Akkoord was er bijna; publiek wil wraak m m I Varken uit vuurzee Mannen, |leer borduren Waarom tand arts zo duur? Veilig koffie malen is er haast niet bij 1 I Vul hem in op de bon! Juwelierszaak verwoest KAPPERS DUURDER Inductiebaby's lijden» schade, zeggen artsen INFORMATIE OVER BEZORGING: Rabbani: 'Laat maar' Van Helden stuurt zijn vrouw Cats nummer één voor Britten Vals duizendje in Tilburg |gjl Eili Gevaarlijke elektrische apparaten Af en toe regen Stofzuigers Dodelijke karate 19 JA, stuur mij direct de keuzelijst voor j 'n leuk cadeautje. I 1 A 1 I I 1 1 1 Mi IJgg SiiÊËÉÉiiÉÉÉ mmmmsmmm (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Lang niet alle stofzuigers, koffiemolens en filmzonnen zijn veilig. Sommige apparaten zijn zelfs zo onveilig, dat ze maar beter niet gebruikt kunnen worden. Dat zegt de Consumentenbond die hierover klachten heeft ingediend bij het ministerie van Economische Zaken. w vJ Vraag dan met bijgaande bon de nieuwe cadeau lijst. U kunt hieruit nét zoveel cadeautjes kiezen als u nieuwe- abonnees aanbrengt. Begin voorlopig met één nieuwe abonnee. Weet u er al een? adres: plaats: 1 volop II (opsturen in een open envelop zonder postzegel naar: Het Vrije Volk Antwoordnummer1579 Rotterdam Naam nieuwe abonnee: wenst O kwartaalabonnement Q maandabonnement en ontvangt Het Vrije Volk de eerste 2 weken gratis. Mijn naam: adres: plaats:. I I 1 iBBiRüNiaai Dtódag 28 januari 1975 3öe jaargang no. 8402 HOOFDREDACTEUR herman wigbold Hooldkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam tel. 010 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel: 010 13.63.80 14.74.11 Nieuw IRA-offensief in "twee Britse steden (Van onze correspondent LOUIS VELLEMAN) LONDEN De IRA is een nieuw offensief begonnen. Tot middernacht ontploften zware bommen in de centra van Londen en Manchester, alsook in Belfast en London derry de belangrijkste steden in Noord-Ier land. Wonder boven wonder vielen er geen doden; 26 personen raakten gewond. De Britse politie heeft het publiek vanmorgen gewaarschuwd voor meer terroristische aanslagen. Door deze bomaanvallen is de hoop op een nieuw bestand met de IRA de bodem ingeslagen. De eerste explosie deed zich huis in Manchester. Ondanks gistermiddag voor in een waren- een telefonische waarschuwing zag de politie geen kans de zaak tijdig te ontruimen. Er vielen 19 gewonden. In Londen deden zich in de loop van de dag vijf zware bom explosies voor. De 'aatste ver nielde kort voor middernacht een kleding boetiek vlakbij het gebouw van Scotland Yard. Er vielen slechts zeven gewonden, omdat vlak voor elke bom ont plofte een waarschuwing werd doorgebeld naar de krant "The Sun". R>S: De IRA leverde hiermee weer eens afdoende het bewijs, dat de organisatie ook in Engeland zeif kan doen wat ze wil. De Engelse kranten verschenen vanmorgen dan ook met geweldige koppen als: "Alweer Blitzkrieg op Lon den". De ineuwe bomcampagne kwam op de dag dat eigenlijk een nieuw bestand had moeten worden bereikt De voorwaar den voor een accoord zouden zelfs ai helemaal "rond" zijn. Maar deze nieuwe terreur-actie kan het de Engelse regering wei eens onmogelijk maken om de beloften aan de IRA na te le ven. De afkeer van de IRA en de roep om "wraak" is groter dan ooit. De actie van de IRA wordt overigens gezien als een protest tegen de behandeling van IRA-gevangenen, niet in Engelse gevangenissen, maar in slechts één enkele Ierse. In de gevan genis van Portlaoïse zijn name lijk al 3 weken zestien IRA-ge vangenen in hongerstaking te gen hui: behandeling. De rege ring van de Ierse Republiek is ineens (na zijna 50 jaar) erg hard geworden tegen de IRA en gaat nergens op in. Een van de hongerstakers ont ving gisteren de sacrementen der stervenden. Als de man van daag overlijdt, kan een ver schrikkelijke zware actie van de IRA worden verwacht, zo meent men in Londen. Tilburgse brandweermannen brengen een varken in veiligheid, dat gered zs uit een brandende varkens- en kippenmesterij. In totaal slaagden ze erin enkele honderden var kens uit de vuurzee te redden. Bij de brand kwamen twintigduizend kippen en tien var kens in de vlammen om. MM Londen werd gisteren het zwaarst getroffen door bom men van de IRA. In Ken sington High Street ging een zware bom af bij een juwelierszaak. Drie voorbij gangers werden gewond. (Van een onzc-r verslaggeefsters) UTRECHT De man- I nen moeten in het Jaar i van de Vrouw zichzelf proberen te overwinnen en in hun vrije tijd meer aan handwerken, breien, borduren enzovoort gaan doen. Deze oproep tot emanci patie van de man deed de naaldkunstenares Cécile Dreesmann gisteren bij de opening van de vakbeurs „Kreatief" in Utrecht. De beurs in het Jaarbeursge bouw staat in het teken van handwerken, breien, zelfmaakmode en andere vaardigheden. „In Griekenland is bor duren een typische bezig heid voor mannen en de fijnste handweefsels in Japan worden bijna uit sluitend dor mannen vervaardigd", aldus me vrouw Dreesmann, die het een vremde zaak vindt dat de mannen handwerken in strijd vin den met hun ego. Zij heeft op de vak beurs een tentoonstel ling van eigen werk in gericht. Op „Kreatief" zijn onder andere 1000 merklappen en andere borduursels te zien die werden ingezonden voor een wedstrijd door een handwerkblad. Apothekersdochter smokkelde heroïne (Van onze correspondent) BRUSSEL Op Zaventem, de luchthaven van Brussel, is zaterdag een kilo heroïne ter waarde van twee ton ge vonden in de dubbele bodem van de koffer van de 21-jari- ge Nederlandse vrouw Elisabeth V., dochter van "een Haagse apothekeres. De jonge vrouw had in no vember van het vorig jaar ken nis gemaakt met een man uit Maleisië. Samen maakten zij meer geld op dan waarover zij beschikten. Om hun schulden te delgen, besloten zij zich aan smokkel van verdovende mid delen te wagen. Op voorstel van haar vriend reisde Elisabeth via Moskou naar Koeala Loempoer, de hoofdstad van Maleisië, waar zij de heroine in ontvangst nam. Vanwege de kostbare smokkel waar werd zij tijdens haar te rugvlucht per Sabena-vliegtuig geschaduwd door twee landge noten van haar vriend. Na de landing op Zaventem verdwenen de twee bewakers ongemerkt. Elisabeth V. wekte in de aan komsthal van het vliegveld de achterdocht op van de rijks wacht door opvallend lang rond te wandelen, kennelijk op zoek naar iemand die de smokkel waar van haar moest overne men. Zij werd gearresteerd. De politie is ervan overtuigd haar twee begeleiders spoedig te kunnen pakken. (Van' onze sociaal-economische redac.tic) DEN HAAG De particu liere tarieven van tandartsen ïjjn vaak twee tot driemaal zo hoog. als de ziekenfondstarieven. Daarom, vindt de Consumenten bond, wordt het hoog t(jd dat het ministerie van Economische Zaken eens nagaat hoe die tarie ven tot stand komen. De hond hecht weinig waarde aan het argument van tandartsen dat ze bij ziekenfondspatiënten 'slechts eenvoudige handelingen hoeven te verrrichten. Dat is, zegt ze, geen enkele verklaring voor een zo groot prijsverschil bij precies dezelfde prestaties. De bond vindt verder dat alle fandartsen ,in hun wachtkamer een tarieflijst moeten hebben. Voor grote behandelingen zou den ze vooraf een prijsopgave en achteraf een gespecificeerde re kening moeten geven. DEN HAAG De kappers worden drie procent duurder. .De'tariefsverhoging is volgens de kappersbónd noodzakelijk in verband met gestegen loonkos- -ten.' Het ministerie van Econo- hbsche Zaken gaat akkoord met de prijsverhoging. LONDEN Meer dan de helft van de geboor ten in Engelse ziekenhui zen komt tot stand door "inductie", dat is het kunstmatig veroorzaken van weeën door hét toe dienen van een hormoon- preperaat aan de moeder. De BBC-televisie vertoon de gisteravond een film van 45 minuten over deze methode. Dokters verklaarden daarin dat de hormonen ook de baby bereiken en dat men niet weet of ze op langere termijn scha delijk zijn. "Volgens de art sen stond nu al vast dat baby's die met behulp van inductie geboren werden, allerlei abnormale ver schijnselen vertonen, die toenemen naarmate de kinderen ouder worden. Bijna alle artsen zeiden dat de inductie alleen een bruikbare methode is als moeder en kind beiden gevaar liepen door een te tate geboorte Het als rou tine toepassen van de me thode in Engeland wordt veroorzaakt door het ver langen van de artsen om "normaal te werken". Ba by's worden er tegenwoor dig netjes tussen 9 uur 's- och'tënds en 5 uur 's mid dags geboren. De bond onderzocht onder andere vijftien merken elektrische koffiemolens. Maar één molen, de Philips hr 2109 vertoonde op het gebied van de veiligheid geen tekortkomingen. Bij alle andere molens laat o.a. de isolatie te wensen over. Half tot zwaar bewolkt met V en toe regen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind tussen zuid en west. Minima circa vijf graden, maxi ma morgen omstreeks acht-gra den. 38 Januari zon op onder 08.35 17.2! maan op onder 20.33 08 49 bel onzé aid. abonnee-service OIO - 14.74.00 (géén ander nummer) maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag lot 16.00 uur Zie bok onder „adressen" onder de Strips DEN HAAG De ho- norair-consul van Koe weit in Den Haag, de heer Mahmoed Salim Rabbani, heeft er maandag bij vijf in Nederland wonende Arabieren op aangedron gen, hun verzoek tot straf vervolging van Vader A- braham (Pierre Kartner) en van de Tros in te trek ken. De vijf voelden zich in hun goede naam en eer aangetast door de tenden tieuze plaat "Wat doen we met die Arabieren hier". Rabbani zei, dat de re actie onder de Nederland se bevolking de meest strenge veroordeling in hield, die men zich kon denken. Bovendien heeft Pierre Kartner zijn excu ses aangeboden, de plaat is uit de handel genomen en vernietigd. HEERENVEEN Na zijn teleurstellende optre- j den van gisteren in de tweekamp tegen Peter van j der Kant om en plaats in de kernploeg, heeft Hans I van Helden het duel van- daag gelaten voor wat het was. Zijn vrouw Anrea ver scheen als koerierster met de mededeling: „Hans voelt zich niet gedispo neerd, hij ligt ziek te bed."- Van der Kant reed nu alleen de 1500 meter. Hij noteerde een redelijke 2.U9.3. De 10.444 meter werd niet meer verreden. Leen Pfrommer: „Ik wil er nog niets over zeggen. Wie veel zegt heeft veel te verantwoorden." (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De Volendamse groep The Cats is in Engeland uitgeroepen tot de beste pop groep van 1974. The Cats kregen de onderscheiding van het Brit se blad Music Week, de Euro pese uitgave van de Bill Board en het toonaangevende weekblad voor de internationale muziek industrie. Volgens het juryrapport heb ben The Cats zich de afgelopen tien jaar een bescheiden en hard werkende groep getoond, „die het niet schuwde om zelfs in Amerika platen te maku'. De elektrische veiligheid van de koffiemolens van Van Nelle en Inventum vindt de bond zo ver beneden peil, dat ze het gebruik ervan afraadt. De Reaktor-koffiemolens van de Hema zijn wegens de door de bond geconstateerde gebreken tijdelijk uit de verkoop genomen. Van de achttien onderzochte filmzonnen vond de bond er zeven zo onveilig dat ze erover heeft geklaagd bij het ministerie. Ontraden wordt het gebruik van Globelight, Ising ipc/1000, Keiser 3051, Rinck lx/1000, Sabe, Sun light il/1000, en Triumph 1000 super. Van de 25 onderzochte stof zuigers werden er vijf onveilig bevonden, namelijk de Hoover, twee Electroluxstofzuigers, een Moulinex en de Reaktorstofzui- ger van de Hema. De laatste is uit de verkoop genomen. Alle scheexapparaten die wer den bekeken, bleken voldoende elektrisch beveiligd. TILBURG Ook in Tilburg is een vals briefje van duizend gulden gesignaleerd. Volgens de Tilburgse politie was het bank biljet redelijk goed nagemaakt, ter en gladder dan dat van de Uet papier was echter wat zach- normale duizendjes. SANTO DOMINGO De Fran se karateka Victor Gloder is gisteren overleden aan de gevol gen van een kniestoot die hij op liep in een karatewedstrijd te gen de Mexicaan Ramiro Guz man in Santo Domingo. De 24- jarige Gloder raakte direct na de ongelukkige staat bewuste loos. Zaterdag overleed hij in een ziekenhuis, zonder bij ken nis te zijn geweest. Wie wil er een cadeautje?

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 1