug animo Alquin Drankdieven daan toe vlucht voor jonge cluiv en "m (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Dreige menten over en weer tus sen de Selnedamse politie en kermisexploitanten re citeerde zaterdagmorgen in het ultimatum: maan dagmorgen voor twaalf uur moeten de woonwagens, ge parkeerd in liet straatje naast, het Emmap'etn voor garage' Pieterseu, verdwe nen zijn. Dekermisexploitanten dreigden echter niet eerder te zullen vertrekken, alvo rens op het toegewezen ter rein het grasveldje ge klemd tussen de 's Graven- sandsestraat en de Delftfandsestraat water en electriciteitsvoorzienin- gen aangebracht zouden zijn. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Schiedam zal zich door het recente prin cipe-besluit van de Rotterdamse gemeenteraad (een metro lijn naar Ommoord en naar het Marconiplein) niet laten dwingen af te zien van haar voorkeur: een sneltramver binding Marconiplein-Schiedam-Groenoord-Vlaardingen Holy. Brandgevaar! ij k De woomcagens, die verkeerstechnisch naast het Emma- plein jout u-aren geparkeerd, zijn inmiddels overgebracht naar het terein aan de 's-Grarensand.sestraat. Even Elektriciëns bouwen in een recordtijd e electriciteits- huisje. urn® De Horvathweg: mogelijk tracé voor metro (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Van de antiekdieven die de afgelo pen weken bij twee Schie damse families met succes wisten toe te slaan, is nog geen spoor gevonden, „De hele affaire ligt voor ons in feite nog open", zegt de Schiedamse inspecteur Van der Veen. De woning van de familie Dirkzwager aan de Jutiana- laan SCHIEDAM Hoewei volgens de plannen de nieu we klieniek voor alcoholis ten deze maand al klaar had moeten zijn, is er nog geen werkman aan de slag ge weest in het pand aan de Nieuwe Haven. Oorzaak van de vertra ging is het uitblijven van de goedkeuringen die de diver se overheidsinstanties moe ten verlenen. Zoals de zaken er nu voorstaan, kan ver moedelijk begin volgend jaar pas worden gestart met de verbouwing van het pand. Uitle >rr Eerste echte klus in een DAGBLAD zit u goed met Uw ADVERTENTIE EXCLUSIEVE MAATKLEDING EN CONFECTIE Wölcken en Zn. ff 'Jü #ii( DINSDAG 6 AUGUSTUS 1974 HET VRIJE VOLK (rift PAGINA 11 Kermisklanten mms-:' m*x: (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Vanmorgen tussen tien uur en half twaalf heeft Schiedams nieuwe burge meestersvrouw Anneke Lems een bezoekje aan Jeugdland "74 in de Margriet sporthal ge bracht. Mevrouw Lems. die zei informeel aanwezig te zijn en verder geen ruchtbaarheid aan haar bezoek wilde seven, wilde zelf eens komen kijken, hoe de Schiedamse jeugd zich vermaakt op het jaarlijks terugkerende kinderfestijn. Zij is bij de meeste activitei ten wezen kijken en toonde vooral vee! belangstelling voor het luchtkussen, het grote succes van Jeugdland. Om alle veront ruste moeders gerust te stellen. Het luchtkussen in Schiedam is niet te vergelijken met het kus sen in Rotterdam, waar vorige week enkele kinderen bij het springen gewond raakten. Gerard Vos (projectleider): „Dit kussen is veel kleiner, heeft minder springkracht en daardoor is de kans op ongelukken kleiner. Sinds we het bericht uit Rotter dam hebben gekregen, is er wel extra aandacht bij het springen. We zien er scherp op toe. dat er niet te veel kinderen tegelijk springen, hoewel dat erg moei lijk is. omdat ze staan te drin gen om aan de beurt te komen. Ze zijn werkelijk laaiend en thousiast." Volgens wethoudes Bolmers is eer. sneltram, doordat de inves teringen veel lager zijn. veel aantrekkelijker dan een metro. Wethouder Bol mors: „Rotter dam betaalt de metro-aanleg tot aan het Marconiplein. Het ge deelte naar en dwars door Schiedam komt voor onze reke ning. Dat betekent dat Schie dam honderden miljoenen zou moeten gaan uitgeven. En ik heb geen idee waar we die van daan moeten halen." Bolmers benadrukt dat hei ministerie in Den Haag in de keuze sneltram-metro de groot ste vinger in de pap heeft. „Wij kunnen we! zeggen: we willen dit of we willen dat. Den Haag beheert de portemonnee en dat wil zesgen dat Den Haag be slist". De wethouder wijst er r.og een op dat hij niet wil beweren ciat er nooit een metro door Schiedam zal gaan rijden. ..Ik zeg aiieen: che metro zal nooit dwars door Schiedam gaan. De metro zal de binnenstad nooit doorsnijden. De wel aanwezige mogelijkheden zijn o.a.: de boog om de Voord (Rotterdamsedijk - Emmaplem - Boterstraat en ver der richting Xieuwiand en Groenoord - red.) of het Hor- vathweg-tracé". Het principe-besluit van de Rotterdamse raad betekent niet dat er binnen twee of -drie jaar begonnen wordt met de aanleg van één van beide Rotterdamse metro-lijnen, meent Bolmers. ..De beslissing door de Rotter damse raad is genomen om cie onteigeningsprocedure op gang te kunnen brengen. Het tracé door Schiedam, -r.eitram of me tro. zie ik r.'-t zitten voor 19SH) of het jaar 2C00". Op het nippertje heeft mr. R. Janvier van het Rotterdamse bureau de Kermisgids, een be- Irijf dat de kermisaanbestedin- jen verzorgt, een fikse rel kun- oen voorkomen. In ijltempo beeft hij gistermorgen de ge- rraagde voorzieningen aan laten rakken om de exploitanten, die aleven' weigeren hun piaats te .•erlaten, op hun wenken te be- iienen, De woonwagens zijn inmiddels taar het grasveid overgebracht: te verhitte stemming onder de termiskianten is weer bedaard. De hele zaak is zaterdagmor- :en rond elf uur door de Schie- iamse politie aan het rollen ge tracht. De woonwagens, die iverigens al jaren in hetzelfde traatje waren opgesteld, ston- D ten volgens de politie verkeers- echnisch op een verkeerde laats. De brandweer voegde laar aan toe dat de wagens ook te dicht op elkaar stonden en daardoor brandgevaarlijk waren. Exploitant Bep Sipkema. die met een bowlinghal op de ker mis staat: „De politie trad uiterst autoritair op. Ze dreigden de kermis met dranghekken af te zetten, zodat de bezoekers er niet op zouden kunnen komen, als we zaterdag voor twaalf uur niet waren verdwenen. Op zo'n korte termijn vertrekken was voor ons onmogelijk. Toen heb ben wij tegenmaatregelen geno men en gezegd, dat we wel een paar leuke kruispunten in Schiedam kennen, die we dan mooi zouden versperren met wat transportmateriaal." Geen van de verhitte dreige menten zijn overigens uitge voerd. Een emotioneel gesprek tussen politie, brandweer en ex ploitanten leidde zaterdagmid dag tenslotte tot het eerder ge noemde ultimatum. Even dreigde het gistermorgen toch nog uit de hand te lopen toen Sipkema rond elf uur ont dekte dat de beloofde voorzie ningen nog steeds niet getroffen waren. Sipkema: „We waren echt niet van plan te vertrek- ken. zelfs niet onder politiebe- dreiging. voor het water en de elektriciteit aangesloten waren." Mr. Janvier, die alle gemoede ren tenslotte heeft kunnen beda ren: ..Ik heb er alles aan gedaan om de boel voor twaalf uur ge reed te hebben. Ik heb het wa terleidingbedrijf Van der Hoeve kannen charteren, dat beloofde snel voor water te zullen zorgen. Als dat niet voor wtwaalf uur mogelijk was, zou het bedrijf in ieder gevai zolang drie nood- standpijpen aanbrengen, zodat de woonwagens toch niet zonder water zouden zitten." Verder vond mr. Janvier de firma Ho- man uit Nieuwveen. expert in het aanleggen van tijdelijke electriciteitsvoorzieningen, be reid zo snel mogelijk naar Schiedam te komen. Drie elektriciens, die die mor gen een elektriciteitshuisje in Nootdorp aan het afbreken wa ren. zijn in recordtempo naar Schiedam gereden, waar ze rond half twaalf arriveerden. Om één uur stond het elektriciteitshuisje op het grasveldje ai overeind. Daarna kwamen de woonwagens rustig van het Emmaplein naar de 's-Gravensandsestraat rollen. De driegende rel stierf hiermee een vroege dood. antiekdieven nog geen enkel spoor (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Plotseling mis te mevrouw J.W.H. uit de Vis serstraat gistermiddag haar por temonnee met een inhoud 'van zestig gulden en enkele waarde volle papieren. De beurs, die /.ij open en bloot op de tafel in de woonkamer had gelegd is op klaarlichte dag. terwijl me vrouw H. even voor een bood schap weg was. weggenomen De dief is vermoedelijk met een valse sleutel de woning mnnen- gedrongen. IVs i een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Inbrekers heb- (n gisternacht een stevig gat plagen in de voorraad van de •cöp-melkcentrale aan de Nieu- Haven-Uit het depot sleep 's ze weg: 258 flessen pils. 25 '«sen sinas, 12 flessen choco- 12 flessen stroop. 62 pakjes *""ganne. 66 kuipjes halvanne. n «en onbekend aantal blikken *P- blikken leverpastei en «leken koffie. De waarde van de goederen ►draagt ongeveer 500 gulden. grootste deel van de waren krid in kratten, die ook werden 'egenomen. De inbrekers zijn depot binnengekomen door ruit kapot te slaan. Geen enkele aanwijzing heeft de politie of de antiekdieven Schiedammers zijn of van bui ten de stad afkomstig zijn. „Vier jaar geleden is er ook eens zon golf inbraken geweest bij de be ter gesitueerden in Schiedam. Toen namen we aan dat de in brekers iets met Schiedam te maken moest hebben, omdat ze- zo goed van de diverse situaties op de hoogte waren. Later bleek het een Italiaan te zijn", aldus de politie. Tweeëneenhalve week geleden verdween er bij de familie Dirk zwager aan de Julianalaan de er Dirkzwager is directeur ai de dis'illeerderij Florijn- Dirkzwager B.V vijf kostbare schilderijen van Hollandse meesters en een antieke stoei- tieskiok. De inbrekers maakten het zich niet ai te moeilijk. Nadat ze zich ervan hadden vergewist dat de familie Dirkzwager niet thuis was, braken ze simpelweg de voordeur open. Het gevaar van ontdekking was vrij miniem, omdat de woning van de familie Dirkzwager omgeven is door veel groen. Een dag later probeerden ze de resterende kunstwerken op te halen, dï ze niet mee hadden kiinri- te men. Eerst belden ze mevrouw D-rkzvvager. Toen zij opnam, werd de telefoon aan de andere kant echter direct weer neergelegd. De verdwenen Hollandse meesters waren een Schelfhout, een Gabriels, een Vertirn en een werk van Verveer. De gezamen lijke waarde: ruim 11.000 gul den. tien week later (vori ,5 week zaterdag) sloegen de dieven weer toe aan cie Schiedamse goudkust'. Ditmaal bij een fa milie an de Stadhoucterslaan. Hier verdween antiek ter waar de van 7100 gulden. De buit be stond uit enkele zilveren kande laars. zilveren bekers, twee ko peren emmers, twee klokken en twt-e Delftsblauwe vazen. Aan zowel de inbraak in de Stadboudersiaan als die in de Julianalaan zitten voor de poli tie nog vele vraagteken-. (Van een onzer verslaggevers) Het gebouw aan de Nieuwe Haven, een voormalig gerefor meerd bejaardentehuis, is in 1972 al door het Rotterdamse Prof. dr. Boumanhuis gekocht om er een nieuwe kliniek van te maken. De plannen waren snel rond. begin '73 zou al met de realise ring ervan worden begonnen. Vanaf dat moment echter begon c!e malaise voor de directie van het Boumamhuis: ellenlange ge sprekken met gemeentelijke en niksinstanties. uitmondend in nieuwe afspraken en nieuwe ge sprekken. Inmiddels hebben de bewoners van de Nieuwe Haven ook een gesprek gehad met de directie van het Boumanhuis. Naar aan leiding van moeilijkheden tussen patiënten van de kliniek voor verslaafden aan de Rotterdamse Rozenburglaan en de omwonen den daar, was men bang dat dergelijke problemen zich ook in Schiedam zouden gaan voordoen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schiedamse jeugd vanaf dertien jaar lijkt niet erg warm te lopen voor een optreden van de groep Alquin in de Margrietsporthal. Tot nu toe zijn er nog maar erg weinig kaarten verkocht. Als de ver koop niet met sprongen omhoog gaat dreigt de avond in het voorprogramma speelt de groep Variable Voice een fiasco te worden. Kaarten a vier gulden zijn nog volop te krijgen bij: het VVV en de Schiedamse Ge meenschap (tegenover de Hema). het Stadsblad, het Rotterdams Nieuwsblad (beide op de Broers- vest), het Vrije Volk (Hoogstraat 76» en bij de Margriet sporthal. Moeders hebt geen angst hal Margriet is yegurandeer nen wordt totaal anders. Aan de achterzijde van de Kli niek. zijde Warande, zal een nieuwbouwoand van drie etage-; verrijzen. Een glazen gangenstel sel gaat het 'oude' en het nieuwe pand verbinden. In de nieuwe kliniek zal plaats zijn voor veertig patiënten. fiet luchtkussen ut de siiort- d ongevaarlijk (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Vierhonderd duiven, broed "74, hebben afge lopen weekend deelgenomen aan een v, ed vlucht vanuit Sint Guentin. De vlucht over 242 ki- ome-te- was deze keer erg moei lijk. Doordat de lucht vanwege het slechte weer dicht zat, kwa men de duiven traag afzetten. Nadat de duiven om tien over zes gelost waren, bereikte de eerste duif van Jan Doejaaren om 10.21 uur haar hok. De laat ste duif. die nog in de prijzen viel. kwam om 11.05 uur binnen. De eerste tien prijswinnaars: 1.6 Jan Doejaaren. 2, 5. 7, 9 Jack Doejaaren. 4 E. Lem en Vertin de. 3 J. Bodegum, 8 D. Lems en 10 Th Stieber. BANRCTBAKKmiJ St. UOUINASTRAAT 4* TB. 7S 14 KMIIOAM. Dr. Den Baas. directeur van het Boumanhuis. heeft de Nieu we Haven-bewoners echter ge rust weten te stellen. Hij heeft uitgelegd wat nun precies te wachten staat en dat het met die overlast best mee zal vallet:. Hel is de bedoeling dat het nand aan de Nieuwe Haven een ingrijpende verandering zal on dergaan. Alleen de gevel laat men ongemoeid. De indeling bin- SCHIEDAM Burgemeester Arte Lems is gisteravond voor het eerst geconfronteerd met het eigenlijke Schiedamse raads werk. In het stadskantoor zat hij een vergadering van de rom- mis-if" Algemene en Bestuurlijke Zaken voor. De commissie is één van de weinige die nog in alle. beslotenheid vergadert. Ze be staat it it a'.'t fractieleiders in de gtaweriteraud. Rotterdamsedijk 4(1'),i Stalen op aanvraag verkriicbaai' tel 26H164 SCHIEDAM

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 1