'Schrijfster is niet geschikt voor commercie' Botsing met bromfiets Gemeente doet slooppoging op Korte Achterweg Machinist bestolen schiedam tv/radio Zeilmakerij Als ik er de moed toe heb, ga ik wel meer schrijven ZATERDAG 8 MAART 1975/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Door JEANNETTE RENSEMA „Ik ben een soort lokaas voor dat andere boek, dat van meneer SuttorpDe uitgever geeft dat boek van mij gratis bij dat van hem; de mensen die dan alleen geïnteresseerd zijn in mijn boekje moeten daarvoor dan in feite f 12.90 betalen. Waarom geven ze dat boek van hem niet gratis bij dat van mijIedereen vertelt me dat ze mijn boekje over de Hoofdstraat wel lezen, en dat boek van hem over Schiedam in de 18e eeuw niet; het zou veel beter zijn als ze die boeken los verkochten. Misschien verdiende ik> er dan ook wat aan, nu krijg ik er in elk geval geen cent voor", aldus mevrouw H. van der Ma rei-Mak, schrijfster van „Herinneringen aan de Hoofdstraat en Omge ving". Het boekje van me vrouw Van der Marei is heel persoonlijk geschre ven. Zij schrijft over eert. aantal dingen die ze in haar jeugd op het Hoofd beleefd heeft. Zonder ook maar ergens de indruk te wekken wetenschappelij - ke of historische feiten te spuien, vertelt mevrouw Van der Marei gezellig wat „voor de vuist weg". Hierdoor is het boekje een heel persoonlijk document geworden, en spreek daardoor waarschijnlijk zoveel mensen aan. Het schrijven ervan had ech ter bij mevrouw Van der Marei nogal wat voeten in de aarde. Ze vertelt hierover: „Ik 'zag er eerst geen heil in, ik dacht, ze lachen me toch uit. Ze zullen het wel gek vinden als zo'n oud mensje (ze is 76 jaar, red.) opeens schrijven gaat. Er was ook niemand die mij moed insprak, niemand die me vertelde wat ik goed of fout deed. Als er wat meer stimulans was geweest, was het boek een keer zo dik geioorden, ik heb nu de helft vergeten." Mevrouw Van der Marei hoopt echter dat alle ent housiaste reacties die ze nu krijgt voldoende sti- 1 mulans zullen betekenen om ermee door te gaan. „Als ik er de moed toe heb, ga ik wel meer schrijven" zegt ze. SCHIEDAM - De twee Schiedammers die beiden voor een stukje Schiedamse geschiedschrijving hebben .gezorgd, worden hier geen van beiden een cent rijker .van. Noch voor de schrijver van de „Geschiedenis van Schiedam", drs. Van der Feyst, noch voor de schrijf ster van „Herinneringen aan de Hoofdstraat en Omge ving" mevrouw Van der Marei-Mak maakt het veel uit of er nu twee of tweeduizend exemplaren verkocht worden. Geen van beide auteurs ziet er dan ook veel heil in om door te gaan met schrijven, terwijl voor beiden toch aanleiding genoeg zou zijn. Jufferschool Mevrouw H. van der Marei-Mak: „Ik dien als lokaas voor dat boek van Dr. Suttorp SCHIEDAM - Gistermiddag hebben mensen van Gemeentewerken in een aantal dichtgetimmerde pan den op de Korte en de Lange Achterweg ramen, toilet ten, gootstenen kapotgeslagen en vloeren opengebro ken om te voorkomen, dat er dit weekend nog meer panden gekraakt zouden worden. Ook toen de jongeren de drie woningen al gekraakt hadden, trok de actie nog veel publiek. Door de gemeente gesloopt om bij een eventuele renovatie weer hersteld te worden. .S&p-: NOS 15.00 Journaal TROS 15.02 Boefjes 15.15 Ren je rot 15.40 Snater 16.10 Tros Penalty Bokaal 16.20 Tros Sport NOS 17.30 Samenvatting WK Kunstrijden heren TELEAC 18.15 Duitse les NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18,55 Journaal TROS 19.05 Het zal je kind maar wezen 19.35 Boter, kaas en eieren NOS 20.00 Journaal TROS 20.21 Van hand tot hand 22.20 Sterren kijken 23.00 Wordt u al geholpen NOS 23.30 Journaal 1KOR NCRV 23.35 Het lied van de week NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal KRO 19.05 Peppi en Kokkie 19.20 Kunt u me de weg naar Hameien vertel len KRO RKK 19.50 't Zand 33 NOS 1 20.00 Journaal KRO 20.20 De Berend Boudewijn Kwis 22.00 Brandpunt 22.45 De wereld in oorlog NOS 23.30 Journaal 23.35 Indoor Brabant-Den- Bosch Zondag KRO-RKK 11.00 Euchar.vièring 12.00 Verhalenderwijs TELEAC 14.00 Nederlands voor bui tenlandse werknemers- les 6 16.55 Voetbal- en toto-uitsla gen 1KOR 17.00 Vesper 17.30 Wilde Ganzen NOS 17.32 Sport extra TELEAC 18.15 Engels voor het be drijfsleven - les 11 HUM. VERBOND 22.35 Stichting Steunfonds Praktisch Humanisme NOS 22.55 Journaal IKOR-KRO-RKK 1830 Woord voor woord NOS 18.35 Paulus de Boskabouter 18.40 De Vrijbuiters 19.05 Studio Sport 20.20 1 op zondag 21.10 Journaal 21.15 The Lovers 2L40 Panoramiek 22.05 Beeldspraak 23.05 Journaal 23.10 W.K. Kunstrijden da mes DUITSLAND 18J5 Natuurfilm. 1108 Actualiteiten. UO Lieben Sie Kishort, tv-film. 2100 Journaal. ,en weerbericht.20.15 TV-concert. 22.1$ Trek king van de lottogetallen. Aansl: Journaal en weerbericht 22.33 Chair le poule. Frartt- Italiaanse speelfilm uit 1363. Q20-8» Jour- maal. - DL'fTSLAND 11 18.08 Bonev, tv-se'ie. IfJO Journaal WH Vrolijk muzikaal «pelprogramma. 20.1$ Der Spitsbubenhof. blijspel. 21.40 Journaal 21.4$ Reportages, interviews en lottogttaUen. 23.08 The bodv snatcher, Amerikaanse speelfilm uit 1945. i.18 Journaal. Of ITS LAND 111 JS.30 Mens en werk. 19.00 Zandmannetje 19.05 God en de Wereld- 19.45 Teïe-GramfR» en sport. 20.00 Journaal en weerbericht 20.15 Aktueel filmmaga2ine. 2LOO Yukinojo Henge. Japanse speelfilm uit 1963. 22» Journaal. BELGIÜE N'EO. 1100 Calimerö. 1105 Staf trek. 113$ Een land zoekt rijn. evenwicht 19.45 Journaal. 20.20 De Berend Boudewijn kwis. 21.53 Jazz from Newport. 22.10 Open jacht, lv-film. 23.20 Journaal. ZONDAG DUITSLAND i 1245 Journaal. Aansluitend:*eexiptejf' 13.15 Regionaal journaal. 14.J0 Kinderprogr. 15.00 Kinderprogr. 15-55 Sport. 115I D#r Pfadftnder, tv-sene. 17.43 Portret van een skileraar. li» Journaal en weerber 1153 Verifier»*- gen (Tussendoor: Sport) Aansluitend Bui tenlandse reportages. 20.00 Joumsal en weerbericht. 20.15 Documentaire film XI» Verkiezingen. 21.30 Belle de jour. Fraru- Ilaltaans speelfilm. 23.10 Journaal, kom- mentaar en weerbericht DUITSLAND 11 11*5 Roobarb. Engelse tekenfilmserie. 113* Weekkroniek. 1200 Concert 1258 Weten schappelijk prugr. 1100 Aktuallteiten en muz. 13.33 lm Reich der Wilden Tiere. 13» Kuwterprogr. 14»Informati«ve serie. 14» Journaal. 15.00 Sommerliebe. 18» Reporta ge over toerisme. 17,08 Sport 17» UeM»- digheidsprogr. 1100 Journaal. 18.05 VUf Wal tons. 19.00 Journaal 19.13 Verkiezingen. 21.00 Derrick. 22.00 Journaal, verkiezingen en sport 22J0 Dansmuziek 23» Journaal DUITSLAND 111 I7J8 Task Force Police. 17» Kinderprer'- II» Pwtfach 10 19 50 1130 Informatie! progr. IM» Zandmannetje. 10.05 KultuurpO- ♦iiirfc irr Franhfurt. 1*» naai en weerbericht 20.15 Aktualiteitenni»" gazme. 21.00 Spelprogr, 21.45 Amusements- progr. Aansluitend: Journaal. BM.G1E NED. isa« Alt en de kameel. 13.15 Gevanetf» .':>ndagmiddagprogr. 17» Tim, jeugdfeuil" leion. I7.M Festival van Vlaanderen. II» Cahmera 18.25 Het meisje van de TV. IJ» Landenkwis. 19.40 Mededelingen. 19.4» Journaal. 20.00 Sport 20-40 De geriwonpfn reizen van MoriU August Benjowski 23»» Ook dit i» leven - Garcia de kapper Journaal. Zit noo' radio pag Mevr. H. van der Marei- Tak Schiedam slecht voor z'n geschied schrijvers Na de eerste kraakacties van vorige week zaterdag is men op het Stadskantoor toch wel ge schrokken. Volgens wethouder Zijdeveld was men angstig ge worden van mensen die op deze manier een actie ontketenen. Daarbij zei hij. dat de mensen van Gemeentewerken heel na drukkelijk de opdracht hadden gekregen alieert die dingen te slopen, die een eventuele reno vatie van de woningen niet in de wielen zou rijden. Men wilde daarmee voorkomen, dat de si tuatie rond het Bestemmings plan Binnenstad nog niet moei lijker gemaakt zou worden, dan die al is. Wethouder Zijdeveld weet nu al. dat het een ontzettend moei lijke zaak met allerlei juridische voetangels en klemmen zal wer den. om de jongeren uit de ge kraakte panden te krijgen. De jongeren zelf, die over de actie van de gemeente enorm kwaad waren hebben gistermid dag nog getracht een gesprek met het stadsbestuur te krijgen. Burgemeester Lems wilde hen echter niet ontvangen en wet houder Zijdeveld bleek niet oA het Stadskantoor te zijn. Het boek van Van der Feyst gaat slechts tot 1795, een tweede deel zou dus zeer goed mogelijk zijn. Mevrouw Van der Marei weet verschrikkelijk veel van Schiedam en heeft hier veel" meegemaakt, ze heeft bovendien nog in andere straten dan alleen de Hoofdstraat gewoond; ze zegt zelf: „Ik heb nog een hoop ver halen over SChiedam, maar de stimular;.: om die op te schrijven ontbreekt." Het is jammer dat Schiedam zo slecht voor zijn schrijvers zorgt; tussen het „geers geld" en „geen vervolg-boek" bestaat na tuurlijk wel degelijk verband. Op deze manier wordt aan een aantal inwoners van Schiedam die geïnteresseerd zijn in hun stad, een stuk informatie ont houden. Die interesse vloeit waarschijnlijk niet alleen maar voort uit het 700-jarig jubileum, ook de huidige aandacht voor vroeger zal er mee te maken hebben. Van de „Geschiedenis van Schiedam" is vrijwel de gehele eerste druk uitverkocht en is een tweede druk in aantocht. Het boekje van mevrouw H. van der Mare! is niet los in de win kel te koop, het moet samen met een boek van dr. L. C. Suttorp over Schiedam in de 38e eeuw gekocht worden. Voor de prijs van 12Ü0 kunnen beide boeken aangeschaft worden, veel men sen lezen echter (voorlopig?) al leen het boekje van mevrouw Van der Marei, omdat dat meer aanspreekt. Dat haar werk nu geen enkele financiële waarde ring ondervindt is wel triest. Een tentoonstelling over Schiedam in het bejaardentehuis De Harg. waar mevrouw Van der Marei zelf ook woont, vorm. de de aanleiding voor dit boekje over het Hoofd. In die tijd had ze al het een en ander over haar jeugd op het Hoofd ge schreven, maar na die tentoon stelling kwam ze met de heer J. van Peit (directeur van de drukkerij De Eendracht) in aan raking. en hij wilde wel iets van haar uitgeven. Toen werd echter ook de afspraak gemaakt, dat mevrouw Van der Marei niet in de opbrengst zou delen, ze zou er zelfs geen cent voor krijgen. Van die afspraak heeft ze achteraf nogal split, maar er is volgens haar niet. meer aan te doen. Een groot deel van de dingen waarover mevrouw Van der Marei in haar boek schrijft, heeft ze, zittend naast haar va der op het zeilmakersbankje op gedaan. „Al die vissers en zee lieden lieten bij mijn vader hun zeil repareren en vertelden on dertussen de leukste verhalen. Ik weet niet hoe het komt. maar ik heb alles onthouden. Alle an dere gebeurtenissen heb ik alle maal zelf meegemaakt. Dat is dan ook het verschil tussen dat boek van Van der Feyst en dat van mij. Hij hoefde maar een boek uit een rek te trekken, te lezen en er daarna uit citeren. Ik heb alles zelf beleefd, zeif de drank geroken en de teerlucht, overstromingen in de Gorzen meegemaakt" Een groot deel van alles wat ze vroeger gehoord en meege maakt heeft, staat echter niet in haar boek te lezen, omdat me vrouw Van der Marei, zoals ze zelf zegt. dan namen moest gaan noemen en dat durfde ze niet zo best. En om alle nabestaanden van haar vroegere medebewo ners in de Gorzen af te lopen, zag ze ook niet zo erg zitten. Over dat deel van haar jeugd waarover mevrouw Van der Marei niet geschreven heeft vertelt ze: ..Ik was na de lagere school graag naar de Jonge Juf ferschool gegaan, maar dat was er voor mij niet bij. Ik had tien broertjes en zusjes, en dus moest ik moeder helpen in de huishouding Ik heb nog gevierd dat ik 12h jaar thuis geholpen had'" „Ik kom nog wel eens op het Hoofd, maar het is er nu hele maal uitgestorven. Iedereen wandelde vroeger voor gezel ligheid wel eens naar het Hoofd, het was toen een soort centrum van de stad. Mijn ouderlijk huis is nu dichtgemetseld; er zal nu niemand meer in angst zitten voor het hoge water. Maar dat heb ik nog vaak meegemaakt, hoor. Of dat de mannen in hun blauw-katoenen onderbroek midden inde nacht naar de branderij schuifelden, dat zie je niet meer. Op die branders had den we toen een liedje: over de Transvaalse Boerenoorlog was toen een lied, dat ging „Kent gij het vo'.k van hel denmoed. en toch zo lang geknecht?" Wij zongen toen altijd „Kent gij het volk in hun on derbroek, bekend als brandersknecht?" „Ach, het was toch een gezel lige tijd hoor, ik verlang er nog wel eens naar terug", aldus me vrouw Van der Marei-Mak ten slotte. Volgens de directeur van uitge verij de Eendracht, de heer J. van Pelt, hoeft mevrouw Van der Marei er niet op te rekenen dat er nog een tweede druk van haar boek "Herinneringen aan de Hoofdstraat en Omgeving" verschijnt. Aan mevrouw Van der Marei had bij verteld dat het boek bijna uitverkocht was, en dat bij een tweede druk er misschien wel wat financiële te gemoetkoming voor haar vanaf kon. Die tweede druk komt er waarschijnlijk nooit, want, zo zegt de heer V?- Pelt: "Van de 1.600 exemplaren (zowel van Suttorp als Van der Marei dus) zijn zo'n 3 i 400 verkocht" De reden waarom mevrouw Van der Marei niet voor haar schrij verij betaald wordt, wil de heer Van Pelt ons niet onthullen. "Dat Is een particuliere af spraak die niemand wat aan gaat, daar heeft u niets mee te maken." Krijgt meneer Suttorp wel een deel van de opbrengst? Van Pelt: "Dat gaat u ook niets aan. Het zijn trouwens twee' heel verschillende zaken. Me neer Suttorp schrijft vanuit een wetenschappelijke achtergrond, en op een heel ander vlak. We kunnen het mevrouw Van der Marei niet kwalijk nemen dat ze herinneringen ophaalt; dat is leuk voor een aantal oudere mensen, maar op zichzelf geen commercieel verkoopbare zaak. Mevrouw Van der Marei is trouwens naar mij toegekomen om te vragen of ik het wou uit geven." Ze moet het dus zien als een gunst dat u het überhaupt wilde drukken? Van Pelt: "Als u dat zo wilt konkluderen, moet u dat zelf weten." SCHIEDAM - Onbekenden hebben uit de hut van de En gelse machinist J. L. 550 dollar en 190 gulden gestolen. De En gelsman is opvarende van de Wavecrest, die bij Wiltorv-Fije- noord in dok ligt. Volgens de politie svas de hut van de man niet afgesloten en kon het geld uit de afgesloten kast worc°n gestolen, omdat de sleutel daar van onder het bed van de ma chinist lag SCHIEDAM - De 85-jange G. v. W. is met een hersen schudding door d<* GG en GD naar het Gemeenteziekenhuis 1 vervoer en daar opgenomen. Hij liep zonder uit te kijken tussen geparkeerde'auto's door de rij baan van de Nolcnslaan op. De 17-jarige W. H., die daar op zijn bromfiets reed kon de bejaarde man niet meer ontwijken en kwam - (net hem in botsing, j -waardoor de man op straat viel. Zoals bekend kraakten daklo ze jongeren vorige week zater dag een aantal dichtgetimmerde panden aan de Laan. Het besluit om in de panden dusdanige vernielingen aan te richten, dat ze voorlopig niet r-»- e- Vv «•••nCl r- K i-> n r- n b t OTt n AX- O W'"auut £»*-■* den worden, werd gistermorgen op het Stadskantoor genomen. De jongeren die hun pian om nog meer panden in het dicht getimmerde stadscentrum te kraken de mist in zagen gaan, deden een wanhopige maar ge slaagde poging om nog een aan tal panden te redden en kraak ten drie woningen. Vw het kraken werd zelfs tijdelijk het gereedschap van de mensen van Gemeentewerken ..geleend". Gistermiddag besloten de jon geren al om vannacht nog een pand te gaan kraken en om de komende dagen hardere acties te voeren. Daarbij zeggen ze maar een doel voor ogen te heb ben: de binnenstad laten zoals rip?;* jv rfx5t»ci2 2Y2i üt lx? den valt. De mensen van Ge meentewerken gingen dusdanig te werk, dat eerst een dichtge timmerd pand werd opengebro ken. Daarna sloeg men een aan tal zaken kapot en timmerde men de panden weer dicht. Zo wel het slopen als het kraken bracht tientallen mensen op de been. De politie die werd ge waarschuwd kwam te laat op de Korte Achterweg, om nog iets tegen de kraker* te ondernemen.

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 2