Eerst onderzoek naar achtergrond van schenking 1 Voorlichting over huursubsidie Woudhoek krijgt er acht schoollokalen Aanvragen voor hinderwetvergunning 1 ^Beatrixpark wordt pretpark, waar geen rust ie vinden i§*; PSP en PPR demonstreren tegen aanschaf ultramoderne straaljagers Tegen tram gelopen tv/radio deöerlandl Schiedam Snelheidscontrole Gift Elitaire sport jE. radio •*BW VRIJDAG 4 APRIL 19-75/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 2615205 266646 SCHIEDAM Voordat het college een standpunt in neemt over het accepteren van een gift in de vorm Van «en midgetgolfbaan. gaat wethouder C. Bolmers met de schenkers van de baan praten om wat meer achtergrondinformatie te krijgen. De bouwaanvraag ervoor is door de commissie woningdienst (Dit is een advieseominissie van het college. Bij een standpuntbe paling kan het college van b. en w. het advies van de commissie naast zich neerleggen red.) unaniem afge wezen. Ook wethouder C. Zijdeveld was toen tegen het verlenen van de bouwvergunning. Vast staat, dat men binnen het college niet zo gelukkig is om een midget golfbaan in het Beatrixpark aan te leggen. Het zou best wel eens kunnendat er geen midgetgolfbaan in het Beatrixpark komt. Enkele zgn. serviceclubs hebben echter nog steeds het plan om Schiedam zo'n baan te schenken. Een midgetgolfbaan zou dan in de buurt van de kinderboerderij en het theehuis van het park aangelegd moeten worden. SCHIEDAM -.Om te voorkomen dat iemand een té groot deel van zijn inkomen aan huur moet besteden, is het sinds kort mogelijk om hiervoor subsidie te krijgen. Voordat deze subsidieregeling in werking treedt wordt daarover èen aantal voorlichtingsdagen gehouden. Op deze voorlichtingsdagen, is het zowel mogelijk om geholpen te worden met hèt invullen van de formulieren, als het krijgen van informatie over deze nieuwe vorm van huursubsidie. Alleenstaanden BEZWAREN TECPXAA& WGETGOLFBAA'S Uit Het Vrije Volk van donderdag 25 maart. rwsaap SCHIEDAM - Het liefst had ik m'n his torische kostuum aangetrokkenmaar het is nog niet hele maal klaar, want ik heb er nog geen kou sen bij", zei wethou der Bolmers gister morgen op het Stads kantoor, toen hij als voorzitter van het feestcomité de eerste flessen Proosje in ontvangst nam. Men wil de levende Proosje tijdens alle feestelijkheden vaker op laten drave n. Deze school op het Faassenplein (Woudhoek) krijgt vóór het begin van het nieuwe schooljaar gezelschap van nog twee scholen. Proosje liet het feestcomité proeven van Proosje. r~ Nog niet zeker of gemeente ilidgetgolf be an zal accepteren niiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiüiiiniii SCHIEDAM Bij een radar controle op de Burgemeester van Haarenlaan heeft de politie slechts één snelheidsovertreder aangehouden. De controle werd daar tussen tien en elf uur ge houden. De aangehouden auto mobilist reed met een snelheid van fin kilometer. !!lll!lll!l!!l!llli)l!l!!ll!ll!llllllllillliliil!l!lilll!lll}ll Een aantal instanties zijn al jaren bezig om in Schiedam een midgetgolfbaan te krijgen. De zgr». serviceclubs: de Tafelronde, de jjonsclub en de Rotaryclub voeren op dit moment een aan tal acties om de stad ter gele genheid van het eeuwfeest zo'n baan te schenken. De baan zou dan bil de kinderboerderij en het theehuis m het Beatrixpark moeten komen. Geruchten, dat nog deze maand met de aanleg van de baan begonnen zou wor den en dat de midgetgolfbaan volgende maand al open zou zijn, berusten op onwaarheden. Nadat het college een standpunt beeft ingenomen over de gift, moet ook de gemeenteraad nog een besluit nemen en het is twijfelachtig of dit punt deze maand al op de raadsagenda zal Staan. Wethouder Zijdeveld zei ons over de gift van de serviceclubs: ,-Je kunt nu eenmaal niet zeg gen: Dankuwel maar we moeten het niet- „Zowel binnen als bui ten het college van b, en w. zijn er echter wel mensen, die beslist geen midgetgolfbaan m het Bea trixpark willen hebben. Zo'n baan trekt meestal" een. hoop mensen, en.dat zou een.negatie ve invloed op de functie van het park kunnen hebben. Wethouder Bolmers moet voor het collage duidelijkheid zien te krijgen over alle vaagheden die er bestaan rond de schenking van de midgetgolfbaan. In een gesprek met de schenkers moet hij te weten zien te komen, wat voor financiële consequenties de j schenking voor de gemeente heeft De midgetgolfbaan zal geëxploiteerd moeten worden en nog niet is bekend, wie dat gaat doen, Inhet gesprek met de schenkers zou wethouder Bol mers er over moeten praten of het niet verstandiger zou zijn, om een andere en betere plaats voor het aanleggen van de mid getgolfbaan uit te kiezen. Tijdens de woningdienstcom missie waar het verlenen van een bouwvergunning voor de aanleg van baan werd afgewe zen, zeiden een aantal commis sieleden al het midgetgolfen maar een elitaire sport te vin den. Daarbij zou zo'n baan. Waarschijnlijk wel zoveel men sen trekken, dat er bij het park een parkeerplaats zou moeten komen. Wanneer het geschenk van de serviceclubs op de agen da van de gemeenteraad komt. is het wel zeker dat het college van b. en w. een duidelijke uit spraak zal doen over het al dan met accepteren van de gift. Zoals wij in Het Vrije Volk van 25 maart al schreven maakt een bewoonster van Schiedam- Noord zich zorgen over de toe komst van het park wanneer de midgetgolfbaan wordt aange legd. Mevrouw N. de Jong denkt dat met de komst van zo'n baan het Beatrixpark verandert van pen nu nog betrekkelijk rustig park in een soort pretpark. In haar strijd tegen de aanleg van de midgetgolfbaan heeft ze nu een brief naar de raadsfractie van de Partij van de Arbeid ge schreven met het verzoek, of deze fractie er voor kan zorgen, dat er geen midgetgolfbaan m het park komt Volgens me vrouw de Jong zou het geschon ken bedrag veel nuttiger besteed kunnen worden Op dinsdag 8 en woensdag 9 apnl zitten enkele gemeente ambtenaren in het dienstencen trum „De vier molens" om in lichtingen over deze huursubsi die te geven. Zij zijn hier 's morgens van 9 tot 12uurl5, en van half twee tot 16uurl5. De donderdag en vrijdag daarop (10 en 11 april) worden twee voor lichtingsdagen gehouden in het dienstencentrum „De Woud- hoek", bij de Heyermansflat (op dezelfde uren als in De vier molens)' Deze nieuwe subsidieregeling is in het leven geroepen omdat de bestaande regeling (over heidssubsidie aan gemeenten, woningbouwverenigingen en verhuurders) niet in alle geval len voldeed. Vóór veel huurders- bleef de huur toch nog te hoog in verhouding tot hun inkomen. Voor deze nieuwe huursubsi die komen diegenen in aanmer king die j'aarlijks meer dan ƒ1490 en minder dan ƒ5400 aan huur betalen (voor bejaarden ligt die maximum-grens hoger): het inkomen van de aanvrager moet onder de ƒ30.000 liggen; terwijl de legelmg geldt niet voor alleenstaanden onder de dertig jaar. Voor alleenstaanden - die niet gehuwd zijn of geweest zijn is het niet mogelijk deze huur subsidie te krijgen, zolang ze jonger zijn dan 30 jaar. Er wordt op het moment naar een mogelijkheid gezocht om ook deze groep subsidie te geven; een regeling hiervoor is al in voorbereiding. Na de voorlichtingsdagen in De vier molens en De Woud- hoek kan men vanaf 15 april voor informatie over huursubsi die terecht op het Stadskantoor bij de Afdeling Algemene zaken op de tweede etage. Hier kan men vanaf 's morgens 9 uur tot kwart over 12 voor informatie aankloppen. Diegenen die over de periode 1974/1975 al huursubsidie hebben gekregen, krijgen Automatisch een aanvraagformulier voor de ze nieuwe vorm van subsidie in de bus. Proosje zit nu ook in een glaasje i SCHIEDAM - In samenwer king met andere groeperingen hebben PPR en de PSP voor aanstaande zaterdag een mani festatie mUtrecht georgani- j geerd, waar tegen de aanschaf j van andere straaljagers gede monstreerd zal worden. Vanuit Rotterdam zal zater dagmorgen een aantal bussen richting Utrecht vertrekken; de bussen vertrekken om kwart «ver twaalf van het terrein ach ter het Groothandelscentrum. SCHIEDAM Nadat zij op de Rotterdamse Dijk met haar i hoofd tegen een tram was opge- 1 lopen, moest de 64-jange roe- j vrouw G. K. v.d. Z. met een lichte hersenschudding in het j Gemeenteziekenhuis worden op- f genomen- Zij liep op de dijk en 7-ag de tram niet aankomen die, volgens de politie, met een raa- snelheid op haar af kwam. f V f y d - "f V AA Met Proosje op de bok waren 72 flessen kruidenbitter en 72 flessen korenwijn, die allebei de naam Proosje dragen in een Jan Plezier naar het Stadskantoor gereden. Deze 144 flessen waren een geschenk van de maker van de dranken voor het feestcomité. Terwijl alle leden van het feestcomité allemaal uit hetzelf de glaasje een eerste voorzichti ge slok van de kruidenbitterli- .keur Proosje namen, keken Proosje zelf, zijn geestelijke va der Harr Wiegman en de maker van de drank distillateur C. No- let toe. Volgens Carel Nolet moet het verleden in de kruidenbiter-li- keur tot uiting komen. Begin november vorig jaar kreeg hii het idee om zo'n drank onder de" naam Proosje op de markt te brengen. „Toen ik het idee kreeg, dacht ik, dat lukt vast wel. Maar na verloop van tijd wist ik eigenlijk niet waar ik aan begonnen was", zei hij gis termorgen. Op een avond belde hij vnj Iaat zijn vader op met de mededeling: „Pa nou heb ik *t." Carei Nolet had toen de kruidenbitter Proosje gevonden. Daarvoor gebruikte hij een re cept uit 1694 van Jan Lucassen Nolet die Poorter van de stad was en hoofdman van het Schiedamse Stokersgilde. In de 'ifrZrtr. SCHIEDAM - Op het Faas senplein in Woudhoek moet voor het begin van het nieu we schooljaar in augustus een klein scholencomplex verrijzen. De openbare school die nu al op het Faassenplein staat, krijgt in augustus ge zelschap van nog twee scho len. De kleuterschool ,,'t Floddertje" (dat nu nog aan het eind van dc Churchijiweg staat) zal naar het plein in de Woudhoek verhuizen, en voor dc St. WilUbrordusstich- ting zullen vier noodlokalen op het Faassenplein gebouwd worden. De kleuterschool 't Flod dertje hulst nu in 4 noodlo kalen bij het Bachplein. Deze noodlokalen zullen tijdens de zomervakantie naar het Faassenplein overgebracht worden, waar ze tegen de reeds bestaamde school aan-,, gebouwd zullen worden. De 1 beide scholen zullen, volgens dc heer Putter van Gemeen tewerken. met elkaar ver bonden worden via een gang. waardoor de integratie van het kleuter- en basisonder wijs een handje geholpen wordt. Het derde „schoolgebouw" dat in de Woudhoek komt (tuisen Faassenplein en Har- reweg) wordt gevormd door de vier noodlokalen voor de St. Willibrordusstichting. Dit worden vier nieuwe lokalen, die ook omstreeks juli/ augustus klaar moeten zijn. De gemeenteraad heelt on langs de bouw van deze noodlokalen, die bestemd zul len zijn voor hel roonis-ka- tholifke onderwijs goedge keurd. Het is nog niet be kend of de lokalen voor ba sis- of kleuteronderwijs ge bruikt gaan worden. De bouw van de/c vier lo kalen gaat de gemeente 987.000 kosten. Voor het bouwrijp maken van het ter rein waar het schooltje komt te staan wordt ƒ58.000 uitge trokken. Het woord „noodlokaal" moet volgens de onderwijs commissie niet worden gele zen, als zou het één ol ande re keet-achtige constructie zijn. Het is eigenlijk een „school grotendeels opge bouwd uit gemakkelijk ver plaatsbare eenheden", aldus die commissie. kruidenbitlerlikeur zitten 36 kruiden. Het enige verschil met de drank uit 1694 was dat Proosje 35 procent alcohol bevat. De bitter waarvoor Jan Lucas sen het recept maakte, bevatte veertig procent alcholol.De kruidenbitterlikeur Proosje gaat ongeveer 11,95 per fles kosten. De korenwijn Proosje is een typisch Schiedams product dat rond 1800 dé drank van de stad was. Carel Nolet noemt de drank een afgestookte moutwijn, die tot korenwijn veredeld is. Van beide dranken heeft wet houder Bolmers vanmorgen een aantal flessen meegenomen naar de Westduitse zusterstad van Schiedam Esslingen. Hij is naar Esslingen 'toegegaan om de bur gemeester ervan uit te nodigen voor de eeuwfeesten, die in mei worden gevierd. Morgen plant hij een aantal dahlia's in de stad, waarbij een tweetal bor den komen te staan, die de be volking van Esslingen op het eeuwfeest attent moeten maken. Om dezelfde reden gaat de chef van Algemene Zaken P. J. Drenth volgende week een be zoek brengen aan de tweede zusterstad van Schiedam het Engelse Wensworth, terwijl wethouder Collé waarschijnlijk eind deze maand op bezoek gaat naar de Franse zusterstad Vien- ae. SCHIEDAM - De firma Len derink aan-de Westerkade (fa brikant van plantaardige en dierlijke eiwitderivaten) heeft aan de gemeente om ontheffing van de hinderwet gevraagd voor onder andere 120 elektromoto ren. Het bedrijf vraagt ook toe stemming om een ondergrondse olietank te plaatsen en chemica liën opslaan Tot 12 april kan schriftelijk bezwaar worden gemaakt tegen het verlenen van deze hinder wetvergunning. Op maandag 21 april is over dit verzoek van Lenderink een hoorzitting op het Stadskantoor, 's morgens om half 11. Dc N.V Afvalverwerking Rijnmond m Rotteidarn heeft bij Gedeputteule Staten een aanvraag ingediend om haar in richting uit te breiden met een rookgasreinigingsinstallatie in het gebouw aan de Prof. Ger- brandyweg. Een exemplaar van deze aanvraag ligt op het Stads kantoor ter inzage. Op 18 april' is over deze aanvraag een hoor zitting in het Rotterdamse ge meentehuis, om 4 uur mid dags NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal AVRO 19.05 AVRO's Toppop 20.00 Journaal 20.21 De Mountiesshow 21.15 Kung Fu, tv-serie 22.05 Televizïer Magazine 22.50 AVRO'S Sportpanora- ma 23.15 Journaal MORGEN TELEAC 10.30 Eenheid in eenheden herh.les 6 11.00 Ned. voor buit, werkn. herh. les 9 11.30 De Ondernemer herh. les 6 NOS 14.53 Journaal AVRO 14.55 AVRO's Sportpanora- ma: The Grand Natio nal 15.25 Geen woorden maar daden 16.15 Bibeiebons 16.55 Stuif es in NOS 17.55 \fK IJshockey Mün- chen TELEAC 18.15 Duits, herh. les 4 NOS 18.45 Faulus de Boskabouter 18.55 Journahl VARA 19.05 The Tommy Cooper Show 19.50-Simon Carmiggelt leest voor 20.00 Journaal 20.20 In de woelige wereld van de Vogel Vrijdag IKOR 23.05 Een koloniaal treurspel <U) 23.45 Journaal De samenstellers van „In de woelige wereld van de Vogel Vrijdag" hebben vanavond - er gens tussen twintig over acht en vijf over elf op Nederland 2. - een voorname plaats ingeruimi voor nieuws uit de landen die zuchten onder fascistische regi-' mes. Regisseur Frank Diamand, cameraman Ruud de Bruijn en geluidsman Bert Koops trokken een aantal weken door de voor malige Portugese kolonie Angola die, alvorens geheel onafhanke lijk te worden, spannende tijden doormaakt. Het amusement dat de AVRO hier op het andere net tegenover stelt omvat het geijkte pakket. Sportpanorama (tien voor elf), Telemziermagazine (vijf over tien), Kung Fu (kwart over ne- - gen) en de Mountiesshow (om twintig over acht). In dit showprogramma ont vangen Piet Bambergen en Renê- van Voor en The Walgardi Bro thers, het Engelse duo Peters and Lee en de steeds populairder ■wordende Albert West. DUITSLAND I 18.05 Oorlog en vrede 18.40 Akt 19.20 Oorlog en vrede 20 00 Joum. en weerber, 20.15 Das Sparschwein, toneelstuk 2100 Int, progr. van de recherche 22.05 Report uit Bonn 2Z3Q Journ. en weerber. 22.45 Dast Sparschwein. vervolg 0.23 Sport 050-055' Joum. DUITSLAND H 18.20 Komische film 18 35 Komische1* Mn 39.00'Journ. 19.30 BuitenL journ. 20.15 Die Strassen von San Francisco. Aansluitend Spass an der Freud 21.15 Journ 21.30 Eto sladkoje siowo swoboda, film 23.50 Joum DUITSLAND III 38.00 TV-kursus 38.30 TV-kursus 19.00 Zandmannetje 39.05 Progr. voor Joegosl. werkn. 19.15 Landen forum 19.45 Nws uit Noordrfjn-Westf. 19.55 Kommentaar 2000 Journ. en weerber. 20.15 Portret van een handelaar met het Oosten 21.00 Weekendfo rum. Aansluitend: Journ. BELG re (NED) 38.00 Paulus de Boskabouter 18 05 In struct progr. 18.35 Korte film over de Ma- rollen 18 45 Sportportr 19.10 Doorgaand- verkeer 19.40 Meded. en weerber. 1945 Joum. 2015 Personal) ty-show van Nana Mouskoun 2100 Sim 21.50 K.T R C. 2220 Journ. 22^30-000 L'drche, film HILVERSUM 1 18JÏ0 Nws, 13.4v Echo. 18.50 Verkenning. 18.58 Marktberichten 19.00 Uit het operette album. 19.30 In antwoord op uw schrijven. 21.00 De blanke top. 22J55 Overweging 22» Nws. 22.40 Goal 23.55-24 00 Nws HILVERSUM 11 18.00 Nws 18.11 Vandaag dit. morgen dat. 18.20 P.P.. van de CHU. VPRO: 18.30 Progr. ovtrz. 18.31 Embargo. 19.30 Radio Vrij Bel-*, gie. NOS- 19.50 Den Haag vandaag. 20™ Nws. VARA: 20.05 Omroeporkest met zang-" solisten. 21.45 Boekennws. 21.55 Hobo en - heckelphon, altviool en piano. 22J0 P< Staalkaart 23.25 Muziek van deze eeuw. 23.55-24.00 Nws HILVERSUM 1U 18.03 De Vakaturebank. 1810 Joost mag niet eten. 19-02 Drie loopt achter. Nostalgie- AVRO: 20.05 Burengerucht met Muziek Made in Germany. 21.02 De Negen-Uur- Show. 22.02 Radiojoum. 22.05 Superdean Dreammachine 23.02 Vanavond Laat 0.02 Radiojoum. 005 Weekend-Muziek-Magan- ne. 1X2 Soullime U.S.A. 2.02 Continu «te nacht door 402 Voor dag en dauw; (Z-®*- 4 02 en 5.57 RadiojournNRCV 6 02-*», Klaar wakker Zaterdag HILVERSUM 1 TROS: 7.00 Nws 7.03 Ontbijt-soos. Nws. 7.41 Aktua. 8.30 Nws. «.36-845 Gymna stiek voor de huisvrouw) 9 OOWegwezeft, met tips voor trips 9.30 Tien-om: kinder programma. 1000 Aktua-Sport. (10.30 Nws) 11.00 Hartje Amsterdam mensen-memo- gen-muziekmuziek 12.!6Wereldgezona- heidsdag 1975 TROS- 12.26 Med t bv. Jand en tuinbouw 12J0 Nws. 12,41 Aktua. i» Tross-Country. 14.00Steiger B gevarieerd programma 15.30 Nws 5 33 Luister uiten thuis 17.30 Nws 17.32 AKTUA-magazine - HILVERSUM II VARA 7.00 Nws 7.11 Ochtend®.mnasUe*. 7.20 ZO - voor alle kinderen die op 8 00 Nws 8.11 Dingen van de dag. 8.23 - gaat verder voor iedereen, met on &35-94Ü Waterst 10.30 Z.I - muziek- en in formatieshow, met om 11.00 Nws 13 00 N*5 13.11 In de Ruoie Haan* zaterdagmiddagca- fe NOS. 15.00 NOS-Jazz. I5JW Gamma va" alpha en beta- 16.00 Nws. 16.03 Het Zwarte Schaap, programma voor Surinamers en Antilhanen m Nederland. U-00 Harmonie en fanfare in Nederland en Europa. Voor Blinden en Slechtzienden. HILVERSUM 111 #41 NCRV: 7.02 Drie op je boterham "J Drie opje boterham met Persvers. 9®3Tv uw d.enst- klassieke muziek. 10 03 bij de koffie. 12-03 Drie tussen de midw Los vast. 14.03 Schrijf es een kaartje. iw* Sportshow.

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 2