BUURTHUIZEN ONDER DE LOEP Inbraak inGSS- kantine Veel minder verkoopdagen voor vuurwerk Rijnmond doet het zuiniger Gratis film inde Tempel Is dit uw herfstvakantie lieverdje? Tweemaal geblazen m Straatliederen nederlandl buitenland schledam tv/radio Dreigement smfët Vrouwen nederlandl ZATERDAG 25 OKTOBER 1975/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 (Door JEAN NET RENSE- MA) SCHIEDAM - „Toen ik tweeënhalf jaar geleden door de KSCA werd aan gesteld als sociaal-cultu reel leidster ging het in de trant van 'hier is de nieuwe juffrouw om de handwerkclubs te geven, dit is de meneer van de timmerclub en dit is de beheerder van het kamp en verder bekijkt u maar hoe u de zaken aanpakt." Hans de Bruy n. De actievoerende bewoonsters van het woonwagencentrum bestuderen de nieuwe plannen die de gemeente heeft aangedragen. Pim van Hulst. SCHIEDAM Schiedammers die niet van vuurwerk houden zullen dit jaar maar vijf dagen lang opge schrikt kunnen worden door een hoeveelheid knallend materiaal, aangezien het' gemeentebestuur besloten heeft om de verkoop van vuurwerk te beperken tot de periode tussen kerstmis en nieuwjaar. TELEAC 18.15 Duits, les 19 NOS 18.45 TV-informatie voor Marokkanen 18.55 Journaal NCRV 19.05 Toi, toi, toi bij Ted* 20.40 De Eddy Go Round Show. NOS 21.35 Journaal NCRV 21.50 Het lied van de Week 21.55 Farce Majeure 22.25 Briggs, de schrik van de geheime dienst, 22.50 Ander nieuws, NOS 23.20-23.25 Journaal NOS 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal KRO 19.05 Wickie de viking, tv- serie ""'■Verscholen achter een im mense stapel schroot en in een kuil'ligt Schiedams meest ver guisde wijk: eens per uur be reikbaar met een bus, maar door toevallig passerende fiet sers of wandelaars nauwelijks opgemerkt. Een Schïedamse wijk, maar dan wel een kilometer of twee, drie buiten de eigenlijke stad. Het woonwagenkamp aan de Schiekade. Het kamp hoort hoe dan ook bij deze stad, al hebben de bewoners voortdu rend het idee dat men hen lie ver kwijt is dan rijk. Bewijzen te over waarmee ze kunnen aantonen dat ze aan alle kan ten weggepest worden. Wie hieraan durft te twijfelen wordt met keiharde feiten om de oren geslagen. Elk der woonwagenbewoners heeft wel een verhaat in voor raad die aantoont hoe misse lijk ze voortdurend door de gemeente, officiële instanties, of gewone burgers behandeld- wórden. Verscheidene van hen zijn al vaak op zo'n gruwelijke manier door de gemeente in de hoek gedrukt, dat ze de verve lende gevolgen daarvan nog dagelijks merken. Zoals het feit, dat ze op pas poort, rijbewijs of wat dies meer zij niet hun eigenlijke, adres (Schiekade 2) hebben staan, maar „Woonwagen kamp". „En daar word je nog. altijd op aangekeken. Als je op- het woonwagenkamp woont ben je niet normaal, misdadig, steuntrekker, zigeuner: ze ver wachten dan van alles van je behalve dat je een normaal mens bent. Als ze nou gewoon Schiekade 2 op zo'n officieel •document zouden zetten was' er niks aan de hand. Het is wel eens gebeurd dat wij in de zomervakantie met de cara van op een camping wilden staan; dat was goed totdat ze ons paspoort hadden gezien waarop Woonwagenkamp als adres stond. Toen konden we opeens niet meer op die cam ping staan! Je krijgt een stem pel opgedrukt en daar kom je niet meer vanaf," aldus een woon wagen be woonster. In Schiedam beeft het vrij wel altijd gerommeld rond het woonwagencentrum, dat vroe ger op de Buitenhavenweg ge-, vestigd was. Doordat dat kamp niet al te best meer was, bracht de gemeente haar woonwagenbewoners onder op een terrcintje naast een mest vaalt. Vijftien jaar geleden kon de ze mestvaalt verruild worden voor het terrein aan de Schie kade. De bewoners zijn echter hoe langer hoe minder tevre den met dit terrein en met de voorzieningen die er (niet) zijn. De bom barstte toen de gemeente eigenmachtig plan nen ging zitten fabriceren om trent bet woonwagencentrum zonder dat de betrokkenen hierin gekend werden. In de centrale ontmoetings-. ruimte van het woonwagen kamp, De Hof van Cyrene, vertellen de bewoonsters wat er allemaal aan de hand is; daarnaast vertellen Hans de Bruyn en Pim van Hulst over het sociaal-culturele werk op het kamp, .waarvoor zij zijn aangesteld, Slecht gemeentebeleid woonwagenkamp; snelle bewustwoi 'ding bewoners De clubs zijn nu verder naar de achtergrond gedrongen en het such bezighouden met de eigen situatie is belangrijker ge worden," aldus Pim van Hulst, aangevuld door Hans de Bruyn met de opmerking dat het club huis Hot van Cyrene niet alleen, een 'creatieve of recreatieve functie moet hebben, maar dat het vooral moet bijdragen aan wat voor ontwikkeling van de bewoners dan ook. De laatste.tijd wordt het club huis voornamelijk gebruikt voor het "aktievoeren". Er vinden re gelmatig vergaderingen piaats waarop allerlei plannen met be trekking tot het kamp bespro ken en gesmeed worden; wet houder Collé wordt er voortdu rend ontvangen om klachten van de bewoners te vernemen en om de gemeentelijke woon wagenplannen uit de doeken te doen. Aan de ene kant van het zaaltje hangen een paar teke ningen die- aangeven hoe het kamp er in de toekomst uit kan gaan zien: ernaast hangen handtekeningenlijsten waarop de bewoners hun voorkeur voor een van de plannen kenbaar kunnen maken. „De gemeente is in het geweer gekomen toen we dreigden geen staangeld meer te betalen. Ze hadden allerlei plannen met ons kamp zonder dat ze onze me ning gehoord hadden, we had den geen enkele inspraak gehad. We waren het dan ook helemaal met eens met de piannen van Coilé om dit kamp te verande ren. Wij hebben onze wensen toen op tafel gelegd, en daaraan is men nu een beetje tegemoet gekomen." „Wij willen gewoon meer ruimte voor onze woonwage. speelruimte voor de kinderen en dat vieze stinkende sloopterrein 'pal naast het kamp moet ver dwijnen. Het staat daar hard- stikke vol met oude sloopauto's en ze verbranden daar voortdu rend van alles. Nou, dat stinkt teveel zo vlak naast de deur," aldus de verontwaardigde bewo ners. In de eisen die zij bij de ge meente op tafel gelegd hebben, zit er dan ook eentje omtrent dit tencin. „Dit kan best een paar honderd meter opschuiven, naar het officiële industrieter rein toe", zijn de bewoners hier over van mening. De' nieuwe tekeningen van het gereconstrueerde centrum die in samenwerking met de bewo ners zijn opgesteld laten .een veel groter kamp dan het huidi ge zien, waarop de wagens in het rond zijn opgesteld en het middenterrein als speelterrein geschikt is gemaakt. Ook komen er meer groenvoorzieningen en krijgt jedere wagen de beschik king over 2 parkeerplaatsen achter de wagen. Het ligt in de bedoeling om geen auto's meer op het terrein toe te laten, maar om een weg achter de wagens, langs te trekken. Ook de rond het huidige ter rein aanwezige sloten zuilen bij de uitvoering van de plannen verdwijnen. „Het gaat er nu eindelijk een beetje op lijken dat we onze zin krijgen, maar waarom .daar eerst zoveel maanden en dreigementen om geen huur te betalen overheen moeten gaan is onbegrijpelijk," aldus de bewoners. Op de keper beschouwt zijn. zij echter allerminst tevreden, want de woonwagenbewoners zouden het liefste dichter, bij de stad zitten of in het centrum „zodat we er een beetje meer bij horen. "We hebben nu het idee dat de gemeente Schiedam ons eigenlijk helemaal niet wil hebben en ons maar z.over mo gelijk buiten de stad onder brengt. Alleen maar omdat wij niet willen wonen maar de voorkeur geven aan een huis op wielen." s .."We worden toch aan alle kanten tegengewerkt.' Er zijn nauwelijks voorzieningen hier, we moeten voor alles naar de stad. Nou die bus gaat eens per uur. Ook voor de scholen moe ten de kinderen" een tijd in de bus, of fietsen. We zitten hier volstrekt geïsoleerd." menen de aktievoerende bewoners. Opvallend is dat de aktievoer- ders voornamelijk vrouwen zijn. Hans de Bruyn hierover: - „Kan je nagaan hoe de gemeente over dit kamp denkt. Bij iedere an dere wijk waar de bevolking in spraak heeft worden de in spraakmogelijkheden 's avonds gehouden. Hier is dat 's mid dags. Ze denken zeker dat de woonwagenmannen overdag niet werken (het werkloosheids en steuntrekkers idee komt hier weer boven) en" altijd kunnen. Nou, dat is niet zo, dus zijn het voornamelijk vrouwen die de aktie voeren," geeft hij als een van de redenen voor dit feit aan. De enige positieve kant die er aan de toestand van de laatste weken kleeft is, volgens Hans de Bruyn, dat de gemeente er voor gezorgd heeft dat de woon- SCHIEDAM - De politie heeft twee personen aangehouden, die aan het verkeer deelnamen, na dat ze zich een teveel aan alco hol in het bloed hadden gedron ken. Op de Koemarkt pakte de politie de 2S-jarige Ylaardinger. H.v.H.. die.daar op zijn brom-i mer reed. Nadat hij geblazen had, werd er c-en bloedproef bij hem afgenomen. De Viaardinger kreeg tijdelijk ec-n rijverbod op gelegd. In de Tollensstraat was de Schïedamse automobilist de 19-jarige R.A.A.C. net haasje. Na de blaas- en de bloedproef, vorderde de politie zijn rijbe wijs in. SCHIEDAM - Onbekenden hebben een inbraak gepleegd in de kantine, van sportvereniging G.S.S. in park Harga. Nadat de,- toegangsdeur van de' kantine was geforceerd, kon men bin nenkomen. In de kantine zelf werden diverse limonadeflesjes kapotgegooid. waarbij een aan-' tal ruiten sneuvelden. De inbre- 'kers gingen er tenslotte rnet snoepgoed, broodjes en flesjes limonade vandoor. De politie kon niet'vertellen, hoe groot de schade in de kantine bedraagt. In voorgaande ja ren mocht de worden. "Die regeling zal nog verkoop van vuurwerk al op de eerste december beginnen en mocht tot 10 januari doorgaan. Het knallend spul mocht welis waar slechts op zeer beperkte tijden afgestoken worden (alleen maar van 31 december elf uur tot 1 januari half twee 's och tends). maar. hiervan kwam weinig terecht aangezien de po litie het toch niet allemaal con troleren kon. In voorgaande jaren zijn er echter zoveel klachten binnen gekomen over vuurwerkafste- kers. dat het college van B. en VA het besluit heeft genomen om de legale verkoop van vuur-, werk te beperken. Aan de ille gale verkoop kunnen we voorlo pig weinig doen", aldus burge meester l.cms, die over dit soort zaken gaat. in feite is deze nieuwe rege ling een tijdelijke, want er is nog steeds overleg gaande om een Rijnmondiale afspraak hier over te maken. Wanneer deze definitieve regeling m werking kan treden valt nu nog niet te overzien. Wei is inmiddels zeker dat Rijnmond naar een afspraak toe wil, dat er op slechts eén dag knallend spui verkocht mag wel even duren", zegt I.ems hierover. Deze toekomstige regeling moet bovendien eerst in de Schïedamse gemeenteraad be sproken worden, terwijl het ook nog steeds de bedoeling is om <ie hele lijst met Algemene Poli tie Verordeningen ooit eens op de helling te zetten. "Maar dat js niet zo'n dringende zaak. Er zijn dringender zaken. Het is nog met bekend wanneer wij ons daarover gaan buigen," al dus Derns tenslotte. Voor de Sehiedamse vuur werkverkopers heeft de nieuwe regeling tot gevolg, dat hun oude vergunning wordt inge trokken en een nieuwe uitgege ven totdat de defintïevc regeling in werking treedt. SCHIEDAM - De laatste mooie herfstvakantiedagen ver dwijnen al spelend als sneeuw voor de'zon. Het is al weer za terdag en het lijkt al alsof het nooit vakantie geweest is. De vrije uurtjes zijn volgespeeld: vanaf maandag moet er weer hard gewerkt worden op kleu ter-, lagere of wat voor scholen dan ook. De optimisten zien echter Sinterklaas, de kerstda gen en de daaraan verbonden, kerstvakantie al weer aan de horizon lonken. Onze in het mooie weer rond- kuierende fotograaf Arie Wape naar trof dit spelend grut mid den in het stadscentrum aan en kon liet niet laten om vlug op de klikknop van zijn toestel te drukken. Een van de ouders van de afgebeelde lieverdjes kan de ze foto bij het Vrije Volk aan de Hoogstraat komen afhalen. wagenbewoners binnen de kort- ste keren van de eigen situatie bewust zijn gemaakt, door met zulke slechte-plannen op tafel te komen dat.men >yel aktie moest' gaan voerëa.il. 3f In de tweeëh'efnttëlf "jaar dat Pim en Hans nu op*het woon wagenkamp werken is er heel wat veranderd (ze zullen zelf overigens de laalsten zijn om te zeggen dat dat aan hen ligt), "daar hebben de bewoners zelf voor gezorgd". Dat wil niet zeg gen dat alle welbekende oude vertrouwde' clubhuisactiviteiten verdwenen* zijn, maar wel dat ze minder belangrijk geworden zijn. Moest men deze activiteiten eerst in de hal van een school- gebouwtje beoefenen, nu staat daarvoor een heel gebouw ter beschikking op het woonwagen kamp zelf. De trage tot standko- ming van dit gebouw heeft trouwens ook bijgedragen aan de sneltreinvaartontwikkeling op het kamp. „De mensen geloofden eerst niet dat ze iets aan hun situatie veranderen konden en door die apathie lukte het dan ook niet. Toen ze echter gingen reageren op dat nieuwe clubhuis dat maarsteeds niet kiaar kwam, bleek opeens dat er wel degelijk iets aan je situatie te verande ren is. Dat blijkt de laatste we ken nu ook weer" aldus Pim en Hans tenslotte. SCHIEDAM - Zondag 2H ok- tober komt de groep Makker, S Rakker en Stakker naar de Qui- i bus aan de I.ange Haven. On- dermeer worden daar dan 5 straatliederen gezongen. Het op- j treden begint zondagavond om negen uur. de toegang is gratis. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De gemeen ten in het Rijnmondgebied moe ten volgend jaar ƒ7,71 per inwo ner bijdragen voor de activitei ten van het openbaar lichaam Rijnmond Dit blijkt uit de ontwerp-be- groting van Rijnmond, die aan de gemeentebesturen is toege zonden. Het rijk zal veel meer dan vroeger meebetalen aan de acti viteiten van Rijnmond. Zo hoe ven de gemeenten slechts tien cent per inwoner te betalen voor de kosten van de milieube- heersdienst. De kosten van uitvoering van de hinderwet, die door sommige gemeenten aan Rijnmond is overgedragen, worden niet meer gedragen door alle 23 gemeen ten. De gemeenten die hun hin- derwettaken hebben overgedra gen. krijgen ook de rekening ge presenteerd. In vorige begrotingen werden gemeentelijke bijdragen ge raamd (per inwoner) van ƒ8,42 (1975) en 6,92 (1974). SCHIEDAM - Van- %i avond wordt in De Tempel aan de Over- schiesestraat de film „Music Power"- ge- draaid. Deze Engelse w festivalfilm nam men in ;t;t;t; 1971 op. De toegang is '.j::'.;: gratis. Liever hadden de X;X mensen van de Tempel vanavond de film ..Don't look back" met X;X Bob Dylan vertoond, ff: Uit een brief van bet f:;:;: verhuurkantoor Fugitive VA Cinema Holland aan het jongerencentrum blijkt echter, dat Bob Dylan zelf erg moeilijk doet over de rmr/.iekrechten yV.; van deze iilm. Om de X;£ onderhandelingen over deze rechten niet in ge- X;X vaar te brengen, heeft ieder verhuurkantoor X-X opdracht gekregen het verhuren van Don't look back" voorlopig X;|:|' stop te zetten. Ter com- :£x pensatie stelde het Ne- deriandse verhuurkan- va toor de Engelse film X;X ...Music Power" gratis öxj aan De Tempel ter be- schikking. 19.30 Afrikaans dagboek, do- kumentairc serie KRO-RKK 19.50 't Zand 33 NOS 20,00 Journaal KRo 20.25 Zonnebloem Gala 1975, showprogramma 22,00 Brandpunt 22.40 De Show en Drumband St. Caecilia uit Voor burg NOS 22.45 Journaal 22.50-23.30 Studio Sport Ex tra ZONDAG 11.00' 14.00 14.30 16.00 16.02 16.25 KRO/RKK Eucharistieviering van uit Veghel TELEAC Archeologie, les 1 Les Gammas, les 10 NOS Journaal Het programma met de muis De Gouden Gondel: festival van lichte mu ziek 16.55 Voetbal- en toto-uitsla gen IKOR 17.00 De joodse wortels van de christelijke ere dienst 17.30 Wilde Ganzen TELEAC 18.15 Chemie NOS 18.55 TV-informatie voor Turken 19.00 Journaal TROS 19.05 Derrick, detective-film 20.05 Muziek uit duizenden 20.50. Vêrhal,en van -Roaid - Dahl. tv-spei 21.50 Aktua special HUMANISTISCH VER BOND 22.20 Botswana, filmreporta ge NOS 22.50 Journaal voor IKOR-RKK 18.25 Woord woord NOS 18.30 Brigadier Dog 18.35 De zwarte pijl, avon- turenserie 19.00 Panoramiek 19.15 Studio Sport 20.30 Antillen, reportage 21.00 Amsterdam operastad, reportage uit de Stads schouwburg 21.30 Journaal 21.35 Frontaal: aktuele dis- kussie 22.35 Beeldspraak, 23.00 Journaal DUITSLAND I 18J5 Die Grashupfer, Iv-sene 19.15 Akt. 19.50 Inform, en amusement. 2Q.00 Journaal 20.15 Spelprogr. 21.45 Trekking van de lot- togetallen. Aansluitend: Journaal. Vervol- «gens: Das Wort zum Sonntag 22.05 Die Comancheros, Amerik. speelfilm 23J0-23.55 Journ. -DUITSLAND II 18.00 Kung Fu, tv-serie 19.00 Journaal 19.30 Dda Haus am Eatonplace, tv-serie 20.15 Populaire hitparade 21.45 Journaal 21.50 Spe rt 23.05 CagUoslro, tv-filmserie Q-25 Journaal DUITSLAND III 18.30 Mens en arbeid 19.00 Zandmannetje 19.05 Wetenschappelijk pro gr. 19.45 Tele- gramme en sport 20.00 Journaal 20.15 Kul- tureel magazine 21.00 lm Banne von Shanghai, Amerik. speelfilm 22.35 Journaal BELG IE NED. 18.00 Ti-ta-tovenaar 18.05 Wir bauen emt- ge Arche, Duitse speelfilm 18.55 Wikken en wegen 19.40 Medcd. 19.45 Journaal 20.15 Ed gar Briggs. tv-serie 20.40 Amusementsprogr. 21.40 Terloops, nieuws m de marge 22.25 Christie. Amerik. politiserie 23.15 Journaal ZONDAG DUITSLAND l 14.30 Kinderprogr. 15.00 Pan Tau lm Bal lon, flJmserie voor de jeugd 15.30 Made in Holland, showprogr. 16.30 Golden silents, speelfilm 16.55 Die Bauern. Poolse -familie- serie 17.45 Mode Journ. 18^0 Journaal .18.33 Sport 19.20 Reportages van buitenlandse korrespondenten 20.00 Journaal 20.15 Amp hitryon 22.45-22.50 Journaal. DUITSLAND II 15.10 Journ. 15,15 Aktie zorgenkind 15.20 Plrat der sieben Meere, Italiaanse speelfilm 17.00 Journaal 17.02 Sportrep. 18.00 Dagboek uit de Katholieke kerk 18.15 Bonanza 19.00 Journaal 19.10 Reportage uit Bonn 19.30 Muzikaal spelprogr. 20.15 Ein Fall fur Sie, detective spel om mee te denken 22.05 Journaal en sport op zondag 22.20 Wat kost ons de persvrijheid, reportage 23.05 Jour naal. DUITSLAND III 17.00 Task Force Police. Engelse politiese rie 17.50 Kinderprogr. 18.20 Postbus 10 19 50 18.30 Informatief progr. 19.00 Zandmannetje 19.05 Copyright, over boeken en tijdschrif ten 19.50 Tole-gramme en sport 20.00 Jour naal 20.15 Aktualiteilen 21.00 Geschiedkun dig spelprogr. 21.45 Journaal. BELG IE NED 15.00 Zes en een halve gare. jeugdserie 15.15 Gevarieerd progr. 17.15-18.05 Klassieke muz. 18.20 Ti-ta-tovenaar 18.25 Rhoda. tv- serie 18.50 Filmreportage 19.40 Mededelin gen 19.45 Journ 20.00 Sport 20.40 Dwars door Parijs. Franse oorlogskomedie 21.5» Film-mag 22.45 Journ Zie voor radio pag. 15

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 2