Strip-tekenares Riet Vermaas: 9 Verscherpt politie toezicht op Rotterdamse dijk mmmi Spanjersberg, directeür onderwijs begeleiding Marconiplein klaar, dan weer openbreken J Weer publiek in de Vrijheid tv/radio nederlancU buitenland schiedam Koe ia sloot Slip loopt goed af Auto's gekraakt Tas gestolen Boezembarakken worden gesloopt ïd* ld 2 radio DINSDAG 8 OKTOBER 1974/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Industriebonden vinden, dat men lang genoeg gepraat heeft met de direktie van de Gusto- werf, over iets dat al sinds 1972 speelt. Nu de direktie van de werf eind september opnieuw weigerde, om 143 werk nemers in totaal tachtigduizend gulden uit te betalen, den ken de Industriebonden aan het voeren van acties. De Gusto-werj, onderdeel van het IHC-concern, jvaar binnenkort acties kunnen worden verwacht. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Een bibliotheek in 1974 is niet langer een somber stoffig gebouw met vergrijsde bibliothecarissen en verouderde lamgelezen boeken. Dat willen de openbare bibliotheken het publiek tijdens de landelijke "Bibliotheek- week" eens flink onder de neus wrijven. (Van een onzer verslaggevers) Riet Vermaas: je ironie". een beet- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Ik dacht dat het afvalprodukten wa ren," zei verzekeringsinspecteur Cor M. (40) uit Vierpol- ders gisteren tegen de politierechter over de partijen ge stolen ethyl-alcohol, die hij voor wachtchef Bruno V. (35) uit Poortugaal in z'n garagebox had opgeslagen. (75) jüIEEEi f jg] liain'jyi NOS 18.45 Paulus de boska bouter 1&55 Journaal NCRV 19.05 Emil, jeugdserie 19.30 Tweekamp, quiz vóór middelbare scholieren NOS 1 'JIJ 20.00 Journaal NCRV 20.21 Kamer 17, Politieserie naar een idee van Marten Treffer 21.30 Lang Leve de operet te. Met o.a. fragm. uit Die Fledermaus, Een nacht in Venetië en' Schwarzwaldmadel. 22.20 Hier en Nu 22.50 Dagsluiting 22.55 Journaal 23.00 Den Haag vandaag Extra Alg. Beschou wingen in de Tweede Kamer MORGEN NOS NOT 9.40 - 10.40 Schooltelevisie 16.25 Voorlicht. progr. schooltelevisie NCRV 17.00 Kijkdoos NOS 18,45 Paulus de Boskabou ter 18.55 Journaal EO 19.05 EO-Kinderkrant NOS 20.00 Journaal Eo 20.21 Op zoek naar een verloren wereld, progr. over verloren gegane beschavingen in Zuid-Amerika. 20.55 Looft den Heere 21.20 Nader bekeken 21.55 Tenslotte VPRO 22.00 Drieluik Noord-Zuid. Deel III: De Nieuwe Ijstijd, film van Jo- han van der Keuken NOS 23.15 Journaal Caroline van Hemert, die tot op heden vrijwel uitsluitend bekendheid genoot als zangeres of als echtgenote van Willy de grote senemaker, maakt van avond (om twintig over acht, Nederland 1) haar debuut als actrice. Onder regie van Bob Löwenstein speelt zij een klein rolletje (Mevrouw Menke) in „De Rat", de eerste aflevering van een nieuwe politieserie naar een idee van Marten Treffer. Hierin heeft Caroline t het één en ander te stellen met een sieradendief die de buurt onveilig maakt Op.Nederland 2 gaat de EO „op zoek naar een verloren wereldwaarna de VPRO om tien uur met „De nieuwe ijstijd" de filmcyclus van Johan van der Keuken be sluit iïrir eri bij Gusto werf Binnenkort zullen gesprekken met kaderleden van de bonden plaatsvinden, welke acties men kan voeren. Daarbij wordt niet dirckt aan een staking gedacht Men denkt meer in de richting van dingen als het weigeren van overwerK en het nog strenger in acht nemen van diverse veilig heidsvoorschriften op de werf. NKV-Industriebondbestuurder J. Janmaat zegt letterlijk, dat de bonden door de bedrijfsleiding van Gusto besodemieterd zijn. Volgens hem, vertikt de direktie van de werf een uitspraak van de rechter na te komen. Het al of niet uitbetalen van tachtigduizend gulden, loopt al sinds februari 1972. In het Nieu we Waterweggebied ook bij Gusto brak een grote metaal staking uit. 143 werknemers van de werf, die iedere dag vanuit Brabant op en neer reisden, weigerden aan de staking mee te doen. Ook tijdens de staking kwa men ze iedere dag naar Schie dam, al konden ze niet werken. Deze mensen was normale uit betaling toegezegd. Direkt na de staking bleek echter, dat de di rektie van Gusto geen gehoor gaf aan die belofte. Het gevolg was opnieuw een staking, maar na twee dagen bereikten bonden en direktie een accoord. De rechter zou beslissen of de di rektie aan de 143 werkwilligen twee weken loon, het bedrag van tachtigduizend gulden, moest gaan betalen. Tijdens de rechtsprocedure diende de direktie van Gusto bij de tegenpartij ineens een claim van 250.000 gulden in. Die was voor de geleden schade tijdens de korte staking van twee da gen. Voor de rechtszaak was nooit over schade van de kant van de direktie gesproken. Later verminderde de direktie van de werf de claim tot een be drag van eveneens tachtigdui zend gulden. De kantonrechter stelde de 143 werknemers van Gusto in het gelijk. De direktie van Gusto die dit gelijk erken de, vond echter, dat men het uitbetalen van loon en het ver rekenen van de ingediende claim maar met gesloten beur—', aen moest regelen. Omdat die schadeclaim er la ter bijkwam, eisten de bonden de uitbetaling van de tachtig duizend gulden door Gusto. Men ging over het indienen van de schadeclaim niet in beroep bij de rechter. Wei hebben de bon den steeds getracht, de uitbeta ling door Gusto langs normale weg gedaan te krijgen. Twee weken geleden bijvoor beeld, vond er nog een gesprek tussen bonden en Gusto-direktie plaats, om langs normale weg tot een goed accoord te komen. Nu dat allemaal niet lukt, wordt dus aan actievoering gedacht. Daarbij is het er opnieuw bijha len van de rechter ook niet uit gesloten. Toen we de bedrijfsleiding van Gusto om commentaar vroegen, zei men daar, dat ac ties voeren als het strenger na komen van veiligheidsvoor schriften onmogelijk was. Vol gens de woordvoerder werden die al op en top in acht geno men. Via de telefoon bleek deze woordvoerder, personeelschef Houtaert, geen verder commen taar te willen geven. Ben af spraak maken om op korte ter mijn persoonlijk met de be drijfsleiding van Gusto te ko men praten, bleek onmogelijk. Het argument was een overvolle agenda met allerlei andere drin gende-zaken. Wat is een moderne bibliotheek ei De actie-week (van 11 tot en met 19 oktober) is oók niet in de eerste piaats op poten gezet om meer lezers te krijgen. Het tonen wat een moderne openbare bibliotheek eigenlijk ls, in welke richting zij haar werk wil ontplooien en welke,beperkingen die groei in de weg staan, is het voornaamste doel van de actie. De openbare bibliotheek Schiedam, gevestigd aan de Lange Haven, zal de komende week op grote schaal "Lezers kranten", vouwbladen, kleurige posters en eenvoudig propagan damateriaal als stickers en luci ferboekjes verspreiden. De zaterdagen 12 en 19 okto ber wordt er op de hoek van de Hoogstraat en de Koemarkt een informatiestand ingericht, waar bibliotheek-medewerkers de he le organisatie van het Schie- damse uitleensysteem uit de doeken zullen doen. Tentoonstellingen in de biblio theek zelf zullen de aandacht vestigen op bepaalde onderdelen van het bibliotheekwerk. In de centrale aan de Lange Haven komt een expositie van Het Kostbare Boek, dat onder voor behoud uitgeleend kan worden. In de filialen, die versierd worden met een Schiedamse bi- bliotheek-week-strip, komen ge specialiseerde onderwerpen aan bod, zoals de milieu-hygiëne, de beroepskeuze, de geschiedenis van Schiedam, etc. De Ziekenomroep Schiedam tenslotte zal met een ploeg het Gemeenteziekenhuis en het Dr Noletziekenhuis intrekken. Zij nebben voor de patiënten een reportage met verschillende in terviews gemaakt over de lek- tuurvoorziening van de Schie damse bibliotheek. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De zeer ver ontruste briewn over de ver keersveiligheid op de Rotter- damsedijk. die de N.V.B.V. (Ne derlandse Vereniging Bescher ming Voetgangers) en de werk groep Verkeersveiligheid van de Bewonersvereniging Schïedam- Oost naar het gemeentebestuur hebben verzonden hebben bij het college een gewillig oor gevon- .den. B. en W. hebben de Commissa ris van politie Verhaage ge vraagd een verscherpt toezicht te houden op de invalswegen van Schiedam in het algemeen en de Rotterdarr.sedijk in het bij zonder. Het college vond de verkeers veiligheid op de Rotterdamsedijk een spoedeisend karakter heb ben. Daarom zal de problematiek "bp zeer korte termijn in de eerste Commissie voor Verkeer en Vervoer). behandeld worden. it f~ SCHIEDAM Een oplettende J- "'treinbestuurder, die afgelopen -"weekend, van Schiedam naar Delft jf treed, zag een koe in de sloot aan iHhet einde van de Groene weg staan. v Bij aankomst in Delft, werd de K Schiedamse politie gebeld. Toen deze bij de sloot ging kijken, "ttsfond de koe alweer op het dro ge. De eigenaar van het beest, had de koe met behulp van een k tractor op de kant weten te trek- 'ï.ken. Zo tussen neus en lippen door SCHIEDAM "Je gaat met een stelletje bibliotheek-gek ken rond de tafel zitten beden ken hoe Schiedam een speciaal tintje aan de landelijke biblio theek-week kan geven... Dan kan er zo'n zelfontworpen te kenstrip uit de bus komen. En omdat ik een beetje kan teke nen was ik degene die de idee- en op papier moest zetten", vertelt Riet Vermaas (36), werkzaam in het filiaal aan de Lorentzlaan bescheiden. Riet, die twee jaar de kunst academie in 's Hertogenbosch bezocht: "De strip moet duide lijk maken welke weg het boek moet bewandelen -Voor de le zers het uit onze boekenkasten kunnen h^len: de beslissing over de aanschaf van een be paald boek, de verwerking in de administratie en in de ca talogi, de hinderen, de plaats die het boek krijgt in de uit- leenkast en tenslotte de belang stelling van de lezers." Ze zegt het tekenwerk "zo tussen neus en lippen door" gedaan te hebben. "Tijdens het werk bijvoorbeeld kreeg ik plotseling inspiratie. Dan was het hnp het potiood beet cn tekenen maar. Als ik geen in spiratie heb krijg ik geen streep op papier. Zo heb ik bijvoorbeeld een hele avond vrij gekregen om te tekenen; er is toen totaal niets uit mijn handen gekomen." Riet' zegt behalve strips in haar vrije tijd ook. regelmatig affiches te 'tekenen. Over de strip, die vier meter lang in alle filialen komt te hangen: "Ik heb geprobeerd alles een beetje ironisch te maken, om dat ik gemerkt heb dat dat de mensen het meest aanspreekt." Alcohol of afval? „Wel een beetje 'duur voor af valproducten", vond de politie rechter, die becijferde dat de in totaal 1148 liter methyl-alcohol inclusief accijns een waarde van ruim 20.000 gulden vertegen woordigde. Bruno V. had op het terrein van Paktank, waar hij ais wacht chef werkzaam was, verschil lende malen z'n slag geslagen. „Het ging erg gemakkelijk", al dus de inmiddels ontslagen Bru no, die Cor M. na enig aandrin gen bereid had gevonden het spul op te slaan. Beide mannen - konden tof wil den geen motief voor hun "han delwijze geven. .Hebzucht?", veronderstelde de politierechter. „Misschien was "net bravour of ging het om het avontuur en de spanning", opperden de raads lieden. De officier tilde er zawar aan: „Betden stonden te boek als nor male burgers. En nu dit. 't Is treurig". De eis luidde voor elk één maan gevangenisstraf. De politierechter bracht een duide lijke scheiding aan: Twee weken zitten voor Bruno V. en twee weken voorwaardelijk plus een boete van 1500 -gulden voor Cor M. ./-JU tr? (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM ;Het algemeèn bestuur van de Stichting Onder wijsbegeleidingsdienst Nieuwe Waterweg-Noord .heeft de heer H. Spanjersberg (43) benoemd tot directeur. - Het werkgebied -.van de stich ting omvat de gemeenten Schie dam. Vlaardingen enMaassluis. De heer Spanjersberg is op het ogenblik plaatsvervangend rector van de Wolfert van Botselen- scholengemeenschap te Rotter dam. Hij zal zijn nieuwe functie met ingang van 1 januari. 1975 gaan uitoefenen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Volgens de po litie, heeft de 23-jarige Schie dammer O. A. S. énorm geluk gehad, toen hij via de 's Graven- landseweg Rijksweg 20 opreed. Vanaf de oprit wilde hij, ver moedelijk te hard, met zijn mo tor de weg oprijden. Hij raakte in een slip en kwam te vallen. Dat gebeurde op een moment, toen er weinig verkeer op de Rijksweg reed. Met een gekneusde voet en een vleeswond aan zijn rechter voet werd de motorrijder naar het Hölyziekenhuis vervoerd. Na daar behandeld te zijn, mocht hij weer haar hufs. De al in vergevorderd stadium verkerende reconstructiewerk- zaamheden 'aan het Marconi plein zullen voor een deel wor den adhterhaald als de metrolijn naar West gestalte krijgt. Het verkeersplein zal' dan wederom in een woestijn ver anderen omdat er een metro station onder een deel van het Marconiplein is gepland. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van het wijk- orgaan Bospolder-Tussendijken. De reconstructiewerkzaamhe den zullen naar men verwacht in het eerste kwartaal van 1975 zijn voltooid. In het tweede kwartaal zal het plein geheel van trein- en tram stoplichten zijn voorzien. Het wijkorgaan uitte scherpe kritiek op de nieuwe voorzie ningen. Men verwacht dat er zich toch weer opstoppingen zullen voordoen. Ook vreest men dat de beveiligingen rond tram- en treinkruisingen niet afdoende zullen zijn. (Var, een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Auto's, die af gelopen weekend geparkeerd stonden op parkeerterrein Oost van Wilton-Feijenoord, zijn het doelwit geweest van inbrekers activiteiten. Uit de auto van N. K., werd ben autoradio gestolen. Het lin- kertochtraampje van de auto van C. W. werd vernield. Men had echter die auto niet open kunnen krijgen, om er de ra dio uit te halen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het bezoek, dat de dertigjarige Inge Nicola af gelopen weekend aan een dan cing op de Broersvest bracht, is haar duur komen te staan. Ze had haar tas even aan een haak bij de bar gehangen. Toen ze die tas later wilde pakken, bleek hij'gestolen te zijn. In de tas zaten ondermeer: rijbewijs, kentekenbewijs, paspoort, be taalcheques, portémonnaie en een armband. ROTTERDAM De Boezem barakken worden gesloopt. De wijkraad voor Kralingen echter maakt zich zorgen over de toe komst van het terrein naast het Kralingse Bos. Bij B. en W. is een aanvraag ingediend door de Nederlandse Spoorwegen voor ëen vergunning voor de bouw van een aantal loodsen. "Wij vinden dat het terrein Boezembarakken een recreatieve bestemming moet krijgen.'Er is bijvoorbeeld genoeg plaats vóór een kampeerterrein," zegt wijk raadsvoorzitter ir. C. Wielenga. De wijkraad heeft inmiddels een bezwaarschrift verstuurd tegen afgifte van een bouwvergunning aan' de NS. De loodsen zijn echter niet in strijd mét het officiële bestem mingsplan voor dit terrein. Het stuk grond mag gebruikt worden voor 'bijzondere be bouwing'. SCHIEDAM Met ingang van 9 november zal de molen De Vrijheid weer voor het publiek toegankelijk* zijn. Elke zaterdag zal de molen aan de Noorüvest van 10.30 tot 16.30 uur geopend zijn met rondleidingen om het half uur in en om het uur buiten het sei zoen. De officiële opening zal de' hoofddirecteur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, de heer J. Jesserun op dinsdagmiddag 5 november verrichten. Hij zal de Vrijheid op een feestelijke wijze opnieuw aan het werk zetten. DUITSLAND i 18.05 Thibaud de witte ridder. 1835 Voor de kinderen. 18.40 Reg. magazine 19.20 Gene Bradley. 2QLQ0 JoumaaL 20.15 Het programma met pauL 21.00 Over nachting in Tirol, film. 2230 JoumaaL 22.40 Abraham, film over gehoorzaam-1 heid. 2130 Journaal. i DUITSLAND 2 1830 Arpad de zigeuner. 1835 Barba- j papa. 19.00 Journaal. 1930 Süverson, tv- film. 21.00 Journaal. 21.15 Duitse zaken. I 22.00 ik zou een clown willen, zijn, caba- retavond. 23.00 Journaal. DUITSLAND 3 18.00 Sesamstraat. 1830 StudieprofT. 19.00 Klaas Vaak. 19.05 Voor Griekse ar- i beiders. 19.15 Almanak. 19.45 Reg. t nieuws. 20.00 Journaal. 20.15 Onbekend. 2030 Retourtje derde wereld.>2L15 Taal s en opleiding (1). 22.00 Jazz-orgamst Jim my Smith. 2235 Nieuws. BELGIE (NED) 18J» Kir! de Clown. 38.05 Het grote koraalrif. 1830 Tienerklanken. 13.10 Hu- man. verbond. 19.45 JoumaaL 20.15 Cen- traal Station. 21.15 Verover ,de aarde, doe. 22.05 Kortweg 22.10 De New-Yorkse 1 school, doe. 23.00 JoumaaL HILVERSUM I - PP- 18.19 Uitz. PSP. KRO; 18.30 Nws. 18.41 Echo. 1830 Prgr. voorbesch. 1930 Zin in muziek. 19.45 Instemmen met ve- lea AVRO: 20,00 Vanavond, gevar. progr. 2230 Nws. 22.40 Radiojournaal 2230 Vanavond laat nws. 2330 Er floot een vogel in de wel. 2335-24.00 Nws. HILVERSUM II AVRO: 18.00 Nws. 18.11 RadiojQumaaL 18.21 The Skymasters. 18.45 Toppers van toea 1935 Pianomuz. NOS: 1930 Den Haag vandaag. KRO: 20.00 Nws. 20.(8 Overweging. 20.15 Schwetzlnger Fest- spiele 0), pianomuz. 2L15 Babel-dok 22.05 Pianorecital. 2230 Strip. 23.00 Klass. muz. 2330 Be bel-eks penmen ten (2). 2335-24.00 Nws. HILVERSUM III NOS: 18.02 Joost mag niet eten. VARA: 19.02 Drie loopt achter. 20.02 Nashville. 2L02 Jazz en Blues. 22410 (Pjopdonder. 23.02 Wachten op middernacht 8# Nacht drie-draaL 2.02 Help - WlUem van Beusekom. 4.02 Truck, KRO: 6.00-7.W Scheer je weg. WOENSDAG HILVERSUM I TROS: 7.00 Nws, 7.02 Ontbijtsoos, J0«t 730 Nws, 7.41 Aktua. 8.38 Gyma V.4 vrouw. 9.00 Toerist tips. 930 Van heinde en ver. 1030 Kaboutertijd. 1030 Nws. 1033 Sphinx. 1L45 Café-chantant Med. land en tuinb. 1230 Nws. 12.41 tua. 13.15 Sport na sport 13.45 Vlaams- Ned. Omroep veertiendaagse. HL15 Rouw A. 1530 Nws. 1533 After sesjun. NCRV^ 16.00 Middagdienst 1630 Klanksnotf. 1730 Joost seriehoorspeL OV: 1730 Sa men W. met ontw. landen. 1730 Nws. lw* Hier en nu. HILVERSUM II Z* VARA: 7.00 Nws. en ochtendgyron. In de Rode Cirkel, met 8.00 Nws. Ork. Malando. 935 Waterstanden. 9M Schoolradio. 1030 Radioweekblad. NOw 11.00 Nws. 11.03 Bopthema's en «win*»*" sies 1130 Spiegel van Duitsland. VARAj 12.00 Helden Centraal. 13.00 Nieuws. WJ Dingen van de dag. 1335 Een middagje stoomradio. 16.00 Nws. 16.03 Het stoeWt komt bij het raam te staan, dialoog 1630 Tea for two, lichte muz. 17.00 PSW Godwin. RVU: 17.35 Met het oog op N* der land. HILVERSUM III KRO: 7.02 Henk Bouwman 9.03 Pep w drie. 1L03 Drie draait op verzoek. Drie tussen de middag. 14.03 Theo Stok kink show. 16.03 Vincent van Engel®* show. "i

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 1