CONSUMENTENBOND: 'Adviesraad weer bijeen' Drukte in Turkse' Theo Thijssenschool i'Presenteer niet onverwacht hoge GTB-rekenjng' Rijnmond: 'Beleid vervoer fataal' o chiedam neder land 1 nederïandl PTT ook wx Esma Yig fitoglu exposeerde handwerk op de Turkse avond van de TT-school. SCHIEDAM - In de Theo Thijssenschool in Schiedam Oost is een voorzichtig begin gemaakt de Turkse leefgemeen schap met de Nederlandse te integreren. Een der de deel van de leerlin gen van deze school is van Turkse afkomst, re den waarom de school een „Turkse week" heeft georganiseerd. Brievenbussen worden niet meer gelicht vóór het tijd stip dat op de bus staat aan gegeven. i ROTTERDAM - Rijn mond verwacht dat de achterstand in het open baar vervoer de komende jaren groter zal worden. Dit is een gevolg van de rijksnorm, die de groei van de tekorten op het openbaar vervoer beperkt tot 2 procent per jaar. Rijnmond noemt dit, in een stedelijk gebied dat moet groeien, „fataal." -H h WOENSDAG 26 MEI 1976f HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 I Aad Wiegman: "Voorko men moet worden dat men vlak voor de Kerst een hoge gas- en lichtrekening krijgt." SCHIEDAM De 182 tochtige woningen in De "Woudhoek zullen geïsoleerd worden. Deze isolatie zal de bewoners op een huurverhoging van ƒ3,30 per maand komen te staan. De uitvoering van de werk zaamheden zal circa drie maanden in beslag nemen, zo valt af te leiden uit een nota die de waarnemend di recteur van de Woningdienst aan B. en W. heeft ge richt. De koude, gasvretende woningen in Woudhoek Zuid zullen nu toch geïsoleerd worden. Michael Patin, een van de acteurs in 23.35: Journaal Gisteravond heelt de school haar. deuren" voor alle wijkbe woners opengegooid, met het doel de Nederlanders een kennis te - laten diaken met de Turkse cultuur. Hiertoe speelde een Turkse band en trad een folkloristische jeugdgroep op; hapjes en drank- jes uit het land van herkomst waren er ook in overvloed. Ruim honderd ouders en vrij wel alle leerlingen kwamen even een kijkje nemen bij deze gebeurtenis, en waren meteen zó enthousiast dat hier en daar a! plannen werden gesmeed om WI,CCiu»UillSte[t VUAhl' te organiseren. Ondanks het succes van de avond plaatste schoolhoofd J. Motz toch enkele kritische kant tekeningen bij de „open avond". Volgens hem vertonen steeds meer scholen in Schiedam de neiging om eventuele Turkse leerlingen naar de Theo Thijs senschool te sturen. „Wat mij betreft wordt dit een echt Turks schooltje hoor, geen enkel bezwaar, maar het is noch voor de Nederlandse noch voor de Turkse kinderen goed om alleen maar mensen van hun eigen nationaliteit te zien. Een Turks kind moet juist om ringd worden door Nederlandse, en an dersom", aldus het schoolhoofd. De Theo Thijssenschool (aan het Edisonplein) heeft ai wel stevige contacten gelegd met de Dr. Kohnstammschool. Leerlin gen van deze laatste school ko men gedurende de Turkse week een kijkje nemen op de Theo Thijssen en kunnen er tevens enkele lessen over dat land vol gen. De leerlingen van de Theo Thijssenschool krijgen zelf al enkele weken onderricht in de Turkse cultuur. SCHIEDAM - In verband met Hemelvaartsdag - zal de weke- Jpjjkse.' koopavond verschoven worden van de donderdag- naar de vrijdagavond. De gemeente secretarie-van de afdeling Bur- gerzaken zal deze regeling vol gen en haar avondopenstelling eveneens van de donderdag naar de vrijdag verschuiven. De afdeling zal dan slechts open staan voor zaken betref fende paspoorten. SCHIEDAM - DE vijfjarige Dennis Broeren uit de Prof. Aalberselaan is toen hij plotse ling de Troelstraiaan overstak aangereden door een 35-jarige automobilist. De jongen moest met een hersenschudding naar het Gemeente Ziekenhuis ge bracht worden. SCHIEDAM -'„Als de Advies raad van de Detailhandel en Consumentenbelangen niet vóór september weer in werking treedt, dan trekt de consumen tenbond zich terug uit deze commissie. De Adviesraad is nu al anderhalf jaar lang niet bijeen geweest en dat wordt ons te gortig," zo sprak voorzitter Jaap van der Most bij het pre senteren van het jaarverslag van de Schiedamse werkgroep van de Consumentenbond. De Adviesraad van de Detail handel en Consumentenbelangen heeft als taakhet college van burgemeester en wethouders ge vraagd en ongevraagd van ad vies te dienen over allerhande - zaken, die betrekking hebben op de detailhandel en op de consu ment. Het enige wat de adviesraad de laatste jaren nog aan activi teiten heeft ontplooid, is het or ganiseren en coördineren van een vakantieregeling voor de detailhandel, aldus Van der Most, „en dat is ons niet de moeite waard. Dat kost vee! tijd en levert eigenlijk niets op." Vanuit de werkgroep is nu het initiatief gekomen om in de komende drie maanden een plan 1 voor de Adviesraad op te stel len. Hierin zal de Schiedamse afdeling van de Consumenten- bondideeën formuleren over .wat volgens haar de taken van de Adviesraad zouden kunnen zijn. Die nota moet dan in sep tember door vertegenwoordigers van de detailhandel (die even eens in de adviesraad zitten) besproken worden. In het laat ste kwartaal van dit jaar zal de Adviesraad zitten) besproken worden. „Lukt dat allemaal niet," zo heeft de werkgroep al laten we ten," dan houden we er mee op." Ais voorbeelden van zaken waarin de Adviesraad dan zou moeten adviseren noemt voorzit ter Van der Most winkelcentra en openbaar vervoer. „De Ad viesraad moet vóórdat er ergens een winkelcentrum verrijst zeg gen wélke winkels er moeten komen; opdat er bij voorbeeld niet drie kruideniers komen en géén garen-en-band zaakje. Dat een dergelijk advies heeft ont- b'oken bij de huidige Schie damse winkelcentra is duide lijk." Wat het openbaar vervoer be treft, ziet de Schiedamse Consu- mentenbaond een taak in het bevorderen van bij voorbeeld i extra tram- en busdiensten op i de koopavond. rHet is voor de i RET wel mogelijk om op de vrijdagse, Rotterdamse koop avond vanuit Schiedam met een versterkte dienstregeling te rij den. Dat zou op de donderdag avond. waarop er in Schiedam koopavond is, pok mogelijk moeten gijn. Vanuit Rotterdam moeten er dan ook extra bussen en trams komen, want mis schien willen die mensen hier wel boodschappen doen." De Werkgroep Schiedam is één van de negen werkgroepen in het land die zich onder de vlag van de Consumentenbond met de belangenbehartiging van de consument bezig houden. In het jaarverslag van deze werkgroep wordt melding ge maakt van de activiteiten waar mee de Schiedamse werkgropp zich zoal oezig houdt. Eén van de belangrijkste is een in Schie dam begonnen onderzoek naar de gezondheidszorg. Dit onder zoek heeft zich inmiddels uitge breid naar de andere werkgroe pen van de Consumentenbond. Klachten over de doktersbe handeling, tandartsen, de gang van zaken in ziekenhuizen en dergelijke moeten" hierbij onder zocht worden. Enig concreet re sultaat heeft dit onderzoek nog niet opgeleverd. „Individuele klachten worden wel in behan deling genomen en waar moge lijk opgelost, maar er zijn nog geen algemene maatregelen om algemene klachten op te lossen, getroffen," verklaart werkgroep lid Charl Hendriks, Een ander onderzoek dat mo menteel gaande is heeft betrek king op de serviceverlening van de PTT. Er bereiken de Consu mentenbond regelmatig klachten over de slechte service van de posterijen, en ook daarnaar is nu een diepgaand onderzoek in gesteld. „We hebben al het een en an der bereikt met de PTT. Klach ten als zouden de postbussen vóór half zeven geleegd worden in plaats van om, of na half ze ven zijn grotendeels verholpen." „De PTT heeft beloofd en wij hebben dat gecontroleerd dat er niet meer voor half zeven een bus wordt gelicht (brieven kun nen in dat geval-niet meer met de nachtposttrein mee). In sep tember zullen we nogmaals controleren of de bussen niet te vroeg ggjUcht worden." Over het algemeen is de Werkgroep Schiedam redelijk tevreden over de resultaten die ze boekt in het belang van de consument. „Meestal vinden we wei een gewillig oor voor onze klachten en suggesties," aldus Jaap van der Most ten slotte. Het dagelijks bestuur van Rijnmond doet deze uitspraken in een reaktie op de door minis ter Gruijters onlangs uitge brachte Verstedelijkingsnota. In het algemeen heeft Rijnmond wei waardering voor deze nota. Vooral de uitgangspunten, her stel en behoud van steden en bundeling in stadsgewesten, worden toegejuicht - Rijnmond is het ook eens met de doelstelling, dat het wegtrek ken van irwoners naar Wést Brabant en Gelderland zoveel mogelijk voorkomen moet wor den. Daartoe moeten nieuwe woongebieden, op maximaal 40 minuten reistijd van werk- en stadscentra worden aangelegd. Een beperking van het autoge bruik moet daarbij worden -na gestreefd door benutting van de bestaande openbaar vervoerslij nen. Met de aanwijzing van het gebied CapeJle a/d IJssel - Rot terdam Oost en Zevenhuizen (Roca-gebied) tot. groeikern kan Rijnmond instemmen. Hetzelfde geldt voor de snelle uitgroei van Spijkenisse,de uitbouw van Pijnacker en Berkel en Poortu- gaal/Rhoon. Kritiek heeft het Rijnmondbe- stuur op het niet-bestemmen van het vliegveld Zestienhoven tot woongebied, waarvoor nog maals een klemmend pleidooi wordt gehouden, lij/geen geval wil dit orgaan, dat Hellevoet- sluis boven de 30.000 inwonars groeit. Ook niet ais tot een Hoogoven op de Maasvlakte zou worden besloten, hetgeen Rijn mond uit milieuhygiënische overwegingen overigens op nieuw krachtig van de hand wijst. De voorgenomen bouw van een nieuwe s4ad bij Smitshoek/ Barendrecht ":~t wil Rijnmond bestudeerd zien in een struc tuurplan voor het eiland IJssel- monde. Een nieuwe stad in de Hoekse Waard wordt van de hand gewezen, terwijl 's-Gra- vendeel en Sliedrecht vrijwel niet mogen groeien ten behoeve van Rijnmondbewoners. Bij de totstandkoming van de plannen in het Rijnmondgebied, ziet het openbaar lichaam voor zichzelf tussen Rijk en Gemeen ten een belangrijke coördineren de taak weggelegd. Monty Python NOS :T. 21.35 Journaal VPRO 21.50 Nel name del padre, film NOS 23.35: Journaal 'NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journal VARA 19.05 Terra Africa, doc. film 19.30 Horen zien en zwijgen NOS NOS 20.00 Journaal VARA 20.10 Achter het nieuws 20.25 Beryls lot 21.20 De Ombudsman 21.45 Terug naar de natuur 22.15 Achter het nieuws 22.50 Gedicht DE VRIJ GEDACHTE 22.51120 jaar de Dageraad NOS 23.06 Journaal. DUITSLAND 1 1&.00 Nieuws uit 'Noordrijntand-Westfa- len. 18.05 Unsere Penny, tv-serie. LI8.45 Motiv Lieve, ty-serie 19.15 Aki 19,45 Trick un 4tel vor 8 20.00 Journ. 20.15 FilmportreC van Edward Gierek 21.00 Amusements- progr. 21.45 Reportage van de Partijdag van de CDU 22.15 Ordnungsmacht Synen?, film. 23.00 -23.20. Journaal. DUJSLAN'D II IJL2Q Ein Fall für Stein. tv-serie. 19.00 Journ. 19.30 Sport. 20.15 Informaties en me--, nirigen over een aktueei onderwerp. 21.00 Journ. 21.15 Reportage van de CDU-Partij- dag. 21.45 Die Botschaft avs dem Kosmos, u-etenschapp. onderzoek. 22.15 Die "2", tv- serie. 23.05 Showpr. 0.05 JournaaL DUITSLAND III 18.00 Sesamstraat 18.30 Schooltelevisie. 19.00 Zandmannetje 19.05 Progr. voor Spaanse werknemers. 19.15 Baslskursus Duits. 19.45 Nieuws uit Noordrijnland- •Westfaien. 20.00 Journaal. 20.15 Onderwerp van de dag. 20.15 The Killers, Amerikaanse speelfilm uit 1964. 22.05 Alltagsfahrungen und Xiteratur, serie. 23.05 Bimdeskrimina- lamt. reportage. 2350 Journaal. BELGIE NED 1850 Bonanza, tv-serie. 19.45 Journ, 20.15 Het meisje van de tv. serie. 20.40 Morgen komt weer een heerlijke d*g, dokumentaire film 21.50 Kóningin Elizabethwedstrijd voor viool. Aansluitend: De vijfde windstreek. vervolgens: Journ. met o.m. Wetstraat. DONDERDAG S DUITSLAND 1 EL20 Klassieke muziek 13.00 Kinderpro gramma 13.50 War and peace film 17.10 FU- reporiage over de samenhang tussen werk en vrije tijd. 17.55 Verkeerskwis. 18.40 Fa milieleven op Cyprus 19.25 Sport. 20.00 Journaal en weerbericht 20.15 The fortune cookie. 22.15 Literair programma 2300 Journaal en weerbericht. DUITSLAND U Vs' -. -v 13.00 Klassieke muziek 13.45 Aktualiteiten en muziek 14.25 Fridolin und Kater Mau. 1550 tekenfilmserie 16.15 Journaal 16.20 Re portage over alleenstaande vaders. 17.05^A Song is bom. film 19.00 Journaal 19.15 Was fallt ihnen zu Himmelfahrt ein 19.30 Gala-avond met jon ge artiesten 21.00 Journaal 21.15 Politiek interview. 22.15 Das Land „von Miramar. film 23.45 Journaal. 1 s> DUITSLAND 111 Y 18.00 Sesamstraat 18.30 Vrijettjdsmagazme voor de jeugd 19.00 Zandmannetje 19.05 Programma voor Turkse werknemers. 19.15 Informatief programma 19.45 Nws uit Noordrijnland-Westfalen 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 F.ufnpa in de 20ste eeuw. 21.00 William Turner. 21.45 Die. Flammen meiner Liebe. film 23.05 Journaal/ BELGIE NEDERLANDS 16. J0 Ti-ta-tovenaar 18.05 Informatief programma 19.05 Verkeersveiligheid. 19.45 Journaal. .20.15 Coronation Street. 20.40 lo ben rijk. ik heb twee handen, 21.30 Panora ma 2L20 Nieuwe filmfragmenten. 23.05 Journaal. Zie' voor radio pag 13 I "v? •-1 v DONDERDAG NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal IKON 19.05 Jouw wereld, mijn we reld IKON KRO RKK 19.30 Kenmerk NOS 20.00 Journaal SOCUTERA 20.25 Film van het Neder landse. Rode Kruis 20.30 The Wal tons 21.20 Der Storch Zum Aus- sterben verurteilt, na tuurfilm. l 22.05 EO Metterdaad 22.30 Van u wil ik zingen 22.45 Ten slotte NOS 22.50 Journaal EO 15.00 Van Hart tot Hart NOS 18.45 Toeristische tips 18.55 Journaal VPRO 19.05 Laurel Hardy 19.25 Landgenoten 19.40 Simplistisch" Verbond 19.55 All in the Family 20.20 Bestemming Amerika 21.00 Monty Python Huizen krijgen m W oudhoek SCHIEDAM - „Voordat er een nieuw systeem voor het betalen van de gas-, water- en lichtre- kening, wordt ingevoerd, moet de gemeente zorgen voor een goede voorlichting over die nieuwe regeling. Ook moeten er garanties komen dat een gezin niet volkomen onverwacht en op een ongunstig tijdstip een hoge rekening gepresenteerd krijgt, waaraan op dat moment finan cieel gezien niet voldaan kan worden," bepleitteraadslid Aad Wiegman PvdA eerder deze week tijdens de gemeenteraads vergadering. Het Schiedamse college van B en W wil een nieuw systeem in voeren voor de wijze van beta ling van de gas-, water- en elektrarekening. Deze nieuwe regeling komt erop neer dat de meterstand nog slechts een keer per. jaar zal worden opgenomen, en dat de tweemaandelijkse re kening uit schattingen zal wor den opgebouwd. Deze rekening zal bestaan uit 1/6 deel'van het jaarlijkse vast recht bedrag. 1/6 deel van het geschatte jaarlijkse verbruik en 1/6 deel van de andere aan de Technische Bedrijven verschul digde bedragen b.v. reinigings recht Het voordeel van deze nieuwe regeling zal volgens B en W zijn dat het op den duur kostenbe sparend zal werken, en dat de verbruiker van gas, water en elektra een gelijkmatiger verde ling van de lasten zal krijgen. Aad Wiegman uitte zijn bange vermoeden, dat de GTB enorm met de schattingen van het jaarlijkse verbruik irt de knoei zou komen, omdat nóch het ver bruik, nóch de prijsstijgingen van tevoren bekend zullen zijn. „Als de schattingen té laag zijn geweest komen er plotseling ontzettend hoge aanvullingsre keningen bij de verbruiker bin nen en dat kan een hele schrik worden. De bedragen kunnen dan in de honderden guldens lo pen, en daarop is men niet voorbereid. Als rekening dan nog in decern. komt ook is dé ellende helemaal groot, meende hij. Het college heeft al laten we ten dat er een uitgebreide bro chure komt over de nieuwp re geling, én dat er bij 'de Gemeen telijke Technische Bedrijven een mannetje zal worden gestatio neerd - aldus wethouder Schee- res - die alle klachten moet be handelen. "Deze brochure moet in elk geval worden besproken in de raadscommisie voor communica tie, en de bevolking moet regel matig over de regeling worden voorgelicht Ook moet er een re geling wórden gevonden voor gespreide betaling van hoge re-' keningen," bepleitte Aad Wieg man. Raadslid Aad de Wolf deed het college het verzoek om de te verwachten winst welke de nieuwe regeling met zich mee zal brengen ten goede te laten komen aan de Schiedammers zelf. Dit- verzoek wordt volgens de wethouder sowieso ingewil ligd. TELEAC>:'"^:;; 'y/ï-H.'/; 18.15 Wetenschap in bewe ging NOS 18.45 Verkeersplicht 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest P.P. 19.50 Uitrending van D'66 NOS 20.00 De kleine lettertjes, se rie 21.10 'n Nieuwe lente 21.35 Journaal 21.50 Den Haag vandaag. 22.05 Panoramiek 22.35 Studio Sport 23.00 Sprekershoek 23.15 Journaal IKON NCRV 23.20 Lied van de week hun isolatie Allereerst zal een rooster in de keukenmuur een afsluitdek- sel krijgen (nodig bij 150 van de 182 woningen). Behalve deze werkzaamheden zullen ook de spouwmuren in de voor-, achter- en kopgevels van de woningen geïsoleerd moeten worden. Als derde maatregel stelt de Woningdienst voor om bij alle 56 bovenwoningen het dakbeschot op de zolder te isole ren. De heer Verzijl van de Wo ningdienst vindt het een reële zaak om een deel Van de kosten voor reiening van de huurder tg brengen. Volgens hem gaan de huurders (die tegen huurver hoging zijn) voorbij aan het feit dat de huur ook hoger zou zijn geweest, als de voorzieningen al tijdens de bouw whren getrof fen. Ook het isoleren van de 143 woningen van de woningbouw vereniging Volkshuisvesting welke aan de andere kant in De Woudhoek liggen, komt in de interne nota ter sprake. Na gesprekken met de Ge meentelijke Woningdienst blijkt deze woningbouwvereniging (die al een tijdje geleden op eigen kosten tot isoleren is overge gaan) er ook wel voor te voelen om de kosten gedeeltelijk in de vorm van een huurverhoging door te voeren. In zijn nota pleit de waarne mend directeur van de Woning dienst er ten slotte voor om zo spoedig mogelijk een bijeen komst te organiseren voor alle betrokken huurders in De Woudhoek, waarop hen klaar heid over de gang van zaken wordt verschaft. Deze interne nota zal van avond tijdens de commissiever gadering van Ruimtelijke Orde ning besproken worden. Enkele commissieleden hebben nu al la- Ten weten het bepaald niet eens te zijn met de door de Woning dienst voorgestelde huurverho ging. Tijdens de bespreking van het onderwerp zal dan ook me nig harde noot gekraakt wor den. De naderende vakanties van de wethouders i«n van gemeen te-ambtenaren is er de oorzaak van, dat "wethouder Zijdeveld enige spoed achter de behande ling-van de zaak-Woudhoek wil zetten. Vooruitlopend op ge sprekken die nog over-de juridi sche en financiële kant van de zaak gevoerd moeten worden, wil hij dé kwestie vanavond toch alvast ter sprake brengen. De Gemeentelijke - Woning dienst is tot de conclusie geko men dat de woningen in De Woudhoek in elk geval geïso leerd moeten worden,.maar over de wijze .van financiering zijn de meningen nog verdeeld. De heer Verzijl van de Wo ningdienst stelt B. en W. voor om de totale kosten (ƒ253.650) door drie verschillende catego rieën te laten betalen. Het rijk zou J 83.100 als subsidie moeten geven, de huurders moeten een zelfde bedrag in de vorm van huurverhoging betalen en de ge meente zóu 87.450 als „onvoor ziene kapitaalsuitgaven" ten las te van de risico-reserve moéten boeken. Voor dit totaalbedrag zullen drie maatregelen moeten wor den genomen in de 182 portiek woningen in Woudhoek-Zuid.

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1