VOORZICHTIG MET GEWELD! en op Gouds kerkhof Bruid in werk- kast 30-60% claudia stmter Vliegtuigje met 6 man zoek in Alpen - Nederlandse omgekomen Isabel Peron haalt bakzeil, maar Rega blijft Sowj et-Unie wil 'geheime' graanaankoop in VS sa BANKSTELLEN RADIKALE OPRUIMING Hcflli'cr i Grafligger LEKKER IN ZEEKIJK UIT! m gevaar "Wieeet wat of wie?" INFORMATIE OVER BEZORGING: m Chauffeur van tien Bevallen op trottoir Wegens WATERSCHADE Plaatselijk onweer I W&7?' m m ir Dinsdag 8 juli 1975 31e jaargang no. 8537 s' A s Totaal overrompeld. met slechts een onderbroek aan - wordt een der Zuidmolukse gezinsleden in Leerdam weggevoerd (Van een onzer verslaggevers) - GOUDA Op de algemene begraafplaats in Gouda zijn ruim vijftig grafstenen aan stukken geslagen en tachtig omvergeworpen. De politie vermoedt dat de daders jonge lui zijn. Kortingen van. op alle kollekties Coolsingel 60A, Rotterdam KvK:vergunning van 27.6 tot 17.7.75 ÜiSüPP Bel 010-147400 "'II -;:l t is r •o HOOFDREDACTEUR HERMAN VVIGBOLD Hoofdkantoor: JVitte de Withstraat 25, Rotterdam tel. 010 14.74.08 Opgeven van TIPS {rubriekadvertenties) tel. 010 13.63.80 14.74.11 Het machtsvertoon van de overheid tegenover de Zuidmo- lukkers heeft nu de grenzen van de redelijkheid in verregaande mate overschreden. Het Is duidelijk dat de terreuracties van Züidmolukse groepen w. die tegen de Indonesische ambassade en de geplande actie tegen de Koningin de overheid dwingt tof het nemen van veiligheidsmaatregelen. Maar die maatregelen moeten in enig verband staan met het doel. Al bij de berechting in Arnhem is bij ons de vraag gerezen of de genomen maatregelen niet al te nadrukkelijk waren. Na de gebeurtenissen in Leerdam van gisteren is dit voor ons geen vraag meer. De beelden van deze actie roepen bij ons ten onrechte, maar niettemin! herineringen wakker aan razzia's uit een donkere periode uit onze geschiedenis. Gepantserde wagens, helmen, kogelvrije vesten, getrokken geweren, oude mannen die worden afgevoerd, mensen die geen tijd krijgen zich aan te kleden. En dit alles uitsluitend- omdat er vermoedens waren dat een gezochte man zich in het kamp zou bevinden. Geweld leidt tot contra-geweld. Contra-geweld, indien het niet de hand wordt gehouden, leidt opnieuw tot geweld. Dat .is de tragiek van de escalatie. Juist daarom dient een overheid die het geweld wil bestrijden, zelf met het toepassen van geweld uiterst voorzichtig om te gaan. Anders roept zij zelf in onze samenleving een sfeer van geweld op. Daarom dient de minister van Justitie de verantwoordelijke autoriteiten onverwijld en hard op hun vingers te tikken. .Cv».?-': "iaP-ïtcb'.sWS \5' it '«.v 'De vernielingen werden giste ren ontdekt door een opzichter van de Plantsoenendienst, bij z'n wekelijkse controle. Het merendeel van de verniel de zerken was 'loor de graf schenners met een stenen bal bewerkt De bal diende op één van de graven als versiering. Over andere graven was,, in het wilde weg heengelopen De ruim 180 jaar oude Goudse begraafplaats was alleen nog in gebruik voor bijzetting in familiegraven. De vernielingen zijn aangericht tijdens de va kantie van de beheerder. r (Vau een onzer verslaggevers) JLEEJRDAM Me t veel - machts ver toon heeft een leger „op het ergste vóórbereide" politiemannen gisteren een huiszoeking verricht in de Molukse woonwijk van het Zuid- hollandsc Leerdam. .Resultaat: de man die gezocht werd, werd niet gevonden. Wel arresteerde de politie later een. 22-jarige Zuidmolukkcr die onlangs in Leerdam een diefstalletje pleegde waarbij een broodrooster, scheerapparaat en.150 in contanten verdwenen. Enkele van die gestolen goederen werden, tijdens de Inval in de woning van de Zuidmolukse familie F. aangetroffen. „met kogelvrije vesten. De acht volkomen 'over rompelde gezinsleden P. wer den na de actie snel afgevoerd naar het Leerdamsepolitiebu reau. Zes van hen konden niet lang. daarna weer naar huis, omdat ze niets uit te staan had den met de zaak waarvoor de politie de bewijzen in het huis dacht aan te treffen. Een 14-ja- rige zoon, die samen met de 50- jarige vader P. nog werd vast gehouden, werd gisteravond ook door. de politie vrijgelaten. Va der P. keerde vanmorgen als laatste onschuldig gearresteerde weer terug naar huis. De Leerdamse gemeentepolitie; 'die gesteund werd door de mo biele eenheid van de rijkspolitie in het district Dordrecht, hoop te bij de actie een zekere Boukie te kunnen aanhouden, een Zuid- molukkerdie ervan wordt be schuldigd vorig jaar een koppel baas in liet Limburgse Geleen te hebben doodgeschoten. Een mi trailleur die bij die overval werd gebruikt is destijds gevonden in een kluis van het Centraal Sta tion in Rotterdam. In de woning trof de politie 'alleen.een paar voorwerpen aan die daar achtergelaten waren door de 22-jarige Zuidmolukker, die later na Verhoor van het ge zin P. aangehouden werd we gens diefstal en een wapen met munitie. Zie verder pagina 3, tweede kolom Ambtenaren razend over afroming top- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De ambtenarenvakbonden reageren woe dend op de plannen van het kabinet om enkele honderden miljoenen te bezuinigen op de salarissen van de hogere ambtenaren. „De stormbal gaat in top", aldus voorzitter Van Dijck van de Algemene Bond van Ambtenaren in zijn weekblad. De bezuiniging van circa 500 miljoen is nodig om de overschrij ding van de salarispo't van dit jaar te compenseren. AI in de voor jaarsnota een tussenstand van de rijksbegroting kondigde het kabinet aan met de ambtenarenvakbonden: in overleg te zullen treden. De oorzaak ligt in de nivelle rende loonmaatregelen in het' bedrijfsleven. De daar gebruike lijke „vloeren" in de loonsver hogingen, vakantieuitkeringen en prijscompensaties werken door in het gemiddelde percen tage, waarmee de salarissen van de - ambtenaren automatisch worden verhoogd (het trendbe- leid). Zodoende krijgen ook de top ambtenaren, via een omweg, een deel van de voor de laagste in komens bedoelde extraatjes in hun salaris. Dat wil het kabinet het volgend jaar afromen, door het systeem van de ambtelijke loonsverhogingen te veranderen. Op die wijze worden dan weer vele schaarse miljoenen terug gevonden, die voor het binnen de perken houden van de nieu we begroting nodig zijn. Zie verder pagina 3 achtste kolom UTRECHT De Utrechtse DOlitie heeft drie jongens van 10 tot 13 jaar aangehouden die een auto hadden gestolen. De jon gens reden de politie in de ar men toen de 10-jarige André de ,auto over een fietspad reed. De jongens verklaarden er met de auto vandoor.gegaan te zijn toén ze er van de eigenaart wat spul letjes uit moesten halen. GENUA Temidden van de drukte op hhet Centraal Station van de Italiaanse stad Genua heeft de 22-jarige mevrouw Ma ria Bruzzone gisteren het leven geschonken aan een dochter. Voorbijgangers hielpen haar zo goed mogelijk bij de geboorte op het trottoir. Nadat de baby in een handdoek gewikkeld was, werden moeder en kind naar een ziekenhuis gebracht. Ze ma ken het goed. LONDEN Compleet zoek was de 76-jarige Pa mela Troakes uit Londen, toen de bruiloftskloklicn voor haar luidden. Haw verloofde, haar familie, zelfs de politie zochten uren lang naar haar. Ten slotte kwam ze tevoor- schijn uit een vjerkkast >n het huis van. haar broer. De avond voor de. vol trekking van het huwelijk, kreeg Pamela ill een har in het Condense Woolwich ruzie met haar "B-jarige verloofde Lcn Wilson. Ze rende de club uit, Lcn ging achter haar aan. Gealar meerd door dit tafereel besloten twee mannen, die juist in een auto passeer den, in te grijpen. Ze sleurden Pamela da wa tten in, in de veronder stelling haar var, een aan randing .té 'hebben gered.' Pamela werd naar de flat van haar broer ge bracht. titaar za ar.gsïg onderdook in .een werk- kast. "Ik wist niet meer war. ik moest doen, ik dacht dat Lcn zo boos was, dat hij me nooit meer nul de zien." Het pakte anders uit. Lcn vloog haar in de firmen. toen ze weer te- 'voorschijn, was gekomen Het huwelijk zal deze weck worden voltrokken. ook in klassieke en massief eiken meubelen nergens zo'n keus! Fa- briekstoonzalen, Industriegebouw, Goudsesingel 66. R'dam. Tel. 010 -126461. (Van een onzer verslaggevers) VOORBURG/BERN Met vliegtuigen, helikop ters en zelfs met lucht- balonnen is gezocht, maar zonder succes: het vlieg tuigje waarin eeaNeder- fandse en vijf anderen op 28 juni in Bern opstegen staat nog steeds als ver mist te boek. Gevreesd wordt adt ze alle zes zijn omgekomen. Het toestel werd be stuurd door de Zwitserse verloofde van de Neder landse, dc computerdes kundige Christoffel Liech- ti. Liechti had grote er varing als piloot, en juist dat roept bij de vader van Truus Vervoort (24), zoals dc Nederlandse heet, vra gen op. lljj sluit niet uit dat de verdwijning iets ie maken heeft met Liecli- ti's beroep. Dat zou ook kunnen verklaren waaromde „zwarte doos", die in ieder vliegtuig zit cn twee da gen lang signalen uit hoort te zenden, niet heeft ge werkt. Twintig minuten na het opstijgen viel het radiocontact met het vliegtuig weg. „Onder dwang verbroken mis schien", veronderstelt de heer Van der Voort, die in Voorburg woont. In het toestel, met be stemming Venetië, zaten naast het verloofde paar (dat in Zwitserland zou trouwen), twee Zwitserse echtparen. Volgens dc Ne derlandse ambassade in Bern moet het vliegtuig door zware sneeuwbuien overvallen zijn. De Zwit serse autoriteiten nemen aan dat het in de centrale Alpen is neergestort en dat hevige sneeuwval alle sporen heeft uitgewist. WAASMUNSTER Mare de Maere, die in het Belgische Waas munster probeert het wereldre cord grafliggen te verbeteren, is bijna verdronken. Een hevige onweersbui in Waasmunster ver oorzaakte zoveel regen, dat het water in zijn graf steeg tot' 50. cm. Door pompen kon voorkomen worden dat de recordpoging met een verdrinking zou eindigen. Het interieur van het onder grondse verblijf is helemaal ver nieuwd. Mare de Maere hoopt op 20 september weer uit zijn graf te komen. Inmiddels hebben al 7000 betalende 'bezoekers hem be zocht. LONDEN In sommige Lon- dense restaurants gaan meer men sen naar binnen dan er weer uit komen. Gemeentelijke inspecteurs die de bezoekers telden, zijn tot die conclusie gekomen. De ge meente houdt de .namen van de betrokken restaurants geheim en zegt in een rapport alleen dat voor het verschil geen verklaring is. gevonden. De Engelse krant The Guardian vroeg zich gisteren lichtelijk ge- alameerd af: „Wie eet wat, of wie"? Veel badgasten zoeken op deze warme dagen verkoeling in het Noordzeewater. Dat dit niet zonder gevaar is, bleek gisteren weer eens bij Zandvoort, waar deze jongeman door onderstromingen le ver van het strand afraakte en in moeilijkheden kioam. Vrijwilligers van de Zandvoortse reddingsbrigade hielpen hem in een vlot cn brachten hem door kunstmatige ademhaling bij kennis. Plaatselijk onweer, maar ook perioden met zon. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Maximumtemperatu ren van 20 tot 25 graden. 8 juli zon op onder 04.30 20.59 maan op onder 05.02 21.50 (géén onder nummer} Vroeg naar de afd. abonnee-service maandag t/m vrijdag lot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen." onder de Strips BUENOS AIRES In een vertwijfelde poging de totale chaos In haar land t° voorkomen heeft de Argentijnse presidente Isabella Peron vannacht beslo ten met de machtige vakbond CGT een compromis in de loon politiek uit te werken. Nadat de gisteren uitgeroepen algemene staking het leven' in Argentinië volkomen verlamd had. haalde Isabel Peron tijdens een nachtelijk, vier uur durend beraad met de CGT-!eiders bak zeil. Ze liet haar standpunt va ren, dat de maximale loonsver hoging „maar" 50 procent mocht bedragen. Het drie en half miljoen leien tellende peronistische vakver bond had loonsverhogingen van honderd procent en meer geëist. De algemene staking duurde ook vandaag voort. Het lucht-, trein- enautobusverkeer lag volkomen stil, in' de grote ste den waren winkels, scholen, kantoren en restaurants geslo ten. In Buenos Aires werden van morgen drie ontploffingen ge hoord, maar in het algemeen was het rustig in de hoofdstad. Volgens welingelichte kringen heeft mevrouw Peron aangebo den verschillende leden uit het demissionaire kabinet te vervan gen. Ze zou echter willen vast houden aan dc minister voor Welzijnszorg, Jose Lopez Rega, die als haar beleidsadviscur de machtigste man in het land is. De algemene staking was vooral uitgeroepen om Lopez uit het zadel te wippen. Zolang Rega een greep op het beleid van de Tegering en de presidente houdt, zo vrezen de vakbonds-, leiders, kunnen er geen drasti sche economische en 'politieke hervormingen wordendoorge voerd. (Zie pagina 4, FOCUS) (Van onze soc.-ccon. redactie) LONDEN De' Sowjet-Unïc probeert op het ogenblik in het diepste geheim grote hoeveel heden Amerikaans en Canadees graan op te kopen. De Russen zijn er zo op gebrand om de transacties geheim te houden dat zij onderhandelingen over het transport via tussenpersonen voeren. Volgens scheepvaartkringen in Londen willen de Russen een kleine 20 bulkcarriers charteren. Ais tussenpersoon zou een in Panama geregistreerde onderne ming optreden, waarvoor de Russen via Zwitserland bank kredieten beschikbaar hebben gesteld. De Sowjet-Unie zou het graan nodig heben, omdat de oogst als gevolg van grote droogte zou tegenvallen. Het Londense blad The Times schat dat de Russen ongeveer 3 miljoen ton graan zuilen aan kopen. In 1972 deed zich een soortgelijke situatie voor toen de Sowjet-Unie er in slaagde door Amerikaanse graanhandelaars tegen elkaar uit te spelen zon der dat de Amerikaanse rege ring van iets wist tegen een uiterst lage prijs grote partijen graan aan te kopen. Eerst nadat de Russische transactie bekend werd liepen de wereidprijzen van graan fors omhoog, waardoor de consu mentenprijzen voor voedings middelen in de VS scherp ste gen. adres; In opon envelop zonder postzegel sturen aan: Het Vrije Voik Antwoordnr.1579 Botterdam Ja, stuur mij de keuzelijst van cadeautjes. naam nieuwe abonnee: wenst kwartaalabonnement maandabonnement en ontvangt Het Vrije Volk de eerste twee weken gratis. mijn naam: |B pla.v vïl r# "■i

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 1