Twee huisartsen werken samen in Schiedam Oorzaak brand is nog niet bekend S VROM wil clandestiene lozing bedrijfsvuil gaan bestrijden Raads- en commissie vergaderingen niet alleen meer 's avonds? Opengebroken en gestolen Extra vrij voor school jeugd? PUI VAN T PASSAGE THEATER LIGT ERUIT G E. TH E? Di bi VI Eii m Brom fietsen in beslag genomen iJÉJI Meisje loopt onder auto Geen vaccin Lezing over Jugendstil Ruilbems in gebouw Arcade Het Vrije Volk Filmmiddag schiedam Voordeel Afwisselen Doorsturen Vier artsen Nog geen hoger hmsvmltarief Bodedienst krijgt bestelwagen van VROM tv/radio neder land 1 WOENSDAG 15 JANUARI 1975/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 It!-.*;* N^t-v^SI Dr. Van der Veer: „Garanties voor een betere verzorging". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - „Door met elkaar alles te bespreken en samen problemen op te lossen, kun je gewetensvol ler raedischer handelen", zegt dokter R. van der Veer over zijn poging om in Schiedam met een eerste groepspraktijk te starten. Iedere patiënt van de huis arts heeft een brief gekregen. Daarin staat waarom, hij met dokter L van Hasselt-van der Berg is gaan samenwerken. Zij vinden allebei, dat een samenwer kingsverband betere garanties biedt voor een goede medische verzorging. v-\ tófcK>-S"- Na zijn assistent te zijn geweest, werkt dr. I. van Hasselt van de Berg nu samen met huisarts Van der Veer. 1162 is het postbusnummer van Adresseer Uw post to: Het Vrfi« Volk Afdeling, Postbus 1162 Rotterdam. TROS 18.00 TROS Penalty Bo kaal teleac -C8 v 18,15 Sportlelding NOS 18.45 Paulus de Boskabou ter 18,55 Journaal IKOR 19.05 Jouw beurt: gesprek* ken met klndere» "SS IKOR KRO RKK 19.30 Kenmerk NOS 20.00 Journaal ,»si TROS 20.21 Informatie op woens dag NOS 22.40 Journaal 1 DONDERDAG 3~ NOS 1425 Schooltelevisie sa NOS 18.45 Paulus de boskabou ter 18,55 Journaal 19.05 Van gewest tot ge west 19.50 Socutera NOS 20.00 Journaal pp. 20.20 Zendtijd Pol.part. Communistische Par tij van Nederland NOS 20.30 Staatsloterij: 632e lo terij, le trekking 20.35 Twee jaar opgeknapt, 21.50 Werkwinkel 22.15 Panoramiek 2230 Studio Sport 2255 Den Haag'vandaag 23.10 Journaal damse wordt ijke 1 tomen D-l TEG Kbmi bij Rai En.„w wantzo Beimo-Zï «HchJtstbij; -ipK Eerste aanzet groep spraktij k Dc twee huisartsen v. erken echter met pas sinds kort samen. Me vrouw van Hasselt was al anderhalf jaar enkele dagen per week de assistent van huisarts van der Veer. schappelijk werker haast rn- rmddeüijk bij de genezing van de patiënt betrekken. SCHIEDAM „We komen er niet uit", zei hoofdinspecteur Broe ders van de politie, toen we hem vroegen, of men de oorzaak van de brand in de voormalige melkfabriek aan de Nieuwe Haven al bad gevonden. Zij wilde uiteindelijk wel een eigen praktijk beginnen, maar zelfs in het jaar van de vrouw schijnt dat voor een vrouwelijke huisarts een moeilijke zaak te zijn. Een volledige samenwer king tussen het tweetal was dan ook de beste oplossing. Zoals bekend brandde het pand.vorige week dinsdagnacht dusdanig uit, dat het snel ge sloopt moet worden. Het pand werd door de Melkunie als op slagplaats gebruikt. Volgens de hoofdinspecteur zijn er diverse oorzaken waar door de brand zpu hebben kun nen ontstaan. Naast brandstich ting noemde hij ook broei, want behalve 23.000 plastic melkkrat- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De 9-jange De- borah Knaap is 'gisteravond met J een hersenschudding en een ge- kneusde rechterarm - naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd en daar opgenomen. Zij liep plotseling de Treelstralaan op en werd overreden door een auto, waarvan de bestuurder, de 42-jarige - Schiedammer K. A. was. ten lag cr ook nogal wat rom mel in het pand opgeslagen. Volgende week gaat hij samen met brandweercommandant De Groot alle punten nog eens op een rijtje zetten. Op die manier hoopt men dan meer te weten te komen over de oorzaak van de brand Over de brand die afgelopen maandagmorgen het slaapge deelte van een woonhuis aan de Rembrandtlaan verwoestte schreven we, dat, volgens de brandweer, het vuur. vermoe delijk veroorzaakt was door. kinderen die met vuur speelden. Ook de politie heeft de kmde- ren van vier en zes jaar ver hoord, maar de politie kon met uit het tweetal krijgen, of ze in derdaad met vuur hebben ge speeld. Zij wisselen eikaar af wat het houden van spreekuur en het afleggen van huisbezoeken be treft Daarnaast kan iedereen kiezen door welke arts men be handeld wil worden. Of zoals dokter van der Veer zegt: „Het is nu zelfs zo. dat wanneer bin nen een gezin enkele personen wel en enkele niet zo goed met mij op kunnen schieten of mij niet zo aardig vinden, ze dan dokter van Hasselt kunnen kie zen. Andersom kan dat natuur lijk ook." In dit samenwerkingsverband is ook een maatschappelijk wer ker betrokken. Een maand of acht geleden kreeg dr. van der Veer via Humanitas de gelegen heid om een maatschappelijk werker bij zijn werk te betrek ken. „Sinds de pries-terhjke- en de burenhulp bij een hoop mensen is weggevallen komt men vaker met een probleem naar de huis arts. Maar wij zijn helemaal niet opgeleid om maatschappe lijke en sociale problemen te behandelen. Wij zijn ervoor om ziektes te genezen. Toch komt het vooral hier nog weieens voor, dat er thuis pro blemen ontstaan omdat iemand werkloos is. Wanneer een per soon met zulke dingen zit, kun nen we hem met een gerust hart doorsturen naar de maat schappelijk werker", aldus dok ter van der Veer. Ook is het niet ongebruikelijk, dat de huisartsen samenwerken met de maatschappelijk werker. Mensen hebben wel eens rug- of maagklachten die veroorzaakt worden door het hebben van problemen. Wanneer ze dan hun huisarts opzoeken wordt alleen gepraat over de kwaal en niet over het probleem dat daar ach ter zit Een huisarts heeft dat meestal snel door, dus kunnen de twee huisartsen hun maat- Een voordeel bij het samen werken van de twee artsen is, dat ze nu een normale werkdag hebben. „Je bent nu niet meer 24 uur per dag in dienst als huisarts. Er blijft niet alleen voldoende tijd over om met el kaar al het werk uitvoerig te bespreken, maar er is nu ook tijd om te studeren zodat we steeds bij kunnen blijven. Daar naast is het ook mogelijk om medische congressen en bijseho- Imgscursussen te gaan volgen", zegt dokter van der Veer Hoewel het een kostbare aan gelegenheid is, heet het samen werkingsverband tussen de twee artsen wel een poging om in Schiedam uiteindelijk te komen tot een eerste volledige groepspraktijk van vier artsen en enkele assistenten. Daarbij stelt dokter van der Veer voor op, dat de persoonlijke relatie tussen hulsarts en patiënt blijft bestaan. Een groepspraktijk moet, volgens hem, bestaan uit vier of vijf artsen. Niet meer, want dan wordt zoiets een fa briek. Wat het totale aantal van twintig huisartsen in Schiedam betreft, is dokter van der Veer erg tevreden. Twee jaar geleden kwam Schiedam nog een huis arts tekort, maar nu zijn er ge noeg, zodat elk een redelijk aantal patiënten in behandeling kan hebben. Daarbij komt ook de terugloop van de bevolking. Volgens de huisarts ligt de leef tijdsopbouw van alle Schiedam- se huisartsen erg gunstig. Deze gaat van heel jong tot nog niet zo oud. SCHIEDAM Zal de snel naderende griepepidemie vele Schiedammers in bed houden? Nu al is in heel Schiedam praktisch geen vaccin verkrijgbaar om mensen tegen de griep in te enten. Dr. van der Veer heeft nog wat flesjes vaccin van zijn apotheker gekregen. Hij denkt echter volgende week al nee te moeten zeggen te gen zijn patiënten, die tegen de griep ingeënt willen worden. De apotheker kon van der Veer zelfs geen l-persoons-ampullen of wegwerpspuiten geven.- De ruim 3500 Schiedam mers die zich in oktober massaal tegen de griep lie ten inenten, zitten goed. Het vaccin waarmee ze toen in gespoten werden, beschermt ook tegen de naderende griep waarvan de stam uit Nienw-Zeeland afkomstig is. Schiedam - Martien Kramers van het Haags Gemeentemu seum houdt morgenavond in het Stedelijk Museum een lezing. Dezelezing zal gaan over de .Art nouveau" m Europa, waar bij dia's vertoond zullen wor den. Deze avond wordt georgani- seerd m het kader van de ten toonstelling over de Hongaarse Jugendstil, die nog tot 21 janua ri in het museum te zien is. De aanvang is otn 20.15 uur. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De VROM- commisste heeft een besluit over het verhogen van het tarief voor het ophalen van huisvuil uitgesteld totdat de voorzitter van de commissie, wethouder Collé, terug is. Bij de laatstge houden vergadering werd hij vervangen door wethouder Van der' Wilk. Het tarief voor het ophalen van vuil zal van ƒ30 naar ƒ36 moeten stijgen. In de vergade ring gingen stemmen op otn in plaats van de voorgestelde f36 ih de toekomst ƒ39 te gaan be talen. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Om te voorkomen dat bedrijven hun afval op een illegale manier kwijt raken, door het bij voorbeeld te storten in containers die voor huisvuil bestemd zijn, wil de gemeente van deze bedrijven 7 per maand vragen voor het ophalen van hun vuü. SCHIEDAM De Nederland se vereniging „De Verzamelaar" houdt morgenavond in gebouw Arcade aan de Lange Haven 71 een ruilbeurs. Voor het begin van een verzameling of uitbrei ding daarvan kan men aan de zaalalle gewenste inlichtingen krijgen. Vanaf -19.00 uur is de beurs geopend. (Van een onzer erslaggeefsters) SCHIEDAM - Tijdens de eer ste van de zes begrotingsdebat- 1 ten xn de gemeenteraad zei bur gemeester Lems verheugd te zijn over de aangekondigde ver hoging van de vergoeding die raadsleden voor hun werk knj- gen In een wetsontwerp heeft de minister van Binnenlandse Za ken, De" Gaay Fortman, voorge steld om raadsleden jaarlijks een vaste vergoeding te geven, (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - D. P. uit de Alphorw Ariënsstraat heeft bij de politie aangifte gedaan van dc diefstal van zijn auto. De- blauwe Slmca met het kenteken 81-30-HR stond afgesloten voor zijn buis. - Dit de auto van P. K L. heb ben onbekenden auto- en per soonlijke papieren gestolen. De auto stond afgesloten voor het huis van L. aan de Johan Braakensiekstraat Door een portierraampje te vernielen, kon mén In de au to komen. Onbekenden slaagden er met in de auto van P. J de G. uit de Nieuwe Damlaan te stelen. Wel werd het rechterportierraampje van de auto ingedrukt en door zochten onbekenden tevergeefs het dashbordkastje. Nadat de auto van H. K. uit Vlaardingen sinds eind decem ber op de Prins Bemardiaan •had gestaan, blijkt deze auto nu rijp voor de sloper te zijn. H. K. had zijn auto na een ongeluk in Schiedam gelaten, omdat het voertuig nog onderzocht moest worden door een schade-expert. Nu is echter gebleken, dat onbe kenden de auto hebben vernield. die aanzienlijk hoger is dan de huidige. Burgemeester Lems zei te ho pen dat het ontwerp nog dit jaar tot wet zal worden verhe ven. De verhoging van de ver goeding brengt volgens hem de waardering voor het raadswerk tot uitdrukking. De beloning voor het bijwo nen van commissie-vergaderin gen moest volgens de minister eveneens omhoog, ook hiermee kon de burgemeester zich volle dig verenigen. Wanneer de vergoeding voor. ht. raads- en commissiewerk inderdaad zal stijgen, zal het volgens de burgemeester moge lijk moeten zijn om deze verga deringen in de toekomst niet al leen in de avonduren te laten plaatsvinden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Politie-agenten hadden weieens moeite om een bromfiets aan te trappen. Dat zich letterlijk in het zweet trap pen deed de politie tijdens een bromfietscontrole op de \1aar- dingerdljk. Diverse Schiedam mers moesten daar tussen één 1 en vier uur van hun brommer stappen, zodat de maximale snelheid door de politie gecon troleerd kon worden. Vier bromfietsen werden tij dens de controle naar het bu reau aan de Lange Nleuwsiraat gebracht. Met behulp van de curvometer bleek, dat de brom mers een maximale snelheid van zeventig kilometer konden halen. Tegen de eigenaars van de opgevoerde bromfietsen werd pjtj ces-verbaal opgemaakt- Hun voertuigen zijn door de politie in beslag genomen. SCHIEDAM In het diens tencentrum De Woudhoek ,s morgenmiddag een filmmiddag. Om half dne begint de film „Wien bleibt Wien", de toe gangsprijs hiervoor is 50 cent. Voor deze zeven gulden mo gen de bedrijven dan per op haal beurt 6 plastic zakken mee geven. Hebben de bedrijven, echter meer vuil dan in de zes zakken kan, moeten ze ook meer gaan betalen. De gemeentelijke vervoer-, reinigmgs-, ©ntsmettings- en marktdienst (VROM) zou graag zien dat deze regeling spoedig wordt ingevoerd omdat enkele bedrijven hun afval momenteel op clandestiene wijze lozen. In de containers die bestemd zijn voor huisvuil wordt regelmatig bedrijfsvuil aangetroffen, waar uit de VROM de conclusie trekt dat ze bedrijven, die daarvoor niet betalen, van hun afval be vrijdt Deze clandestiene vuiistortin- gen hebben tevens tot gevolg dat de bewoners waarvoor een bepaalde container bestemd is hun .eigen vuü niet meer kwijt kunnen, omdat de containers vaak vol zijn. t gebeurt volgens de VROM ook regelmatig dat bedrijven, wanneer ze meer vuü hebben dan waar voor ze betalen, hun afval deponeren op eeti plek waar nog geen 6 vuilniszakken staan het het zo zonder ervoor te betalen door de VROM mee laten nemen. Om er zeker van te zijn dat bedrijven m het vervolg betalen voor het kwijt raken van hun afval wil de VROM nu per I april van ieder bedrijf ƒ7 per. maand heffen. Ieder pand waar aan electriciteittegen bedrijfs- tanef geleverd wordt, krijgt ook wat vuil betreft het predicaat „bednjF'. Voor deze zeven gulden kun nen de bedrijven zoals gezegd zes zakken met vuil meegeven. Hebben ze meer, dan kunnen ze van de gemeente een 33-liter emmer of een container (van 500, 750 of 1000 liter) krijgen waarvoor per leging hiervan re spectievelijk ƒ3 voor de emmer, en ƒ45, ƒ65 en ƒ85 voor de con tainer betaald moet worden. <Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - JDaar had nog niet eens aan gedachCV ze» wethouder Visbeen, toenV -we baar vroegen of de Schii schooljeugd begin mei een vakantie zoa krijgen. In enki Nederlandse gemeenten Is het plan gerezen om de schooljeugd wat extra vakantie te geven. Omdat maandag 5 mei een nationale feestdag is en men daarna op donderdag 8 mei He melvaartsdag viert, blijven er die week dne schooldagen over. Ondermeer in Eindhoven wü men de schooljeugd drie dagen i minder paasvakantie geven, zo- I dat de drie dagen in mei vrij gegeven kunnen worden. Hoewel wethouder Visbeen 'niet negatief tegenover een der-- gelijk plan staat, vraagt ze zich af, of het in Schiedam op korte termijn gerealiseerd kan wor den, Wanneer ze binnenkort een ontmoeüng met hoofden van scholen heeft, gaat ze het plan wel op tafel leggen. Wethouder Visbeen denkt daarbij echter, dat vooral de mensen uit het voortgezet onderwijs niet zo ge lukkig zuüen zijn met de extra week vakantie. Het gaat nu snel met de ver bouwing van het Passage thea ter. Nadat eerst vijwel alles binnen de nu ren van het theater gesloopt is, is-nu de buitenkant aan de beurt De timmerlieden hebben de benedenpui eruit gekapt en zijn 1 op het moment bezig om met I een drilboor een stuk van het .trottoir" weg te halen. In ver- (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - De commissie voor de VROM-dienst heeft de gemeenteraad gevraagd 6.500 beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van een bestelauto voor de bodedienst Deze auto is bestemd om het werk van hoofdbode Stoppel te vergemak-1 kelijken. band met de te bouwen loketten en dergelijke moet de pul zo'n anderhalve meter naar .voren geschoven worden. Binnenin het theater is vrij wel alles ai weggekapt en is men bezig met het inrichten van de diverse zalen. Het Passage theater moeten tegen de tijd dat de feestelijkheden ter ere van het 700-jarig bestaan losbarsten, gereed zijn. '4i, x Kenmerk, de informatieru- briek van het IKOR, zendt vanavond r om half acht via Nederland 1 een interview uit met actrice-activiste Jatte Fonda (die deze week naar Ne derland komt) en met me vrouw Minh. Onderwerp tan gesprek zijn uiteraard de niett*- we problemen rond Zuid-Viet nam. Voorts in Kenmerk eenre portage over de BV Scheeps- bouwwerf en Machinefabriek H. de Haas in Maassluis, waar de belangen van werkgevers en werknemers in een nieuwe be- drijfsvorm, de neo-vennoot- schap, gelijkelijk worden be hartigd. DUITSLAND I 118$ Michel a us Lonneberga, feuille ton. 1*4* Aktualiteiten. 194® Scholieren- - kwi*. 2*99 Journaal en weerber. 2*15 aktt*fcïc dokumentaxre. 2L00 Sonderde- zernat K I: vlucht. Film. 22.80 talk-show niet Hansjurgen Rosenbauer. 23.00 Jour naal, weerber. en kommentaar DUITSLAND II 1830 lm A uf trage von Madame: Der Wunderstrahler» film. 1845 Homer sagt; - Zeus ist an allem Schuld, 1108 Journaal 1SJO Vakantietips. 2a 15 Informatief progr. 21-88 Journaal 2145 Kultureeï ma gazine. 22.80 Schatten aus der Zeit. 2240 JoumaaL DUITSLAND III 18.00 Sesamstrasse 11.38 Studie- er» cursusprogr. 19.00 Zandmannetje 1*95 Progr. voor Spaanse gastarbeiders. 1845 Handel en verkeer. 19.45 Nws uit Noord- rijn Westfalen. 1945 Kommentaar. 28.08 Journaal en weerber. 20.15 Thema van de dag. 2040 Mein kleiner Cockel, Ame rikaanse speelfilm uit 194a 2150 Literair progr. 2240 JoumaaL BELG IE NEDERLANDS 18-50 De Apenplaneet, serie 19.40 Me dedelingen en weerber. 19,45 Journaal 20.15 Paper moon, komische feuilleton. 22.40 Het recht van de sterkste, tv-speL - 2248 Journaal, met om. Wetstraat HILVERSUM I 18.00 Koninklijke Militaire Kapel 1*38 Nws, 18.41 Kunst- en vliegwerk: infor matie over aktuele tentoonstellingen. 18,48 Met uw instemming: het lied van de week. 19.00 Populaire klassieken. 1949 Theologische etherleergang. TROS 2100 Cl os up: gevarieerd muziekprogr. 2145 Uit de pers: uitingen en meningen fond de TROS-persstamtafeL 2140 Specialitei ten a la carte: muzikaal wens progr, 2241 Nws. 22.48 Aktua 22.00 Coulissen, kunst* magazine. 2345 Nws. ïj" HILVERSUM II 2190 Nws. VARA 11.11 Dingen van de dag. PP.: 1849 CP.N. VARA: 1*30 Tony van Verre ontmoet Harry Moo ten. 1*55 Brassband magazine. NOS: 1*40 Open baar Kunstbezit. 19JO Den Haag van daag. 2*00 Nws. 2*05 Woensdagavond Muziekmagazine. 22.10 En tochtik kan niets meer doen. Discussie. E.O.: 22.48 Woord der waarheid 22.55 Klankbord, aktualiteiten, informatie en kommentaar. 23.85 Fostludium. 23-55 Nws. HILVERSUM III NOS 1*02 Joost mag met eten. 19.92 Dne loopt achter, met om 1940 Paarde- koersen. 2*02 Woensdagavondshow: sport en aktualiteiten *02 Metro's Mid night Music: Metropole Orkest, Trio Louis van Dijk en solisten. LOt Take it easy. 2.62 De Meurders Methode. TROS 8-02 Drie op je boterham. Doai HOOI Hooft' Opge' vu De n Heusdei Eotterd neergez verkiesl De V damse i heeft zii Een Dijk, di als opv Spruijt, ander v Een s In Rotte (Val ver DORD xijn ten Spaanse jjstenm de Don A.G.L. Xehoude: volgens eigen 60.000 damse ƒ40,000! makt, 10 peset: cent) op Het g< DONDERDAG HILVERSUM 1 NCRV 7.9» Nvra. 7,01 Het levende woord. 7.08 Preludium: klass. muz. 740 Nws. 7.40 Hier en Nu. 745 Aangestipt: progr. overzicht *00 Te Deum Lauda- mus: gewijde muz. *24 Op de man af: evangelisch kommentaar bij de tijd. *30 Nws. *36 Gymnastiek voor de huis vrouw *45 Podium: informatie over ge zin en samenleving. 8.45 Onder de hoog- tezon: pastoraal muzikaal ziekenbezoek. 1*30 Nws. 1843 Orkestpalet: muz. van Mozart. 1249 Bel Canto: opera-muz. 1244 Mededelingen. 1240 Nws. 1*41 Hier en Nu. 1245 Middagpauzedienst 1*15 Lichte koorzang. 1*30 Globaal: muziek, repor tages en meningen (1540 1*30 Nws 1140 Hier en Nu) 1740 Nws. 17.32 Hier en Nu HILVERSUM 2 AVRO 7.00 Nws. '741 Ochtendgymna stiek. 740 Dag met een plaatje (*00 Nws. - 841 Radiojournaal) *50 Morgenwijding NOS: *00 Spiegel van Belgie. 945 Wa terstanden. AVRO *40 De Nederlandse schoolradio. 1*0* Kleutertje luister. 1*19 Arbeidsvitaminen: populair verz-platen- >rogr. (1*0* Nws. 1140 Radiojournaal) 114* Rondom twaalf: gevarieerd progr. (1145 1145 Beursber) Modern Modern platteland. 1245 Sportrevue. 1*00 Nws. 1341 Radiojournaal 1*21 Alert: op hel vlak van muz. en maatschappij. 1*30 Klassieke en hedendaagse orgelnju* 14.10 In de wetenschap dat: nws. uit de wereld der wetenschappen. 1440 De On dergang, hoorspel. (3) 1*07 'Aspecten: kunstrubriek. 1*00 Nws. 1*01 Radiojour naal 1*05 Gebakken vensterbanken- kiRdHTnagazine. 1TJ3 Mobiri era be weeglijk progr. voor beweeglijke men sen. 1745 Mededelingen. HILVERSUM 3 TROS 7.08 Drie op Je boterham. t.« Pep op drie. 1143 Drie draait op ver zoek. 1*03 Drie draait tussen de middag: Boter. Klaas en Prijzen en het spel Jfo- re.-die klopt daar". 1441 Pop-Kontakt: De Hugo van Gelderenshow, met de Ne- der land» tipparade. 1*08 De hitraees- tere. de Nederlandse top-40. ïn h< Wngm< legend en zuid gra ïraaen. Wl«S!»rl

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 2