GLAZEN 'SPREEUWENLIIER' BESCHERMT LEIDSEPLEIN Audrey weg bij tv-journaal weer Met heroïne in armen van 7 geweer schoten treffen verkeerde Openingsdag centrale kost tonnen nwoners betalen 't gelag na fout leverde jongens aan homofielen Deense spits naar Sparta Overval vastgelegd Lunstroo» Meubelen Hnningl) BON 1 I I I I I 8 I I Hoi 11 Wt INFORMATIE OVER BEZORGING: zie pagina 16 695.-1 1495.- Doodslraf zonder dood i m Her ome-lijn Veel bewolking Arrestatie op Belgische camping mm hlö00i*hf meubelen iniiiiniiiiiniiniiniiiiniiiniiig Vrijdag 25 juli 1975 31e jaargang no. 8552 i Tiare Jones (2) lacht van. '■uit een-rolstoel in een zie^ kenHuis van Boston haat- haar dolgelukkige moeder Patricia. Gisteren ver scheen de kleine Tiare overal ter wereld op de voorpagina's Een schok kende fotoserie toonde van seconde tot seconde de val die zij en haar peettante maakten, toen op het mo ment van de redding het balkon op de vijfde het be gaf, door een laaiende brand in hun flatgebouw ../inzetje). Peettante Diane Bryant kwam daarbij om het leven. (Van een onzer verslaggevers) .'AMSTERDAM Ongewild .zijn in Amsterdam de Ma rokkaan B.L. (23) en de Chinees P.S, recht in de armen van de politie gelopen. L., die-heroïnegebruiker is, rende in paniek het bureau Warmoesstraat binnen nadat hij op straat heroïne van S. had gestolen. Hij werd op de hielen gezeten door de Chinees, die zijn vergissing ook te laat be merkte. Bel 010 -147400 (géén onder nummer). Vraag naar do aid. abonnee-service maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16,00 uur Zie ook onder „adressen." onderdeStrips In Oosterhout (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Voor één dag feest ter gelegenheid van de opening van de nieuwe electriciteitscentrale op de Maas vlakte gaat de gemeente Rotterdam honderdduizenden gul dens neertellen. GEB-insiders zijn er zeker van dat het be drag tussen de drie en de zeven ton zal liggen. De gemeente zegt dat het feest „slechts" anderhalf a twee ton kost. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM De politie heeft een eind gemaakt aan de activiteiten van de Amsterdammer J. M. (61), die jon gens variaf dertien jaar"verhuurde" aan zijn homofiele clientèle- M. is aangehouden op een camping in België, waar hij met een van zijn jeugdige "personeelsleden" op vakan tie was. Bankstellen Ribcord var: I Eiken QQc: Iv.aïIÏJU.- Rundleder ^vHatv- j pflterrtfcM,zwi AMSTERDAM „Sprecuwcnluier" is de bijnaam die de glazen schermen boven het LeidsepIeinterras zich al op de avond van hun introductie hebben verworven. Het glaswerk dient om de terrasbezoekers te beschermen tegen de uitwerp- sélenregen van de spreeuwenkolonie die iedere avond in de bomen op het plein komt slapen. Duizenden spreeuwen, die tegen het vallen van de duisternis in de bomen neerstreken, joegen tot voor kort de mensen op het terras iedere avond op de vlucht. HILVERSUM Nieuwslezeres Audrey van der Jagt heeft per 1 oktober ontslag ge nomen bjj het NOS- Jouraaal. Ze heeft deze stap genomen omdat ze enerzijds niet meer opgewassen is tegen de spannin gen die het nieuwsle- zen met zich mee brengt en anderzijds omdat ze het verve lend vindt altijd maar andermans teksten voor te lezen. Audrey zoekt nu naar meer creatief werk bij de omroepen. Ze zou bijvoorbeeld graag radioprogram ma's gaan maken. Audrey van der Jagt is ruim twaalf jaar geleden by de AVRO begonnen als radio-omroepster. Volgens Audrey heeft haar weggaan bij het NOS-Joumaal niets te maken met het feit dat per 1 ok tober het joumaal- nicuwe-stijl van start gaat. HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam tel. 010 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 13.63.8014.74.11 jST B. had gezien dat S., die zijn koopwaar met e enkrant had af gedekt, in de schaars verlichte Warmoesferaat heroïne stond te verkopen. Toen S." aandacht even verslapte deed de Marok kaan een greep onder de krant, wat hem een zakje met 14 gram heroïne opleverde. ■PARIJS Op het Parijse vliegveld Oriy zijn twee Malei- siërs gepakt die met 8,7 kilo ru we heroïne op weg waren naar Nederland. De twee, L. K. T. en S..W., zijn gearresteerd. B. zette het op een lopen, en toen de Chinees hem dreigde in te halen vluchtte hij-de eerste de beste goed verlichte deur bin nen die hij tegenkwam, even la ter 'gevolgddoor de 'Chinees. Toen de politie S. vroeg wat hij kwam doen verklaarde hij dat B. hem. geld had ontstolen. Toen even later de heroïne bo ven water kwam bekende B. dat hij het zakje van Sl had gesto len. De Chinees zei echter van de heroïne niets af te'weten en hield vol dat B. hem had besto len. Een tweede fouillering van de Marokkaan wees.echter uit dat hij geen cent op .zak had. Beide mannen zijn gearresteerd. Zwaar bewolkt met plaatselijk tegen of motregen. Minimum temperaturen rond 10 graden, maxima omstreeks 18 graden. 'Matige, aan zee tijdelijk vrij krachtige wind, krimpend naar zuidwest. zon maan op onder op onder «•Juli 04.51 20.40 21.27 03.34 (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT De 39-jarige T. S. uit Ooster hout is zwaar gewond ge raakt ty'dens een schiet partij waarby hij door ze ven kogels uit een flobert geweer werd getroffen. S. reed in zyn auto door de Abdijstraat in Ooster hout en wilde ter hoogte van het huis van de ge broeders Van W. enige passagiers uit zyn auto la ten stappen. Toen hij uit de auto stapte werd er vanuit de tuin van de 41- jarige C. van IV. en de 38- jarïge A. van VV. plotseling op hem geschoten. De kogels troffen hem voornamelijk in zijn buik. In de auto zyn later nog acht kogelgaten gevonden. S. is in het St. Elizabeth- gasthuis in Tilburg opge nomen waar inmiddels vier kogels uit zijn buik zyn verwijderd. Eén kogel is dwars door zijn lichaam gegaan en vermoedelijk zitten er nog twee kogels in. De broers Van tV. zyn gisteren aangehouden. Zy ontkennen geschoten te hebben en het geweer is niet by hen in huis ge vonden. De politie ver moedt dat ze gedacht heb ben met iemand anders tc doen te hebben omdat ze S. hooguit van gezicht kenden. GEB-feest weerstand Werknemers van het GEB vinden dit een „onnodig gemeenschaps geld over de balk smijten". Zij menen dat er voor dat geld wel „andere dingen voor de burger gedaan kunnen worden dan een paar uur feesten". Volgens wethouder Riezenkamp van Financiën, wordt het geld uitgegeven om de medewerkers, aan de bouw en hun familiele den na zoveel werk een plezie rige dag te bezorgen. Daarnaast, zullen ook gewone burgers op deze „open dag" (6 september) „kennis kunnen maken met het GEB." Alleen voor die zesde septem ber zullen in de werkplaatsen op de Maasvlakte de volgende at- trakties verrijzen: een skelter baan, een vliegende-hoUander- baan, een schiettent, een ballen tent, een discotheek, zes bars. een danszaal met podium, veer tien consumptlekramen, een filmzaal, verschillende kermis attracties en hometrainers. De volgende dag moet dit geheel, dat opgebouwd wordt door ten toonstellingsbouwer J. Koedood, weer worden afgebroken. GEB-ers zeggen het „belache lijk" te vinden dat op die dag In eens zo'n zes- tot tienduizend mensen kunen komen naar een complex, „waarvoor juist met het oog op mogelijke terreurda den zoveel veiligheidsmaatrege len zijn getroffen. Nu speelt het feest zich tot op twintig meter van die hoogbeveiligde centrale af. Het. personeel dat het alle maal moet bewaken ziet dat in het geheel niet zitten. We vinden het .prachtig om het bedrijf bij het publiek te introduceren, maar laat dan het hele jaar door steeds een paar honderd man per dag komen. Dan weet men meer dan na zo'n feest." "Wethouder Riezenkamp: „We wilden nou eens een keer wat anders tijdens een opening doen. Het is anders altijd zo dat aller lei directeuren wat diners krij gen. Nu willen we er meer mensen bij betrekken. Het verbaast me dat men daar nu op tegen is. Een merkwaardige manier van kortsluiting, zou ik bijna zeg gen." Vandaag wordt de eerste tien heid van de nieuwe centra)-» op de Maasvlakte gestart. In 'sep tember volgt de tweede eenheid. De eenheden hebben elk een capaciteit van 540 Megawatt. Het hele complex heeft vijfhon derd miljoen gulden gekost. (Van een onzer verslaggevers) E Y GELSHOV ENT De zesduizend inwoners van het Zuidlimburgse Eygels- hoven zullen zélf moeten opdraaien, voor het begro tingstekort van rond een half miljoen dat hun ex- burgemeester achterliet. De burgemeester, mr. J. Janssen, werd begin dit jaar „ontslagen" omdat hij de provincie Limburg over de gaten in de ge meentebegroting „valselijk voorlichtte'. Minister De Gaay Fortman (Binnen landse Zaken') vindt ech ter dat de rest van Neder land geen cent armer mag worden van de fouten die de afgelopen jaren in Eygelshoven zijn gemaakt, Het dorp, zo heeft het huidige gemeentebestuur van de provincie te horen gekregen, moet 'het-gat in de Eygelhovense gemeen tekas via forse belas tingverhoging maar zelf stoppen. Die verhogingen worden noodzakelijk om dat minister De Gaay Fortman voor Eygelsho ven zal komen met de heffing van een extra-be lasting hoven de zogehe ten norm-opbrengst. Dat laatste is dat deel van de begrotingsiasten dat een gemeente zélf moet op brengen. Wat de gevolgen van een drastische belasting- verhouging voor de Ey- geishovense bevolking zijn, is nog niet te overzien. Een groot deel van het dorp is, door de mijnslui- tingen, afhankelijk van sociale uitkeringen. Er is haast geen geld meer in kas, en er moet nog een aantal ambitieuze bouw plannen worden afge maakt. In Eygelshoven bestaat nog steeds een actiecomité dat meent dat de burge meester ten onrechte aan de kant is gezet. M. kreeg voor zijn diensten be dragen die varieerden van 20 tot 200 gulden, waarvan hij slechts een klein deel aan zijn werknemers gaf. De jongens be roofden in veel gevallen hun klanten om aan, meer geld te komen. M. adverteerde in kran ten als „Uitzendbureau-ABC". Hij werd gearresteerd nadat buren van een als zodanig be kend staande pedofiel de politie hadden getipt. Verhoor van een vijftienjarige jongen met wie de man werd gesignaleerd leverde de verblijfplaats van M. op. Volgens de politie zijn meer arrestaties, te verwachten. Het onderzoek is nog in volle gang. M., een goede bekende van de politie, wordt voor nader ver hoor nog in België vastgehouden, maar zal spoedig naar Amster dam worden overgebracht. De jongen die de politie de weg wees naar België is met een tweede ex-werknemer van M-, die ook is verhoord, onderge bracht in een kindertehuis te Maastricht. ROTTERDAM Sparta heeft gisteravond de 21-jarige Deense, international Claus Larsen ge contracteerd. Larsen is spitsspe- ler van de Deense lijstaanvoer der Köge, de club waar Sparta eerder Ame Skipper en de in middels aan Feyenoord verkoch te Jörgen Kristensen ontdekte. Claus Larsen heeft afgelopen zondag grote indruk gemaakt in Sparta's vriendschappelijke duel tegen Köge. Eerder was de blon de spits bekeken door Sparta's chief-scout Hans Sonneveld. Claus Larsen zal volgende week zaterdag zijn debuut maken in het Intertoto-duel tegen Stan dard Luik op het Kasteel. Zie ook Sport 1 sp&sfiSip? - "Op je knieën," brult een revolverzwaaiende overvaller tegen ie- mani die gistermiddag even by zijn bank in Trenton (New Jersey, VS) binnenliep. Achter de balie steekt de caissière haar handen op, De man ontkwam met een buit van 5000 dollar. Maar de politie be schikt over een uitstekende fotoserie van de overval, dankzij de camera in het plafond van de bank, die ook deze opname maakte. draionv.a. 1 1 2 3zits v.a. /UïJ.-j 13 2 zits v.a» 5 Jaar garantie op Met binnenwerk I Toonzalen geopend van di. t/m za. I Ivan 10.00 - 17.00 uur, vrijdags] koopavond tot 21.00 uur. 9 Bleiswijk Hoefweg 129 Rotterdam, Industriegebouw Oostzeedijk 234 BRUSSEL België heeft voor deelnemers aan gijzelingsacties de doodstraf weer ingevoerd, maar tot werkelijke executies zal het niet komen. Het land kent voor een aantal misdrijven de doodstraf, maar doodvonnis sen Zij er al ongeveer 50 jaar vrijwel niet meer ten uitvoer gelegd. Uitzonderingen zijn de laatste decennia alleen gemaakt voor landverraders uit de Eerste en Tweede Wereldoorlog. 'NVSH gaat naar de knoppen' (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT/DEN HAAG De NVV-bond Mercurius wil voor j 1,6 miljoen beslag laten leggen op het kapitaal van de Neder landse Vereniging voor Sexuele Hervorming (NVSH), en de met haar verbonden Nederlandse Stichting Consultatiebureau's NSC. In een aantal arrondissementen heeft de bond al beslag laten leggen op NVSH-geld, in enkele andere is de procedure daarvoor nog aan de gang. Mercurius zegt het geld nodig te hebben voor de aivloeiïngsregeling van ongeveer 50 met ontslag bedreigde NVSH- medewerkers. De vereniging zeli, die overigens spreekt van ontslag van „slechts 36 medewerkers", zegt „met moeite" maar 600.000 te kunnen opbrengen. Volgens het NVSH-bestuur kan het miljoen extra, dat nodig is voor de in de cao overeengeko men aanvulling op de wettelijke werkloosheidsuitkeringen, er niet af omdat er bij de vereniging sprake is van een ffinanciële noodsituatie. De NVSH zegt de afgelopen jaren door halvering van haar ledental, de verminde ring van de condoomverkoop en Konplete advioenng en verzorging van het klassieke interieur Nw Bmnenv/eg 190 en 195 (3 etages)*OtO-769122 de terugloop \an het aantal abortussen fr :se verliezen te hebben geleden. Er zou dit jaar een tekort van twee miljoen geraamd zijn. „In siders", aldus Mercurius, hebben echter verzekerd dat de NVSH in 1975 quiettc gaat spelen. De NVV-bond ziet bovendien niet in waarom de 1,6 miljoen niet op tafel zou kkunnen komen als aan de andere kant weer enkele ton nen achter de hand worden ge houden voor de oprichting van een nieuw informatie- en advies bureau. Een woordvoerder van het NVSH-bestuur vanmorgen: „Als Mercurius zijn zin krijgt, gaat de NVSH onherroepelijk naar de knoppen en kunnen we in plaats van 36 man straks het dubbele aantal ontslaan. Wij zijn over rompeld door deze vakbondsactie, waar driekwart van ons perso neel en de helft van de ontsla genen zeker niet achter staat. De NVSH beschikt over papieren die aantonen dat wij financiëel écht niet tot meer in staat zijn. adres in open envelop zonder postzegel sturen aan: Het Vrije Volk Aniwoordnr.1579 'Rotterdam Ja, stuurmi] de keuzelijst van cadeautjes. naam niauwa abonnee: plaats: wenst kwartaalabonnement maandabonnement en ontvangt Het Vrije Volk de eerste tweo weken gratis. mijn naam: adres: plaats:

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 1