Nederlands wegvervoer stuit op muur van stiptheid KLM legt twee ton toe op expres 5Hoppie kopter9 gaat voetbal fans beloeren GEEN ZUURSTOF MAAR LACHGAS*. PATIËNT DOOD Tellen, tellen, tellen, m PTT werkt door met omkoopzaak' Arabieren steken miljard in Mercedes UW huis Verdien 'n gezellig toneelavondje gratis met 'n goede daad. im n 4*4*1' KLM zoekt recht in YS UW KRANT NIET ONTVANGEN? 010-14.74.00 ■mm. Wiegel'Ik geen premier 2 VRIJKAARTEN Drie overvallen op één dag Opnieuw regen Süiokkelpoging zwaar gestraft Aan hun laars Koopavond Rustiger Bezorgd Tachtig Mop over paus foei meneert ,Een mens wil met Mies Bouwman op 5 december Sim pel veld: Geen .Kalkar' voor lantarenpalen zie pagina: \fertd wat uw krant extra doet voor de abonnees. Nieuwe abonnee bon Stadstoneel Rotterdam 4mm GOEDKOPER DAN WAAR OOK 23, .29 en 30 Bon in open envelop zonder postzegel adresseren aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, Rotterdam. I I l I I I 1 I I i I I 1 I i i i i I l B Duitsers maken het chauffeurs moeilijk Zaterdag 30 november 1974 30e jaargang no. 8355 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor (alle afdelingen): Witte de Withstraat 25, Rotterdam, telefoon 010—14.74.00 Alleen voor het opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) telefoon 010 13,63.80 14.74.11 (Van onze redactie buitenland) DUSSELDORP/ROTTERDAM De Nederlandse vracht wagenchauffeurs, die de komende tijd in ons land nog op een vrij soepele houding met de tachograaf kunnen reke nen, stuiten nu in Duitsland op een muur van stiptheid. De minister van Binnenlandse Zaken van de deelstaat Noord- Rijnland Westfalen, Willi, Weyor, heeft zijn politieapparaat opdracht gegeven bijzondere strenge controle uit te oefenen op de chauffeurs van Nederlandse vrachtwagens. (Van onze soc.-econ. redactie) SCHIPHOL De Surinaamse luchtvaartmaatschappij verdient een miljoen gulden op de „Bijl mer-Expres", de luchtlijn Para maribo - Amsterdam, terwijl de KLM in de afgelopen zomer twee ton verlies moest lijden. Dit heeft minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat ge zegd bij terugkeer uit Suriname, waar hij vergeefs geprobeerd heeft veranderingen aan te brengen in deze situatie. De Surinaamse minister Bru- mavt'heeft .minister.; \yesterterp latén -wéten datna 1976, geen 'énkele prijs wordt gesteld op 'éët'ïbijzóndëré verhouding met de,"KLM. Dit houdt volgens mi nister Westerterp ook in dat de in ons land verblijvende Surina- mers die na de onafhankelijk heid hun land willen bezoeken, ook. met veel hogere vliegtarie- ven geconfronteerd zullen wor den. Intussen heeft de Amerikaan se Rijksluchtvaartdienst laten wéten dat de KLM geen schijn van kans maakt om het beknot ten van het luchtvervoer tussen Amerika en-Nederland door de Amerikaanse rechter in haar voordeel te laten 'beslissen. Dc KLM heeft bij het Hof van Appèl van het district Columbia bezwaar aangetekend tegen het overleggen van de vluchtsche- r op de Noordatlantische route. President-directeur Orlandini van de KIM vindt deze hele raak „onverkwikkelijk". De KIM was in mei 1946 de eerste maatschappij die een geregelde dienst opende tussen New York en Europa. (Zie verder pagina 13) BREDA/AMSTERDAM Bij gewapende overvallen op post agentschappen" in Amsterdam en Breda is gisteravond respectie velijk 4000 en 3200 buitge maakt. Bij een overval op een post agentschap in Rijswijk (Z.H.) was de buit nihil: de overval lers verdwenen nadat de be heerder hen had verteld' „dat er niets meer was." Bel dan uitsluitend (géén ander nummer) Van maandag t/m vrijdag: van 8.30-19;00 uur Op zaterdag: van 9.00 -16.00 uur Van het -westen uit toenemen de bewolking, gevolgd door re gen, Meest matige -wind uit zui delijke richtingen. Maxima circa graden, zon nuum op onder op onder 1 december OtLM lwa lsaJ10,M 'december 0i2» 16,33 m«ï 1C.M DJAKARTA Twaalf inwoners van Djakarta zijn gisteren veroordeeld tot ge- vangenisstrafen van totaal ruim 28 jaar wegens han del in verdovende middelen en een poging om per vliegtuig cocaïne en mor fine naar Nederland te smokkelen. "De protesten van de Neder landse vrachtwagen-kapiteins," aldus minister Weyer, "tegen de invoering van de tachograaf Ijebben bewezen, dat zij niet van plan zijn zich aan de Duitse verkeersvoorschriften te houden. Ook wanneer de tachograaf hun zakelijke belangen zou scha den, dan nog kunnen wij over tredingen op dit gebied niet to lereren. Het gaat tenslotte om de veiligheid van mensen." Nederlandse vrachtwagen chauffeurs vallen volgens minis ter Weyer bij politie-controles bijzonder op, omdat ze vaak te snel rijden en de vereiste rij- en rusttijden aan hun laars lappen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotterdamse politie gaat morgen het voetbalverkéer (FeyenoordExcelsior) mede met be-' hulp van een helikopter regelen. Het toestel, voor proevën geleend yan de Duitse politie, zal 's morgens worden ingezet bij een prbefpoging „vluchtende bankrovers" te achterhalen. Vanmorgen heeft de rivierpo litie de "hoppieköpter", zoals het ding in de wandeling wordt ge noemd, gebruikt om het scheep vaartverkeer op de Maas en de Nieuwe Waterweg te volgen en te surveilleren boven Europoort en Botlek. Bij de "bankroverstest", mor genochtend zal worden onder zocht of en hoe vanuit de lucht achtervolgende politiewagens kunnen worden bijgepraat, en wat de "rovers" daarvan mer ken. Voor dinsdag staan toezicht op de waterverontreiniging en sur veillance boven de binnenstad tijdens de koopavond op het programma. Tijdens de diverse vluchten zullen uitgebreide proeven met technische hulp middelen als video worden ge nomen. De proeven in Rotterdam zijn de laatste in een serie van drie met verschillende typen machi nes. Aanleiding tot de experi menten is de toezegging van. het ministerie van Justitie dat geld zal worden vrijgemaakt voor de aanschaf van politie-helikopters. Volgens de politie hebben on derzoekingen in Amerika uitge wezen dat bij helikopter-sur veillance de verkeerssnelheid over het algemeen afneemt. In wijken waarboven heli's vlogen nam in de V.S. het aantal mis drijven sterk af. De groen-witte helikopter het opschrift "Polizei"' is ver vangen door "Rijkspolitie" opereert vanaf Zestienhoven. Voor de gelegenheid heeft een „antal agenten eerder deze maand een luchtdoop ondergaan. De „hoppiekopter" die de Rijkspolitie voor proeven boven Rotter dam van haar Duitse collega's leende. (Van een onzer verslaggevers) WEERT Een fout van esn onderhoudsmon teur, die de zuurstof- en lachgasaanslultlngen ver wisselde, heeft de 35- jarige mevrouw Janssens- Nies uit Weert gisteren het, leven gekost. Ze overleed op de ope ratietafel in het Weertse Sint Jansgasthuis, waar ze een eenvoudige opera tie zou ondergaan. De onderhoudsmonteur, die de vergissing inmid dels heeft toegegeven, had de aansluitingen daags te voren gecontroleerd. Bij het opnieuw monteren maakte hij de fatale ver- gissing. t Het Weertse ziekenhuis kwam begin september in het nieuws toen daar een 9-jarige jongen, die daags tevoren met een gebroaen. been was opgenomen, de volgende morgen dood op de vloer naast zijn bed werd gevonden. Hoewel hij op de Intensieve be wakingsafdeling lag, had niemand iets van een val gemerkt Bert van der Heul, districtbe stuurder van de Vervoersbond van het NW zei ons gisteravond over deze maatregel: "Dat Duitsland nu op de loer ligt hebben de chauffeurs dan wel te danken aan de werkgevers, die zonodig de wetten omver moes ten rennen. Die worden nu ge- tracteerd op een koekje van eigen deeg. De chauffeurs wor den nu geconfronteerd met de actie van hun collega's, die zich voor het karretje van hun werk gevers hebben laten spannen." Talloze grote Westduitse expe diteurs hebben gisteren hun be zorgdheid geuit over wat ze het compromis tussen de Nederland se regering en de expeditieflr- ma's en vrachtwagenchauffeurs noemen. Ze stemden in met wat minister Weyer zei. "Het werd de hoogste tijd dat er wat ge daan werd egen de „böse Bu- ben aus Holland". Ze rijden te hard, te lang tot ze er bijna bij neervallen," aldus een expedi teur uit Dusseldorp. "En waar om eigenlijk? Een mensenleven is belangrijker dan een kist si naasappelen." Van Westduitse zijde wordt er daarom nog eens op gewezen, dat vrachtwagens op snelwegen niet harder dan tachtig kilome ter per uur mogen rijden. Chauffeurs moeten na vier uur rijden dertig minuten pauseren. Onder geen beding mogen ze langer dan acht uur op de weg zijn. Vrachtwagens mogen per dag geen grotere afstand dan 800 kilometer afleggen. MÉ WASHINGTON Pre sident Ford,heeft zijn mi nister van Landbouw Earl Butt gisteren een standje gegeven omdat hij een grap had gemaakt over paus Paulus. Eerder op de dag had Butz in een offi ciële verklaring al zijn excuses aangeboden, maar Ford vond dit niet vol doende en ontbood Butt op het Witte Huis. Butt heeft naar zijn zeg gen met een Italiaans ac cent een grap doorverteld die hij had gehoord op de wereldvoedselconferentie in Rome, toen gesproken werd over geboortebeper king en de paus: „Hij speelt het spel zelf niet, en hij maakt de regels niet" Het hoofdkantoor van de Amro- bank aan de Coolsingel was gis teravond het Rotterdamse cen trale inzamelingspunt voor de actie Geven voor Leven. De "kas siers" hadden het razend druk. De NCRV-actie voor de bestrij ding van jeugdkanker werd een enorm succes. Als voorlopige eindstand werd vanmorgen be kend gemaakt 65.338.429 gulden. Deze opbrengst, er werd gestreefd naar 40 miljoen gulden, Is voor Nederland een absoluut record. Zie verder pagina 3 (Van een onzer verslaggevers) REEUWIJK De PTT blijft zaken doen met het Recuwijksé aannemingsbedrijf Gebr. Van den Berg", welks ex-directeuren van ambtelijke omkoping verdacht worden, zolang bet onderzoek niet is afgesloten. Ook niemand van de andere opdrachtgevers heeft orders geannuleerd of aangekondigd dit te zullen doen. Het onderzoek naar de affaire, waarbij behalve de beide direc teuren vijftien personen betrok ken zijn, zal nog maanden ver gen. De Rotterdamse officier van justitie, mr. A, C. 't Hart wist overigens nu al mee te de len dat een aantal lagere, bij de omkoping betrokken ambtenaren waarschijnlijk niet vervolgd zal worden. „Het betreft hier vage gevallen van contacten tussen ambtenaren en aannemers, waarin hooguit minder taktisch is opgetreden." (zie ook pagina 5) (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Hans Wiegel, fractieleider van de WD, blijft fractieleider van die partij, ook als de WD weer zou gaan rege ren. In een interview met Het Vrije Volk verklaart Wiegel, dat hij geen behoefte heeft aan een baan als minister-president, mi nister of staatssecretaris. Volgens de 33-jarige oppositie leider heeft de VVD wel kandi daten voor het leiden van een regeringscoalitie met de confes sie.ïelen. Hij wil alleen nog niet zeggen wie dat zouden zijn. (Zie verder pag. 17) HILVERSUM 'Een mens wil op zijn Sinterklaasavond ook wel eens lekker onder uit gaan zitten genieten, terwijl hij zijn Icadootjes uitpakt, waama hü de kans krijgt om ze te ruilen, want hij heeft al genoeg rotzooi in huis." Die titel-variant op het tv-programma van Mie3 Bouwman heeft de AVRO- radio het 314 uur durend Sinterklaasavondprogramma 5 december mee gegeven. (Van onze soc.-econ. redactie) BONN Een nog niet na der aangeduid Arabisch land heeft zich voor een miljard mark ingekocht in de gigan tische Daimler-Benz-autofa- brieken. Deze fabrieken (omzet 15,4 miljard mark en 156.000 werk nemers) zijn in grootte de vierde van Duitsland. De Arabieren hebben 14,6 procent van da aan delen overgenomen van een par ticulier. De huidige-beurswaarde komt neer op ongeveer een mil jard mark. Het bedrijf maakt behoorlijk,: winst en de oliecrisis die dé'-, andere autofabrieken zo veel. moeiijkheden heeft gegeven, is Bij Daimler-Benz vrijwel onop->.' gemerkt voorbij gegaan. 1. Enkele weken geleden liet de Saoedi-Arabische olieminister Yamant zich al in gunstige zin uit over Arabische investeringen in West-Duitsland. In de eerste negen maanden van dit jaar hebben Arabische landen naar schatting al 27 miljard dollar in het Westen belegd. Totaal kan dit nog oplopen tot 60 mil jard dollar. Iran nam al eerder, deel in het aandelenkapitaal van de -Duitse staalreus Krupp. SIMPEL VELD De gemeen teraad van het Limburgse Sta pelveld heeft besloten geen Kal karheffing te betalen over de kosten die het Provinciaal Ener giebedrijf vraagt bij de aanleg van een straatverlichting. De raad wilde op deze manier prin cipieel laten blijken het niet eens te zijn met de bouw van de snelle kweekreactor in het Duit se Kalkar. Oordttelaan 18c, fVdam-Z. Tel. 858372 l/o Metrostation Maashaven. Uhebtvast wel een buurman» vriend of familielid die graag abonnee na Het Vrije Volk wordt, als hij of rij ow taant eenmaaltant. laat hem eens lezen. En knip alvast de bon uit. Zoals de wekelijkss tokking van 35 abonnees,-die met hun ech tgeno(o)t(e) een avond gratis naar de Stadsschouwburg mogen. En de grote puzzelactie ten bate van de Hartstichting, met elke week tientallen waardevolle prijzen. Zo profiteren onze abonnees elke maand van speciale acties en voordelen. Extra voordeeltje voor u, als u de bon opstuurt: Gratis met z'n tweeën naar het shik. "Dc Wijze Kater" van Herman Heijer- mans door het Stadstoneel Rotterdam, kt de stadsschouwburg. I goed voor voor het •Stuur de kaarten aan: Naam afzenden Adres: •Woonplaats: Ik geef op als abonnee Naam: Adres: Woonplaats:. voor een O kwartaal-abonnement O maarid-abonnement (gewenste'O aankruisen) Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk de eerste 2 weken gratis.

Het Vrije volk | 1974 | | pagina 2