GEMEENTE WACHT TE LANG Bijna hmdenl|)a ft Film over ellende in stadsvernieuwingswijken Versierde gevels en balkons moeten stadsbeeld beheersen m Il schiedam Jeugdige dief op heterdaad betrapt Kat in nood Valpartij met fiets ABOP wijkcentrum niet in LTS 1 tv/radio DINSDAG 1 JUNI 1976/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - Omdat de gemeente té lang heeft gewacht met het reageren op een verzoek van de Dr. Van der Kuyschool om het schoolplein op te knappen, heeft nu het schoolbestuur zelf de uit voering van plannen ter hand genomen. De kosten voor het verfraaien van het plein zullen uit het onderwijspotje van de school zelf betaald moeten worden. v - vmmÊÊÊÊÊm WÊÈÊÊSÊÊ0Sm W ,b; 4. :"v:, A x (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM- De geruchtmakende film over stads vernieuwing in Rotterdam, is eindelijk voor het eerst vertoond. De film, ,,'t Is gewoon niet mooi meer" ge naamd, werd al een jaar geleden voltooid. Sindsdien lag de film in een bureaula van wethouder J.G. van der Ploeg (stadsontwikkeling). Deze gemeentedienst gaf opdracht voor het maken van de film, maar het uiteindelijke resultaat beviel hen kennelijk niet.. .SCHIEDAM - Sinds vandaag maakt Jaap Looy geen deel meer uit van de zestien leden tellende gemeente- raadsfractie van de Partij van de Arbeid. Looy die sinds einde 1973 in de raad zat, heeft zijn zetel be schikbaar gesteld omdat hij zijn dagelijkse arbeid niet langer met het raadswerk kan combineren. Een archieffoto uit de tijd dat Jaap Looy nog lid ,%vas van de gemeente raadsfractie van de PvdA. Looy staat rechts op deze foto van een vijftal PvdA-raadsleden. IlliSi 1.. 3 m te aat eigen plein verbeteren Het speelplein, van de school (zowel kleuteC- als lagere school) is door iedereen te ge bruiken en wordt niet van de buitenwereld afgescheiden door een hek. Dat vormde voor het schoolbestuur dan ook de aan leiding om aan wethouder Van der Wilk het verzoek te doen met geld uit de „Pot Wijkver- fraaiing" het plein op te knap pen. „Op die suggestie is nooit enig antwoord gekomen,". aldus schoolhoofd A. Donkers, „van daar dat we nu naar een parti culiere firma zijn toegestapt met onze plannen en tekeningen en die voert het nu uit." Het plein van de Dr. van der Kuyschool ligt er nu nog een beetje troosteloos bij. maar dat het spoedig enige verbeteiifig zal ónder gaan is al duidelijk. Het is de bedoeling dat er op het schoolplein allerlei bielzen in bijzondere opstelling neerge zet worden en dat andere ver fraaiingsobjecten ervoor moeten zorgen dat het plein een minder massale indruk maakt. „Een groot, -ononderbroken terrein trekt agressiviteit aan. Grote jongens uit de buurt gaan èr dan voetballen, er sneuvelen ruiten en kleinere kinderen dur ven er niet meer te speien. Die speeltuigen moeten de eentonig heid van het grote terrein door breken", zo verklaart het hoofd van de school. Omdat de gemeentelijke cen ten in de vorm van subsidie ontbreken om deze wensen uit te voeren, heeft de schoolleiding nu het eigen potje (bestemd voor onderwijszaken) aange sproken om het projekt te fi nancieren. „Door extra zuinig te zijn en op iedere uitgave te be knibbelen hebben we het beno digde bedrag bijeen kunnen brengen", aldus de heer Don kers. Wat hem en zijn collega's ech- •ter het meest steekt is het feit dat het schoolbestuur moet op draaien voor een verbetering aan een plein, dat in feite open baar bezit is. Gemeentewerken de gemeentelijke afdeling On derwijs en Wijkvoorzieningen zouden volgens het bestuur het bedrag voor hun rekening moe ten nemen en ook voor de uit voering moeten zorgen. „Eigenlijk zouden we zo kin derachtig moeten zijn om een lelijk hoog hek om het plein te zetten met een bord: „Verboden voor vreemden", zo besluiten de leerkrachten van de Dokter van der Kuyschool hun klachten aan het adres van de gemeente. TBC onder i controle Een kleine honderd mensen worden momenteel in Schiedam of Rotterdam behandeld wegens een tbc- besmetting, die ze in het af gelopen halfjaar opgelopen hebben. De tuberculose-epi- demieën die de laatste drie weken ,in beide steden ge- ,woed hebben, zijn nu volle dig onder controle, zo weet de directeur van het Rotter dams Consultatiebureau voor de Bestrijding van tb te meiden. Alleen al in Schiedam zijn gedurende de laatste drie weken ruim negenhonderd mensen op het spreekuur geweest om zich te laten onderzoeken op tbc. Meer dan veertig mensen bleken tuberculoseverschijnselen te hebben, en moeten daarvoor een half jaar durende be handeling ondergaan. Ook in Rotterdam heeft het consultatiebureau vele ver ontruste burgers op het spreekuur gehad en doorge licht. Ook hier bleek het aantal besmette mensen bo ven de veertig te liggen. Geruchten als zou op het' moment naast de twee reeds bestaande infectiebronnen, nog een derde geconstateerd zijn en wel op de werf van Wilton Fijenoord. worden, door geneesheer-directeur Van Geuns van het Rotter damse Consultatiebureau.' krachtig van dó hand gewe zen. „Dat moet een normaal bcdrijfsonderzoek zijn. dat door het andere onderzoek, heenloopt, maar er is in eik geval geen sprake van nog een geval van open-tuber- culose." aldus Van Geuns. „Hoewel er zowel in Schie dam als in,, Rotterdam ex ceptioneel veel gevallen van tbc zijn geconstateerd, heb- Directeur-geneesheer H. A. van Geuns: exceptioneel veel gevallen van tbc in laat ste drie weken". ben we het idee dat de zaak nu langzaam ingedamd is. We hebben het ergste ge had." is de directeur van mening over de twee tbc- explosies. Wat hoeveelheid medicijnen en vaccin betreft zijn de twee consultatiebureaus niet in moeilijkheden geraakt, meent hij. „Maar het perso neel is wei zwaar overbelast geraakt de laatste weken. Met het teruglopen van het aantal lb-gevalten van ,'dc laatste jaren liep ook het aantal personeelsleden bij de consultatiebureaus terug. Dat heeft zich nu gewro ken," zegt hij tenslotte. Bolmers terug in gemeenteraad? SCHIEDAM - Oplettende Schiedammers hebben ervoor gezorgd dat een veertienjarige Schiedamse scholier op heter daad betrapt kon worden toen hij bij het molenaarshuisje na bij de Babberspolder aan het inbreken was. De jongen had een toegangsdeur geopend door eerst een hangslot te forcerin. Eenmaal binnen nam hij een glassnijder weg. De politie greep-de jongen op straat en nam hem mêe naar het bureau. Daar bleek dat de jeugdige dader een tas met ver dachte inhoud bij zich had. Een radio, batterijen, geld en een fototoestel die de knaap bij zich had, bleken te zijn gestolen uit een tuinhuisje op het com plex Vijfsluizen. De artikelen konden aan de rechtmatige eige naar teruggeven worden. De film toont de uitzichtloze ellende die de bewoners van stadvernieuwingswijken dage lijks ondervinden: dichtgespij kerde ramen, verkrottende hui zen, grote open gaten in wo ningblokken, puin, chaos en. mi sère. De beelden worden onder steund door het commentaar van buurtbewoners, die de over heid ervan beschuldigen de oude wijken met opzet te laten ver pauperen. De opnamen van oude stadswijken worden afge wisseld met beelden van .grote kantoorflats in en om het cen trum. ,,'t Is de schuld van 't kapi-' taal", luidt, samengevat, het commentaar van de stads-ver- nieuwing-wijk-bewoners. De film, gemaakt door Hans de Ridder en Dick Rijneke, geeft in bijna 50 minuten een indringend beeld van de problé- matick waarmee bewoners van de oude wijken geconfronteerd worden. Na de. vertoning (voor raads leden, medewerkers .var? de dienst Stadsontwikkeling en iedereen die aan de film mee werkte) haalde Henk. de, Ridder fel uit naar de gemeente. „Onze film toont aan dat het beleid van de overheid schromelijk te kort geschoten is. In de film steken de vernieuwingsplannen nogal mager af tegen de ellende. In werkelijkheid is dat ook zo! De film is speciaal bedoeld voor de. bewoners van de oude wijken, om hen weer een beetje vertrouwen te geven in het ge meentebeleid. Maar als die film dan wordt weggemoffeld, om welke reden dan ook, dan weet ik we! uit welke hoek de wind waait." Wethouder Van der Ploeg zei tegen het gezelschap: „In '75, toen de film klaar was, heb ik de makers een brief geschreven waarin staat dat ik het artistiek een goede film vind. Maar de boodschap blijft voor mij onduidelijk. De hoogbouw in Ommoord is getoond, de laagbouw niet. Over de wChing- bouw na de Tweede Wereldoor log is ook niets gezegd. Uit de film zou moeten blij ken: de toestand is rot en er moet iets gebeuren. Dat zit er echter niet in en daarom be schouw ik deze film niet als een discussie-film." ,$s 1, s- „.i' Hek betoog-van'de wethouder komi- er* op neer dat de dienst voor Stadsontwikkeling de film in elk geval niet zal gebruiken. En daar was, de film (kosten: ƒ68.000) oorspronkelijk wél voor bestemd. - Overigens kunnen alle groe pen en verenigingen die de film vertonen willen hun gang gaan. De film is verkrijgbaar bij de dienst voor Stadsontwikkeling. Door wie Jaap Looy wordt opgevolgd is nog niet bekend. Nummer één op de lijst van mensen die kandidaat staan voor het raadslidmaatschap is ex-wethouder Cor Bolmers. Hoewel deze eind september uit de raad stapte heeft hij zich niet van de kandidatenlijst laten schrappen. Volgens Jaap Looy is hij niet uit de gemeenteraad gestapt SCHIEDAM -. De die.renbe- i scherming moest eraan te pas j komen toen de kat van een be- woner uit de Brugmanstraat in een, luchtkoker terecht gekomen 1 was. Te hulp snellende politie- "en brandweermannen slaagden er: niet in het dier te bevrijden. Dierenbeschermer C. Spermon kon zijn invloed op dieren daar na aanwenden en slaagde er in derdaad in de kat uit de lucht koker te'lokkeh. SCHIEDAM - Doordat twee vriendjes aan weerskanten van zijn fiets reden, werd de der tienjarige Schiedammer. Robbie B. klemgereden. Hij viel en kwam hij met z'n gezicht op het stuur van een vari zijn vriendjes terecht waarbij hij zijn onderlip scheurde. De GG&GD moest de jongen naar het ziekenhuis: brengen. Na behandeling mocht hij ■weer. naar huis. vanwege het interne conflict, waardoor de PvdA-fractie mo menteel in twee kampen is ver deeld. Als ambtenaar bouwza ken van de afdeling onderwijs van de gemeente Rotterdam maakt hij deel uit van de ver schillende projectgroepen die zich in Rotterdam met stadsver nieuwing bezighouden. „Ik heb de laatste tijd veel vergaderin gen in Schiedam moeten afzeg gen omdat ik bijna iedere avond in Rotterdam moet zijn. Deze week bijvoorbeeld drie avonden en volgende week vier avonden. Dat brengt mijn baan nu een maal met zich mee. Door dat tverk bleef er voor het Schie damse raadswerk weinig tijd over en privé helemaal niet. Dat werd me allemaal teveel en ik ben niet van plan er onder door te gaan", aldus het vanaf van daag ex-raadslid Jaap Lcoy. Binnen de fractie van de PvdA is men niet verrast dat Loov zijn zetel beschikbaar heeft gesteld. Binnen de fractie wordt zijn opstappen niet be treurd omdat hij politiek gezien niet sterk in zijn schoenen stond en daarbij vaak met de opposi tiepartijen flirtte. Als voorzitter van het Stem bureau Schiedam móet burge meester Lems voor de raadsver gadering van maandag 28 juni uitgezocht hebben welke PvdA- kandidaat de plaats van Jaap Looy wil innemen. Behalve Cor Bolmers staan op deze kandida tenlijst: Mar Olysiager. Gé Brouwer, Piet van Hoorik en de voorzitter van het Schiedamse PvdA-bestuur Lou van der Stel. De andere kandidaten van deze lijst zijn na de in mei 1974 ge houden gemeenteraadsverkiezin gen uit Schiedam vertrokken. Ex-wethouder Cor Bolmers bekleedt sinds zijn aftreden een leidinggevende functie bij het Rotterdamse bouwconcern Muijs en de Winter (MUWI). Op de vraag of hij weer lid wordt van de Schiedamse gemeenteraad antwoordde Bolmers gisteren: „Daar wil ik nog geen ja en geen nee op zeggen. Ik wil eerst de stukken eens afwachten. „Hoewel de ex-wethouder zich na zijn aftreden direct terugtrok uit hot openbare Schiedamse le ven, houdt hij zich sinds kort weer bezig met het wel en wee in de Schiedamse samenleving. Zo werd hij kortgeleden op i voordracht van burgemeester Lems door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland benoemd tot voorzitter van de huuradvies commissie voor het kanton Schiedam. SCHIEDAM - De Algemene Bond voor Onderwijzend Perso- neel in Schiedam heeft op het laatste moment bepaald, dat de bijeenkomst die hij voor van- avond heeft georganiseerd niet in de LTS aan de Nolenslaan j zal plaatsvinden, maar in het j Wijkcentrum op het Wibaut- plein. Gesproken zal worden over de laatste ontwikkelingen op on derwijsgebied. Met een beetje goeie wil valt er heel wat te maken van een saaie gevel of balcon. met behulp van een wedstrijd wil de Maatschappij voor plantkunde dat stimuleren. SCHIEDAM - Aan het fleurig versieren, van balkons en gevels is voor de komende zomermaan den een wedstrijdelement ver bonden. Wie in de loop van een paar maanden tijds de mooiste bloemen en planten weet te kweken in bloembakken, kan rekenen op een aardige beloning van de Koninklijke Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkun de. Deze laatste vereniging heeft de wedstrijd georganiseerd sa men met de Schiedamse Bioe- mistenvereniging. Met uitzondering van de wijk Nicuwland hebben alle andere wijken in Schiedam hun mede werking toegezegd aan deze bal kon- en gevel versiering. Deze verenigingen zijn in eerste in stantie aangeschreven door de organisatoren. Als eerste reden voor het or ganiseren van de wedstrijd noe men leden van de tuin- en plantenvereniging het opfleuren van saaie balkons en gevels. In de eentonigheid van flatgebou wen' moet met behulp van kleu rige plantebakken enige verbe tering gebracht worden. Ook het opdoen van planten kennis en het wakkerschudden van een eventuele belangstelling voor het bloemen- en plantenle ven is volgens de vereniging een van dc redenen voor het organi seren van de wedstrijd. Met name in Groenoord'heeft de wedstrijd nogal wat proble men opgeleverd. De flatgebou wen zijn daar veelal hogeV dan een drie, vier etages en daarom zou de beoordeling van de plan tebakken ook moeilijker wor den, zo menen de bewoners. Groenoordcrs die hoog wonen en toch mee willen doen aan de wedstrijd, kunnen dat nu eerst bij dc wijkvereniging bekend maken, waarna een speciale ju ry aile hoge plantebakken van dichtbij zal gaan bekijken. Trappen lopen geblazen dus voor de organisatoren. Voor mensen in benedenhui zen geldt de regel, dat zij niet persé bloembakken hoeven op te hangen, maar indien ze dat wensen straatstenen uit het trottoir kunnen lichten om dan allerlei planten, tegen de gevel omhoog te laten groeien. TELEAC 18.13 Les Gammas 39 4 NOS J 18.45 Kortweg 18,35 Journaal VARA 19.05 Het intieme leven van de knobbelzwaan 19.25 Beryls iot, tv-serie 20.20 2 voor 12, quiz 21.00 Mijnheer van Essen en de Grootschaligheid: programma over volks huisvesting NOS 21.35 Journaal VARA 21,50 Spelen met muziek NOS 22^25 Journaal MORGEN NOS-NOT 9.30-11.10 Schooltelevisie TELEAC 15.00 Sociale verzekeringen - 12 KRO 15.30 Wat heet oud. informa tief programma 16.15 Spuit elf, kinderpro gramma 17.00 De rode autobus 17.50 De avonturen van Konny en zijn vrien den NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal NCRV 19.05 De geheime schatten van de Rode Zee, tv-' serie 19.30 Zo vader, 7.0 zoon, spel- ;;v programma NOS 20.00 Journaal NCRV 20.25 Baron Benjowski, tv- serie 21.55 Hier en Nu 22.35 Tot besluit NOS 22.40 Den Haag vandaag 'j 22.55 Journaal De NCRV is vanavond - van vijf voot half negen tot vijf voor tien via Nederland 2 al weer toe aan de voorlaatste afle vering van de vierdelige serie over de wonderbaarlijke beleve nissen van de achttiende-eeuwse Poolse baron Moritz August Ben jowski. Onder de titel Mijnheer Van Essen en de grootschaligheid" zet de VARA dc reeks programma's over volkshuisvesting voort - van negen uur tot vijf over half tien via Nederland 1. Deze keer gaat het over meneer Van Essen, een man die door slecht door denkende plannenmakers in en kele jaren van een goed draaien de middenstander tot een ner veuze. door ;:schulden belaagde, acfiterdochtigeAnan. is geworden. DUITSLAND I 18.00 Reg. mvs. 18.05 In het wilde westen. 18.45 Commissariaat 9. serie. 19.15 Reg. ma gazine. 19.45 Grap om kwart voor acht 20.00 Journaal. 20.15 Vrolijk beroepen ra den. 21.00 Heil Caesar, tv-film n. Shake speare. 22.30 Journaal. DUITSLAND II 18.20 Tekenfilms. 19.00 Journaal. 19.30 Ge nezing. Hong. film. 21.00 Journaal. 21.15 In formatief progr. 22.15 Filmforum. 2300 Journaal. DUITSLAND III 18.00 Sesamstrasse. 18.30 Bedrijfsecono mie. 19.00 Zandman. 19.05 Voor Griekse werknemers. 19.35 Der Eltemführerschein. 19.45 Reg. nws. 20.00 Journaal. 20.15 Thema van de dag. 20.30 Weekalmanak. 21.00 Vraagteken. 21.45 It's a gift, Amerik. speel film. 23.35 Journaal. 8ELGIE NED. 18.00 Ti-ta-tovenaar. 18.50 Wickie de Vi king. 18.30 De Olympiade. 19.00 Tienerprogr. 19.45 Journaal. 20.15 Montreux inzending. 20.45 Wetensch. progr. 21.35 Liedjesprogr. 22.05 Gastprogr. 22.35 Journaal. GOLFLENGTEN: Hilv. I 298 m, FM Lo- pik 92.6. Goes 87.85; Hllv. II: 402 m. FM al leen na 17 uur: Loplk 98.9, Goes 99,8; Hllv, III: 445 m. FM Loplk 96.8, Goes 95.0: Hllv. IV: alleen FM Lopik 98.9, Goes 99,8. HILVERSUM I P.P. 18.19 Uitzending van D'66. AVRO 18.30 Nws. 18.41 Vissers naast het net. 19.00 Kwintet Cees Smal. NOS 19.15 Koren in het vizier. AVRO 20.00 Vanavond: muziek, vro lijkheid en verstrooiing. (22.30 Nws. 22.40 Radiojournaal) 23.00 Dichter bij muziek. 23.20 Skymasters 23.55 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.11 Echo. 18-30 Calorieën. 18.50 Bel-Canto op de zomeravond. 1930 Kerk in -meervoud. 20.00 Nws. NOS 22.05 Holland Festival 21.15 KRO Organisch le zen of Gedrag en wangedrag van de Ba- bels. 23.30 Met het oog op morgen muzi kaal. 23.55 Nws. - 'HILVERSUM III NOS 18.03 De vakaturebank, 1830 NOS- maal VARA 19.02 Poprekonstruktie 20.02 Nashville 21.02 Jazz Blues. 22.02 Popdon- der. 23.02 Wachten op middernacht. 0.03 Nacht drie draai. 2.02 Help, voor werkers w de verplegende en verzorgende beroepen. 4.02 De rode dageraad 5.02 Truck, een pro gramma voor vrachtwagenchauffeurs. WOENSDAG HILVERSUM I TROS: 7.00 Nws. 7.02 Ontbtjl-Soos: (Jij Nws 7.41-8.00 Aktua. 830 Nws. Gymnastiek voor de huisvrouw.) 10.00 V») heinde en verre. 10.30 Nws. 1033 In cc kraam te pas. 11.45 Café chantant 1230 Nws. 12.41 Aktua, 13.00 Een mondje Frans- 1330 Sport na sport 14.00 Specialiteiten 4 carte: muzikaal wensprogramma.^ 15.00 Qo- se-Up: live-programma: (15.30 Nws.) 1»3® Geachte jubilaris: herdenkingsfeest. I*-3. Terzake. TROS: 1730 Nws. 17.32 Aktua-Ma- gazinc. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. 7.U Ochtendgymnastiek 730 In de Roode Cirkel: nieuwsprogramma (8.00-8.11 Nws.). 935 Waterstanden. Schoolradio. 10.00 Radioweekblad. IL™ Nws. 11.03 Johan van.Minnen - Ombuds man. 11.15 Even „bij" draalen. 12.00 Noord- wijk - Centraal; rechtstreekse gespreKM* 13,00 Nws. 13.11 Dingen van de dag. w-JJ Een middagje Stoomradio;programma v« goede jeugdherinneringen. 16-00 Nws. JMj De dames vragen de heren, hoorspel Orkest Malando. RVU: 17.35 Wetenschap i" beweging. HILVERSUM III KRO: 7.02 Drie op je boterham. 8.03 Fg op drie. 12.03 Drie tussen de middag: om KRO-Kiesschijf- 14.03 Popkontakt, meL» het tweede uur een special over ueo.F Harrison. 16.03 Hltmeesters: de Vincent van Engelenshow. -HILVERSUM IV NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woom 7.08 Te Deum Laudamus. .730 Preludiu»-- •klassieke muziek. 9.00 Xwa. 9.02 Kla«»«J muziek. 9.20 Onder schooltijd. 9.30 ThaciC gische etherleergang. 10.00 Orkestpa-Jr klassieke muziek 12.00 Pianowerken u» Romantiek. 12.30 Zangersportret: Leo tak. tenor. 13.00 In de schaduw van J meesters. 14.00 Nws. 14.02 Hter er. nu- Vertolkers beluisterd: pianowerken Chopir» 16.00 In kleine bezetting: kame^, muziek van Arnold Schonberg, l6.30-i,\ Muziek van eigen tijd.

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1