Rapport over bomengroei Frontale botsing BRAND GESTICHT i z Binnenbrand Vakantie sportief gevuld Supersnelle brommers in beslag genomen R? nedertaod2 buitenland 4 - tv/radio neder landt WOENSDAG 22 OKTOBER 1975/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - Een brief van Yrom-directeur Kraan aan de gemeente, is bij diverse gemeenteraadsleden in het verkeerde keelgat geschoten. In deze brief klaagt de directeur over het gebrek aan werklust onder zijn personeel, dat veroorzaakt zou worden doordat de Vrom-reinigingsdienst niet met gif op allerlei onkrui den mag spuiten. Kribbig Medicijnpotje De grote angst van directeur Kraan: het Schiedamse onkruid neemt de macht over en maakt fietsen, wandelen en autorijden onmogelijk. ANWB somber over verkeers- en vervoersplan Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 J Kwart miljoen Bomenbeleid Met het realiseren van het binnenstadsbestemmingsplan, moeten de enkele bomen gezelschap krijgen van meer bomen. Op den duur verdwijnen de linden op de Lange Haven en komt deze vol te staan met iepen. d *m 3' - Om ervoor te zorgen dat de spieren ook in de herfstvakan tie soepel blijven, stond de Schiedamse Sporthal Margriet gisteren de hele dag in het teken van de schoolsport. Hadden eerst de lagere schoolkinderen de sporthal al onveilig ge maakt, 's middags was de oudere schooljeugd aan de beurt om tegen allerlei soorten ballen te slaan, trappen, schoppen, vangen en wat dies meer zij. Glunderende ouders volgden vanaf de ïcant de verrichtin gen van hun spruiten, daarbij vergezeld van niet sportende broertjes, zusjes, vriendjes en andere aanverwante menselijke .artikelen. Ook met de minder sportieve vakantievierende jeugd is rekening gehouden. Voor de denkers onder hen zijn schaak- en damwedstrijden georganiseerd. Het schaaktoernooi is in middels achter de rug, maar de damliefhebbers kunnen don derdag en vrijdag nog in de scholengemeenschap Nieuwelant terecht. De toernooien beginnen om tien uur des ochtends. TELEAC 18,15 Computerkunde, les 16-.; en 17. NOS 18.45 Staatsloterij. 18.55 Journaal. 19.05 Van gewes. tot gewest. 20.00 Boeren, bonzen cn bommen, tv-serie. 20.50 Muziek om ïaar te kij. ken. 21.35 Journaal. 1 21.50 Den Haag vandaag, Pi*noramiel?' 22.35 Studio Spo*® S 23.20 SprekershoelS mensen 1 brengen hun denkbee' den of aktiviteiten oi der de aandacht van de kijkers. 23.35-23.40 Journaal. DONDERDAG EO 15.00-15.25 Het kleine huis op de- prairie. NOS-NOT 16.00-16.20 He*" ling voor- lichting schooltelevisie- serie: Spelraam, deel 2. NOS 18.45 Brigadier Dog. 18.55 Journaal. IK OR 19,05 Jouw beurt, Program ma over slechthorende kinderen. IKOR-KRO-RKK 19.30 Kenmerk NOS 20.00 Journaal. SOCUTERA 20.25 Nierstichting Neder land. VARA 20.30 Sprout, tv-serie. 20.55 Koning Klant extra, informatief program ma. 21.45 Scherts, satire en an der snoepgoed, amuse mentsprogramma. 22.30 Gedicht. NOS Journaal TELEAC 22.36-23.06 Huisartsen, les 2. Klacht over lastig onkruid schiet gemeente in het verkeerde keelgat In de raadscommissie voor Ruimtelijke Ordening, waarin deze brief behandeld werd, gin gen stemmen op dat directeur Kraan maar moet opstappen als hij m deze situatie niet werken kan of de verantwoordelijkheid voor het met spuiten met gif niet dragen wil Met name Joop de Jong tn wethouder Zijdeveld toonden zich onaangenaam ge troffen door de brief van de heer Kraan In de brief aan het college schrijft de heer Kraan dat. „de plantengroei m het wegdek zul ke vormen is gaan aannemen, dat onze dienst bij l«t meriia- msch vegen steeds meer hinder ondervindt van de begroeiingen m straatgoten, op rijwielpaden en op rijbanen." De vcegborstels van de diverse schoonmaakma- chines zouden de plantjes niet weg kunnen krijgen. De Vrom-directeur acht de kans groot dat de „mnderlijke plantengroei" voor bijzonder gladde wegen zal zorgen in vochtige tijden. Volgens directeur Kraan wordt door de aanwezigheid van die plantjes aan zijn per soneel de lust ontnomen om de straten nog naar behoren schoon te maken, „omdat de resultaten van hun arbeid slechts beperkt zijn en in vele gevallen weinig zichtbaar." aldus de directeur. Een steeds verder voortschrij dende vervulling zal volgens hem dan ook het gevolg zijn In 7.1 jn - enigszins kribbig op gestelde - brief steil de heer Kraan verder nog dat de be groeiingen op sommige midden bermen van een weg opwaaiend papier tegenhouden, waardoor het moeilijk wordt om dat vuil met de gebruikelijke apparatuur te verwijderen. In zijn brief noemt Vrom-di- recleur Kraan een heie waslijst met straatnamen op waar vol gens hem hinderlijke planten groeien. „Ik ben daar gaan kij ken en was er niet van onder de indruk." zei wethouder Zij develd hierover, die al jaren strijdt voor het afschaffen van de gifspuit De Vrom-directeur suggereert in zijn brief ook nog dat andere gemeentediensten ook wel bij zonder veel last van de planten en van verminderde werklust van de werknemers zullen heb ben. Deze suggestie ontlokte Joop de Jong de opmerking dat de heer Kraan zich zó opvallend met personeelszaken bemoeide, dat zi|n brief misschien wel ge zien moest worden als een ver kapte sollicitatie naar het Hoofd van de Afdeling Personeelsza ken Verder deed De Jong het voorstel om het personeel van de Vrom-dienst beter in te lich ten over de motieven om geen gif tegen onkruid te gebruiken. VVD-leider Verhulsdonk zag in de brief van de Vrom-direc teur aanleiding om het hele gif probleem weer eens in de ge meenteraad ter berde te bren gen. de rest van de commissie voor R O. voelde hier weinig voor. De commissie voor Ruimtelij ke Ordening heeft besloten om een spaarpotje op te richten waaruit bij noodgevallen geput kan worden m geval van bevro ren of gladde begroeiing, die dan binnen de kortst mogelijke tijd verwijderd moet worden (eventueel met gif) In dit „me- dicijnpotje" (2oals het potje al genoemd wordt) wordt 5.000 gestort „Niets te weinig als ie bedenkt dat de hele stad al voor /o'n ƒ30 000 met gil platgespoten kan worden" a'idus een commis sielid bij het aanvaarden van dit voorstel n® -- Binnenstad moet zo groen als mogelijk worden SCHIEDAM - Na een botsing op de Horvathweg moest de 41-jarige Schiedammer K. G. met een lichte hersenschudding en gekneusde ribben naar het Noletziekenhuis worden ver voerd. Omdat één rijbaan van de Horvathweg wordt opge hoogd. leidt men alle verkeer over de andere rijbaan, waarbij tijdelijk een inhaalverbod is in gesteld. De Schiedammer ne geerde dat verbod en knalde daarbij frontaal op een uit Rot terdam komende taxi, bestuurd door de 25-jarige Rotterdammer S S. de R. Door de klap werd de Schie dammer uit zijn wagen geslin gerd, de taxichauffeur liep geen letsel op. Beide auto's werden zwaar beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Discussie over hot regionaal verkeers- en vervoersplan van Rijnmond is in wezenniet mogelijk, omdat men niet weet waarover men praat. Dit vindt de Verkeersafdeling van de ANWB. Bij de presenta tie van het deel inleiding en doelstelling merkt Rijnmond zelf op dat de kennis nog ont breekt om te bepalen wat de gevolgen zijn van beleidsmaat regelen. „Het is uitermate te betreuren dat de beleidsvoorbereiding zich niet meer richt op de funda mentele zaken", zegt de ANWB. SCHIEDAM - Volgens de po litie zijn het vermoedelijk kin deren, die brand hebben gesticht in een leegstaand pand aan de; Hoogstraat 170. De brandweer moest er aan te pas komen, om het vuur met een hogedruk- straal te doven. De schade m het leegstaande pand bleef ge ring. V SCHIEDAM - Nog dit jaar wordt er een begin ge maakt met het vol planten van zowel de Lange Haven als de Korte Haven. De vol ledige uitwerking van dit plan gaat een aantal jaren in beslag nemen. Daarnaast wil de gemeente de delen van de binnenstad, waar nieuwbouw wordt gepleegd zo snel mogelijk beplanten. De nu aanwezige beplanting in de binnenstad moet een zo zorgvuldig mogelijke be scherming krijgen. Dit alles valt op te maken .uit het de ze week verschenen rapport van de gemeentelijke Plant soenendienst „Bomen in de binnenstad". Dit rapport is de eerste van een reeks no ta's waarin de hele groen voorziening in'Schiedam on der de loep wordt genomen. Doel van het rapport is om in Schiedam te komen tot een be- plantingsbeleid. Om dit te berei ken. zo stelt men in de nota, moeten gemeentelijke plannen op bijvoorbeeld stedebouwkun dig-, bouwkundig- en heplan- tingsgebied zoveel mogelijk op elkaar afgestemd worden. Uit de inleiding van het rap port blijkt, dat er in de binnen stad praktisch geen groen te vinden is. Naast hier en daar een groepje bomen, zijn de meeste bomen in de buurt van de Broersvest en rond de Nieu we Haven te vinden. Het bo- menbestand in de binnenstad is door de jaren heen steeds min der geworden. Daarbij kwam. dat door een ziekte de veelvul dig voorkomende iepen rond 1914 allemaal verdwenen zijn. Daarvoor in de plaats kwamen lmden en plantanen, die echter steeds verder uit elkaar werden geplant Voorheen bedroeg de plantafstand van bomen m de binnenstad ongeveer zes meter. Nu ligt deze afstand tussen de tien en vijfentwintig meter. Na onderzoekingen is geble ken, dat de kwaliteit van zoge naamde straatbomen vaak te wensen over laat. Letterlijk staat er in het rapport, dat de straatbomen in de binnenstad veelal geteisterd worden door ondermeer droogte en verwon dingen. Gebleken is bijvoorbeeld dat praktisch alle bomen langs de Lange Haven op éen of andere manier beschadigd zijn. Daar naast vmden de diverse bomen vaak schade van aaragaslekka- ges. In het rapport „Bomen in de binnenstad" wordt een hele rij van oorzaken opgesomd, waaruit blijkt, dat het milieu waarin straatbomen groeien erg slecht is. Zonder hulp van des kundigen (Schiedam heeft een zogenaamde bomenploeg van vijf mensen, die hier al vier jaar werkzaam is, red,), kunnen bomen hier bijna nooit de maxi male leeftijd bereiken. Oorzaken die de maximaie groei-omstandigheden van bo men in de weg staan, zijn on dermeer het toenemende ver keer. het aanleggen van onder grondse kabelnetten, toename van de luchtverontreiniging en de voortdurende kwaliteitsver mindering van de grond waarin de diverse straatbomen zijn ge plant. Daarnaast vindt er een voortdurende chemische bodem verontreiniging plaats. Zo is bij voorbeeld het veelvuldig strooien van zout om gladde wegen tegen te gaan. op den duur funest voor de diverse boomwortels. Uit het rapport blijkt, dat er voldoende hulpmiddelen zijn ge vonden, om de gezondheid van de diverse straatbomen zoveel mogelijk in stand te houden De samenstellers van de nota noe men het dan wel geen mooie oplossing, maar om veelvuldig voorkomende beschadigingen aan boomstammen tegen te gaan moeten er bijvoorbeeld boomkorven of halfronde trot toirbanden geplaatst worden. Daarnaast kunnen bomen be schermd worden tegen het in graven van kabelnetten, het in de grond trekken van gladheids- bestrijdingsmiddelen en aard gaslekkages. Gasvergiftiging kan voorkomen worden door rond de diverse straatbomen ventilatie kanalen aan te leggen. Om te zorgen dat bomen voldoende zuurstof uit de grond halen, moet er regelmatig op plaatsen waar bomen in slechte grond staan, lucht in de grond geperst worden. Met de uitwerking van boom- plantplannen wil men bij het neerzetten van nieuwe groepen bomen een maximale plantaf stand van dertien meter in acht gaan nemen. Daarnaast worden er de komende jaren in de bin nenstad weer diverse iepen ge plant. Door de jaren heen zijn er iepenrassen gekweekt, die bestand zijn tegen de ziekte waaraan de bomen in 1914 kapot gingen Men wil daarbij zelfs zo ver gaan, dat de linden die zo- we! op de Lange Hav'en als de Korte Haven te vinden zijn, op den duur vervangen worden door iepen In totaal blijkt uit het rap port, dat de Schiedamse binnen stad op den duur voor een groot deel gevuld moet zijn met het nu nog op de rneeste plaatsen ontbrekende noodzakelijke groen. Daarbij gaat men ervan- uit, dat Schiedam voor het be planten van de binnenstad ruim een kwart miljoen gulden kwijt is Voor het planten van één nieuwe boom. moet de gemeente 310 gulden neertellen. Ssi»' yiv ZiA-! t A A A, 4 .r SCHIEDAM - Niemand hoeft er eigenlijk aan te twijfelen, dat zoals ook in de inleiding van het rap port „Bomen in de bin nenstad". wordt gesteld bomen in het Rijnmond gebied een kostbaar bezit z.ijn. Begrijpelijk is dan ook. dat men de komende jaren wil proberen zoveel mogelijk nieuwe bomen er in Schiedam bij te plan ten. Treffend bij deze plan nen is het voorwoord van het deze week verschenen rapport. De letterlijke tekst daarvan is: „Het is niet nodig bomen aan te prijzen, omdat ze zo nut tig zouden zijn. Nuttig is een beiaden woord dat maar te vaak een éénzij dige economische benade ring verraadt. Tegen het economische aspect als onderdeel van het totaal aan gezichspunten kan niemand bezwaar hebben, wel echter tegen een één zijdige hantering ervan. Het bestaansrecht van een boom verdedigen omdat hij zuurstof levert, of hout. of schoonhe'd of wat dan ook is in wezen een onechte zaak. Een boom hééft in de samen hang mens-natuur een eigen plaats, doodeenvou dig omdat hij erbij hoort." U:; I SCHIEDAM - In de keuken van de 28-jarige Schiedamse D. F. C. \V, heelt gistermiddag om streeks kwart over eén een kor te maar hevige binnenbrand ge woed. De oorzaak daarvan was, dat de vrouw een pan met vet op het gas zette om croquetten te bakken, daarna haar man gmg bellen en toen de tijd en de pan met vet vergat. Toen zij terugkwam in de keuken, had den het gasstel, de koelkast, een keukenkast en de gordijnen al vlam gevat Zelf blussen mislukte, zodat de brandweer er aan te pas moest komen om de vlammen te doven. In de keuken ontstond flinke schade. Volgens de politie is de familie tegen brand verze kerd SCHIEDAM - De politie heeft in de afgelopen dagen in totaal negen bromfietsen in beslag ge nomen, die te snel konden rij den Eén van deze brommers wist een snelheid van 75 km/ uur te halen. De politie had met de snelheidsmeter post gevat op de Rotterdamsedijk, de Schie- damseweg en de Vlaardmger- dijk. In „Koning Klant-extra" van avond het tweede deel va. de uitvoerige BBC-documentaire over de energievoorziening in de wereld. In deze aflevering - van vijf voor negen tot kwart voor ■tien via Nederland 2 - aandacht voor het „atoomvraagstuk". Even eerder - uan acht uur tot ,t> n voor negen - begint op het 'ee,.te net de serie „Boeren, bon zen m bommen", naar de gelijk- namige roman van Hans Fallada. Uit het Amsterdamse theatertje De Brakke Grond komt een af gelopen zomer opgenomen repor tage van Dimitri Frenkel Franks 'zamerproduktie „Scherts, satire, songs en ander snoepgoed", met Jenny Arean, Robert Long, Je rome Reehuis en Dimitri Frenkel Frank zelf (kwart voor tien «ia Nederland 2). Studio Sport besteedt ruime aandacht aan de tweede ronde van verscheidene Europa-Cup-' voetbaltoernooien. DUITSLAND I 20.00 Journaal. 20.15 Filmportret van Franz Josef Strauss. 21.00 Bluten für Frankfurt 22.00 Praat-Show met Hans Jur- gen Rosenbauer 23.00 Journaal, kommen- taar en weerbericht DUITSLAND ir 18.20 Bitte keme Polizeu 19*00 Journaal 19 30 Vakantie-informatie. 20.15 Informatie* en meningen uit het economische leven 2LOO Journaal. 21.15 Missiebericht. 21.45 Auf hoher See. 22.45 Journaal. DUITSLAND III 18.00 Sesamstrasse. 18.30 Studieprogram ma. 19.00 Zandmannetje. 19.05 Programma voor Spaanse werknemers. 19.15 Handel en verkeer. 19.45 Nieuws uit Noordnjn-West- faien 15,55 Kommentaar. 20.00 Journaal 20.15 Oldenwaldstetten. 22.30 Journaal BELGIË NED 18.00 Atelier 18.25 The noble art, jeugd- dokumentaire over bokssport 18.50 Corona tion Street 19.40 Weerberichten 19 45 Jour naal. 20.15 Nationale loterij. 20.25 O. mijn papa 20 50 Blaffen tegen de maan 22J0 Fundamenten 23.00 Journaal met om Wet straat. HILVERSUM 1 18,00 Bandstand 18.30 Nws 18.41 Kunst- en vliegwerk. 18.46 Met uw instemming 1900 Toscanini dirigeert populaire klassieken 19.30 Theologische etherleergang. TROS 20.00 Eight o'clock special. 21.15 Specialitei ten la carte 22.30 Nws. 22.40 Aktualiteiten 23.00 Coulissen 23.55 Nws. HILVERSUM ir 18.00 Nws VARA 18.11 Dingen van de dag. 38.20 Politieke partijen. VARA 18.30 Tekst en muziek. 18.55 Brazzband magazine NOS 19.40 Openbaar kunstbezit 19.50 Den Haag vandaag 20.00 Nws. 20.05 Woensdagavond muziekmagazine. 22J0 En toch., Almere II hoe een nieuwe stad wordt gepland EO 22.40 Woord der waarheid. 22.55 Klankbord 23.05 Postludium. 23.55 Nws HILVERSUM UI Ieder heel uur nieuws NOS 18.03 De vaka- turebank. 18.10 Joost mag niet eten 19W Langs de lijn 23.02 Kom Does 0.02 Metros Midnight Music. 1.02 Take it easv. 2.02 De Meurders Methode TROS 6.02 Dne op J* boterham DONDERDAG HILVERSUM 1 NCRV. 7.00 Nws, 7.02 Het levende woord 7 08 preludium: klass. muziek 7.30 Nws. 7.4 IA kt 7.55 Aangestipt progr -overzicht 8 00 Te De urn LaudaUmus gewijde muziek 8.45 Op de man af, evang commentaar. W® Nws 836 Gymn. voor de huisvrouw MS Podium mf. over ge2in en samenleving 9,45 Onder de hoogtez^n 10.30 Nws. 10-33 Orkestpalet klass. muziek 12.00 Bel Canto Liefdesduetten 12.26 Mod voor land- cn tuinbouw 12.30 Nws 12.41 Akt 1235 Mid- dagpauzedienst. 13.15 (S) Lichte KoorzanS 13.30 Globaal ontspanning, inf en muziek, (1530-15.32 Nws). 17.30 Nws 17 32 Akt HILVERSUM 2 AVRO 7.ÖO Nws 7.11 Ochtendgymn 7» Dag met een plaatje (grpl) (8 00 Nws, 8.11-835 Radiojoum) 8.50 Morgenwijding NOS. Spiegel van Belgiè. 9.35 Waterstan den AVRO 9.40 Schoolradio 10.00 Voor de kleuters 10.10 Arbeidsvitaminen populair verzoekplatenprogr. in mono en stereo. (1I.OO Nws: 11.03-11.05 Radiojoum) 1"» Rondom twaalf, een uur allerlei voor iedereen met om 11.55 Beursberichten i«* Sportrevue 12.54 Land en tuinbouw Nws. 13.11 Radiojoum 1335 Alert' Op het vlak van muziek en maatschappij Bertus Oomen, bespeelt de Philips Beiaard te Eindhoven 14.10 In de wetenschap dat nieuws uit de wereld der wetenschappei 14.30 Met muziek op stap 15.10 Aspecten» kunstrubriek 16.00 Nws 16.03 Radiojoum 16.05 Gebakken vensterbanken en an£cr.e smoezen, kinder magazine 17.00 Mobiel een beweeglijk progr voor beweeglijke mensen 17.53 Meded HILVERSUM 3 TROS. 7.02 Drie op je boterham 9.03 Pep-op-drie 11.03 Drie draait op 12.03 Dne tussen de middag Boter. K13». en Prijzen en het spel WiU, wil wel I*" Pop-Kon takt De Hugo van Qelderenshow. met de Ned tipparade waarin de NL-tnP* pers 16 03 De Hit-meesters de Nederland# top 4h

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 2