<1 Vandalen vernielen Cooper- baan Hartstichting trekt wijk in Achterban niet tevreden met oppositierol Winkelcentrum Kethel binnenkort al in de raad Allermodernste beveiliging moet juwelier beschermen De partij heeft gefaald WEDVLUCHT 1 Richtlijnen Ledenvergadering Schrijfmachines gestolen ISTiet treuren De CDA-achterban gisteravond bijeen in een klem rokerig zaaltje. (Van een medewerkster) SCHIEDAM Een jankende sirene vergezeld van een fel rood zwaailicht heeft de Broersvest-bewoners de laatste maanden herhaaldelijk de schrik op het lijf gejaagd. De si rene met het zwaailicht is de in werking tredende alarmin stallatie van juwelier Van der Vlerk. De juwelier heeft bij het betrekken van de nieuwe winkel aan de Broersvest de al lermodernste beveiligingsapparatuur aangeschaft. Tot op heden heeft dc installatie inbrekers-in-spé genoeg vrees ingeboezemd. Tot diefstal is het nog niet geko men. Maar de eigenaar, de Schiedamse politie en ongewild ook de Broersvest-bewoners blijven op hun hoede. De juwelierszaak Van der beveiligingsinstallatie Vlerk op de Broersvestuitgerust met de allermodernste DINSDAG 24 SEPTEMBER 1974 HET VRIJE VOLK 1 D 66 Schiedam if it it PAGINA 15 wil leven niet rekken f (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Democraten'66 in Schiedam hebben nog geen consequenties getrokken uit het besluit van het lande lijk congres dat afgelopen zaterdag besliste de partij voorlo pig nog een half jaar "in leven" te houden. Zoals bekend voelen de Schiedammers erg veel voor op heffing. Of Schiedam de congresbeslissing daarom zonder meer zal volgen is nog lang niet zeker. Oud-raadshd Vincent Broeke vindt -dat de Schiedamse leden op het ogenblik nog ongeveer dertig nu maar snel over het lot van de partij moeten beslis sen. Voor hem zelf hoeft het al lemaal niet meer. „Ik ben ook helemaal niet gelukkig met de uitspraak van het congres. Laat ze de tent maar zo snel mogelijk sluiten", zegt hij beslist. „De kiezers hebben immers laten blijken dat ze ons met meer moeten. D'66 heeft gefaald door interne moeilijkheden en omdat ze niet in staat waren hun standpunten duidelijk naar vo ren te brengen. Jammer maar het is niet anders." (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Afgelopen weekeind heeft de Postduiven Vereniging Schiedam haar laA- ste wedvlucht van het seizoen gehouden. Ruim tweehonderd duiven gingen van start in het pkatsje Sint Ghislaw om een vluent van 176 kilometer te maken Gelost werd er om 7 00 uur en de eerste duif van Jack Doema ren kwam om 8.46 uur binnen. De eerste tien winnaars: 1-4 7 Jack Doejaaren, 2-9-10 Jan Doejaaren, 3 - 5 S. Suttorp, 6 D. Lems, 8 Lem en Verlinde (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Slechts drie van de twintig paaltjes op de Cooperbaan een trimbaan om de conditie te peilen in het Volkspark staan nog overemd. De andere zeventien paaltjes zijn niet alleen beschadigd, maar zelfs volledig van de aard bodem verdwenen. De Coopertestbaan een 'twaalfminutenbaan is de laatste weken voortdurend het slachtoffer van vemielzuchtigen geweest: paaltjes werden ver nield en uit de grond gerukt, terwijl het aankondigingsbord voor de ingang volledig is ver woest. De lak is van het bord gesprongen; de tekst is nauwe lijks nog te lezen. Deze vernielzucht Is voor de Nederlandse Hartstichting, afdeling Schiedam, die de baan nog maar korte tijd geleden in puike conditie aan de gemeente overdeed, een bittere teleurstel ling. De heer T. de Vette, voor atter van de Hartstichting: „Al vrij ,snel na de opening bleek dat met name de jeugd behoor lijk tekeer ging met de attribu ten op de Cooperbaan. Al de eerste week werden er paaltjes omgebogen en het grote bord is net zolang gestenigd tot de tekst onleesbaar ïs geworden. Ze maakten er gewoon een spel letje van." Nieuwe bordjes en paaltjes plaatsen vindt de Hartstichting „niet te doen". „Dat kost ons on geveer ƒ500", zegt de heer De Vette, "als je nu de garantie hebt dat deze instrumenten voortaan ongedeerd blijven, zeg ik ja. Maar er staat niet voor, binnen een week zijn ze toch weer vernield." De gemeente heeft nu beloofd de Cooperbaan de financiële hand toe te steken. Op korte termijn zullen er richtlijnen op de baan zelf aangebracht worden, zodat paaltjes overbodig worden. De pijlen en afstanden worden in wit, geel en oranje kleuren op de grond aangebracht: ver nielen is nu niet meer mogelijk. De heer De Vette: „Als ze deze aanwijzingen onklaar willen maken moeten ze met een pot zwarte verf de baan op. En dat zit er echt niet in," Hij voegt er wel teleurstellend aan toe, dat de volautomatische klok, die aanvankelijk op de baan aange bracht zou worden, vrijwel ze ker niet doorgaat. De Vette: „Zonde van het geld, ook die wordt natuurlijk binnen de kortste keren vernield." Voor Vincent hoeft D'66 Schiedam ook niet omgebouwd te worden tot een soort neo-li- berale partij, een .idee van pro minente democraten als Zeeval- king en Nypels. Vincent: „Ik ben het spuugzat, al dat gepraat over een "politiek gat" links van het midden, waarin plaats voor een nieuwe progressief-liberale partij zou zijn. Ik zie dat meer als een nieuwe naam, een nieuw jasje voor een oude falende par tij. Ik kan best begrijpen dat D'66 landelijk nog even door wil gaan om 'het kabinet Den Uyl te steunen, maar lokaal heeft deze partij geen enkele zin meer. Ze ker niet in Schiedam". Hij verwacht dat het bestuur op zeer korte termijn een leden vergadering uit zal schrijven, die over het lot van de partij zal moeten beschikken. De dood van D'66 zal overi gens niet betekenen dat de hui dige leden de politiek de rug toe zullen keren. Vincent: „Uiter aard blijven wij de ontwikkelin gen in Schiedam zeer kritisch volgen. Het is zeker niet on denkbaar dat er heel wat pittige brieven van exJD'66-ers bij het college van B. en AV. in de bus zullen vallen."- (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Begin volgen de maand start de Schiedamse afdeling van de Nederlandse Hartstichting een grootscheepse ledenwerfactie. Ongeveer tien leden van de ^stichting zullen de wijken Groenoord, Tuindorp en Nieuwland intrekken om te pro beren door persoonlijke overtui ging nieuwe leden te winnen. Voorzitter T. de Vette: „Wij zullen het foldermateriaal bij de mensen persoonlijk afgeven om het een week later weer op te halen. Op deze manier krijg je veel meer respons. Vorig jaar bijvoorbeeld werden er van de honderd gezochte gezinnen ge middeld veertig lid van de Hart stichting". Hij voegt er aar toe, dat het aantal leden die de straat op willen eigenlijk te klein is. Geïnteresseerden kunnen zich bij hem opgeven: Lindelaan 16, tel.: 707625. Buiten de ledenactie start de Hartstichting in oktober ook een „Eet gezond" actie. Bij alle 22 Schiedamse huisartsen komt in de wachtkamer een electrospel dat gebaseerd is op kennis van de goede verantwoorde voeding. Het is voor kinderen een leuke afleiding en ze leren er nog wat van ook", aldus de heer De Vet te. CDA LIKT HAAR COLLEGEWONDEN (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Uithuilen en opnieuw beginnen. Dat was gisteravond de heersende gedachte tijdens de algemene le- te verantwoorden, bleek een groot deel van de achterban niet tevreden met de oppositierol. Hoewel partijvoorzitter mr. H. C. M. M. Janssen alle moei te deed de handelswijze tijdens de collegeonderhandelingen te verantwoorden, bleek een groot deel van de achteban niet tevreden met de oppositierol. Men kon het met name met verkroppen dat een grote fractie als de. CDA (elf zetels) de colle geboot heeft gemist, terwijl de CPN met slechts twee zetels wel (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Uit het kantoor van een metaalhandei in de Raam zijn vannacht twee schrijf machines gestolen en hebben on bekenden de telefooninstallatie vernield. De inbrekers kwamen de metaalhandel binnen door over een muur te klimmen en 'n ruit te vernielen. Ook werden alle laden en kasten m het kan toor doorzocht. een stem in het kapittel heeft. „Wij hebben er niet fout aange daan ons been stijf te houden. Hadden we niet veel beter een stap terug kunnen doen door slechts één wethouderszetel te accepteren", was een veel ge hoorde vraag. „Nu staan we weer buitenspel, hebben geen enkele vinger m de pap: dat gaat ons straks kiezers kosten Nadat alle onderhandelingen, alle collegevoorstellen en peri kelen verschillende malen de re vue gepasseerd hadden - waar bij met name Jan Simons en de P.vd.A. behoorlijke katten kre gen toebedeeld - was men het tenslotte aliemaal over eens dat de CDA niet over het verleden moest blijven treuren, maar zich op de toekomst moest richten. Siem Rosman:het ac cepteren van de oppositierol is niet eenvoudig Het verstevigen van contacten tussen CDA-raadsieden, gister avond door fractievoorzitter Rietje Taverne officieel aan de leden voorgesteld, en de Schie damse bevolking was de eerste taak waarvoor het CDA zich stelde. Op welke wijze men de contacten zal gaan bevorderen werd gisteravond niet helemaal duidelijk. Voorlopig volstond de confessionele combinatie met het inventariseren van de ideeën. Zo werd er geopperd CDA-leden op te sporen, die m maatschappelij ke organisaties zitten. Zij zou den informatie door kunnen spe len naar de raadsleden. Schiedam in een aantal wij ken indelen en in elk district een actieve CDA-er plaatsen was een ander idee. Het inscha kelen van christelijke vrouwen bewegingen werd genoemd en Rietje Taverne vroeg zich zelfs af of het CDA - hoewel /e er zelf een tegenstander van is, „ik wil als vrouw niet apart behan deld worden" - in navolging van andere politieke partijen niet een eigen vrouwenclub moest oprichten Grote vraag is of dit enthou siaste werken aan de basis ook resultaten zal afwerpen. De start is m ieder geval weinig bemoe digend. Tot op gisteravond had nog geen enkele CDA-er zich bereid verklaard ook concreet aan het communicatieplan deel te nemen Hearing te laat gehouden (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „De plannen voor de bouw van het winkelcentrum Kethel zijn eigenlijk al in zo'n verge vorderd stadium, dat ze moeilijk weer te veranderen zijn. Wij van het college zullen er zorg voor dragen, dat bevolkingsgroepen, die al of niet betrokken zijn bij het realiseren van onze plannen, sneller worden uitgenodigd om mee te denken bij het verwezenlijken van die plan nen. Bezwaarschriften van uw kant kunnen de uitvoering van het plan winkelcentrum Kethel alleen maar ver tragen. Daarmee wil ik niet zeggen, dat U geen bezwaar schriften moet indienen tegen de plannen. Maar dan moet U wel verrekte snel zijn, want die bezwaarschriften kunnen maar tot 4 oktober worden ingediend." Aldus wethouder Hans van der Wilk aan het eir.d var. ie informatie-avond over het ont- werpbestemmingsplan winkel centrum Kethel. Hij zei dat gis teravond tegen ruim 150 mensen van de wijkveremgmg Groen oord, voor wie de informatie avond m het Stadskantoor was georganiseerd. Ondanks het feit dat men binnen de gemeente vond, dat er nu wel genoeg gepraat was over het ontwerpbesterr.mingsplan had men toch gehoor gegeven aan het verzoek van de wijkver- enigmg om de hearing te hou den. Of zoals wethouder Chris Zijdeveld het voor de hearing tegen ons zei: „Ze komen wel als mosterd na de maaltijd, maar ze wilden nu eenmaal graag.;; In het forum van vragen- beantwoorders za'en ondermeer de directeur van Gemeentewer ken Ir. de Block en architect van der Zijpe. Duidelijk bleek uit diverse antwoorden, dat de plannen binnen de gemeente voor de bouw van het winkel centrum Kethel, al rotsvast staan en er behoudens eventuele bezwaarschriften weinig meer aan te tornen valt. De beantwoordors van de vra gen maakten er meer een sport van om alle bouwplannen zo goed mogelijk te verkopen cn bezwaren van het publiek zoveel mogelijk af te wimpelen. Zoals gezegd de plannen staan toch al vast. Wanneer er geen bezwaarschriften komen tegen de bouw van het winkelcentrum Kethel. dan wordt het plan in de gemeenteraad gebracht. Daarna moet het nog goedge keurd worden door Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland Binnen de gemeente denkt men zelfs al aan de eerste krediet aanvraag eind dit jaar, begin volgend jaar Volgens de plannenmakers, die al jaren bezig zijn om het winkelcentrum te realiseren, be staat er in Sehiedam-Noord dui delijk behoefte aan een koop centrum. Het inwonersaantal van het stadsdeel is het laatste anderhalfjaar met vijftiendui zend mensen gestegen tot ne gentienduizend Voor die mensen De alarminstallatie staat erg nauwkeurig afgesteld, zodat soms het aanraken van een be paald stuk muur voldoende is om de sirene te laten janken. Juwelier Van der Vlerk praat met graag over zijn beveili gingsapparatuur, om begrijpelij ke redenen. Opzettelijk vaag vertelt hij: „Wij moesten op last van de verzekering de allernieuwste alarminstallatie laten aanleggen. Er werd daarbij niet naar kos ten gekeken. Anders kon ik m'n zaak gewoon net laten verzeke ren. Nu komen or bij mij nogal eens collega's op bezoek om onze apparatuur te bestuderen. Na tuurlijk hebben wij aan de nieuwe installatie moeten wen nen. In de meeste gevallen heb ben we de oorzaak van het alarm wel kunnen opsporen." De heer Van der Vlerk heeft liever honderd keer loos alarm dan één keer een echte overval Want zelfs al worden de over vallers ingerekend voor ze hun slag hebben geslagen, voor de juwelier zit er een hele berg ad ministratie aan vast. Maar met de nieuwe installatie voelt ju welier Van der Vlerk zich erg veilig, ook omdat de kleine on volkomenheden nu voorgoed zijn verholpen Over de houding van de Scniedamse politie is Van der Vlerk bijzonder m zijn nopjes. Hij zegt: „Iedere keer dat er een alarm binnenkwam, was er na twee minuten een politiewagen aanwezig. En als dat niet na twee minuten was dan binnen één minuut. Werkelijk, de politie is geweldig.' Juwelier Van der Vlerk is er ook zeker van dat de aandacht van de politie na een hele serie loos alarm niet zal verflauwen. ..Wij henben daar zo onze eigen theoneen over. Onze at tentie verslapt niet na vijf of zes keer vals alarm, integendeel juist De mensen die de vragen van de Groenoordse wijk- verenïgingsleden moesten beantwoorden. De directeur van Gemeentewerken ir. De Block verschafte met stok wat informatie. zou nu a! een 8500 vierkante meter winkelruimte nodig zijn. Die winkelruimte bedraagt nu nog maar vierduizend vierkante meter. De plannen voor de bouw van het winkelcentrum zijn in de loop der jaren diverse malen ge wijzigd en vertraagd door voor namelijk twee punten. De Hema trok na verloop van tijd de toe zegging in om er een groot wa renhuis te plaatsen. Ook de strijd voor het behoud van het kleine raadhuis van Kethel bracht grote vertraging met zich mee. A! staat nu vast, dat het raad huisje, waar vermoedelijk een horecabedrijf in wordt geves tigd, bhjft bestaan; gisteravond bleken nog enkeie mensen aan het bestaan ervan te twijfelen. Of zoals Hans van der Wiik het uitdrukte: „De bewoordingen van de stukken geeft wellicht onzekerheid m de mate van vaststaan van de feiten.; Een van de leden van de wijkvereniging had gezien, dat m het ontwerpbestemmmgspian werd gesproken over het raad huisje als: „Het kan gehand haafd worden". Hij vroeg zien dan ook af of daarmee bedoeld werd als het wegkan mag t weg Tevens vroeg hij zich af cf men bij het heien nog rekening zou houden met het raadhuisje, fan achter de forumtafe! werd hem met klem verzekerd, dat indien nodig, na diverse onder zoekingen, er zelfs aangepast ge heid gaat worden. Veel vragen kwamen er uit het publiek over de bereikbaar heid van het centrum en in hoe verre die bereikbaarheid aange past wordt aan het streven vsfn het huidige college van B en AV, de voetganger, de fietser en dé gebruiker van het openbaar ver voer voorrang te verlenen boven de autogebruiker. Wanneer het winkelcentrum gebouwd wordt, gebeurt het in fasen. Eerst komen er winkels, die het hardst nodig zijn. Pas ui een later stadium worden er grote warenhuizen in het win kelcentrum Kethel gebouwd. Tussen die twee stadia zal onge veer een tijd van vijf jaar lig gen Ook komen er m het winkel centrum twee- en driekamerwo ningen om te voorkomen, dat het centrum na sluitingstijd een dode stad wordt. Bij een van de aanwezigen riep dat de vraag op, of er wei zo'n behoefte is aan zulke woningen. Hij doelde daarmee op de Beethovenplein- fiat en Heiermansplemflat die nog voor een deel leeg staan. Het antwoord van .architect van der Zijpe op die vraag: „Dat die fiats nog leeg staan ligt mis schien aan de kwaliteit ervan. De huren van de woningen in he* winkelcentrum Kethel zullen in ieder geval betaalbaar blij ven De vele vragen die gister avond donr de mensen van de wijkvereniging Groenoord wer den gesteld worden gebundeld. AVat men er verder mee gaat doen was ook voor wethouder Hans van der AVilk aan het eind van de informatie-avond nog een open vraag.

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 1