OOK IN '77 TQDELUKË BANEN BU DE OVERHEID Ex-scheepswerf reddeloos 'Luchtbrug voor hartpatiënten' Katfa Lockheed- arrestaties in Italië Kissinger dreigt Cuba en vermaant Rhodesië Leger aan de schoon maak Piloot boort vliegtuig in huis van Kodama ©©feliciteerJ met uw 12 gratis Irciftn Gefeliciteerd met uw gratis cadeau. BANKSTELLEN Vrij na ontvoering Overvaller uur later in cel Eén op drie geboren kinderen ongelukje 5Prinses Margaret van loonlijst9 fë Arrestant blijkt toch ontsnapte overvaller Vuur en wind slaan toe m&msk Amerika kan ons helpenzegt Fievet Droog en zonnig INFORMATIE OYER BEZORGING: Rakker krijgt 62.000 eenten 0 Dinsdag 23 maart 1976 31e jaargang no. 3726 hoofdredacteur herman wigbold Boersma zorgen (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Veel jongeren die over enkele maanden van school komen zullen erg moeilijk of helemaal geen baan kunnen vinden. De werkloosheid onder schoolverlaters is twee keer zo hard gestegen als de overige werkloosheid: met 86 procent. Lekkere drop van Langenberg (16 variëteiten!) Bel 010 -147400 ROME De voormalige stafchef van de Italiaanse luchtmacht generaal Duilo Fanali is gearresteerd op be schuldiging van corruptie. „Bep er Jcfe lucht aanvallen" op Cuba? X. gs* I# fel a.'f 'r| s jfe fg*- pi ROTTERDAM De Rot terdamse politie blijkt gis ternacht met de aanhouding van drie Zuidmolukkers na bij het Centraal Station een grotere slag te hebben ge slagen dan men eerst dacht. f Da's een goed besluit: ti neemt een abonnement op Eet Vrije Volk. krijgt hem voortaan iédere dag in de bus. Om te beginnen krijgt u hem zelfs 12 keer helemaal gratis. Gefeliciteerd. Twaalf keer gratis bon. Vooruit, ik neem 'n abonnement. Maar'we beginnen wel met 12 gratis kranten in de bus. Ik neem een kwartaalabonne ment/maandabonnement. (Doorhalen a.u.b.). U gaat een fijn cadeau uitzoeken uit de cadeau keuzelijst van Het Vrije Volk. U maakte *n vriend of kennis abonnee. Die nieuwe abonnee verdient er 'n fijne krant mee (eerst 12 keer gratis in de bus). En u verdient er dus een cadeau mee. Gefeliciteerd. Cadeau-keuzelijst bon. Onderstaande nieuwe abonnee wenst een 'k Maak nevenstaande nieuwe abonnee. kwartaalabonnement/maandabonnement. Stuur mij a.u.b. uw cadeau-keuzelijst. (Doorhalen a.u.b.). Hij ontvangt de krant eerst 2 weken gratis. Mijn naam: F JGeinig werk voojr schoolverlaters' Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam tei. 010—14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010—13.63.80—14.74.11 De grootste zorg baart de kans op werk voor LTS-ers, zo blijkt uit een voorlipige notitie van de ministers Boersma (sociale zaken) en Van Kemenade (onderwijs). Rotterdam en omstreken zou probleem is. in verhouding tot de rest van. Het afgelopen .jaar stonden ge- Nederland enigszins gunstig af- middeld 59.000 jongeren onder de steken, hoewel ook hier de 23 jaar als werkloos ingeschre- jeugdwerkloosheid een groeiend ven bij de arbeidsbureaus. Het jaar ervoor waren dat nog 22.480 jongeren. Minister Boersma stelt vast dat de positie van jongeren op de arbeidsmarkt vooral slech ter is geworden in vergelijking met de leeftijdsgroep van 25 tot 49 jaar. Ook de komende jaren ziet Boersma daarin weinig ver betering komen. Boersma en Van Kemenade zeggen dat het belangrijkste op te lossen vraagstuk is in hoever re opleiding en vraag naar ar beid beter op elkaar kunnen wor den afgestemd. Ernstige dorgen maben de ministers zich met na me over de gevolgen voor de sa menleving van de breuw in de ontwikkeling van jongeren die ontwikkeling van jongeren aie ontstaat als zij ervaren dat de maatsrhappij hen niet nodig heeft onmiddellijk: na de opleiding. Boersma kondigt aan dat de tijdelijke maatregel voor jeugdi ge werkloze wordt verlengd tot 1 juli 1977. Hierdoor kunnen jon gere werklozen tijdelijk werken bij overheidsinstanties. Ook de subsidie voor de tijdelijke werk gever gaat zo mogelijk met een klein bedrag omhoog. Zie verder pag, 3 derde kolom. Omringd door politiemannen gaat de Italiaanse landeigenaar Salavatore Piras een politiebureau m Nuoro (Sardinië) binnen nadat zijn ontvoer ders hem gisteren na twee maanden gevangen schap hebben vrijgelaten. De ontvoerders, die een losgeld van 825.000 gulden hebben geeist houden nu nog een vriend van de landeigenaar Carmelino Palmas gevangen die als bemiddelaar was opgetreden. Er zijn dit jaar m Italië al elf mensen ontvoerd. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Nederlandse Vereniging van Hartpatiënten wil zo «nel mogelijk een luchtbrug naar Amerika openen om de 3000 hart patiënten die hier ver jaar niet geholpen kunnen worden, .'daar te laten apereeren. Volgens voorzitter Fievet van de .vereniging .hoeft zo'n operatie Sn Amerika niet meer te kosten dan wat de ziekenfondsen in Ne derland ervoor uittrekken. AMSTERDAM Nog geen uur nadat hij in Amsterdam een win kel aan de Linnaewsestraat had overvallen is gisteren een zeven tienjarige jongen uit Duiven- drecht gearresteerd. De rijkspoli tie reed hem in Edam klem en dwong hem tot overgave. De jongen, F. de W., had in de winkel de verkoopster met een smoesje naar het magazijn gelokt. Hij sloot haar daar op, nadat hij haar de sleutels van haar auto afhandig had gemaakt. Met een buit van 2300 stapte hij daarna in de wagen van de verkoopster, maar omdat er vrij snel alarm werd geslagen kwam hij niet ver. LEKKERKERK Bij een ■felle noordoosten wind is gisteren in Lekkerkerk de voormalige scheepswerf van Duyvendijk volledig in vlammen opgegaan. De brand moet zijn ontstaan tijdens sloopweerkzaamhe- den, In zeer korte tijd sloe gen de vlammen meters hoog over de scheepsbouw- hal heen. De Lekkerkerkse brandweerman Herman de Wit (33) raakte bij het blus. singswerk van het boven been gewond toen enkele zuurstofflessen explodeer den. Brandmeester Bijkerk: „We hebben ons bepaald tot het nathouden van de belen dende percelen." „In Amerika werkt men zo veel goedkoper dan hier, dat de reiskosten ook in de 25.000, die hier voor een operatie beschik baar is, kunnen vallen." In Nederland is capaciteit voor 1500 open hartoperaties per jaar, maar er zijn er elk jaar zeker 4500 nodig- „In Den Haag doet men niets," aldus de heer Fievet. „In april 1975 stuurden we een telegram, fa januari van dit jaar een brief. We kregen antwoord dat de zaak alle aandacht van het kabinet heeft. Toen we per brief informeer den naar wat er dan allemaal gebeurde, kregen we een gedrukt briefkaartje "waarop stond dat onze brief onder een nummer was-geregisteerd. Kijk als ze za ken-al over leven of dood met een nummertje willen afdoen, dan zijn maatregelen door ons op zijn plaats." ook in klassieke en massief eiken meubelen nergens zo'n keus' Fa- onekstoonzalen Induslriegebouw, Golidsesingel 66. R'dam. Tel. 010 -126461. ZEIST Een op de drie kinderen in de nu voltooide Nederlandse ge zinnen is een 'ongelukje'. Dit blijkt uit een onder zoek van het Nederlands Instituut voor Sociaal Sexuologisch Onderzoek (NISSO) naar het anti conceptiegedrag in ons land. Het onderzoek heeft uitgewezen dat een kwart van de echtparen in ons land dat nu geen kinderen meer wenst minstens één keer 'beslist onbedoeld" een kind heeft verwekt. Eenderde van deze niet geplande zwangerschappen leidde uiteindelijk tot grote problemen. Uit het onderzoek onder duizend mannen en vrou wen van 18 tot 43 jaar is gebleken dat de tweede zwangerschap meestal ge pland is. De eerste zwan gerschap is vaak- onbe doeld en de derde en vol gende keren nog vaker. Er zijn momenteel 400.000 echtparen in Nederland die geen kinderen willen, maar daarvoor minder be trouwbare voorbehoeds middelen gebruiken. Twintig procent van de jonggehuwden riskeerde een zwangerschap tijdens de eerste geslachtsgemeen schap. Droog en zonnig met In het Boorden wolkenvelden. Matige krachtige oost-noordoosten- het noorden 4 graden en in het •fad. Maximumtemperaturen in zuiden 6 graden. B <n»Mt zo n op onder 05.33 19.C0 maan oo onder 03.29 12 44- (géén onder nummer). Vraag noor de afd. abonnee-service maandag i/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot IftOO uur Zie ook onder „adressen" onderdeStrips De genaarl zou bij de aan koop van Hercules-transport vliegtuigen van Lockheed steek penningen hebben ontvangen. De arrestatie kwam nadat de justitie had onderzocht waar het geld vandaan kwam waarmee de generaal onroerend goed aan de Italiaanse kust had gekocht. Aangehouden werd ook de advo caat Antonio D'Ovidio Lefèbre, wiens broer een aantal Zwitserse firma's beheerde die genoemd worden in verband met de Lock heed-affaire. ENSCHEDE Door een stunt heeft de Enschedese bakker Mun ster zijn chronisch cententekort opgelost. De bekker stelde ieder een die hem 250 centen bracht een taart van 6 in het vooruit zicht. Het kostte hem meer dan 200 taarten, waarvoor hij 62.000 centen heeft gekregen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Met dreigementen aan het adres van Cuba en een waarschuwing aan premier Ian Smith heeft de Amerikaanse minister van Bupitenlandse Zaken Henry Kissinger zich in de kwestie-Rhodesië gemengd. "De "Verenigde Staten zullen geen nieuwe Cubaanse militaire interventies in het buitenland accepteren," aldus de bewindsman, doelend op de mogelijke Cubaanse hulp aan guerillabewegingen, die tegen Smith strijden. Hij waarschuwde echter te vens Smith, dat deze niet op Amerikaanse steun hoefde te rekenen ook al zou er een drei ging van Russische wapens of Cubaanse troepen bestaan. "De Verenigde Staten hebben uiting gegeven aan hun krachtige steun aan een meerderheidsbewind en minderheidsrechten in Zuidelijk Afrika. We zijn niet betrokken bij en zullen geen aanmoediging verlenen aan onwettige regiems daar," aldus Kissinger. Hij juichte de voorstellen toe, die de Britse minister Callag- han gisteren gisteren in het La gerhuis deed voor een vreedza me oplossing van de Rhodesi- sche problemen. De Amerikaanse krant Was hington Star meldde gisteren, dat de VS "snelle en krachtige" militaire acties overwegen tegen Cubaans grondgebied, als ant- woord op een mogelijke Cubaan se betrokkenheid in Zuidelijx Afrika. Volgens politiek redac teur Jeremy Oieary hebben de VS de keuze tussen beperkte luchtaanvallen tegen Cuba, conventionele aanvallen vanaf de Amerikaanse basis tegen Cu ba, een blokkade of zelfs een in- tervensie. Zie ook pagina 5 LONDEN Het Britse Lager- huislfd William Hamilton vindt dat prinses Margaret moet woé den afgevoerd van de salarislijst van het koninklijk huis. De prin- ese, die deze week van tafel en bed scheidde van haar echtge noot Snowdon, krijg jaarlijks 176.500 uit de schatkist als sa laris voor haar plichtingen. - openbare ver- Hamilton. een Schotse Labour- lid. die bekendstaat ais een ver- vent tegenstander van de monar chie. vindt dat de prinses zich onvoldoende kwijt aan haar open bare taken. aJi Sa-s fjgS ff si 17-a {Rrj; WT*1: i A C (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN Het Ne derlandse leger gaat grote schoonmaak houden op haar oefenterreinen. Onder de codenaam ,A.ctie Voor jaar" gaan militairen van het eerste legerkorps en van de opleidingscentra van 29 maart tot 10 april aan het werk om afval en andere ongerechtigheden van de terreinen te verwij deren. Een inspectie wees on langs uit dat de toestand te wensen overlaat Via af fiches worden de soldaten opgeroepen vrijwillig een dag aan het schoonmaak werk te besteden. De on derdelen die van de ter reinen gebruik maken, zul len georganiseerd te werk gaan. Het initiatief van de ac tie is uitgegaan van de staf van het eerste leger korps in Apeldoorn. TOKIO Een Japanse acteur, held in talloze pornofilms, is van nacht met zijn sportvliegtuig neergestort op het huis van Yos- hio Kodama, de rechtse miljar dair, die een hoofdrol heeft ge speeld in het Japanse Lockheed- omkopingsschandaal. Kodama. die ziek te bed lag, bleef ongedeerd, de „kamikaze- piloot", Mitsuyasu Maeno, werd dood geborgen in het m brand gevlogen deel van Kodama's huis. Het Cessna-sportvliegtuig van de 29-jarige Maeno had volgens ooggetuigen enkeie malen boven het huis van de 65-jarige Koda ma gecirkeld. Daarna boorde het zich in het twee verdiepingen ho ge huis in een van Tokio's bui tenwijken. De politie onderzoekt of het hier om een „kamikaze"-actie gaat. Tijdens de Tweede Wereld oorlog beschikte Japan over zelf moord eskaders van piloten die zich met hun vliegtuig op vijan delijke doeien stortten. Yoshio Kodama was bevriend met de admiraal, die de „kamikaze"- commando's opleidde. Kodama heeft miljoenen aan steekpenningen gekregen van Lockheed. Hij zorgde ervoor, dat de Japanse luchtmacht de Star- figheter kocht en de Japanse luchtvaartmaatschappij passa giersvliegtuigen van deze Ame rikaanse fabriek aanschafte. (Van een onzer verslaggevers) Een van de arrestanten, die aanvankelijk voorgaf L. T. uit Breda te zijn, blijkt in werke lijkheid Nathaniël T. (21) te zijn. Deze jongeman, die betrokken was bij de dodelijke overval op een geldtransport in Breda, was samen met de eveneens aange houden Max T. in september vo rig jaar ontsnapt uit de Zutphen- se jeugdgevangenis. Beiden zouden volgens een medegedetineerde toen al op de hoogte zijn geweest van het plan voor de treinkaping. De po litie heeft lange tijd jacht ge maakt op het tweetal. Naam:. Adres: Plaats: In een open envelop zonder postzegel opsturen aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, Rotterdam. Zijn/haar naam: Adres: Adres: Plaats: Plaats- In open envelop zonder postzegel opsturen aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, Rotterdam. 4» O 1

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 2