Films deze Wielrenners doen Schiedam aan SG bespreekt amateur-kunst 4 Wieler wedstrijden Auto geeft geen voorrang Brand stapel banden Schiedam tv/radio nederlandl wmÊii a WÊÊÈk ■WHS zAfmDiïG 19 JULI 1975/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Een jammerlijke vergissing \\\\\\\\\v<\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\^ i Hans van der Wilk wil er eigenlijk weinig over kwijt. Terwijl hij het fotograaf Jack van Raaij lastig maakt door elke keer als die een foto wil maken on nozel grijnzend in de lens van de camera te staren, zegt hij alleen globaal over de nota te willen praten. Begrijpelijk. Wat des ambtenaars is moet des ambte naars blijven tot op het moment van de officiële be kendmaking. Radioprogramma's op strippagina KRO-RKK 11.00 Eucharistieviering TELEAC 14.30 Voorl. Progr. Archeolo gie NOS 15.30 Reportage Tour de France 16.00 Journaal 16.02 Ti-Ta-tovenaar 16.27 Reportage Tour de France KOR 17.00 Zingend geloven 17.30 Bericht Wilde Ganzen.^ NOS 18.55 Mini Moien 19.00 Journaal 19.05 Eisa de Leeuwin 19.55 Der Scheingemahl, film naar Hedwig Courths- Mahler 21.50 La Diva 22.30 Journaal ZONDAG NOS 14.15 Apollo-Sojoez, samen- vatting. Praten met... 1 v mijn uitgangspunten terug i SCHIEDAM - In het Passage theater draaien deze .week twee nieuwe films, zowel Kind van de zon als The Sting zijn verdwe nen. De kinderfilm Oom Ferdi nand en de toverdrank blijft neg een weekje iedere middag vanaf 2 uur te zien. In de GROTE ZAAL van het PASSAGE theater draait de vrij recente film Chinatown, een film van Roman Polanski. Hierin spelen Jack Nicholson en ■Faye Duna-way de hoofdrollen. In de PASSAGE/BIO -wordt de film Sugerland Express getoond. Deze film heeft in 1974 op het filmfestival in Cannes de onder scheiding „beste scenario" gekre gen. De film vertelt het verhaal van tvoee ouders die in de ge vangenis hebben gezeten, hetgeen voor de overheid een reden vormde om-ze hun kind af te nemen. Via kapingen -oan auto's en het gijzelen van een politie agent trachten zij hun kind te rug te krijgen. Deze pogingen brengen het hele Amerikaanse politiecorps op de been - resul terend in een ridicule kijk op de Amerikaanse politiewereld - die door de twee ouders voor. gek ■wordt gezet - - Sugerland Express is een van de minder goede films die in PASSAGE/BIO gedraaid worden, maar staat nog altijd borg voor enig "vakantie-amusement „Maar", zegt hij, „ik ben bij het schrijven van die nota be hoorlijk op mijn uitgangspunten terug gekomen. Toen ik eraan begon dacht ik het af te kunnen met een viot en modieus stukje progressiviteit. Een analyse met een aantal conclusies over de si tuatie van dat moment. Daar ben ik ook mee bezig geweest tot het ogenblik dat ik besefte dat dat dan wei een aardige no ta zou opleveren, maar geen en kele wezenlijke oplossing voor de moeilijkheden die communi catie nu eenmaal met zich mee brengt". „Kijk. communicatie is geen statische zaak. Die verandert met de dag. Vroeger had je an dere bestuurders, mensen die met macht en gezag waren om kleed en die ver van de bevol king af stonden. Dat is veran derd, De nieuwe bestuurders werken vanuit een heel andere hoek en dat bevordert Jang niet altijd de bestuurlijke rust. Daar ben ik me heel erg van bewust. Er worden andere be leidslijnen gevolgd, waarop de procedures niet zijn berekend. Als vroeger - een bestemmings plan aan de orde was, kwamen de bezwaren ertegen 'uitsluitend uit de hoek van mensen en be drijven die er direct mee te ma ken hadden. Tegenwoordig ko men de bezwaren echter groten deels van mensen die zich inte resseren voor de totale gevolgen van zo'n plan. Die er tegen zijn dat een milieu bijvoorbeeld wordt verstoord, dat een woon wijk, waar ze zelf "niét wonen, tegen de vlakte gaat, dat een stedelijke architectuur verloren dreigt te gaan. En zoiets stelt eisen. Aan de procedure, aan de communicatie en aan de be stuurder". De communicatie heeft in het tegenwoordige contact tussen overheid en burgerij een spil-" functie. Hans van der Wilk is daar heel duidelijk in. „Maar dan niet in de. zin van de situatione le oplossingen, waarnaar vroe ger altijd werd gezocht. Een ge meentelijk blad, een voorlich- tings pagina, is belangrijk. Maar niet zo belangrijk dat je eruit mag afleiden dat de overheid voldoende doet aan de commu nicatie. Die strekt zich verder uit. Tot de ambtenaar die aan de balie staat en direct contact heeft met het publiek. Die strekt zich uit tot het snel af-' handelen van zaken, tot de ont vangst van burgers en noem maar op". Dat is nogal wat. Vooral om dat de Schiedamse overheid er niet om bekend heeft gestaan erg tuk te zijn op een goede communicatie. „Dat- veranderd", zegt Hans van der' Wilk. „Niet door die nota. Die nota is eigen lijk veel meer het gevolg van een veranderende mentaliteit van dé ambtenaren. Vanuit de diensten wordt nu gevraagd -naar middelen om met de be volking rechtstreeks in contact te komen. Er is een groeiende behoefte aan, al ligt dat per ge meentelijke dienst anders. Het is duidelijk dat de reparatie van een kraan niet zoveel inspraak behoeft, als de aanleg van een speelveld. Maar globaal gezien, is die vraag om meer en vooral' beter contact mét de bevolking op alle afdelingen even sterk". Hinder ondervindt de groep, die aan de beleidsnota mee werkt alleen van het feit dat er over de bevolking feitelijk wei nig gegevens bekend zijn. „Als je hier in Schiedam vraagt naar de oude wijken", zegt Hans van der Wilk, „krijg je als ant woord; West Zuid en Oost. Dat is dus heel Schiedam met uit zondering van Nieuwiand en ^Groenoord. Verfijndere gegevens zijn echter niet te krijgen, ter wijl die toch van eminent be lang zijn als je een communica tiebeleid wil grondvesten. Ga maar na: de Stadhouderslaan en de Mariastraat worden allebei tot het westen gerekend. Maar de problematiek van die twee straten scheelt wel wat Wat ooit eens nodig zou zijn is een goed onderzoek naar structuren, naar doelgroepen en naar de problemen die in de wijken le ven. Dat onderzoek is er nog niet". Dat het er zal komen staat voor Van der Wilk echter als een paal boven water. „Een communicatiebeleid is een zaak die je moet opzetten met een aantal mensen die weten waar om het gaat Met vakmensen. Die nota is er dan ook om aan te geven hoe en waar die aan de slag moeten". SCHIEDAM - Wlelerüefheb- bers kunnen dit weekend weer volop genieten op de wielerbaan van sportpark Harga. Voor de zondagmiddag heeft de wiéier- club enkele wedstrijden georga niseerd. Een aantal profs komen in de stayerswedstrijd uit; hier komen onder meer O es Stam en Jan Breur. aan' de start Bij de ama- teurwedstrijden doen onder meer G. Mlnneboo en K. Koetje mee. Ook zuilen er bij deze wielrenwedstrijden enige dames aan de start komen. De wielerwedstrijden begin nen zondagmiddag om 2 uur, de toegang is voor volwassenen 2, voor kinderen en bejaarden Jl. SCHIEDAM - De Tour van Drie doet dit jaar Schiedam aan. Deze jaarlijkse wielermanifesta- tie, die wordt georganiseerd door het Kruininger Gors, brengt z'n renners op maandag 21 juli naar Schiedam. Maandag is de eerste dag van de Tour van Drie. De fietsers komen uit Oostvoorne via- Maas sluis naar het dienstencentrum De 4-Molens. Daar worden ze onthaald op eèn kop koffie of een andere verfrissing. Om half elf zullen de fietsers de Sprint om de geletrui verrijden. Daar na wordt er in het dienstencen trum gegeten. Om één uur vertrekken de wielrenners via de Burgemees ter Honnerlage Gretelaan, 's Gravelandseweg, Broersvest, Huis te Riviereweg, Singel en de Emmastraat naar het Stads kantoor.- Om half twee ontvangt burgemeester Arie Lems de deelnemers aan de Tour van Drie. In de recreatiezaal krijgen de wielrenners een verfrissing en een herinnérïngsvaantje aan geboden. Daarna vertrekken de fietsers weer via Maassluis, .naar Oost-, voorne. De Tour van Drie duurt drie dagen, na Schiedam bren gen de renners de volgende dag een bezoek aan de North Sea Ferries in Europoort, de derde dag blijven ze voor het verrij den van verschillende wedstrij den in de buurt van Oostvoorne. Het Kruininger Gors is een re creatiepark, waar heel veel Rot terdammers hun zomervakantie doorbrengen. De Tour van Drie wordt voor de bezoekers van het Kruininger Gors georgani seerd. I SCHIEDAM - Dei 72-jarige Schiedammer C. J. v. S. is ter observatie in het Gemeentezie- 1 kenhuis opgenomen, nadat hij donderdagavond werd aangere den. De oude man reed op z'n bromfiets over de Burgemeester van Haarenlaan. Een auto, be- •stuurd door de 23-jarige A. B. uit Rotterdam, verleende hem geen voorrang bij het afslaan naar de Parkweg. SCHIEDAM. De. Stichtingsraad van. de Schiedamse Gemeen schap houdt maandagavond 21 juli een openbare vergadering. Be halve de gewone agendapunten komt het werk van de financiële commissie ter sprake. SCHIEDAM - Aan de Antho ny Fokkerstraat is - donderdag ■weer een stapel autobanden in brand geraakt. De brandweer moest het-vuur met een hoge- drukstraal en een lagedrukstraal bestrijden- Hoe de autobanden in brand zijn geraakt is de poli tie niet bekend. Deze commissie heeft zelf een nota geschreven, waarin de ta ken worden opgesomd. Ge-' vraagd is of de commissie ook consequenties van- willen opschrijven." Zolanp^^-örnnïissié geen beeld' heeft vanJk.'JbelfJd van de SG wil ze ook geen 'Éw&ijgen invul len. Ook gaat de Stic&dngvaad1 zich buigen over het beieidnbpr de amateuristische kunstbeoefé- Het voorstel is dit beleid de hoogst mogelijke prioriteit te geven. In november zullen de beleidsvoorstellen van de afde lingen Zang, Muziek en Toneel, met hun financiële consequen ties in de Stichtingsraadverga dering besproken moeten wor den. Prioriteit nummer twee moet een onderzoek naar andere kunstbeoefeningen naast de be staande worden. Hiérbij denkt de SG ook aan kunsten die in ongeorganiseerd verband kun nen worden beoefend, In okto ber moetdit.onderzoek dat door hetSG-personeel zelf zal worden 1 uitgevoerd, zijn afge rond. De Stichtingsraad kan er die maand een oordeel over vel len. Als laatste onderwerp voor de rondvraag komt de Sint-Ni- kolaasintocht aan de orde. De Stichtingsraadvergadering begint om acht uur in zaal 1 van zalencentrum Irene aan de Nieuwe Haven. AVRO 13.00 Sportpanorama met Int. Tenniskamp. van N» derland IKOR-KRO-RKK 18.30 Woord voor Woord NOS 18.32 Mini Molen 18.40 De kinderen van 19.05 Studio-Sport 20.00 Amerika 20,50 Fanoramiek 21.15 Journaal 21.20 De Tijgerbrigade "*2.15 Shanghai, progr.' et Nieuwe Chii^i .05 Suriname deze we: uJ.10 Journaal. DUITSLAND I j 18.35 Novellen aus aller Well (1). Iv-serie-J 19.15 Akt. 19.50 Informatie en amusement'^ 20.00 Journ. en weerber. 20.t5 Muziekprogrl;,- 21.45 Trekking van -de lottogetallen. aan- 3 sluiten Journ. en weerber. 22.05 La deuxter» me souffle, Franse speelfilm uit "19Ö6 23.55-24.00 Journ. DUITSLAND II 18.00 Magazine voor jonge toeschouwers 19.30 Hitparade 20.15 Der Seewolf, tv-film (4) 21.45 Journ. 21.50 Sjjort en Iottogetallen 23.05 The big night, Amerikaanse speelfilm uit 1959 0.15 Journ. BELGIE (NED.) 18.30 Pautus de boskabouter 18^5 De fa milie Partridge, tv-serie 19.00 TienerkUn- ken 19.40 Med. 19.45 Journ. 20.15 Edgar Briggs, geheim agent, tv-serie 20.45 Amuse- mentsprogr. 21.15 Nws. in de marge -22.W Christie Love. Amerikaanse detective-nene 2t5Q Journ. ')NL>AG DUITSLAND 1 11.30 Muziek, amusement en inform*^ 12.00 Internationaal journalisten forum I£45 Journaal. Aansluitend; Weekspiegel li^ Regionaal programma 14.05 Sesamstrass*. 14.35 Tom und die Them ie, speelfilmierie, 15.00 Mr. Hobbs takes .a vacation. Ameri kaanse speelfilm 16.50 Lehrjare des Her- zens, tv-filmserie 17.45 Programma over ro- de gordel van Parijs 18.30 Journaal I8-33 Sport 19210 Wercldspiege! 20.00 Journaal en weerbericht 20.15 Mem Sohn - der Herr Minister, blijspel 21.30 Verzetstrijders 'uit Munchen vertellen, film 22.30-22.35 Jour-, naai en weerbericht. DUITSLAND II 1 12.00 Het zondagconcert 12JW Weten schappelijk programma 13.00 Journaal U.® Weekkruniek 13.45 Gullivers reizen 14.10 üigelse tekenfilmserie 14.20 The Swiss Fa mily Robinson 14.45 Een Brits filmteam t*- 1 zoekt de Bondsrepubliek 15.15 Journaal 15.20 Liefdadigheidsprogramma 15.25 Talsa- chen 16.00 Sport: Tour de France 1»-.W Journaal 17.02 Sport-reportage 18.00 Dag boek uit de Katholieke kerk 18.15 Bonanza. Amerikaanse westernserie 19.00 Journaal 19.10 Perspektieven uit Bonn 19.30 Paradie- se aus Menschenhand, film 20.13 Guys and 1 Dolls, Amerikaanse speelfilm 22.30 Journaal en sport. BELGIE (NED.) 1430 Programma met wenken om gezond en opgewekt door het leven te gaan 13.05-15.35 en 17.05-17.35 Ronde van Frank-, rijk 17.05-17-35 en 17JUJ-18.00 Showprogracn-C ma 182Ï0 Paulus de boskabouter 18.25 Klei- ne KJaas, Grote Klaas, sprookje van An- dersen 19.15 Mary Tyler Show 19.40 Mede- delingen 19.45 Journaal 20.00 Sport *21138 Driekoningen avond, tv-spel 21.45 Program- ma over de uitstraling van Vlaamse kunst in West-Europa 22.40 Journaal. van der f Hans van der Wilk hoort tot de nieuwe generatie bestuur ders. Tot de mensen die hun kennis van de overheid niet hebben opgedaan in de lobby, maar in de praktijk. Als vak bondsman. als vormingswerker en noem maar op. Hans van der Wilk heeft jaren in het club- en buurthuiswerk gezeten. In Den Haag en in de Rotterdamse Afrikaanderwijk op het moment dat de spanningen daar het grootst waren. Hij mist dan ook het forma lisme van veie van zijn voor gangers. Als wethouder voor welzijnswerk en communicatie - in Schiedam nog gemeenlijk „voorlichting" genoemd, pro beert hij een schakel te zijn tussen de werkers in het veid en de stedelijke overheid, die naar hij zegt, langzaamaan tot het besef begint te komen dat zijn portefeuilles geen sluitstuk vormen van het stedelijk beleid, maar er een wezenlijk deel van uitmaken. Dat nog niet alles koek en ei is, bewijzen de affi ches die hij in zijn werkkamer heeft hangen: „Beloofd is be loofd" en „Ooit een normaal mens ontmoet?... En beviel 't". Die zitten in ieder geval, als ambtenaren en medebestuurders fout willen. Dat gebeurt natuurlijk regel matig. Voorlichting en commu nicatie zijn begrippen die in Schiedam slechts heel langzaam ingang hebben gevonden. Een van de oorzaken daarvan was de jammerlijke vergissing die het Schiedamse gemeentebestuur' tien jaar geleden met de kom- munikatie maakte. Om tot een oplossing voor een ruimtelijk probleem te komen organiseerde men toen een hearing die naar opkomst gemeten een geweldig succes werd. Het effect ervan werd door het toenmalig college echter teniet gedaan doordat geen van de argumenten uit de bevolking werd gehonoreerd. De opkomst was te gering heette het toen ineens en de mensen die de hearing bezochten waren, zo formuleerden de wethouders het haastig, „niet representatief" voor de plaatselijke bevolking. En zoiets frustreert Dat is in de loop der jaren wel duidelijk ge bleken. Het voorlichtingsbeleid heeft er dan ook jarenlang maar een beetje bijgehangen. Periodiek werden er we! eens pogingen ondernomen om daarin verandering te brengen, zonder dat dat ooit leidde tot resultaat. Het kontakt tussen overheid en burgerij bleef slecht. Ook toen begrippen als inspraak landelijk ai volkomen waren geaccep teerd. Ook nadat dc gemeente raad zich herhaaldelijk over de problemen had uitgesproken. Hans van der Wilk wil daarin verandering brengen en een eerste stap heeft hij reeds gezet, alweet nog niemand waar de voet zal neerkomen. Binnenkort verschijnt van hem een be leidsnota over communicatie, die hij zelf omschrijft als een totale beleidslijn die zich over alle fa cetten van het contact tussen burgers en bestuurders 'zal uit strekken. Een noodzakelijk stuk zo langzamerhand. 15.00 Journaal i AVRO 3 15.02 Zo hoor je nog eens 1 wat. 15.35 Sportpanorama. NOS 18.25 Tour de France 18.45 Minimolen 18.55 Journaal AVRO 19.05 Rallycross 1975 NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Ann-Margret Olssort Special 21.10 De zomer in het hoofd 21.20 Alle hens 22.10 The new Dick van Dy ke show 22.35 Orgelklanken uit Stu- dio I NOS 22.45 Journaal r' NOS 18.45 Minimoien 18.55 Journaal KRO 19.05 The Flintstones 19.25 Kereltjes kolderieke kapriolen KRO-RKK 19.50 't Zand 33 NOS 20.00 Journaal KRO 20.20 De wrekers 21.10 De kleine kwis 21.45 Brandpunt 22.05 Great Mysteries Ver dacht van moord 3 NOS 22.30 Journaal 22.35 Samenvattend filmver slag, Tour de France

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 2