Gulden zakt ongelukje! Damëité voorop Ingereden op drie meisjes Wickel Kamer leden halen eigen koffie mi liet Hoer Tien miljard méér sociale voorzieningen na overname door communisten 'Heren-insluipers tonen medelijden Koperen Ko op feest van Christina bokken INFORMATIE OVER BEZORGING: Zuid- Afrika kreeg niets' Koekoek mag niet plagen Vrij 1 SI Metgestolen brommer Bel 010-147400 I zonnig Lou Reed-Berlin) The Who-Sell out T98 20 Smash Hits o.a. David Bowie,The Hollies, Dawn, Slade, Roxy music. Bay City Rollers, Family, History of Pop Onrust in Portugal duurt voort mmtrnm lü -wadè Donderdag 19 juni 1975 31e jaargang no. 8521 HOOFDREDACTEUR herman wigbold Hoofdkantoor: Witte de Wlthstraat 25, Rotterdam tel. 01011.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 13.63.80 14.74.11 „AMSTERDAM Voor het eerst in lange tijd is de Neder landse gulden gisteren ten op zichte van andere belangrijke munteenheden iets in waarde ge daald; De oorzaak hiervan ligt in. de bekendmaking uit de zoge naamde „Voorjaarsnota" dat het begrotingstekort van Nederland waarschijnlijk zal verdubbelen: in plaats van de geraamde 5 miljard gulden, 10 miljard. ens (13)011 "ar(1#n- 'n onder zandlawine (Van een onzer verslaggevers) DALFSEN Twee jongens van 13 jaar zijn gisteravond in het Overyselse Dalfsen door verstikking om het leven ge komen, toén ze bij het spelen op een zandafgraving bedolven raakten onder grote hoeveelheden zand. Het ongeval werd ontdekt door. een voorbijgangerdie bij de afgraving de fietsen en jas sen van de jongens zag liggen. Toen de politie met vrijwilligers begon te graven,' stuitten zo 'op een - door de jongens gegraven - hol. Daarin bleken de lichamen te liggen. Een arts constateerde dat de rug van één van de jongeris ge broken was. WW? Danielle Decure is niet al leen de eerste vrouwelijke piloot van Air France, maar ook de eerste pilote die een uniform draagt dat ontwor. pen is door couturier Pierre Balmain. Danielle, die vracht- en postvliegtuigen bestuurt, presenteerde haar uniform gisteren op het Pa- rijse vliegveld Charles de Gaulle. Sexfiimshuren?6v. 25.- BALI, Broersveid 42, S'dam lel. (010) 265338. Geopend van 10 lot 18 uur- dond. koopav. Lep. vereist. ROTTERDAM De Rotter damse politie heeft vandaag de 14-jarige Rób van S.-aangehou den, die gisterochtend in Om moord op een gestolen brom fiets was ingereden op drie meisjes. De 8-jarige Nina van der Hoek liep hierbij ernstig beenletsel en schaafwonden op. Bij de aanrijding, üp het fiets pad tussen de Albert Schweit- zerplaats en de busbaan, sioeg de jongen over de kopenraakte met zijn been onder de brommer bekneld. Nadat omstanders hem overeind hadden geholpen, maak- hij zich uit de voeten. Volgens de politie is de scho lier. die een gebroken sleutel been, een shock, een hersen schudding en schaafwonden over zijn hele lichaam blijkt te heb ben opgelopen, vanmorgen door zijn moeder aangegeven. De brommer was gestolen uit een kelderbox aan de Curieplaats in Ommoord. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Binnen twee jaar kan de prostitutic- overlast op Katcndrecht teruggedrongen zijn. Minister Van Agt heeft (Rotterdam gevraagd over twee maanden een ver huisplan voor bordelen op tafel te leggen. De gemeente is op zoek naar vestigingsplaatsen voor vcrmaakccntra. De Katendrechtse bordeelhou der J. van Oostenbrugge, de eer ste kandidaat dle-.zich gemeld heeft voor de exploitatie van een eroscentrum, noemt Het Witte Huis als serieuze mogelijk heid voor de veestiging van een superbordeel. Minister Van Agt zal de Rot terdamse poging om greep te krijgen op de prostitutie juri disch niet dwarsbomen als vol daan wordt aan drie voorwaar den. De verhuizing van de bor delen mag geen uitbreiding van de prostitutie inhouden. De ge meente mag zich zelf niet met de exploitatie van de eroscentra bemoeien. De centra moeten bui ten de woonwijken komen. De reacties in de wijken op de toezegging van Van Agt zijn ver deeld. Een woordvoerder van de Katendrechtse Middenstands Vereniging, waar veel bordeel houders. souteneurs en barex- ploitanten lid van zijn, zegt: „Wij laten ons niet zonder slag of stoot van de Kaap wegvoeren. Wij hebben hier geld geïnves teerd. Dat laten we niet zonder meer afpikken. De gemeente probeert de bordeelhouder de Witte Huis: eroscentrum nek om te draaien, om het zelf te kunnen worden." De Aktiegrocp Redt Katcn drecht zegt:. „Van Agt heeft wel vaker dingen beloofd en later weer ontkend.' Jan Stratemans van de actiegroep Middelland, die strijd voert tegen de groeien de prostitutie aan de Nieuwe Binnenweg, zegt: „Die verhui zing is goed. als het maar niet alleen gaat om do verwijdering van straat prostitueé's. Die geven nog het minste overlast. Juist de bars. sexshops en rendez- vous-huizen verpesten de leef baarheid." Bij de verplaatsing van de prostitutie denkt de gemeente aan niet meer als zodanig ge bruikte haventerreinen of hotels. In een nota hebben B. en W. vijf mogelijke vestigingsplaatsen met name genoemd: Hofplein. Wee na. Charloise Hoofd. Brienen- oord-eiland en het oude terrein van de' Drinkwaterleiding aan de Honingerdijk. Zie verder pagina 3, i iA RXX (Van een onzer vers-Iaggevers) ROTTERDAM De Rotter damse straatmuzikant Koperen Ko is uitgenodigd om de festivi teiten rond het huwelijk van prinses Christina op te luisteren, j Volgende week donderdag zal hij twee keer twintig minuten optreden voor Christina en Jor ge. die dan op Huis ten Bosch een dansfeest geven. Stralend van geiuk zei Kope ren Ko vanochtend dat zijn grote harte wens in vervulling is ge gaan. „Voor de andere prinses sen heb ik al gespeeld. Christina maakt het rijtje vol. Zij zet de kroon op mijn werk." (Van onze parlemcnts- redactie) DEN HAAG De stich ting die het restaurant van de Tweede Kamer beheert, gaat krachtig bezuinigen. Daarmee hoopt men de kosten te kunnen-Verminde ren met 366.000 gulden. Met name het personeel van de Kamer en de frac ties. evenals de parlemen taire pers. dreigt de dupe te worden van de bezuini gingswoede. ZU zullen zich moeten behelpen met thee- cn koffie-automatcn. Het buffet van de parlementaire pers zal worden gesloten. Kamerleden eh hun gas ten zullen niet meer be diend worden op hun ka mer, maar hun drankjes zelf moeten gaan halen. Onder het personeel van de Kamer is onrust ontstaan omdat men vreest dat een aantal personeelsleden op straat zal komen te staan. (géén ander nummer). Vioog noorde ofd.obonnts-service maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen' onderdeStrips Droog, vrij zonnig en maxi mumtemperaturen van 19 graden. Aan zee tot 25 in het binnenland. Vannacht weinig wind en mi nimumtemperaturen omstreeks 9 graden. Overdag meest matige wind uit zuid tot zuidwest. ion' meen G op ooddr op onder ■30 Juni '04.19 21.03 17.50 01.54 Dooble Brothers Apache Shadows, A world without love - Peter and Gordon, Shapes of things- Yardbirds, Walkin' back to happiness Helen HA* Shapiro, Move It - fy TV Cliff Richard 2 Bel 0lA-2§6533alsu niet weet waar het dichtstbijzijnde Radio Modern tiliaal is. NEW YORK Een .geheimzinnige Ameri kaan, die de afgelopen twee jaar minstens 609 nietsvermoedende vrouwen per telefoon lastig viel, had zó'n goed verhaal dat zyn slachtoffers veelal zon der morren deden wat hij wilde en dat was meestal sex. Zijn werkwijze was altijd eender. Hij belde op en deelde mee dat hij inspecteur van poli tie was. Vervolgens waarschuwde hy met klem voor een ma niakale kidnapper: „Wc houden cr reke ning mee dat hij het op uw familie gemunt heeft. Mocht hij u be naderen, doe dan pre cies wat hy u opdraagt. Wij houden uw tele foon en uw woning in de gaten en zullen ty- dig ingrijpen." Later op de dag bel de hij dan weer op met licht verdraaide stem: „Ik heb een lid van uw familie te pakken. Als u 'm nog levend wil te rugzien, doe dan pre cies wat ik zeg." Ver volgens eiste hy geld. Of sex. Of allebei. Het slachtofer, dat zich veilig en belang rijk waande, kreeg dan opdracht zich uit tc. kleden, de deur van het slot te doen en geblinddoekt op bed te gaan liggen. „Ik kom eraan." Uiteindelijk lijkt de zwendel nu te zyn stukgelopen cn de po litie arresteerde de 22- jarigc werkloze verte genwoordiger Robert Schwartz. PIJNACKER Deskun digen van de Explosieven Opruimingsdienst taxeren de schade, die een per onge lijk afgeschoten Duitse oorlogsgranaat gistermiddag aan de woning van de Pijn- ackerse familie Van der Heijden aanrichtte. Hoewel rondvliegende granaatscher- ven ook in de omgeving van het, huis insloegen, raakte niemand gewond. (Zie verder pagina 3) ROTTERDAM TJNI-office, een Rotterdams bcdrjjf dat plug gen cn stekkers levert, ontkent rechtstreeks te hebben meege werkt aan de in richting van het elektronische afluisterstation Ad vocaat bij een raarinebasis in Zuid-Afrika. De onderneming zegt niet te weten waar haar stekkermate- riaal voor wordt gebruikt, als een bedrijf elders in de wereld bij haar iels bestelt. De verdenking dat Nederland se ondernemingen betrokken zijn bij de inrichting van het Zuid- afrikaanse station komt uit par lementaire kring. Vier Kamer leden hebben hierover vandaag de regering vragen gesteld. Het PvdA-Kamerlid Ter Beek beschikt over een brief waaruit blijkt dat onder andere het West- duitse Telefurikeri/AEG-concem bij de zaak is betrokken. (Van onze soc.-econ. redacteie DEN HAAG Wanneer het beleid ten aanzien van de sociale verzekeringen ongewijzigd wordt voortgezet dan zullen deze vol gend jaar een kleine 'tien mil jard extrakosten. Ditstaat in een rapport dat een commissie van deskundigen uit de Sociaal Economische Raad heeft samengesteld. Het ministe rie van Sociale Zaken benadrukt dat deze cijfers uitgaan van een ongewijzigd beleid, t: .Zoals bekend beraadt "hét ka- bi net "zich op het ogenblik in het kader van de begroting 1976 over de manier waarop de kos ten van de sociale voorzieningen in Nederland moeten worden in getoomd. Ton Wickel (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Ajax wil Excelsior-voorstopper Ton Wickel in de ploeg opnemen. Manager Hans Kraay heeft de 21-jarige student aan de Haagse Academie voor lichame- tyke opvoeding gister avond een aanbod gedaan. Vandaag wordt de onder handeling over een con tract van drie jaar afge rond. Ton Wickel is in principe bereid naar Ajax over te stappen. Wickel, die ook Feyen- "aords interesse had, ver trekt morgen met vakan tie naar Spanje. Zie ook de sportpagina's. LISSABON Op twee plaatsen in de Portugese hoofd stad zijn gisteravond straatgevechten geleverd. Bij het ge bouw van de socialistische krant "Republica" raakten socia listen en communisten slaags toen de militaire leiders had den beslist dat het dagblad onder communistisch beheer zou komen. Enkele uren later ontstond een handgemeen by het bis schoppelijk palets, toen onge veer 1500 communistische vak bondsleden er een anti-katho lieke betoging hielden. Later werden enkele honderden katho lieke mannen, vrouwen cn kin deren, die het paleis waren bin nengevlucht, ontzet door militai ren, die in de loop van de avond ook voor de zoveelste maal het gebouw van „Republica" ont ruimden. Tot diep in de nacht heerste er een gespannen sfeer in Lissa bon, die was opgeroepen door het verrassende besluit van de mili taire overheid de socialistische „Republica" toch niet aan de re dactie terug te geven maar aan een handjevol communistische typografen, die op 19 mei de ver schijning van het blad onmogelijk maakten. Bij de opstootjes, die naar aan leiding daarvan ontstonden wer den traangasbornmen gegooid en werd er in de lucht geschoten door leden van de veiligheids politie COPCON. De militairen slaagden erin de samengestroom de mengte Republica-sympathi- santen terug te dringen. In de naburige straten stonden pantserwagens opgesteld en wer- den prikkeldraadversperringen opgericht De socialistische leider Mario Soares sprak vannacht met premier Vasco Goncalvcs. Waarschijnlijk zullen de socia listen, de sterkste partij in Por tugal, de regeringscoalitie verla ten. (Zie verder pag. 5) (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Twee Arnhem mers hebben de afgelonen maan den by meer dan honderd inslui pingen in dorpswinkeis in dc Betuwe en de Achterhoek voor ongeveer 100.000 gulden buitge maakt. De twee mannen die zichzelf „gentlemen-inbrekers" noemen zijn na maandenlang speurwerk door een speciaal rechercheteam in Zutphen gearresteerd. Ze waren uit op geld, antiek en sieraden. Kostbaarheden met persoonlijke waarde voor de eigenaar lieten de dieven onaan geroerd. De mannen, twee koop lieden van 30 en 37 jaar. deden ook alle moeite om bij een in sluiping geen schade aan te richten. Een ketting forceren of een ruit indrukken was er niet bij. Als ze niet met een valse sleutel binnen konden komen, gingen ze er weer vandoor. Als de buit binnen was, deden ze de deur weer achter zich op slot. De kooplieden werkten vol gens een vast schema: gemiddeld één kraak per dag. Was een van de twee ziek of kon hij door fa milieverplichtingen niet mee gaan, dan ging er één man op pad. (ARNHEM Boerenleider H. Koekoek uit Bennekom mag de Wageningse studenten aan wie hij kamers verhuurt, niet meer lastig vallen. Voor elke piagerij die hij nog uitvoert zal hij 500 moeten be talen, zo luidt de uitspraak in het kort geding dat een student tegen Koekoek had aangespan nen. Wegens een huurconflict hadden Koekoek en zijn mede stander o.m. de waterleiding af gesloten, electrlciteitsstoppen weggehaald, lawaai gemaakt en kapotte flessen en prikkeldraad op heb garagepad .gegooid. In open envelop zonder postzegel sturen aan: Het Vrije Volk Antwoord nr. 1579 Rotterdam Ja, stuur mij de keuzelijst van cadeautjes. naam nieuwe abonnee adres wenst kwartaalabonnement maandabonnement en ontvangt Het Vrije Volk de eerste twee weken gratis mijn naam: adtes: plaats:

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 1