'Zakkendragershuis wel zinvol gebruikt' m Schièdam heeft m maart zijn rommelmarkt Let op kraag van collectant Geschiedenis in het kort schiedam mmm k Hinderwet- verguaningen aangevraagd Politiewagen aangereden nederlandl kijktip buitenland MAANDAG 24 FEBRUARI 1S75/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „We hebben poten gevonden om op te staan", zei wethouder Zijdeveld, toen de twee ver waarloosde panden aan de Vlaardingseweg nummer elf en dertien ter sprake kwamen tijdens de februari- vergadering van de commissie stadsontwikkeling. De gemeente heeft mogelijkheden gevonden om op te tre den tegen de eigenaar van de panden L. C. van Tiel, zodat de man gedwongen wordt zijn pandjes op te knappen. Ingeslagen Bedreigingen Volgens L. C. van Tiel jr. heeft Karei Poortvliet ervoor gezorgddat de ramen van de panden aan de Vlaardingse weg dichtgespijkerd moesten worden. 'Onzinnig' SCHIEDAM - Deze en j de bomende week vindt i ook in Schiedam de jaar- lijkse 'collecte voor het Leger des Heils plaats. Het werk dat het Leger des Heils doet zal^ zolang- j zamërhand bij iedereen bekend zijn, hulpverle- ning aan mensen met wat i voor problemen dan ook. SCHIEDAM - Niet wetend wat hun boven het hoofd hangt, zijn de huurders en gebruikers van het Zakkendragershuis nogal geschrokken van onze publi catie over dit pand op vrijdag 14 februari. Hierin wordt aangekondigd dat de gemeente wil bekijken of er geen zinvollere bestemming aan het Zakkendra gershuis gegeven kan worden. De huurders zelf heb ben hierover van de gemeente nog geen - woord ge hoord. 250 jaar Zowel de beneden verdieping als de eerste etage van het Zakkendragershuis worden regelmatig gebruikt. Vrijdag jlzat beneden een groep mensen te vergaderen over de toekomst van de Goudsbloem, boven werd gebruik gemaakt van de mogelijkheden die de filmleeszaal biedt. De initiatiefnemers Breukhoven en Smits in het zon netje, zittend in hun verkoopwaar voor De Uitdragerij. SCHIEDAM - "De Uitdragerij" in de Lange Kerkstraat is de nieuwste verschijning aan het Schiedamse winkelfirmament. Hoewel de winkel in tweedehands goederen pas op 1 maart officieel open gaat, vliegen de goederen de verkopers nu al onder de handen weg. Ket ontbreken van een rom melmarkt in Schiedam wordt door De Uitdragerij deskundig opgeheven; reeds nu is al gebleken dat er in Schiedam wel degelijk behoefte bestaat aan tweedehands, vijftigerjaren goederen. Verkro tte panden weer in opspraak Zoals we m Het Vrije Volk van donderdag 13 februari al schreven, hebben dertien bewo ners van de Vlaardingseweg per brief weer eens bij het college van B en W geklaagd over het aanzicht van de twee pandjes in hun straat. Volgens die dertien bewoners zijn de pandjes nog best op te knappen, zodat ze weer bewoonbaar gemaakt kun nen worden. In de brief aan het stadsbestuur schreven de bewo ners van de Vlaardingseweg, dat eigenaar Van Tiel steeds andere smoezen verzint over het ren overen van zijn eigendom, maar .nog steeds is er niets aan ge daan. De zoon van de eigenaar, die ook UC. van Tiel heet zei ons, dat de pandjes inderdaad verwaarloosd zijn. „Het zijn ge woon krotten en het is er een troep. We gaan ze wel verbete ren, maar we" laten ons nooit dwingen. Volgens mij kan de gemeente dat nooit Aan de bui tenkant worden de twee panden .weer opgeknapt maar we ma ken ze echt niet bewoonbaar", aldus L. C. van Tiel. Hij zei erbij, dat men bij Van Tiel nooit de bedoeling heeft ge had om de pandjes dusdanig te laten verkrotten, dat ze wel af gebroken moeten worden. Ook het argument van de dertien bewoners in de brief aan B en W, dat men uiteindelijk op de plaats van de twee pandjes een inrit naar het terrein van de transportonderneming aan de Schiedamse weg wilde maken, noemde hij nonsens. Volgens LC. van Tie! is K Poortvliet van de Vlaarding seweg nummer vier de man, die steeds het gerommel rond het aanzicht van de twee pandjes veroorzaakt. Hij vertelde ons, dat Poortvliet de aanleiding er toe gaf, waardoor de pandjes door Van Tiel dichtgetimmerd moesten worden. „Toen er nog ruiten m zaten, werden ze vaak vier keer m de week ingeslagen Dat deed Poortvliet om ons te dwingen ze dicht te timmeren Ook is hij de man, die regelma tig de sloten van de pandjes openbreekt." Poortvliet zou, volgens Van Tiel. graag eigenaar van de pandjes willen worden en daar bij langs allerlei wegen de aan dacht op de huisjes aan de Vlaardingseweg vestigen. Hij ging zelfs zover door te stellen, dat K. Poortvliet de man zou kunnen zijn, die regelmatig via anonieme telefoontjes allerlei bedreigingen aan het adres van Van Tiel uit. „We hebben er nooit een politie-zaak van wil len maken, maar we zijn er ze ker van, dat de anonieme tele fonische bedreigingen over de pandjes uit de hoek van Poort vliet komen", aldus L.C. Van Tiel, die ten slotte nog opmerk te, dat wanneer de gemeente zo veel belang heeft bij het op knappen van de huizen aan de Vlaardingseweg, de gemeente dan ook maar voor de kosten moet opdraaien. Toen we alle beschuldigingen aan Karei Poortvliet voorlegden, zei hij ons: „Die aantijgingen zijn te onzinnig om los te lopen.' Het zijn beschuldigingen die niet kloppen en nergens op slaan. Ik heb vaak genoeg met Van Tiel over de pandjes ge praat en hem allerlei voorstellen gedaan. We hadden zelfs een keer het plan om verlichte vitri nes voor de dichtgespijkerde ra men te maken, zodat de pandjes toch een bepaalde functie zou den krijgen. Natuurlijk wil ik de pandjes best hebben, maar ik ken mensen genoeg, die er een plezierige woonruimte van wil len maken. Het gaat mij er .al leen maar om, dat dit rot ge- 4 zicht verdwijnt" Samen met andere bewoners van de Vlaardingseweg heeft: Poortvliet wel eens het plan ge had om de pandjes op te knap pen en de rekening daarna Van Tiel te presenteren. Via een kort geding had men dan Van Tiel willen dwingen de rekening te betalen. Dit alles bleek juridisch echter geen haalbare kaart te zijn. Zijn woorden samenvattend zegt Karei Poortvliet: „Langza merhand begin ik te begrijpe~ dat Van Tiel een soort beroeps- ziekte heeft en dingen zegt en doet, die nooit waar te maken zijn. Ik heb altijd gestreefd naar openheid wanneer het ging om ons ongenoegen kenbaar te ma ken. Dit getuigt van het feit, dat het een open brief was, die deze kwestie aan het rollen heeft ge bracht Ook de intekenlijsten zijn Van Tiel persoonlijk onder ogen gekomen. Met al dient de heer Van Tiel zich wel rekenschap te geven van de mogelijke gevolgen van zijn Uitspraken. Het is niet on denkbaar, dat hij deze voor 't gerecht zou moeten herroepen." Om misbruik te voorkomen, vraagt het Leger des Heils aan iedereen die iets geven wil, te letten op de „S" op de kraag van collectanten. Ook heeft iedere collectant een machtiging bij rich. Diegenen' die iets op de giro rekening van het Leger des Heils willen storten, moeten daarvoor nummer 221519, Leger des Heils Schiedam invullen. SCHIEDAM - De firma van Hattem heeft bij de gemeente een hinderwetvergunning aan gevraagd voor de machinefa briek aan de Noordvest Men wil in het bedrijf 41 electromo- toren plaatsen van in totaal ruim 154 pk om een aantal ma chines aan te drijven. Daarnaast wil de fabriek een goedkeuring om zowel 9 flessen zuurstof als 15 flessen acetyleendissous op te 'slaan. Ook wordt een hinder wetvergunning bij de gemeente gevraagd voor het plaatsen van 4 gasheaters, een gasgestookte centraleverwarmingsketel en een ondergronds reservoir voor 3000 liter gasoiie. Machinefabriek Tevopharm aan de Conradstraat heeft ook bij de gemeente een hinderwet vergunning aangevraagd voor het plaatsen van 106 elektromo toren, die met een totaal vermo gen van ruim 249 pk een aantal machines moeten aandrijven. Iedere Schiedammer kan bij de gemeente schriftelijke be zwaren indienen tegen deze aanvragen. Op vrijdag 28 fe bruari vindt er bij de gemeente secretarie op het Stadskantoor vanaf half twaalf een openbare zitting plaats. Tijdens dat ge beuren kan men mondeling be zwaar maken tegen de eerder genoemde aanvragen van een hinderwetvergunning SCHIEDAM - Een politiewa- j gen op weg naar een „over- val''' op het postkanioor - is halverwege tegengehouden doordat hij op de kruising Boer- j have - St. Liduinastraat werd aangereden. De politiewagen reed met gillende sirene en zwaailicht aan maar kreeg des- ondanks op deze kruising geen voorrang. De deur van de wa- gen werd totaal vernield. Het overvalalarm bleek achteraf loos te zijn geweest. 1 Die „zinvollere bestemming" is de bij het Zakkendragershuis betrokkenen in het verkeerde keelgat geschoten. Via een ge sprek m het Zakkendragershuis vertelden zij ons waaróm het in dat keelgat schoot. De huurder van het huis, Jan Schaper, was hierbij niet aanwezig; hij ligt al een maand m het ziekenhuis na een ongeluk in rijn studio in Lopik (de gevolgen van dit on geluk zijn overigens zó ernstig, dat Schaper vermoedelijk nog wel een jaar in het ziekenhuis zal moeten blijven). De verdenking dat het plan van de gemeente en het uitge schakeld rijn van Jan Schaper wel een beetje met elkaar te maken zullen hebben, heeft al enigszins postgevat bij de Zak- kendragershuis-vertegenwoordi - gers. "Wij spraken met Hans de Ridder2 (ex-assistent van Scha per, nu zelfstandig cineast) en Christine van Roon (beiden rijn vanaf het be©n bij het Zakken dragershuis betrokken) en twee huidige „beheerders" van het huis. De vier pleiters voor het be houd van de huidige status van het pand, zijn van mening dat die zinvollere bestemming die de gemeente voorstelt, niet mo gelijk is, want het wordt op het moment al zinvol gebruikt. Acti viteiten genoeg in het huis, al leen komt er nooit iemand van de gemeente kijken óf er iets gebeurt. Maar die gemeente 'iA weet onaeHUsac». dat er niets gebeurt! In de vijftien jaren dat Jan Schaper het huis gehuurd heeft (en .de bijna tien jaar dat het open voor publiek is) is er vrijwel geen raadslid over de vloer geweest. Dat er dan ondertussen wel allerlei meningen over het huis worden gegeven, irriteert de betrokke nen al jaren. „Het Zakkendragershuis wordt al jaren stelselmatig doodgezwe gen. In folders van de VVV over historische panden in Schiedam komt het niet voor, de Schiedamse Gemeenschap weet schijnbaar helemaal niet dat dit huis bestaat, en als het Zakken dragershuis eens per ongeluk wel ergens in een folder o.i.d. genoemd wordt, staat erbij dat het met te bezichtigen is", aldus de „vertegenwoordigers van het pand." Het Zakkendragershuis is wel degelijk te bezichtigen, maar omdat het door vrijwilligers ge rund wordt die niet altijd aan wezig kunnen zijn, moeten de bezichtigers van te voren con tact opnemen met de beheerders van het huis. D "arnaast is het huis iedere vrijuag-, zaterdag en zondagavond vanaf 8 uur open. Dan bestaat de mogelijk heid om er te zitten, drinken, vergaderingen houden, of ge bruik maken van de filmlees- zaal. „Dat dit niet zo erg loopt vin den wij net zo erg als de ge meente", zeggen de betrokkenen over de huidige situatie. „Het lijkt ons wel leuk als men b.v. na een raadsvergadering hier heen zou trekken, om met het publiek na te praten over de'ge meentepolitiek. Dit pand is ech ter niet geschikt om alleen maar een borrel te halen; café's zijn er al genoeg in Schiedam. Zodra blijkt dat er voor dit soort bij eenkomsten belangstelling be staat, willen wij het Zakkendra gershuis ook op doordeweekse dagen open stellen, hoor." De geschiedenis van het Za.;- kendragershuis is in het kort als volgt. Tot 1962 was het een tijd lang gebruikt als ladderopslag plaats, het geheel was onbe waakt, alleen werd er ieder Jaar een nieuwe laag verf op de mu ren gesmeerd als onderhoud. In '62 kon Jan Schaper het huis van de gemeente huren om het als werkruimte te gebruiken. Vier jaar lang besteedde een groep vrijwilligers iedere mi nuut vrije tijd aan het opknap pen van het huis; in '66 werd het geopend. Twee van de drie verdiepin gen werden voor het publiek opengesteld waarin gepraat, ge zeten, gedronken en gelezen (filmtijdschriften) kon worden. Eén ruimte deed dienst als werkruimte, studio voor Scha per. Langzamerhand verslechtert de verhouding met de gemeente, ook al omdat die gemeente het pand terug wil hebben; dit gaat niet door omdat de gemeente voor tiet opknappen van het huis niet genoeg wil betalen. Sindsdien rijn ieder jaar in de gemeenteraad geluiden te horen dat er iets anders met het Zak kendragershuis moet gebeuren. Dit jaar was het weer raak en vroeg mevrouw Taverne aan het college wanneer er eens iets met het huis ging gebeuren. Ander halve week geleden besloot het college te gaan bekijken of ze een zinvollere bestemming voor het Zakkendragershuis kon vin den. In de periode dat Schiedam haar 700-jarig bestaan viert, viert het Zakkendragershuis. haar 250-jarig bestaan. Beide feiten worden herdacht met een tentoonstelling over Schiedam in het Zakkendragershuis. Aquarellen en tekeningen van Paradies zijn dan van half april tot begin juli in het pand. Para dies is van oorsprong Rotter dammer, maar woonde en werk te vanaf 1940 tot zijn dood in '66 m Schiedam. De eerste portret ten die hij van Oud-Schiedam maakte, dateren echteral van voor 1920. De bij iedere Schiedammer bekende plekjes als het Hofje van Belois, de Brandersbuurt, de Goudsbloem, Spoelingbrug e.d. zijn door Paradies vastge legd. Ondanks de veie tekenin gen en aquarellen die Paradies van Schiedam heeft gemaakt, is hij hier toch altijd vrij onbe kend gebleven. De Werkgroep Open Studio hoopt met het or ganiseren van deze tentoonstel ling dat gebrek teniet te doen. Vanaf 19 april is de tentoonstel ling dagelijks van 11 tot 17 uur gratis te bezoeken. V W. Breukhoven (antiquair in de Lange Kerkstraat) en H. Smits zijn druk in de weer met het inrichten van De Uit dragerij. Dat zij voortdurend in en uit lopen met een stoel o.i.d. in hun handen, heeft tot direct gevolgd dat het "pu bliek" ook alvast maar even komt kijken en in veel geval len iets vindt ook. „Geen en kel bezwaar", aldus Breukho ven, „ik kan twee a drie keer per week een nieuwe hoeveel heid aanvoeren. Veilingen en opkoopadressen genoeg." Een opvallend verschil tus sen echte veilingen en De Uit dragerij is de prijs van arti kelen. De duurste stoel b.v, die De Uitdragerij momenteel binnen haar muren heeft kost ƒ25, de goedkoopste ƒ1,50. Beiden zijn nog goed, sterk en bruikbaar. „Kapotte spullen verkopen we niet, het moet allemaal nog bruikbaar zijn. De prijzen kunnen zo laag blijven omdat we verkopen tegen de prijs waarvoor we het ook inkopen. Er gaan een paar kwartjes bovenop, maar winst hoeven we niet te ma ken. Het verkopen van deze spullen vormt namelijk voor geen van ons het hoofdinko men," aldus antiquair Breuk hoven. De twee „uitersten" die in De Uitdragerij verkocht wor den zijn een antiek bed (ƒ650) en een vaas (75 cent). Alles wat daartussen in zit is nu óf in de toekomst ook in de win kel te vinden. De Uitdragerij is niet spe ciaal opgericht omdat oude spulletjes tegenwoordig erg in zijn. Breukhoven hierover'; „We hopen dat we op deze manier de mensen kunnen op voeden om wat zuiniger te zijn. Ze moeten niet langer al- les weggooien. Wat voor de één geen waar de meer heeft, -heeft het voor de ander nog wel. Als je ziet hoe vaak er een bankstel m de kraakwagen van de reini ging gaat! Wéér een boom maar ten dele gebruikt, want meestal is zowel het hout als de stof e.d. nog goed. Die bo men blijven we natuurlijk toch wei omhakken, maar als iemand in plaats van een nieuw bankstel er eentje bij mij haalt, blijven er toch in eik geval een paar bomen staan, en dat is altijd meege nomen. Terug naar de natuur, terugdringen van de consump tie, beperken verontreiniging e.d., dat.rit in de eerste plaats achter De Uitdragerij," aldus Broekhoven tot slot. TELEAC 18.15 Nederlands voor bui tenlandse werkn., herh. ies 4 NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal VARA 19.05 F.C. Avondrood NOS 20.00 Journaal VARA 20,20 Daar komen de schut ters 20.30 Koning Klant 21,35 Houd Portugal vrij 21.40 Spelen met muziek 22.25 Man over de vloer 22.50 Om met Ischa te spre ken 23.25 SYMBIOSE NOS 23.29 Journaal MORGEN NOS/NOT 10.45-12.00 Schooltelevisie TELEAC 12.15 Flexibele school, herh. les 2 NOS/NOT 14.00-1450 Schooltelevisie EO 15.00-15.30 Van Hart tot Hart NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal TROS 19.05 De man van zes mil joen r 20.00 Journaal TROS 20.21 Dag, dag, heerlijke lach 21.20 Pepper 22.10 Aktua TV NOS 22.50 Journaal VARA-voorzitter André Kloot verschijnt vanavondop het scherm (Nederland 1, 21.35 uur) om de opbrengst bekend, te ma ken van de actie „Houdt Portu gal Vrij", die 25 januari werd. gehouden. Ook zullen de prijs winnaars bekend worden ge maakt. Deze avond ook (in plaats win op vrijdagavond) het gesprek van Ischa Meijer: Marcel var. Dam, oud-joumalist Henri Knap en schilderes Ans Wortel praten' met Ischa. Andrd van Duin ver koopt zijn grollen vanavond vanuit de Rotterdamse schouw burg. DUITSLAND I 1&05 Petektjyeburc Argusauge 11.40 Akt, 1920 Tussen FHmera en beeldscherm 19.48 Intermezzo 20.D0 Joum. en weerber. 20.15 Akt 2LOO Hit-Journaal 2L45 De wetenschap van het lange leven, doe, 2230 JoumaaL DUITSLAND II V 18.20 Tekenfilms 18.55 'MamzelmSnnchen 19.00 Joum. 1920 Wie dürfen Sie entschei* den* Rechtszaak 20.15 Querschnitt: Fantasie der schepping 21.00 Joum. 21.15 Der Meister und Margarita, film 2255 Joum. DUITSLAND III 18.00 Sesamstrasse IS.30 Franse taalcursus 19.00 Zandmannetje 19.45 Nws uit Noord- rijn-Westf 1925 comment 20.00 Joum. en weerber. 20.15 Ordnung muss sein 2L00 Mo nitor in het kruisvuur 21J0 Der Tunnel 2215 Die ungewisse Botschhft 23.00 Joum. BELGIE (NED) 18.00 Calimero 18.05 Pro gr. voor de kleintjes 18^0 'The Partridge Family 18.45" Instruct pro gr. 19.15 Sport 19.39 Meded. en weerber. 19.45 Joum. 20.15 Hud, film met Paul Newman 2205 Pro gr. over bokssport 2255-23.15 Joum.. met onder meer Wet straat HILVERSUM I P P.: 18.19 G P.V. TROS: 18JO Nws M.41 A Ia carte* operamuz. EO: 20.00 Reformatie en Reveil 20.15 Finale voor u 21.15 Avond- overdenkmg 2L30 DE VRUE GEDACHTE. NOS: 21.45 Eurolight 2225 BOND ZONDER NAAM NOS: 2230 Nws NCRV: 2240 Hier •en nu NOS: 2250 Hobbyscoop 23.20 NOS.- Jazz Jazz in Aktie 23.55 Nws. HILVERSUM TI 18.00 NWS 18.11 Klankbord 18.30 Jeugd- toer 19-00 Kerkorgelconecert 19.25 Wij heb ben een woord voor de wereld gewijde koorzang 19.45 Bijbelstudie NCRV: 20.00 Nws 20.05 Overdenking 20.15 Les Indes Ga- lantes. Rameau (verkorte versie) 2213 Ld- t era ma 2245 NCRV-Vocaal ensemble 23 M Vrijdag leert praten, hoorspel 23.48 Poezie 23.55 Nws. HILVERSUM III NOS: 18.02 Joost mag met eten AVRO: 29.02 Dne loopt achter VPRO: 20.02 VPKO- maandag, met om 21.02 Jazz uit de west 2202 Rik Zaal 23.02 Wim Noord hoek 0.02 Jan Donkers AVRO: 1.02 Continu de nacht door (202, 4.02 en 5^7 RadiojournVARA: Alfred La garde, DINSDAG HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws 7.02 Het levende woord 7.07 Badinerie (7.30 "Nws 7.41 Echo) 8.2* Overweging 8.30 Nws 8.3S Gym. voor de huisvr 8.45 De wonderlijke letter M 9.4Q Schoolradio 10.00 Aubade 10.30 Nws) 11.58 BejaarÖenprogr 11,55 Scheepspraat 1200 Bencht Vastenaküe 1201 Van twaalf tot twee (12.22 Wij van het land 1226 Meded 1230 Nws 1241 Echo 1200 Raden maar) 14.00 Huisbezoek 14.15 Schoolradio 1445 In terlokaal op dinsdag (15.30 Nws) OV: 11-00 Nws uit de Ned. Ant. KRO: 17.10 De huts- geklutste kinderspelen 17.30 Nws 17.32 Echo magaz. HILVERSUM II AVRO. 7.00 Nws 7.11 Ochtend gym. 7J0 Dag met een gaatje, met om 200 Nws ,en om 8.11 Radiojourn 8J0 Morgenwijding NOS: 9.00 Uitgebr report 9.33 Waterst AV RO: 9.40 Sopraan en piano 10.00 Voor df kleuters 10.10 Arbeidsvitaminen (11.00 Nws 11.03-1 LOS .Radiojourn. 11.30 Rondom Twaalf, met om 1L55 Beursber. OV: 1230 Uitzending voor de landb AVRO: 12*0 Kinderen maken muziek 13.00 Nws 1211 Radiojourn 1221 Kerkorgelconc. 14.00 Het hoedje met de groene veer (deel 4) 54J1 Met het oog op luisteren 15.25 Met de mu-' ziek op stap 16.00 Nws 16.03 Radiojoüm 16.05 Gebakken vensterbanken 17.00 Mobiel 17,55 Meded. HILVERSUM III VARA: 7.02 Drie op je boterham 9.03 fep op dne 1L03 Drie draait op verzoek van mensen uit de sportwereld 1203 Drie tusseh de middag: VARA's visite vanuit- 1405 Gesodemeurders, een mieters programma 16.03 Mix. O

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 2