5 (zegt vereniging die zelf subsidie en inspraak afwijst) rnmm Bakkershaven nu toch onder slopershamer Sint in Bijdorp Schiedam met kérst op het tv-scherm iJliJIiii jiiilliii Doorgereden na botsing Jubileum harmonie schiedam Iffêpl tv/radio idi landS ZATERDAG 29 NOVEMBER 1975/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM „Als de wereld vergaat, blijft Schie dam nog vijftig jaar bestaan. Zover loopt het hier toch zeker achter vergeleken bij andere steden!" Deze uit spraak komt uit de mond van de heer C. Zonneveld, die dit als voorzittervan de vereniging Het Singel kwartier zegt. De eerste en de tweede voorzitter broederlijk naast elkaar op de bank; links de heer Van Vliet, rechts Zonneveld. - Enquête wi» Mm, WêÈk De vereniging Het Singelkwartier moet helemaal naar de Vlaardingse Lijnbaanhal om' feest te vieren. De andere drie bestuursleden, mevrouw Van Berkel en de heren Vogel en Nettenbreier. ill SCHIEDAM - De Bak- 'kershaven zal toch bin nenkort onbewoonbaar verklaard worden. Beslis te de gemeenteraad in augustus nog,, dat dit nnieke stukje Schiedam moest blijven bestaan, nu is plotseling een deel van de tegenstemmers over stag gegaan en heeft aan gekondigd wél voor sloop van de Bakkershaven te zijn. De Bakkershaven - uniek stukje Schiedam - gaat nu dan toch tegen de vlakte. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Tetefoon (010) 265205 266646 {/J>'4/> v/Mm SCHIEDAM - Als verlaat geschenk, voor haar ze venhonderdste verjaardag verschijnt Schiedam eerst daags op de beeldbuis. De NOS zal op kerstavond een film van een half uur over deze illustere stad uitzen den. Het verleden en het heden van Schiedam zullen in deze film - vervaardigd "door oud-Schiedammer Hans de Ridder belicht worden. Feestfilm Hans de Ridder, maker van de film over Schie dam; kerstavond op de teevee in Gewest tot Ge west. Passage fSchiedam loopt vijftig jaar achter Hopelijk viert de vereniging op die Dag des Oordeels met net haar zoveeljarig bestaan, want dat wordt altijd in Vlaar- dingen gevierd. De feestvierende Schiedammers zouden dan als nog die vijftig jaar uitstel mèt meemaken en tegelijk met de wereld vergaan. De problemen rond het Van 't Hoffpiein brengen de heer Zon neveld tot genoemde uitspraak over de verhouding die Schie dam ten opzichte van de rest van de wereld inneemt. „Wij hebben.vanuit de vereniging het Smgelkwartier al wel vijftig jaar geleden het verzoek gedaan om iets met dat plem te gaan doen; om er bijvoorbeeld speel- gelegenbeid te maken of een wijkgebouw te bouwen. Nu doen de bewonersvereniging en Centrum-Oost het voorkomen alsof hêt hun plan is, maar dat is niet zo. hoor!", zo vertellen de heren Zonneveld en Van Vliet (de 2e voorzitter van de vereni ging). Wat hiln betreft mag een van de vijvers-langs' de Buys Ballot- singel dichtgegooid worden nu er op het Van 't Hoffpiein speelrekken komen en er nog steeds geen plek voor een wijk- j centrum is. „Dan maken we ge- woon die andere vijvers wat breder en. groter, zodat de hoe veelheid water gelijk blijft, en op die gedempte vijver zetten we dan een eigen gebouwtje voor het Singelkwartier neer", heeft dit tweetal bedacht. Een ander ingrijpend plan dat van de hand van Het Singel kwartier is gekomen, is om De Lindenhof geheel' te gaan ver bouwen alleen de gevel mag blijver, bestaan en het dan in te richten als feestruimte of za lencomplex. Iedere Schiedamse gezelligheidsveremging zou het dan mogen gebruiken. Dat gebrek aan ruimte :s een van de grootste problemen waar de vereniging mee zit Met haar ruim 800 leden kan de vereni ging nergens terecht als er bij voorbeeld een jaarfeest gevierd moet worden. „Het dienstencen trum de 4 Molens is te klein en de Margriethal te groot. Daar tussenin zit 'niks. We zijn nu uitgeweken naar de Lijnbaanhal in Vlaardingen, maar het is na tuurlijk niet ideaal als je je met bussen naar een feestzaal moet verplaatsen Deze vervelende situatie heeft er inmiddels toe geleid dat Het Singelkwartier een enquête on der haar leden heeft verspreid, waarin, die leden gevraagd wordt naar de door hen ge wenste plaats om het jaarfeest te vieren, in welk gebouw, wat er moet gebeuren, aan feestelijk heden en welke artiesten op moeten treden. Deze enquêteformulieren druppelen slechts langzaam weer bij de vereniging binnen. Hoewel de enquête de schijn gpeft dat de leden van de ver- SAAAi 'A eniging aardig wat inspraak op de' gang van zaken hebben, blijkt dat toch- met zo erg het geval, gezien het feit dat het be stuur nu at weer de datum en plaats van het jaarfeest in '76 heeft vastgesteld. Deze indruk van een. ondemo cratisch fungerende vereniging wordt nog versterkt door een onverwachte opmerking van de voorzitter. Sprekend over de on derlinge verhouding metjde .be wonersvereniging Oost zegt ie opeens: ,~,Ja, wat ik nu ga zeg- voorzitter Van de Heuvel ge maakt. We gaan „fuseren", zij nemen het opbouwwerk 'voor hun rekening en wij zorgen voor de gezelligheid." Het slaat niet m als een bom. Ze zijn nauwelijks geschokt door dit eigenmachtig optreden van hun voorzitter. Zijri het kennelijk al jaren gewend. De aanwezige bestuursleden van Het Smgelkwartier - be halve de heren voorzitters zijn ook de sekretaresse mevrouw Van Berkel, de penningmeester Wim Vogel en verenigingsbla- dredakteur Nettenbreier aanwe zig - zijn ervan overtuigd dat hun leden zelf toch niet aktief willen zijn in hun vereniging. „Je moet overal om vragen, en bij de deuren langs gaan als j"e 5 aktie wilt Uit zichzelf komen ze niet naar ons toe. Als wij ermee op zouden houden, stortte het hele zaakje acuut in elkaarV, is het vijftal van mening. Ondertussen blijft de vereni ging Het Singelkwartier (die al sinds 1931 bestaat) volledig draaien op vrijwilligers, die al hun tijd en energie in de ver eniging steken. Over het aan vragen van een subsidie hebben ze ooit wel eens gedacht, maar hebben dit plan nooit uitge voerd: „Want", zo zegt de heer Zonneveld, „als j'e voor een dubbeltje .subsidie krijgt, willen, ze voor een gulden meebeslis-' sen." Bang voor deze gemeentelijke inmenging in de vereniging gaat hfet Singelkwartier dus rustig 3 door met het verzamelen van oud papier om de benodigde gelden bijeen te brengen. gen we (tegen J red.) ken mj Ik hef en-, jullie ook nog .niet ijii medebestuursleden, we,gaan samenwer- de bewonersvereniging, nauwe afspraken met Aanleiding lot dit plotse be sluit vormt een brief van de di- rekteur van Volkshuisvesting voor Zuid-Holiand. In deze brief aan de Schiedamse gemeenter aad schrijft de heer H. de Kie- wit dat volgens hem de wonin gen aan de Bakkershaven wel degelijk gesloopt moeten wor den, ook al meent de gemeen teraad dan van met. "Wanneer de gemeenteraad het advies van de heer De Kievvit met volgt, heeft deze direkteur van Volkshuisvesting de moge lijkheid om naar de Provinciale Staten te stappen en te zeggen dat de Schiedamse gemeenter aad een besluit tegen zijn zin heeft genomen; waarna de kans bijzonder groot is dat Provincia le Staten eigenmachtig m gaan grijpen in de Schiedamse gang van zaken, en zullen bevelen de Bakkershaven goedschiks of kwaadschiks - te slopen. Bij de behandeling van het collegevoorstel om die Bakkers haven onbewoonbaar te verkla ren (weJk voorstel met 21 tegen 14 stemmen verworpen werd) gaf een zevental tegenstemmen de progressieven de doorslag. Dit zevental is nu van opinie veranderd en zal bij een volgen de behandeling van dit onder werp de schaal naar goedkeu ring dpen doorslaan. De aanleiding voor deze om mezwaai, aangezwengeld door Nicolai Dielemans, is de kans dat Provinciale Zaken' gaat in grijpen in de Schiedamse poli tiek. „Lullig, als iemand zal in grijpen, Straks staan we voor joker in de raad ais hogerhand ingrijpt. Als we nu het besluit tot onbewoonbaarverklaring in eigen hand houden, dan kunnen er bovendien betere condities geschapen worden," aldus Diele- mans. Die betere condities zijn dan voor de' huidige bewoners be stemd. „Er moet zo groot moge lijke medewerking komen ,om SCHIEDAM Wijkvereniging Bijdorp houdt vanavond 29 no vember een Sinterklaasfeest voor bejaarden en alleenstaan den. De Sint komt dan naar Trefpunt Bijdorp terwijl ook de Treffers plus de toneelclub van de wijkvereniging in het wijk centrum zullen optreden. Dit Snterklaasfeest begint van avond om acht uur. Voor de kinderen uit Bijdorp komt de Sint plus zijn. gevolg morgen naar de wijk. Hij rijdt dan door Bijdorp en wordt daarna in het Trefpunt ontvan gen. Daar treedt voor de kinde ren ook de clown Bobo op. De tocht van de Sint door Bijdorp begint morgenmiddag om één uur bij de dam over de Polder- vaart. SCHIEDAM De politie is op zoek naar mensen die donder dagavond op de Horvathweg een botsing zagen gebeuren, waarna de 40-jarigè Rotterdammer C. R. met gekneusde ribben in het Gemeenteziekenhuis moest wor- Uen opgenomen. De automobilist die het ongeluk veroorzaakte reed door. Volgens de politie wilde deze onbekend gebleven automobilist de Horvathweg op draaien en haalde daarbij C. R. aan de rechterkant dusdanig in dat deze naar links uit moest wijken. C. R. botste daarbij met zijn auto frontaal op een hem tegemoetkomende auto. SCHIEDAM De harmonie van Wilton-Fijenoord die dit jaar ven halve eeuw bestaat, geeft vanavond een jubileum concert in De Doelen in Rotter dam. Dit concert begint om acht uur, na afloop is er een bal. die mensen aan nieuw onderdak te helpen. We moeten voor een goeie opvang zorgen," aldus PvdA-er Nicolai Dielemans. Het is nog niet bekend wan neer de gemeenteraad een nieuw besluit tot onbewoon- baarverklanng van de Bakuers- haven onder ogen zal krijgen. Volgens wethouder Zijdeveld wordt het een race tegen de klok als het voorstel nog jn de "decemberraad moet; deze raad is namelijk een week vroeger dan gewoonlijk, namelijk op de 15e i.p.v, op de 22ste; Ook de ja- nuariraadsvergadering zal pro blemen geven, omdat dan in diezelfde maand 4 avonden lang - de begrotingsdebatten gevoerd worden. „Hou het maar op zo spoedig mogelijk", aldus de wethouder, die hierbij aantekent dat het vorige collegevoorstel over de Bakkershaven, gezien de nieuwe ontwikkelingen met de direk teur van Volkshuisvesting wel enige aanvulling behoeft. In die zin dat de "zeggenschap en macht" die die direkteur heeft op z'n allerminst even uitgelegd moet worden aan de raadsleden, aldus Zijdeveld tenslotte. Hans de Ridder is in totaal ongeveer een jaar bezig geweest met de produktie van deze film over Schiedam. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de ge meente de film zou overnemen om hem bijvoorbeeld in de feestweek in mei (vanwege het 700-jarig feest) te vertonen Het enthousiasme dat de ge meente echter m dezen aan de dag legde was niet verbazing wekkend groot; een reaktie op het voorstel van Hans de Ridder kwam enkele weken na afloop van de „feestweek". Na deze mislukking op ge meentelijk niveau is Hans de Ridder m kontakt getreden met de NOS die wel voelde voor een televisieprogramma over Schie dam, waarvan het 700-jarig be staan pas zeer laat tot de Hil- versumse dreven was doorge drongen. „Schiedam heeft nooit veel aan haar eigen promotion gedaan," merkt Hans de Ridder hierover op, welke stelling al leen al bewezen lijkt door de lakse wijze waarop de gemeente op het filmvoorstel gereageerd heeft. Via het programma „Van Ge west tot Gewest" komt het 700-jarig bestaan van Schiedam op de valreep dan toch nog on der de landelijke aandacht. En dan nog wel op kerstavond, be paald niet de "eerste de beste avond, „Oorspronkelijk was het de bedoeling dat het woensdag avond al uitgezonden werd, maar toen was de film nog niet klaar. Vorige week is ook pas de eigenlijke beslissing omtrent het uitzenden van de film ge vallen," aldus de cineast over de Shiedam-film, Voor deze film is onder meer gebruik gemaakt van filmmate riaal van Jan Schaper bij wie De Ridder gewerkt beeft voor dat ie een eigen filmproduktie- bureau startte dat wordt aan gevuld met hedendaags mate riaal. Naast de thans verloederde binnenstad en de kille nieuw bouwwijken van vandaag de dag, zijn ook de oude brande rijen (in aktie), de spoehngkar- ren, kuiperijen en dergelijke te zien. „De stad heeft m de loop der eeuwen een eigen stijl, een hun belangstelling voor deze film blijk gegeven. Afgezien daarvan lijkt het Hans de Rid der ook niet erg waarschij'nhjk dat Schiedam op de een of an dere manier die film - behalve dan op de kijkkast - te zien zal krijgen, omdat het filmmateriaal niet geschikt is voor vertoning in bijvoorbeeld een Passage Theater. Het vervaardigen van een kopie zal waarschijnlijk aardig in de papieren gaan lo pen, zodat dat er voorlopig ook niet in lijkt te zitten. eigen karakter gekregen. Maar vooral m de jaren na de oorlog, toen heel Nederland gegrepen werd door een opbouwgolf is er grondig met het verleden afge rekend. Dat daarbij veel verio- 'ren is gegaan dat wij eigenlijk niet konden missen is één van de dingen die ik in dit program ma wil laten zien," aldus K-ns de Ridder, die deze week net een film voor de gemeente Rot terdam over Stadsvernieuwing heeft afgeleverd. Een nieuwe film staat alweer op stapel; voor de Vara is Hans de Ridder nu bezig met een film over de toekomstverwachtingen, die een vijftal Rotterdammers hebben. •- Hans de Ridder ziet het voor lopig nog niet zitten om iets bij zonders met zijn Schiedam-film te gaan doen. "Wijs geworden door zijn ervaringen met de ge meente lijkt het er met op, dat de film aan de gemeente aange boden wordt. Of de gemeente zelf het initiatief zal nemen om op een of andere leuke manier de film naar de bevolking toe te brengen, lijkt onwaarschijnlijk. Ook een Schiedamse Gemeen schap of Passage Theater heb ben tot nog nog toe niet van De film die in opdracht van het ^00-jarig feestcometé is ge maakt over het feestend Schie dam heeft ondertussen aanlei ding tot heel wat strubbelingen gegeven. Nadat de heer E. van Rinsum dagen achtereen had lopen fil men bij de feestelijkheden en het materiaal daarna gemon teerd had, kwam het comité bij monde van sekretaris Bert Steenbergen de hele film afkra ken. Het comité wildé de film van Van Rinsum niet accepteren voordat er het een en ander in veranderd was; zo moest er een hele hoop uitgeknipt worden er. ook moesten geluid en beeld be ter aan elkaar aangepast wor den, zo kregen de heer en me vrouw Van Rinsum te horen. Een door deze gang van zaken diep ontgoochelde mevrouw Van Rinsum zegt hierover: '„We had- .den zo'n klein budget, en zijn zó vreselijk tegengewerkt dat ze nauwelijks mochten verwachten dat er een schitterende film uit de bus zou komen." Die tegenwerking zat hem volgens mevrouw Van Rinsum in het feit dat haar man bij iedere feestelijke gebeurtenis ergens achteraan moest staan, of zelfs helemaal niet binnen mocht komen; zoals bij het be zoek van prinses Beatrix. Via klimpartijen* over hekken en af rasteringen kon ervoor gezorgd worden dat er toch nog een en ander aan filmbeelden op de ge voelige band terecht kwam. Na veel vijven en zessen is er nu uiteindelijk een' film van drie kwartier uit de bus geko men die eerstdaags door het; in middels ontbonden feestcomité - of door de gemeente zelf goedgekeurd moet worden. De hele .soesah rond de feestfilm over Schiedam brengt mevrouw Van Rmsu n echter wel tot de opmerking „Ik ben zelf Schie damse, maar door wat er nu ge beurd is schaam ik me ervoor in Schiedam geboren te zijn." NOS 15.30 Journaal VARA 15.32 O, gaat dat zo, 16.15 Jong geleerd, oud ge daan 17.10 De film van Ome Wil lem TELEAC 18.15 Duits iet? 24 NOS 18.45 TV-iriformatie voor Marokkanen 18.55 Journaal VARA 19.05 't Spant erom 19.55 Man over de vloer NOS 21.35 Journaal VARA 21.50 Een 'fraai stuk buren gerucht, 22.25 Jazz en show 23.10 Simon CarmiggeR NOS 23.20 Journaal IKOR/NCRV 23.25 Het lied van de week NOS 23.30 Studio Sport Extra AVRO 24.00-01.10 Nacht van de Witte Bedies NOS 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal KRO 19.05 Wicfcie de Viking 19.30 Mensen zonder grenzen NOS 20.00 Journaal KRO 20.25 Bij ons in Noord-Hol land 21.30 The lady from Shang hai 22.55 Brandpunt 23.35 Fanfaremuziek NOS 23.40 Journaal KRO 23.45 Adventsgedachte ZONDAG 1 KRO 11.00 Eucharistieviering TELEAC 14.00 Archeologie, herh. les 15 14.30 Les gammas (15) NOS 16.00 Journaal 16.02 Het programma met de muis 16.27 Paradijs der dieren 16.55 Voetbaluitslagen en to toN IKOR 17.00 Vesper TELEAC 18.15 Chemie (11) NOS 18.55 Informatie voor Tur ken 19.00 Journaal AVRO 19.05 Het wonder der natuur 19.30 Jonge mensen, op het concertpodium 20.30 Hier Parijs, hier Jan Brusse 20.40 Van oude mensen, de dingen die voorbijgaan, tv-serie naar Couperus 21.30 Toons surprise, Toon Hermans 22.3(1 Journaal KOR 38.25 Woord voor woord NOS 18.30 Brigadier Dog 18,35 De zwarte pijl 19.00 Panoramiek 19.15 Studio Sport 20.30 Dokter ja, dokter nee •21.00 WK Latijns-Ameri kaans dansen 21.25 Dokter ja, dokter nee 21.30 Journaal 21.35 Zienswijze 22,35 Beeldspraak 23.00 Journaal DUITSLAND I 18.35 Geestelijke liederen 18.40 Die Gras- hupfer. tv-serie. 19.15 Aklualiteiten 1950 Informatie en amusement 20.00 Journaal en weerbericht 20.15 Gezelschapsspelletje* 2145 Trekking v«m de lotlogetallen Aan*! Journaal <n weerbericht 22.05 Wereldkam- pioensuiap Latijns-Amerik dansen voor ipiufevsionah 23.35 The Park Avenue Beat 'speelfilm 0 W-O 55 Journaal t DUITSLAND H 18 05 Kuur Pu. serie tv-films 19 00 Jour naal 1930 Das Haus am Eaton Place, tv- spi ie, 20 15 Melodieen van de kompomst Nt- to Dfistal. 2135 Journaal. 2149 Sport 22.55 John Guitar, speelfilm 0 40 Journaal DUITSLAND III 18.15 Kursus. JH30 Mens en werk. 19 00 Zandmannetje. 19 05 God en de wereld. 19.45 Tele-Gramma en sport. 2000 Journaal cn weerbericht 2015 Kojak, tv-sene. 21.00 Matj. Hussische speelfilm 22.25 Journaal I1ELGIE NED 18 00 Ti-Ta-Tovenaar. 18.05 Star Trek tv- s<riu 18 55 Woody Woodpecker, tekenfilm 19.00 Populair bockenmagdzine- 19.40 Mede- detinRen 19.45 Journaal. 20.15 Mie Katoen spel programma. 21.05 Mezza Musica, amu- sementsprogr 21.55 My Father's House, s-peplfilm 23.25-23 45 Journaal 7QNDAC DUITSLAND I 15.00 SpeeJfilmserie over Pan Tau, voor de jeugd. 1530 Die Kandidalm, volksstuk. 1555 Task Force Police. 17.45 10 jaar 2e Va ticaans Concilie. 18.30 Joum. 1533 Sport- journ. 19.20 liep, van buit. korr. 20.00 Joum. en wcerber. 20.15 Adventliederen. 20.20 £x- peditionen ins Tterreich 2105 Eiszeit, tv- .spei 22.50 Joum en weerber DUITSLAND II 12.00 ZonridRskoncert 12.50 Wetensch progr 13 00 Journ 13 02 Weekkroniek. 1545 Kloutcrprogr 1415 Tekenfilm 14.25 Kim und Co 14 50 Serie1 over muziek 1520 Journ 1525 Aktie Zorgenkind 1530 Ad ventliederen 1540 The Canadians. Engetse speelfilm. 17 00 Journ 17-20 Sport 1800 Dagboek uit de prol kdrk 18.15 De Wal- tons. 19 00 Journ 1910 Bonner Perspekti- ven 19 30 Vrolijk muzikaal spelprogr. c» Des Chnstoffel «ia Gnmmelshausen aben- tcuerlicher SimpHzfesimus. 22.00 Journ en sport 22.15 Episodes, ballet 22.45 Journ. •DUITSLAND lil I7JX) Kindershow 17-50 Kinderproer. 1520 Postbus 1019.50 1SJ0 Inf. progr. 19.00 zand mannetje. 1905 Kojak und Co. 1150 Tele- G ra mme und Sport 2tX0Q Joum. en weer ber 20 00 A kt 2100 Progri om elkaar te le ren kennen 2L45 Stadt Transport und In dustrie 22.30 Journ BELUIK NED 14.30 Open School 15.00 Zes en een halve Rare. jeugdserie 1515 Binnen en buiten 17.15 tenuto 18 20 Ti-ta-tovenaar 18.25 Het meisje san de tv 1850 Van Pool tot Eve naar 19.40 Mod 19 45 Journ 20 00 Sport 20,40 If it is a man hang up, film 2140 Premiere-magazine 22.30 Journ Zie voor radio pag. 15

Het Vrije volk | 1975 | | pagina 2