Studenten drijven Luns int Fabriek van Mirages zou Piet Dankert anderhalf miljoen hebben geboden Politici gooien met stenen Verdien 'n gezellig toneelavondje gratis met n goede daad. f *0 t UW»** Katendrecht; WMÊA mm v. Hanegem dreigt: zaterdag spelen -of niet meer in Oranie-elffal UW KRANT NIET ONTVANGEN? 010-14.74.00 m mmmm "X^ Nieuwe ftoinee brn 2 VRIJKAARTEN/ Wm Nog geen acties Beveiligd, maar... Propaganda Klopgeesten - Mist FRISFLES 2 KWARTJES WAARD urn Zwijgen 'Vreemd' Vertel wat uw krant extra doet voor de abonnees. Stadstoneel Rotterdam y manteispeciaiist msÊé' V- Dinsdag 15 oktober 1974 30e jaargang no. 8315 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor (alle afdelingen): Witte de Withstraat 25, Rotterdam a telefoon 010—14.74.00 Alleen voor. het opgeven van TIPS (rahriekadvertenties) telefoon 010 13.63.80 14.74,11 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Shellpersoneel zal, na de explosie die gisteren de rubberfabriek bij Pernis verwoestte, nog stérker gaan aandringen op medezeggenschap in het veilig heidsbeleid. Twaalf personeelsleden raakten b(i de explosie en de daarop vol gend miljoenenbrand gewond; twee zeer ernstig en drie ernstig. Bij de explosie in de naftakraker, in juni, kwamen ook al vjjf man nen in het ziekenhuis terecht. {Van een onzer verslaggevers) -ROTTERDAM Voor de tweede achtereenvolgende avond is Katendrecht toneel «geweest van spanningen en agressie tus sen leden van het akticcomilé Redt Katendrecht en bordeel houders én scxclubeïgenaren. Wéér sneuvelden ruiten, er is geschoten en er is gevochten, De-politie beperkt zich bij dit alles .tot" intensief -patrouilleren. Buiten de wijk worden dag en nacht manschappen van bereden brigade en mobliele eenheid achter de hand-gehouden. -. Wethouder;-Van der Have.ziet in.,de recente gebeurtenissen-nog geen .aanleiding zijn. .beleid te veranderen. .„We gaan .gewoon, door.:met liet'.strenger toepassen van alle; mogelijke, wétten1 om overlast i'door "prostitutie tegen te gaan."; - hTégenvrfjen-, alur •'•(gisteravond rieeg-de ''spanhing;,feh,*'tapr toen erheen yuurgevecht tussen iêdem van- de' aktiegroep en bordeel- houders plaatsvond. De achter- ruiten van een bordeel werden met hagel Onder vuur genomen. Ef werd teruggeschoten. Od de Brede Hilledijk werd de 29-jarige: Emile Tijndaal .door hagel in buik en schouders ge troffen. Hij.moest in het Dij-k- zigtziekenhuis aan. zijn verwon dingen behandeld worden,'maar- weigerde aangifte te doen. _Na een schietpartij' vannacht, hield de politie één Katendrech- ter aan. Eerder op de avond haalden bordeelhouders- hun .gram op de ruiten .van het aktie- groeppand en van het -kantoortje van de buurt- en opbouwwerker. Zie ook pagina 13 T .«v «MM mm mtm-. >1 De directie van Shell weigert tot nu toe in te gaan op de eisen van het personeel. Dat wil in de c.a.o. geregeld zien dat er geko zen personeelscommissies komen die controle uitoefenen op het veiligheidsbeleid. Mede door de negatieve re actie van de directie op deze eis, heeft het personeel de resultaten van de c.a.o.-onderhandeiingen afgewezen. "Het is een zeer wezenlijk punt voor de mensen'," aldus de heer P. Scheele van de Industriebond 3YW: "Op langere termijn zullen we dit punt zeker erg hard ma ken." Nu venvacht hij nog geen directe acties. Wel hoopt hij dat de directie inziet dat het perso neel, nu eindelijk eens wit.we ten wat er in het bedrijf alle maal gebeurt. Hoe schadelijk zijn de stoften? Waarmee wordt geworki? Hoe effectief is de beveiliging van de bedrijven? Dit zijn de vragen waarop men antwoord wil heb ben. Het betekent volgens de heer Scheele niet dat de installaties van Shell volgens de mensen te weinig beveiligd zijn. "Dit soort bedrijven behoort tot de best be veiligde van bet hele land'. Maar daar staat wel tegenover dat ze bok potentieel de gevaar lijkste zijn." Ook in de andere petrochemi sche industriën is bij de c.a.o.- onderhandeiingen de ei.s gesteld dat het personeel medezeggen schap krijgt in zaken als veilig heid, gezondheid en milieu. De directies vinden de wette lijke veiligheidsbepalingen tot nu toe voldoende. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Slechts met de grootste moeite kon mr. Luns gisteren van het terrein van de Erasmus-universiteit In Rotter dam waar hü een lezing had gehouden, worden geloodsd. Tientallen studenten omstuw den de seretaris-generaal van de NAVO. Er werden .leuzen, aan geheven als „Nederland uit de ;NAVp7,en^,faicist">Bewak3ngs- personeèl baande volgens de stu denten wat al te hardhandig 'n weg voor mr. Luns door de gfote menigte. Voor- cn tegen standers van de NAV Oraakten daarbtf met elkaar in de clinch. „We zullen het college van bestuur hiervoor aansprakelijk stellen," aldus vanmorgen een woordvoerder van de Algemene Rotterdamse Studentenbond. „We nemen het 't_ college zeer kwa lijk dat 't het zover heeft laten komen." ingehaald op de universiteit. Een grote groep studenten uitte daarmee haar woede over het feit, dat de lezing van mr. Luns voor een besloten kring werd gehouden, „Zo werkt men in de hand dat de universiteit eèn Navo-propagandabureau wordt,"' luidde hun voornaamste bezwaar. Luns in de knel: voor- en'tegenstanders in vecht houding tegenover elkaar. .Met de leus „Nederland uit de Navo" werd Luns gistermiddag Tijdens de lezing werd er uit protest-tegen het feit, dat Navo- tegenstanders niet waren toege laten, regelmatig op de deuren gebonsd van zaal B 1, waar mr. Luns sprak. Voor de secretaris generaal aanleiding te spreken over „klopgeesten" en „dat doet me denken aan sommige Afri kaanse landen, waar de tam-tam wordt begeleid door dansen van bijna ongeklede bewoonsters." Deze opmerking v:el met name bij een aantal Surinaamse stu denten zeer slecht. De woede over ..het ondemocratische ka rakter van deze bijeenkomst" werd er nog door versterkt. voor LETTERS zelfklevend of kunststot BOSMAN-letlerj Tel. 258550 l vollen mohair coat In groen, 'rood en kobalt. M: 40/52 Rotterdam, Oude Binnenweg 127; Noord mol eristra at 63: Groene HÜIe- dijk 200: Winkelcentrum Zuidplein, Hoog.577. Dordrecht. Sarisgang 5. Half tot zwaar bewolkt, maar geen. regen van betekenis. In de nacht en ochtend op veel plaat sen mist. Minima van zes tot twee graden. Maxima morgen circa tien graden. In het alge meen weinig wind. DEN HAAG1— Het, sta tiegeld van een literfles frisdrank gaat met ingang van 28-oktober van een kwartje naar vijftigcent. Voor-kleine flessen wordt' het statiegeld 25 in plaats van 15 cent. De Nederlandse fris drankenindustrie heeft hiertoe besloten ombat steeds meer mensen de lege flessen niet terug brengen. Aangezien de aankoopprijzen van de flessen de laatste' jaren sterk, zijn gestegen, beter kent dat'een strop voor de industrie; Van de 700 'miljoen ver kochte gróte'flessen'gaan er rond de 45 'miljoen ver loren. Van de,475,-miljoen kleine flessen hémen er 10 miljoenmietterug. Voor de frisdrankenindustrie een - verfjes' van .ongeveer 25 miljoen gulden. - mooi 16 oktober zon op onder Ö7.G0 J-7.45 maan op onder 06.20 f7.48 Bet dan uitsluitend (géén ander nummer) Van maandag t/m vrijdag: van 8.30 - )9.00 uur Op zaierdag: van 9.00-16.00 uur ROTTERDAM Wim van Hanegem heeft gedreigd zich niet meer voor het Nederlands elftal beschikbaar, te stellen als de voor zondag vastgestelde competitiewedstrijd in Doetin- chem tegen De Graafschap twee dagen voor het eerste Eu ropa Cup-duel tegen Barcelona niet een dag wordt ver vroegd. Van Hanegem eist van de KNVB dat deze De Graaf schap verplicht op zaterdag te spelen. ..„Poet de KNVB dat niet', al dus Wim van Hanegem, „dan kom ik niet meer voor. Oranje uit.'Ik heb nu 39 interlands ge speeld en dat is mooi zo. Ik heb me. altijd ingezet voor het Ne derlands elftal, ik vind dat de KNVB nu maar eens iets voor ons-moet doen." Volgens de Feyenoorder heeft hij geen emotioneel besluit ge nomen, „Ik loop er al dagen mee", zei hij. De andere Feyenoorders zul len hun standpunt na een bij eenkomst vanmiddag innemen. Manager Guus Brox heeft afge vaardigden van de spelersraad (Dick'Schneider en Wim Jansen) vanmorgen beloofd dat hij des gewenst bereid is een nieuw ver zoek bij De Graafschap in te dienen. „Ik heb er alles aan ge daan". aldus manager Brox. „Maar als de spelers dat willen, wil ik best een nieuwe poging wagen. Zij hebben wel degelijk een stem in het kapittel." Volgens Guus Brox kan de KNVB De Graafschap niet ver plichten op een andere dag te spelen. (Van onze paxlementsredactie) PARIJS/DEN HAAG Dassault, de Franse vliegtuig fabriek, zou het PvdA-kamerlid Piet Dankert anderhalf miljoen gulden en een functie als top-adviseur hebben aan geboden. Dassault probeert haar Mirage tot opvolger van de Starfighter te bombarderen. Het Franse politieke sportblad Le Canard Enchainé vaak verrassend goed geïnformeerd als hetom schandalen gaat, hoe wel het er ook wel eens fors naast kleunt komt morgen met een gedetailleerd verhaal over de poging tot omkoping van Nederlandse kamerleden door Dassault. Hinge stijging van he aangebo den bedrag van 30.000 tot ander half miljoen gulden te denken geeft. Misschien is het volgende week wel drie miljoen of vijf miljoen." De fabriek ontkent verontwaardigd iedere poging tot omkoping. „De twee Nederland se parlementsleden hebben zich in een vreemd avontuur gestort," is het commentaar. Overigens zou het bod van 30.000 gulden aan het WD-ka- merlid Keja zijn gedaan. De ver- tegenwoardiger van Dassault haalt hem en Dankert kennelijk door elkaar. Zie verder kolom. pagina 3, laatste Wmm Een aantal politici uit de Eerste en Tweede Kamer heeft gisteren op de kaas markt in Punnerend een steenwerpwedstrijd tegen de plaatselijke club „de Wem- steen" verloren. De bejaarde, maar gerou tineerde spelers vit Purme rend bleken hun tegen standers verre de baas. Bij de politici gin de wisselbeker naar mevrouw -> Een fraaie actie van PvdA-Kamerlid Dankevt. Hij werd tweede. B. Harms-Matser, lid van de PSP voor Provinciale Staten. Twede werd het Kamerlid Piet Dankert van dc PvdA. WD-er Keja en. KVP er Van der Sanden deelden samen de derde plaats. -fc Mevrouw .Ginjaar van de WD had een ferme zwaai over zich. 1 - KVF-fractieleider Andriessen kijkt de werpkunst af van een oude Pu rme render. Piet Dankert zou benaderd zijn door Pierre Francois, alge meen secretaris van de Franse vliegtuigfabriek. Francois, liet vanmorgen zeggen dat hij afwe zig was. Piet Dankert onthoudt zich ook van commentaar omdat hij niets kan bewijzen en bang is voor een proces wegens smaad. De Nederlandse officier van Justitie die met het onderzoek naar de mogelijke omkooppoging is belast, mr. H. Schimmel uit Den Haag, zegt niet van deze feiten op de hoogte te zijn. Hij kan over de stand van het om derzoek door de rijksrecherche niets meedelen. Dankert zou zijn bevindingen met Dassault in een brief hebben uiteengezet, maar dat epistel ligt nog niet op het bureau van mr. Schimmel. ■C'.t Een directielid van Dassault zei ons vanmorgen ,dat de plot- U hebt vast we! een buurman, vriend of familielid die graag abonnee van Het Vrije Volk wordt, als hij óf zij uw krant eenmaal kent. Laat hem eens lezen. En knip alvast de bon uit. Zoals deze maand de zelfmaak-mode wedstrijd op dé Femina. En de grote puzzelactie ten bate van de Hartstichting, met elke week tientallen waardevolle prijzen. Zo profiteren onze abonnees elke maand van speciale acties en voordelen. Extra voordeeltje voor als u de bon opstuurt: Gratis met z'n tweeën naar het blijspel "De Bruiloft van Figaro" door het Stadstoneel Rotterdam. In de stadsschouwburg. Bon in open envelop zonder postzegel adresseren aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579. Rotterdam voor het f/ Stuur de kaarten aam '.'.j Naam afamrigr- Adres: Woonplaats: Ik geef op als abonnee Naam- Adres: Woonplaats: voor een O kwartaal-abonnement O maand-abonnement (gewenste O aankruisen) Hij 'zij ontvangt Het Vrije Volk de rcrsfc 2 weken gratis. SjMW :V L.* - X J

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 2