Meisje pleegt 16 inbr aken Betaalmiddel te licht Feyenoord in beroep tegen straf Jansen uwv eigen huis Weer mysterieus gat in Wormer Bask vraagt hier asiel Olympisch symbool fil np ■89 Romantische korporaal blijkt getrouwde man Hef lieer iLunstrooi Meubelen Si Overleg met rijk afgebroken Bevolking veegt Politie lost pistoolschot I Meubelfabriek Oisterwijk INFORMATIE OYER BEZORGING: SmmSsmaSBBm Ombuigen Kleine moeder, 'grote'zoon Tamelijk koel zie pagina 20 »E,iken ...995.- 1 1 l| ss® de Jck~-k (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Rotterdam heeft alle overleg met het rijk over de opvang van Surinamers afgebroken. Reden is "de volkomen onwerkbare situatie die ontstaait is, omdat met Den Haag over het uitgeven van elk dubbeltje gevoch ten moet worden". (Van ,onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM De vakbonden.eisen van de regering popkorte termijn een krachtig ingrijpen in -de Nederlandse" scheepsbouw. Volgens de bonden zijn de werkgevers er niet geslaagd tot een herstructurering van die scheepsbouw te komen zoals gevraagd was' door de commissie Winse- alius. fee bonden zijn vooral -boos Op fel,.Rijn Schelde Verolme-con- cem -dat gisteren nog heeft ge zegd dit een versnelde 'herstruc turering zou moeten plaatsvin- dehi-Hierbij zou gedacht worden ■aan'een"vermindering van de ca paciteit van de nieuwbouw met dertig tot vijftig procent. Vol gens de vakbonden zal dat de werkgelegenheid aanzienlijk ver minderen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Eén 17-jarig Utrechts meisje heeft de af gelopen vier weken zestien inbraken gepleegd. Het meisje vertelde dit de Utrechtse politie, nadat deze haar voor een kruimeldiefstalletje m een winkel op het bureau ontbood. De oorlogshandelingen in Zuidoost-Azië zijn weliswaar voorbij, maar honderdduizen den mensen moeten hun leven nog steeds in vluchtelingenkampen slijten. Deze twee Cambodjaanse kleuters, die met hun moeder onderdak hebben gevonden in een kamp in Thailandschijnt het vluchtelingerüot nogniet te deren. De scène waaruit voor Jansen (midden) een jikse straf voortvloeide. "Aanvankelijk enige buien, maar °°k perioden met zon, vooral {rib de kust. Matige tot vrij tochtige noord-westelijke wind. 'Minimumtemperaturen omstreeks H, maxima circa 20 graden. rmsm [Bankstellen CQC s Ribcord nnc Rundleder -rt- srk Bel 010 -147400 lis föcjeéïil >èi atiót'.p Rotterdam pakt opvang Surinamers zelf aan Vrijdag 22 augustus 1975 31e jaargang no. 8576 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: WH te de Withstraat 25, Rotterdam tel. 010 14.74.00 Opgeven van TIPS {rubriekadvertenties) tel. 01013.63.80 14.74.11 De gemeenteraad besloot gisteren met algemene stemmen op ei gen risico drie en half miljoen uit te trekken voor de begeleiding van rijksgenoten. Hiervoor moest gebruik gemaakt worden van het zeer zelden gebruikte artikel 248 in de gemeentewet. Volgens dit artikel kan de gemeenteraad bij een ernstige noodtoestand de begro ting overschrijden. Als de uitgave van dit bedrag achteraf door GS wordt afge keurd lopen raad en college het gevaar dit bedrag uit eigen por temonnee terug te moeten beta len. In het ergste geval betekent dit dat elk raadslid en elke wei houder 80.000 gulden op tafel moet leggen. De gemeenteraad besloot tot de unieke noodgreep, omdat Rot terdam machteloos is bij de uit voering van haar eigen plannen voor de opvang van Surinamers. Op het ogenblik komen 100 tot 110 Surinamers per dag naar Rotterdam. „Ik weet met hoe het afloopt, als u begrijpt wat ik bedoel," zei wethouder mevrouw E. Schmitz. Het njk heeft eerder 8 mil joen gulden toegezegd voor de uitvoering van de Rotterdamse planen „De uitbetaling wordt echter tegengehouden door amb telijke Haagse rompslomp.al dus de wethouder. Het ministerie van CRM is verbaasd en teleurgesteld door de Rotterdamse manoeuvre. „We hebben altijd prettige kontakten gehad bij het overleg over de problemen rond de komst van Surinamers en Antillianen. Deze Rotterdamse stap is zeer te be treuren," aldus een woordvoer der van het ministene. Wethouder Riezenkamp (fi nancien) sprak gisteren van een explosieve ontwikkeling. Om de bijstand te kunnen uitbetalen stegen de administratie- en per soneelskosten van de gemeente lijke sociale chenst van 10.7 mil joen gulden in 1972 naar 29,9 miljoen gulden dit jaar. Bij de sociale dienst zijn 20 man spe ciaal belast met de hulp aan Su rinamers en Antillianen. De raad heeft gisteren una niem besloten een verklaring naar de ministerraad te sturen. Daarin wordt gewezen op de „eindeloze ambtelijke overleg procedures" en gevraagd om „daadwerkelijke medewerking". Wethouder Schmitz wil vooral zien dat de stroom Surinamers wordt omgebogen naar kleinere plaatsen., Al krijgen we miljoe nen guldens, als het zo doorgaat hebben we straks helemaal geen onderdak en werk meer voor de rijksgenoten. Dan helpt geld ook niet meer." Niet alleen met het rijk maar ook met de wijken ontstaan moeilijkheden. De buurtgroep Herman Costerstraat van het wijkorgaan Afnkaanderwijk heeft m een open brief geëist dat er in deze buurt geen rijks genoten en buitenlandse werk nemers meer bij komen. „25 per cent rijksgenoten en buitenlan ders is meer dan genoeg," aldus de buurtgroep. Wethouder Schmitz heeft gis teren nog eens herhaald dat zij vooral in de nieuwe wijken op- vangprojekten wil realiseren. 'Regering j Badderen in vluchtelingenkamp moet in scheepsbouw ingrijpen - Industriebond NW.bestuurden. H. Berkhout zegt: "Er Is enorm veèl geld door de overheid in. het bedrijf gepompt na de moeilijk heden bij Verolme. De heer Ver- olme heeft nu zijn geld terug en is.bovendien een groot aandeel- houder van RSV-concem. In de afgelopen jaren is er goed ver diend, maar er is verder niets ge beurd aan de herstructurering van de hele Nederlandse scheeps bouw. Nu de economische siuatie weer slecht is, wil men weer overheidsgeld om uit de moei- lilkheden te komen." .De vakbonden willen best mee werken aan een noodzakelijke reorganisatiè"van de schepsbouw en zien ook dat de wereldsituatie voor de scheepsbouw beslist niet vrolijk is. Maar zij vinden dat het concern nu overhaast te werk gaat. De vakbonden willen zich nog niet -uitspreken over nationalisa tie van de Sederlandse scheeps bouw. Zij vinden wel dat de re" Z gering actiever zou moeten op treden. De regering zou volgens de bonden 'kunnen overwegen als drukmiddel bijvoorbeeld de ren tesubsidies voor do Nederlandse scheepsbouw in te trekken. De vakbeweging overweegt uit het werk van de zogenaamde commissie twee te stappen. Deze commissie bekijkt eeo herstruc. turering van de scheepswerven die ten oosten van de Maasbrug gen liggen. Dat zijn voorname lijk middelgrote scheepsbouw- ondememjngen. Volgens de vak bonden prevaleren ook in deze commissie steeds weer kleine werkgeversbei angen en is er van een werkelijke wil om tot een reorganisatie te komen niets te merken. N'DJAMENA Dui zenden inuzoners van N'djamena, de hoof'Wad van Tsjaad, heobcn giste ren voor een daq ander werk qedaan dan ze ge woonlijk doen: ze speelden voor straatveger. Ze wa ren daartoe opgeroepen door hun president, die om de actie te doen sla gen donderdag tot door betaalde vrije dag had verklaard. WENEN De enige die niet vertederd is door de verhalen en foto's over dc idjlle tussen de 19- jarigc Israëlische soldate Jeanette Farraj en een Oostenrijkse korporaal uit het W-leger is de 25- jarige vrouw van de Oostenrijker. Margarethc Steinbauer wil onmiddellijk van haar man scheiden, zeker nu ze in de kranten heeft gele zen dat de soldate een kind van hem verwacht. De VN-korporaal is door zijn superieuren ontslagen omdat hij met zijn geliefde enige dagen op Syrisch grondgebied had doorge bracht. De Israëlische kreeg ook ontslag en moet zich voor een militair tribunaal verantwoorden voor haar aanwezigheid op vijandelijk terrein. De Utrechtse had het voorna melijk gemunt op auto's. Ze stal er eerst drie, maar ging nader hand ook geparkeerde wagens met een schaar openbreken. Dat deed ze veelal op parkeerterrei nen. Haar favoriete parkeerter rein was dat bij een zwembad, in De Bilt. Uit de opengebroken wagens nam ze vrijwel alles mee: portemonnees, kleding, papieren, betaalpassen en zelfs sigaren. Behalve auto- en winkeldief stallen bekende het meisje, dat geen beroep heeft, ook dat ze uit verschillende brivenbussen giro betaalkaarten had weggehaald. In afwachting van de rechtzaak, is het meisje teruggestuurd naar haar ouders. ASSEN Voor bijna 2000 gul den hebben drie mannen anti quair J. Hoogeveen in Havelte (Drente) benadeeld door hem met Oostdurtse marken te betalen ter wijl hij dacht dat hij Westduitse kreeg. De mannen, van wie er een Duits sprak, kochten voor 2100 aan antiek en vroegen of ze met 2100 Duitse marken mochten betalen. De antiquair stemde daarmee in. Een Oost duitse mark is slechts tien cent waard. •ROTTERDAM Agenten heb ben de afgelopen nacht een waarschuwingsschot gelost in een café aan de Kerkhoflaan, waar een collega door drie bezoekers werd aaangevalien. Niemand werd geraakt "Dat gebeurde na een vechtpar tij; die begon toen de politie, ge tipt dat zich'in het café twee mannen bevonden die werden Slecht, het etablissement bin- nen kwamen. De gezochten, J. v. G. (19) en AiW. (ig)( maakten van de ver warring gebruik om te vluchten. De politie moest zich terugtrek- ,ken, en toen daarbij een der agenten in het nauw kwam viel bet schot. Van G. werd later in de tuin van de bar gepakt. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Het tu mult tjjdens de wedstrijd Utrecht - Feyenoord, waar de Rotterdammers, na een in hun ogen buitenspeldoeipunt van Utrecht, niet meer wilden af trappen, komt Feyenoord- aanvoerder Win» Jansen op een fikse straf te staan. De tuchtcommissie van de KNVB veroordeelde Jansen tot één wedstrijd schorsing, één wedstrijd voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar, drie honderd gulden boete en de mededeling dat hij tol I januari 1976 geen aanvoerder meer mag zijn. Feyenoord Is tegen deze straf-in hoger beroep gegaan en heeft verzocht de aan Jan sen opgelegde straf op te schorten. Feyenoord-managcr Guus Brox: „Zonder ons te horen en dan zo'n straf op leggen, dat pikken wij niet." Over deze zaak meer op SPORT 2. .i CLEVELAND Gloria Hurd, een dwerg van nog geen 74 cen- t.etneter, heeft gisteren in Cleve land (V.S.) een zoon gekregen riet de normale lengte van 47 Centimeter. De jongen, Anthony, woog vijf pond. Hij werd met de keizersnede ter wereld ge bracht. Zijn vader is één meter richtig lang. - - Mn A >«UJ. zon op onder 0533 19 49 maan op onder 19.53 07.23 WORMER Veehouder W. Dokter uit het Noordhollandse Wormer heeft in zijn welland een geheimzinnig gat aangetrof fen met een doorsnede van ze ventig centimeter. Hei ligt op slechts enkele honderden meters van de plaats waar in 1959 een groot onderzoek is gedaan naar een soortgelijk gat. Uit de Verenigde Staten kwa men toen zeifs filmploegen om van het verschijnsel verslag te doen. Het nieuwe gat heeft bijzon der gladde wanden en vermoed wordt dat een meteoriet of een gedeelte van een satelliet is in geslagen. Vandaag zal een ploeg van de sterrenwacht uit Ouden- boseh metingen doen. Het gras rond de-- opening is niet ge schroeid. Hoe diep. ..het is, valt niet te zeggen omdat er water in staat Pogingen om met een lange lat de diepte te peilen hadden geen succes. Verzakking kan, volgens de politie, niet de oorzaak zijn om dat het er dan heel anders uit zou zien. „Ik laat het gat nog even open voor de onderzoekers", vertelde veehouder Dokter, „maar dan gaat het subiet dicht. Het risico is te groot dat een schaap of koe erin valt en dan zit ik met de schade". EINDHOVEN De 23-jarige Jessus Escartin uit Spanje heeft in Eindhoven om politiek asiel gevraagd. Volgens de Eindho- vense gemeentepolitie is de man een Bask die illegaal in Neder land verblijft. Bij eventuele uit wijzing naar Spanje zou zijn le ven in gevaar komen omdat hij daar als rebel en deserteur be kend staat. De man was jn de nacht van woensdag op donderdag aange houden toen hij samen met een landgenoot een anti-fascistische leus op een muur schilderde. Hangende zijn aanvraag zai hij vandaag vrijgelaten worden. Hij boet zich dan wel dagelijks bij di politie melden. tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Toonzaal: Berkei (Z.H.). Noordeindsev.eg 116 (langs het water) tel. 01891-4670 Ma t/m za 9-18 uur Vrijdagavond tot 21 uur Uw kopje koffie staat klaar. draion va. 1 - 2 3 zits v.a. 1*0.-1 [3 - 2 zus va. 1495.- 1 J 5 jaar garant te op het binnenwerk I Toonzalen geopend van di t/m za I I van 10 00 - 170Q uur. vrijdags! I koopavond tot 27 00 uur 1 Bleïswijk Hoefweg 129 Rotterdam, Industriegebouw Oostzeedijk 234 r fmx-'A 4 ïi'Tai pst Australische Jül Wellsted (23) draagt hier op een frisse zomer dag aan het strand van Mel bourne geen gewoon t-shirt, maar met het Austrhsche Olym pische symbool voor de spelen van 1976. Het embleem zal bin nenkort op allerlei voorwerpen, van bierblikjes tot spijkerbroe ken te vinden zijn. (géén onder nummer). Vraag naar de afd. abonnee-service maandag t'm vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen" onderdestrips !h open envelop zonder postzegel sturen aan: Het Vrije Volk Antwoordnr.1579 Rotterdam Ja, stuur mij de keuzelijst van cadeautjes. naam nieuwe abonnee. I adres: plaats: wenst kwartaalabonnement maandabonnement en ontvangt Het Vrije Volk de eerste twee weken gratis. mi)n naam: adres: plaats:

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 1