Meerderheid wankelt weer Portugal: orde op zaken sê I Tien agenten stonden klaar bij supermarkt Mexico vraagt Zaanse hulp Gratis inenting tegen mazelen huis Luchtschip zo groot als 5 voetbalvelden Jurgens bedroefd Zomer- record ff«»t II W'i* mmmmÊmmmm Vrouw en zoon gewond INFORMATIE OVER, BEZORGING: Veldhoen wordt niet vervolgd mm I i?MM d. Berg naar NEC zie pagina i SP mSiS$0338M& 111 rws&4«*?!s I mI I ^g£S |M Zaterdag 16 augustus 1975 - 31e jaargang no. 8571 hoofdredacteur herman wigbold V: ;<5hv -Ai mmmm (Van een onzer verslaggevers) BUSSUM Tijdens een vuurgevecht met tien poli tieagenten zijn gisteravond in de Bussumse super markt Profimarkt twee overvallers doodgeschoten. Bij de actie, opgezet om de overvallers op heterdaad te betrappen, werd één agent gewond door-een kogel van een van de overvallers. In de verwarring wist een der de overvaller te ontkomen. Na het vuurgevecht, dat twee overvallers het leven kostte, betrokken agenten de wacht bij de supermarkt. - 24,26 en 28 Joan Little (rechts) en haar moeder, zoals ze gisteren de rechtszaal in Raleigh betraden. Ze zouden de zaal in een "uitstekendestemming"zoals Joan verklaarde, verlaten. 11/ (Van onze sociaal-économische redactie) DEN HAAG - Premier Den Uyl is somberder dan ooit over de economische teruggang. „De westelijke wereld wordt geteisterd door een werkelijk diepgaand probleem dat herinnert aan de crisis van de dertiger" jaren. Daarmee vergeleken zijn zaken als de benoe ming van een NOS-voorzitter flut-gevallen,, volslagen marginaal." wenst •h Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel. 010-14.74,00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertentics) tel.010-13.63.80-X4.71.il LISSABON Het legerende driemanschap in Portugal,' be staande uit president Da Costa Gomes, premier Gon calves ,'en generaal de Carvalho heeft van nacht meegedeeld dat de strijd krachten snel een eind zullen rakken aan Öe' politieke ver- 1 déeldheid, die tot de crisis in letland heeft geleid. „"Het driemanschap .zal maat- regdènnemen om „de golf van gewelddaden tegen de commu- 'nisten' te beëindigen", aldus de mededeling. Voorts zullen be sprekingen met (ongenoemde) politieke "partijen worden ge- vèerd om de crisis op te heffen. (Van onze sportredactie) Excelsior en NEC hebben vrij dagavond overeenstemming be reikt over de transfer van Jaap v.d. Berg naar de Nijmeegse ere divisieclub. Na een aanvankelijk meningsverschil over de hoogte van de transfersom. Is tenslotte een compromis bereikt, dat tus sen de lfó.OQO en 200.000 moet liggen. (Van onze speciale verslaggever Marinus Potman) PARAMARIBO - Premier Arron van Suriname is zijn meerderheid in de Suri naamse Staten kwijt nu het Chinese MPS-Statenlïd Charles League Bong Pong besloten heeft de nationale plartijcombinatle alsnog de rug toe te keren. Het rege- ringsblok heeft nu negen tien, de oppositie twintig ze tels.' In theorie zou in deze onzeke re situatie de onafhankelijkheid in gevaar kunnen komen, maar waarschijnlijk zullen dé uitge treden 'Statenleden twee zijn Bong.tPong voorgegaan het' daar niet op aan laten komen. Bong Pong kondigde veertien dagen geleden ook al aan uit te zullen treden, maar kwam daar toen op terug. Een van zijn. voorwaarden was opheffing of reorganisatie van het Centraal- Inkoopbureau Suriname (CIS). Daarover is een week. over legd, maar de Chinezen, die hun handel zien wegkwijnen als ge volg van de CIS-activiteiten, .zijn over de resultaten kennelijk niet tevreden. Volgens de voorzitter van de Chinese handelsvereniging zal Bong Pong naar Nederland gaan. In dat geval wordt hij op gevolgd door een vertegenwoor diger van een regeringspartij. Arron is dan uit de gevarenzo ne. Anderen zeggen dat hij zal bli jven om met een van de an dere uitgetredenen een eigen fractie te vormen. Politie twee overvallers dood -K;< 9 4.' w f-»} Doodgeschoten zijn de 31-jari- ge C.G.T. en de 37-jarige D.E. De Bussumse politie wilde niet zeggen uit welke plaatsen de mannen afkomstig waren. Ook de identiteit van de ontsnapte overvaller is nog niet bekend gemaakt. De drie overvallers waren eerder met de politie in aanraking geweest. Zij waren met weekend-verlof gestuurd uit de strafinrichting „Te Roer" In Roermond. De overval gebeurde gister avond om kwart voor tien toen. bedrijfsleider M.H.A. van der Beek met de kas het bedrijf had verlaten. Hij was door de politie gewaarschuwd voor de moge- ■Iijkheid van een overval en hij wist dat er in en om de Profi markt politiebewaking was. De drie overvallers dwongen de bedrijfsleider weer naar bin nen te gaan en daar sommeer den de aanwezige- agenten de overvallers te blijven, staan. Het drietal begon onmiddellijk op de agenten te schieten. Bij het vuurgevecht dat daarop volgde werden C.G.T. en D.E. dodelijk getroffen. De derde overvaller vluchtte, maar loste nog wel enkele scho ten om zich heen. Daarbij werd de 4l-jarige hoofdagent J. West- land in de zij getroffen.Zijn verwonding bleek later met ernstig. De bedrijfsleider liep geen verwondingen op. De overvallers hadden op het moment dat zij de beheerder, sommeerden naar binnen te gaan, nylonkousen over hun hoofd getrokken. .De politie had er lucht van gekregen, dat er een overval zou worden gepleegd in Bussuro oi in VcId- Een" Bussumse recher cheer herkende een van de man nen, toen deze in de supermarkt de situatie kwam opnemen. Na dat de man had rondgekeken, liep hij naar een auto waarin de beide anderen zaten. Ge drieën hebben zij toen gewacht totdat de bedrijfsleider de deur uitkwam. ARNHEM Een 47-jarige vrouw en haar 17-jarige zoon uit het Gelderse Doesburg zijn gisteren bij een gasontploffing in hun huis ernstig gewond ge- yaakt. De woning aan de Linde- wal is door een brand die na de ontploffing onstond, geheel uit gebrand. De explosie vond plaats op het moment dat de vrouw in de kelder de hoofdkraan wilde af sluiten omdat ze gas in huis rook. De gewonden zijn naar een ziekenhuis in. Arnhem, ge bracht. De technische recherche stett.eên onderzoek in. jL AMSTERDAM - De Zaanse orgelbouwer Dj\. Flentrop gaat in Mexico twee oude or gels restaureren. Het gaat om de twee hoofdorgels van de kathedraal van dc Mexicaanse hoofdstad Mexico City, die uit de zeventiende eeuw dateren. Opdracht geefster is de Mexi caanse regering. De orgels - werk stukken van Spaanse orgelbouwers - kun nen al sinds de eeuw wisseling niet meer worden gebruikt. Het restauratiewerk, dat voornamelijk in Mexico City zal wor den uitgevoerd, gaat anderhalf jaar duren. De heer Flentrop zal worden geassisteerd door personeel van de Mexicaanse dier.3t voor monumentenzorg. De voorbereidingen voor het project be gonnen twee jaar te rug, toen de Zaanse orgelbouwer met Amerikaanse deskun digen in Mexico City' was. -■'V-Ji, t. (Van een. onzer verslaggevers) •DEN HAAG - Met Ingang van volgend- jaar zullen alle jonge kinderen op kosten van de overheid worden ingeënt te gen mazelen.' Staatssecretaris; Hendriks (Volksgezondheid) heeft hiertoe.op advies van de Ziekenfondsraad besloten. Ver wacht wordt dat de ziekte op. den duur vrijwel volledig zal verdwijnen. Op het ogenblik krijgt 98 pro cent van de kinderen de ziekte ■voor hèt tiende jaar. In 20 pro cent van de gevallen trpden complicaties op. Die kunnen verlenging van de ziekteduur, opname in een ziekenhuis en zelfs de dood tot gevolg hebben. De Ziekenfondsraad becijferde in maart dit jaar de kosten van de inenting op ƒ11,60 per kind, wat neerkomt op ruim twee miljoen gulden per jaar. De be sparing die de algemene vacci natie - onder meer door het' overbodig worden van zieken huisopnamen zal opleveren, zal dit bedrag waarschijnlijk ruimschoots overtreffen. De inenting zal worden uitge voerd bij kinderen die ongeveer een jaar oud zijn. 1 DEN HAAG - Enorme luchtschepen - het grootste zou met 503 meter de leng te van zo'n vijf voetbalvel den krijgen - kunnen vol gens een Amerikaans be drijf de rol van vliegtuigen bij zware transporten over nemen. Ze hebben op vliegtuigen voor dat ze meer kunnen vervoeren en geen landings- of startbaan nodig hebben. Dat staat in een -studie van de Goodyear Aerospa ce Corporation, die is uit gevoerd in opdracht van de •NASA. Goodyear heeft sinds 1971 meer dan 300 luchtschepen gebouwd, voornamelijk voor het Amerikaanse leger. Voor dc -aandrijving worden twee mogelijkhe den genoemd: tien helikop ters (te bedienen door een piloot) of zestien schroef- turbinemotoren. Honderd duizenden kubieke meters helium zouden voor de op waartse druk moeten zor gen. Dergelijke luchtreuzen kunnen volgens Goodyear de afstand van de Oost- naar de Westkust in de V.S. (ongeveer 4500 kilome ter) in minder dan 24 uur afleggen. Luchtschepen, al dus Goodyear, gaan langer mee dan vliegtuigen en zijn qua brandstofverbruik voordeliger. bel onze aid. abonnee-service 010 - 14.74.00 (géén ander nummer) maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag iot 16.00 uur Zie ook onder „adressen" onder de Strips Tijdelijk regen of motregen, van het westen uit gevolgd door opklaringen. Matige tot krachti- 8e zuidwestelijke wind. Maxi mum-temperaturen rond 21 gra den. '•V zon maan -• op.' onder op,onder «Ifl. C3J2S 2D 01 ,1.722 00.69 Haag. 0129 -1959 17.53 02.» RALEIGH Joan Little, de 21-jarige negerin die ervan' werd beschuldigd een blanke ci pier te hebben vermoord, is wijgesproken. Een jury in het Amerikaanse Raleigh, bestaande uit zes blanken en zes negers, verklaarde gisteren,dat Joan aan geen van de tenlasteleggin gen schuldig was. Toert Joan het gerechtsgebouw verliet werd ze luid toegejuichd door een grote menigte sympa thisanten Haar proces, dat vijf weken heeft geduurd, heeft in Amerika tot felle discussies ge leid. Vooral groepen, die strij den voor gelijke rechten voor de vrouw, hebben zich daarin he vig geweerd. Joan was m eerste instantie moord ten laste gelegd. Ze zou de 62-jarige cipier Clarence Al- ligood met een ijshaak van het leven hebbeu beroofd. Joan heeft steeds volgehouden, dat ze ,uit zelfverdediging handelde. De cipier wilde haar verkrachten. 'Daarbij had hij de ijshaak mee genomen om zich. bij eventueel verzet van de gevangene te ver dedigen. Halverwege het proces werd de aanklacht van moord veran derd in poging tot doodslag, maar ook dat achtte de jury niet bewezen. Voor de 33-jarige advocaat Jerry Paul is het proces uitgelo pen op veertien dagen gevange nisstraf. Rechter Hobgood ver oordeelde hem na de uitspraak over Joan tot twee weken cel wegens „minachting van de rechtbank." Paul had de rechter ondermeer verweten de klok honderd jaar te hebben terugge zet, had regelmatig zijn rug naar de magistraat gedraaid en in de pers kritische opmerkin gen over het Hof gemaakt "WW* (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - De schilder Aat Veldhoen wordt niet ver volgd vanwege zijn voor het ko ningshuis beledigende opmer kingen in een intervieuw in De Nieuwe Linie. Minister-president Den Uyl noemde de hele zaak "te idioot 'en te onbelangrijk". Het open baar ministerie in Amsterdam is zonder voorafgaand overleg met Justitie-minister Van Agt over gegaan tot een eerste onderzoek, maar heeft nu na overleg tussen Van Agt en Den Uyl opdracht gekregen om daar mee op te houden. UTRECHT Volgens zijn "voorzichtige overtuiging" vol doet mr. E. Jurgens niet minder aan de 'profielschets voor een nieuwe NOS-voorzitter dan de aanbevolen kandidaten. Dit heeft het PPR-Tweede- Kamerlid vandaag verklaard in een vergadering van zijn partij in Utrecht. Op 13 juli heeft hij minister Van Doom van CRM meegedeeld dat hij kandidaat voor het NOS-voorzitterschap wilde zijn. Het heeft hem bedroefd dat zo velen met hun oordeel over zijn benoeming niet hebben willen wachten tot zij over alle feiten beschikten, aldus de nieuwe voorzitter. Den Uyl somberder dan ooit over onze economie Tamelijk geëmotioneerd on- het antwoord ook nog niet op derbrak Den Uyl op deze ma- heb. De rest is franje en rand- nier gisteravond zijn wekelijkse verschijnsel," persconferentie na de minister-* raad, de eerste na zijn vakantie. aTOll „De economische teruggang en J de groeiende werkloosheid, dat is de uitdaging die mij dag en Het was voor het eerst dat de nacht bezig houdt, maar waar ik premier een vergelijking maakte K met de crisisjaren voor de Tweede Wereldoorlog. Hij noemt het uitgesloten dat de werkloosheid tot minder dan 100.000 mensen kan worden te ruggedrongen. Zeker-met binnen de huidige kabinetsperiode. „Als we die tenminste uitzit- 'ten. Op langere termijn houden we wel vast aan die oorspron kelijke doelstelling. - Al heb ik nog geen antwoord op het pro bleem." Den Uyl wijst op de- jongste verwachting van het Centraal Plan Bureau dat de komende jaren een kwart mil joen Nederlanders zonder baan zit De voornaamste zorg van de •Li regering richt zich volgens Den Uyl op drie uitdagingen: - het kabinet moet zo'n even wichtig beleid proberen te voe ren dat de overheid niet zelf een bron van verstoringen wordt; -in hoeverre kunnen binnen landse stimuleringen van de economie de internationale in vloed tegenhouden; tenslotte het probleem dat een beperkt aantal werkenden de middelen van bestaan voor een toenemend aantal niet-wer- kenden moet produceren. Zie ook pag. 3 en pag. 13 ROTTERDAM - .Nederlands 130 jaar oude warmte-record is gisteren "gesmolten": in De Bilt werd 's ochtends om elf uur een temperatuur van 25,2 graden Celsius geboekt Daarmee was de achttiende opeenvolgende zo merse dag een feit. Het oude record van 17 zo merse dagen - 25 graden of 'meer - dateerde van augustus 1947. Derde is nu de augustus maand van 1932 met twaalf zo merse dagen. In De Bilt - in 1848 begonnen met waarnemingen is ook nog een ander nieuw record vastge legd. Deze maand namelijk zijn er ook" vier hittedagen geweest Dat zijn etmalen met een ge middelde temperatuur van 25 graden Celsius of hoger. Hoe zeldzaam dergelijke dagen zijn blijkt uit het feit dat de laatste 125 jaar in totaal niet meer dan 41 hittedagen zijn waargenomen. adras: •ca „'vr. adres: plaats: In open envelop zonder postzegel sturen aan: Het Vrije Volk Antwoordnr.1579 Rotterdam Ja, stuur mij de keuzelijst van cadeautjes. naam nieuwe abonnee: kwartaalabonnement maandabonnement en ontvangt Het Vrije Volk de eerste twee weken gratis. mi|n naam:

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 1