Huiswerk voor RET-reizigers Chauffeur van bus 38: Ruime overstapkansen met nieuwe RET-kaarten Arie en Anne op de tribune Zitterms op achtererf Erfboerderij krijgt nieuw parkeerterrein 9 eurótax 15.11.22 mÊma*MÊÊaÊÊÊaÊÊÊÊÊÈÊÊKÊUÊÊm Si| SiSlfS 0 Gratis mÉÊmk EIwood Méad wordt toch gerepareerd Gemeente gaat aula Stedelijk opknappen Rijnmondband erg actief Jubileum bij VROM-dienst Schiedammer spaart goed mm DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1974 HET VRIJE VOLK I (Van een onzer verslaggevers T SCHIEDAM Er valt binnenkort enig huis- :tverk in de brievenbus bij alle Schiedammers Huiswerk voor de lange .zomeravonden, dat er liefst vóór 1 september ingestampt moet worden. Op die datum barst het „lnterzóneplan"' los, ■<de benaming waaronder "de RET het zónetarief invoert. De teeg weten in Inlerzónelctnd, dat betekent het verschil kennen tussen acht zones en achttien soor ten kaartjesrittenkaar- "ten en abonnementen plus nog eens zeventien soorten reductiekaarten >en reductie-abonnemen ten. Dat wordt dus blokken geblazen. Bij de RET wordt al maanden onder hoogspan ning gewerkt om de over stap naar het lnterzóneplan op die eerste september zo gladjes mogelijk te laten verlopen. Kaartenautomaten moe ten worden vervangen en stempelautomaten moeten worden omgebouwd. Hon derden haltebördjes moe ten worden aangepast en al het rijdend personeel krijgt instructie hoe het lnter zóneplan werkt. WMizkü, TmA mm mmm - *r m I rwmi Z'wA?:v. 'CP*'* De bussen bij het Emmaplein: chauffeurs moeten veel gaan uitleggen *\zr, RET-voorlichter Reijnders: controleurs soepel (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De erfboerderij van de gemeente "Land- vreugd" krijgt er enkele riante voorzieningen bij: een prachtig zitterras op het achtererf en een compleet nieuw parkeerterrein op de grond voor de boerderij. iC/7- De gemeentelijke erfboerderij Landvreugd wordt drastisch uitgebreid. VOOGD'S NAAIMACHINEHUIS Wie weet de weg in Ir ter zon eland? Een zware dobber heeft ook dé afdeling Voorlichting van de RET, al hoeft die niets aan iets technisch te sleutelen. Im mers, de voorlichters moeten maar zien hoe ze die hele ta- rievenwirwar duidelijk maken aan het publiek. Chef voorlich ting J. Reinders vertelt welke stroom informatiemateriaal binnenkort zijn weg zal vinden naar de Rijnmondse brieven bussen. „We beginnen met een klein overzichtskaartje van het ver voersgebied van de RET met de zone-indeling en met op de achterkant een overzicht van alle soorten kaartjes en hun prijzen. Deze overzichtskaarten worden niet huis-aar,-huis be zorgd. Ze zijn verkrijgbaar bij de agentschappen en al onze kaartverkoop- en informatie- kantoren". Vermoedelijk deze week zal diezelfde kaart, maar dan op groot formaat, bij iedereen gratis thuis worden bezorgd. Op die kaart zijn niet alleen de zones ingetekend, maar ook alle REÏ-bus-, tram- en me trolijnen met alle haltes en de streekbus lijnen." „Het bijzondere van die kaart is dat we zijn afgestapt van een schematische voorstel ling van het lijnennet, en dat de lljnenloop nu echt in het stratenplan is ingetekend. On der de kaart staat van elke lijn een volledige routebe schrijving met de aanduiding hoeveel en welke zones hij kruist." „Bij de kaart soort een fol dertje waarin wordt uitgelegd hoe het zonetarief in elkaar zit. We geven daarin ook nuttige tips, bijvoorbeeld dat de men sen zullen moeten afleren om altijd wanneer ze in een bus of tram stappen, automatisch hun kaart in een stempelautomaat te steken. Vroeger, toen we net de stempelautomaten hadden, hebben we het publiek juist ingehamerd dat ze dat wèl al tijd moesten doen." „Maar van die gewoonte moeten we nou weer af. We krijgen het overstapje weer te rug en iedereen moet zichzelf inprenten altijd èèrst op zijn kaartje te kijken of hetover- stapje nog geldig is, In dat ge- val kun je zonder te stempelen mee en dat scheelt toch weer een kaartje". Bij dat overstapje blijkt trouwens een addertje onder het gras te zitten. Reinders: „Dat overstapje is net zolang geldig als de tijd die erop ge drukt staat. Zodra die tijd om is, is ook het kaartje niet gel dig meer. Dan moet je of uit stappen of een nieuw kaartje laten afstempelen. Daarom zul len de reizigers eraan moeten wennen voor ze hun overstapje gebruiken, te schatten of ze hun rit nog binnen de gestelde tijd kunnen afmaken". „En als je verkeerd geschat hebt en de mannen in de grijze jassen staan naast je' Voor- f ,W WA V/S. ff' g S'y"*-yW t - V JU-O v/m,. s '>r '7 K'r'frs rfèvwffif f/, t/v. Hi. lichter Reinders: „De contro leurs zullen zich zeker de eer ste tijd als iedereen nog aan het nieuwe systeem moet wen nen, soepel opstellen. Behalve natuurlijk wanneer iemand duidelijk probeert de boel te bedonderen". Ter verhoging van de duide lijkheid zullen in alle trams en bussen nieuwe routekaarten worden opgehangen, waarop ook de zone-indeling duidelijk staat aangegeven Bovendien worden alle haltebordjes ont daan van hun reclame. In plaats daarvan komt een klei ne zone-indelingkaart te han gen en daaronder een gele strook met zwarte letters met de tekst „U bevindt zich m zo ne..." of: „Laatste halte in zo ne...", opdat wachtende reizi gers goed beseffen dat meerij den naar de volgende halte ex tra geld kost wegens het over schrijden van de zonegrens. Ondanks het bombardement met informatiemateriaal ver wacht en bij de RET dat de eerste weken nog heel veel mensen zich in Interzoneland als een kat in een vreemd pak huis zullen voelen en iedere man of vrouw met een uni form zullen aanklampen voor tekst en uitleg. Reinders: „Voor alle zeker heid zijn er in ons hoofdge bouw aan de Kleiweg een paar extra telefoons geïnstalleerd". „Al ons rijdend personeel is er trouwens op voorbereid dat het ook erg veel tekst en uitleg zal moeten geven bij elke halte aan instappende reizigers. De trams en de bussen zullen die eerste weken vast langzamer vooruitkomen dan anders". 'Dat wordt een chaos (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Een groot deel van het rydend per soneel ziet dat nieuwe zone-systeem niet zitten", zegt een buschauffeur van bus 38, op het Emmaplein. verwachten zeker de eerste weken een chaos". „We „Het naarste", zegt hij, „vin den we wel dat de ouden-van- dagen het erg moeilijk krij gen. Die snappen na I septem ber helemaal geen snars meer van de tarieven. Met de huidi ge hebben ze ook al zo'n moei te". „Het wordt ook moeilijk als iemand je naar een straat vraagt en je vergist je, omdat die straat net óver een zone- grens ligt in plaats van net er vóór. Dan verkoop je dus een verkeerd kaartje. De contro leur komt, constateert dat men „blind" reist en dan staat de klant en later ik voor lui". „Eerlijk: wij zien het niet zo zitten. De reiziger zal door die nieuwe tarieven minder met de tram en bus gaan reizen. Dit gaat de RET per jaar weer vele duizenden reizigers kos ten". „Onderling hebben wij als personeel wel eens gezegd: laat elke rit bijv. een kwartje kos ten. Dan pakt het publiek veel sneller het openbaar vervoer. En omdat het reizigersaanbod dan groter is, kunnen ze de kosten dekken uit de grotere opbrengst". 'ZZtygi', (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Alle RET-riltenkaarten en abonnementen zullen ook geldig zjjn in de bussen van Westnederland en de HTM. Deze maatregel wordt van kracht op 1 september wanneer de RET het zonetarief invoert. Het hele assortiment kaarten en abonnementen van de RET zal niet geldig zyn voor de NS-ljjnen in Schiedam, Rotterdam en Vlaardingen. Reden: er is nog een te groot prijsverschil lussen het algemeen RET-abonnement en de NS-tarieven. Eén tariefsysteem voor bus, tram en trein is nog toekomstmuziek. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De na,am van de nieuwe eigenaar van de zwaar beschadigde bulkcarrier EIwood Mead_ 127.400 draagvermogen) is eindelijk vrijgegeven. De Griekse rederij Good Faith Shipping Compagnie uit Piraeus heeft het schip, dat sinds maart in de dokken bij Wüton-Fijen- oord ligt, voor vermoedelijk 10,5 miljoen dollar gekocht. De Griekse reder wil de EI wood Mead in leder geval laten repareren. Wüton-Fij en-oord heeft van alle werven de meeste kans de reparatie te mogen uit voeren. Maar de Schiedamse werf kan wegens drukke werk zaamheden en de algemene schaarste aan staal geen korte levertijd bieden. Of W.F. het karwei de romp van het schip ligt van voor tot achter helemaal open gaat opknappen, was vanmorgen nog niet bekend. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De aula van het Stedelijk Museum, de offici ële ontvangstruimte van de ge meenten, krijgt een fikse op knapbeurt. „Vooral volgend jaar, tijdens het 700-jang bestaan van onze stad, moet "het gezicht van de gemeente" er toch zeker piekfijn uitzien", zei wethouder Bolmers tijdens een commissie vergadering van de Dienst Ge meentewerken. Volgens hem waren de over gordijnen, de vloerbedekking en de stoelbekled'ng hard aan ver nieuwing toe. „De gordijnen hangen nog wel, maar daar is alles mee gezegd", zei hij. „Ze zijn volledig verteerd er. ook de vloerbedekking is piet meer om aan te zien. Êr is in tien jaar nie.s meer aan gsbeurd Samen met het opn.euw be kleden van de s-oelen zal de op knapbeurt de gemeente ƒ36.500 gaan kosten. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Rijnmond band, die vorige maand een schitterende bronzen medaille behaalde op het werelddrum bandconcours in Kerkrade, is de laatste week van augustus bi zonder actief. Op 23 augustus treedt de band op in het voorprogramma van de Taptoe Delft (van 20.15 tot 20.45 uur). Een dag later geeft de band een avond voor de leden, waar films en dia's van het We reld Muziek Concours in Kerk rade zuilen worden vertoond. Op 25 augustus trekken de Rijnmond muzikanten naar hot Belgische Ledeberg (bij Gent), waar zij een Engelse week mu zikaal zullen opluisteren en ten slotte geeft de hand op de laat ste dag van de maand een show weg tijdens de Taptoe van Bruï- nisse. Aanvang 21.00 uur. C/a c een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „Een beschei den mens en een goede werker, die bovendien altijd bereid is om voor het goede doel met de collectebus rond te gaan", zo ty peerde directeur E. T. Kraan, van de VROM-jubilaris D. de Jong. De heer De Jong, die vijfen twintig jaar bij de gemeentelijke Vervoers, Reinigings-, Ontsmet- tings- en Marktdienst als reini ger in dienst is, is op 13 juni 1920 geboren en woont aan de Wattstraat 38b, Namens de jubileumcommissie bood de heer G. J. Koppenol de jubilaris een Zaanse klok aan. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Schiedamse bevolking spaart er dit jaar lus tig op los. Hoewel er steeds meer Schiedammers de stad de rug toe blijken te keren de bevolking loopt nog steeds be hoorlijk terug is er toch door minder mensen meer gespaard als in 1973. Het inlegoverschot van de eer ste zeven maanden van dit jaar is ongeveer ƒ200.000.000 groter dan van dezelfde maanden van het vorige jaar. Het tegoed van de inleggers bedroeg op 30 juli '7 4 om precies te zijn: 126.129.958,68, tegen eind juli '73: 114.845.849,33. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het was gisteren kennelijk het avondje voor de magistraten. Je kon ze, bij wijze van spreken, zo van de tribune bij SVV vandaan plukken. Oud-burgemees ter Roelfsema fungeerde als voorlichter voor de nieuwe burgemeester Arie Lems, die samen met echtgenote SVV Cambuur bekeek. Schuin voor henop de tweede rij, bevond zich dan ook nog de voorzitter van de Tweede KamerAnne Vondeling. Als lid van het stichtingsbestuur van Cambuur was hij even uit Den Haag overgewipt om zijn Cambuur met 4I te zien verliezen. Daarom kon Arie Lems na afloop breed uit lachen en keek Anne Vondeling sip. 'SrSXfJ;yj>"; A -AKmar Verder zai de buitenverlich ting drastisch worden uitgebreid en zal de toegangsweg naar de boerderij sterk worden verbe terd. De raad heelt voor deze voorzieningen een crediet van ƒ23.500 beschikbaar gesteld. Ir. De Block, directeur van de Dienst Gemeentewerken wees er onlangs in een commissieverga dering op, dat de uitbreiding op het achtererf alleen verantwoord kan zijn, als deze in de omge ving en in een harmonische re latie met de boerderij wordt in gepast. Hoewel hij vond, dat een verzoek om uitbreiding in prin cipe moest worden afgewezen, heeft de Schiedamse raad toch haar fiat gegeven. Ook het door de Beheerscom missie gevraagde hekwerk op de dam dat het boerderijcomplex moet afsluiten, heeft de raad te gen het advies van de Dienst Gemeentewerken in, toegezegd. Volgens De Block zal een derge lijk hek de toegankelijkheid tot de terreinen van het complex te zeer beiemmeren. „Tenzij het hek doorgaans open zai staan", zei hij. „In dat geval maakt het de kostbare voorziening echter overbodig. Een bord of paai zal de beperkte toegang ook duide lijk kunnen maken", aldus De Block. De parkeerplaats op het voor terrein zal worden uitgevoerd in hoogovenslakken met een bitu mineuze laag en met grote uit sparingen rondom de boomstam men. Op de parkeerplaats, die ƒ31.000 gaat kosten, zal dan geen vakverdeling worden aan gebracht. De onderhoudskosten worden geraamd op ongeveer 4500. Ais de nieuwe voorzieningen gereed zijn en de terreinen op voorstel van de dienst Gemeen tewerken op een andere manier zijn verkaveld kan er volgens De Block nog een stuk erf (1700 vierkante meter) verpacht wor den. 9 aMe bekende merken Zig-Zog machines vanal 295.- t©l 1195.- reparatUi aan alla markan Hoogstraat 10. Tel 269737 Schiedam.

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 1