Hitte slaat toe Raad wil van minister snel iets horen Toch een informatie avond over binnenstad Zodiac in Schiedam Slotfeest QT Eindexamens Hargahof LJ VOOGD'S Uitbouw Schiedam -ÏSoorcL Het Vrije Volk I schiedam tv/radio In beslag genomen ZATERDAG 26 JUNI 1976/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Gentle «Ml f- b 1 T- ::V n 7 - f*"e» - V 1 4 %tfI Vele jeugdige Schiedam mers luidden hun vakan tie onmiddellijk in met een (ongezonde?) duik in de Schie. Hogerhand heeft beslist; er moet gewerkt worden ook door deze telefoniste. ROTTERDAM - Toen, zo'n zes jaar geleden, Tsjoe- En-Laï de wereld met de Chinese ping-pong-diploma tie verraste, ondervond ('t klinkt gek, maar 't is waar) ook diergaarde Rlijdorp hiervan de vriendelijke gevol gen. Peking stuurde zaad naar Rotterdam dat op zijn beurt zaad naar Peking zond, 'n plezierig botanisch ruilverkeer dat zich nóch van bamboe- nóch van ijze ren gordijnen iets aantrekt. Manke Willem. Ruilverkeer 1162 is het postbusnummer van Adresseer Uw post zo: Het Vrije Volk Afdeling Postbus 1162 Rotterdam. Visitekaartje Bert Dijkema bij een familielid van de banaan, de Heliconia. m V Mensenbomen en beesten dorsten naar water, ijs en drank «s y'i *r SCHIEDAM - Waar de ene helft van Schiedam wordt ge teisterd door de overmatige hit te van de laatste, dagen, daar vaart de ander zeer wel bij die- zei'de hitte. Werkers in fabrie- ke i en op kantoren bidden en smeken dat het maar lug koe- Ier mag worden, terwijl zwem badeigenaars, ijsverkopers en terrasjesmensen de duimen drukken in de hoop dat dat nóg meer hitte en nóg meer klanten zai opleveren. Bij stedelijke ijshandelaar La Venezia is het tegen de tijd dat het avond en koeler wordt hele maal een dolle boel; op zijn eta lageruit verschijnt dan het bordje „IJs uitverkocht". Hij kan er niet tegen werken klaar blijkelijk. „Het ijs wordt me onder de handen weggeg»ten IVe kunnen er niet tegen fabriceren'meldt een ijsboer. Een andere verkoeling vindt menig Schiedammer tijdens deze slopende dagen in het water. Hoewel de keuze van water hier en daar wel sterk verschilt. De een geeft duidelijk de voorkeur aan een zwembad of zelfs aan het strand enkele kilometers verderop; terwijl de ander er niet voor schroomt een (on)fris- se duik in de Schïe te nemen. Vele kinderen die nog maar net een paar uur geleden met vakantie gestuurd waren, na men gisteren hun eerste vakan tiedag meteen al te baat en maakten er een aardige zwem partij van. De brug naast het Proveniershuis vormde samen met de brug naast het station een favoriete plaats als duik- piank. Als het weer echter aan houdt is de kans dat ze bij zo'n duik de bodem raken aanwezig. Het water verdampt wel en wordt gebruikt maar er komt niets bij in de vorm van regen druppels. Een euvel waarmee ook het Schiedatnse groen te kampen heeft. Bomen, struiken en bloe men drogen snel uit. Bezorgde stedelingen nemen nog wei eens de moeite om met een emmertje water het groen bij hun voor de deur tan drank te voorzien, maar daar waar geen mensen in de buurt wonen is het veelal treurig gesteld met de vochtig heidsgraad van de bodem. En dan de vochtigheidsgraad op kantoren en in fabrieken en winkels; voornamelijk veroor zaakt door transpiratie. Verscheidene instanties in het gehele land zijn al zo verstandig geweest om een tropenrooster in te stellen, opdat de noeste wer kers nog vroeg in de middag naar zwembad of huis kunnen gaan. Echter niet in Schiedam. Marktkoopmannen in deze stad stelden gisteren echter wel hun eigen „tropenrooster" in.. Gedwongen door de omstandig heden evenwei. Afet dat mooie weer kwam er geen hond naar de markt en daarom vertrokken ze al ras. De honderden ambtenaren op het Stadskantoor kregen niet .iet ais hun collega's in bijvoor beeld Maassluis ijsvrij, noch zwemvrij. Zij moesten hun tijd tot vijf uur in de middag vol maken. „Er is een goede venti latie in dit gebouw", aldus en kele ambtenaren, „en B en W vonden het niet nodig om een speciale warmteregeiing te ma ken." Kantoorbeambten bij andere instellingen waren over het al gemeen ook niet erg te spreken over het ontbreken van een tro penrooster (volgens welke je om zeven uur 's ochtends begint en er om twee uur mee uitscheidt). Ais het de volgende week echter nog zulk energieverslindend weer is zal bekeken worden of er niet alsnog iets aan gedaan kan worden, zo hebben enkel.e bedrijven zich al voorgenomen. „Nederland, Waterland". Bij dat alles toch steeds nog een ge luk dat Nederland, in casu Schiedam, over zoveel water be schikt dat een natte duik altijd tot de mogelijkheden zal blijven bestaan. ES it'/". 'S'Al WW* HOOGSTRAAT 10 - SCHIEDAM - TELEFOON 269737 Ook voor stoffen en garens uw juiste adres Inruil en betahngsservice - Reparatie aan alle merken Alle bekende merken zoals Husqvarna, Elna Sernina. Lewenstem. Anker, Vesta SCHIEDAM - De gemeenteraad heeft de snelheid waarmee men op het Stadskantoor definitieve plannen voor de uitbouw van Schie- dam-Noord ontwikkelt, een beetje getemperd. Tijdens de juniraad werd met algemene stemmen besloten dat het eerste voorlopige werkkrediet van bijna vijftien miljoen gulden pas gebruikt mag worden, zodra de nodige bestuursbeslissingen zijn genomsn. Deze beslissingen hebben betrekking op de verdere ontwikkeling van de bestemmingsplannen in Schiedam-Noord en de voortgang van de woningbouw in dit gebied. Het eerste werkkrediet is on dermeer bestemd voor het bouwrijp maken van Woud- hoek-mi tien waar mmim&al vijftienhonderd woningen zijn gepland en het ophogen van Woudhoek-Noord Met name van de kant van de oppositie was men er verbaasd over dat er m Schiedam haast wordt ge maakt met de voorgenomen uit bouw van noord, terwijl minis ter Hins Gruyters van Volks huisvesting en Ruimtelijke Or dening niets meer van zich heeft iaten horen. In februari deed de minister een aantal mondelinge toezeg gingen over extra rijksbijdragen voor de bouw in Noord. Aan de hand van die toezeggingen wer den op het Stadskantoor in een razendsnel tempo bouwplannen ontwikkeld. Middels een motie heeft de gemeenteraad minister Gruyters gevraagd haast te ma ken met het geven van de nodi ge garanties voor het uitvoeren van genoemde piannen. De mo tie die ondertekend was door het CDA en de WD werd met algemene stemmen aangenomen. Volgens wethouder Reinier Scheeres van financien en eco nomische zaken heeft minister Gruyters inmiddels al wel laten weten dat Schiedam voor het ontwikkelen van noord in aan merking komt voor zogenaamde locatiesubsidie. SCHIEDAM - Vijf bromfiets- bezitters zijn hun voertuig kwijt geraakt omdat het harder kon rijden dan door de wet is toege staan. De bezitters van de brommers moesten afstand doen van hun snelheidsapparaten, die1 respectievelijk 58, 60, 60, 87 en 9ö kilometer per uur konden afleg gen. Behalve hun brommer zui len de bestuurders ook nog een 11 (hoeveelheid geld aan de politie verliezen. i SCHIEDAAl - Sinds de laatste gemeenteraadssergadering lijkt het er veel op dat de gemeente op korte termijn voor de bewo ners van het stadscentrum als nog een informatieavond over de binnenstad organiseert. Wethouder hans van der Wilk van communicatie zegde de raad toe samen met wethouder Chris Zijdeveld van stadsontwikkeling een gesprek met het bestuur van de bewonersvereniging Schiedam-Centrum te houden. In dat gesprek moet dan naar voren komen wat voor zaken tijdens de informatieavond aan de orde gesteld moeten worden Zoals bekend hamert de bewo- nersveremging er al geruime tijd op dat de gemeente een speciale avond over de binnen- stadsprobiematiek houdt Onder het mom; „Gezien het feit dat er nog steeds beroepschriften op het bestemmingsplan voor de binnenstad bi) de kroon liggen, lijkt het ons niet verstandig een dergelijke bijeenkomst te orga niseren", heeft de gemeente Steeds de boot weten af te hou den. Tijdens de jumraad nam WD-er Cor van Tiiborg het college deze houding enorm kwalijk „Het is toch de nor maalste zaak van de wereld dat wanneer burgers geïnformeerd willen worden over iets, dat de gemeente dan die voorlichting geeft", aldus het raadslid SCHIEDAM - De groep Zo diac treedt vanavond op in bar- dancmg Mississippi op de hoek van de Burgemeester Knappert- laan en de Julianalaan. Zodiac die de zogenaamde funky-funk- muziek speelt, heet sinds augus tus 1975 zo Daarvoor traden de zes leden sinds I960 op onder de naam Crown's Clan. Eén van de leden van de groep zangeres Silvia Asten, is Schiedams. Af gelopen maand bracht Zodiac hun nieuwste single "Louie Louie" uit Het optreden van de groep begint vanavond om half tien, de toegang is gratis SCHIEDAM - In verband met de zomervakantie sluit sociëteit QT vanavond het seizoen af met een groots slotfeest in de soci- eteitsruimte aan de Nieuwstraat 12 Opgetreden wordt door de i groep Kobald die bestaat uit- Paul Boon (gitaar en zang), Fred j Neervoort (drums), Peter van Evk (orgel, piano en zang), Rob j Krume (gitaar en zang) en Hans I van Schijndel (fluit, gitaar en i zang) Het optreden van Kobald j begint omstreeks half elf, de j toegang is gratis i Tot en met acht augustus zal sociëteit QT behalve op de za terdagavonden voortdurend ge sloten zi)n. SCHIEDAM Op de school voor huishoud- en. nijverheids onderwijs De Hargahof aan de Valeriusstraat in Groenoord zijn de jaarlijkse eindexamens weer achter de rug Het diploma kin- der- en jeugdverzonng werd dit jaar door 31 leerlingen gehaald. Dertig leerlingen behaalden het diploma voor de vier jaar du rende opleiding LHNO. vijf leerlingen voor dat van de eveneens vier jaar durende op leiding IHNO. Dit jaar zakten in totaal dne lerhngen, kregen twee een herexamen en werden twee examens uitgesteld Blijdorps zaad naar alle windstreken turn stelt Dijkema. Familie naam, geslachtsnaam, soort naam, auteursnaam, noem maar op; er mag geen enkele fout in voorkomen. Kleun je mis, dan blunder je internationaal. Dan sta je botanisch m je schamele hemd. "n Voorbeeld? Bert Dijkema grabbelt achter zijn rug in een kast vol zaad lijsten en haalt er de Index van een Tsjechische tuin uit. Het gaat - zo blijkt - om de juiste naam van een heester. Wat staat hier? Osmanna crassifirmis. Maar dat is toeval lig wel fout. Het moet Osmaro- ma cerasiformis zijn. Ik hoop overigens dat u dit goed in de krant krijgt". Geen Osmanna enz. maar Wie in Bhjdorp naar de „apies" gaat kijken, heeft er geen weef van dat er achter de coulissen van fraai geboomte en kleurrijke heesters op plantkun dig gebied heel wat gebeurt Daar is bijvoorbeeld, de Index Semmum. In onze moerstaal- de zaadlijst. Als internationaal erkende zo- ologisch-botanische tuin stuurt Bhjdorp elk jaar een uitgebrei de lijst van de in de diergaarde voorradige zaden en stekken naar andere botanische tuinen. Dit jaar waren dat er maar liefst 600, over de hele wereld verspreid Ruim 250 tuinen vroegen de Rotterdamse zaden aan. In to taal verzond Blijdorp 5700 zak ken met zaden en stekken naar alle windstreken „Een brok or ganisatie dat men niet moet on derschatten", zegt directeur ir D van Dam Osmaronia enz. Simone van der Zijde en Bert Dijkema lachen fijntjes alsof zij een van de bes te wetenschappelijke moppen sinds jaren hebben gehoord. Maar laten we de hand alsje blieft m eigen boezem steken Hoeveel namen van planten en bloemen worden er niet door ons zelve verkracht? En zijn aan deze verkrachtingen de bloemverkopers vaak niet mede schuldig, helaas, helaas? Neem, pakweg, de Manke Willem. „Manke Willem is een clivia De Latijnse naam is Imanto- phyllum. Spreek dat maar eens op z'n Hollands uit: iemantofil- lem. Ze hebben er Manke Wil lem van gemaakt" Hoewel de Rotterdamse dier gaarde sinds haar verhuizing m 1940 behalve een zoologische ook een botanische tuin is, werd het botanisch gedeelte pas vijf a zes jaar geleden goed op poten ge zet. Het eigen assortiment kan thans „behoorlijk" worden ge noemd In de boomkwekerij heeft men nu al zo'n 1500 bomen en heesters uit zaad gekweekt, waarbij curiositeiten als de Australische acacia's en de ouderwetse lampenpoetsers. Ook is men doende met het uitbrei den van de collectie vetpianten en cactussen. Of Blijdorp ookeen echt, zeer zeldzaam gewas heeft? Simone denkt aan de twee treureiken vlakbij de rotsen achter in de diergaarde. En de Acer micran- thum, de dwergesdoorn in de rotstuin, is mogelijk de enige van haar soort in heel Neder land. Bert Dijkema maakt een ge- ba,.. alsof ze in de Blijdorpse kassen de wereld beheersen: „Ons werkterrein strekt zich uit van Reykjavik tot het zuide lijkste puntje van Nieuw-Zee- land en van Wladiwostok tot San Francisco". Er zit iets van trots in. En dat mag want het gaat hier om een boeiend stukje internationale samenwerking. „Ruilverkeer met gesloten beurs. En dat werkt prima", constateert Blijdorps botaniseh- specialist Bert Dijkema. Voor de zaden zijn er nauwelijks geslo ten grenzen Zo heeft men niet alleen goede contacten met Amerikaanse botanische tuinen (m dit geval ruim honderd) maar ook met Russische. Zwak punt bij dit plantkundig verkeer is nog het zeer geringe contact met de nieuwe staten in Afnka „Maar dat komt m de toekomst wel goed. Voorlopig hebben ze daar andere zorgen aan hun hoofd", aldus Dijkema De Blijdorpse zaden en stek ken worden verzameld door bo tanisch medewerker Simone van der Zijde-Postma. Zij doel dit werk met de hulp van prakti kanten van middelbare tuin bouwscholen Het hele jaar is zij er druk mee. Simone van der Zijde zeg» en het komt uit de grond van haar hart - dat ze heerlijk werk heeft. „De zaadlijst is het visite kaartje van een botanische 15.80 Journaal 15.32 Gentle Giant 16.23 De vele gezichten van India, film 16.50 Hans met de hoed 17.00 De film van Ome Wil- iem NOS 15.30 Journaal VARA 15.32 Popconcert Giant 16.23 De vele gezichten van India. dokumentaire serie 16.50Hans met de hoed... 4 17.00-17.30 De film vgh Oijse Willem. kinderpro gramma NOS 17.45 Sport extra: Olympi- sche Zwemselectiewed- strijden van de KNZB NOS 18.30 Reportage Tour de -France 18.55 Journaal TROS 19.05 Koning kind. program ma over kinderen 19.35 De man van zes mil joen. !v-serie 20.25 Op losse groeven, mu ziekprogramma NOS 21.35 Journaal TROS 21.50 Tros Sport 22.15 Verkrachting (Cry ra-, pe), tv-film uit 1973 NOS 23.25-23.30 Journaal NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal KRO 19.05 The Flintstones. teken filmserie 19.25 Er zit muziek in. serie tv-komedïes KRO-RKK 't Zand 33 NOS 20.00 Journaal KRO 20.25 De Willem Ruis Show 21.50 Brandpunt 22.30 De Olympische Spelen, dokumentaire serie NOS 23.20 Journaal 23.25-0.05 Reportage TT-ra- ces in Assen. ZONDAG KRO-RKK 11.00 Euchar. viering NOS 16.00 Journaal 16.02 De muis op herhaling 16.27 Haarlemse honkbal- week, rep. IKON 17.00 Vesper 17:30 Wilde Ganzen NOS 18.00 Sport extra: Olymp. Zwemseiectie 18.40 Tour de France 19.00 Journaal NCRV 19.05 Ruimte 19.35 Schatten van mensen* 20.15 Kom mee naar buiten allemaal 21.40 Nachtwacht onder 't mes i 22.30 Afscheid Ds. Brucks, rep. 22.45 Journaal ÏKON-KRQ-RKK 18.50 Woord voor,woord 1 NOS 18.55 Ti-ta-tovenaar 19.00 De kinderen van num- mer 47A 19.25 De wonderbaarlijke beginjaren van de film 19.50 Studio sport 20.30 De wolvenman 21.30 Journaal 21.35 Holland Festival Mee ting Mr. Eves 22.45 Journaal DUITSLAND 1 18-30 Intermezzo; Don Camillo und Ptp- pone, Aansl - Report 19 35 Akt 1950 Kun vor 8 20,00 Journaal 20.13 Menschen m Ho tel. film. 22.00 Report 22,15 Trekking van de Lottogetallen Aansl Journ en weer- overz 22 35 Variété progr 23.35-24.W Journ DUITSLAND II 18.00 Kung Fa 18.55 Mamzelmannchen. 19.00 Journ, 19 30 Das Haus am Eaton Pla ce 20.35 Populair conc 21.45 Report 22.00- Journ. 22.05 Sport, reportinterv. 23.20 So me like it hot, film. 3.15 Journ DUITSLAND III 18.00 Der Elternfuhrershcem 18.30 Cod en de wereld 19.00 Zandmannetje 1905 Akt wetensch magaz. 19.30 Sport in het Westen. Nws uit Noordrijnland-WestfalM- w 20.00 Journ en wee* ber. 20.15 Kult magat* 21M Tv-spel van <e maand 39 55 Sprüche- klopfer 22.40 Jou*n BELGIE NEDERLANDS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.50 Roodkapje 19.45 Journ 20.20's Lands Feest 20.50 Krui» of munt 21.40 's Lands Feest 22.10-22J0 Journ 18 ZONDAG DUITSLAND I 14 00 Sesamstraat 15,00 Kinderserie J5J0 Misdaadserie 16.55 Little house on the prairie. Amerikaanse tv-serie 1745 Natuur serie. 18.30 Journaal 18.33 Sportjournaal 39-20 Reportages Van buitenlandse korre- spondenten 20.00 Journaal 2015 Reportag over de Amerikaanse ruimtevaart 21W The Friends of Eddie Coy Ie, Amerikaanse speelfilm 22.40-22.45 Journaal en weerbe richt DUITSLAND II 14.15 Strandpiraten avonturenfilm HW Informatie over chemie 1510 Journal 15.35 Liefdadigheidsprogramma 15.20 Docu mentair programma 13.45 Mein Herz ruU nach dir, Duitse speelfilm uit 1934 ltW Journaal 17 02 Sport 18.00 Dagboek uit Protestantse Kerk 18.15 Die Waltons. tv-«- ne. 19.00 Journaal 19.10 Reportages 011 Bonn. 19 30 Reportage 20 00 Derrick, mtt- daadsene 21.00 Journaal en sport 2115 2W Jaar Amerika, dokumentaire serie 22J» Klassieke mu2iek. 22.45 Journaal. DUITSLAND III 18 00 Wetenschappelijk programma 18» Postbus 10 19 50 19 00 Zandmannetje 19 Prisma van het Westen 19.50 Kort nieuttt en sport 20 00 Journaal en weerbericht 2015 Europa ïm 20 Jahrhundert dok urnen- taire sene. 21.00 Uit ekonomie en maiv schappij 21 45 amusementsprogramma. 23» Klassieke muziek 23,45 Journaal BELGIE NED. 13.00-13^0 Feestelijkheden nav het fi ver jubileum van Koning Boudewljn 1*» The Boy with 2 Heads, tv-film 15.06 Re portage 13.30-15 55-16 25 Reportage van at Ronde van Frankrijk 17.00-17.30 Jubileuf' programma 18 45 Ti-ta-tovenaar J8.50 Amerika van Alistair Cooke, tv-serie. Journaal. 20 00 Sportweekend (1) 2030 Ju bileumprogramma 2100 Hartenvrotm. JJ**» senew 22 00 Journaal en sportweekend (1 2.20-23 30 Jubileumprogramma *ivnl

Het Vrije volk | 1976 | | pagina 1