Schiedam stuurt 'Stuwgroep Midden Delfland' Bij eenkomst Expogé Klaveij asavond nederiand2 buitenland Zeeman bestolen Inbraak tv/radio nederlandkl radio DONDERDAG 18 MAART 1976/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM Met 14 stemmen voo Ben 26 tegen heeft de ledenvergadering van de PvdA gisteravond een aanbeveling gedaan om Herman Posthoorn voor te dragen als de nieuwe wethouder voor vorming en re creatie. De 26 stemmen waren voor de huidige fractie voorzitter Joop de Jong die zoals bekend door de spe ciaal ingestelde wethouderscommissie wmrd voorgedra gen om wethouder Clara Visbeen-Stroman op te vol gen. 'Ellendig* j Woecle Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 Tiny Krikke Hein: We moeten nu een brug slaan naar de gewone mens... Kleine voorkeur Achter Het Nieuws bij de Schiedamse PvdA-afdeling SCHIEDAM - Als de gemeenteraad mocht be sluiten om in Schiedam Noord zo'n anderhalf dui zend woningen te gaan bouwen, dan moet ze te gelijkertijd het besluit nemen om een groot groen- en recreatiegebied in dit nieuwe stadsdeel aan te leggen. De eentonigheid waarin de huidige buitenwijken zich aaneen rijgen, moet in Schiedam Noord voorkomen worden. Parkjes moeten er daar Voorzorgen dat liet geheel er wat aan trekkelijker gaat uitzien, is de Stuwgroep Midden Delfland van mening. -< *n: ting,voor 1978. Daardoor zou het Penningmeester Jaap Vanüermost: Alles goed en wel, maar waar haal ik het geld van- .wel erg lang gaan duren voor- daan als de kas leeg is?" mmmmtito adering kiest voor Herman Posthoorn Gisteravond kwam dateene wat eigenlijk geheim had moeten blij ven boven tafel. Volgens de wethoudersenmmissie is Joop de Jong als enige in staat het politieke gezicht van het college van B. en W. op te vijzelen. Afdelings- en commissievoor zitter Lou van der Stel stelde gisteravond dat het college mo menteel een onduidelijk gezicht heeft wanneer het op progressi viteit. aankomt. Zowel wethou- der Chris Zijdeveid ais wethou der Clara Visbeen-Stroman gin gen fel tegen deze opmerkingen in. ZO zei laatstgenoemde: „Ik ben geschrokken van de opmer- king .dat dit college geen hecht politiek team is. Dat vind ik een belediging voor het huidige col lege." De camera van de Achter het Nieuws-ploeg draaide gister avond in gebouw Irene al op volle toeren toen er nog beslist moest worden over net al of niet openhaar zijn van de PvdA-vergadering. Binnen tv.ee minuten bleek de meerderheid voor openbaarheid ie zijn. Suïci de collegevorming in 1974 is een ledenvergadering van de PvdA nooit meer zo druk bezocht dan gisteravond. De hitte van de te levisielampen en de soms fel oplaaiende emoties zorgden er voor dat de temperatuur in de overvolle zaal van Irene voort durend steeg. De weihouderscommissie bleek gisteravond bij monde van voorzitter Lou van der Stel niet bereid om de ledenvergade ring duidelijk te maken waarom zij Joop de .Tong als de meest geschikte kandidaat voor het wethouderschap zag. ,.De com missie hoeft hier geen verant woording af te leggen, want dat hebben we tegenover de fractie al gedaan", aldus Van der Stel. Vanaf het begin van de ver gadering bleek overduidelijk dat de meerderheid van de aanwezi ge PvdA-ers tegen de voorkeur van de wethouderscommissie was. Gisteravond wed duidelijk dat bij deachterban van - de PvdA de angst heerst dat wan neer Joop de Jong tot wethou der wordt gekozen, cr binnen kort weer een .wethouders wisse ling plaats zal vinden. Zoals be kend is De Jong niet bepaald gecharmeerd van de portefeuille vorming en recreatie en zou hij het liefst tot een herverkaveling van alle collegeportefeuilles wil len komen.. Gisteravond bleek dat hij het portefeuillewethou derschap wil omvormen tot een project wethouderschap. Daarbij heeft hij nooit onder stoeien of banken gestoken dat hij het liefst een stuk van de porte feuille ruimtelijke ordening van wethouder Chris Zijdeveld zou willen overnemen. Dat een komende herverkave- I ling van alle portefeuilles wel i degelijk een grote rol gespeeld heeft hij het zoeken naar de meest geschikte kandidaat die' j het wethouderschap van Clara Visbeen-Stroman kan overne- men bleek wel toen Ruurd van j der Veer (zowel raadslid als j wethouderscommissielid) gister avond openlijk verklaarde: „Er is ook gesproken over het ellen dige feit dat sociale zaken en volksgezondheid bij Collé zit." Degene die er gisteravond het meeste uitsprong door zich tegen de kandidatuur van Joop de Jong te verzetten was het oud- raadslid Tinv Krikke-Hetn. „Joop hoeft toch niet zo nodig en daarbij wil hij rommelen met de portefeuilles van Chris. Herman Posthoorn is een harde werker of ie z'n geld waard is, is een tweede. Schiedam loopt leeg. er moet gebouwd worden. We moeten een brug slaan naar de gewone mens en dat kan Herman. Er moet iemand komen voor de gewone dagelijkse din gen als sport en cultuur dat spreekt de mensen aan." Eén van de adviseurs van de raadsfractie het oud-raadslid Jan Simons haalde gisteravond tot twee maal toe de woede van een groot deel van de ledenver gadering op zijn hals. Na zijn opmerking: „Wij moeten niet verder faan dan het beleid van de commissie te ondersteunen", riep iemand hem toe: „Leve de democratie," Later op de avond probeerde Jan Simons zelfs een motie in te dienen waarmee de ledenvergadering zich achter het gevoerde beleid van de wethou derscommissie moest, stellen. Het indienen van deze motie had felle reacties tot gevolg zoals: „Dan hebben we hier dus de hele avond voor joker gezeten. dragen: De Posthoorn. Jong of Herman j dat doen we trouwens toch al tijd al." Zoals bekend was er binnen de gemeenteraadsfractie van de PvdA met negen stemmen voor en zeven tegen een kleine voor- keur voor Joop de Jong. Van avond vergadert de fractie over wie definitief voor het wethou derschap moet worden voorge- Gisterevond wed duidelijk dat men het de fractie hoogst kwa lijk zal nemen, wanneer de ge meenteraadsleden de gister avond gedane aanbeveling klak keloos naast zich neerleggen. Gisteravond kondigden verschil- lehde PvdA-ers al aan dat wan neer dit toch gebeurt, zij uit de partij zullen stappen. voor veel groen Dit schrijft de Stuwgroep llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiuiiiii Midden Detfland aan de leden van de gemeenteraad. die( maan- dagavond over Schiedam Noord moeten beslissen. De stuwgroep acht de kans groot dat het gewenste groen en recreatiegebied erbij inschiet ais dat niet van meet af aan bij de plannenmakerij betrokken wordt. „Het niet - of pas later - in de discussie en besluitvor ming betrekken van deze zaak brengt het gevaar met zich mee dat zij tot rest- of tweederangs- kriterium wordt" schrijft de groep in haar brief aan de raad. De stuwgroep raadt de ge meenteraad aan om - tegelijk met de overwegingen omtrent het al dan niet neerzetten van 1500 woningen in Schiedam Noord - te overwegen hoeveel ruimte dan nodig zal zijn om SG/VW tot 1978 onderbetaald? SCHIEDAM - Het personeel dat bij de Schiedamse Gemeen schap en/of de VVV in dienst is kan erop rekenen, dat het bin nenkort in een hogere loon schaal zal vallen, zo heelt het college van B en \V de directeur van de S.G. laten weten. Zoals bekend wordt het personeel al ruim een jaar zwaar onderbe taald. De directeur van de S.G kon dit verheugende bericht eerder deze w-eek aan de leden van de stichtingsraad van de S.G mee delen. maar plaatste zijn pen ningmeester Jaap van der Most tegelijkertijd voor een levens groot probleem. „Waar denkt het college dat ik het geld vandaan kan halen om dat personeel met terugke rende kracht tot 1 januari 1975 uit te betalen, als de kas leeg is? Hoe stellen ze zich voor dat ik deze puzzel oplos?", zo vroeg hij zich vertwijfeld af. De S.G. verzoekt al sinds eer, jaar om een functieverbetering voor haar personeel, maar een gemeentelijke beslissing hier over is altijd uitgebleven, totdat die S.G. de vorige maand een telegram daarover aan het colle ge verstuurd heeft. Het college reageerde hierop in eerste in stantie met de vraag „Of de kortste weg tussen het S.G. kantoor in het Proveniershuis en de wethoudersetage in het Stadskantoor over het Tele graafkantoor liep?" Een iets serieuzer antwoord is vorige week telefonisch aan de ■S.G; doorgegeven. De goedkeu- 'ring-van de herwaardering van de functies houdt echter in, dat de S.G. een som gelds hiertoe moet Opvoeren op haar begro- een groenzone van parkachtig karakter aan te leggen. Dit ..parkachtig iets" is volgens de groep nodig om een evenwichti ge overgang van de woonwijk .naar het' polderlandschap van Midden Delfland te krijgen, en om anderzijds de toekomstige bewoners van Schiedam Noord te voorzien van recreatiemoge lijkheden .en groenvoorzienin gen. De Stuwgroep Midden Delf land is van mening dat de ge meente zo spoedig mogelijk moet beginnen met het aanleg gen van de bedoelde groenvoor zieningen, opdat in elk geval aan de nieuwe bewoners van Schiedam Noord een aantrekke lijke woonomgeving kan worden aangeboden. Voor de mensen die allang in Schiedam Noord wo nen is het helemaal een nood zaak dat er zo spoedig mogelijk een parkachtig iets in hun buurtje konit. Als derde reden voor het zo vlug mogelijk in uitvoering ne men van de plannen draagt de stuwgroep het argument aan. dat de huidige toegankelijkheid tot Midden Delfland abomi nabel is. Momenteel ontbreken goede fiets- en wandelpaden naar Midden Delfland, en de kale zandvlakte wekt ook niet bepaald grote aantrekkings kracht op: een parkje in het nnorden van de stad zou de loop naar dat Midden Delfland aan zienlijk vergroten. De gemeente zelf heeft ook al een aantal eisen aan het even tueel bouwen in Noord verbon den. Zo moet er onder andere een station in Kethel Noord aangelegd worden, moeten aller lei sociale- en recr-atieve voor- zieningen getroffen worden. Ook zal er een goed openbaar ver voer ontwikkeld moeten worden. De gemeenteraad spreekt zich maandagavond in haar maande-' lijkse vergadering uit over de- gewenstheid van 1500 nieuwe woningen in Schiedam Noord; waarvan er 500 in Woudhoek midden moeten komen, na opho gingswerkzaamheden aldaar nog eens 40. en 1.000 in Spaland zuid. De genoemde 400 zijn nog niet bij de definitieve plannen voor de 1500 betrokken. Met een beetje geluk kan volgens de ge meente nog dit jaar de eerste paal de grond in Spaland zuid. De genoemde 400 zijn nog niet bij de definitieve plannen voor de 1500 betrokken. Met een beetje geluk kan volgens de ge meente nog dit jaar de eerste paal de grond in. SCHIEDAM - Deze stad zal ruim een weeklang in het teken van Angola staan. Een aantal groeperingen uit Schiedam heeft zich verenigt in het Steuncomité Schiedam voor Angola". Ver scheidene manifestaties moeten SCHIEDAM - De Schiedamse afdeling van de Vereniging van ex-politieke gevangenèn (Expo gé) houdt morgenavond de jaar lijkse vergadering in gebouw Christelijke Sociale Belangen aan de Lange Haven. Onder meer vindt dan een bestuurs verkiezing plaats. Na afloop van de vergadering is er een gezellig samenzijn. De jaarvergadering j van de Expogé begint morgen- avond om acht uur. I f'datihel personeel daadwerkelijk uitbetaald zal worden en daar is de &G: bepaald niet blij mee. Aan een ander punt dat de r. S.Gi - in baar protesttelegram aanroerde wordt inmiddels ook op gemeenteniveau gewerkt. Dit punt had betrekking op de extra ruimte die het S.G.-kantoor zal kriigen door riet voormalig SRJJ-pandje in gebruik te ne men. De gemeentelijke woning- dienst onderzoekt momenteel de mogelijkheden hiertoe en zal binnen een week ot twee een voorstel hierover naar het colle ge sturen. SCHIEDAM De .-.ocieleil -Schiedam organiseert morgen avond een klaverjasavond in het wijkgebouw naast de Bethel- kerk aan de Nieuwe Maasstraat. De mensen achter de sociëteit- voor alleenstaanden zeggen dat iedereen van harte welkom is op deze kaartavond. Het klaver- jasgebeuren begint morgen avond om acht uvr SCHIEDAM - Uit de hut van een 32-jarige Duitse stuurman is een hoeveelheid buitenlands geld gestolen. De Duitser lag met „zijn" vrachtschip bij de werf Wilton Fije- noord. Volgens de man moet het geld op de avond van de 15e maart uit zijn onafgesloten hut gehaaid zijn. In totaal werd hijna 200 ont vreemd. SCHIEDAM - Bij een inbraak in een tuinhuisje op het complex De Vijf sluizen is voor ƒ900 aan goederen weggenomen. P' toegangsdeur van hc huisje - eigendom van mevrouw J. M. v. S.-II. - werd geforceerd waarna men binnen kwam. Aller hande soorten gereed schap, huishoudelijke arti kelen. een portable radio en 22 cassettebandjes wer den meegenomen. De in braak moet gepleegd zijn tussen 5 en 14 maart. ervoor zorgen dat de nodige hoeveelheid geld naar deze Afrikaanse staat toevloeit. Een informatie-avond, straat toneel. kraampjes op de Hoog straat en een Bevrijdingsfeest zijn slechts een paar vaft de ge beurtenissen die de komende dagen in Schiedam zullen plaatsgrijpen. Het steuncomité bestaat voor- i ,lopig uit leden van de Werk- 'groep Zuid Afrika/Politiek Ka- fe. PPR. PSP, de Kreek. Cen- trum Oost en de bewonersver- j eniging- West: het steuncomité j wordt aangevuld met een grote groep scholieren. I In haar opriehtingsvergade- i ring heeft de groep besloten de actie - die overigens in het hele land gehouden wordt - in Schiedam te beginnen op vrij dag 19 maart met eén informa tie-avond in het buurtcentrum De Kreek aan de Lange Haven. Daar zal Angolakenner Sietse Bosgra -samen met een vrijwilli ger die in Angola gewerkt heeft de nodige informatie geven. Tussen 20 en 27 maart is het steuncomité op de Hoogstraat aanwezig met een informatie standje waar Angolese artikelen en informatie te verkrijgbaar zijn. In dezelfde periode zal re gelmatig straattoneel te zien zijn in de Schiedamse -straten. Col lectes maken in deze week na tuurlijk een groot deel van de actie uit. Op 27 maart tenslotte za! de heie actie besloten worden met een groot Bevrijdingsfeest dat in zaal Irene gehouden wordt. Het Rotterdaiiise cabaret Mak ker, Rakker en Stakker zullen de avond opvrolijken, terwijl ook de Kaapverdisehe band Conjuntos Unidos zal optreden. Om alle activiteiten te doen slagen moet het steuncomité nog een groot aantal vrijwilligers hebben; men kan zich opgeven bij Yvon van Dongen. Lange HaVen 106. tel. 262040. pro- zen- TELEAC 18.15 Bedreigde landschap pen herh. les 6 NOS 18.45 Toeristische tips' 18.55 Journaal EO 19.05 Kinderkrant 19.30 Windkracht 16. gramma over de ding 20.00 Extinction: natuurfilm 20.50 Surf. natuurfilm 20.55 Van U wil ik zingen 21.25 Tenslotte NOS 21.35 Journaal VPRO 21.50 Machiavelli NOS 23.10 Journaal NOS 18.45 Paulus de boskabouter 18.55 Journaal VARA 19.05 Het intieme leven van het koolwitje, natuur- film 19.30 Horen zien zwijgen NOS 20.00 Journaal VARA 20.25 Achter het nieuws 20.40 De Pallisers 21.35 De Ombudsman 22.00 Terug naar de natuur 22.30 Achter het nieuws 23.05 Gedicht NOS 23.06 Den Haag vandaag 23.21 Journaal „Kunst ooeci"" is de centrale waag in de aflevering van ..Ho ren. zien, zwijgen" - van half acht tot acht uur via Nederland 2 - waarin samensteller Maarten van Rooijen en regisseuse Wamp Posno het barbierwezen tn de (stomme) film onder de loep ne men. Komieken als Billy Be van. Harry Langdon. Al Saint John en Larry Semon raken onder hel scheermes hun ivildc haren kwijt. Voorts nog de beroemde spiegelscène uit „Zeven jaar on geluk". waarin de Franse komiek Max Linder zichzelf meent te zien. Daarna - van tien over half negen tot vijf over half tien via Nederland 2 - de 23-ste afleve ring (er volgen drie delen) van „The Pallisers". waarin Plantage nel. inmiddels premier van een vrij wankele coalitieregering, hel moeilijk krijgt als gevolg van Glencora's bemoeizucht. „Planty" uhl namelijk niets weten van het voortrekken van familieleden, hij neemt Glencora's misstap zeer ernstig op. Na de EO komt om tien voor tien via Nederland 2 de VPRO met het programma „over de lagen. listen, deugden cn ondeugden in politiek en cul tuur"; „Machiavelli." DUITSLAND I 18.00 Ni ruws uit Noordrijnland-Westfalen I8J05 Das Wort hat die Verteidigung 19.15 Akt 19.45 Trick um 4tel vor 8 20.00 Jour naal en weerbericht 20.15 Plusminus 2I.W Einsatz in Manhattan, film 21.45 Diskusste 2Z30 13e Adolf-Grrmme prijs 22.45-23.C5 Journaal. DUITSLAND II 18.20 Spannagl und Sohn 18.55 Ceschicb- ten aus der Geschichte 19.00 Journaal 19.30 Madame Pompadour, operette 21.00 Jour naal 21.15 Kontrovers 22.00 Ein Bliek aus dem Fencer genügt, tv-spel 23.00 Journaal. DUITSLAND III 1 18.00 Sesamstrasse 18.30 Jugend im Dót ten 19.00 Zandmannetje 19.05 Programma voor Turkse werknemers 19,13 .Zur Psycho logie des Denkens 19.45 Nieuws uit Noord rijnland-Westfalen 20.00 .lournaal 20.15 On-* derworp van de dag 20.30 Landenforum 21.00 Einmal wirst aucb du mich lieben 21.45 Abgeordneie der baltisehen Flottè, Russ. speelfilm 23.10 Journaal. BELG IE NED. 18.00 Ti-ta-tovenaar 18.05 Programma voor de derde leeftijd 1M0 Programma voor /.innige vrijetijdsbesteding 19.05 Ver keersveiligheid 19.10 Israëlitisch godsd, uit*., 19.45 Journaal 20.15 Coronation street 20.48 Panorama 21.30 Muzikaal stemmingspro gramma 21.40 Standpunten, tv-serie 22.85 Première 22.50-23.00 Journaal. GOLFLENGTEN: Hilv. I 298 m. FM L«- plk 92.6. Goes 87.15: Hilv. II: 402 m. FM al leen na 1? uur: Lopik 98.9. Goes 99.8: Hilv. Hf: 445 m. FM Lopik 96.8. Goes 95.9: Hilv. IV: alleen FM Lopik 98.9. Goes 99.8. HILVERSUM I - - NCRV; 18.00 Tijd vri.i voor muziek in vrije tijd. 18.30 Nws. 18.4» Wereldpanorama 18.53 De kerk vandaag. 19.30 Leger des Heil «kwartier. 19.25 De wereld zingt Gods lor 20.05 Schutters weg 8. 22.25 Avondover denking. 22J0 Nws. 22.40 Hier en nu. Aan sluitend: Politiek weekoverzicht. 23.00 Licht muziek. 23.55-24.00 Nwi HILVERSUM II. AVRO; 18.00 Nw.v 18.11 Radiojournaal P.P.: 18.20 CPN IKON 18.30 Kleur. AVRO 19.00 Johan Willem Friso Kapel. 19J0 Hoogtepunten uit operette*. 20.00 Nws. 20.05 Radiovournaal. 20.10 programma-overzicht» 20.15 Omroeporkest met .solisten. 21.50 Bon jour Mailre. NOS: 23.00 Met het oog »p morgen 2.1.05 Aktualiteitenoverzicht. 23.» Don Haag vandaag 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM UI NOS: 18.03 De Vakaturebank. 18.10 NOS- Maal. TROS: 19.02 Poster. 20.02 Ferry Maat 21.02 Luister uit en thuis. 22.02 Als dat zou kunnen. 23.02 Sesjun. 0.02 De Hugo van Gelderenshow. 1.02-7.00 De Nachtwacht. VRIJDAG HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.07 Licht programma met Hans van Willi-, genburg 8.30 Nws 8.36 Gymn. v.d. huis vrouw. NOS: 8.45 Spiegel van Belgie. KRO: 9.13 Licht programma met Anne-van Eg- mond. (10.30 Nws.) 11.59 Bericht VastenaK- tie. 12.00 Licht programma met Hans va" Wiliigenburg (12.30 NwjO H4.00 Licht pro gramma met Anne van Egmond 17.30 N*»- 17.32 Kchn magazine HILVERSUM II NCRV. 7.00 Nws 7.1! Ochtendgymnastiek 720 Te Deum Laudamus. 7.54 Vingerwij zing 8 00 Nws. 8.11 Hier en nu. 8.25 Ron geur en prikkeldraad. NOS; 9.00 Splinter 925 Waterstanden AVRO: 9.40 Schoolradio. NOS 10.00 Wat heeft dat kind. 10.13 l* taal in te hand 10.30 Eurolight 11.00 Nws. 11.03 Meer over minder. 12.30 Toerisme OVERH. VOORL. Uit/ landbouw. Mg 13.00 Nws. NCRV: 13.11 Hier en nu Nt» 1320 Vonken onder de as. 13.45 Onder Groene Linde. 14.00 Omroepork. m.m.v. W* Radiokoor - klass.muz. 15.00 Zoeklicht °v Ncderl. (16.00 Nws.) 16.30 Kijk op buitew VPRO 17.00 Welingelichte kringen 17." SYMBIOSE HILVERSUM Hl F.O; 7.03 Go.4pelr.ound. 8.03 Tijdsein. II** 8.30 en 8.13 Klankbord 9.03 De fruitmand. 10.03 Te Elfder Ure. TROS: tl» Drie draait op verzoek. 12.03 De Hugo va Gelderen Show. NCRV. 13.30 Pop-Kont/** NOS 16.03 Ritmeesters HILVERSUM NOS; 7.00 1 Nws. 9.02 Stof 12.00 Uit eigen spiegel. 14.00 Sefor T'Hillim. VPRO: 15.' IV Nws. 7.02 Vroeg klassiek. van eeuwen. 10-30 Vocalu* pr«iuklie EO: 13.00 Klank- Nws. 14.02 Klankbord. If-J ut. 14.45 Woord der Waarhf» Mu/itk-op-vier.

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1