neemt Werkspoor betaalde Evi ta's juwelen Kantonrechter veroordeeld Aardappelcrisis kost de overheid per week 3 miljoen Sparta krijgt lening Hoorzitting over opdrachten F-16 Man steekt ex-vriendin dood informatie Mysterieuze explosie inPeking Boete en ontzegging f/TSSénïSd U mag ma cadeau kiexen sis u een nieuwe abonnee Kookt» OVER BEZORGING: zie pagina (Van onze parlementsredactLe) DEN HAAG - De sociale uitkeringen moe ten voor 100 percent gekoppeld blijven aan het minimumloon: dit kabinet of een vol gende regering met de PvdA - mag daaraan niet tornen. Dat is één van de belangrijkste punten uit het ontwerp verkiezingsprogram ma van de Partij van de Arbeid, dat het hoofdbestuur gisteren heeft gepresenteerd. Als er nog een beetje ruimte is om de inkomens te laten stijgen, dan moet die stijging naar de mini muminkomens, bijvoorbeeld in de vorm van een prijs compensatie in centen, zo stelt de PvdA. ondergronds en daarna op de begane grond. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Met eeh kleine meerderheid hééft de Rotterdamse ge meenteraad vannacht ge kozen voor een sneltram naar Oost. De lijn zal lo- peh vanaf station Coolha- véh naar Ommoord-West, tof de Kralingse Zoom 1%-operatie Positief Veel kritiek Daar staat-ie dan. De onverwoestbare zwaarge wicht Mohammed Ali, meer dan levensgroot (2.80 meter) en geheel opge trokken uit autobumpers. Jeugdige fans van deze "zwaargewicht" kijken zeer onder de indruk naar hem op. Het kostte uit- deuker en plaatwerker Donald R. Thibodeaux drie jaar om dit meester werk te voltooien. Maar nu prijkt het dan ook on verzettelijk voor het stad huis van Mount Clemens in de Amerikaanse staat Michigan. Den Uyl over onthulling HVV MAASKANT BEHANG (Van en onzer verslaggevers) DENT HAAG „Als er aanwijzingen zijn dat" er steekpenningen in Nederland worden betaald dan moet er een onderzoek komen, onverschillig wie daar bij betrokken is." Nederlands plantengoud Maak een vriend of kennis abonnee Of) Het Vrije Volk. U bewijst hem/haar - 'T er cén goede dienst mee. U bewijst ook (Êêmm uzelf er een goede dienst mee. U krijgt nainel'jk een cadeau-keuzelijst thuis waaruit u vrij mag kiezen. Zet dus snel iemand op de bon. f 1\fTë iïw^Bb7Jn^*& cadë aü bo nT Bel 010-147400 MAASTRICHT - ,.Ik haat auto's, dus jou ook", zei een inwoner van Maastricht vannacht tegen een automobilist die in Maastricht voor een stop licht stond te wachten. De autohater had voor hij die uitspraak deed een' roffel op het dak van de auto gegeven. Ander belangrijk punt: alle de vroegere weeldebelasting van beleidsmaatregelen die de rege- 27%. ring op het oog heeft moeten er Zie verder pag. 5 op gericht zijn arbeidsplaatsen te scheppen. De bestaande ar beidsplaatsen moeten eerlijker worden verdeeld, bijvoorbeeld door vervroegde pensionering en korter werken. In het nieuwe programma wordt nog geen rekening gehou den met beleidsombuigingen, die de regering heeft aangekondigd. Er wordt eer duidelijke voor keur uitgesproken voor het nog verder verbeteren van de collec tieve voorzieningen. Toen de boos geworden automobilist daarop uit stapte trok de ander een mes waarmee hij de auto mobilist dwong weg te rennen. Daarbij verwond de de autohater zichzelf aan een hand. Maastricht se politieagenten arres teerden daarop de niesse- trekker toen ze gingen kijken waarom de wagen niet bij het stoplicht weg reed. Vryilag oO april ljm 3te jaargang nu. 37S8 HOOFDREDACTEUR HERMAN' WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam tel! 010—14.74.00 -fv'w Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) lel. 010—13.63.80—14.74Jl Dit alles onder het voorbe houd dat voor dit sneltramsys teem geld van het Rijk beschik baar komt. Is dat niet het geval - en minister Westerterp heeft daarover nog geen enkele toe zegging willen doen - dan komt het oude metropian tussen Een- drachtsplein en Ommoord-West weer tevoorschijn. Na urenlang debatten, waarbij alleen het PvdA-raadsiid Hop- pener zijn tevoren bekende me ning veranderde, wees de slot- stemming uit dat er 24 raadsle den voor de sneltram waren en 20 tegen. Van de PvdA-fractie koos uiteindelijk alleen wethou der De Jong voor de metro. De overige leden van PvdA en PPR gaven daarop de doorslag voor de sneltram. De grootste tegenstand in de raad kwam van CDA en VVD- zijde. Ook deelraadsbëstuurder 'Yam Duin .van Friris Alexander trok nog eens'jel var, leer tegen •het negeren vart het afwijzende advies van de deelraad door het college van B. en W. Zes frac ties in de deelraad zijn hierover 20 verbolgen, dat zij om een on derzoek naar de vorming van een zelfstandige gemeente heb ben gevraagd. (Van onze pariementsredac- tie) DEN' HAAG - De juwelen die prins Bemhard indertijd geschon ken heeft aan Evita Peron. de vrouw van de toenmalige Ar gentijnse dictator, zijn niet door de staat betaald. zei donderdag avond dat een on derzoek had uit gewezen dat het niet zo was en dat aangenomen kan worden dat Werkspoor het collier betaald heeft. Zoals bekend wilde Werkspoor een grote order van Argentinië in de wacht slepen en naar at eerder is onthuld, ging dat gepaard met steekpenningen ter waarde van 30 miljoen gulden. Alle wensen die nu op papier staan kunnen de komende vier jaar gefinancierd worden op ba sis van de bekende meerjaren ramingen. Het hele programma moet echter worden bijgesteld omdat die cijfers niet meer kloppen. Pas als de regeringsno ta over de beleidsombuigingen (de Ho-operatie van Duisenberg) op tafel ligt, wordt duidelijk welke wensen uit het program ma luchtkastelen zijn. Partij voorzitster Icn van den Heuvel zei bij de presentatie dat de programcommissie al een groot aantal „leuke dingen voor de mensen"- heeft laten vallen in verband met de slechte econo mische toestand. Als voorbeeld noemde zij het niet ineens invoeren van het minimuminkomen voor zelfstan digen (dat gebéurt nu geleide lijk) en een structurele verho ging van het minimumloon en de daaraan gekoppelde sociale voorzSeningen. PEKING - De Chinese hoofde ijtatjjris gisteren opgeschrikt door een-geheim zinnige tmtplö ff ing" bijjiöë Ingang van- het. parkje, -waarinde ambassade van de Sowjet-Unie gelegen is. Het persbureau Tass, dat dit bericht de Wereld in zond, rept met geen woord over wie of wat een en ander zou hebben veroor zaakt. Twee op wacht staande Chi-- hese militairen .zouden bij de 'explosie de dood gevonden heb- :ben en de ambassade zou be- •schadigd zijn. De omgeving van ;de ambassade was na het inci- ident urenlang afgezet, de bewa- jking van het park werd aan- Mziènlijk versterkt. Chinese bronnen repten overi- :gens met geen woord over de mysterieuze explosie in Peking. :Wel maakte het persbureau Nieuw China melding van een ifèHe rede van de niéuwe Chine- jseripremier Hóea .Koeo-Feng, waarin deze de Sowjet-Unie "een inwendig voze, dolzinnig (eerzuchtige oorlogsophitser" noemde. Premier Den Uyl, die eerder veronderstelde dat dat wel het geval zou zijn geweest. Evita Peron, die m J9T overleed De PvdA-voorzitster bena drukte dat de partij wel positief staat ten opzichte van het beleid van het kabinet-Den Uyl. Ook in een volgend kabinet moet de inkomensnivellering verder worden doorgezet. Het program ma draagt daar een aantal voor stellen voor aan. Zoals het i- stellen van een maximum-inko men, een maximum pensioen voor iedereen (minstens 70% van het laatstverdiende loon maar maximaal drie maal het mini mumloon), een gelijk bedrag aan vakantiegeld voor iedere werknemer en een aantal belas tingmaatregelen. Bijvoorbeeld een nieuw hoog BTW-tarief op luxe en onnodige goederen, zoals (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM - De Dordtse kan tonrechter mr. J. van G. (56) is gisteren in Arnhem veroordeeld tot 750 gulden boete en vier maanden ontzegging van de rij bevoegdheid waarvan de helft voorwaardelijk. De kantonrechter stond te recht omdat hij op 28 maart volgens de politie onder invloed in een auto had gereden. Een bloedproef wees een promillage van 1,04 uit. De officier van Justitie had tegen de kantonrechter duizend gulden boete en drie maanden ontzegging geëist. Mr. Van G. had in overleg met de president van de Dordtse rechtoank zijn werkzaamheden gestaakt tot na de behandeling van zijn zaak in Arnhem. Het is gebruikelijk dat gezags dragers van Justitie worden be recht buiten het arrondissement waarin ze werkzaam zijn. Veel kritiek uitten VVD. CDA en SGP ook op de gebrekkige voorbereiding van het raads voorstel. Een motie die hierover afkeurende woorden uitsprak werd door wethouder Mentink "onaanvaardbaar" genoemd en vervolgens verworpen. (Een motie van het CDA om alleen een dijktunnel in Om moord aan te leggen langs het voorgenomen metro-tracé kreeg in dezelfde stemverhouding maar. 20 stemmen voor en 24 te gen. Dit'zei gisteren premier Den hebben uitgezocht of de steek- Uyl naar aanleiding van de ont- penningen van Shell aan Ita- hulling in Het vrije Volk dat liaanse politieke partijen had- ruim tachtig Amerikaanse on- den kunnen leiden, tot een ge- dememingen met meer dan zes- rechtelijk onderzoek in Neder- tig Nederlandse „dochters" land. kwistig met steekpenningen Dat was volgens de Neder- hebben gegooid in Europa. landse wet «iet mogelijk. Maar De Amerikaanse Senaatscom- dat sluit nietbij voorbaat uit missie voor multi-nationale on- dat er een onderzoek kan wor- dernemingen heeft de Neder- "den ingesteld," aldus Den Uyl. landse vaste Kamercommissie Woordvoerders van'de progres- voor Economische Zaken ge- sieve fracties lieten gisteren we- vraagd ook een onderzoek in te ten zo'n onderzoek als waarom stellen naar de activiteiten van de Amerikaanse senator Church multi-nationals. vraagt in principe te steunen. De brief van de Amerikaanse „Het wordt hoog tijd dat er senator Frank Church aan de iets gaat gebeuren," aldus Nederlandse commissievoorzitter PvdA-fractievoorzitter Ed van Wieringa (PvdA) wordt op 11 Thijn. mei in een commissievergade ring behandeld. Commissievoorzitter Wieringa „Of multi-nationals hun kwa- ai dat de Nederlandse politiek lijke praktijken hier beoefenen - na de HVV-publikatie en hebben we overigens al enigs- naar aanleiding van de Sheïl- zins onderzocht in verband met en Werkspooraffaires - zich omkoperijen van Shell in Italië,' niet meer achter de commissie- aldus premier Den Uyl. „We Donner kan verschuilen. vraag staalboeken 600 dessins, modem en klassiek in voorraad. 2e MIODELLANDSTRAAT 2 - TEL 27.47.56 PLEINWEG 204-206 - TEL. 85.78.25 Rotterdam vrijdagavond-koopavond BOSKOOP - Neder landse planten hebben op een tentoonstelling in het Italiaanse Genua tien gouden en vier zilveren medailles gewonnen. De totale inzending van Ne derland op de Eurotlora werd bekroond met de landenprijs. De inzending was verzorgd door Plant- propaganda Holland, die reclame maakt voor pro- dukten van de Nederland se boomkwekerij. houden tot 20 mei. Daardoor kunnen tot die datum nieuwe aardappelen van buiten de EEG zonder hefEing de gemeenschap binnen komen. Het Produktsehap voor Aard appelen had in een telegram aan Van der Stee gevraagd te pleiten het invoerrecht tot 1 juli te schorsen. Dat bleek echter niet haalbaar. Italië, een groot leverancier van vroege aardap pelen en dus belanghebbende bij de invoerbeperking, is bereid nm op 18 en 19 mei de situatie opnieuw te bezien. (Van onze sociaal- economische redactie) OEN HAAG - De maximum prijs voor bintjes blijft nog ge handhaafd op ƒ1.20 per kilo (verpakt) cn 1.15 per kilo (on verpakt). Het kabinet heeft hiertoe besloten ondanks de toe nemende druk op de prijzen. Deze week moest de regering de subsidie op een kilo bintjes ver hogen van 30 naar 60 cent. Per weck legt de overheid nu al 3 miljoen bij. Premier Den Uyl wees er gis teravond op dat het aantal wa pens tegen de buitensporige prijsverhogingen op de aard ap pelmarkt beperkt is. Met name de EEG-afspraak dat export verboden uit den boze zijn, maakt een rigoreus Ingrijpen in ons land onmogelijk. Eventuele nieuwe maatregelen zullen afhangen van het overleg tussen de EEG-iandbouwminis- ters in Luxemburg, dat op het ogenblik plaatsvindt. Volgende week zal het kabinet met minis ter Van der Stee van Landbouw overleggen wat verder te doen staat. De F' O-landbouwministers hebben or, - aandrang van mi nister Van der Stee inmiddels besloten het EEG-invoerrecht op vroege aardappelen geschorst te VLISSlSGEN - In koortsachtige haast heeft ie Vüssingsc gemeénterei- nlglng geprobeerd het Standbeeld van Michiel de. Ruyter schoon te krijgen. Onbekenden hadden een 'pot'gele menie over het 1 beeld gegooid, waar giste ren de driehonderdste 'sterfdag van de Neder landse zeeheld werd her- dapht. Toen de schoon- tnaikactie geen succes had schilderde het gemeente- personeel ten einde raad bet beeld maar in de eigen kleur over. - De kranslegging bij het monument, voorafgegaan 'door een vlootschouw van Nederlandse, Belgische én Britse vaartuigen, ging ongestoord door. De offi- dcle herdenking trok vele .duizenden belangstellen- I Ja. stuurt u mij die cadeau-keuzelijst maar tvant ik geef hierbij op als abonnee: I Naam nieuwe abonnee: j Adres: Plaats: Deze abonnee wenst een kwartaalabonnement/maandabonnement. (Doorhalen a.u.b.) Hij/zij krijgt de krant eerst 2 weken gratis. Mijn naam: j Adres: Plaats: I in 'n open envelop zonder postzegel opsturen aan 1 Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - De 23-jarige J.D.S. heeft op het Utrechtse Stationsplein zijn vroegere vriendin Marijan van Eekeren (18) neergestoken. Het meisje overleed in een zieke huis aan haar verwondingen. S. werd op het Stationsplein aangehouden. Om nog onopge helderde redenen lag hij daar op de grond. Van een omstander kreeg de politie het steekwapen aangereikt. De onbekende man zei dat hij riet mes uit de hand van S. had genomen. S. heeft volgens de politie voor de steekpartij geprobeerd zijn vroegere vriendin te spre ken te krijgen. Zij weigerde dit echter. ROTTERDAM - Sparta krijgt een geldlening van de gemeente, om ook in de toekomst betaald voetbal te kunnen bedrijven. De gemeenteraad nam een voorstel daartoe van de PvdA-er Moor aan met 28 tegen Iti stemmen. De grootte van dit bedrag zal worden bepaald door een spe ciaal daartoe in het leven geroe pen werkgroep, onder voorzit terschap van wethouder Johan de Jong van Sport en Recreatie. Uiterlijk maart 1977 moet deze werkgroep een nota uitbrengen over de toekomst van het be taalde voetbal in Rotterdam. Zie verder pagina 21 de compensatie-opdrachten voor de bestelling van dit toestel bij dé Amerikaanse vliegtuigfabriek Genefnl Dynamics. .(Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Over de op drachten. die de Nederlandse in dustrie zal krijgen bij de aan koop van de F-16 straaljager, hoadt de Tweede Kamercom missie van defensie binnenkort een hoorzitting. Vorige week vrijdag meldde Het Vrije Volk over deze wape naankoop van de eeuw: „De F-1G wordt vee! duurder en le vert minder werk." Gisteren be sloot de kamercommissie dat het houden van een hoorzitting over Voor die zitting worden verte genwoordigers uitgenodigd van de Industriebond NVV, van zes mogelijke Nederlandse onder aannemers en van General Dy namics. De Nederlandse vakbe weging heeft voorspeld dat de situatie met de compensaties niet zo rooskleurig was ais steeds door het ministerie van defensie werd voorgespiegeld. Droog weer met in het kusi- 'pbied wolkenvelden maar in binnenland zonnige perio den. Zwakke tot matige wind i uiUwest tot noordwest. Maxi mumtemperaturen rond twaalf Peden maar aan de kust enkele Paden lager. (géén onder nummer). Vioog naor de ofd. obonnee-servite maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen." onderdeStrips

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 2