over Dan ook die bomen! Twee overvallen op Chinezen Zwembad bron van dysenterie anders dan andere Vier jaar oude moord NS verliezen 287 milioen auto eens INFORMATIE OVER BEZORGING: Zuid- Afrika: 58 doden en 788 gewonden Verdachte steekt zich in buik Aan onze kwartaalabonnees "Bewolking zie pagina tgSfflk Op een paar meter afstand van de grens met Libanon onderzoekt een Israëlische leger arts een huilende baby.'De moeder van het kind was gisteren de grens overgestoken om hulp te zoeken voor haar zieke baby bij een Israëlische legerpost. Ze was in gezlschap van een andere Libanese moeder die hier nog op haar beurt wacht. Om moeilijkheden bij terugkeer in Libanon voor de moeders te voorkomen, heeft het persbureau AP, dat de foto maakte, de gezichten van beide vrouwen onherkenbaar ge maakt. ZUTPHEN Gedeeltelijk bij toeval is de vier jaar oude moord oo de toen 84-jarige Zutphense psychiater dr. Paul 1 van Bork opgelost. De 33-jarige Martin H. uit Brummen heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij heeft de psy chiater vermoord nadat deze H. bij een inbraak had betrapt. Bel 010-147400 universiteit in SfefI V- (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG De opstand in Zuid-Afrika tegen het Apartheidsbewind van Vorster, die begon in het zwarte stadsgebied Sovveto bij Johannesburg, breidt zich uit. In de loop van vanmorgen verspreidde het verzet zich naar andere delen van het land. ka, een teken aan de wand voor alle landen die er nog zaken mee doen". Het gebouw van de Zuidafri- kaanse ambassade in Den Haag is gisteravond voorzien van pam fletten tégen Apartheid en onge veer twintig hakenkruisen. De politie heeft vier mensen aan gehouden die mogelijk iets met de zaak uitstaande hebben. Naar aanleiding van de mas samoord van Soweto houdut de Anti-Apartheidsbeweging Neder land vanavond om half acht in Amsterdam een protestdemon stratie. mSBÊÊmamAÊBsr s tEMÊSm v - Vrijdag 18 juni 1976 32e jaargang no. 8828 hoofdredacteur HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam tel. 010—.14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010—13.63.80—14.74.11 Negerstudenten van de zwarte universiteit van Zoeloeland in Empangeni (150 kilometer ten noorden van Durban) kwamen massaal in opstand en staken universiteitsgeobuwen in brand. In allerijl zijn zwaargewapende politie-eénheden naar Empange ni gedirigeerd. De brandweer durfde niet in te grijpen. Brand weerauto's liepen vast in grote menigten woedende studenten. Ook uit andere Afrikaanse stadsgebieden in de buurt van Johannesburg en in andere de len van het land komen berich ten van rellen en groeiende on rust. In Kagiso, een .Bantoestad bij Krugersdorp, voerde de poli tie vanmorgen massale charges uit. Ook aan de universiteit van het noorden bij Pietersburg ging het taalkunde-gebouw in vlam men op. Bij de opstanden zijn tot nu toe (volgens cijfers van de po litie) 58 doden en 788 gewonden gevallen. Van de 58 doden zijn er, 56 zwart. Onder de gewonden zijn vijf blanken. Het werkelijke dodental wordtdoor diploma tieke kringen in Zuid-Afrika „vele malen hoger" geschat. De voorzitter van de speciale VN-commissie tegen Apartheid, de Haïtiaan Raoul Siclait, heeft vannacht gepleit voor een alge heel embargo en een totaal iso lement van het racistische Zuid- afrikaanse regiem. Hij verklaar de dat de „massamoord van So weto de geschiedenis in.zal gaan als de grootste wandaad van het immorele bewind in Zuid-Afri- GOES De gemeente raad van Goes heeft na veel aarzeling besloten twee bomen van de Goesse wethouder Roose voor 30.000 gulden te kopen De wethouder moet 1600 vierkante meter van zijn tuin afstaan voor de aan leg van een nieuwe ver keersweg. Twee zeer oude bomen in de tuin van de ■wethouder zouden precies aan de rand van de nieutoe weg komen te staan. De wethouder vreesde dat de bomen binnen de kortste keren dood zou den gaan. „Dan ben ik ze kwijt en krijg er niks voor. Daarom moet u die twee bomen maar kopen," liet hij het gemeentebe stuur weten. Na lange dis cussies nam de raad het voorstel aan met acht te gen zeven stemmen. In totaal ging het om een bedrag van 262.250 gulden. Vier van de 58 doden van Soweto liggen onder dekens naast een arrestantenwagen. (Van. een onzer verslaggevers) ASSEN Vlak nadat de pre sident van de Asser rechtbank mr. Fliek hem via zijn tolk had verteld dat hij zou worden uit gewezen naar België, stak de 28-jarige Spanjaard Esteban Pe- layo zich met een tafelmes in de buik. Hij werd licht gewond en bedreigde daarna de parket wacht met het mes. Hij werd snel overmeesterd, s De van de Canarische Eilan den afkomstige Spanjaard wordt verdacht van medeplichtigheid aan een gewapende overval op een Antwerpse juwelierszaak. Ook in Nederland heeft hij een inbraak gepleegd, waarvoor hij zijn straf al heeft uitgezeten. De raadsman van de Span jaard heeft meegedeeld dat zijn cliënt in cassatie zal gaan. AMSTERDAM Bij twee ge wapende overvallen op Chinezen in Amsterdam hebben landgeno ten van hen gisteren meer dan 100.000,buitgemaakt. Drie, met messen en pistolen gewapende Chinezen stapten gis- stemiorgen vroeg, eenChinees koffiehuis 'aan de Géldersekade binnen en vroegen naar de eige naar. Toen deze niet aanwezig bleek te zijn. moesten de zes Chinese* klanten naar boven gaan. Daar werden ze. evenals drie Chinezen, die later versche nen, vastgebonden. De eigenaar, die een uur later verscheen, werd gedwongen ƒ50.000,— af te geven. Ook be roofden zij hem en zijn klanten van hun polshorloges en gouden ringen ter waarde van ongeveer ƒ50.000,—. Enkele uren later wérden twee Chinezen op hun kanier in het Museumhotel aan de Stadhou derskade van 10,000,beroofd! In dit geval waren de overval lers vier met pistolen en messen gewapende Chinezen, die hun slachtoffers, volgens de politie ook mishandelden. Een uitgebreid onderzoek van de Amsterdamse recherche heeft tot dusver geen resultaat opgele verd. (Van een or.zer verslaggevers) DEN HAAG Er is in ons land vogeleholera bij slachtkui- kens ontdekt. In één bedrijf stierven van de zesduizend die ren in de leeftijd van zes we ken er binnen drie dagen plot seling ruim vijfhonderd. Het is tot nu toe niet voor gekomen dat deze door bacte riën veroorzaakte ziekte uitbrak onder slachtkuikens. Oudere leghennen en hanen worden er vaker door getroffen. Het week blad „Pluimveehouderij" advi seert vooral bedrijven met kui kens van verschillende leeftijd bijzondere maatregelen te ne men om een voortwoekeren van de infectie te voorkomen. Daarbij denkt het blad aan voorbehoedend enten van leg hennen en reproduküe-dieren. Voor bedrijven die al langere tijd met vogeleholera te kam pen hebben is het leegmaken en ontsmetten van het hele bedrijf en daarna beginnen met geënte dieren de enige oplossing. schaal is een typisch Belgi- let wordt later versneden schc aangelegenheid. In en met een stuk brood aan Oostduinkerke kwam men de liefhebbers verkocht, reeds tot zesduizend in één Brandweer en politie zullen keer. Kruishouten deed het een oogje in het zeil hou- daama nog beter en bakte den. een onielt van 6721 eieren. Roeselaere zal gebruik ma- En vanzelfsprekend zal er ken van de pan van Oost- een gerechtsdeurwaarder ter duinkerke, die drie b(j vier plekke zijn die scherp in de meter groot is. De zeven- gaten zal houden of er niet duizend eieren worden in een eitje te weinig in de ketels opgeklopt. De ome- pan gaat. BRUSSEL Zevendui zend eieren zal de tVest- vlaamse Vereniging van Pluimveehouders op 28 juni op de markt van Roeselaere laten sneuvelen om daar mee in een klap het record ei-bakken te breken. Met deze reuze-omelet willen de Pluimveehouders in het „Guinness Book of Records" komen. Eierenbakken op grote Martin H. werd twee weken gelpden opgepakt nadat hij had geprobeerd zijn vrouw, met wie hij in een echtscheidingsproce dure was verwikkeld, met mes steken te vermoorden. De po litie vermoedt dat hij de vrouw uit de weg wilde ruimen omdat ze teveel wist van de moord. In het huis van het echtpaar vond de politie het horloge van de psychiater, dat bij de moord was gestolen. Na eén verhoor van vier dagen bekende H. Vier jaar geleden is hij ook verhoord in verband met de moord op dr. Van Bork. Niet als verdachte, maar omdat hij als tuinman bij de psychiater had gewerkt. H, beschikte toen ech ter over een alibi. Toen hij bij de Inbraak werd betrapt, stak H. de man vier maal mte een schaar in de borst en brak hem daarna het strotte- hoofd. De buit bedroeg driehon derd gulden, een paar gouden horloges en een radio. Martin H. is opgesloten. Hem is moord en poging tot doodslag ten laste gelegd. Kwartaalabonnees wordt verzocht met het gireren van het abonnementsgeld voor het 3e kwartaal 1976 te wachten tot zij onze stor- tingskaart hebben ontvan gen. Wij verzoeken u vriende lijk uitsluitend onze kaart te gebruikemen,dus geen vooruitbetalingen zonder deze kaart te doen. Ookandien u per bank be- taaltgelieve u de kaart on dertekend naar uw ban kier te zenden. Deze mededelingen gelden niet voor abonnees die ons reeds machtigden tot giro incasso (automatische af schrijving.) Zij ontvangen derhalve geen girokaart. Ten slotte wijzen wij alle kwartaalabonnees erop, dat de giro-incassomachti ging nog altijd de eenvou digste betalingswijze is. Vraag een machtigingsfor mulier aan Het Vrije Volk, abonnementenafdeling. Antwoordnummer 1579 te Rotterdam. De directie. de Gibraitarstraat. Het water hiervan is vermoe delijk besmet door kinderen die eerst in een nabijgelegen bouw put speelden, waarin een lekge- stoken rioleringsbuis lag. Ze moeten zich daarna in ret zwem bad zijn gaan afspoelen. De gemeente vindt sluiting van de omliggende zes scholen 'on zin', omdat de meeste gevallen toch al bekend zijn. AMSTERDAM In Amster- dam zijn de afgelopen dagen elf ^kinderen met dysenterie-ver- schijnselen in een ziekenhuis op- genomen. De GGD in de hoofd- .^tad-spreekt van een dysenterie- „épidemie, maar zegt de toestand geheel onder controle te hebben. De bron van deze zeer besmet- lelijke ziekte is dankzij een op lettende huisarts snel opga- r?Poord: een ldetn zwembadje in NOORDSCHARWOUDE Waarschijnlijk door de lucht- drukgolven van een of twee laag overvliegende straaljagers is bij een fabriek aan de Voorburg gracht in het Noordhollandse Noordscharwoudc een rond twee meter hoge stapel tegels gedeel telijk Ingestort.! Met de woorden „Jan kijk je auto eens" maakte een van de personeelsleden een collega er op attent dat er bo ven diens Daf een grote stof wolk hing. De tegels bleken bo ven op de auto van de man te recht te zijn gekomen. Het voer tuig werd volkomen verpletterd en zelfs alle vier de banden sprongen. De politie stelt een na der onderzoek iru (Van onze sec.-econ, redactie) UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben in 1975, zo blijkt uit het jaarverslag, een verlies geleden van 287 miljoen gulden. In 1974 was "dat nog 177 miljoen. De opbrengsten uit het reizi- gersvervoer bedroegen 612 mil joen gulden. De overheid voegde daar 555 miljoen, als compensa tie voor het verrichten van open bare dienstverlening, aan toe. Dit betekent dat de overheid op iedere gulden, die de reiziger vorig jaar uitgaf voor een rit met de NS, negentig cent heeft bijgepast. Zie ook pagina 9 Veel bewolking en plaatselijk tegen. Matige tot vrij kraertige .zuidwestelijke wind. Minimum temperaturen omstreeks 10, maxima var. 15 graden aan zee .tot 20 graden in het oosten van «et land. zor» naai OO onder oo onder Wjurrt 4.19 2103 OC.'.e 12.4a (géénonder nummer). Vraag naar de afd. abonnee-service maandag t/m vrijdag tot 19.00 uur zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen" onder de Strips

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 2