Verpleegsters profiteren van computer fout 'Te veel drank in leger Dassault-man bijzonder onhandig Zwitsers stemmen toe in onderzoek Grote race BB-KWIS VERDWIJNT! Duitse vrouwen langer vruchtbaar 'Tarvobrood te duur' Zuiver wollen HOOGPOOLTAPIJT 1 CHINEES MET ZOTSKAP HA 17 ff et ireer Best verkochte schijf van 76 geluidloos Zonnig INFORMATIE OYER BEZORGING: s dranken g om 9uur start de flitsend snelle verkoop van: 400br. zware foamrug fll'l van 139,- MEENEEMPRIJS 1 ,M "Van een onzer verslaggevers LEIDSCHENDAM Door een verkeerde programmering van een computer hebben alle leerling-verpleegsters die dit jaar eindexamen doen, een voldoende gehad'voor twee xen- tamenonderdelen, die meetellen voor hun diploma. - i DEN HAAG Er is in de eind vijftiger Eggy'l 11 fM -begin zesti- i I ger jaren Sportpaleis Ahqy' Rotterdam Reserveer zaterdagavond 20 maart voor de ffmm Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Op de luchthaven Zestienhoven is plaats voor 800Q woningen. In deze nieuwe woonwijk zou den dan ongeveer 20.000 mensen kunnen wonen. Sexfilms huren? KWALITEITSDRANKEN VOOR PRIJSBEWUSTE MENSEN Woensdag de gehele dag geopend. TE«r?K\)VOOR Koopavond geopend. Bel 010 - 147400 Krimpen aan den IJssel Donderdag 26 februari 1976 31e jaargang no. 8734 hoofdredacteur herman wigbold Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam tel. 01014.74,00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 01013.63,8014.74.11 ARNHEM De auditeur-mili tair mr. H. J. Beaumont bij de krijgsraad in Arnhem heeft woensdag gepleit voor maatre gelen die paal en perk moeten stellen aan het toenemend drank misbruik in het leger. Een eerste stap zal moéten zijn het sluiten van de tap-plaatsen overdag. 'In welk oen rijf wordt over dag sterke drank geschonken?' zo vroeg hij zich af bij de behan deling van enkele 'drankzaken' voor de raad. Volgens mr. Beaumont liggen de militaire hospitalen vol met militairen die een ontwennings kuur ondergaan. Er moet vol gens hem een eind komen aan het overvloedig beschikbaar zijn van tap-plaatsen in het leger. Als voorbeeld noemde hij de le gerplaats Oorschot; waar op 29 plaatsen drank kan worden be trokken. Het bedri]f dat de tentamens in 120 verpleeginrichtingen in het hele land moest nakijken, had de computer zo geïnstru eerd, dat sommige kandidaten die eigenlijk een voldoende had den moeten hebben, een onvol doende hadden gekregen en an deren in plaats van een onvol doende een voldoende. Omdat aan alle kandidaten die een voldoende hadden ge kregen al een bewijs was gege ven, dat zij voor de tentamens waren geslaagd, besloot de hoofdinspectie voor de Volksge zondheid gisteren, iedereen dan maar een voldoende te geven. Normaal gesproken zou onge veer 10 procent van de kandida ten zijn gezakt De hoofdinspectie had alle tentamens opnieuw en nu goed na kunnen laten kijken, maar daar is van afgezien, om dat onder de betrokken kandi daten grote verwarring was ont staan, toen zij te horen kregen, dat de computer een fout had gemaakt. Kandidaten die geen vrede hebben met een mogelijk ten onrechte verleende voldoende, kunnen overigens als zij daar prijs op stellen vrijwillig een her-examen aanvragen. aanKoop Hasjhond Duuk snuift goed (Van onze verslaggevers) kieviet De 18-jarige Cor Vervoort uit het Brabantse Best heeft gisteren het eerste kievitsei van dit jaar ge vonden. Nog maar één keer eerder, in 1817, is een kievitsei vroeger gevonden. In een akte die werd opgemaakt bij het gerechtshof tn Den Helder het toen een miliciën Gorter vastleggen dat hij het eerste ei al op 16 januari had gevonden. Deskundigen nemen aan dat het zachte weer in de tweede helft van februari de oorzaak is van de vroege vondst. Cor Vervoort bewaart het ei voorlopig in een bloempot met Maaszand. Hij weet nog niet wat hij ermee gaat doen. Hij kan het niet meer aan koningin Juliana aanbieden. Aan die traditie is in 1969 uit milieuoverwegingen een eind gemaakt wanneer de Lockheed-affaire voor het eerst speel wel degelijk sprake geweest van ongeoor loofde druk van de kant van vliegtuigfabrikanten. Dit blijkt uit de handelingen van de Tweede Kamer in een verslag over de zitting van 29 januari 1963. In deze zitting werden deze praktijken uitvoerig besproken door de toenmalige staatssecretaris van Defensie Calmeyer. Deze verklaring staat in lijnrechte tegenstelling tot de gerusstellen.de vetklaringen die een aantal oud-bewindslieden zo als oud-premier De Jong en oud- minister Visser, de afgelopen we ken hebben afgelegd. Staatssecretaris Calmeyer spreekt in de zitting van de Ka- fer van 29 januari 1963 aanvan kelijk over de aankoop van heli kopters, maar gaaf dan door over de dan net gepleegde aankoop van de F 104 G (Starfighter). Hij zegt: "Wel meen ik dat ik hierover nog iets moet zeggen en wel omdat zich hier een kwa lijke gewoonte voordoet die ook bij de kwestie van de F104 G naar voren is gekomen. Dat is de poging om door het vormen van pressure-groups de keuze in een bepaalde richting te dwingen. Door deze pressure- groups tracht men via pers, po litieke figuren ik Zou daar on gelooflijke staaltjes van kunnen vertellen, maar ik zal dat niet doen invloed uit te oefenen. Een der zeer grote firma's ope- - reert hier met een bijzonder onhandige vertegenwoordiger." De heer Calmeyer (80) zei gis teravond zich met zo vee! meer van deze zaak te kunnen herin neren en ook geen voorbee'dea te weten van "ongelooflijke staal tjes." Maar hij noemde de be treffende grote firma wel. „Dat was Dassault." Vo-lgens de ver tegenwoordiger van Dassault l» Nederland de heer Botterman had de Franse vliegtuigfabriek tegen het eind van de jaren vijf tig een eigen man in Nederland, een Fransman genaamd Bel. "Ik had toen niets met die vliegtuigen te maken." zegt hij nu. De PSP-kamerleden Van der Spek en Van der Lek hebben schriftelijke vragen aan premier Den Uyl gesteld over de sugges ties in 't met-uitgezonden NOS- interview met de Amerikaanse journalist Anderson. (Zie HW van gisteren). NIJMEGEN De hasj hond van de Nijmeegse politie. Duuk, heeft 127 kg Marokkaanse hasjiesj (waarde 200.000) gevon den. De hasj zat verstopt in het dubbele dak van een oud VW-busje dat voor een technische con trole naar het hoofdbu reau was gebracht. De bestuurder is nog met opgespoord omdat hij bij zijn aanhouding een valse naam had opgege ven. Behalve technische mankementen ontdekte de politie ook dat de papie ren bij de auto met m orde waren. De hasj-hond werd in gezet omdat de politie vermoedde dat er verdo vende middelen in het busje vervoerd waren. Da hond snuffelde verwoed aan het dak, dat uit twee lagen bleek te bestaan. Ertussen werd de in cel lofaan verpakte hasj aan getroffen. (Van onze verslaggevers) BERN/DEN HAAG De com- missie-Donner mag bij haar onderzoek naar de rol van prins Bernhardl in het Lockheedschan- daal in Zwitserland Fred Meu- ser en de advocaat Hubert Weisbrod ondervragen. De Zwit serse regering heeft die beslis sing gisteravond genomen. Tot verrassing van veel Zwit sers, want buitenlanders hadden tot gisteren nog nooit toestem ming gekregen voor dergelijke onderzoeken. Een Amerikaanse Senaatscommissie, die Meuser en Weisbrod ook wilde onder vragen, diende daartoe vorige maand nog tevergeefs een ver zoek in. De heren Donner, Peschar en Hoitrop mogen Meuser (oud- verkoopdirecteur van Lockheed) en Weisbrod (een vriend van Meuser) alleen „vrijwillig en informeel" ondervragen. Boven dien moet Lockheed ermee in stemmen dat het tweetal wordt gehoord. De Zwitserse regering zegt het Nederlandse verzoek te hebben ingewilligd omdat sprake is van een onderzoek naar een straf baar feit. In Bern verluidt dat de beslissing is genomen om dat de Zwitserse regering een goede relatie met Nederland bij zonder op prijs stelt. Het Zwitserse ministerie van Justitie verzette zich aanvanke lijk uit angst dat dan ook an dere onderzoekcommissies min der gemakkelijk buiten de deur zouden kunnen worden gehou den. Meuser en Weisbrod heb ben zich bereid verklaard mee te werken. LONDEN Het Britse jacht Great Britain II is in de zeilrace Londen-Sydney-Londen als eer ste gefinisht na 67 dagen. De winnaar van de race is nog niet bekend, omdat een handicapre- geling wordt toegepast. De Ne derlandse Great Escape heett kans op de tweede plaats. om. 'Op Zestienhoven plaats voor 8C00 woningen Dat staat in een vandaag uit gekomen rapport van Rijnmond, dat inmiddels ook op het Rotter damse stadhuis ligt. Volgens Rijnmond is de be stemming van het vliegveld tot woongebied van veel belang voor het behoud van de werk gelegenheid m de binnenstad. Op het terrein van de woon wijk Zestienhoven zouden onge veer 1500 arbeidsplaatsen ko men bijna het dubbele van wat het vliegveld aan werkgele genheid biedt. Rijnmond wil dat minister Wes terterp zo snel mogelijk een eind maakt aan de luchtvaartoestem- trung van Zestienhoven. Het rijk vindt het, zoals bekend, niet noodzakelijk dat het vliegveld woongebied wordt. Minister Gruyters heeft dat in het ont werp van de Verstedelijkmgs- nola nog een duidelijk gezegd. Gecommitteerde Roozemond en ook wethouder Mentink van Rotterdam verklaarden desge vraagd hiertegen dan ook be zwaar te zullen aantekenen. Volgens het nieuwe Rijnmond rapport verdient de nieuwe woonwijk uit planologische over wegingen verre de voorkeur bo ven het vliegveld. Men verwacht dat deze conclusie door te nog te maken economische analyse zal worden gesteund- In de komende maanden valt ook nog een rapport van het Ne derlands Economisch Instituut te verwachten over het belang van het vliegveld voor de ha ven van Rotterdam. De gemeente Rotterdam heeft het architectenbureau Bakema voor Zestienhoven een woning bouwplan te maken, waarbij zo veel mogelijk gebruik wordt ge maakt van de bestaande voor zieningen. Startbanen zouden gedeeltelijk als weg kunnen worden benut of ook ais fun dering De stationsgebouwen kunnen dienst doen als bedrijfs ruimte. HAARLEM (woensdag)-(EMI) Delta heeft een schijf op de markt gebracht die in een oplage van ettelijke hon derd-duizenden onvermijdelijk zijn weg naar de draaitafels zal vinden. De plaat - onder - je plaat, ahas "De VertroetelschijF. Een antistatische onderlegger, die elke grammofoon plaat zijn statische lading verliezen doet. Geen stof, hetere weergave. Delta-mat is de naam. Een top-hit die voor 13,90 overal te verkrijgen Delta-mal, alias, 'De VertroetelschijF. 6 voor 25 gld - ■AÜ. Broersveid 42. S'dam '(010)266333. G«otxnd van 10 tot 18 uur, dood, tcoopav. L»g. vereist. Chinezen kunnen ook best carnaval vieren, zo wilde ambassadeur Wang Su van de Chinese Volksrepubliek in Bonn gisteren wel even demonstreren. Vandaar de zotskap, waarmee hij giste ren op een receptie ver scheen. -W >;^l DQOHBRIick zie voor onze aanbiedingen pag.J^ (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De KRO stopt voor de rest van het wintersei zoen met de uitzending vati „De nieuwe BB-kwis". den en ook Berend 3oudewijn De oude BB-kwis, waar veel naar gekeken werd, was een ty pisch weggeef-programma. In de nieuwe werd met geldbedragen (cheques) gewerkt. In plaats van de kwis zal nu op 13 maart het blijspel „Pnve voor twee" van Noel Coward worden uitgezonden. Voor de za terdagen 10 april en 8 mei wordt nog naar vervangende program ma's gezocht. Droog weer met zonnige perio den, maar in de nacht en och tend ook plaatselijk mist. Over wegend matige zuidwestelijke wind. Minimumtemperaturen omstreeks vier, maxima van 7 graden aan de kust tot 13 plaat selijk in het binnenland. zon maan op order op oncter w. or 32 18 14 06 00 15 58 Berend: met tevreden. (géén onder nummer) Vraag naar de afd. abonnee-service maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen" onder de Strips HAMBURG Vrouwen in zowel West- als Oost- Duitsland zijn thans on geveer tien jaar langer vruchtbaar dan hun groot moeders rond de eeuw wisseling. Volgens het Westduits Genootschap voor Gynae cologie treedt de meno pauze thans gemiddeld op 52-jarige leeftijd in, zeven jaar later dan driekwart eeuw geleden het geval was. Vrouwen zijn ook eer der vruchtbaar, ongeveer vanaf hun twaalfde jaar. Rond de eeuwwisseling waren de meisjes gemid deld pas op 15-jange leef tijd vruchtbaar. Het genootschap heeft nog geeft sluitende ver klaring voor het ver schijnsel. Gedacht wordt aan factoren als betere voeding en minder zwwe lichamelijke arbeid. In een Oostduits vak blad meldde gynaecoloog Kurt Winter dat de vrou wen in de DDR rond 1900 geslachtsrijp waren met 15,5 jaar, om dertig jaar later de menopauze te be reiken. Het gemiddelde Oost- duitse meisje is thans in staat een kind te baren als ze 12,5 jaar is en de gemiddelde 'overgangs leeftijd' is vijftig jaar. (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM De Voe dingsbonden van NVV en NKV verwijten de bakkerij Meivin, onderdeel van Meneba, dat deze zijn Tarvobrood ineens twee cent duurder heeft gemaakt zonder enige aanleiding. Het brood is volgens de bonden al leen m een andere wikkel ver pakt De broodbezorgers van Meivin zijn tegen de prijsverhoging m opstand gekomen omdat ze vre zen dat nu nog meer mensen hun brood in de supermarkt gaan kopen. Nog geen maand geleden werd met Meivin afgesproken dat de broodverkopers in ieder gevil tot 1 juli geen hogere prijzen hoefden te berekenen Meivin heeft inmiddels toegezegd dat de verkopers nu ook weer brood m de oude wikkels tegen de oude prijs mogen verkopen. HKSXLaan VriidafcanbiediM Rotterdam-Zuid Bloemfoniemstraat 14-20 Barendrecht Dorpsstraat 47 Roterdam-West Schiedamseweg 61 Stad en Landschap 33-3S F'

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 2