Verbazingwekkende cijfers over hoge declaraties IBM ontslaat omkopers 'Frans H. voorspelde als het ware de sterfgevallen...' Doodde Limburgse verpleger 259 patiënten? Biggen- elftal BINNENKORT BESLISSING OVER ROTTERDAMS FLUORWATER Hét Ilfcer John Stonehouse verweert zich Werd Karen vermoord? 34 miljoen OP TONEEL OVERLEDEN Van Somerens actie tegen middenschool mislukt Steenwanden f 19.75 p.m2 BANKSTELLEN INFORMATIE OVER BEZORGING: KONINGINNEDAG II ©ets cadeau - a kiezen ais u een nieuwe abonnee maakt.^5 •V Fysiotherapeuten Boven 4 ton (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De 42-jarige kleermaker Jan van de H. uit het Brabantse Gemert heeft bekend de 54-jarige inva lide Marinus Klokgieter in zijn caravan te hebben ver moord. 'Ontucht' Mill MEDEDELING AAN ONZE ADVERTEERDERS In verband met zijn de sluitingstijden voor 30 april en 1 mei vervroegd. Sluitingstijden 30 april: rubrieksadvertenties 28 april - 16.30 uur gewone advertenties 29 april-12 uur Sluitingstijden 1 mei: rubrieksadvertenties -29 april -10.30 uur gewone advertenties 29 april -14 uur Roof? oDbie ie. Jolian Willy, Wimp Schraal Bel 010 -147400 Plutonium rel in VS John Stonehouse, het inmiddels afgetreden Britse Labour-parlementslid, beantwoordde vanmorgen vragen van eert journaliste voordat hij de rechtszaal van Old Bailey in Lon den betrad. Stonehouse met links van hem zijn dochter Jane staat op verschillende beschuldigingen terecht. Maak.een vriend of kennis abonnee op Het Vrije Volk. U bewijst hem/haar er een goede dienst mee. U bewijst ook uzelf er een goede dienst mee. U krijgt namelijk een cadeau-keuzelijst thuis waaruit u vrij mag kiezen. Zet dus snel iemand op de bon. Nieuwe abonnee cadeaubon, -J, Brabantse incasseren tonnen Dinsdag 27 april 1976 31e jaargang no. 3755 hoofdredacteur herman wigbold Hoofdkantoor: Witte de Withs^raat 25, Rotterdam tel. 010—14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) teL 010—13.63.80—14.74.11 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Twee Brabantse specialisten hebben in 1974 elk meer dan 400.000 gulden uitgekeerd gekregen van de ziekenfondsen. Eén fysiotherapeut declareerde n dat zelfde jaar meer dan een holf miljoen gulden. Hoeveel deze medici in datzelfde jaar verdienden aan particuliere patiënten valt niet te becijferen. Men gaat ervan uit, dat de bedragen verdubbeld moeten worden om het totale bruto-inkomen van de artsen te berekenen. Het ziekenfonds in Breda zegt dit in een brief aan de Nederlandse Unie van Ziekenfondsen in Utrecht. Het fonds kwam eerder in het nieuws omdat de directie ervan de Brabantse artsen onlangs opriep hun inkomen te matigen. In de rayons van de Brabantse ziekenfondsen zijn 61 van de in totaal 240 praktijken van huis artsen groter dan 2600 zieken fondspatiënten. De grootste praktijk is in West-Brabant en omvat 5112 verzekerden. Daar voor betaalden de ziekenfondsen in '74 ruim 280.000 gulden. Het Bredase ziekenfonds pleit voor een maximum-aantal patiënten van 2600 per huisarts, waardoor de werkgelegenheid voor afge studeerde artsen wordt verbe terd. Van de 200 fysiotherapeuten in Brabant declareerden er 38 meer dan een ton, zestien meer dan 150.000 gulden en twaalf meer dan 200.000 gulden. Van de 400 tandartsen kregen er vijftien meer dan 150.000 gulden m 1974. Nog eens vijftien van hen decla reerden meer dan 175.000 gul den. acht tandartsen werd een bedrag van rond de drie ton uit gekeerd. Zestien \an de vierhonderd specialisten declareerden meer dan twee ton, tien meer dan 250,000 gulden een van hen meer dan 350.000 gulden en twee meer dan vier ton. Het ziekenfonds weet niet hoeveel medici en assistenten in de betreffende praktijken werk zaam zijn. Het heeft ook geen inzicht m de kosten van de praktijken. PHOENIX {ARIZONA, VS) De Amerikaanse computer maat schappij IBM (Intematona! busi ness machines) heeft twee werk nemers ontslagen en een derde in rang teruggezet nadat geble ken was dat in het buitenland betalingen waren gedaan in strijd met de gedragslijn van de maatschappij, zo heeft de presi dent-commissaris, Frank Cary, meegedeeld. Cary zei maandag op de jaar lijkse aandeelhoudersvergadering dat m een periode van zeven jaar tot aan 1975 vier betalingen zijn gedaan van in totaal 50.000 dollar, waarvan drie m strijd met de regels. Heel gezin verdacht van moord Volgens de Bossche rijkspolitie heeft Van de H. Klokgieter meb een uitdeukhamer doodgeslagen terwijl zijn twee zoons van twaalf en vijftien jaar, die ook zijn aangehouden, toekeken. Ook de vrouw van de kleermaker, die op de hoogte zou zijn geweest van het plan om de invalide man te doden, is gearresteerd wegens medeplich tigheid. Na de moord werd het slacht offer m de kofferbak van zijn auto gelegd waarna de wagen bij Schijndel m de Zuidwillemsvaart werd gereden. Het lijk werd daar twee weken geleden ontdekt. lil'lilüüliilüll11!! Be Britse blijspel-acteur Sidney James is gisteravond op het toneel van een theater m Sunderland in elkaar gezakt en later overleden. James is in Nederland bekend geworden door zijn optreden in de tv-serie "In Londen staat een huis" (Bless this house). Volgens de politie heeft Van de H. gezegd dat hij Klokgieter heeft gedood omdat deze ontucht had gepleegd met zijn dertienja rig dochtertje. Twee jaar geleden werden bei de mannen veroordeeld omdat Van de H. zijn dochtertje aan Klokgieter ter beschikking had gesteld. Begin dit jaar kwamen ze vrij, waarna de ontucht ge pleegd zou zyn. Het plan om de invalide man te doden zou daar op gemaakt zijn in de woning van de kleermaker. De Bossche rijkspolitie acht echter roof als motief ook niet uitgesloten. Dit punt wordt nog onderzocht. De politie verdacht Van de H. al enige tijd Vastgesteld was dat hij altijd al veel contact met het slachtoffer had. De veertigjarige hoofd verpleger Frans II. (uiterst rechts) komt de Maastricht se rechtszaal binnenwaar g'ster en is onthuld dat er twijfel bestaat aan de na tuurlijke dood van 259 door hem verpleegde patiënten. In 112 gevallen bestaat er (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De familie Kalkman uit Mid delburg heeft 11 biggen, die zondagmiddag tijdens de interland Nederland België werden geboren, naar de elf Oranje-spelers genoemd. Trainer George Knobel van het Nederlandse elf tal kreeg vanmorgen va Roosendaaal bij zijn och tendpost het 'geboorte kaartje' van de elf plus de complimenten voor de 0-zege op de Belgen. Het Zeeuwse schaduw elftal blijft voorlopig nog onder de hoede van varkensmoeder Julia. De familie Kalkman over weegt echter om de elf biggen, als ze eenmaal groot genoeg zijn, aan hun naamgenoten van het Ne derlandse elftal te schen ken. Vrij zonnig maar schraal en op de meeste plaatsen droog. Matige tot krachtige wind uit noord tot noordoost. Minimum temperaturen van 3 graden vlak aan zee tot 0 graden in het bin nenland en hier en daar nacht vorst Maxima van 8 graden op «e Wadden tot 12 graderi elders. zon 171800 op onder o* onder «Wl 5 16 20 00 W 46 16 16 4 (géén onder nummer) .Vroeg naar de afd. abonnee-service maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur I Zie ook onder „adressen" onderdeStrips (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het gemeen tebestuur van Rotterdam zai binnenkort beslissen over de fluoridering van het drinkwater in de Maasstad. Dat gebeurt bij de beantwoor ding van de vragen die vier VVD-raadsleden onlangs aan het college hebben gesteld. De WD vroeg toen de fluori dering te staken, omdat na in trekking van het wetsontwerp de gemeente juridisch kan wor den aangesproken wegens on zorgvuldig handelen. Minister Vorrink en staatsse cretaris Hendriks (Volksgezond heid en Milieuhygiëne, zeggen in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer, waarbij zij het wetsontwerp intrekken, te betreuren dat het ontwerp in de Kamer vorige maand onvol doende steun ondervond. Zij blijven er echter van overtuigd dat fluoridering van het drink water in het belang is van de volksgezondheid. In de huidige situatie, aldus de bewindslieden, is het niet mogelijk een ander wetsontwerp, al dan niet van tijdelijke aard, op te stellen dat wellicht wèl de instemming van de Kamer zou kunnen krijgen. volgens een getuige-deskun- dige zelfs 'zeer veel twijfel'. Officier van Justitie mr. J. Booster (links) beschul digt de hoofdverpleger van negen moorden. Zelf zei Frans H. dat hij alleen maar vijftien mensen met insuline en valium heeft ingespoten omdat ze on rustig waren enpijn leden. Hoofdverpleger Frans H. (40) klopte regelmatig bij collega's van andre afdeling van de Luc- kerheide-kliniek aan om insu line te bemachtigen. Na dit leentjebuur spelen stierven er steeds vrij snel patiënten op zijn afdeling, de Nachtegaal. De 31-jarige Henk van Dijk, opvolger van Frans H, ais hoofdverpleger van De Nachte gaal, verklaarde dit vanmorgen voor de Maastrichtse rechtbank. Hij stelde dat er onder de hoofd verpleegkundigen vermoedens waren gerezen, omdat Frans H. regelmatig insuline leende ter wijl er geen diabeten op zijn afdeling verbleven. Na een gesprek met collega Peters was hoofdverpleger Van Dijk helemaal argwanend ge worden en de zaak bij zijn su perieuren aanhangig gemaakt, Volgens deze Peters stierven er te veel en te snel patiënten op de afdeling van Dikke Frans. Bij het lenen van insuline zei Trans H. altijd, dat dit voor de hoofdenkast bestemd was. Henk van Dij„Frans H. voor spelde als het ware de sterfge vallen op zijn afdeling. Hij -zei vaak: vandaag gaat die dood en morgen die. Het klopte altijd. Frans H. was een dominerende figuur, die alles voor het zeggen had. Wat hij zei, gebeurde al tijd." Zie verder pagina 11. (van onze parlcmcntsredaktie) DEN HAAG De poging van de WD om de Middenschool onmogelijk te mpken is niet ge slaagd. De motie van mevrouw Van Someren-Downer ora de Middenschool van de baan te krijgen werd met 40 tegen 31 stemmen vanmorgen in de Eer ste Kamer verworpen. Een paar KVP'ers, zoals Steenkamp en Vergeer, en de ARP gingen niet met de WD mee. Zij zijn van mening dat het nu nog te vroeg is om te zeggen dat een Middenschool voor alle 12- tot 15-jarigen de vrijheid van onderwijs zou be dreigen. De WD had onder het mom van aantasting van die vrijheid van onderwijs gepoogd de Mid denschool de das om te doen. WASHINGTON Werd Karen Silkwood vermoord of tot zelfmoord gedreven? De Amerikaan se vrouwelijke technicus kwam in "74 om bij een raadselachtig auto-onge luk. „Ze was besmet met een dodelijke dosis radio actieve straling in een plutoniumfabriek, die vol gens haar onvoldoen de veiligheidsmaatregelen had getroffen", beweerde een vooraanstaand kern geleerde gisteren. Professor Karl Morgan uitte zijn beschuldiging tijdens een onderzoek door de Amerikaanse Se naat. Hij onthulde dht de jonge vrouw meer dan 50 percent kans liep op kan ker met doedhjke afloop. De 28-jarige vrouw had de beveiliging van Kerr McGee-centrale openlijk onvoldoende genoemd. Toen ze stierf was ze be zig met het vergaren van gegevens, die moesten aantonen dat de fabriek de voorschriften met voe ten getreden had. Ze raakte met haar auto van de weg af toen ze on derweg was naar een ver slaggever en een vak bondsman. „Na diepgaan de bestudering van alle gegevens beschouw ik dit als een van de ernstigste gevallen van plutonium- besmettmg die mij ooit ter ore zijn gekomen'', aldus de professor gisteren voor de Senaat. (Advertentie) GROEN... ZELF DOEN" Korenjjrstrautól-63 tel 010-761524 Nw. Binnenweg 396 tel 010-769124 Bergseluan 214 tci.010-654470 Beridgchol 13 tel OiO-203397 Beijerlandselazn 52 lel. 010-325439 ook m klassieke en massief eiken meuoelen nergens zo n keus' Fa- tinekstoonzaien Industriegebouw, Gouösesingel 66. R dam. Tel 010 - 126461. (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM Hemeken heeft een netto-winst gemaakt van 34 miljoen gulden over de eerste helft van het op 1 oktober begonnen boekjaar. Dat is 14 miljoen meer dan m dezelfde periode over het jaar ervoor. Dit blijkt uit de voorlopige cijfers cbe Heineken had willen publi ceren in het bericht aan de aan deelhouders van Bols over het inmiddels ingetrokken bod van Heineken op Bols. Ja, stuurt u mij die cadeau-keuzeiijst maar wane ik geef hierbij f op als abonnee: Njam nieuwe abonnee:. Ad: es: Plaats: Deze abonnee wenst een kwartaalabonnement/maandabonnement, r (Doorhalen a.u.b.) Hij/zij krijgt de krant eerst 2 weken gratis. I Mijn naam:J Adres: Plaats-- In 'n open en-, elop zonder postzegel opsturen aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, Rotterdam.

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 2