Lagere functie voor Dubcek ljuni: gordels vast! Overleg vertraagd, maar onafhankelijkheid op tijd Gala nu Limburgse caféruzie was fataal rnwTFHH Rinus Michels weg uit Spanje Meteen botsing met verdedigers Baader-Meinhof u? Vraag dan met bijgaande bon de nieuwe cadeaulijst. SLAAPKAMERS Vul hem in op de bon! te INFORMATIE OVER BEZORGING: STIER OP DE VLUCHT VERSTOORT HUWELIJKS FEEST zóóó'n Hee^ JA, stuur mij directde keuzelijst voor 'n leuk cadeautje. 1 I s I 1 1 I 1 I I 1 I a Drama in tandheelkundig instituut Deregel De uitzonderingen. En nog een paar tips. Zie pagina 18 SBnisterfevan Vfefteer «i VfeWrslsat In centrum Vechtpartijen Vandaag terug MM - Enkele buien Duitse parachute- springer valt dood op Texel Naar Schalke '04? Chinese machtsstrijd: 2 doden3 zwaar gewonden Slagboom Velu wemeer U kunt hieruit nét zoveel cadeautjes kiezen als u nieuwe j abonnees aanbrengt. Begin voorlopig met één nieuwe abonnee. Weet u er al een? nvelop I (opsturen in een open envelop zonder postzegel naar: Het Vrije Volk Antwoordnummer! 579 Rotterdam) Naam nieuwe abonnee:- adres- plaats- wenst kwartaalabonnement maandabonnement en ontvangt Het Vrij» Voikdeeertt» 2 weken gratis. Mijn naam: adres... plaats: i5 k» 9 if,;;:'.'!; tv rj'N-'iéfiS'.:végjlI - Brand bij rassen- rel in Paramaribo Woensdag 21 mei 1975 31e jaargang no. 8496 HOOFDREDACTEUR. HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 23. Rotterdam tel. 010 14.74.00 Opgeven van Til's (rubriekadverteotics) tel. 010 13.83.80 11.74.11 Vrouw dood bij narcose (Van één onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotterdamse recherche stelt een on derzoek in naar het overlijden van een Meppelse vrouw na een behandeling in het tandheelkundig instituut Epivan aan de Claes de Vrieselaan. Het slachtoffer, de 27-jarige mevrouw G. M. Germs-van Delden overleed gisteravond in het academisch.ziekenhuis Dijkzigt, waarheen zij was gebracht omdat zij niet uit een narcose ontwaakte. De vrouw zou bïi Eoivan (het vroegere Evipan) onder volledige narcose al haar tanden en kiezen laten trekken en na behandeling met een kant-en-Waar-kunstgebit naar huis gaan. Vóór de ingreep zou zy door een aan het instituut verbonden arts zijn onderzocht op bloed druk. hartslag en urine. Deze begeleidde ook de behandeling. Na de behandeling ontwaakte de vrouw echter niet uit narcose. Toen het bijkomen te lang uit bleef zou de arts de Epivan-lei- cting hebben gewaarschuwd." die de GGD inlichtte. Mevrouw Ger- rits-Van Delden werd naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht, waar een tien man sterk medisch team nog heeft geprobeerd haar bij kermis te brengen. Zij over leed later op de avond. Met het overlijden van me vrouw Gemtsvan Delden is "het aantal sterfgevallen onder mensen die zich hebben laten behandelen in een tandtechnisch Instituut in Nederland opgelopen tot vi_. Volgens prof. Burema. direc teur van de Rotterdams,^lG_en GD, werd gistermiddag om tién voor half vijf alarm geslagen. Negen minuten later was de ambulance ter plaatse. Pas om vijf over vijf 38 minuten na aankomst werd het slachtof fer naar het ziekenhuis gebracht. Zie verder pagina 3 eerste kolom ft PRAAG Alexander Dubcek de man van de Praagse Lente in het Tsjechoslowakije van '68. is sinds kort nog verder gedegradeerd. In het hout vesterschap Bratislawa. waarvoor hij de laats.e jaren als inkoper verk- zaam was, is hy nu ge plaatst bij de afdeling be planting. De maatregel tegen Dub- |j eek (en de plotseling veel krachtiger sanpak van dis sidenten Tsjechoslowakije) lyks verband te houden den met de kritische brief die de vroegere partijlei der heeft geschreven aan het parlement in Praag. Toen de brief half april dit jaar naar het westen uit lekte, noemde de huidige partijleider Gustav Husak zijn hervormingsgezinde voorganger een „lasteraar", die wat hem betrof naar het buitenland kon ver trekken. (Van onze parlementsredactie) PARAMARIBO In de Surinaamse hoofdstad zyn vannacht, na een nieuwe brand stichting, rassenrelletjes uitgebroken. De ruiten van een aantal Hindostaanse winkeliers sneuvelden. De politie is in staat van paraatheid gebracht. By de brand werden vijf panden volledig verwoest, twee kregen ernstige brandschade en twee an dere liepen zware waterschade op. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. Het overleg tussen de regeringsdelegaties van Nederland, Suriname en de Antillen is inmiddels na het uitbreken van de branden afgebroken en verdaagd naar woensdagochtend (Surinaamse tijd). Het Surinaamse kabinet kwam vrijwel onmiddellijk na de brand en de rassi-m-etten bij een. Premier Arran toonde zich zeer ontdaan. Zyn Nederlandse ambtgenoot Den Uyl zei: "Het stichten van branden hoort tot de afgrijselijkste methoden om pressie uit te oefenen." De An tilliaanse premier Evertsz. "In heel Paramaribo voelt men de spanning en dat ontlaadt zich in brandstichtingen." De rege ringsleiders geloven echter dat de onderhandelingen over de onafhankelijkheid van Surina me er niet door beïnvloed zul len worden. De afgelopen week gingen al een vijftal houten regeringsge bouwen in en om de hoofdstad in vlammen op. Vannacht wa ren woningen en winkels in het centrum van Paramaribo het doelwit. De brand is vermoede lijk aangestoken in het pensibn Lashley en vandaar overgesla gen naar andere panden m de Watermolenstraat. De brandweer, die pas na twintig minuten arriveerde, werd aanvankelijk gehinderd door het nieuwsgierige publiek. De politie moest enkele malen in de lucht schieten om ruimte voor de blussingswerkzaamhe- den te krijgen. Hysterische vrouwen liepen intussen hui lend door de straten en kon den met moeite dooi- omstan- .ders worden-opgevangen.-- Na de brand braken vecht partijen uit tussen Creoolse en Hindostaanse groeperingen. De ruiten van een Hindostaanse manufacturenzaak sneuvelden. Ook de vensters van winkels van familieleden van de Suri naamse minister Brahim moes ten eraan geloven. De situatie werd extra onoverzichtelijk, doordat de stroom in het cen trum gedurende enige tijd uit viel. Rondom middernacht, tegen half vijf 's ochtends Nederland se tijd, keerde de rust in Para maribo terug. Vanmorgen vroeg zou het koninkryksoverleg weer worden hervat. Vanmid dag zouden de Nedt riandse be windslieden dan via Curacao naar ons land terugkeren. Door dat de besprekingen vertraging hebben opgelopen, houdt men echter ook rekening met een latere terugkeer. Watermolenstraat, Paramaribozes panden in as GENT Een uit het slachthuis gevluchte stier heeft gistermiddag het 10- jarig huwelijksfeest van de familie Rombaut tn Gent grondig bedorven. De deur van het grote huls van de feestvierders stond uitnodigend open voor gasten die binnen konden genieten van tafels vol lekkernijen en drankjes. De losgebroken stier rende door de open deur naar binnen toen het grootste deel van de gasten rustig een borrel zat 1e drinken. In een minimum van tijd ontstond er paniek. De fa milie vluchtte het huis uit en de stier kon toen zijn gang gaan. Nadat het dier uiteindelijk gevangen was, werd de schade aan kapot serviesgoed, glazen, tafels, stoelen en vernielde vloer bedekking vastgesteld op (33.000. •ff Zie ook pagina 5 en pagina 4 Focus wamimeubclen» tjakvicllcn tnz. Nergens tan keus. Fdbfickitooiuatea indastmge- bouw. Goudsesm^et 66. R'ddrn. Tel. ö!0 - n646L Koffie van Niemeyer, pak 250 gram (Van een onzer verslaggevers) VENZELDERHEIDE Bij een caferuzie in het Limburgse Venzelderhelde is vannacht de 64-jarige A. Best uit Afferden neergestoken en dodelijk ge wond geraakt. Hij overleed en kele uren na de steekpartij in een ziekenhuis. Het slachtoffer was op bezoek in het café toen een slepende ruzie tussen twee inwoners van Venzelerheld tot een uitbarsting kwam. De beide mannen zyn aangehouden. Hoe B. bij de ruzie betrokken raak te is niet bekend. Wisselend bewolkt en enkele lokale buien. Matige tot krach tige noordwestelyke wind. Mi nimumtemperaturen omstreek» ies, maxima morgen van tien Kaden aan de kust tot zestien Braden in het zuidoosten van bet land. m*tn zoi 00 «whf OOK oedtf «33 02.82 04 3? 20.3? bei onze aid. abonneeservice 010-14.74.00 (géén ander nummer) maandag 1/m vrijdag lot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen" onder de Stripe (Van een onzer verslaggevers) BEN BURG Op Texel is gis teren de 21-jarige Duitse m''.- talr Michael Dórr, cursist bij het para-opleidingscentrum Texel- Spa tijdens het parachutesprin gen om het leven gekomen. Zijn hoofdparachute ging niet open en hy maakt:- de fout zijn reserve-parachute los te koppe len van het harnas. Samen met vier andere Duit sers maakte hij a's derde een sprong van UOO meter hoogte. Twee van de verdachten die zich in hotel IJf.mnel hadden verschanst, op weg naar de arrcsianimwagei BARCELONA - Rinus Michels. trainer van Bar celona, stapt op bii deze Spaanse club. Michels, wiens contract op 30 juni afloopt, beeft zelf de knoop doorgehakt „Door de besluiteloosheid van het Barcekma-bestuur over verlenging van het contract moest ik andere aanbiedingen steeds af houden." aldus Michels. zelj knoop doorgehakt Michels is vier jaar trai ner bil Barcelona geweest een periode die hem én Barcelona veel succes bracht. Onder xl|n leiding werd het landskampioen schap behaald. Dit seizoen gaat het wat minder: Bar celona staat op het ogen blik op de derde plaats. Als mogeiyke nieuwe ver eniging wordt het West- duiise Schalke 04 genoemd. Van onze speciale verslaggever BERT STOOP STUTTGART Meteen na het begin van het Baader- Meinhof-process dat om negen uur vanmorgen begon is het al tot een botsing tussen verdedigers en openbare aanklagers gekomen. Terwyl de verdachte, Gudrun Ensslm al, enige ir» de zaal door- lopend sigaretten zao te roken en Andreas Baader geamuseerd de zaal in keek, verzocht de advocaat van Uinke Meinhof, Otto Schily, de enkele weken geleden uitgesloten verdediger Claus Croissant alsnog tot het proces toe te laten ais niadsmar> van Jan-C art ft.i-.pe Ulrtka Metnhoj Schily's argument: Croissant mag alleen Baader met meer verdedigen omdat hij als zyn medeplichtige zou gelden, maar wa arom dan niet Raspe? werd door de in rode toga geklede fe derale aanklager Wunder niet direct verworpen. Dr, Wunder kond igde echter aan nu meteen een nieuw verzoek tot uitslui ting van Croissant als verdedi ger van Raspe te zullen indienen De verschijning van Ulrike Meinhof in de rechtzaal was voor de meeste aanwezigen een grote verrassing. De 40-jarige aanvoer ster san de Baader-Meinhof - groep had haar donkere haar m twee vlechten gebonden. Ook door het kleine metalen hriile- t je dat ze droeg zag ze .--uit ais een meisje van achtt. i. ge speeld door een auric n zes tig. Gudrun Ensslin, d. n nchn en medestrijdster van AÖSfia- Baader. zag er het slecht.t uit vaal wit gezicht, blonde piekha ren. een spits vogelkopje Andreas Baader maakte de beste indruk Hy keek spottend de zaal in toen vier gekozen er- dedigers va nde verdachten met een n.et een vvoordengevecht f- nrocedu'-e-kwecties begon nen Het proces kon met eerder bi gmnen zo vond de verdediging voordat een secretaresse van de advocaten die niet tijdig in de rechtzaal had kunen verschijnen op haar plaat", zat Dit verzoek werd afgewezen Ook maakten üe verdedigers bezwaar tegen liet fut dat drie pohtiew »chtmi«ster* zo naad en tuxsen de verdachten zaten dat het vertrouwelijk contact tu-,en verdediging en verdachten daar- door verstoord werd. Man# Loui,.- Becker, een der adv (K-aten van de Baaner-Mem- hof-groep la, in een verklaring v -i- die onderge doken advocaat Haag naar had Moord en doodslag m (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM Twee Chinezen zijn gisteren gedood en drie anderen ern.« tig gewond bij een schiet- en steekpartij in het gokhuis Si Hoi aan de Amsterdamse Geldersekade. De politie neemt aan dat de uitbarsting van geweid het gevolg is van een machtsstrijd om de opvolging in bet gokhuis. Tijdens het uitbreken van de strijd waren er juist twee Amsterdamse rechercheurs in het gok huis aanwezig. Zij hadden de indruk dat het grachtenhuis zowel van de voorkant aan de Geitiersekade ais van de achterkant aan de Prins Hendrikkade werd bestormd. De Amsterdamse politie, die kort na het uit breken van het gevecht met vijftig man ter plaatse was. arresteerde fn totaal 26 Chinezen. Twee van de vermoedelijke f daders werden door gewapende politiemannen weggehaald uit het hotel IJtunnel aan de Gel dersekade. waar ze zich na de schiet- en steekpartij hadden verschanst. De politie nam .vannacht aan dat, althans tegen enkele van de arrestanten, op basis van verkla ringen van omstanders kan wor den bewezen dat ze aan de strijd hebben deelgenomen. Van de beide doden werd er eèn een onbekende man gevonden onder de goktafel in het casino. De andere dode, Wu Chi Ming (13) uit Hong Kong werd aangetroffen op de Prins Hendrikkade, op enkele tiental len meters van de ingang van het gokhuis. In Si Hoi werden, op de mat voor de deur, twee zwaargewonden ontdekt: Chen Chung (£1) en Chan Wal Kung (26), belden uit Hong Kong. Een derde gewonde werd gear resteerd toen hij een café aan de Lange Niezel binnenstrom- pelde. 29e verder pagina 3 gPituurd •en het irojx idhtelt zou v ij „de strijd ili.rne in de il- jrt/etten' /.ie ook pap 3. eerste kolom ARNHEM Om caravans te verhinderen standplaatsen langs het Veluwemeer In te nemen zyn op zeven toegangswegen tet het meer tussen Kampen en Har derwijk slagbomen geplaatst met een maximale doomjhoogte van 1.90 meter. Tn '74 waren er caravanhou- ders dte langdurige vakanties hielden op de stranden. Deze recreatiegebieden zijn echter be stemd voor de dagrecreatie. Wiewilereen cadeautje? i i-

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 1