Auto in Londen opengebroken Automatenkraker lift®! JsiaBSi liaiflv huis Robert en Bertram groots opgezet amateurtoneel Watermolen in Babberspolder blijft staan Onder water op dia's H ■mmmm BYBLOS 35 MANNEN OVERHEMDEN Hoogstraat 8 Schiedam m Informatie Groenoord- Znid schiedam Gemakkelijk 'W aardeloos' Wmm&wmM m mode voor NU 0 tv/radio WOENSDAG 14 JANUARI 1976/HET-VRIJE VO^K/PAGINA 2 SCHIEDAM - Het kruit dat de twee oppositiepar tijen in de gemeenteraad (CDA en VVD) volgens eigen zeggen nog niet wilden verschieten tijdens de begro tingsbehandeling, hebben ze in een gisteravond gehou den vergadering van de commissie voor onderwijsza ken verschoten. De fusie tussen het gymnasium en de rijksscholengemeenschap stond bij deze commissie ter discussie en vormde voor beide partijen aanleiding tot het zetten van tientallen vraagtekens bij het wethou- derlijk beleid. De beslissing over een fusie tussen het Stedelijk Gym nasium en de Rijksscholengemeenschap is wederom uitgesteld; er moet eerst nóg meer informatie op tafel verschijnen voordat een oordeel gegeven kan worden. Standpunt Aan het begin van deze week ivas het kostuum-passen geblazen voor de amateur toneelspelers Ruim twintig Schiedamse amateur toneelspelers bele ven momenteel angstige en zenuwachtige dagen, omdat het toneelstuk waarin zij spelen, „Robert en Bertram" deze week een paar maal voor het stedelijk voetlicht gebracht moet worden. Dit stuk van Herman Heyer- mans niet bepaald de eerste de beste toneelschrijver - gaat vrijdagavond in het Passage Theater in premiè re, terwijl er donderdagavond een try out van gegeven wordt. mmm maar morgen en vrijdagavond zal het allemaal „echt" zijn. SCHIEDAM - Een aan tal bewoners van Schie- i dam West wordt van avond in de gelegenheid gesteld om hun zegje ie zeggen over de plannen die hun huisbaas - de woningbouwvereniging Sint Jozef - met hun wo ningen heeft. al onze gedessineerde normaal v.a. 79.- Al onze TRUIEN nu 20 tot 50% korting SCHIEDAM - De 26-jarige tij delijke inwoonster van Schie dam B. K. B. de V. bemerkte bij aankomst in Schiedam pas, dat haar auto door onbekenden in Londen werd opengebroken. In de Engelse hooldtad verdween uit haar auto een lange, beige jas plus een tweetal internatio nale certificaten van vaccinatie. De gestolen jas heeft een waar de van ongeveer veertienhon derd gulden. Om de diefstal te kunnen ple gen werd een tochtraampje van het voertuig ingedrukt, hetgeen de vrouw ook pas in Schiedam bemerkte. Uit de auto van de 21-jarige Schiedammer verdween een zo genaamde eighttrack-recorder met een waarde van 169 gulden. De diefstal werd gepleegd, ter wij! de auto voor het huis van de Schiedammer aan de Hogen- baanweg stond. Een cassetterecorder met een waarde van 129 gulden was de buit na een inbraak in de auto van de 21-jarige Schiedammer J. F. P. In dit geval werd de auto opengebroken, terwijl deze voor de woning van de Schiedammer aan de Prof. Kamerlingh Onnes- laan stond. Beide keren kon men het voertuig binnenkomen, nadat het rechtertochtraampje was vernield. SCHIEDAM - De politie heeft de 25-jarige Schiedammer ff. P. van R. aangehouden die ervan wordt verdacht, bij een rookartike- lenwïnkei aan de Vlaardingerdijk een sigarettenautomaat te hebben opengebroken. Een bewoner van de dijk tipte de politie op het moment dat de man bezig was met het openbreken van de auto maat. Toen de politie ter plaatse kwam was de Schiedammer al ver dwenen. maar na een kleine zoekactie kon hij even later toch wor den aangehouden. Bij zijn aanhouding bleek hij echter geen gesto len sigaretten op zak te hebben. Toch nam de politie W. P. van R. voor een verder verhoor mee naar het politiebureau. Uit een sigarettenautomaat bij een winkel aan de Borodinlaan is voor 225 gulden aan sigaretten en shag gestolen. De eigenaar van de winkel snapt niet hoe de sigarettendief erin is geslaagd om een stalen wand uit de automaat te lichten, waarna deze zijn slag kon slaan. De opengebroken automaat zou namelijk „inbraakvrij" zijn geweest. fusie tussen emeenschap en gymnasium uitgesteld woorden, de progressieven acht ten zich gisteravond met reeds circa een kilo aan papie ren informatie op tafel - niet competent om met een oordeel te komen, zoals PvdA-ster Yvonne Si!jee het PvdA-stand- punt toelichtte. Na lang aandringen van zowel CDA als VVD had wethouder Clara Visbeen haar beleid inza ke' een eventuele fusie tussen beide scholen ter discussie ge steld (overigens was het aan wethouder Zijdeveld de taak om dit beleid toe te lichten, omdat mevrouw Visbeen ziek is). Beide partijen waren van mening dat er veel te lang gezwegen is over deze mogelijke fusie, hetgeen bij de schoolleiding, de leerlingen, en de ouders onrust heeft ge wekt Bovendien zijn zowel de con fessionelen als de liberalen van mening dat het gymnasium zo- w-iezo moet blijven bestaan. ...Geef de rektor van het gymna sium de garantie dat zijn school in elk geval nog een jaar of vijf, zes zelfstandig blijft be staan" verzochten beide partijen aan de andere commissieleden. „Nee" zeiden de vier PvdA- commissieleden, alsook de wet houder zelf, zodat dit verzoek weggestemd werd. De PvdA-commissieleden kon den vervolgens gemakkelijk hun punt scoren (ze zijn met vijf te gen vier personen in de meer derheid in deze commissie) met een voorstel, welk inhield dat de commissieleden nog meer pa pieren informatie krijgen dan ze nu ai hebben, „om een beter oordeel over al dan geen fusie te kunnen geven". Met andere De enige garantie die wethou der Zijdeveld - die overigens op uitstekende wijze waarnam voor mevrouw Visbeen - aan de VVD en CDA wilde geven was dat „iedere leerling die in 1976 met het gymnasiaal onderwijs aanvangt ©r van overtuigd kan zijn dat hij of zij die opleiding kan afmaken, want het belang van de leerlingen staat in elk geval voorop." „Een waardeloze garantie", Dat er nog helemaal geen sprake is van een definitieve fusie tussen het Stedelijk Gym nasium en de Rijksscholenge meenschap werd door Zijdeveld zo'n tien keer ter berde ge bracht, maar deze mededeling werd gisteravond evenzovele malen van tafel geveegd door óf CDA/VVD, óf door gymnasias ten op de tribune. De procedure die na deze langverwachte ..gymnasium- praatavond" gevolgd zal worden is, dat het college ér nu - op advies van de onderwijscommis sie - voor zal zorgen dat de le den meer informatie te hunner beschikking krijgen, waarna de hele kwestie opnieuw in deze commissie besproken zal wor den. Deze commissie moet zich dan uitspreken vóór of tégen het zelfstandig voortbestaan van het gymnasium en de rijksscholen gemeenschap, welk advies aan het college van B en W uitge bracht moet worden. reageerde de op de publieke tri bune zittende mevrouw Taverne (fraktievoorzitter van het CDA) onmiddellijk op deze garantie. Haar partijgenoten en tegen standers stelden meer vertrou wen in deze toezegging van Zij develd. Dit college moet dan vervol gens zelf een standpunt bepalen over de fusie, waarna de ge meenteraad de uiteindelijke be slissing moet nemen. Een lang durige kwestie althans, die het voortbestaan van het gymna sium met een aantal jaren kan rekken. „Robert en Bertram" wordt niet door één speciaal Schie dams toneelgezelschap opge voerd, maar is een zogenaamde vrije produktie. „Dat is gedaan" zo zegt een der producenten, „om zoveel mogelijk mensen kennis te laten maken met het amateurtoneel en omdat een vrije produktie de enige manier is waarop een groot toneelstuk gespeeld kan worden. Toneel verenigingen hebben vaak niet' voldoende leden voor zo'n grote produktie." Om deze redenen is de S.G. sektie Toneel dan ook van zins om regelmatiger vrije produk- ties op poten te zetten, ondanks het feit dat dit een redelijk kostbare zaak zal worden. „Maar dat komt" aldus Jan van der Slot. „omdat hier in Schie dam geen goeie toneelvoorzie ningen z;jn. Er zijn nauwelijks goeie zalen, om van het aanwe zige materieel' maar niet te spreken. Voor Robert en Ber tram was er niet eens voldoende licht, we hebben allerlei licht bakken moeten huren." De kos ten die dit met zich meebrengt hoopt de wktie Toneel in de loop van enkele jaren te gaan dekken door zelf over te gaan tot de aanschaf van enige appa ratuur. Een subsidie-aanvraag daartoe is al naar de Schiedam se Gemeenschap gestuurd. Robert en Bertram is het ver haal van twee boeven die uit de gevangenis ontsnappen, op een aristocratenfeestje terecht ko men en daar verrassende dingen ontdekken. Het oud Nederlands stijltje van Heyermans is aange past aan de hedendaagse taal en omstandigheden. De try out van donderdag avond is speciaal bedoeld voor scholieren van het voortgezet onderwijs. Zij kunnen voor het luttele bedrag van één gulden de eerste voorstelling van Ro bert en Bertram bijwonen. Voor het bijwonen van de première op vrijdagavond moet vijf gul den beta, ld worden, terwijl CJP-ers ei bejaarden voor de helft van Ie prijs naar binnen mogen, b larter. voor beide voorstellingen zijn aan de kassa van het I ,ssage Theater ver krijgbaar; e voorstellingen be ginnen om cht uur 's avonds. SCHIEDAM - De. onderwater sportvereniging "Sea-View" geeft donderdag 15 januari een dia-show in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven. Cock van der Zouwen laat dan dia's zien over het leven onder water in zowel de Middellandse zee als de At lantische oceaan. De dia-show begint om half acht. De Schiedamse afdeling van het Nivon houdt donderdag avond eveneens een bijeenkomst in gebouw Irene. Gedraaid wordt dan een diaprogramma over landschappen, flora en fau na. Dit dia-gebeuren van het Nivon begint om acht uur, de entree is één gulden. Tweede inspraakavond SCHIEDAM - De directeur van Gemeentewer ken H. G. de Block gaat geen gebruik maken van de al in augustus 1968 verleende machtiging om de watermolen „Babberspolder" bij het t ijfslui- zencompiex te slopen. Zoals bekend stelt de ge meente de laatste tijd alles in het werk om alle molens in Schiedam koste wat het kost voor de toekomst te bewaren. De watermolen „Babberspolder" die naast de Poldervaart staat, is de laatste jaren ernorm m verval geraakt. Om te voorkomen dat met name de molenkap in elkaar stort, gaat de gemeente iets meer dan 7500 gulden uittrekken om de hoogst noodzakelijke herstelwerkzaamheden aan de molen te verrichten. Op dit moment is er zeker geen sprake van dat de molen „Babberpolder" volledig wordt gerestau reerd. Daarbij wordt de moien ook niet op de mo numentenlijst geplaatst. De gemeente heeft sowie so geen plannen de molen te slopen en het plaat sen van de watermolen op de monumentenlijst zou aüeen maar een tijdrovende procedure wor den. Wat de restauratie van de molen betreft, wil de gemeente eerst het restaureren van alle molens in de binnenstad afronden. Dit alles kost zoveel geld dat er ln de verdere toekomst pas geiden beschikbaar komen, om alle nog bestaande molens langs de Poldervaart volledig te restaureren. Dit is de tweede in een serie inspraakavonden die de bouw vereniging organiseert. De vori ge inspraakavond (in december) is nogai chaotisch en niet geheel naar Sint Jozefs wens verlopen. Medio december mochten de bewoners van 124 woningen in West (voornamelijk wonend in "d6 An thony Muysstraat en Van Beverenstraat} zeggen wat ze van de renovatieplannen van j Sint Jozef vonden. Geheel tegen de verwachting van de woning bouwvereniging zagen de be trokken bewoners de renovatie plannen helemaal niet zitten, vooral gezien het feit dat er in jaren niets aan de huizen is ge beurd. De huurverhoging die de voorgestelde renovatie met zich mee zou brengen zou dan voor een groot deel dat achterstallig onderhoud moeten verhullen, iets waar de bewoners falikant tegen waren. Dezelfde plannen van Sint Jo zef worden nu vanavond be sproken met de rest van de be trokken bewoners, wonend op de oneven nummers in de Ant. Muysstraat en een blokje wo ningen in de Huysmanstraat (de zogenaamde blokken Cl en D). De inspraakavond vindt plaats in gebouw Arcade aan de Lange Haven en begint om acht uur. De'opruimmg start 15 januari SCHIEDAM - Vanavond wordt voor de bewoners van Groenoord-Zuid een zogenaamde inloop-informatie-avond gehou den. Dat gebeurt tussen acht en tien uur in boerderij Land- vreugd. Tijdens de informatie avond laat de gemeente het plan zien hoe de wijk er na noodza kelijke ophogingswerkzaamhe den uit moet komen te zien. In het plan zijn de wensen van de Groenoord-Zuidbewoners ver werkt, die tijdens een in no vember 1975 gehouden eerste in formatie-avond naar voren kwamen. Het merendeel van alle bewo ners wees toen het plan van de gemeente af, om de verkeerscir- culatie in de wijk dusdanig te veranderen, dat er zogenaamde verkeersarme leefstraten zouden ontstaan. In Het Vrije Volk sprak de gemeentelijke ver keerskundige toen ai van een onverstandig besluit, dat de be woners van Groenoord-Zuid daarmee hadden genomen. Om zowel aan de wensen van de bewoners als aan de gemeen telijke wii om de wijk leefbaar der te maken tegemoet te ko men, is nu een nieuw plan ont worpen met in het midden van de wijk een groengebied. 18.45 Trekking Staatsloterij 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest 19.50 PP: ARP NOS 20.00 Ontbrandingspunt, tv- film 21,00 Muziek om naar te kij ken 21.35 Journaal 21.50 Den Haag vandaag 22.05 Studio Sport 22.30. Panoramiek 23.00 Journaal 23.05 E.K. Kunstrijden, ge- nève MORGEN EO 15.00 Het kleine huis op de prairie NOS 18.45 Paulus de Boskabouter, 18.55 Journaal IKON 19.05 Jouw beurt IKON-KRO-RKK 20.00 Journaal 20.25 SOCUTERA: Stichting Ned. Vrijwilligers TROS 20.30 Inf. op woensdag: Stress, film en discus sie 20.50 Journaal. ..Informatie op u-oensdag" van de TROS - van half negen tot tien voor elf via Nederland 2 - is vanavond helemaal gewijd aan „stress". In dit totaalpro gramma onder redactie van Wi- bo van de Linde tracht men te belichten welke lichamelijke veranderingen optreden wanneer iemand aan een of andere span ning wordt onderworpen. Des kundigen geven hun mening en de kijkers kunnen telefonisch reageren. ter net zo ver is wordt echter een Duitse televisiefilm ver toond: Der Angestelte (De em ployé), een film uit 1972 van Helma Sanders die echter ook best in een wat ander kader uit gezonden had kunnen worden Helma Sanders (33), zegt er zelf over: „Voor mij betekent deze film in de eerste plaats een uit eenzetting hoe de arbeid in het kapitalistische systeem tot stand komt. Ik maakte deze film om dat tot nu toe over kantoorbe dienden zo goed als niets bekend was. En ook omdat ik als vrouw graag een film over het gedrag van mannen wilde maken omdat ik strijd wilde laten zien die met de mond wordt gevoerd. In mijn film wordt geen moord gepleegd, niettemin zijn de griezel- en misdaadelementen aanwezig."' In „Muziek om naar te kijken" - van negen tot vijf over half tien viaNederland 1 - een ge dramatiseerde visualisering van de rouw over het doodgaan van een mens: „Les nuits d'été". De muziek van Hector Berlioz wórdt uitgevoerd door het Radio Fil harmonisch Orkest onder leiding van Willem van Otterloo. DUITSLAND I 18.10 Pinocchto. 18.45 Eine Schone Wirt- schaft. 19.15 Akt 19.45 Tip um 4tel vor 8 20.00 Joum. en weerber. 20.15 Akt. doku- mentatie. 21.00 Eurogang. misdaadfilm. 22.00 Report over Mexico. 22.30-22.50 Journ. en weerber. DUITSLAND 2 18,20 Cesucht wirdHiide Messing, (ilm. 19.00 Journ. 19.30 Natuurfilm over trekmie- ren. 20.15 Inf. en meningen uit het bedrijfs leven. 21.00 Journ. 21.15 Sport 23.00 Joum. DUITSLAND 3 19.00 Zandmannetje. 19.05 Progr. voor Spaanse werkn. 19.15 Skigymn. 19,45 Nws. uit Noordrijnland-Westfalen, 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Thema van de dag. 2830 Joe Hill. 22.20 Inf. progr. 23.05 Treffpunkt Südpol. 23.50 Joürn. BELGlE NED. 18.50 The invisible man. 19.45 Journ. 20.15 Nat. Loterij. 20.20 Het meisje van de tv. 20.45 Nature morte. tv-spel. 22,30 Runda-. menten. 23.20-23.40 Journ. met om. Wet straat. HILVERSUM I 18.30 Nws 18.41 Apollo XXI 19.03 Muziek- triptiek van zeven tot tien 19.03 Jazz Sir 20.00 Eight o'clock special 21.00 Kruis en Mol 22.00 Alles moet weg 22.30 Nws 22.40 Aktua 23.00 Coulissen 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws 18.11 Dingen van de dag PP;" 18.20 Uitz. Boerenpartij VARA; 18-30 Tussen Start en Finish 19.30 Brassband magazine 20.00 Nws 20.05 Orkest, koren en solisten 2130 Jan H. de Groot vertelt zijn herinne- ringen aan Willem van Maanen 22.05 Fluit en klavecimbel NOS: 23.00 Met het oog op morgen, met Den Haag vandaag 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III NOS: 18.03 De Vakalurebank 18.10 N.O.S.- maal 19.02 De Rock en Roll methode 20.02 Muzekuui 21.02 N.O.S.-Jazz 22.02 Sport hal verwege (22.35 Paardekoersen) 23.02 Bijna nacht 0.02 Metro's Midnight Music 1.02 Ta ke it easy 2.02 Dat wordt weer nachtwerk 4.02-7.00 De Meurders methode. DONDERDAG HILVERSUM I NCRV; 7.00 Nws. 7.02 Het levende Woord. 7.08 Te Deum Laudamus. 7.3Ö Nws. 7.41 Hier en nu. 7.55 Muziek in uw straatje. 8.24 Op de man af. 8.30 Nws. 836 Gymn. voor de huisvr. 8.45 Tot uw dienst. 9.45 Onder de hoogtezon. 10.30 Nws. 10.33 Een uur natuur. 11.30 Metropole Ork. 12.00 De Kilima Ha- waiians Show. 12.15 Boer en tuinder. 12.24 Med. 12.30 Nws. 12.41 Hier en nu. 12.25 Mid- dagpauzedienst, 13.15 Goed gestemd. 14-00 Klanksnoer. 15.oo Globaal met om 1530 Nws. 17.30 Nws. 17.32 Hier en nu, HILVERSUM II AVRO; 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 Dag met een gaatje (8.00 Nws. 8.11 Radio- jou rn.) 8.50 Morgenwijding. 9.00 Kniaow- iicht 9.35 Waterst. 9.48 Schoolradio, lü.w Radio lawaaipapegaai. 13.10 Arbeidsvit. (11.00 Nws. 11.03 Radiojourn-J 1L30 Rondom twaalf met om 11.55 Beursbêr. H3I Sport- revue. 12.54 Land- en tuinbouw. 13.00 Nws. 13.11 Radiojoum. 13.25 'n Middagje AVRO. met om 16.00 Nws, 17.00 Mobiel. HILVERSUM 111 TROS: 7.02 Drie op je boterham. #.03 Pep-op-drie. 11.03 Drie draait op verzoek. 12.03 Drie draait tussen de middag. H-®3. Pop-KontakL 16.03 De Ritmeesters. HILVERSUM IV KRO: 7.00 Nws. 7.02 Badinerie. 9 00 Nws- 9.02 Overweging. 9.10 Echo. 9.30 Schoolradio. 10.00 Moderne ork.muz. 12.00 Van twaalf to* twee. 14.00 Nws. 14.02 Pastoor Perquin. wat goed gezien. 50 jaar KRO. 14.32 Orgelcon cert, 15.00 Instrum. ensemble. 15.30 Bariton en piano. 16.00 Modern strijkkwartet. 16-« Volksmuz. van de Koerden. *J

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1