Den Uylvoelt wat grond onder de voeten éT\. Speurders hadden neus voor overval m Muzikale voetbalmatch Opvolger niet te vinden 'Binnen 30 dagen openbaarheid in zaak Lockheed' Vrouwen kwamen geesten bezweren Surinamers in Soest ontevreden krijgt de Rotterdamse wouw wat zeal lang had moeten hebben? lift II H'(* Gefeliciteerd met uw 12 gratis kranten Gefeliciteerd met uw gratis cadeau. Meisje op bed vastgebonden Olie in haven Beschuldiging aan adres Rotterdamse aannemer INFORMATIE OVER BEZORGING: 'Appel en ei voor stuiver' Half miljoen voor Angola Geweld in N-Ierland Aandeelhouder eist: zie pagina 'Af, en toe zon OOK HEDEN Premier Den Uyl: verwach tingen niet overdrijven. Zaterdag 28 februari 1976 31e jaargang no. 8736 hoofdredacteur herman wigbold - i (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Rechercheurs van de afdeling over vallen van de Amsterdamse politie hebben vrijdag een overval op een uitzendbureau voorkomen. Op de stoep van het bureau, aan de Leidsekade, arresteerden zij twee mannen die op het punt stonden gewapend en gemaskerd naar binnen te gaan. lifSlll! (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl heeft een "me- valler" van naar schatting 900 miljoen over de begro ting van afgelopen jaar. Oorzaken hiervan zijn onder meer de toegenomen aankopen van personenauto's en drank aan het eind van .1975, maar vooral vertragin gen in de rijksuitgaven. Aangenomen wordt dat deze meevaller het kabinet enige lucht geeft bij de worste ling om tien miljard minder uit te geven tot 1980 dan was gepland. Van de repetitie op weg naar de training: leden van het Londens Symfonie Orkest verlaten de Royal Albert Hall in Londen om te gaan oefenen voor een voetbalwedstrijd tegen musici van het orkest van de Scala, de beroemde Milanese opera. De match, die morgen wordt ge- gig speeld, is een idee van de Milanese gig dirigent Claudio Abbao, die een gig groot voetbalenthousiast is. De Mila- gig nezen zijn voor de duur van het hui- gg dïge concertseizoen in Londen. gig Bel 010 -147400 (Van onze correspondent FRED FOPPEN) WASHINGTON Een verbolgen aandeelhouder van Lockheed O. Gaines heeft voor een federale rech ter in Californië geëist dat Lockeed alle documenten betreffende de omkoping van een "hoge regeringsauto riteit" in Nederland binnen dertig dagen openbaar maakt. wonen wordt weer kleurrijk Da's een goed besluit: u neemt een abonnement op Eet Vrije Volk. U krijgt hem voortaan iedere dag in de bus. Om te beginnen krijgt u hem zelfs 12 keer helemaal gratis. Gefeliciteerd. Twaalf keer gratis bon. Vooruit, ik neem 'n abonnement. Maar we beginnen wel met 12 gratis kranten in de bus. Ik neem een kwartaalabonne ment/maandabonnement. (Doorhalen a.u.b.). U gaat een fijn cadeau uitzoeken uit de cadeau keuzelijst van Het Vrije Volk. U maakte "n vriend of kennis abonnee. Die nieuwe abonnee verdient er 'n fijne krant mee (eerst 12 keer gratis in de bus). En u verdient er dus een cadeau mee. Gefeliciteerd. Cadeau-keuzelijst bon. 'k Maak nevenstaande nieuwe abonnee. Stuur mij a.u.b. uw cadeau-keuzelijst. Onderstaande nieuwe abonnee wenst een kwartaalabonnement/maandabonnement. (Doorhalen a.u.b.). Hij ontvangt de krant eerst 2 weken gratis. 'êMÊfi Meevaller van r/y M Omilj Den i Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam fel. 010 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 13.63.80 14.74 J.1 l (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN Twee negcn- tienjarige'Groningers, SXT. en P.W.T., hebben bekend een iwenwl te hebben waarbij zijeen vijftienjarig meisje op een bed vastbonden en ƒ3000 buit maakten. Een andere overval evenals de eerste in Groningen - mislukte. De bewoonster van het huis aan de Bilderdijkstraat dat het tweetal had uitgezocht begon te gillen, waarop de over vallers aan de haal gingen. Met een derde man, die nog voortvluchtig is, hebben de twee daarna geprobeerd de bewoners wan de woning aan de Bilder dijkstraat af te persen door te dreigen dat hun kind ernstig gevaar zou lopen als zij geen geld zouden geven. De mannen gaven een plaats op waar een envelop met ƒ5000 moest wor den neergelegd. De politie arres teerde daar een man. De arres- .tatie van de tweede volgde daar snel op. De overvallers, de Amster dammers A. B. (24) en R. G. (21), zijn „oude bekenden" van de af deling overvallen. Twee recher cheurs van deze afdeling, op weg naar het hoofdbureau van politie op het Lcidseplein, beslo ten B. en G. te volgen toen zij het duo op een brommer zagen rijden. De rechercheurs begonnen sterk te vermeden dat er iets op til was toen Sen van de twee mannen een pakje aan een automobilist overhandigde. De politiemannen vroegen óm assis tentie. Acht rechercheurs volg den even later de brommer en de auto. Toen de brommer de stoep voor het uitzendbureau op reed greep de politie in. Een van de- rechercheurs loste een schot, maar niemand werd geraakt. Ook de bestuurder van de auto, waarm de overvallers waar schijnlijk hadden willen vluch ten. is aangehouden. De man, de Amsterdammer D. H. (25), was achter het stuur van de wagen blijven zitten. ROTTERDAM - Als gevolg van een defecte, afsluiter is gis teren bij het tanken van het binnenschip Ricky duizend liter gasolie de 3e Petroleumhaven ingestroomd. De Roteb verwij derde de olie. „We krijgen economisch weer wat grond onder de voeten" zei premier Den Uyl gisteravond na de wekelijkse ministerraad. „We mogen vooral niet vervallen in overdreven verwachtingen," al dus de premier," maar we kun nen wel enige symptomen van verbetering vaststellen." De meevaller bestaat uit een 900 miljoen minder groot tekort over 1975 dan waarop m sep tember (Prinsjesdag) nog was gerekend. In plaats van 9,6 mil jard wordt nu een tekort van 8,7 miljard gulden over vong jaar verwacht. Het grootste deel zijn uitgaven die vorig jaar hadden moeten gebeuren bij Volkshui vesting en Ruimtelijke Ordening (360 miljoen) en Verkeer en Wa terstaat (213 miljoen), maar nu doorschuiven naar dit jaar. Omdat een deel van de ach terstallige uitgaven dit jaar wordt ingelopen, wordt de mee- vpllor imnrlopig op "enkele hon derden miljoenen" geschat. In totaal werden het afgelo pen jaar vijf procent méér per sonenauto's verkocht dan was verwacht. Dit bracht 52 miljoen extra m het laatje. De stijging van de alcoholverkoop in het najaar bracht nog eens een ex traatje van 47 miljoen op. Een tegenvaller zijn de beta lingen van de aanslagen voor inkomstenbelasting en vennoot schapsbelasting. die met een veel trager tempo binnenkomen dan de bedoeling was. Aangeno men wordt dat dit het gevolg is van de krappe fmancieie situa tie in het bedrijfsleven voor wat betrefthet direct beschikbare geld. Al met al brengt dit het financieringstekort van het Rijk van 6 op 6,7 miljard guldfen. Een definitief oordeel over meevallers in de begrotingen van 1975 en dit jaar wordt pas gegeven in de Voorjaarsnota, die over enkele maanden verschijnt. Trage bouw: opzei: om voordeel te halen' AMSTERDAM - Het Rotter damse aannemersbedrijf ERA wordt ervan beschuldigd de bouw van 1000 woningen in Amsterdam opzettelijk té ver tragen om daar financieel voor dcel uit te halen. De Amster damse Dienst Volkshuisvesting en de woningbouwvereniging Patrimonium staan achter de beschuldigingen van de bouw vakkers van het project ERA, deel uitmakend van het bouwbedrijf Van Eesteren, is oezig met het bouwen van 1000 woningen m de Amsterdamse nieuwbouwwijk. Holendrecht. Het eerste biok woningen van deze wijk had al. in november v°rig jaar kiaar moeten zijn. volgens de 140 bouwvakkers die er werken zal dit blok niet op geleverd kunnen worden voor 24 mei. De bouwvakkers hebben de afgelopen maanden al enkele maanden gestaakt uit protest te gen het beleid van de aannemer. Hun bezwaren richtten zich on dermeer tegen het feit dat inge werkte ploegen op de afbouw overgeplaatst werden naar fun deringswerkzaamheden, zodat de oplevering volgens hen nodeloos vertraagd werd,zie verder pag. 3 Droog weer met zonnige perio den. Zwakke tot matige zuid westelijke wind. Maximum tem peraturen van 7 gr. aan de kust tot 11 gr. in het binnenland. zon maan op onder op oneer Wsr. C728 18 1B CS.® 18. W mean 07.26-1020 07.10 18.16 L - (géén onder nummer) Vraag naar de ofd. abonnee-service maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16,00 uur Zie ook onder „adressen." onder de Strips (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN - On danks herhaalde oproe pen kan het Groningse Haren (19.000 inwoners) geen geschikte opvolger vinden voor de gepen sioneerde hoofdinspec teur-korpschef K. van Wijnen. „Blijkbaar past de functie van korpschef in een gemeente als Haren niet meer in wat men noemt de carrière-plan ning van de jongere po- litie-officieren", aldus burgemeester R. S. Hof- Stee Holtrop vail Haren. Voorlopig zal nu de Groningse hoofdcom missaris van politie, K. Heijink, als chef van het Harense politiekorps gaan optreden. Adju dant R. Leegstra van het Groningse korps krijgt per 1 maart de dagelijkse leiding van de Harense politie. BRUMMEN Schoolkinderen in het Gelderse Brummen leren nog steeds dat een appel en een ei samen vijf centen kosten. Sommen over rente hanteren een rentevoet van 2,5 procent. Dit komt doordat een plaatse lijke school nu nog gebruik maakt van rekenboekjes uit grootmoeders tijd. Raadsleden hebben er nu bij B en W op aangedrongen te zorgen voor aan het huidige prijspeil aange paste rekenboekjes. DEN HAAG - Nederland heeft een half miljoen gulden beschikbaar gesteld voor huma nitaire hulp aan de Angolese bevolking. Het bedrag is be stemd voor de aanschaf van me dicijnen met name voor de be woners van de olierijke Angole se enclave Cabinda. In heei An gola heerst op het ogenblik een enorm gebrek aan medicijnen. Het bedrag, zo heeft minister Pronk van Ontwikkelingssa menwerking bekendgemaakt, zal via het medisch Comité Angola worden overgemaakt BELFAST Groepjes jeug dige protestanten zijn gister avond g^wéldadig door de stra ten van de Noord-Ierse hoofd stad JBeifsrt getrokken. De jon geren hadden volgens dc politie op een bepaald moment zelfs tachtig procent van de stad in hun greep. Het geweld was be doeld ais protest tegen het in trekken van pnviiéges van pro testantse gevangenen. Ook is gisteravond een man, die voor ren café stond te praten, vanuit een auto doodgeschoten. Drie anderen werden gewond. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN - Terwijl ze bezig waren „boze geesten te bezweren" heb ben twee vrouwen giste ren een 71-jarige Eindho- vense weduwe beroofd van haar sieraden ter waarde van 5500 gulden. De bejaarde vrouw had het tweetal binnengela ten nadat ze om een glas water hadden gevraagd. Eenmaal in het huis merkten de vrouwen op dat het er niet pluis was. De weduwe moest een ei pakken dat de beide bezoeksters in een doek wikkelden en daarna ka pot knepen. Toen de doek werd opengevouwen bleek tussen de eismurrie een levende worm te zitten. Dat was volgens het tweetal de boze geest die moest worden vernietigd. Daartoe werd de worm in een krant gevouwen. Toen die werd opengesla gen was het diertje inder daad verdwenen. Kenne lijk was de worm, gezien het brandgaatje in de krant, in rook opgegaan. Omdat er mogelijk nog meer boze geesten in het huis zouden zijn door zochten de bezoeksters het hele huis. Zc vonden de sieraden, die ze zoge naamd in een doek wik kelden en in een kast stopten. De sleutei van de kast namen ze mee. De vrouwen zeiden over twee uur terug te zijn. De we duwe kreeg daarop echter argwaan en waarschuwde de politie die de vermis sing van de sieraden constateerde. Bovendien eist hij van de op richter van de Lockheedfabne- ken Cortland Gross en de vroe gere bedrijfstop Haughton en .Kotchian dat zij persoonlijk de steekpenningen waarvoor zij verantwoordelijk zijn, terugbe talen aan het bedrijf. Gaines zegt in zijn rechtszaak te "handelen namens alle aan deelhouders, die m feite recht hebben op de 22 miljoen dollar die alleen al aantoonbaar door Lockheed als steekpenningen ziin betaald." Bovendien zijn hierdoor niet alleen de aandeelhouders bedro gen, maar ook is de belasting in de VS ontdoken omdat de steek penningen zijn afgetrokken als onkosten. Een speciale onderzoeker moet een volledig verslag doen van alle zakelijke activiteiten van Lockheed, waarbij de nadruk moet worden gelegd op de ver klaring waarvoor de steekpen ningen nodig waren en voor wie ze bestemd waren. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - Ongeveer 160 Sunnamers, die in een opvang centrum in Soest zitten, zijn on tevreden over de omstandighe den in hun tijdelijke onderko men. Het voedsel is slecht, en grote gezinnen (soms wel acht menser.) moeten op kamers van zes bij zeven meter wonen, al dus de Surinamers. Ze hebben een comité opge richt dat verbetering in de si tuatie moet zien te brengen. In plaats van de voedselpakketten die ze nu krijgen willen ze bij- standsgeid waarvoor ze zelf eten kunnen kopen. Het comité vindt verder dat minister Van Doom (CRM) zijn uitspraak waar moet maken dat iedereen in het cen trum binnen een jaar een huis toegewezen zou krijgen. Het comité wil dat voor een school in Soest, die veel Suri naamse kinderen bezoeken, een Surinaamse leerkracht wordt aangetrokken. Wordt aan de verlangens niet voldaan, dan willen de bewoners zelf acties gaan ondernemen. Wanneer nog slechts t/m zo.29 februari Ontdek 'top de nationale woonmamfestatïe ahoy* - zuidplein - rotterdam ageiijks geopend van 11-17 en van 19-22.30 uur, 's zondags 11-17 uur Naam: Adres: Plaats: In een open envelop zonder postzegel opsturen aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579,Rotterdam. Mijn naam: Adres Pljats: Zijn/haar naam: Adres: Plaats: In open envelop zonder postzegel opsturen aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, Rotterdam.

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 2