MAN BEDREIGDE VROUW SINDS. EIND 1973: 9 Eerste tekenen viering. 700 jaar op komst Sociale Werkvoorziening krijgt veel meer ruimte Extra tennisbanen DR. KUNZE MTT PENSIOEi) i Carnaval met Rietzeilers fj buitenland Schiedam ■■a##. Aan dood ontsnapt Bedreigingen Accu's weg Geen spreekuur Negen snel rijders bekeurd Hete kachel naar buiten m. - Autobanden in brand DONDERDAG 6FEBRUARI 1975/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Hoewel ze ernstige gewond raakte, heeft de 39-jarige mej. J. A. Bijl niet in levensgevaar verkeerd, nadat ze giste»doo haar ex-vriend de Westduitser R. F. A. G. v» haar fiat op de hoek van de Burgemeester van Haarenlaan en de Pierson- straat werd neergeschoten. Zoals bekend reed de 35-jarige dader zich later te pletter tegen de muur van een garage aan de Laan van Bol'Es. 7* -v -Zo kwam de auto bestuurd door de 35-jariqe R.F.A.G. in de garage aan de Laan van Bol'Es tot stilstand. SCHIEDAM Als eer ste gebeurtenis voor de viering van het 700-jarig bestaan, van Schiedam wordt er vier zaterdagen een extra marktje gehou den. In acht kramen wor den allerlei "ouderwets- achtige" stoffen, fournitu ren en patronen verkocht, om de inwoners van Schiedam op te wekken zelf een kostuum voor het eigenlijke feest te maken. SCHIEDAM - Om streeks 1 juli kan de So ciale werkvoorziening,een afdeling van de Sociale Dienst naar het nieuwe gebouw verhuizen. De di verse afdelingen liggen nu nog over de stad ver spreid, maar vanaf juli is alles ondergebracht in het oude pand van Wenneker aan Schie en Vijgensteeg. De afdeling werkvoorzie- ning zal dan over een keer zoveel ruimte kun nen beschikken dan wat ze nu heeft. naar de gemeente gestuurd met Nog vijf maanden zitten de mensen van de sociale werk- het verzoek tot personeeisuit- plaatsen in de Boterstraat, daarna verhuizen ze in de .breiding. richting Vijgensteeg. SCHIEDAM - Het ver zoek dat de heer W. J. Lenstra uit Zwolle aan de sportraad heeft gedaan om tennisvelden in de wijk Groenoord-noord aan te leggen, heeft deze raad naar de gemeente doorgesjjeeld. pillis ^SéÉË SCHIEDAM De oud-directeur van het Noletzie- kenhuis, Dr. A. L. J. Kunze heeft na een 43-jarige doktersloopbaan afscheid genomen. De heer Kunze kwam in 193J. als huisarts naar Schiedam. Twintig jaar later werd hij hier directeur geneesheer van het Noletziekenhuis. Deze functie heeft hij 23 jaar lang bekleed. TELEAC 18.15 Flexibele school - W 17 NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal NCRV 19.05 Vaa nature, serie NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 The Eddy-go-round- show 2L10 Mini-voetbal «show 2L50 Zwarte Safari, docu- mentaire - film 22.40 Dirigerende zangers - II, - gewijde koorzang NOS 22.55 Journaal MORGEN NOS NOT 1L10 -1L35 Schooltelevisie NOS :18.45 Paulus de'Boskabouter 18.55 Journaal VARA .19.05 Sol en Gobelet, clowns .19.30 Horen, zien en zwijgen,- serie slapstick- en stomme filmfragmen ten NOS '20.00 Journaal VARA 2020 Achter het nieuws '20.35 't Wilhelmina, tv-serie 21.00 De Ombudsman 2L25 Politie— duiken: De vuilniszakjkenmoord, - 22,15 Achter het nieuws NOS 2250 Den Haag vandaag 23.05 Journaal 'Ik zorg dat je in een rolstoel terechtkomt Voor haar flat vuurde de Westduitser dne schoten met een 635 kaliberpistool Extra FP op de Schiedamse af. Eén kogel kwam in haar borst terecht, de tweede raakte haar neus en de derde schampte volgens de poli tie een taxi. Hoewel de vrouw het bewustzijn niet verloor, mocht de politie haar in het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis nog niet verhoren. De ene kogel moet nog uit haar borst verwij derd worden Zoals iedere dag ging juf frouw Bijl gisteren omstreeks half acht haar flat uit om naar haar werk te gaan. Zij heeft op het kantoor van Unilever m Vlaardingen een baan als secre taresse. Toen ze het ijs van haar autoruit stond af te krabben, werd ze, volgens de politie, aan gesproken door haar ex-vriend, die haar op de Burgemeester van Haarenlaan stond op te wachten. De man probeerde een gesprek met haar aan te kno pen, maar al snel ontstond er een dusdanige ruzie tussen het tweetal, dat de man het pistool pakte en op haar schoot. Na de schietpartij stapte hij in een auto, die in Amsterdam was ge huurd en reed weg. C> Hevig bloedend met het spuit busje waarmee ze haar auto ruiten ïjsvrijmaakte, strompelde de Schiedamse haar flat binnen, de trap op naar de eerste etage waar licht brandde. Nadat ze daar aangebeld had zakte ze m elkaar. Haar ex-vriend moet waar schijnlijk van te voren goed uit gedacht hebben wat hij ging doen, omdat hij m Schiedam, volgens de buurvrouw van mej. Bijl, helemaal niet bekend was. Met de auto reed hij van de Burgemeester van Haarenlaan direct naar Groenoord. Gekomen op de Pieter van Anrooylaan moet hij een flinke dot gas ge geven hebben om zich door de muur van de garage heen te pletter te rijden De garage staat aan de Laan van Bol'Es Ondanks dat R. A. F. G. met grote snelheid door de garage- muur reed, is het letsel dat hij daardoor opliep, volgens de po litie niet de doodsoorzaak ge weest Vlak voor hij door de muur knalde moet hij het pis tool op zijn rechterslaap hebben gericht, om zich een kogel door het noofd te jagen. De huls van de kogel vond de politie later terug in de vernielde auto. Met welke snelheid de man door de muur reed is moeilijk te schatten Hij had echter een dusdanige vaart, dat hij dwars door de dubbele garagemuur en door een enkele muur van het kantoor van de garagehouder vloog, om tegen een spiksplin ternieuwe wagen tot stilstand te komen. De garagehouder M. Polder man verklaarde later, dat hij op wonderbaarlijke wijze aan de dood is ontsnapt. Op het tijdstip van het ongeluk zat hij meestal achter zijn bureau in het kan toor waar de auto doorheen vloog. Vrienden van M. Polder man zeiden later op de dag te gen hem- „Er heeft een engeltje boven je hoofd gehange". ,.Op het tijdstip van het ongeluk, omstreeks kwart voor acht gis termorgen, was alleen de pomp bediende voor de garage aan het ■werk. Hij hoorde de enorme klap, ging kijken en ala-meerde direct de politie. Hoeveel schade aan zijn gara ge ontstond, kon M. Polderman gisteren nog niet zeggen. Zeker is, dat het bedrag in de tiendui zenden guldens gaat lopen. De buurvrouw van juffrouw Bijl vertelde ons na de schiet partij, dat de Schiedamse wel blij zal zijn nu ze van haar vriend af is. Volgens haar zeg gen kwam de man tot eind 1973 altijd bij haar op bezoek, wan neer zijn schip in Rotterdam lag. De Westduitser was scheepswerktuigkundige In november 1973 verbrak de Schiedamse haar relatie met hem, omdat ze zoals haar buur vrouw zei, angst voor R. F. A. G. had gekregen. Sinds het vastlopen van de vriendschap belde hij juffrouw Bijl tientallen keren om via de telefoon allerlei bedreigingen te uiten. Volgens hoofdinspecteur Van der Veen van de Schiedam se politie had hij zelfs een keer. tegen haar gezegd: „Ik ga jouw en mijn leven ongelukkig ma ken en ik zorg ervoor, dat jij in een rolstoel terecht komt. „Men wist dit aan de Lange Nieuw- straat, omdat de politie van de telefonische dreigementen op de hoogte was. Na het eerste telefoontje van haar ex-vriend is de Schiedamse wel naar de politie gegaan om te vertellen, dat ze lastig geval len werd. Volgens hoofdinspec teur Van der Veen had ze de politie uitdrukkelijk gevraagd haar verhaal alleen voor ken nisgeving aan te nemen zonder de politie om hulp te vragen. Ook diende ze nooit een aan klacht tegen haar ex-vriend in. Toch meldde ze de politie wel iedere keer, wanneer R. F. A. G. haar weer opgebeld had. Ook de veiligheidsdienst van Unilever in Vlaardingen was van de dreigementen pp de hoogte. Op de zaterdagen 15 en 22 fe bruari en 1 en 8 maart zullen van 11 tot 5 op de Broersvest voor café Het Vierkantje langs, zes kramen komen te staan. De resterende twee komen aan het eind van de Hoogstraat, bij oude Schiedammers bekend onder de naam "De Klaagmuur". De stoffenkramen vier in totaal worden bevolkt door kooplui die ook iedere vrijdag op de markt op het Broersvest staan. Ook de fourniturenverko- per is van die markt afkomstig. Het Vrouwencomité gaat pa- '.tronen van kostuums verkopen. Leerlingen van de huishoud school hebben grondpatronen geleverd, die de dames van het comité van mondelinge adviezen zullen voorzien. In hun kraam komen ook enkele kant en klare kostuums te hangen waarvan het een en ander kan worden •afgekeken. Tijdens de feestweek zelf in mei wordt een wedstrijd gehou den onder de kostuumdragers. Schiedamse kinderen houden dan tevens een modeshow in "antieke" kledij. De twee resterende kramen zullen worden ingenomen door de bloemenzaak Visser en fruit- Eaak Jilles. Het organiserend comité huurt e kramen en grond, maar men on niet met zekerheid zeggen pf dit een gunstige invloed op He prijs van de artikelen zal nebben. j Voor Schiedammers zonder artistieke naai-aanleg heeft het prouwencomité een costumier in begstgeest ontdekt, die ook de. postuums voor de revue "Krijgh de Kiaere" levert, bij "wie'"aller lei kostuums te huur zijn. Met een atelier of huishoudschool bestaan vooralsnog geen contac ten om in grote oplaag een aan- jtal kostuums te laten maken. De sociale werkvoorziening houdt zich op het moment met drie objecten bezig; de industri ële werkplaats, het administra tief-documentatie centrum en de buitenobjecten. De mensen die bij de eerste twee objecten werkzaam zijn gaan naar het Wenneker-pand, de buitendienst richt zich voornamelijk op plantsoenen e.d. en vindt veelal onderdak m gebouwen van Ge meentewerken. De industriële werkplaats krijgt volgens de medewerkers steeds meer te kampen met de slechte economische situatie in het land, allerlei werkopdrach ten worden teruggetrokken. Hierdoor moet binnen de eigen mogelijkheden van de werk voorziening naar aangepast werk worden gezocht Bij de sociale werkvoorziening zijn momenteel 245 mensen aan het werk na de verhuizing is er plaats voor zo'n 450 a 500. De sociale adviescommissie De heer Lenstra wilde in' Schiedam-noord vier of vijf ten- nisbanen aanleggen. Deze banen zouden ook een overkapping moeten krijgen, teneinde een tennisaccommodatie te realise ren die een voortdurende moge lijkheid tot spelen biedt Deze overkapping zou dan voor het winterseizoen aanbreekt kunnen worden opgebouwd, en tegen de tijd dat het lente wordt weer afgebroken. De kosten voor de aanleg van de totale accommodatie wil de heer Lenstra voor zijn rekening nemen, de gemeente Schiedam zou dan een stuk grond ter be schikking moeten stellen. De sportraad was tijdens de gisteravond gehouden vergade- nng^van mening dat het ai dan met overnemen van dit voorstel met tot haar werkterrein be hoorde, ert delegeerde het daar om naar de gemeente zelf. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Uit twee vrachtwagens hebben onbeken den twee accu's met een geza menlijke waarde van 1200 gul den gestolen. De vrachtwagens stonden aan de Couwenhoven en de Nieuw Mathenesserstraat geparkeerd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Morgen houdt 'sociaal raadsman Hans Suylmg geen spreekuur. Het spreekuur van morgen heeft hij voor één keer naar de maandag verzet. Van negen tot elf uur 's mor gens is hij dan in het Informa- .tiecentrum aan het Broersveld. ■c- .A»5. - 5 vV-Ht'-GèUv-i,,-. yA- X-Iv-M-Nvi-y.-j-yj/sy. SCHIEDAM Gistermorgen heeft 'de politie tussen elf en twaalf uur op de Vlaardinger- dijk een radarcontrole gehou den. Negen automobilisten wer-, den aangehouden, omdat ze har der dan 50 km reden. De snelste automobilist had een snelheid van 80 km. SCHIEDAM Omdat de ka chel van Mevr. van D. uit de St. Liduinastr. 94a oververhit was geraakt, waarschuwde ze gister avond om kwart over acht de brandweer. De kachel kon niet meer getemperd worden. De brandweer haalde de hete ka chel uit de kamer om hem bui ten af te laten koelen. Om twaalf uur gisteravond moest de brandweer uitrukken naar het slachthuis. Daar was een partij mest gaan broeien en in brand gevlogen. Het vuur werd met een lagedrukstraal ge blust. -.VV -s'a "sÉs Dr. Kunze kan echter toch de ven aan leerling-verpleegkundi- medische wereld niet helemaal gen. Zijn opvolger bij het Nolet- aan de kant zetten, hij blijft ziekenhuis - de heer "Vlootman iedere week een paar uur lesge- hoopt dat Kunze als adviseur aan het ziekenhuis verbonden blijft. De afscheidsreceptie van dr. Kunze werd gehouden in de be stuurskamer m de vorige week geopende nieuwe vleugel van het ziekenhuis. Vele oud-patien- ten kwamen hem hier nogmaals voor hun genezing bedanken; ook vele collega's en belangstel lenden kwamen dr. Kunze de hand drukken. SCHIEDAM - Gistermiddag moest de brandweer weer uit rukken naar de Schiekade m de buurt van het woonwagenkamp. Onbekenden hadden daar een partij autobanden in brand ge stoken. De brand veroorzaakte een hevige zwarte rookontwik keling. Het vuur werd met een nevelstraal geblust SCHIEDAM - De Schiedamse Carnavalvereniging „De Rietzei lers" houdt vrijdagavond in de grote zaal van gebouw Irene het jaarlijks carnavalsfeest. Om elf minuten over acht barst dit feest los. "Prins Geraido 1 en zijn raad van. elf luisteren de carnavals- avond op. De muziek wordt ver-- zorgd door de Slavenburg's Band. de Boerenkapel en de Dansmariekes van Ambrosius. De feestartikelenwinkel Het Masker heeft een wisselbeker beschikbaar gesteld voor degene 'die het mooiste en origineelste kostuum heeft. Toegangskaarten voor het car naval zijn bij De Rietzeilers verkrijgbaar, Halleijstraat 19b. De verdiensten van de vereni ging worden ter beschikking van de stichting Lentefeest ge- "steld. In „Horen zien zwijgen" verto nen Maarten van Rooijen en Wamp Posno - half acht via Ne derland 2 - slapstick- en stom- me-filmfragmenten. In deze af levering - „Kunstkolder" - be wegen Charlie Chaplin, Oliver/ Hardy, Mack Swain en CharkJ Murray zich op het glibberige pad der beeldende, schone kv.n- Men. In de „'Eddy go round show" - twintig over acht ina Nederland 1 ontvangt Eddy Becker onder' anderen Patricia Lavillc, het duo Big Secret en de „Nederlandse Elvis Presley" Jack Jersey. Daar na, in de „Mini-voetbal-show" - tien over negen, ook via Neder land 2 - komen vanavond de teams van Brabant en Limburg uit tegen de Nationale Militaire Selectie. Voor „Zuid-Nederland" treden aan Roel Wiersma, Fons van Wissen, Toon Brusselers, Ge- rard Hoenen en Gerard-„Pum- my"-Bergholz. DUITSLAND I 18.05 Oorlog cn vrede. 18.40 Actualiteiten. 13.20 Oorlog en vrede. 20.00 Journaal en wcerber. 20.15 ARD economisch magazine. 2L00 Einsatz ui Manhattan, serie 21.43 Cul tuurmagazine. 2X30 Journaal, weerber, en Commentaar. DUITSLAND II 1820 Der Bastlan 1855 MainzelmSnnchen. 39.00 Journaal. 1930 Help» Engelse speelfilm met de Beatles. 2X00 Journaal. 21.15 Discus- sieprogr. 22.00 Der Philosph mit der LUle, film. 22.30 Journaal. DUITSLAND III l8.00Sesamstrasse 18.30 Studieprogr. 19JW Zandmannetje. 19.05 Progr. voor Turkse werknemers in Duitsland. 19.15 Stad en ge meente. 19.45 Nws uit Noordrijn-Westfalen. 1955 Kommentaar. 20.00 Journaal en weer ber. 20.15 Thema van de dag. 20.30 lm Nachtjacken viertel, volksstuk. 2X30 Jour naal. BELGIe (NED) 18X10 Ca li me ro. 18,05 De Zwitserse familie Robinson. 1820 Jonger dan je denkt. 19.10 Vcrkeerstips. 19.15 Dierenfilm. 19.40 Mede delingen. 19.45 Journaal. 20.15 Amusements- progr. 20.45 Pano 75. 2135 Korte film. 21.40 Standpunten. 22.05 Nieuwe filmfragmenten 22.45 Journaal met onder meer Wetstraat. HILVERSUM I 18.00 Tijd vrij voor muziek in vrije tijd. 1X30 Nws 18.41 Wereldpanorama. 1853 Zo juist verschenen; nieuwe boeken, 19.00 Le ger des Heilskwarüer. 39.15 De wereld zingt Gods lof. 19.55 Overdenking. 20.00 Muziek, .muziek, muziek; lichte platen. 2L5Ö Werk overleg; serie over medezeggenschap in de werksituatie. 22.10 De kerk vandaag' •nieuws en kommentaar. 2X30 Nws. 22.40 Hier en nu. 2100 Stroomversnelling ert toch welvaren, een serie beschouwingen. 2X20 Album: minder bekende muz. uit de Romantiek. 2X55 Nws. HILVERSUM II 1X00 Nws. 1X11 Radiojournaal. P.P.: 18.» AJLP. IKOR: 1X30 Kleur: int over kerk en samenleving. AVRO: 19.00 Promenade Or kest: amusementsmuz. 19.30 Orkesten uit de .Regio. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. AV RO: 20.00 Nws. 20.05 Radiojournaal. 2X14 Inleiding avondprogr. 20.15 Radio Filhar monisch Orkest met solist; moderne muz. 20.50 Prometheusgeboeid, hoorspeL XX52 Klassieke pianomuz. 2X20 Essay: Kunst progr. 2X50 Vanavond laat nws. 2X20 Ra diojournaal. 2X25 Jazz Spectrum. 2325 Nws. HILVERSUM III NOS- 18.02 Joost mag met eten. TROS'. 19.02 Poster: de geschiedenis van de pop muziek. 20.02 Ferry Maat's soul top-10. 2XW Sesjun* jazz en blues live. 2X02 De Hugo van Gelderenshow met de Nederlandstalige top-10 en Kwiswijs. 23.02 Jazz-sir. 0.02 De Hugo van Gelderenshow: lp's. XQ2 De Nachtwacht EO: 5.02 Old time religion. 5X0 Maünata: muziek voor de vroege ochtend. VRUDAG HILVERSUM 1 KRO: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.07 Badinerie: klass. muz. (7.30 Nws. 7.41- 7.50 Echo). X24 Overweging. X30 Nws. UI Gym. 8.45 De wonderlijke letter M. 945 Schoolradio. 1X00 Aubade, klass. mim, 10.30 Nws. NOS: 1130 Blik op de derde we reld. 1L45 Blik op Europa. KRO: 1X00 Van twaalf tot twee. 1X22 WIJ van het land. 1X26 Med. 1X30 Nws. 1X41 Echo. 1X00 Ra den maar. 14.00 Lieven en leven serie 'over mensen op weg naar een toekomst 14.15 en 14.25 Schoolradio. 14.45 Interlokaal op vrijdag, mo. 15J0 Nws. 17.00 Zonder grenzen: rubriek over missie en zending. 17.10 De hutsgeklutste kinderspelen. 17-31 Nws. 17.32 Echo mag. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgym. 720 Dag met een gaatje, met om X00 Nws. en' om Xll Radiojoum, 9.00 Schoolradio. NOS'. 920 Wat heeft dat kind?; pedagogische ru- 'briek. X35 Waters! 9.40 Toerismo: toeristi sche inform, uit binnen- en-buitenL AVRO: 20.00 Kleutertje luister. 1X10 Arbeidsvitami nen, met om 1X00 Nws. en om 1X03 Radio joum. 1X30 Knipperlicht 1X55 Beursplein 5. 1X00 De platenkeuze van Willem Strietman. 1X30 Uitz. voor de landbouw. AVRO: 1X40 Militair ork. 1X55 Radiojoum. 1X00 Nwi VPRO: 1X11 Vandaag dit morgen dat 3*-» Progr.-cverz. 1X30 Interview. 14.00 Muziwti de wereld van muziek en geluid op tijn kop of andersom. 1520 Permanent Wave. 16.00 Nws. 36.03 Vandaag dit, morgen dat 36.05 Nova Zembla: 60 jaar hulshoudonder- wijs 17.30 Welingelichte kringen* recht streeks debatprogr. 17.55 Med HILVERSUM III EO. 7.02 Gospelsound: muziek, speciaal voor jonge mensen. X02 Klankbord XJ® .Tussen thee en koffie. 9.03 De muzikale fruitmand. TROS: 10.03 Pep op drie. 1X03 Drie draait op verzoek. NCRV: 1X02 Drie •tussen de middag: Bij Barend 1X03 Kleren' nu. 1X08 Drie tussen de middag. NOS: 34JW Pop-Kontakt I: Het Frits Spits verhaal 1X03 De Hitmeesters: de daverende dertig. t

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 2